Do Projektu iAutomatyka dołączyli:

https://iautomatyka.pl/wp-content/uploads/2019/11/SICK-RFID-WYROZNIONE-1.jpg

Autoidentyfikacja na wszystkich poziomach. Kody 1D, 2D i RFID od SICK


W dzisiejszym Świecie, pełnym cyfryzacji, na progu czwartej rewolucji przemysłowej, liczy się każda sekunda. Wydajne identyfikowanie produktów odgrywa jeszcze większą rolę, gdyż dane wymieniane są bez przerwy między zakładami a cała archiwizacja dzieje się wirtualnie w chmurze. Wybór odpowiedniej metody (lub metod) autoidentyfikacji nie może ograniczać się do jednej technologii, ponieważ każda z nich ma swoje mocne i słabe strony.
Firma SICK, światowy lider w dziedzinie automatycznej identyfikacji, posiada w swoim portfolio rozwiązań nie jedną a wszystkie trzy dostępne technologie. Są to:

 • Kody 1D,
 • Kody 2D,
 • RFID.

Kody 1D

Jeśli chodzi o technologie czytania kodów 1D za pomocą skanerów laserowych CLV6xx to jest ona znana od wielu lat. Same skanery, dostarczane od lat przez firmę SICK, cieszą się zaufaniem naszych klientów ze względu na swoją niezawodność i żywotność. Ogromną zaletą jest tutaj wydajność procesu. Częstotliwości skanowania przy użyciu technologii laserowej sięgają nawet do 1500Hz. Technologia ta pozostaje więc w dalszym ciągu najszybszą z metod, a jednocześnie charakteryzuje się bardzo wysoką niewrażliwością na zmienne czynniki oświetleniowe.

Kody 2D

Technologia kodów 2D, która bazuje na kamerach wizyjnych, w ostatnich latach zdobyła sobie bardzo dużą popularność zwłaszcza w przemyśle i logistyce. Kody 2D (kody typu DataMatrix, QR etc.) swój sukces zawdzięczają małym gabarytom. Chodzi tutaj o fakt, że dzięki takiej metodzie na małej powierzchni możemy zmieścić znacznie więcej informacji niż w przypadku kodu kreskowego 1D. Dodatkową zaletą technologii jest też ogromna dowolność jeśli chodzi o orientację kodu. Kamery z rodziny Lector 6xx od SICK, są w stanie przeczytać kod niezależnie od tego czy będzie to kod 1D czy 2D oraz czy będzie on zorientowany pionowo czy poziomo. Możliwość wykorzystania wymiennej optyki i oświetlaczy pozwala przystosować naszego Lectora do optymalnego czytania kodów pod względem panujących warunków oświetleniowych.

Technologia RFID

Technologia RFID, w przeciwieństwie do omawianych wyżej, jako nośnik informacji wykorzystuje falę radiową. W przemyśle swoje zastosowanie znalazły częstotliwości wysokie HF oraz ultra wysokie UHF, które ze względu na duże zasięgi stały się bardzo atrakcyjną alternatywą dla kodów kreskowych. Takie rozwiązanie zwiększa możliwości identyfikacji zbiorczej – wiele produktów może być identyfikowanych w jednym czasie.
Ogromną zaletą, poza wspomnianymi odległościami odczytu, jest także brak konieczności kontaktu wzrokowego z etykietą (nazywaną tutaj TAGiem). Odczyt i weryfikacja kompletności produktów w gotowym do wysyłki, zamkniętym, zbiorczym opakowaniu stałą się możliwa!
Urządzenia z rodziny RFU6xx od SICK, są kompletnymi i autonomicznymi urządzeniami. Antena i jednostka przetwarzająca zostały zintegrowane w jednym urządzeniu, które obsługuje większość popularnych protokołów komunikacyjnych oraz sieci przemysłowych.
Kolejną zaletą rozwiązań bazujących na technologii RFID jest możliwość wielokrotnego zapisywania informacji do TAGa. Stanowi to zasadniczą przewagę nad kodami kreskowymi, gdyż etykietę RFID można w dowolny sposób wielokrotnie zapisywać czy modyfikować. W przypadku kodów zawarta tam informacja, po wydrukowaniu etykieta nie może ulec zmianie. Dzięki temu technologia radiowa stała się idealnym rozwiązaniem do rejestrowania poszczególnych faz produkcyjnych lub etapów w transporcie.

Podsumowanie

Jak widać na podstawie powyższego opisu, każda z technologii autoID ma swoje zalety. Jedną zaś z największych zalet firmy SICK jest możliwość zaoferowania swoim klientom rozwiązania opartego o każdą z nich. Dodatkowo technologie te, można w prosty sposób ze sobą łączyć, tworząc gotowy, dostosowany do potrzeb klienta i aplikacji system.Utworzono: / Kategoria: , ,
 • Autor: SICK Sp. z o.o.
 • Od przeszło 70 lat dostarczamy produkty i systemy automatyki. Świadczymy także wsparcie techniczne oraz serwis dotyczący rozwiązań do każdej fazy produkcji w wielu branżach przemysłu takich jak: - automatyka przemysłowa, - logistyka, - automatyka procesowa. Nasz serwis oprócz konfiguracji i uruchomienia zaawansowanych produktów oraz gotowych systemów, proponuje również kompleksowe rozwiązania w zakresie tworzenia projektów i ich realizacji zgodnie z indywidualnymi wymaganiami klienta.
 • Profil Autora
 • http://www.sick.pl

ReklamaPRZECZYTAJ RÓWNIEŻNAJNOWSZE PUBLIKACJE OD UŻYTKOWNIKÓW I FIRM

ReklamaPOLECANE FIRMY I PRODUKTY
 • EPSITRON®ECO & COMPACT Power OSZCZĘDNOŚĆ KOSZTÓW Zasilacze EPSITRON® ECO i COMPACT Power to nie tylko oszczędność przy zakupie, ale również niższe koszty dzięki łatwej obsłudze oraz braku konieczności serwisowania. Są one doskonałym roz...
 • PR200 to uniwersalne i łatwe w obsłudze urządzenie zaprojektowane w plastikowej obudowie do montażu na szynie DIN jako alternatywa dla PLC. Przekaźnik jest dostępny w kilku wersjach dla napięcia stałego i przemiennego. Jest wyposażony w cyf...
 • Proficy Operations Hub produkcji GE Vernova (uprzednio GE Digital) jest wszechstronnym klientem webowym, agregującym i wizualizującym dane z różnych źródeł, dzięki czemu może stanowić jedno źródło wiarygodnej wiedzy o produkcji. Umożliwia b...
 • Przeznaczony do pracy na wolnym powietrzu EMC / ekranowany Zakres zastosowania Budowa instalacji przemysłowychBudowa maszynTechnika grzewcza i klimatyzacyjnaElektrownie Dla przemiennika częstotliwości zasilającego 3 – fazowe silniki A...
 •   Sterowniki FX5U zapewniają rodzinie FX wyższą wydajność oraz dodają nowe cechy, które wyznaczają standardy w klasie kompaktowych sterowników PLC. Pozwala to użytkownikom na tworzenie bardziej złożonych i zaawansowanych systemów automatyki...
 • Zaprojektowane, aby zwiększyć wydajność Sterowniki FX5U/FX5UC zapewniają rodzinie FX wyższą wydajność oraz dodają nowe cechy, które wyznaczają standardy w klasie kompaktowych sterowników PLC. Pozwala to użytkownikom na tworzenie bardziej zł...SICK Sp. z o.o.