Do Projektu iAutomatyka dołączyli:

https://iautomatyka.pl/wp-content/uploads/2019/08/aplikacje-dla-automatyka.jpg

Aplikacje na Androida, które powinien mieć każdy Automatyk

autor: MATHAEUS.

W XXI wieku ciężko wyobrazić sobie życie bez smartfona. Można by powiedzieć, że stał się on naszym „towarzyszem życia”. Rzadko zdarza się żebyśmy wykorzystywali go jedynie do dzwonienia. W dużej większości przypadków służy nam on za źródło rozrywki oraz wiedzy i to właśnie na tym drugim aspekcie chciałbym się dzisiaj skupić.

Dwa lata temu Marcin Faszczewski wybrał z pośród wielu aplikacji 13, które powinien mieć na swoim telefonie Automatyk (https://iautomatyka.pl/items-ciekawych-aplikacji-na-androida-dla-automatykow/).

W związku z tym, że na rynku technologi czas płynie szybko, postanowiłem dla Was sprawdzić, czy w mobilnym świecie pojawiły się jakieś ciekawe nowe propozycje.

1. Industrial Automation Tutorial

Prosta aplikacja zawierająca w swojej bazie 7 różnych procesów przemysłowych z przykładowym rozwiązaniem i możliwą implementacją w sterowniku. Dla początkujących automatyków aplikacja może być ciekawym źródłem wiedzy i inspiracji w czasie implementacji własnych układów sterowania. Aplikacja nie posiada tłumaczenia i jest napisana w języku angielskim. Szkoda, że baza wiedzy nie jest na bieżąco uaktualniana.

2. Mobilny Elektryk

Automatycy to ludzie o wielu talentach. Mówi się nawet, że automatyk to człowiek od wszystkiego i musi się znać na wszystkim, dlatego też często pełni rolę elektryka w zakładzie produkcyjnym, ale nie tylko elektrycy powinni znać się na elektryczności, będąc projektantami bardzo często zachodzi potrzeba obliczenia np. spadków napięcia w przewodzie doprowadzającym zasilanie do maszyny.  Wiele osób może powiedzieć, że przecież są specjalistyczne oprogramowania do tworzenia całych projektów, które za nas wykonują większość prac i używanie aplikacji na telefon może być po prostu nieprofesjonalne. Zgadzam się z tą grupą osób, ale czy nie zachodzi nieraz potrzeba obliczenia czegoś na szybko? W takim przypadku możemy wykorzystać aplikację „Mobilny Elektryk”, która posiada naprawdę sporo możliwości, zapewniając użytkownikowi dostęp do podstawowych obliczeń elektrycznych, a przede wszystkim możemy to zrobić szybko.


3. PingTool Network Utilities

W dobie internetu i ciągłej potrzeby dostępu do wiedzy, coraz więcej firm chce mieć możliwość zdalnego dostępu do maszyny. Do utworzenia połączenia potrzebny jest nam dostęp do internetu oraz określenie, czy bieżąca instalacja jest prawidłowa. Wspomniana aplikacja pozwala zebrać najważniejsze parametry z zakresu działania sieci i na podstawie otrzymanych wyników jesteśmy w stanie na szybko określić, czy będą wymagane jakieś zmiany, czy nie ma takiej potrzeby.

4. DivIP VLSM

Pracując z sieciami bardzo często zachodzi potrzeba jej odpowiedniej konfiguracji i nadaniu odpowiednich adresów. Pracując na obiekcie często jesteśmy poddani presji czasu i właśnie wtedy przydatny staje się kalkulator adresów, który większość prac wykonuje automatycznie i trwa to dosłownie chwile.

5. Industrial Automation

Chwila, czy ta aplikacja nie pojawiła się już jako pierwsza propozycja? Pomimo praktycznie bliźniaczej nazwy, są to dwie całkiem inne aplikacje. Omawiana aplikacja zawiera wiele ciekawostek ze świata automatyki, z którymi możemy się zapoznać w czasie drogi do pracy (o ile nie jedziemy autem 🙂), czekając w kolejce, lub po prostu mając chwilę wolnego czasu . Minusem aplikacji jest brak języka polskiego oraz spora ilość reklam. Uważam, że brak ojczystego języka w dzisiejszych czasach nie jest na tyle dużym problemem, w końcu większość dokumentacji technicznych jest napisana języku Angielskim.

6. AutoCAD

Pracując z rysunkami technicznymi, prędzej czy później zawsze natrafimy na jakiś plik zapisany w formacie DWG. Mając telefon z androidem jesteśmy w stanie teraz spokojnie otworzyć zapisany projekt w tym formacie. Niektóre schematy elektryczne są zapisywane w formacie CAD.

7. Lovato NFC

Seria ADXL softstartów od firmy LOVATO może być ustawiana z wykorzystaniem telefonu komórkowego wyposażonego w układ NFC. Parametry każdego z urządzeń mogą być zapisywane w pamięci telefonu i później wgrane ponownie w razie wymiany uszkodzonego urządzenia. Sama konfiguracja jest znacznie przyjemniejsza wykorzystując aplikację mobilną i zajmuje znacznie mniej czasu niż z wykorzystaniem panelu czołowego.

8. PCZ Konfigurator

Czy nie zdarzyło Wam się kiedyś ustawiać zegara do dzwonka w szkole? Mi tak i jest to po prostu udręka ustawiać to wszystko na małym ekraniku. Za drugim razem znajomy z hurtownik polecił mi zegar z wbudowanym modułem NFC i powiem szczerze, że jest to poezja. Dzięki łatwej konfiguracji wszystko trwa znacznie krócej, a sama modyfikacja jest przyjemnością. Cała konfiguracja realizowana jest za pomocą aplikacji mobilnej.


9. Open VPN Connect

Jeśli zależy wam na ciągłym dostępie do domowego komputera, dbając przy okazji o bezpieczeństwo polecam zainstalować aplikację Open VPN oraz VNC Viewer, dzięki którym będziemy mieli szyfrowane połączenie z możliwością dostępu do domowego zasobu danych.

10. CMT Viewer

Pracując na co dzień z panelami operatorskimi od firmy Weintek, warto mieć na swoim telefonie aplikację umożliwiającą funkcję zdalnego dostępu do HMI. Dzięki temu jesteśmy w stanie nie wychodząc z biura sprawdzić aktualny stan procesu.

11. Modbus Viewer

Pracując z urządzeniami przemysłowymi każdy automatyk musiał zetknąć się kiedyś z protokołem Modbus TCP. Do testowania jego działania polecam aplikację Modbus Viewer pozwalającą na szybkie przetestowanie poprawności połączenia.

12. FINDER Toolbox

Pozycja obowiązkowa dla każdego, kto w swojej pracy używa urządzeń firmy Finder. Aplikacja umożliwia przede wszystkim obsługę systemu inteligentnego domu YESLY. Jednak oprócz tego używać jej można do parametryzacji i podglądu działania przekaźników dostępnych w ofercie Finder, np czasowych.

13. Pilz Safety Inspectr

Aplikacja jest ciekawą propozycją dla ludzi którzy interesują się bezpieczeństwem maszynowym. Aplikacja zadając odpowiednie pytania jest w stanie określić poziom bezpieczeństwa maszyny. Wynik samych obliczeń traktowałbym raczej z przymrużeniem oka i aplikację traktował jako ciekawostkę.

Podsumowanie

Pomimo upływu aż 2 lat na rynku mobilnym ciężko jest znaleźć jakieś nowe, ciekawe rzeczy. Aplikacje wymienione przez Marcina są w dalszym ciągu wspierane i aktualizowane i wydaje mi się, że nie ma od nich lepszych alternatyw. Wymienione aplikacje przeze mnie można traktować jako ciekawostkę, a niektóre z nich spróbować wykorzystać w swoim życiu. Możliwe, że nie wyczerpałem jeszcze całkowicie tematu i jestem ciekawy waszego zdania. Dajcie znać w klubie z czego Wy korzystacie na co dzień.

Artykuł został nagrodzony w Konkursie iAutomatyka – edycja Sierpień 2019

Nagrodę Zestaw do grillowania + koszulka dostarcza ambasador konkursu, firma Pepperl+Fuchs.



Utworzono: / Kategoria: , ,

Reklama

Newsletter

Zapisz się i jako pierwszy otrzymuj nowości!



PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ



NAJNOWSZE PUBLIKACJE OD UŻYTKOWNIKÓW I FIRM

Reklama



POLECANE FIRMY I PRODUKTY