Do Projektu iAutomatyka dołączyli:

https://iautomatyka.pl/wp-content/uploads/2020/01/iPLC.006-1.jpeg

AKADEMIA PLC #9 – RTC w sterownikach Unistream


Ten wpis jest kolejną częścią Akademi PLC Elmark, ma na celu pokazanie w jaki sposób ustawić RTC i jakie są jego zastosowania.

RTC (Real Time Clock)

Ustawiania z poziomu komputera

Żeby użyć tej metody sterownik musi być podłączony do komputera za pomocą USB lub Ethernetu. Sterownik pobierze RTC (czas i datę) z komputera. Jest to najłatwiejsza i najszybsza metoda ustawienia właściwego czasu i daty w sterowniku. Żeby użyć tej metody należy kliknąć „Set RTC” i później „Set” tak jak na zrzucie ekranu poniżej.

Ustawianie RTC z poziomu komputera

Ustawianie z poziomu sterownika

Ten sposób ustawiania RTC wymaga wejścia w UniApps. Żeby to zrobić, trzeba dotknąć i przytrzymać obszar w prawym górnym rogu ekranu sterownika, a następnie wybrać opcję UniApps w okienku, które się pojawi. Następnie należy dotknąć zegarek i ustawić godzinę (jak na zrzucie ekranu poniżej). Analogicznie możemy ustawić także datę. Można także zmienić wyświetlanie czasu z 12h na 24h, podziałki miedzy datą (delimiter), sposób wyświetlania daty z DD/MM na MM/DD oraz sposób zapisu miesiąca.

Ustawianie RTC z poziomu sterownika

Sposoby używania zmiennych RTC

Zmienne Real Time Clock pozwalają na ustawianie daty lub czasu w sterowniku, przykładowo po tym, gdy zakończy się jakiś proces. Możliwe jest także tłumaczenie RTC z/lub na UTC (Czas Uniksowy).

Tłumaczenie RTC na Utc

Schedule (Harmonogram)

Jest to funkcja która pozwala na porównywanie nadanej przez nas wartości do aktualnego czasu i daty zapisanej przez sterownik. Funkcja ta jest bardzo przydatna w sytuacjach kiedy sterownik ma wykonać jakąś czynność w wybranym przez nas momencie. Przykładowo jeśli wiemy że należy wykonać serwis urządzenia za pół roku, to możemy ustawić wyświetlanie wiadomości o tym na ekranie HMI dzięki funkcji harmonogramu.

W HMI jest możliwość dodawania widget’ów harmonogramu zarówno w wersji analogowej, jak i cyfrowej. Dodając ten element operator panelu uzyskuje możliwość wprowadzania daty z poziomu sterownika.

Schedule w HMI

Żeby dodać Harmonogram najpierw trzeba stworzyć mu odpowiednią strukturę danych – do przechowywania informacji o jego pracy. W programie UniLogic robimy to dodając nowy tag i wybierając „schedule” jako typ danych. System automatycznie generuje stryktury i jedyne, co musi zrobić użytkownik, to ustawić wybrane przedziały czasu i stworzyć program w Ladder.

Schedule w Ladder

Podsumowanie

Funkcje Real Time Clock i Schedule warto używać w aplikacjach, w których zastosowanie timerów zużywa zbyt dużą ilość pamięci – np. w przypomnieniach o serwisach okresowych maszyn. Używanie tych elementów otwiera nam bardzo wiele możliwości i jedynym ograniczeniem jest wyobraźnia programisty.

Cały kurs ukazał się pierwotnie na blogu Elmark Sterowniki. Kurs jest również dostępy na na portalu automatyka.pl w zakładce Programowanie PLC.

Zachęcamy do zapoznania się z pozostałymi częściami kursu Akademii PLC Elmark, dzięki którym można poznać inne istotne cechy i funkcje sterowników Unitronics:

  1. Sterowniki Unitronics serii UniStream
  2. Uruchomienie sterownika UniStream i instalacja UniLogic
  3. Konfiguracja sprzętowa sterownika Unitronics UniStream
  4. Typy danych dostępnych w sterownikach UniStream
  5. Tagi i struktury w programie UniLogic
  6. Podstawy tworzenia wizualizacji w UniLogic
  7. UniLogic prosty program przycisk + lampka
  8. Timery dostępne w UniLogic
  9. RTC w sterownikach Unistream
  10. String, czyli tekstowy typ danych
  11. DataSampling i archiwizacja danych w UniLogic
  12. I/O w sterownikach PLC UniStream
  13. Alarmy wbudowane w programie UniLogic
  14. UAC, czyli Zarządzanie uprawnieniami użytkowników
  15. Dostęp VNC do sterownika UniStream
  16. Tabele Danych w programie UniLogic
  17. Komunikacja EtherNet/IP
  18. Komunikacja ModBus RTU w UniStream
  19. Regulator PID w sterownikach UniStream
  20. Komunikacja CAN, czyli szeregowa magistrala komunikacyjna
  21. Konfiguracja Falowników w UniLogic
  22. Komunikacja za pomocą protokołu FTP
  23. Protokół MQTT w środowisku UniLogic
  24. Konfiguracja modemu 3G, wysyłanie/odbieranie SMS
  25. Bazy SQL w połączeniu z UniLogic

Wpisy wykorzystujące nabytą wiedzę w zaawansowany sposób

  1. UniStream współpracuje z bazami SQL.
  2. Sterownik PLC integruje się z systemem SCADA.
  3. UniStream działa jako serwer OPC UA.


Utworzono: / Kategoria: ,
  • Autor: Elmark Automatyka
  • Nasza Firma została założona w roku 1983. Od roku 1998 działamy jako spółka z ograniczoną odpowiedzialnością pod nazwą Elmark Automatyka. Przez kilka pierwszych lat zajmowaliśmy się projektowaniem i produkcją modułowych sterowników mikroprocesorowych "MIKROSTER", opartych na elementach rodziny Intel-8080 i Z-80. Nasze produkty wyróżniały się na rynku wysoką jakością sprzętu i dokumentacji oraz niezawodnością działania. W roku 1989 rozpoczęliśmy dystrybucję na terenie Polski sprzętu firmy Advantech, a następnie wielu innych wiodących producentów elementów i systemów automatyki przemysłowej. Od kilkunastu lat prowadzimy szkolenia dotyczące sprzętu i oprogramowania będącego w naszej ofercie. Wszystkim Klientom dokonującym u nas zakupów zapewniamy bezpłatne doradztwo przed złożeniem zamówienia i profesjonalne wsparcie techniczne po dostarczeniu sprzętu. Posiadamy własny dział serwisu wyposażony w nowoczesne urządzenia diagnostyczne oraz sprzęt do montażu SMD i BGA. Dużą część napraw gwarancyjnych i pogwarancyjnych wykonujemy w naszej Firmie, bez konieczności odsyłania sprzętu do producenta. Pracujemy w trzech lokalizacjach. W dzielnicy Wesoła na przedmieściach Warszawy znajduje się nasza siedziba główna, serwis i montownia komputerów przemysłowych. Przy ul. Bukowińskiej na Mokotowie działa Centrum Szkoleniowe, a na terenie Biznes Parku „City Point” na warszawskim Targówku, mamy nowoczesny magazyn. Łączna powierzchnia naszych biur i magazynów wynosi około 1.800 m. kw. Zatrudniamy 60 wysoko wykwalifikowanych osób. Dzięki naszym Klientom, udaje się nam stale zwiększać nasz potencjał i zakres działalności. Wartość sprzedaży produktów i usług w roku 2018 wyniosła 81 milionów zł. Zrealizowaliśmy ponad 20.000 zamówień. Pamiętamy o tym, że jedynym sposobem na osiągnięcie zysku i rozwoju Firmy jest zadowolenie naszych Klientów.
  • Profil Autora
  • https://www.elmark.com.pl

Reklama



PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ



NAJNOWSZE PUBLIKACJE OD UŻYTKOWNIKÓW I FIRM

Reklama



POLECANE FIRMY I PRODUKTY
  • Urządzenia firmy FATEK istnieją na rynku polskim od 2004 roku i stały się alternatywą dla już istniejących rozwiązań i urządzeń. Niezawodność, korzystna cena i możliwości sterowników PLC sprawiły, że zyskały one ogromne zainteresowanie prog...
  • Systemy RFID są ekonomiczne, uniwersalne i zapewniają niezawodność procesów, np. w intralogistyce. Zadania związane z identyfikacją stały się teraz łatwiejsze, szczególnie gdy potrzebna jest duża liczba punktów identyfikacji, dzięki  głowic...
  • To rozwiązanie oparte o technologię LoRaWAN pozwala skutecznie realizować działania ograniczające ryzyko rozprzestrzeniania się wirusa . Możliwość automatycznej kontroli dystansu z jednoczesnym monitoringiem relacji i wstecznym śledzeniem k...
  • Seria FX-100 Czujniki z serii FX-100 to najlepsze rozwiązanie pod względem stosunku jakości do ceny. Wyposażone są w funkcje szybkiego uczenia, co pozwala użytkownikom w szybki i prosty sposób przystosować czujnik do pracy z nieskomplikowan...
  • #PILZ wraca na rynek komponentów dla aplikacji zdecentralizowanych z nową wyspą z grupy #PDP67 powiększając tym samym istniejące portfolio o nowe rozwiązanie.Moduł PDP67 jak każda wyspa I/O to urządzenie ułatwiające koncentrację sygnałów w ...
  • Przy użyciu flexROOM® można szybko i łatwo realizować automatykę budynkową na potrzeby biur i budynków administracyjnych, zgodną z obowiązującymi normami i efektywną energetycznie. flexROOM® to szeroki wachlarz rozwiązań dla automatyki budy...