Do Projektu iAutomatyka dołączyli:

https://iautomatyka.pl/wp-content/uploads/2020/01/iPLC.005-1.jpeg

AKADEMIA PLC #7 – Prosty program przycisk + lampka


Ten wpis jest częścią Akademii PLC Elmark, ma na celu pokazanie, w jaki sposób stworzyć pierwszy prosty program w aplikacji UniLogic.

Tworzenie zmiennych

Pierwszym krokiem w tworzeniu programu będzie dodanie zmiennych. Należy stworzyć dwie zmienne typu bit: jedną zapisującą stan przycisku i drugą zapisującą stan lampki.

Prosty program UniLogic

Wizualizacja na HMI

Cechą odróżniającą sterowniki firmy Unitronics od innych sterowników jest wbudowane HMI. Z tego powodu, dużą część pracy w tworzeniu programów na sterowniki Unitronics stanowi programowanie HMI.

Żeby zacząć programować HMI należy w „Solution Explorer” kliknąć „HMI”>”Module 1″>”Screen 1″. Kolejnym krokiem jest dodanie przycisku. W oknie „Toolbox” otwieramy zakładkę „Buttons” skąd przeciągamy przycisk na „Screen 1”. Następnie należy kliknąć na dodany przez nas przycisk i w oknie „Properties Window” wybrać „…” obok „Actions”. W nowym oknie należy kliknąć „Add New Action” i wypełnić tabelkę.

prosty program UniLogic

Następnym krokiem jest dodanie lampki. Najprostszym sposobem na to jest przeciągnięcie z „Toolbox”>”Image Elements” elementu który nazywa się „Binary Image Variable”. Służy on do wyświetlania dwóch różnych zdjęć, w zależności od stanu zapisanego w zmiennej nim sterującej. Aby zadeklarować zmienną ze stanem lampki, należy kliknąć na dodany element, potem w oknie „Properties Window” kliknąć „Tag: Link” i wybrać zmienną lampki. Następnie (nadal w oknie „Properties Window”), w zakładce „Images, Binary”, należy wybrać zdjęcia przedstawiające stan wyłączony lampki „0” i stan, kiedy lampka się świeci „1”.

Program Ladder

Kolejną czynnością którą musimy wykonać żeby cały program działał, jest stworzenie odpowiedniego schematu drabinkowego (logiki sterownika). Aby to zrobić, w „Solution Explorer” klikamy „Ladder”>”Module 1″>”Function 1″. Następnie z „Toolbox” przeciągamy styk (Direct Contact) oraz dołączamy do niego cewkę (Direct Coil). Do obu elementów należy przypisać tagi (zmienne) – do styku dodajemy wcześniej stworzony tag „przycisk” i analogicznie do cewki tag „lampka”.

Program UniLogic ladder przycisk i lampka

Podsumowanie

Program UniLogic pozwala na bardzo proste tworzenie programów oraz ich wizualizacji na HMI. Do wpisu dołączony jest krótki filmik przedstawiający proces opisany powyżej oraz to, jak wygląda efekt końcowy w postaci działającego programu i wizualizacji na panelu HMI.

Cały kurs ukazał się pierwotnie na blogu Elmark Sterowniki. Kurs jest również dostępy na na portalu automatyka.pl w zakładce Programowanie PLC.
Zachęcamy do zapoznania się z pozostałymi częściami kursu Akademii PLC Elmark, dzięki którym można poznać inne istotne cechy i funkcje sterowników Unitronics:
 1. Sterowniki Unitronics serii UniStream
 2. Uruchomienie sterownika UniStream i instalacja UniLogic
 3. Konfiguracja sprzętowa sterownika Unitronics UniStream
 4. Typy danych dostępnych w sterownikach UniStream
 5. Tagi i struktury w programie UniLogic
 6. Podstawy tworzenia wizualizacji w UniLogic
 7. UniLogic prosty program przycisk + lampka
 8. Timery dostępne w UniLogic
 9. RTC w sterownikach Unistream
 10. String, czyli tekstowy typ danych
 11. DataSampling i archiwizacja danych w UniLogic
 12. I/O w sterownikach PLC UniStream
 13. Alarmy wbudowane w programie UniLogic
 14. UAC, czyli Zarządzanie uprawnieniami użytkowników
 15. Dostęp VNC do sterownika UniStream
 16. Tabele Danych w programie UniLogic
 17. Komunikacja EtherNet/IP
 18. Komunikacja ModBus RTU w UniStream
 19. Regulator PID w sterownikach UniStream
 20. Komunikacja CAN, czyli szeregowa magistrala komunikacyjna
 21. Konfiguracja Falowników w UniLogic
 22. Komunikacja za pomocą protokołu FTP
 23. Protokół MQTT w środowisku UniLogic
 24. Konfiguracja modemu 3G, wysyłanie/odbieranie SMS
 25. Bazy SQL w połączeniu z UniLogic

Wpisy wykorzystujące nabytą wiedzę w zaawansowany sposób

 1. UniStream współpracuje z bazami SQL.
 2. Sterownik PLC integruje się z systemem SCADA.
 3. UniStream działa jako serwer OPC UA.


Utworzono: / Kategoria: ,
 • Autor: Elmark Automatyka
 • Nasza Firma została założona w roku 1983. Od roku 1998 działamy jako spółka z ograniczoną odpowiedzialnością pod nazwą Elmark Automatyka. Przez kilka pierwszych lat zajmowaliśmy się projektowaniem i produkcją modułowych sterowników mikroprocesorowych "MIKROSTER", opartych na elementach rodziny Intel-8080 i Z-80. Nasze produkty wyróżniały się na rynku wysoką jakością sprzętu i dokumentacji oraz niezawodnością działania. W roku 1989 rozpoczęliśmy dystrybucję na terenie Polski sprzętu firmy Advantech, a następnie wielu innych wiodących producentów elementów i systemów automatyki przemysłowej. Od kilkunastu lat prowadzimy szkolenia dotyczące sprzętu i oprogramowania będącego w naszej ofercie. Wszystkim Klientom dokonującym u nas zakupów zapewniamy bezpłatne doradztwo przed złożeniem zamówienia i profesjonalne wsparcie techniczne po dostarczeniu sprzętu. Posiadamy własny dział serwisu wyposażony w nowoczesne urządzenia diagnostyczne oraz sprzęt do montażu SMD i BGA. Dużą część napraw gwarancyjnych i pogwarancyjnych wykonujemy w naszej Firmie, bez konieczności odsyłania sprzętu do producenta. Pracujemy w trzech lokalizacjach. W dzielnicy Wesoła na przedmieściach Warszawy znajduje się nasza siedziba główna, serwis i montownia komputerów przemysłowych. Przy ul. Bukowińskiej na Mokotowie działa Centrum Szkoleniowe, a na terenie Biznes Parku „City Point” na warszawskim Targówku, mamy nowoczesny magazyn. Łączna powierzchnia naszych biur i magazynów wynosi około 1.800 m. kw. Zatrudniamy 60 wysoko wykwalifikowanych osób. Dzięki naszym Klientom, udaje się nam stale zwiększać nasz potencjał i zakres działalności. Wartość sprzedaży produktów i usług w roku 2018 wyniosła 81 milionów zł. Zrealizowaliśmy ponad 20.000 zamówień. Pamiętamy o tym, że jedynym sposobem na osiągnięcie zysku i rozwoju Firmy jest zadowolenie naszych Klientów.
 • Profil Autora
 • https://www.elmark.com.pl

ReklamaPRZECZYTAJ RÓWNIEŻNAJNOWSZE PUBLIKACJE OD UŻYTKOWNIKÓW I FIRM

ReklamaPOLECANE FIRMY I PRODUKTY