Do Projektu iAutomatyka dołączyli:

https://iautomatyka.pl/wp-content/uploads/2020/01/iPLC.004.jpeg

AKADEMIA PLC #5 – Tagi i struktury w programie UniLogic


Kolejna część Akademii PLC Elmark, ten wpis omawia tagi i struktury dostępne w programie UniLogic.

Część 6 Akademii Elmark. Zanim przejdziemy do programowania sterownika, niezbędne będzie zapoznanie się z koncepcją tagów i struktur. Dla osób pracujących z innymi sterownikami PLC, takimi jak Siemens czy GE Fanuc, koncepcja tagów – czyli znaczników, może wydać się niepotrzebnym utrudnieniem. W tej części kursu udowodnimy, że tagi i struktury w programie Unilogic znacząco ułatwiają i przyspieszają pracę programisty.

Tagi: tworzenie i wykorzystanie

UniLogic używa leksykalnych znaczników danych zgodnych z normą IEC 61131-3. Do każdego znacznika możemy przypisać określony typ danych. Najłatwiej będzie to zobrazować na przykładzie.

Aby stworzyć Data Tag musimy określić nazwę i przypisać ją do typu danych który chcemy w nim przechowywać. Więcej o typach danych dowiesz się w części czwartej.

W dolnej części ekranu, w oknie danych, klikamy pasek Global a następnie znak „+”.

Dodawanie tagów globalnych w programie Unilogic

Po kliknięciu w znak „+” ukaże na się okno, w którym będziemy mogli nadać nazwę, typ danych, opis i format. Przy rozbudowanych aplikacjach dobrą praktyką jest opisywanie tagów.

Okno dodawania tagów w programie Unilogic

Klikamy Save lub Add. Tag został dodany do listy zmiennych i znajduje się w zakładce Global.

Przejdźmy teraz do bardziej zaawansowanych działań na tagach.

Tagi tworzone automatyczne

 • System – Połączone z elementami systemu operacyjnego UniStream. Tagi systemowe są z definicji globalne i umożliwiają tylko odczyt. Są zorganizowane w struktury.
 • I/O – Połączony z strukturami, które są tworzone automatycznie, gdy dołączymy moduły I/O do swojej konfiguracji sprzętowej. Z definicji mają zasięg globalny.

Tagi tworzone przez użytkownika

 • Global Scope – znaczniki, które tworzymy i łączymy z typami danych. Właściwość Global oznacza, że można używać znaczników globalnych w całym programie, zarówno w aplikacjach HMI, jak i aplikacji Ladder.
 • Local Scope – Znaczniki, które tworzysz w ramach określonej funkcji będącej częścią logiki sterownika. Są widoczne i dostępne tylko w ramach tej funkcji. Oznacza to, że jeśli aplikacja tego wymaga, możesz użyć tych samych nazw znaczników w różnych funkcjach.

Struktury

O strukturach możemy myśleć jak o kontenerze, w którym transportowane są różne przedmioty. Wyobraźmy sobie, że cała zawartość kontenera jest niezbędna do wykonana zadania, ale po niektóre przedmioty sięgamy częściej a po inne rzadziej. Najszybciej i najwygodniej jest, gdy wszystko mamy zgromadzone i usystematyzowane w jednym miejscu. Tak właśnie działają struktury (structs) w programie Unilogic.

Struktury tworzymy analogicznie do tagów, z tą różnicą, że wybieramy zakładkę STRUCT w dolnej części ekranu.

Główne typy struktur

Środowisko Unilogic posiada 4 główne typy struktur:

 • System Data Tag Structs – znaczniki danych systemowych obsługiwane przez system Unistream. Wszystkie te znaczniki są zorganizowane w Struktury.
 • Automatically-created Structs – Są tworzone automatyczne przez oprogramowanie Unilogic podczas dodawania elementów takich jak komunikacja ModBus, regulatory PID, I/O.
 • Timer Structs – Są one tworzone po dodaniu znacznika danych Timer.
 • User-defined Struct – tworzone przez użytkownika; po ich zdefiniowaniu możemy je ponownie wykorzystywać w naszym programie.

Tworzenie struktur w programie Unilogic

Ćwiczenie z tworzenia struktur.

Wykonamy teraz proste ćwiczenie. Naszym celem jest stworzenie struktury o nazwie Czujnik_1, w której skład będą wchodzić następujące zmienne:

 • Sygnal_1 – BIT
 • Sygnal_2 – BIT
 • Odczyt – REAL
 • Alarm – STRING-ASCII, (Maximum String Length = 13)

Wgrywamy program na sterownik i zapisujemy w pamięci komputera – w kolejnych częściach kursu będziemy go rozwijać o kolejne funkcje.

Prawidłowo wykonane ćwiczenie

Podsumowanie

Tagi i struktury w programie Unilogic powstały w celu przyspieszenia pracy programisty i ułatwienia migracji programu między sterownikami. Dlatego działanie na tagach jest bardzo wygodne i intuicyjne. Program Unilogic dużą część operacji z zakresu tworzenia struktur wykonuje automatycznie (np po podpięciu modułu I/O).

Pokazaliśmy, jak przydatne mogą się okazać struktury. Podczas tworzenia rozbudowanych programów, używanie struktur z pewnością, pozwoli nam zaoszczędzić czas i uchroni nas przed błędami. Dzielenie tagów na lokalne i globalne umożliwia nam ograniczanie konkretnych zmiennych do konkretnego miejsca, tam gdzie potrzebujemy funkcji.
Cały kurs ukazał się pierwotnie na blogu Elmark Sterowniki. Kurs jest również dostępy na na portalu automatyka.pl w zakładce Programowanie PLC.

Zachęcamy do zapoznania się z pozostałymi częściami kursu Akademii PLC Elmark, dzięki którym można poznać inne istotne cechy i funkcje sterowników Unitronics:

 1. Sterowniki Unitronics serii UniStream
 2. Uruchomienie sterownika UniStream i instalacja UniLogic
 3. Konfiguracja sprzętowa sterownika Unitronics UniStream
 4. Typy danych dostępnych w sterownikach UniStream
 5. Tagi i struktury w programie UniLogic
 6. Podstawy tworzenia wizualizacji w UniLogic
 7. UniLogic prosty program przycisk + lampka
 8. Timery dostępne w UniLogic
 9. RTC w sterownikach Unistream
 10. String, czyli tekstowy typ danych
 11. DataSampling i archiwizacja danych w UniLogic
 12. I/O w sterownikach PLC UniStream
 13. Alarmy wbudowane w programie UniLogic
 14. UAC, czyli Zarządzanie uprawnieniami użytkowników
 15. Dostęp VNC do sterownika UniStream
 16. Tabele Danych w programie UniLogic
 17. Komunikacja EtherNet/IP
 18. Komunikacja ModBus RTU w UniStream
 19. Regulator PID w sterownikach UniStream
 20. Komunikacja CAN, czyli szeregowa magistrala komunikacyjna
 21. Konfiguracja Falowników w UniLogic
 22. Komunikacja za pomocą protokołu FTP
 23. Protokół MQTT w środowisku UniLogic
 24. Konfiguracja modemu 3G, wysyłanie/odbieranie SMS
 25. Bazy SQL w połączeniu z UniLogic

Wpisy wykorzystujące nabytą wiedzę w zaawansowany sposób

 1. UniStream współpracuje z bazami SQL.
 2. Sterownik PLC integruje się z systemem SCADA.
 3. UniStream działa jako serwer OPC UA.


Utworzono: / Kategoria: ,
 • Autor: Elmark Automatyka
 • Nasza Firma została założona w roku 1983. Od roku 1998 działamy jako spółka z ograniczoną odpowiedzialnością pod nazwą Elmark Automatyka. Przez kilka pierwszych lat zajmowaliśmy się projektowaniem i produkcją modułowych sterowników mikroprocesorowych "MIKROSTER", opartych na elementach rodziny Intel-8080 i Z-80. Nasze produkty wyróżniały się na rynku wysoką jakością sprzętu i dokumentacji oraz niezawodnością działania. W roku 1989 rozpoczęliśmy dystrybucję na terenie Polski sprzętu firmy Advantech, a następnie wielu innych wiodących producentów elementów i systemów automatyki przemysłowej. Od kilkunastu lat prowadzimy szkolenia dotyczące sprzętu i oprogramowania będącego w naszej ofercie. Wszystkim Klientom dokonującym u nas zakupów zapewniamy bezpłatne doradztwo przed złożeniem zamówienia i profesjonalne wsparcie techniczne po dostarczeniu sprzętu. Posiadamy własny dział serwisu wyposażony w nowoczesne urządzenia diagnostyczne oraz sprzęt do montażu SMD i BGA. Dużą część napraw gwarancyjnych i pogwarancyjnych wykonujemy w naszej Firmie, bez konieczności odsyłania sprzętu do producenta. Pracujemy w trzech lokalizacjach. W dzielnicy Wesoła na przedmieściach Warszawy znajduje się nasza siedziba główna, serwis i montownia komputerów przemysłowych. Przy ul. Bukowińskiej na Mokotowie działa Centrum Szkoleniowe, a na terenie Biznes Parku „City Point” na warszawskim Targówku, mamy nowoczesny magazyn. Łączna powierzchnia naszych biur i magazynów wynosi około 1.800 m. kw. Zatrudniamy 60 wysoko wykwalifikowanych osób. Dzięki naszym Klientom, udaje się nam stale zwiększać nasz potencjał i zakres działalności. Wartość sprzedaży produktów i usług w roku 2018 wyniosła 81 milionów zł. Zrealizowaliśmy ponad 20.000 zamówień. Pamiętamy o tym, że jedynym sposobem na osiągnięcie zysku i rozwoju Firmy jest zadowolenie naszych Klientów.
 • Profil Autora
 • https://www.elmark.com.pl

Reklama

Newsletter

Zapisz się i jako pierwszy otrzymuj nowości!PRZECZYTAJ RÓWNIEŻNAJNOWSZE PUBLIKACJE OD UŻYTKOWNIKÓW I FIRM

ReklamaPOLECANE FIRMY I PRODUKTY
 • Chcieliby Państwo być informowani z wyprzedzeniem o stanie maszyny lub techniki napędowej? Nic prostszego! Aplikacja DriveRadar® oferuje kompleksowe zarządzanie konserwacją w oparciu o cyfrowe rejestrowanie danych, na podstawie których możl...
 • Zapraszamy Cię na pełny kurs zdalnego dostępu SECOMEA. Kurs powstał z myślą o każdym, kto chce zgłębić tajniki zdalnego dostępu do maszyn i sieci przemysłowej. Zdalny dostęp rozwija się dynamiczne i zyskuje na znaczeniu zwłaszcza w sytuacji...
 • ROUTER VPN EWON COSY 131 Zapewnia sprawny i prosty w obsłudze zdalny dostęp do dowolnego urządzenia Kompatybilność z najważniejszymi markami i protokołami sterowników PLC (m.in. Siemens, Allen-bradley, Omron…) Szybie zarządzenie roote...
 • Zaprojektowane, aby zwiększyć wydajność Sterowniki FX5U/FX5UC zapewniają rodzinie FX wyższą wydajność oraz dodają nowe cechy, które wyznaczają standardy w klasie kompaktowych sterowników PLC. Pozwala to użytkownikom na tworzenie bardziej zł...
 • EPLAN Electric P8 oferuje nieograniczone możliwości planowania projektu, tworzenia dokumentacji oraz zarządzania projektami automatyki. Zautomatyzowane tworzenie szczegółowych raportów opartych na schematach okablowania jest integralnym ele...
 • SCADA z wbudowanym serwerem sieci Web i routerem, bez licencji, bez limitów rejestrów! Brzmi dobrze? A to dopiero początek! Jest to urządzenie umożliwiające zarządzanie zarówno w sieci lokalnej jak i przez Internet z komputera, bądź urządze...