Do Projektu iAutomatyka dołączyli:

https://iautomatyka.pl/wp-content/uploads/2020/01/iPLC.014.jpeg

AKADEMIA PLC #25 – Bazy SQL w połączeniu z UniLogic


UniLogic wspiera bazy SQL w technologii MS SQL, My SQL i PostgreSQL, w połączeniu ze sterownikiem UniStream tworzy to potężny duet.

W związku ze wsparciem środowiska UniLogic dla obsługi najpopularniejszych baz SQL oczywiście możliwe jest:

 • Dostęp do naszych baz SQL przez IP, Hostname oraz port komunikacyjny.
 • Tworzenie zapytań i wykorzystywanie ich w LD
 • Łączenie baz danych i implementacja ich do funkcji LD

Definiowanie połączeń z bazami SQL

Pracę zaczynamy od ustawienia parametrów, których UniLogic używa do nawiązania komunikacji z bazą SQL. Z drzewa projektu wybieramy zakładkę SQL Connector i klikamy „Add new data base„.

W rezultacie, podłączyliśmy sterownik do bazy. Następnie, przechodzimy teraz do ustawienia następujących parametrów:

 • Name – nazwa bazy danych, którą chcemy wczytać, dostępna na urządzeniu hostującym.
 • SQL Type – wybieramy, czy korzystamy z SQL Server czy MySQL
 • Host Name – wpisujemy nazwę lub adres IP Hosta
 • Server Name/Port[SQL Server]: wpisujemy nazwę wirtualnego servera na urządzeniu hostującym, [MySQL]: port domyślny to 3306, możemy zmienić.
 • Database Name – nazwa tabeli w bazie danych, z której korzystamy.
 • Password i username – wprowadzamy, jeżeli baza jest zabezpieczona

Tworzenie zapytań SQL

Po nawiązaniu połączenia z bazą, możemy rozpocząć tworzenie zapytań, które stanowią podstawę obsługi SQL. W związku z tym klikamy na nazwę SQL Database i wybieramy opcje „Add New Query”. Liczba zapytań zależy od specyfiki naszej aplikacji, załóżmy, że potrzebujemy trzech.

Do tworzenia zapytań, potrzebna jest nam podstawowa wiedza na temat języka SQL, jednak producent zapewnia nam kilka przykładowych funkcji. Znajdziemy je po kliknięciu prawym przyciskiem „Add New Query” w zakładce „Script from Data Table as”.

Implementacja SQL w LD

Funkcje Ladder pozwalają na komunikacje i wysyłanie zapytań do baz. Oto przykładowe zastosowania gotowych bloków:

 • SQL Query – wysyłanie/odbieranie zapytań przez tagi UniStream.
 • Read from SQL, Write to DTI Row – pozwala na import danych ze zdalnej bazy SQL do DataTable w sterowniku UniStream.
 • Read from DTI row, Write to SQL – umożliwa zapis z DataTable do SQL

SQL Query

Klasyczne zapytanie umieszczone w logice języka drabinkowego (LD). Umieszczamy blok w naszym programie, a następnie odpowiednio podpinamy terminale złącz.

Zapytania podłączamy do terminali wyjściowych (A, B), a pobieramy dane z wyjść (C-I).

Podsumowanie

Implementacja Bazy SQL w połączeniu z UniLogic nie powinna sprawiać większych problemów. Proces konfiguracji jest zredukowany do minimum. Bez wątpienia przydatna okaże się znajomość SQL. Z pewnością, za pomocą prostego systemu zapytań możemy osiągnąć ciekawe rezultaty.

Cały kurs ukazał się pierwotnie na blogu Elmark Sterowniki. Kurs jest również dostępy na na portalu automatyka.pl w zakładce Programowanie PLC.

Zachęcamy do zapoznania się z pozostałymi częściami kursu Akademi PLC Elmark, dzięki którym można poznać inne istotne cechy i funkcje sterowników Unitronics:

 1. Sterowniki Unitronics serii UniStream
 2. Uruchomienie sterownika UniStream i instalacja UniLogic
 3. Konfiguracja sprzętowa sterownika Unitronics UniStream
 4. Typy danych dostępnych w sterownikach UniStream
 5. Tagi i struktury w programie UniLogic
 6. Podstawy tworzenia wizualizacji w UniLogic
 7. UniLogic prosty program przycisk + lampka
 8. Timery dostępne w UniLogic
 9. RTC w sterownikach Unistream
 10. String, czyli tekstowy typ danych
 11. DataSampling i archiwizacja danych w UniLogic
 12. I/O w sterownikach PLC UniStream
 13. Alarmy wbudowane w programie UniLogic
 14. UAC, czyli Zarządzanie uprawnieniami użytkowników
 15. Dostęp VNC do sterownika UniStream
 16. Tabele Danych w programie UniLogic
 17. Komunikacja EtherNet/IP
 18. Komunikacja ModBus RTU w UniStream
 19. Regulator PID w sterownikach UniStream
 20. Komunikacja CAN, czyli szeregowa magistrala komunikacyjna
 21. Konfiguracja Falowników w UniLogic
 22. Komunikacja za pomocą protokołu FTP
 23. Protokół MQTT w środowisku UniLogic
 24. Konfiguracja modemu 3G, wysyłanie/odbieranie SMS
 25. Bazy SQL w połączeniu z UniLogic

Wpisy wykorzystujące nabytą wiedzę w zaawansowany sposób

 1. UniStream współpracuje z bazami SQL.
 2. Sterownik PLC integruje się z systemem SCADA.
 3. UniStream działa jako serwer OPC UA.


Utworzono: / Kategoria: ,
 • Autor: Elmark Automatyka
 • Nasza Firma została założona w roku 1983. Od roku 1998 działamy jako spółka z ograniczoną odpowiedzialnością pod nazwą Elmark Automatyka. Przez kilka pierwszych lat zajmowaliśmy się projektowaniem i produkcją modułowych sterowników mikroprocesorowych "MIKROSTER", opartych na elementach rodziny Intel-8080 i Z-80. Nasze produkty wyróżniały się na rynku wysoką jakością sprzętu i dokumentacji oraz niezawodnością działania. W roku 1989 rozpoczęliśmy dystrybucję na terenie Polski sprzętu firmy Advantech, a następnie wielu innych wiodących producentów elementów i systemów automatyki przemysłowej. Od kilkunastu lat prowadzimy szkolenia dotyczące sprzętu i oprogramowania będącego w naszej ofercie. Wszystkim Klientom dokonującym u nas zakupów zapewniamy bezpłatne doradztwo przed złożeniem zamówienia i profesjonalne wsparcie techniczne po dostarczeniu sprzętu. Posiadamy własny dział serwisu wyposażony w nowoczesne urządzenia diagnostyczne oraz sprzęt do montażu SMD i BGA. Dużą część napraw gwarancyjnych i pogwarancyjnych wykonujemy w naszej Firmie, bez konieczności odsyłania sprzętu do producenta. Pracujemy w trzech lokalizacjach. W dzielnicy Wesoła na przedmieściach Warszawy znajduje się nasza siedziba główna, serwis i montownia komputerów przemysłowych. Przy ul. Bukowińskiej na Mokotowie działa Centrum Szkoleniowe, a na terenie Biznes Parku „City Point” na warszawskim Targówku, mamy nowoczesny magazyn. Łączna powierzchnia naszych biur i magazynów wynosi około 1.800 m. kw. Zatrudniamy 60 wysoko wykwalifikowanych osób. Dzięki naszym Klientom, udaje się nam stale zwiększać nasz potencjał i zakres działalności. Wartość sprzedaży produktów i usług w roku 2018 wyniosła 81 milionów zł. Zrealizowaliśmy ponad 20.000 zamówień. Pamiętamy o tym, że jedynym sposobem na osiągnięcie zysku i rozwoju Firmy jest zadowolenie naszych Klientów.
 • Profil Autora
 • https://www.elmark.com.pl

Reklama

Newsletter

Zapisz się i jako pierwszy otrzymuj nowości!PRZECZYTAJ RÓWNIEŻNAJNOWSZE PUBLIKACJE OD UŻYTKOWNIKÓW I FIRM

ReklamaPOLECANE FIRMY I PRODUKTY
 • Rozwiązania wizyjne nadają się idealnie do zautomatyzowanych zadań kontrolnych i pomiarowych. Kamery wizyjne 2D i 3D firmy SICK sprawdzają się w ogromnej ilości aplikacji, polegających na pomiarze, lokalizacji, kontroli i identyfikacji. Nas...
 • W trybie refleksyjnym sygnał ultradźwiękowy jest nieustannie odbijany przez zamontowany na stałe element odbijający wiązkę, tzw. element odniesienia. Jako elementu odbijającego wiązkę można używać odpowiednio ustawionego panelu z plastiku l...
 • Kurs zaczyna się od uniwersalnych porad związanych z czytaniem schematów elektrycznych. Następnie, Agata stopniowo wprowadzi Cię w zagadnienia związane z wykorzystaniem oprogramowania podczas tworzenia kompletnej dokumentacji elektrycznej. ...
  Link: Terminy
 • Poniższy poradnik jest zbiorem schematów połączeń elektrycznych. W poradniku zapoznamy się z podstawami wprowadzenia do systemów przekaźnikowych, sekwencji przełączeń przekaźników, porównania systemów przekaźnikowych z systemami tradycyjnym...
 • EPLAN Electric P8 oferuje nieograniczone możliwości planowania projektu, tworzenia dokumentacji oraz zarządzania projektami automatyki. Zautomatyzowane tworzenie szczegółowych raportów opartych na schematach okablowania jest integralnym ele...
 • Pomiar odległości to jedna z podstawowych dziedzin w technologii czujników. Do określania położenia w różnorodnych zastosowaniach wykorzystywana jest szeroka gama procesów. Firma Pepperl+Fuchs już teraz – w odróżnieniu od konkurencji ...