Do Projektu iAutomatyka dołączyli:

https://iautomatyka.pl/wp-content/uploads/2020/01/iPLC.009.jpeg

AKADEMIA PLC #18 – Komunikacja ModBus RTU w UniStream


Komunikacja ModBus RTU w sterownikach UniStream jest bardzo łatwa do implementacji oraz konfiguracji w naszych aplikacjach.

ModBus to otwarty protokół komunikacyjny oparty na standardzie transmisji RS-232 lub RS-485. Większość producentów związanych z automatyką przemysłową zaakceptowała ModBus ze względu na niezawodność transmisji oraz łatwość implementacji.

Powtórka z Modbus RTU

Komunikacja Modbus działa w oparciu o hierarchię Master/Slave. Oznacza to, że w każdym układzie, musi być urządzenie nadrzędne (Master) oraz podrzędne (Slave). Master wysyła zapytanie do urządzeń Slave, a następnie oczekuje odpowiedzi. Możemy wysłać transmisję ogólną do wszystkich Slave (wtedy nie dostajemy odpowiedzi) lub do poszczególnych urządzeń podrzędnych (wtedy dostajemy odpowiedź na zadane pytanie, wraz z adresem wyjściowym). Urządzenie Slave nie mogą same wysłać odpowiedzi z „własnej inicjatywy”, oczekują na zapytanie.

Standard transmisji RS-485 pozwala na podłączenie do 32 urządzeń na jednej lini oraz posiada znacznie większy zasięg niż RS-232. Z tego powodu jest znacznie częściej stosowany.

Konfiguracja transmisji ModBus RTU

UniLogic pozwala na wyjątkowo prostą konfiguracje komunikacji. Umożliwia nam komunikacje za pośrednictwem:

  • CPU RS485 Port
  • Panel USB port
  • COM Modules
  • Ethernet

Większość aplikacji potrzebuje jedynie okresowego wysyłania zapytania przez Mastera, UniLogic pozwala nam ustawić te interwały, jak i również przypisać konkretny tag pod wywoływanie zapytania.

CPU RS485 Port

Z drzewa projektu wybieramy: PLC Communications>Physical> RS485 Serial, a następnie zmieniamy Work Mode w Properties Window na ModBus Panel.

Panel USB port

Z drzewa projektu wybieramy: Panel USB Port. W Properties Windows zmieniamy ustawienia Initialize Port For: i wybieramy ModBus Panel.

Ethernet

Przechodzimy do PLC Communications>Physical>Panel Ethernet i modyfikujemy zaznaczone na zdjęciu poniżej parametry.

COM Module

Komunikacja ModBus RTU w w UniStream za pośrednictwem portu COM (computer on module) jest praktycznie identyczna w konfiguracji jak RS-485.

Konfiguracja Master w UniLogic

Dalsza konfiguracja protokołu ModBus RTU jest z pewnością równie prosta jak część dotycząca wyboru portów. W tym scenariuszu, sterownik serii Unistream działa jako Master, wiec dodajemy do niego urządzenia podrzędne Slave. Z drzewa projektu wybieramy PLC Communication > Protocols > MODBUS > Master i klikamy Add new Remote Slave.

Następnie dodajemy nowe operacje za pomocą przycisku „+” (jak na zdjęciu)

Operacje możemy modyfikować w tabeli. Modyfikacja jest analogiczna do tej przeprowadzanej podczas konfiguracji połączenia EtherNet/IP. W wyniku wgrania projektu do PLC, konfiguracja ModBus jest gotowa.

Podsumowanie

Podsumowując, komunikacja protokołu ModBus i umiejętność łączenia komponentów automatyki różnych producentów jest kluczowa dla programistów PLC. Oprogramowanie UniLogic, przede wszystkim dzięki swojej charakterystyce, upraszcza i przyspiesza konfiguracje do absolutnego minimum.

Więcej specjalistycznej wiedzy wiedzy na temat protokołu ModBus RTU znajdą Państwo pod tym adresem.

Cały kurs ukazał się pierwotnie na blogu Elmark Sterowniki. Kurs jest również dostępy na na portalu automatyka.pl w zakładce Programowanie PLC.

Zachęcamy do zapoznania się z pozostałymi częściami kursu Akademi PLC Elmark, dzięki którym można poznać inne istotne cechy i funkcje sterowników Unitronics:

  1. Sterowniki Unitronics serii UniStream
  2. Uruchomienie sterownika UniStream i instalacja UniLogic
  3. Konfiguracja sprzętowa sterownika Unitronics UniStream
  4. Typy danych dostępnych w sterownikach UniStream
  5. Tagi i struktury w programie UniLogic
  6. Podstawy tworzenia wizualizacji w UniLogic
  7. UniLogic prosty program przycisk + lampka
  8. Timery dostępne w UniLogic
  9. RTC w sterownikach Unistream
  10. String, czyli tekstowy typ danych
  11. DataSampling i archiwizacja danych w UniLogic
  12. I/O w sterownikach PLC UniStream
  13. Alarmy wbudowane w programie UniLogic
  14. UAC, czyli Zarządzanie uprawnieniami użytkowników
  15. Dostęp VNC do sterownika UniStream
  16. Tabele Danych w programie UniLogic
  17. Komunikacja EtherNet/IP
  18. Komunikacja ModBus RTU w UniStream
  19. Regulator PID w sterownikach UniStream
  20. Komunikacja CAN, czyli szeregowa magistrala komunikacyjna
  21. Konfiguracja Falowników w UniLogic
  22. Komunikacja za pomocą protokołu FTP
  23. Protokół MQTT w środowisku UniLogic
  24. Konfiguracja modemu 3G, wysyłanie/odbieranie SMS
  25. Bazy SQL w połączeniu z UniLogic

Wpisy wykorzystujące nabytą wiedzę w zaawansowany sposób

  1. UniStream współpracuje z bazami SQL.
  2. Sterownik PLC integruje się z systemem SCADA.
  3. UniStream działa jako serwer OPC UA.


Utworzono: / Kategoria: ,
  • Autor: Elmark Automatyka
  • Nasza Firma została założona w roku 1983. Od roku 1998 działamy jako spółka z ograniczoną odpowiedzialnością pod nazwą Elmark Automatyka. Przez kilka pierwszych lat zajmowaliśmy się projektowaniem i produkcją modułowych sterowników mikroprocesorowych "MIKROSTER", opartych na elementach rodziny Intel-8080 i Z-80. Nasze produkty wyróżniały się na rynku wysoką jakością sprzętu i dokumentacji oraz niezawodnością działania. W roku 1989 rozpoczęliśmy dystrybucję na terenie Polski sprzętu firmy Advantech, a następnie wielu innych wiodących producentów elementów i systemów automatyki przemysłowej. Od kilkunastu lat prowadzimy szkolenia dotyczące sprzętu i oprogramowania będącego w naszej ofercie. Wszystkim Klientom dokonującym u nas zakupów zapewniamy bezpłatne doradztwo przed złożeniem zamówienia i profesjonalne wsparcie techniczne po dostarczeniu sprzętu. Posiadamy własny dział serwisu wyposażony w nowoczesne urządzenia diagnostyczne oraz sprzęt do montażu SMD i BGA. Dużą część napraw gwarancyjnych i pogwarancyjnych wykonujemy w naszej Firmie, bez konieczności odsyłania sprzętu do producenta. Pracujemy w trzech lokalizacjach. W dzielnicy Wesoła na przedmieściach Warszawy znajduje się nasza siedziba główna, serwis i montownia komputerów przemysłowych. Przy ul. Bukowińskiej na Mokotowie działa Centrum Szkoleniowe, a na terenie Biznes Parku „City Point” na warszawskim Targówku, mamy nowoczesny magazyn. Łączna powierzchnia naszych biur i magazynów wynosi około 1.800 m. kw. Zatrudniamy 60 wysoko wykwalifikowanych osób. Dzięki naszym Klientom, udaje się nam stale zwiększać nasz potencjał i zakres działalności. Wartość sprzedaży produktów i usług w roku 2018 wyniosła 81 milionów zł. Zrealizowaliśmy ponad 20.000 zamówień. Pamiętamy o tym, że jedynym sposobem na osiągnięcie zysku i rozwoju Firmy jest zadowolenie naszych Klientów.
  • Profil Autora
  • https://www.elmark.com.pl

Reklama

Newsletter

Zapisz się i jako pierwszy otrzymuj nowości!



PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ



NAJNOWSZE PUBLIKACJE OD UŻYTKOWNIKÓW I FIRM

Reklama



POLECANE FIRMY I PRODUKTY
  • Obsługa za pomocą urządzeń mobilnych zapewnia wygodę i ciągłość pracy Operatorzy maszyn mogą teraz płynnie przełączać kontrolę nad maszyną między głównym interfejsem HMI a urządzeniami mobilnymi. Nowa funkcja systemu mapp View firmy B&R...
  • ITP14 to uniwersalny wyświetlacz procesowy do monitorowania i kontroli procesów przemysłowych. To urządzenie ma zwartą, znormalizowaną konstrukcję i pasuje do standardowego otworu montażowego ⌀22,5 mm na lampy sygnalizacyjne. Zapewnia to sz...
  • To rozwiązanie oparte o technologię LoRaWAN pozwala skutecznie realizować działania ograniczające ryzyko rozprzestrzeniania się wirusa . Możliwość automatycznej kontroli dystansu z jednoczesnym monitoringiem relacji i wstecznym śledzeniem k...
  • Produkty i rozwiązania firmy SICK są równie różnorodne jak codzienność w przedsiębiorstwie. Szkolenia SICK dla użytkowników umożliwiają zdobycie wiedzy na temat zróżnicowanej oferty naszych innowacyjnych produktów w formie dostosowanej do k...
    Link: Terminy
  • SIMATIC PN/MF Coupler zapewnia wymianę danych pomiędzy max. 1 sterownikiem PLC na stronę sieci posiada redundantne zasilanie oraz możliwość połączenie sieci Ethernet poprzez SIMATIC BusAdapter (BA). SIMATIC PN/MF Coupler (6ES7158-3MU10-0XA0...
  • Wyświetlacz słupkowy ITP15 jest kompaktowym wskaźnikiem procesowym, który wizualizuje analogowy sygnał wejściowy w zakresie od 0 do 100% z 10 słupkami po 10%. Sygnałem wejściowym może być liniowy sygnał napięciowy 0 (2) -10 V lub sygnał prą...