Do Projektu iAutomatyka dołączyli:

https://iautomatyka.pl/wp-content/uploads/2020/01/iPLC.009-1.jpeg

AKADEMIA PLC #15 – Dostęp VNC do sterownika UniStream


Zdalny dostęp VNC do sterownika UniStream jest bardzo prosty do skonfigurowania zarówno na panelu HMI oraz UniLogic.

VNC (Virtual Network Computing) to system przekazywania obrazu wirtualnego bądz fizycznego. Prosty pakiet serwer+klient jest dostępny dla najpopularniejszych systemów operacyjnych z trybem graficznym. System jest darmowy i dostępny dla każdego na mocy licencji GPL (General Public License).

Uwaga: dostęp VNC wymaga zainstalowania dodatkowego oprogramowania. Akademia PLC poleca RealVNC.

Konfiguracja klienta VNC

Podgląd ekranu HMI wbudowanego w sterownik jest możliwy za pośrednictwem protokołu VNC. W tym przypadku komputer na którym chcemy wyświetlać obraz jest klientem a sterownik jest serwerem.

Graf przedstawiający komunikacje protokołu VNC 

Do pierwszej konfiguracji VNC musimy zdobyć adress IP sterownika. Aby to zrobić należy przejść do UniApps (należy przytrzymać lewy górny róg ekranu przez 5 sekund). Po wyświetleniu menu UniApps wybieramy opcje Network i IP Config. Prawdopodobnie wymagane będzie uaktywnienie opcji VPN Server, która również znajduje się w sekcji Network.

Konfiguracja IP

Następnie wpisujemy adres IP sterownika na komputerze, w ekranie połączenia naszego klienta. W systemie sterownika zostały utworzone dwa nowe tagi: VNC Connected (BIT) – przyjmuje wartość 1 gdy połączenie jest aktywne; VNC Number of Connections (UINT32) – przechowuje liczbę podłączonych urządzeń za pośrednictwiem VNC.

Zabezpieczenie połączenia: dostęp VNC do sterownika Unitronics

Połączenie w protokole VNC jest standardowo szyfrowane w standardzie 128-bit AES, natomiast dane logowania w standardzie 2048 bit RSA z kluczem publicznym. Dodatkowo możemy zabezpieczyć połączenie w UniLogic. Dla każdego klienta VNC możemy określić unikalne hasło. Dodatkowo warto określić adresy IP klientów które mogą podłączyć się do serwera.

Konfiguracja zabezpieczeń w UniLogicAk

Podsumowanie

VNC to jeden z najprostszych sposobów na zdalny dostęp do sterownika UniStream. Przede wszystkim jest to połączenie szybkie i stosunkowo bezpieczne, dostępne z niemal każdego urządzenia z systemem graficznym.

Cały kurs ukazał się pierwotnie na blogu Elmark Sterowniki. Kurs jest również dostępy na na portalu automatyka.pl w zakładce Programowanie PLC.

Zachęcamy do zapoznania się z pozostałymi częściami kursu Akademii PLC Elmark, dzięki którym można poznać inne istotne cechy i funkcje sterowników Unitronics:

  1. Sterowniki Unitronics serii UniStream
  2. Uruchomienie sterownika UniStream i instalacja UniLogic
  3. Konfiguracja sprzętowa sterownika Unitronics UniStream
  4. Typy danych dostępnych w sterownikach UniStream
  5. Tagi i struktury w programie UniLogic
  6. Podstawy tworzenia wizualizacji w UniLogic
  7. UniLogic prosty program przycisk + lampka
  8. Timery dostępne w UniLogic
  9. RTC w sterownikach Unistream
  10. String, czyli tekstowy typ danych
  11. DataSampling i archiwizacja danych w UniLogic
  12. I/O w sterownikach PLC UniStream
  13. Alarmy wbudowane w programie UniLogic
  14. UAC, czyli Zarządzanie uprawnieniami użytkowników
  15. Dostęp VNC do sterownika UniStream
  16. Tabele Danych w programie UniLogic
  17. Komunikacja EtherNet/IP
  18. Komunikacja ModBus RTU w UniStream
  19. Regulator PID w sterownikach UniStream
  20. Komunikacja CAN, czyli szeregowa magistrala komunikacyjna
  21. Konfiguracja Falowników w UniLogic
  22. Komunikacja za pomocą protokołu FTP
  23. Protokół MQTT w środowisku UniLogic
  24. Konfiguracja modemu 3G, wysyłanie/odbieranie SMS
  25. Bazy SQL w połączeniu z UniLogic

Wpisy wykorzystujące nabytą wiedzę w zaawansowany sposób

  1. UniStream współpracuje z bazami SQL.
  2. Sterownik PLC integruje się z systemem SCADA.
  3. UniStream działa jako serwer OPC UA.


Utworzono: / Kategoria: ,
  • Autor: Elmark Automatyka
  • Nasza Firma została założona w roku 1983. Od roku 1998 działamy jako spółka z ograniczoną odpowiedzialnością pod nazwą Elmark Automatyka. Przez kilka pierwszych lat zajmowaliśmy się projektowaniem i produkcją modułowych sterowników mikroprocesorowych "MIKROSTER", opartych na elementach rodziny Intel-8080 i Z-80. Nasze produkty wyróżniały się na rynku wysoką jakością sprzętu i dokumentacji oraz niezawodnością działania. W roku 1989 rozpoczęliśmy dystrybucję na terenie Polski sprzętu firmy Advantech, a następnie wielu innych wiodących producentów elementów i systemów automatyki przemysłowej. Od kilkunastu lat prowadzimy szkolenia dotyczące sprzętu i oprogramowania będącego w naszej ofercie. Wszystkim Klientom dokonującym u nas zakupów zapewniamy bezpłatne doradztwo przed złożeniem zamówienia i profesjonalne wsparcie techniczne po dostarczeniu sprzętu. Posiadamy własny dział serwisu wyposażony w nowoczesne urządzenia diagnostyczne oraz sprzęt do montażu SMD i BGA. Dużą część napraw gwarancyjnych i pogwarancyjnych wykonujemy w naszej Firmie, bez konieczności odsyłania sprzętu do producenta. Pracujemy w trzech lokalizacjach. W dzielnicy Wesoła na przedmieściach Warszawy znajduje się nasza siedziba główna, serwis i montownia komputerów przemysłowych. Przy ul. Bukowińskiej na Mokotowie działa Centrum Szkoleniowe, a na terenie Biznes Parku „City Point” na warszawskim Targówku, mamy nowoczesny magazyn. Łączna powierzchnia naszych biur i magazynów wynosi około 1.800 m. kw. Zatrudniamy 60 wysoko wykwalifikowanych osób. Dzięki naszym Klientom, udaje się nam stale zwiększać nasz potencjał i zakres działalności. Wartość sprzedaży produktów i usług w roku 2018 wyniosła 81 milionów zł. Zrealizowaliśmy ponad 20.000 zamówień. Pamiętamy o tym, że jedynym sposobem na osiągnięcie zysku i rozwoju Firmy jest zadowolenie naszych Klientów.
  • Profil Autora
  • https://www.elmark.com.pl

Reklama

Newsletter

Zapisz się i jako pierwszy otrzymuj nowości!



PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ



NAJNOWSZE PUBLIKACJE OD UŻYTKOWNIKÓW I FIRM

Reklama



POLECANE FIRMY I PRODUKTY