Do Projektu iAutomatyka dołączyli:

https://iautomatyka.pl/wp-content/uploads/2020/01/iPLC.007-1.jpeg

AKADEMIA PLC #11 – DataSampling i archiwizacja danych w UniLogic


DataSampling i archiwizacja danych w UniLogic to jeden z głównych wyróżników oprogramowania od Unitronics.

W tej części poznamy jedną z najważniejszych funkcjonalności wprowadzonej do sterowników Unistream – DataSampling i Archiwizacja danych w UniLogic. Jest ona kluczowa gdy chcemy zapisywać cyklicznie odczyty z sensorów, generować wykresy lub eksportować zapis do arkuszy kalkulacyjnych. Należy pamiętać, że praca Data Sampling wymaga włożenia karty Micro SD.

Data Sampler i wykresy

Aby zacząć pracę z analizą danych musimy dodać nowy Data Sampler. Z okna Solutions Explorer wybieramy zakładkę Data Sampler, po czym, standardowo dla programu UniLogic , za pomocą „zielonego plusa” dodajemy element.

DataSampling i archiwizacja danych w UniLogic 
Następnie, do każdego stworzonego przez nas Data Samplera, dodajemy Feed – czyli funkcję, która zbiera odczyty z wybranej przez nas zmiennej pomiarowej (Tag’a) – Feed data source Tag.

Dodawanie funkcji Feed

Stworzony przez nas Data Sampler automatycznie generuje strukturę w zakładce „Global”. Znajdują się tam wszystkie Tagi odpowiedzialne za przetwarzanie danych oraz ich zapis.

Najważniejsze elementy struktury Data Samplera

Struktura Data Samplera
 • Start/End Sampling – stan wysoki rozpoczyna pomiar, przesterowanie na stan niski kończy pomiar, zapisuje dane karcie SD i zamyka.
 • Pause Sampling – stan wysoki zatrzymuje zapis danych do pliku nie zamykając pliku.
 • Force Sample – pozwala na natychmiastowe pobranie danych, bez względu na interwał pomiarowy.
 • Clear Log – stan wysoki bitu usuwa logi z aktualnej sesji pomiarowej.
 • Status – tag typu INT8, odczyt jego wartości pozwala na sprawdzenie stanu w jakim znajduje się Data Sampler. (0 = brak błędów, 1 = start Data samplera, 2 = data sampler pracuje, -1 = brak karty SD)
 • Sampling Interval – (UINT32) tylko do odczytu, wartość definiowana w Data Sampler Properties.
 • User Comment – z pewnością ważnym aspektem jest dodawanie komentarzy do każdego wykorzystywanego elementu – ułatwia to pracę.

Data Sampler Properties

W oknie Data Sampler Properties możemy zmodyfikować nazwę oraz Sampling Interval.

Modyfikacja Data Samplera

Graficzna reprezentacja Data Sampling

Do reprezentacji graficznej zebranych danych może posłużyć nam funkacja HMI Trend, która znajduje się w zakładce HMI oknie Toolbox. do obsługi elementu graficznego Trend wykorzystujemy omawiane wcześniej Tagi. Ustawiając stan LO lub HI na bitach poszczególnych tagów możemy sterować wyświetlanymi grafami. Ponadto, w obiekcie Data Samplera mamy do dyspozycji przyciski, które są bezpośrednio podpięte do odpowiadających im bitów. W związku z tym, możemy w obrębie jednej struktury, wykorzystywać LD i dotykowe elementy HMI do obsługi Data Samplingu.

Obsługa graficznego elementu Data Samplera

Podsumowanie

Reasumują, w tej części kursu omówiliśmy podstawy związane z: DataSampling i archiwizacja danych w UniLogic. Z pewnością szerzej poruszymy te kwestie w kolejnych częściach, jednak będzie to wymagało większej ilości wiedzy.

Cały kurs ukazał się pierwotnie na blogu Elmark Sterowniki. Kurs jest również dostępy na na portalu automatyka.pl w zakładce Programowanie PLC.

Zachęcamy do zapoznania się z pozostałymi częściami kursu Akademii PLC Elmark, dzięki którym można poznać inne istotne cechy i funkcje sterowników Unitronics:

 1. Sterowniki Unitronics serii UniStream
 2. Uruchomienie sterownika UniStream i instalacja UniLogic
 3. Konfiguracja sprzętowa sterownika Unitronics UniStream
 4. Typy danych dostępnych w sterownikach UniStream
 5. Tagi i struktury w programie UniLogic
 6. Podstawy tworzenia wizualizacji w UniLogic
 7. UniLogic prosty program przycisk + lampka
 8. Timery dostępne w UniLogic
 9. RTC w sterownikach Unistream
 10. String, czyli tekstowy typ danych
 11. DataSampling i archiwizacja danych w UniLogic
 12. I/O w sterownikach PLC UniStream
 13. Alarmy wbudowane w programie UniLogic
 14. UAC, czyli Zarządzanie uprawnieniami użytkowników
 15. Dostęp VNC do sterownika UniStream
 16. Tabele Danych w programie UniLogic
 17. Komunikacja EtherNet/IP
 18. Komunikacja ModBus RTU w UniStream
 19. Regulator PID w sterownikach UniStream
 20. Komunikacja CAN, czyli szeregowa magistrala komunikacyjna
 21. Konfiguracja Falowników w UniLogic
 22. Komunikacja za pomocą protokołu FTP
 23. Protokół MQTT w środowisku UniLogic
 24. Konfiguracja modemu 3G, wysyłanie/odbieranie SMS
 25. Bazy SQL w połączeniu z UniLogic

Wpisy wykorzystujące nabytą wiedzę w zaawansowany sposób

 1. UniStream współpracuje z bazami SQL.
 2. Sterownik PLC integruje się z systemem SCADA.
 3. UniStream działa jako serwer OPC UA.


Utworzono: / Kategoria: ,
 • Autor: Elmark Automatyka
 • Nasza Firma została założona w roku 1983. Od roku 1998 działamy jako spółka z ograniczoną odpowiedzialnością pod nazwą Elmark Automatyka. Przez kilka pierwszych lat zajmowaliśmy się projektowaniem i produkcją modułowych sterowników mikroprocesorowych "MIKROSTER", opartych na elementach rodziny Intel-8080 i Z-80. Nasze produkty wyróżniały się na rynku wysoką jakością sprzętu i dokumentacji oraz niezawodnością działania. W roku 1989 rozpoczęliśmy dystrybucję na terenie Polski sprzętu firmy Advantech, a następnie wielu innych wiodących producentów elementów i systemów automatyki przemysłowej. Od kilkunastu lat prowadzimy szkolenia dotyczące sprzętu i oprogramowania będącego w naszej ofercie. Wszystkim Klientom dokonującym u nas zakupów zapewniamy bezpłatne doradztwo przed złożeniem zamówienia i profesjonalne wsparcie techniczne po dostarczeniu sprzętu. Posiadamy własny dział serwisu wyposażony w nowoczesne urządzenia diagnostyczne oraz sprzęt do montażu SMD i BGA. Dużą część napraw gwarancyjnych i pogwarancyjnych wykonujemy w naszej Firmie, bez konieczności odsyłania sprzętu do producenta. Pracujemy w trzech lokalizacjach. W dzielnicy Wesoła na przedmieściach Warszawy znajduje się nasza siedziba główna, serwis i montownia komputerów przemysłowych. Przy ul. Bukowińskiej na Mokotowie działa Centrum Szkoleniowe, a na terenie Biznes Parku „City Point” na warszawskim Targówku, mamy nowoczesny magazyn. Łączna powierzchnia naszych biur i magazynów wynosi około 1.800 m. kw. Zatrudniamy 60 wysoko wykwalifikowanych osób. Dzięki naszym Klientom, udaje się nam stale zwiększać nasz potencjał i zakres działalności. Wartość sprzedaży produktów i usług w roku 2018 wyniosła 81 milionów zł. Zrealizowaliśmy ponad 20.000 zamówień. Pamiętamy o tym, że jedynym sposobem na osiągnięcie zysku i rozwoju Firmy jest zadowolenie naszych Klientów.
 • Profil Autora
 • https://www.elmark.com.pl

Reklama

Newsletter

Zapisz się i jako pierwszy otrzymuj nowości!PRZECZYTAJ RÓWNIEŻNAJNOWSZE PUBLIKACJE OD UŻYTKOWNIKÓW I FIRM

ReklamaPOLECANE FIRMY I PRODUKTY
 • Wyświetlacz słupkowy ITP15 jest kompaktowym wskaźnikiem procesowym, który wizualizuje analogowy sygnał wejściowy w zakresie od 0 do 100% z 10 słupkami po 10%. Sygnałem wejściowym może być liniowy sygnał napięciowy 0 (2) -10 V lub sygnał prą...
 • Rozwiązania wizyjne nadają się idealnie do zautomatyzowanych zadań kontrolnych i pomiarowych. Kamery wizyjne 2D i 3D firmy SICK sprawdzają się w ogromnej ilości aplikacji, polegających na pomiarze, lokalizacji, kontroli i identyfikacji. Nas...
 • Czterokrotnie szybsze widzenie maszynowe HALCON 20.11. i 4-rdzeniowy procesor zwiększają produktywność maszyn B&R radykalnie przyspieszyło wykonywanie wszystkich typów aplikacji systemu wizyjnego. Nowy 4-rdzeniowy procesor i kompilator ...
 • PR200 to uniwersalne i łatwe w obsłudze urządzenie zaprojektowane w plastikowej obudowie do montażu na szynie DIN jako alternatywa dla PLC. Przekaźnik jest dostępny w kilku wersjach dla napięcia stałego i przemiennego. Jest wyposażony w cyf...
 • Urządzenia XV300 wyposażone są w przemysłowe wyświetlacze wysokiej rozdzielczości z technologią wielodotyku. To, w połączeniu z precyzyjnym i intuicyjnym interfejsem użytkownika, umożliwia operatorom pracę od zaraz. Dodatkowo te wysoko wyda...
 • System MasterIN firmy Finder składa się z przekaźnikowych modułów sprzęgających z terminalami Push-in. Technologia ta reprezentuje najnowsze osiągnięcia w bezśrubowych ‘sprężynowych’ zaciskach, oferujących szybką instalację. W porównaniu do...