Do Projektu iAutomatyka dołączyli:

https://iautomatyka.pl/wp-content/uploads/2021/01/ACOPOS_6D_01-2021-PR_1.0.jpg

ACOPOS 6D innowacyjny system lewitacji magnetycznej


Wprowadzenie przez firmę B&R systemu ACOPOS 6D zwiastuje nową erę w wytwarzaniu. Magnetyczne wózki lewitują swobodnie wokół maszyny, przenosząc obrabiane na niej wyroby. Czasy, gdy konwencjonalne systemy transportowe narzucały procesowi produkcyjnemu sztywno określony rytm należą już do przeszłości. System ACOPOS 6D nadaje się idealnie do produkcji małoseryjnej, połączonej z częstą zmianą produktów o różnych wzorach i wymiarach.

ACOPOS 6D działa na zasadzie lewitacji magnetycznej: wózki z wbudowanymi trwałymi magnesami unoszą się nad powierzchnią segmentów silnika elektromagnetycznego. Modułowe segmenty silnika mają wymiary 240 x 240 mm i można je swobodnie układać w dowolny kształt. Wózki o różnych rozmiarach przewożą ładunki o masie od 0,6 do 14 kilogramów z prędkością do 2 metrów na sekundę. Mogą swobodnie poruszać się w przestrzeni dwuwymiarowej, obracać i przechylać wzdłuż trzech osi i zapewniają precyzyjną kontrolę nad wysokością lewitacji. Wszystko to razem daje sześciostopniową swobodę sterowania ruchem.

Oszczędność miejsca

ACOPOS 6D umożliwia działanie nawet cztery razy większej liczby wózków w danej przestrzeni niż inne dostępne na rynku systemy dzięki wyjątkowej zdolności jednoczesnego sterowania czterema wózkami na tym samym segmencie silnika. Wózki mogą służyć również jako osie w stacjach obróbczych. Wózek przenoszący obrabiany przedmiot może na przykład poruszać się po ścieżce CNC, umożliwiając nieruchome zamocowanie narzędzia obróbczego. Stanowiska ważenia można całkowicie wyeliminować, gdyż każdy wózek może służyć również jako bardzo precyzyjna waga. Pozwala to zmniejszyć wymiary projektowanej maszyny.

 Brak zużycia

Wózki ACOPOS 6D lewitują swobodne, bez żadnego kontaktu lub tarcia. Skoro nie ma zużycia ściernego, nie ma również części, które trzeba konserwować. Gdy na segmentach silnika umieszczona jest pokrywa ze stali nierdzewnej, ACOPOS 6D zapewnia stopień ochrony IP69K, dzięki czemu idealnie nadaje się do pomieszczeń czystych lub produkcji żywności i napojów.

 Pełna integracja

ACOPOS 6D jest w pełni zintegrowany z ekosystemem B&R. Umożliwia to synchronizację wózków z osiami serwo, robotami, układami torów i kamerami systemu wizyjnego maszyny z mikrosekundową precyzją. Planowanie trasy wózków odbywa się w specjalnym sterowniku podłączonym do sieci maszyny za pośrednictwem POWERLINK, co oznacza, że nie ma ono wpływu na wydajność sieci lub układu sterowania maszyną. W przypadku systemów składających się z więcej niż 200 segmentów lub 50 wózków, można zsynchronizować ze sobą większą liczbę sterowników.

 Inteligentne wózki

W odróżnieniu od porównywalnych systemów, każdy wózek ACOPOS 6D ma przypisany unikalny w skali globalnej identyfikator. Podczas rozruchu sterownik natychmiast rozpoznaje położenie każdego wózka na segmentach silnika, co pozwala rozpocząć produkcję bez czasochłonnych sekwencji bazowania lub ręcznego wprowadzania danych przez operatora. Wózki zapewniają powtarzalność pozycjonowania rzędu ±5 µm, dzięki czemu ACOPOS 6D idealnie nadaje się do zastosowań wymagających ścisłego pozycjonowania, na przykład w przemyśle elektronicznym, czy przy montażu komponentów mechanicznych i elektronicznych.

 Łatwa konfiguracja

ACOPOS 6D oferuje niemal nieograniczone możliwości w projektowaniu maszyn, a jednocześnie niezwykle łatwo go skonfigurować.  Zaawansowane algorytmy sprawiają, że wózki poruszają się po optymalnym torze, unikając kolizji i ograniczając do minimum zużycie energii. Konstruktorzy mogą skoncentrować się na swoim głównym zadaniu: opracowywaniu optymalnych procesów maszynowych, zapewniających maksymalną produktywność.

System ACOPOS 6D został opracowany we współpracy z Planar Motors Inc. – firmą z ponad 15-letnim doświadczeniem w badaniach i rozwoju w dziedzinie technologii lewitacji magnetycznej na potrzeby produkcji przemysłowej. B&R jest udziałowcem w spółce Planar Motors.Utworzono: / Kategoria:
  • Autor: B&R Automatyka Przemysłowa Sp. z o.o.
  • B&R to innowacyjna firma z branży automatyzacji z siedzibą w Austrii i przedstawicielstwem na całym świecie. Od 6 lipca 2017 B&R stała się jednostką biznesową Grupy ABB. Dalekowzroczność i intuicyjne poczucie dynamiki rynku pozwalają firmie na wprowadzanie najbardziej nowoczesnych technologii łącząc je z inżynieryjnym kunsztem. B&R jako globalny lider oferuje klientom praktycznie z każdej branży kompleksowe rozwiązania z zakresu sterowania, techniki napędowej, wizualizacji czy bezpieczeństwa. Dzięki standardom komunikacji przemysłowej IoT, takim jak OPC UA, POWERLINK i openSAFETY, a także z wydajnym środowiskiem programistycznym Automation Studio, B&R nieustannie przedefiniowuje przyszłość technologii automatyzacji.
  • Profil Autora
  • http://www.br-automation.com

Reklama

Newsletter

Zapisz się i jako pierwszy otrzymuj nowości!PRZECZYTAJ RÓWNIEŻNAJNOWSZE PUBLIKACJE OD UŻYTKOWNIKÓW I FIRM

ReklamaPOLECANE FIRMY I PRODUKTY
  • EPSITRON®ECO & COMPACT Power OSZCZĘDNOŚĆ KOSZTÓW Zasilacze EPSITRON® ECO i COMPACT Power to nie tylko oszczędność przy zakupie, ale również niższe koszty dzięki łatwej obsłudze oraz braku konieczności serwisowania. Są one doskonałym roz...
  • Monitorowanie obciążenia i rozdział potencjałów w jednym kompletnym rozwiązaniu To innowacyjny system dystrybucji napięcia 24 V DC zapewniający monitorowanie obciążenia i dystrybucję potencjałów w jednym kompletnym rozwiązaniu. Bezawaryjna ...
  • ÖLFLEX® CLASSIC 110 – elastyczny przewód sterowniczy do różnych zastosowań, w płaszczu z PVC, aprobata VDE, odporność na oleje, 300/500 V, również do YSLY lub YY CPR: informacje pod adresem www.lapppolska.pl Certyfikat zgodności VDE z...
  • Seria FX-100 Czujniki z serii FX-100 to najlepsze rozwiązanie pod względem stosunku jakości do ceny. Wyposażone są w funkcje szybkiego uczenia, co pozwala użytkownikom w szybki i prosty sposób przystosować czujnik do pracy z nieskomplikowan...
  • Pomiar odległości to jedna z podstawowych dziedzin w technologii czujników. Do określania położenia w różnorodnych zastosowaniach wykorzystywana jest szeroka gama procesów. Firma Pepperl+Fuchs już teraz – w odróżnieniu od konkurencji ...
  • Sterowniki kompaktowe, modułowe i zintegrowane, CODESYS V3 (programowanie, wizualizacja, komunikacja), Krótkie cykle czasowe, EtherCAT, BACnet (opcjonalnie), Modbus, CANopen, Porty szeregowe: RS232, RS485, 2 konfigurowalne karty Ethernet, W...