Do Projektu iAutomatyka dołączyli:

https://iautomatyka.pl/wp-content/uploads/2019/05/Mitsubishi_PLC_R_1200x630.jpg

ABC sterowników PLC od Mitsubishi Electric


Artykuł z serii: Podstawy urządzeń automatyki - Mitsubishi Electric


W tym artykule chciałbym przedstawić wszystkie rodziny sterowników PLC od Mitsubishi Electric. Portfolio tej firmy jest bardzo rozbudowane i na pierwszy rzut oka można zagubić się pomiędzy różnymi oznaczeniami poszczególnych sterowników. Dlatego też postaram się w jednym miejscu zebrać wszystkie istotne informacje na temat programowalnych sterowników logicznych japońskiego producenta urządzeń automatyki. Zapraszam!

Sterowniki PLC Mitsubishi Electric

Powyższa infografika w prosty sposób tłumaczy obszary zastosowań kolejnych serii sterowników. Zaczynamy od najmniejszych i najprostszych sterowników kompaktowych serii MELSEC-F oraz MELSEC iQ-F, które są stosowane w mniejszych aplikacjach. Dalej mamy sterowniki MELSEC-L, czyli serię pośrednia pomiędzy sterownikami kompaktowymi, a sterownikami stosowanymi w największych i najbardziej wymagających aplikacjach – sterownikami serii MELSEC-Q oraz MELSEC iQ-R. W dalszej części artykułu znajdziesz dokładne opisy poszczególnych serii.

Seria MELSEC-iQ-F

Seria iQ-F to następca serii F. Wyglądem przypomina swojego poprzednika, jednak charakterystyczny jest brak wybrzuszenia na przednim panelu. Kolejna kluczowa różnica to port Ethernet oraz wbudowana obsługa protokołu CC-Link.

Sterowniki z serii iQ-F są oznaczane jako FX5U. W oznaczeniu poszczególnych modeli sterowników, podobnie jak w przypadku serii F zakodowana jest również liczba i typ wejść i wyjść oraz typ zasilania. Liczba wbudowanych wejść i wyjść w tych sterownikach kompaktowych może robić wrażenie, gdyż wynosi ona od 32 aż do 96.

Podobnie jak seria F, sterowniki tej serii mogą być rozbudowywane o dodatkowe funkcje i interfejsy przy użyciu modułów rozszerzeń. Mówimy tu o modułach wejść i wyjść cyfrowych, modułach analogowych, modułach szybkich liczników, modułach pozycjonujących oraz modułach komunikacyjnych. Moduły serii FX3 również mogą być podłączane do sterowników z serii FX5.

Numery katalogowe modułów zawierają informacje o typie tego modułu:

  • E – moduły wejść i wyjść cyfrowych,
  • A – moduły analogowe,
  • T – moduły temperaturowe,
  • L – moduły kontroli temperatury,
  • H – moduły szybkich liczników,
  • S, PG – moduły pozycjonujące.

Litera M jest zarezerwowana dla sterowników.

Seria MELSEC-iQ-R

Seria MELSEC-iQ-R to najpotężniejsze sterowniki w ofercie Mitsubishi Electric w kwestii wydajności i możliwości rozbudowy. Jak ta wydajność wygląda w liczbach? Sterowniki mogą obsługiwać do 4096 wejść i wyjść. Pamięć programu mieści od 80 000 do 1 200 000 kroków w zależności od wersji CPU, a czas wykonywania instrukcji logicznej wynosi poniżej 1 nanosekundy.

 

Podobnie jak w przypadku poprzednich serii, tutaj również dostępne jest wiele modułów rozszerzających możliwości sterownika PLC. W ofercie znajdziemy wszystkie potrzebne moduły do różnego zastosowania. Na uwagę zasługuje szeroki wybór modułów komunikacyjnych, między innymi do protokołów PROFINET, PROFIBUS, czy CANopen. Pierwszy rzut oka na listę dostępnych modułów może nasunąć pytanie: „Jakie większe możliwości rozbudowy, skoro tych modułów jest znacznie mniej niż w serii Q?”. To prawda, moduły do serii MELSEC-iQ-R w oznaczeniu mają literę R i jest ich mniej niż w przypadku modułów Q, ale dzięki wykorzystaniu odpowiedniej płyty bazowej można używać również wszystkich modułów z serii MELSEC-Q.

Seria MELSEC-F

Po czym poznać, że mamy do czynienia ze sterownikiem serii F? Przede wszystkim po wyglądzie. Biały sterownik z czarnym panelem przednim oraz delikatnym wybrzuszeniem z przodu jest cechą charakterystyczną tej serii.

Więcej informacji zdradza oznaczenie modelu sterownika. Seria F oznaczana jest jako FX3, a w pełnym oznaczeniu znajduje się jeszcze informacja o liczbie wbudowanych wejść i wyjść oraz typie tych wyjść. Przykład:

W oznaczeniu pojawia się literka U. Jest to oznaczenie modelu, a w przypadku serii F można wyróżnić trzy takie grupy modeli:

  • FX3S – modele podstawowe do małych i prostych aplikacji (pamięć programu – 4 tysiące kroków),
  • FX3G/FX3GE/FX3GC – modele standardowe do różnych zastosowań (pamięć programu – 32 tysiące kroków),
  • FX3U/FX3UC – modele zaawansowane z większą pamięcią (64 tysiące kroków) i szybszym wykonywaniem instrukcji logicznych (0,065 µs).

Seria F to sterowniki kompaktowe w których CPU, wejścia i wyjścia oraz interfejsy komunikacyjne są zamknięte w jednej obudowie. Dodatkowo można rozbudować możliwości tego sterownika poprzez moduły rozszerzeń dokładane z prawej strony oraz moduły interfejsowe dokładane z lewej strony sterownika.  Moduły, które mogą być dołączone do sterowników serii F są oznaczane jako FX2N.

Seria MELSEC-L

Seria sterowników MELSEC-L to seria pomiędzy sterownikami kompaktowymi i sterownikami modułowymi. Ciemnoszary kolor i brak taśmy łączącej kolejne moduły odróżnia serię L od sterowników kompaktowych FX. Wbudowane w jednostkę centralną interfejsy komunikacyjne oraz wejścia i wyjścia cyfrowe nie pozwalają jednak na wykluczenie przymiotnika „kompaktowy” przy opisywaniu tej serii sterowników.

W oznaczeniu jednostki centralnej zawarta jest informacja o wielkości pamięci na program. Przykładowo, oznaczenie L06CPU oznacza pamięć programu mieszczącą 60 tysięcy kroków. Z większą liczbą możliwych kroków programu wiąże się też większa pojemność pamięci RAM/ROM oraz szybsze wykonywanie pojedynczych operacji.

Maksymalnie do jednej jednostki centralnej możemy połączyć 10 modułów rozszerzających oraz przy wykorzystaniu bloku rozszerzającego możliwe jest podłączenie kolejnych 11 modułów. Rodzajów dostępnych modułów jest wiele, ale podobnie jak w przypadku modułów do sterowników FX, tutaj również na podstawie oznaczenia można łatwo określić typ modułu rozszerzającego. Do jednostki centralnej serii L można dołożyć między innymi:

  • moduły wejść cyfrowych LX,
  • moduły wyjść cyfrowych LY,
  • moduły analogowe L60AD i L60DA,
  • moduły regulacji temperatury L60T,
  • moduły liczników LD62,
  • moduły pozycjonujące LD77,
  • moduły sieciowe LJ.

Seria MELSEC-Q

Widząc sterownik serii MELSEC-Q w szafie sterowniczej wiemy, że zabawa się skończyła i mamy do czynienia z zaawansowanym i rozbudowanym układem sterowania. Po czym poznamy, że to sterowniki serii Q? Przede wszystkim po użyciu płyty bazowej, której nie zobaczymy w poprzednich seriach sterowników Mitsubishi Electric. Na szynę DIN mocowana jest płyta bazowa, a do niej mocujemy moduł zasilacza, jednostkę centralną oraz pozostałe moduły rozszerzające.

Jak widać, w serii Q styki łączące kolejne moduły znajdują się na płycie bazowej, a nie jak w przypadku modułów serii MELSEC-L z boku modułu. Oznacza to, że moduły do sterowników serii L nie są kompatybilne z serią MELSEC-Q. Ten fakt nie oznacza jednak, że jesteśmy przez to ograniczeni w wyborze modułów rozszerzających. Wręcz przeciwnie serie MELSEC-Q charakteryzują się największym wyborem modułów rozszerzających. Wszystkie dostępne moduły rozszerzeń są dostępne na stronie Mitsubishi Electric. Jako ciekawostkę, można wspomnieć o modułach takich jak moduły przerwań, moduły analogowe HART, moduły do czujników siły, czy nawet moduły do pomiaru energii. Moduły kompatybilne z serią MELSEC-Q w swoim oznaczeniu rozpoczynają się od litery Q.

Przyjrzyjmy się jeszcze jednostkom centralnym w tej serii sterowników. Sama jednostka centralna nie posiada wbudowanych wejść i wyjść cyfrowych. W porównaniu z kompaktowymi sterownikami, wbudowane interfejsy również są ograniczone. Liczby stojące za wydajnością tych jednostek centralnych mogą jednak zrobić wrażenie. Mówimy tu o pamięci programu od 10 tysięcy do 260 tysięcy kroków oraz czasie wykonywania pojedynczej instrukcji logicznej na poziomie 2 nanosekund. Poza standardowymi jednostkami centralnymi dostępne są też jednostki przystosowane do pracy redundantnej.

Oprogramowanie

Wszystkie wyżej wymienione serie sterowników są konfigurowane i programowanie w oprogramowaniu GX Works. Języki programowania tych sterowników są zgodne z normą IEC61131-3. Dodatkowo moduły CPU R12CCPU-V i Q12DCCPU-V mogą być programowanie w językach C i C++.

Kontakt z Mitsubishi Electric: 

Oddział w Polsce
ul. Krakowska 48
PL-32-083 Balice
Tel.: +48 (0) 12 347 65 00

www: pl3a.mitsubishielectric.com
email: mpl@mpl.mee.com

Roboty, Przetwornice, Przełączniki/styczniki, PLC/MMI, Servo/Motion


Więcej z serii: Podstawy urządzeń automatyki - Mitsubishi Electric


Utworzono: / Kategoria: , ,
  • Autor: Łukasz Gudel • iAutomatyka.pl
  • Redaktor w iAutomatyka.pl
    Automatyk 4.0 po Politechnice Białostockiej. Pasjonuję się sterownikami PLC i wszelkimi nowościami do których przykleja się łatkę "Przemysł 4.0".
  • Profil Autora

Reklama

Newsletter

Zapisz się i jako pierwszy otrzymuj nowości!



PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ



NAJNOWSZE PUBLIKACJE OD UŻYTKOWNIKÓW I FIRM

Reklama



POLECANE FIRMY I PRODUKTY