PARTNERZY

PRODUKTY I SKLEP POZNAJ SICK

Od automatyzacji produkcji i logistyki, aż po automatyzację procesów technologicznych — SICK należy do ścisłej czołówki wśród producentów czujników. Jako lider rynku w dziedzinie technologii, firma SICK ze swoimi czujnikami i rozwiązaniami aplikacyjnymi tworzy doskonałe podstawy dla bezpiecznego i efektywnego sterowania procesami, ochrony ludzi przed wypadkami oraz ochrony środowiska naturalnego.

NEWSY / BLOG POZNAJ MITSUBISHI ELECTRIC ODDZIAŁ POLSKA

Korporacja Mitsubishi Electric, posiadająca 90 lat doświadczenia w zakresie dostarczania niezawodnych, wysokiej jakości innowacyjnych produktów w dziedzinie automatyki przemysłowej, produkcji, marketingu i sprzedaży urządzeń elektrycznych i elektronicznych. Programowalne sterowniki PLC, rozwiązania napędowe, roboty przemysłowe, panele dotykowe, wycinarki laserowe i sterownie CNC firmy Mitsubishi Electric zaliczają się do produktów najwydajniejszych na rynku i gwarantują sukcesy firmy już od ponad 30 lat.

KATALOG PRODUKTÓW POZNAJ FINDER

Od 1954 Finder pracował wyłącznie w zakresie przekaźników i timerów. Nasz wysoki stopień specjalizacji zaowocował ponad 10.000 różnych produktów w jednej z najszerszych dostępnych ofert. Firma szeroko się rozwija i inwestuje w przyszłość uzupełniając gamę swojego asortymentu. Prócz przekaźników oferuje rozwiązania przemysłu elektrycznego do zastosowań domowych jak i komercyjnych poprzez przekaźniki, urządzenia przeciwprzepięciowe, termostaty panelowe, zasilacze i liczniki energii. Gama asortymentu obejmuje ponad 12 tysięcy produktów.

KATALOG ONLINE POZNAJ JOHNSON CONTROLS

Firma Johnson Controls to światowy lider w zakresie zróżnicowanych technologii i przemysłu świadczący usługi dla klientów w ponad 150 krajach. 120 000 pracowników tworzy wysokiej jakości produkty, usługi i rozwiązania umożliwiające optymalizację wydajności energetycznej oraz obsługowej budynków. Johnson Control prężnie działa również w branży motoryzacyjnej, a w ofercie firmy można odnaleźć różne rodzaje akumulatorów oraz opracowane systemy wnętrz samochodowych.

BLOG WAGO POZNAJ WAGO

Rozwiązania dostarczane przez WAGO. już od wielu lat wspierają naszych klientów w dążeniu do sukcesu. Poczynając od prostych instalacji elektrycznych, a kończąc na skomplikowanej infrastrukturze zarządzającej procesami przemysłowymi czy automatyką budynkową. Sprawdźcie jak rozwiązania WAGO, mogą wesprzeć Was w drodze do Waszego sukcesu.

KATALOG ONLINE POZNAJ PANASONIC

Panasonic Electric Works Europe zajmuje się produkcją oraz dystrybucją komponentów automatyki, takich jak: czujniki przemysłowe, sterowniki programowalne, napędy przemysłowe i systemy znakowania laserowego. W ścisłej kooperacji z europejskimi klientami, oferują rozwiązania dla różnych obszarów biznesu, takich jak przemysł motoryzacyjny, pojazdy elektryczne, automatyzacja procesów technologicznych oraz budynków, odnawialnych źródeł energii czy zarządzania środowiskowego.

Poznaj easyE4 POZNAJ EATON

Eaton Electric jest producentem najwyższej jakości automatyki przemysłowej, aparatury sygnalizacyjnej, łączeniowej, zabezpieczającej i instalacyjnej oraz systemów rozdziału energii niskiego napięcia. Międzynarodowe nagrody oraz certyfikaty są dowodem, iż produkty Eaton Electric odpowiadają najnowszym standardom bezpieczeństwa i wymaganiom jakości. Wszystkie nasze wyroby gwarantują długoletnie działanie.

PRODUKTY POZNAJ PEPPERL+FUCHS

Automatyzacja to nasz świat. Perfekcyjne rozwiązania - nasz cel.

Obecnie firma Pepperl+Fuchs jest znana klientom na całym świecie jako przedsiębiorstwo pionierskie i innowacyjne w dziedzinach takich, jak ochrona przeciwwybuchowa instalacji elektrycznych czy technologie czujników. Zawsze koncentrujemy się na wymaganiach klientów. Pasja, z jaką poświęcamy się automatyce, oraz przełomowe technologie, jakimi dysponujemy, pozwalają nam owocnie współpracować z klientami — tak dziś, jak i w przyszłości.

MENU PROFIL

Do Projektu iAutomatyka dołączyli:

ABC sterowników PLC od Mitsubishi Electric

669 wyświetleń, autor: Łukasz Gudel • iAutomatyka.pl.

Artykuł z serii: Podstawy urządzeń automatyki - Mitsubishi Electric


W tym artykule chciałbym przedstawić wszystkie rodziny sterowników PLC od Mitsubishi Electric. Portfolio tej firmy jest bardzo rozbudowane i na pierwszy rzut oka można zagubić się pomiędzy różnymi oznaczeniami poszczególnych sterowników. Dlatego też postaram się w jednym miejscu zebrać wszystkie istotne informacje na temat programowalnych sterowników logicznych japońskiego producenta urządzeń automatyki. Zapraszam!

Sterowniki PLC Mitsubishi Electric

Powyższa infografika w prosty sposób tłumaczy obszary zastosowań kolejnych serii sterowników. Zaczynamy od najmniejszych i najprostszych sterowników kompaktowych serii MELSEC-F oraz MELSEC iQ-F, które są stosowane w mniejszych aplikacjach. Dalej mamy sterowniki MELSEC-L, czyli serię pośrednia pomiędzy sterownikami kompaktowymi, a sterownikami stosowanymi w największych i najbardziej wymagających aplikacjach – sterownikami serii MELSEC-Q oraz MELSEC iQ-R. W dalszej części artykułu znajdziesz dokładne opisy poszczególnych serii.

Seria MELSEC-iQ-F

Seria iQ-F to następca serii F. Wyglądem przypomina swojego poprzednika, jednak charakterystyczny jest brak wybrzuszenia na przednim panelu. Kolejna kluczowa różnica to port Ethernet oraz wbudowana obsługa protokołu CC-Link.

Sterowniki z serii iQ-F są oznaczane jako FX5U. W oznaczeniu poszczególnych modeli sterowników, podobnie jak w przypadku serii F zakodowana jest również liczba i typ wejść i wyjść oraz typ zasilania. Liczba wbudowanych wejść i wyjść w tych sterownikach kompaktowych może robić wrażenie, gdyż wynosi ona od 32 aż do 96.

Podobnie jak seria F, sterowniki tej serii mogą być rozbudowywane o dodatkowe funkcje i interfejsy przy użyciu modułów rozszerzeń. Mówimy tu o modułach wejść i wyjść cyfrowych, modułach analogowych, modułach szybkich liczników, modułach pozycjonujących oraz modułach komunikacyjnych. Moduły serii FX3 również mogą być podłączane do sterowników z serii FX5.

Numery katalogowe modułów zawierają informacje o typie tego modułu:

 • E – moduły wejść i wyjść cyfrowych,
 • A – moduły analogowe,
 • T – moduły temperaturowe,
 • L – moduły kontroli temperatury,
 • H – moduły szybkich liczników,
 • S, PG – moduły pozycjonujące.

Litera M jest zarezerwowana dla sterowników.

Seria MELSEC-iQ-R

Seria MELSEC-iQ-R to najpotężniejsze sterowniki w ofercie Mitsubishi Electric w kwestii wydajności i możliwości rozbudowy. Jak ta wydajność wygląda w liczbach? Sterowniki mogą obsługiwać do 4096 wejść i wyjść. Pamięć programu mieści od 80 000 do 1 200 000 kroków w zależności od wersji CPU, a czas wykonywania instrukcji logicznej wynosi poniżej 1 nanosekundy.

 

Podobnie jak w przypadku poprzednich serii, tutaj również dostępne jest wiele modułów rozszerzających możliwości sterownika PLC. W ofercie znajdziemy wszystkie potrzebne moduły do różnego zastosowania. Na uwagę zasługuje szeroki wybór modułów komunikacyjnych, między innymi do protokołów PROFINET, PROFIBUS, czy CANopen. Pierwszy rzut oka na listę dostępnych modułów może nasunąć pytanie: „Jakie większe możliwości rozbudowy, skoro tych modułów jest znacznie mniej niż w serii Q?”. To prawda, moduły do serii MELSEC-iQ-R w oznaczeniu mają literę R i jest ich mniej niż w przypadku modułów Q, ale dzięki wykorzystaniu odpowiedniej płyty bazowej można używać również wszystkich modułów z serii MELSEC-Q.

Seria MELSEC-F

Po czym poznać, że mamy do czynienia ze sterownikiem serii F? Przede wszystkim po wyglądzie. Biały sterownik z czarnym panelem przednim oraz delikatnym wybrzuszeniem z przodu jest cechą charakterystyczną tej serii.

Więcej informacji zdradza oznaczenie modelu sterownika. Seria F oznaczana jest jako FX3, a w pełnym oznaczeniu znajduje się jeszcze informacja o liczbie wbudowanych wejść i wyjść oraz typie tych wyjść. Przykład:

W oznaczeniu pojawia się literka U. Jest to oznaczenie modelu, a w przypadku serii F można wyróżnić trzy takie grupy modeli:

 • FX3S – modele podstawowe do małych i prostych aplikacji (pamięć programu – 4 tysiące kroków),
 • FX3G/FX3GE/FX3GC – modele standardowe do różnych zastosowań (pamięć programu – 32 tysiące kroków),
 • FX3U/FX3UC – modele zaawansowane z większą pamięcią (64 tysiące kroków) i szybszym wykonywaniem instrukcji logicznych (0,065 µs).

Seria F to sterowniki kompaktowe w których CPU, wejścia i wyjścia oraz interfejsy komunikacyjne są zamknięte w jednej obudowie. Dodatkowo można rozbudować możliwości tego sterownika poprzez moduły rozszerzeń dokładane z prawej strony oraz moduły interfejsowe dokładane z lewej strony sterownika.  Moduły, które mogą być dołączone do sterowników serii F są oznaczane jako FX2N.

Seria MELSEC-L

Seria sterowników MELSEC-L to seria pomiędzy sterownikami kompaktowymi i sterownikami modułowymi. Ciemnoszary kolor i brak taśmy łączącej kolejne moduły odróżnia serię L od sterowników kompaktowych FX. Wbudowane w jednostkę centralną interfejsy komunikacyjne oraz wejścia i wyjścia cyfrowe nie pozwalają jednak na wykluczenie przymiotnika „kompaktowy” przy opisywaniu tej serii sterowników.

W oznaczeniu jednostki centralnej zawarta jest informacja o wielkości pamięci na program. Przykładowo, oznaczenie L06CPU oznacza pamięć programu mieszczącą 60 tysięcy kroków. Z większą liczbą możliwych kroków programu wiąże się też większa pojemność pamięci RAM/ROM oraz szybsze wykonywanie pojedynczych operacji.

Maksymalnie do jednej jednostki centralnej możemy połączyć 10 modułów rozszerzających oraz przy wykorzystaniu bloku rozszerzającego możliwe jest podłączenie kolejnych 11 modułów. Rodzajów dostępnych modułów jest wiele, ale podobnie jak w przypadku modułów do sterowników FX, tutaj również na podstawie oznaczenia można łatwo określić typ modułu rozszerzającego. Do jednostki centralnej serii L można dołożyć między innymi:

 • moduły wejść cyfrowych LX,
 • moduły wyjść cyfrowych LY,
 • moduły analogowe L60AD i L60DA,
 • moduły regulacji temperatury L60T,
 • moduły liczników LD62,
 • moduły pozycjonujące LD77,
 • moduły sieciowe LJ.

Seria MELSEC-Q

Widząc sterownik serii MELSEC-Q w szafie sterowniczej wiemy, że zabawa się skończyła i mamy do czynienia z zaawansowanym i rozbudowanym układem sterowania. Po czym poznamy, że to sterowniki serii Q? Przede wszystkim po użyciu płyty bazowej, której nie zobaczymy w poprzednich seriach sterowników Mitsubishi Electric. Na szynę DIN mocowana jest płyta bazowa, a do niej mocujemy moduł zasilacza, jednostkę centralną oraz pozostałe moduły rozszerzające.

Jak widać, w serii Q styki łączące kolejne moduły znajdują się na płycie bazowej, a nie jak w przypadku modułów serii MELSEC-L z boku modułu. Oznacza to, że moduły do sterowników serii L nie są kompatybilne z serią MELSEC-Q. Ten fakt nie oznacza jednak, że jesteśmy przez to ograniczeni w wyborze modułów rozszerzających. Wręcz przeciwnie serie MELSEC-Q charakteryzują się największym wyborem modułów rozszerzających. Wszystkie dostępne moduły rozszerzeń są dostępne na stronie Mitsubishi Electric. Jako ciekawostkę, można wspomnieć o modułach takich jak moduły przerwań, moduły analogowe HART, moduły do czujników siły, czy nawet moduły do pomiaru energii. Moduły kompatybilne z serią MELSEC-Q w swoim oznaczeniu rozpoczynają się od litery Q.

Przyjrzyjmy się jeszcze jednostkom centralnym w tej serii sterowników. Sama jednostka centralna nie posiada wbudowanych wejść i wyjść cyfrowych. W porównaniu z kompaktowymi sterownikami, wbudowane interfejsy również są ograniczone. Liczby stojące za wydajnością tych jednostek centralnych mogą jednak zrobić wrażenie. Mówimy tu o pamięci programu od 10 tysięcy do 260 tysięcy kroków oraz czasie wykonywania pojedynczej instrukcji logicznej na poziomie 2 nanosekund. Poza standardowymi jednostkami centralnymi dostępne są też jednostki przystosowane do pracy redundantnej.

Oprogramowanie

Wszystkie wyżej wymienione serie sterowników są konfigurowane i programowanie w oprogramowaniu GX Works. Języki programowania tych sterowników są zgodne z normą IEC61131-3. Dodatkowo moduły CPU R12CCPU-V i Q12DCCPU-V mogą być programowanie w językach C i C++.

Kontakt z Mitsubishi Electric: 

Oddział w Polsce
ul. Krakowska 48
PL-32-083 Balice
Tel.: +48 (0) 12 347 65 00

www: pl3a.mitsubishielectric.com
email: mpl@mpl.mee.com

Roboty, Przetwornice, Przełączniki/styczniki, PLC/MMI, Servo/Motion


Więcej z serii: Podstawy urządzeń automatyki - Mitsubishi Electric

Reklama

18 lipca 2019 / Kategoria: , ,
 • Autor: Łukasz Gudel • iAutomatyka.pl
 • Redaktor w iAutomatyka.pl Automatyk 4.0 po Politechnice Białostockiej. Pasjonuję się sterownikami PLC i wszelkimi nowościami do których przykleja się łatkę "Przemysł 4.0".
 • Profil Autora

NAJNOWSZE PUBLIKACJE OD UŻYTKOWNIKÓW I FIRM

>KLIKNIJ<

Historia zacisków sprężynowych Wago

Historia zacisków sprężynowych Wago

>KLIKNIJ<

Konwerter Modbus TCP <> RTU z Qt C++

Konwerter Modbus TCP <> RTU z Qt C++

>KLIKNIJ<

WEBINARY BECKHOFF – 30 minut dużej dawki wiedzy!

WEBINARY BECKHOFF – 30 minut dużej dawki wiedzy!

>KLIKNIJ<

Seria 7S – Przekaźniki modułowe z wymuszonym prowadzeniem styków

Seria 7S – Przekaźniki modułowe z wymuszonym prowadzeniem styków

>KLIKNIJ<

Rodzaje systemów pozycjonowania, na podstawie urządzeń Pepperl+Fuchs

Rodzaje systemów pozycjonowania, na podstawie urządzeń Pepperl+Fuchs

>KLIKNIJ<

EcoStruxure Tour ze Schneider Electric – bezpłatne warsztaty

EcoStruxure Tour ze Schneider Electric – bezpłatne warsztaty

>KLIKNIJ<

MOVI-C® w akcji: maszyna pakująca z systemem pakowania zbiorczego SEW-Eurodrive

MOVI-C® w akcji: maszyna pakująca z systemem pakowania zbiorczego SEW-Eurodrive

>KLIKNIJ<

Komunikacja w przemyśle: konferencja Technology days 2019 – Poznań 24-25 września

Komunikacja w przemyśle: konferencja Technology days 2019 – Poznań 24-25 września

>KLIKNIJ<

Video-recenzja zegara astronomicznego Finder

Video-recenzja zegara astronomicznego Finder

>KLIKNIJ<

Serwonapędy, rodzaje, dobór, strojenie i konfiguracja – wywiad z Panasonic

Serwonapędy, rodzaje, dobór, strojenie i konfiguracja – wywiad z Panasonic

>KLIKNIJ<

Zaawansowane ustawienia DNP3

Zaawansowane ustawienia DNP3

>KLIKNIJ<

Jak być na bieżąco z Przemysłem 4.0 i digitalizacją procesów przemysłowych?

Jak być na bieżąco z Przemysłem 4.0 i digitalizacją procesów przemysłowych?

>KLIKNIJ<

WEBINARIUM ONLINE: ZDALNY DOSTĘP Z WYKORZYSTANIEM M!DGE2

WEBINARIUM ONLINE: ZDALNY DOSTĘP Z WYKORZYSTANIEM M!DGE2

>KLIKNIJ<

Kurs projektanta systemów HMI/SCADA cz.6 – Jak przeprowadzić testy, kontrolę i utrzymanie wizualizacji

Kurs projektanta systemów HMI/SCADA cz.6 – Jak przeprowadzić testy, kontrolę i utrzymanie wizualizacji

>KLIKNIJ<

Regulator logiki rozmytej – przykład zastosowania

Regulator logiki rozmytej – przykład zastosowania

>KLIKNIJ<

Jak dobrać przekładnię z konfiguratorem SESAME

Jak dobrać przekładnię z konfiguratorem SESAME

>KLIKNIJ<

VI Mistrzostwa Polski branży automatyki przemysłowej w piłce nożnej – P+F Cup’19

VI Mistrzostwa Polski branży automatyki przemysłowej w piłce nożnej – P+F Cup’19

>KLIKNIJ<

Czym jest i jak działa sterownik bezpieczeństwa?

Czym jest i jak działa sterownik bezpieczeństwa?

>KLIKNIJ<

Korzystaj w pełni z funkcjonalności enkodera i nie męcz sterownika!

Korzystaj w pełni z funkcjonalności enkodera i nie męcz sterownika!

>KLIKNIJ<

BMO Automation rozwiązuje zdalnie 90% problemów

BMO Automation rozwiązuje zdalnie 90% problemów

MOŻESZ SIĘ TYM ZAINTERESOWAĆ

 • Monitorowanie obciążenia i rozdział potencjałów w jednym kompletnym rozwiązaniu To innowacyjny system dystrybucji napięcia 24 V DC zapewniający monitorowanie obciążenia i dystrybucję potencjałów w jednym kompletnym rozwiązaniu. Bezawaryjna ...
 • Nowoczesne dotykowe panele operatorskie HMI firmy WEINTEK Labs. – Bezpłatne oprogramowanie narzędziowe w pełnej wersji – Precyzyjne, dotykowe ekrany wyświetlające szczegółową grafikę – Obszerne biblioteki komponentów grafi...
 • Szybki i bezpieczny dostęp do maszyn i fabryk Usługa u-link gwarantuje szybki i bezpieczny dostęp do maszyn i fabryk, co ułatwia zdalne utrzymanie ruchu, jednocześnie pozwalając na wydajne zarządzanie zakładami produkcyjnymi i stacjami klie...
 • Pomiar odległości to jedna z podstawowych dziedzin w technologii czujników. Do określania położenia w różnorodnych zastosowaniach wykorzystywana jest szeroka gama procesów. Firma Pepperl+Fuchs już teraz – w odróżnieniu od konkurencji ...
 • Przy użyciu flexROOM® można szybko i łatwo realizować automatykę budynkową na potrzeby biur i budynków administracyjnych, zgodną z obowiązującymi normami i efektywną energetycznie. flexROOM® to szeroki wachlarz rozwiązań dla automatyki budy...
 • W trybie refleksyjnym sygnał ultradźwiękowy jest nieustannie odbijany przez zamontowany na stałe element odbijający wiązkę, tzw. element odniesienia. Jako elementu odbijającego wiązkę można używać odpowiednio ustawionego panelu z plastiku l...Kategorie
POLECANE ARTYKUŁY
KOMUNIKATY
Wydarzenia
POLECANE FIRMY I PRODUKTY

Wszystko stanie się prostsze po zalogowaniu :)

Przypomnij hasło

Nie masz konta? Zarejestruj się

Forgot your password?

Enter your account data and we will send you a link to reset your password.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Close
z

Przetwarzamy pliki... jeszcze chwilka…