PARTNERZY

www.sick.pl
tel: +48 22 539 41 00
oferty@sick.pl
PRODUKTY I SKLEP POZNAJ SICK

Od automatyzacji produkcji i logistyki, aż po automatyzację procesów technologicznych — SICK należy do ścisłej czołówki wśród producentów czujników. Jako lider rynku w dziedzinie technologii, firma SICK ze swoimi czujnikami i rozwiązaniami aplikacyjnymi tworzy doskonałe podstawy dla bezpiecznego i efektywnego sterowania procesami, ochrony ludzi przed wypadkami oraz ochrony środowiska naturalnego.

pl.mitsubishielectric.com
tel: +48 12 347 65 00
mpl@mpl.mee.com
NEWSY / BLOG POZNAJ MITSUBISHI ELECTRIC ODDZIAŁ POLSKA

Korporacja Mitsubishi Electric, posiadająca 90 lat doświadczenia w zakresie dostarczania niezawodnych, wysokiej jakości innowacyjnych produktów w dziedzinie automatyki przemysłowej, produkcji, marketingu i sprzedaży urządzeń elektrycznych i elektronicznych. Programowalne sterowniki PLC, rozwiązania napędowe, roboty przemysłowe, panele dotykowe, wycinarki laserowe i sterownie CNC firmy Mitsubishi Electric zaliczają się do produktów najwydajniejszych na rynku i gwarantują sukcesy firmy już od ponad 30 lat.

www.findernet.com
tel: +48 61 865 94 07
finder.pl@findernet.com
KATALOG PRODUKTÓW POZNAJ FINDER

Od 1954 Finder pracował wyłącznie w zakresie przekaźników i timerów. Nasz wysoki stopień specjalizacji zaowocował ponad 10.000 różnych produktów w jednej z najszerszych dostępnych ofert. Firma szeroko się rozwija i inwestuje w przyszłość uzupełniając gamę swojego asortymentu. Prócz przekaźników oferuje rozwiązania przemysłu elektrycznego do zastosowań domowych jak i komercyjnych poprzez przekaźniki, urządzenia przeciwprzepięciowe, termostaty panelowe, zasilacze i liczniki energii. Gama asortymentu obejmuje ponad 12 tysięcy produktów.

www.wago.pl
tel: +48 71 360 29 70
wago.elwag@wago.com
BLOG WAGO POZNAJ WAGO

Rozwiązania dostarczane przez WAGO. już od wielu lat wspierają naszych klientów w dążeniu do sukcesu. Poczynając od prostych instalacji elektrycznych, a kończąc na skomplikowanej infrastrukturze zarządzającej procesami przemysłowymi czy automatyką budynkową. Sprawdźcie jak rozwiązania WAGO, mogą wesprzeć Was w drodze do Waszego sukcesu.

panasonic-electric-works.com
tel: +48 42 230 96 33
info.pewpl@eu.panasonic.com
KATALOG ONLINE POZNAJ PANASONIC

Panasonic Electric Works Europe zajmuje się produkcją oraz dystrybucją komponentów automatyki, takich jak: czujniki przemysłowe, sterowniki programowalne, napędy przemysłowe i systemy znakowania laserowego. W ścisłej kooperacji z europejskimi klientami, oferują rozwiązania dla różnych obszarów biznesu, takich jak przemysł motoryzacyjny, pojazdy elektryczne, automatyzacja procesów technologicznych oraz budynków, odnawialnych źródeł energii czy zarządzania środowiskowego.

www.eaton.com
tel: +48 58 554 79 00
oferty@staport.pl
Poznaj easyE4 POZNAJ EATON

Eaton Electric jest producentem najwyższej jakości automatyki przemysłowej, aparatury sygnalizacyjnej, łączeniowej, zabezpieczającej i instalacyjnej oraz systemów rozdziału energii niskiego napięcia. Międzynarodowe nagrody oraz certyfikaty są dowodem, iż produkty Eaton Electric odpowiadają najnowszym standardom bezpieczeństwa i wymaganiom jakości. Wszystkie nasze wyroby gwarantują długoletnie działanie.

pepperl-fuchs.com
tel: +48 22 256 97 70
info@pl.pepperl-fuchs.com
PRODUKTY POZNAJ PEPPERL+FUCHS

Automatyzacja to nasz świat. Perfekcyjne rozwiązania - nasz cel.

Obecnie firma Pepperl+Fuchs jest znana klientom na całym świecie jako przedsiębiorstwo pionierskie i innowacyjne w dziedzinach takich, jak ochrona przeciwwybuchowa instalacji elektrycznych czy technologie czujników. Zawsze koncentrujemy się na wymaganiach klientów. Pasja, z jaką poświęcamy się automatyce, oraz przełomowe technologie, jakimi dysponujemy, pozwalają nam owocnie współpracować z klientami — tak dziś, jak i w przyszłości.

MENU PROFIL

Do Projektu iAutomatyka dołączyli:

8 zalet komunikacji przemysłowej IO-Link – Pepperl+Fuchs

506 wyświetleń, autor: Pepperl Fuchs.

Protokół komunikacyjny IO-Link stał się uznanym standardem w prawie każdej gałęzi przemysłu. Dzięki temu, że czujniki zbudowane są z mikrokontrolerów mogą być jeszcze bardziej inteligentne, przechowywać ustawienia i parametry, a nawet dostarczać dodatkowe informacje diagnostyczne. Ułatwia to wymianę uszkodzonych czujników, ponieważ zapisane ustawienia mogą być automatycznie przenoszone na nowe czujniki podczas pracy. IO-Link może być zintegrowany z dowolną siecią niezależnie od magistrali obiektowej poprzez połączenie punkt-punkt i standardowe 3-żyłowe okablowanie. Master IO-Link może być również wykorzystywany do obsługi zarówno czujników IO-Link, jak i konwencjonalnych sygnałów przełączających z tradycyjnych czujników. Ponadto czujniki IO-Link można podłączyć do standardowych wejść cyfrowych. Poniżej 8 największych przewag, które wnosi zastosowanie IO-Link.

    1. Standaryzacja

IO-Link to standard komunikacji do łączenia inteligentnych czujników i urządzeń wykonawczych z systemem automatyki. System IO-Link składa się z połączenia „point-to-point” między urządzeniem IO-Link a urządzeniem głównym. IO-Link Master ustanawia połączenie między urządzeniami IO-Link a systemem automatyki.

Zalety płynące z użytkowania:

 • przechowywanie danych,
 • zdalna parametryzacja,
 • rozszerzona diagnostyka,
 • zmniejszone okablowanie.

Animacja prezentująca działanie IO-Link:

     2. Serwer przechowywania danych/parametrów

Parametry mogą być przechowywane w IO-Link Master, który umożliwia automatyczną konfigurację urządzeń IO-Link. Ułatwia to szybką i łatwą wymianę wadliwych lub uszkodzonych czujników (od IO-Link 1.1), co zmniejsza przestoje i koszty konserwacji.

Doskonale pokazuje to opis sytuacji w jednej z firm. W zakładzie zostały zainstalowane czujniki IO-Link 1.1. Również aktywowano przechowywanie danych na odpowiednich portach głównych w momencie instalacji. W takim przypadku jeśli urządzenie IO-Link wymaga wymiany można podłączyć urządzenie tego samego typu i automatycznie skonfigurować je z portu głównego wraz z odpowiednimi parametrami.

     3. Konfiguracja i parametryzacja

Do konfiguracji systemu IO-Link wymagane są narzędzia konfiguracyjne. Narzędzia konfiguracyjne IO-Link od głównych producentów mogą odczytywać IODD – czyli pliki konfiguracyjne. Najważniejsze zadania narzędzi konfiguracyjnych IO-Link to:

 • Przypisywanie urządzeń do portów master.
 • Przypisywanie adresów (adresów I/O danych procesowych) do portów w zakresie adresów mastera.
 • Parametryzacja urządzeń IO-Link.

Podłączone urządzenia można również diagnozować. Narzędzia konfiguracyjne IO-Link zapewniają przejrzystą reprezentację systemu IO-Link aż do poziomu magistrali.

     4. Różne typy danych

Z IO-Link są dostępne trzy typy danych:

 • Dane procesowe/dane cykliczne – informacja (np. temperatura, odległość itp.), którą urządzenie powinno dostarczyć bądź zmierzyć.
 • Dane serwisowe – nie są powiązanie z danymi procesowymi. Również nazywane są danymi acyklicznymi (producent, numer modelu itp.).
 • Dane zdarzenia – składają się z powiadomień lub wskaźników, które są tworzone w przypadku wystąpienia zdarzenia krytycznego. Przykładem takich zdarzeń jest np.: źle podłączony czujnik, brak komunikacji lub przerwa w obwodzie.

     5. IODD: Opis urządzenia IO

Opis urządzenia, znany jako plik IODD, jest dostępny dla każdego urządzenia. Taki plik można znaleźć zazwyczaj na stronie producenta.

IODD zapewniają różnorodne informacje na temat integracji systemu, w tym:

 • właściwości komunikacyjnych,
 • parametrów urządzenia z zakresem wartości i wartością domyślną,
 • dane identyfikacyjne, procesowe i diagnostyczne,
 • dane urządzenia,
 • opis tekstowy,
 • obraz urządzenia i logo producenta.

Struktura IODD jest taka sama dla każdego urządzenia od każdego producenta. Narzędzia konfiguracyjne IO-Link producentów głównych zawsze wyświetlają strukturę IODD w ten sam sposób. Gwarantuje to taką samą funkcjonalność dla wszystkich urządzeń IO-Link, niezależnie od producenta.

     6. Zredukowane i uproszczone okablowanie

Istnieje wiele sposobów w jaki IO-Link zmniejsza lub uproszcza okablowanie:

 • Używając nieekranowanych standardowych kabli 3- lub 5-żyłowych;
 • Dzięki zastosowaniu wzorca IP67, który wymaga mniej miejsca w szafach sterowniczych i skraca czas okablowania;
 • Dzięki zastosowaniu cyfrowych i analogowych kolektorów danych, tak zwanych koncentratorów wejść/wyjść (I/O hubs), które skracają czas potrzebny do okablowania wewnątrz i na zewnątrz szafy sterowniczej;

     7. Walidacja urządzenia

Sprawdzanie poprawności podłączonego urządzenia pozwala użytkownikowi wybrać, czy port w IO-Link master działa z dowolnym czujnikiem, czy tylko z określonym typem czujnika. Sprawdzanie poprawności można ustawić na numer seryjny czujnika.

Dobrym przykładem użycia jest przypadek, gdy programista systemu chce, aby czujnik odległości 1 działał tylko na porcie 1. Można to osiągnąć dzięki sprawdzeniu poprawności urządzenia. Zapobiegnie to możliwym błędom i problemom z komunikacją podczas regularnej konserwacji. Jeśli urządzenie zostanie podłączone niepoprawnie to zaświeci się czerwona dioda LED na masterze, a master nie nawiąże stałej komunikacji z urządzeniem.

     8. ISDU: Index Service Data Unit

Dane procesowe są przesyłane cyklicznie do/z urządzenia IO-Link za pośrednictwem magistrali komunikacyjnej. Z drugiej strony dane parametrów muszą być jawnie przesłane ze sterownika PLC lub wysłane do niego. W tym celu została zdefiniowana ISDU. Istnieje kilka sposobów odczytu/zapisu ISDU za pośrednictwem interfejsów i klientów takich jak PLC. Każda wiadomość może zawierać jedno polecenie, wiele poleceń o tym samym rozmiarze obszaru danych lub polecenia o różnych rozmiarach obszaru danych. ISDU upraszcza programowanie i oferuje więcej możliwości konfigurowania urządzeń podczas pracy.

24 października 2019 / Kategoria: , , , , ,
 • Autor: Pepperl Fuchs
 • Firma Pepperl+Fuchs jest znana klientom na całym świecie jako przedsiębiorstwo pionierskie i innowacyjne w dziedzinach takich, jak ochrona przeciwwybuchowa instalacji elektrycznych czy technologie czujników. Zawsze koncentrujemy się na wymaganiach klientów. Pasja, z jaką poświęcamy się automatyce, oraz przełomowe technologie, jakimi dysponujemy, pozwalają nam owocnie współpracować z klientami — tak dziś, jak i w przyszłości. Znamy wymagania rynkowe i na ich podstawie opracowujemy odpowiednio dostosowane rozwiązania, które następnie integrujemy z procesami naszych klientów.
 • Profil Autora
 • http://www.pepperl-fuchs.com

NAJNOWSZE PUBLIKACJE OD UŻYTKOWNIKÓW I FIRM

>KLIKNIJ<

Jak zapewnić bezpieczeństwo Twojej maszynie? Odc. 1. Sterownik bezpieczeństwa – co to jest?

Jak zapewnić bezpieczeństwo Twojej maszynie? Odc. 1. Sterownik bezpieczeństwa – co to jest?

>KLIKNIJ<

Ruch pod kontrolą – poznaj zaawansowane funkcje Trio Motion, Estun, Sesame

Ruch pod kontrolą – poznaj zaawansowane funkcje Trio Motion, Estun, Sesame

>KLIKNIJ<

7 praktycznych zastosowań IIoT w automatyce przemysłowej

7 praktycznych zastosowań IIoT w automatyce przemysłowej

>KLIKNIJ<

Zgrupowanie Kadry Polski w Lutowaniu na targach Warsaw Industry Week

Zgrupowanie Kadry Polski w Lutowaniu na targach Warsaw Industry Week

>KLIKNIJ<

Darmowe szkolenia z projektowania systemów HMI/SCADA od Schneider Electric

Darmowe szkolenia z projektowania systemów HMI/SCADA od Schneider Electric

>KLIKNIJ<

Webinaria ze Schneider Electric – Serwonapędy, PLC, HMI, UR.

Webinaria ze Schneider Electric – Serwonapędy, PLC, HMI, UR.

>KLIKNIJ<

Poznaj CPL410 – część 3: Konfiguracja OPC UA pomiędzy PAC oraz IPC cz. I

Poznaj CPL410 – część 3: Konfiguracja OPC UA pomiędzy PAC oraz IPC cz. I

>KLIKNIJ<

KONKURS IAUTOMATYKA LISTOPAD 2019

KONKURS IAUTOMATYKA LISTOPAD 2019

>KLIKNIJ<

Poznaj możliwości i korzyści płynące z platformy IIoT

Poznaj możliwości i korzyści płynące z platformy IIoT

>KLIKNIJ<

Mapowanie adresów fizycznych IO na zmienne globalne na przykładzie środowiska Codesys

Mapowanie adresów fizycznych IO na zmienne globalne na przykładzie środowiska Codesys

>KLIKNIJ<

Czy jesteś zdecydowany na robotyzację?

Czy jesteś zdecydowany na robotyzację?

>KLIKNIJ<

Praktyczne zastosowania Przemysłu 4.0 – wywiad z Mitsubishi Electric

Praktyczne zastosowania Przemysłu 4.0 – wywiad z Mitsubishi Electric

>KLIKNIJ<

Automatyczny Podcast #17: PROFINET

Automatyczny Podcast #17: PROFINET

>KLIKNIJ<

Czym jest Softstart ADXL

Czym jest Softstart ADXL

>KLIKNIJ<

Podstawowe zasady napraw elektrycznych w domu – dla nieelektryków

Podstawowe zasady napraw elektrycznych w domu – dla nieelektryków

>KLIKNIJ<

Najlepsze targi automatyki Warsaw Industry Week – Co warto na nich zobaczyć?

Najlepsze targi automatyki Warsaw Industry Week – Co warto na nich zobaczyć?

>KLIKNIJ<

Najciekawsze funkcje specjalne sterownika easyE4 od EATON

Najciekawsze funkcje specjalne sterownika easyE4 od EATON

>KLIKNIJ<

Zintegrowane zarządzanie automatyką przemysłową i IT w zakładzie przemysłowym

Zintegrowane zarządzanie automatyką przemysłową i IT w zakładzie przemysłowym

>KLIKNIJ<

Zobacz jak w przyszłości będziesz składał szafy elektryczne

Zobacz jak w przyszłości będziesz składał szafy elektryczne

>KLIKNIJ<

Porcjowanie ryb za pomocą silników liniowych

Porcjowanie ryb za pomocą silników liniowych

MOŻESZ SIĘ TYM ZAINTERESOWAĆ

 • 0 PLN
  Wspólnie z naszym Partnerem firmą SIEMENS serdecznie zapraszamy na bezpłatne warsztaty mające na celu przybliżenie tematyki bezpieczeństwa systemów Ethernet/PROFINET, zasad doboru urządzeń wykorzystywanych w systemach PROFINET pod kątem jeg...
  Czas trwania: 1 dzień
  Link: Terminy
 • Poniższy poradnik jest zbiorem schematów połączeń elektrycznych. W poradniku zapoznamy się z podstawami wprowadzenia do systemów przekaźnikowych, sekwencji przełączeń przekaźników, porównania systemów przekaźnikowych z systemami tradycyjnym...
 • Zaprojektowane, aby zwiększyć wydajność Sterowniki FX5U/FX5UC zapewniają rodzinie FX wyższą wydajność oraz dodają nowe cechy, które wyznaczają standardy w klasie kompaktowych sterowników PLC. Pozwala to użytkownikom na tworzenie bardziej zł...
 • Przeznaczony do pracy na wolnym powietrzu EMC / ekranowany Zakres zastosowania Budowa instalacji przemysłowychBudowa maszynTechnika grzewcza i klimatyzacyjnaElektrownie Dla przemiennika częstotliwości zasilającego 3 – fazowe silniki A...
 • Grupa docelowa Kadra techniczna i menadżerska oraz pracownicy służb utrzymania ruchu pracujący w zakładach produkcyjnych. Cele Na szkoleniu poznasz wymagania prawne dotyczące bezpieczeństwa funkcjonalnego. Na warsztatach nauczysz się jak dz...
  Czas trwania: 8:30-16:00
  Link: Terminy
 • Sterowniki  z serii SIMATIC S7-1200 oferują szeroki zakres funkcjonalności i zintegrowane wejścia/wyjścia zamknięte w kompaktowej obudowie. Są doskonałym narzędziem do realizacji standardowych projektów i zadań automatyki, a jednostki S7-12...Pepperl Fuchs

Wszystko stanie się prostsze po zalogowaniu :)

Przypomnij hasło

Nie masz konta? Zarejestruj się

Forgot your password?

Enter your account data and we will send you a link to reset your password.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Close
z

Przetwarzamy pliki... jeszcze chwilka…