Do Projektu iAutomatyka dołączyli:

7 praktycznych zastosowań IIoT w automatyce przemysłowej

autor: IXON.

Trudno sobie wyobrazić, jakie korzyści możesz zyskać z Przemysłowym Internetem Rzeczy oraz Przemysłem 4.0, jeśli jeszcze nie miałeś z nimi styczności. Dlatego zebraliśmy 7 praktycznych zastosowań IIoT w produkcji, energetyce, robotyce i budownictwie.

Czym jest Przemysłowy Internet Rzeczy?

IIoT, zwany Przemysłowym Internetem Rzeczy zazwyczaj odnosi się do połączonych ze sobą czujników i całej reszty urządzeń połączonych w sieć w środowisku przemysłowym. Łączność ta umożliwia zdalny dostęp i monitorowanie, ale co najważniejsze, umożliwia zbieranie danych, wymianę oraz analizę różnych źródeł danych. Ma to ogromny potencjał w zakresie poprawy wydajności i produktywności. Rozwiązania IIoT charakteryzują się niskim kosztem i szybkim wdrożeniem.

W IXON stworzyliśmy unikalne i łatwe w implementacji rozwiązanie w celu wykorzystania pełnego potencjału IIoT.

Rozwiązania IIoT zazwyczaj obejmują:

 • Przemysłową „rzecz” – Urządzenia z dostępem do Internetu, takie jak sterowniki PLC, interfejsy człowiek-maszyna (HMI), kamery IP i czujniki.
 • Łączność – łączenie „rzeczy” z Internetem za pośrednictwem połączeń 4G / komórkowych, Wi-Fi lub Ethernet.
 • Dane – sposób ich gromadzenia, przechowywania i przetwarzania za pomocą urządzeń do zbierania danych mają kluczowe znaczenie dla wartości IIoT.
 • Platforma chmurowa – Key to IIoT to scentralizowana i bezpieczna platforma chmurowa do hostowania danych i dostarczania usług zdalnych.
 • Pulpit nawigacyjny Analytics – do analizy danych i monitorowania maszyn.
 • Inteligencja i działanie – zebrane dane muszą zostać przeanalizowane przez ludzi lub inteligentne funkcje, aby wysyłać alarmy lub wyzwalacze do innego wybranego systemu.

Zainspiruj się poniższymi praktycznymi przykładami wykorzystania rozwiązań IIoT w różnych sytuacjach w branży automatyki przemysłowej.

7 praktycznych zastosowań IIoT w życiu codziennym:

 1. Zdalnie rozwiązuj problemy ze sterownikami PLC, jeśli maszyna zbudowana na zamówienie nie działa.

Dochodzi do tego w każdej fabryce: przycisk bezpieczeństwa zostaje przypadkowo wciśnięty, bez niczyjej ingerencji. Ponieważ nie doszło do jakiejkolwiek usterki, inżynierowie mają nie lada zagwozdkę aby  ustalić przyczynę problemu. Tymczasem zegar działa i marnuje się cenny czas, a produkcja zatrzymała się. Jeśli interfejs HMI nie informuje o problemie, kolejnym logicznym krokiem jest wykonanie telefonu do producenta danej maszyny.

Z przemysłowym zdalnym dostępem, producenci maszyn mają dostęp do maszyny prosto ze swojego biura. Jeśli jest to konieczne mogą również przejrzeć logi na sterowniku PLC i zresetować maszynę. Zlokalizowanie problemu zajmuje tylko minutę i oszczędza czasochłonnej podróży serwisowej na teren danej fabryki.

 1. Zapobiegaj wyczerpaniu się papieru w drukarce etykiet.

W sektorze logistycznym czy w branży opakowań nie jest dobrze, kiedy w maszynie zabraknie etykiet. Aby unikać takich sytuacji, technicy serwisowi muszą zostać powiadomieni z dużym wyprzedzeniem, zanim dojdzie do takiej sytuacji. Licznik danych czujnika uruchamia alarm, umożliwiając technikom natychmiastowe działanie w celu uniknięcia przestoju. Powiadomienie push lub e-mail na smartfonie lub wibracja smartwatcha zapewniają, że odpowiedni pracownicy otrzymają wiadomość na czas.

 1. Opublikuj nowe funkcje na panelu HMI dla klientów zagranicznych.

Kiedy maszyna została dostarczona i Twój klient będzie jej używał w codziennej pracy, może tak się zdarzyć, że będzie on potrzebował dodatkowych funkcji, które jeszcze bardziej ułatwią jego pracę. Rozbudowa panelu sterowania o nową/dodatkową funkcję, taką jak włączenie/wyłączenie lub licznik procentowy pompy, może zostać w łatwy sposób dodana poprzez programistę. Należy pamiętać, aby oprogramowanie HMI zostało zaktualizowane i przetestowane przed uruchomieniem nowej funkcji.

Aktualizacji oprogramowania HMI można łatwo dokonać zdalnie, poprzez bezpieczny dostęp do sieci. Korzystając z internetowego VNC (Virtual Network Connection), Ty i Twój klient możecie przeglądać i testować funkcjonalność HMI na platformie IIoT lub na urządzeniu mobilnym.

 1. Przewiduj konserwację maszyny i analizuj z góry, która część wymaga wymiany

Maszyny lub urządzenia energetyczne, takie jak panele słoneczne, wymagają okazjonalnej konserwacji. Czasem bardzo łatwo jest przewidzieć, kiedy taka konserwacja będzie potrzebna, np. kiedy znasz degradację na określoną liczbę godzin produkcji lub rotację. W takich sytuacjach warto jest wprowadzić konserwacje predykcyjną. Wystarczy użyć zmiennych (liczników) oprogramowania PLC i zarejestrować te dane w chmurze. Następnie trzeba zwizualizować dane na pulpicie nawigacyjnym lub otrzymać powiadomienie e-mail, gdy licznik osiągnie limit.

Wizyty konserwacyjne maszyny w lokalizacji klienta są bardziej skuteczne, jeśli znasz usterki przed wyjazdem. Analizując potencjalne problemy z góry za pośrednictwem zdalnego dostępu i internetowego narzędzia diagnostycznego przeznaczonego dla serwera urządzenia, jest duże prawdopodobieństwo, że zabierzesz ze sobą wszystkie potrzebne narzędzia.

 1. Analizuj i optymalizuj pracę robota przemysłowego

Roboty przemysłowe takie jak roboty UR+ bez żadnego problemu mogą pracować w trybie powtarzalnym. Cechy IIoT są wykorzystywane w celu zmiany programu pracy robota lub aby uzyskać dokładniejszy wgląd w logi.

Dodatkowo, analizy wideo mogą pomóc w ulepszeniu pracy danego robota. Dostęp do nagrań kamery IP czy streamingu live sprawią, że te ulepszenia będą łatwiejsze. Szybko i łatwo skonfiguruj połączenie VPN, aby uzyskać pełny dostęp do sieci dowolnego urządzenia podłączonego do robota.

Czytaj więcej: IXON oficjalnym partnerem IIoT Universal Robots

 1. Opróżnij tylko pełne pojemniki na śmieci w inteligentnych miastach

Nigdy więcej bezsensownej jazdy po mieście w poszukiwaniu pełnych pojemników. Pracuj tylko na pojemnikach na śmieci, które wysyłają alarm, że są pełne i nadają się do opróżnienia. .

Wykorzystaj moc czujników i udostępniaj dane w środowisku chmury. Następnie wizualizuj te dane w panelu kontrolnym monitorowania i wyślij powiadomienie do śmietnika, gdy kontener będzie pełen. Wszystko w imię wydajności!

Czytaj więcej: Jak sprawić, aby dane Twojej maszyny były bardziej wartościowe

 1. Zarządzaj danymi z wielu budynków w celu centralnego monitorowania w systemie BMS

W automatyce budynkowej IIoT jest wykorzystywany w celu kontrolowania i monitorowania z bazy centralnej zużycia energii, ogrzewania, oświetlenia, zabezpieczenia pożarowego oraz innych systemów zlokalizowanych w różnych częściach budynku. Aby uzyskać dobry podgląd na status systemu HVAC (Ogrzewanie, Wentylacja i Klimatyzacja) potrzebny jest dostęp do danych ze zdalnej instalacji.

Łączność brzegowa pomaga przesyłać dane do centralnej aplikacji w chmurze przy użyciu protokołów BACnet lub Modbus. W przypadku niestandardowych aplikacji można wykorzystać wzrost liczby otwartych systemów chmurowych. Zazwyczaj zapewniają API do gromadzenia danych w określonych odstępach czasu i przesyłania ich do systemu automatyki budynkowej (BMS) w celu centralnego monitorowania.

Zacznij swoją przygodę z platformą IIoT – Plug & Play

IXON Cloud oferuje rozwiązanie przyjazne użytkownikowi rozwiązanie wszystkich problemów za pośrednictwem niedrogiej, kompleksowej platformy przemysłowego IoT. Plug & Play jest skalowalny i bezpieczny. IXON Cloud i IXrouter (zintegrowana bramka danych / router VPN) mogą obsługiwać dowolne aplikacje przemysłowe. Pomagają inżynierom w niezawodnym i bezpiecznym dostępie do maszyny oraz zapewniają użytkownikom końcowym wartość dodaną dzięki wglądowi i mobilnemu dostępowi do sterowania ich maszyną.

Funkcje dostępne w IXON Cloud: kompleksowa platforma IIoT

Zdalny dostęp (VPN), dostęp internetowy (HMI, VNC), rejestrowanie danych w chmurze, white labelling, wizualizacja danych, alarmy i powiadomienia. Zarządzanie użytkownikami. Zarządzanie urządzeniami. API. Haki internetowe. Klaster chmurowy M2M. Aplikacja mobilna. Zintegrowane urządzenie łączności brzegowej. 

3 sposoby na poznanie rozwiązań IIoT od IXON

Rozmowa ze specjalistą podczas internetowej prezentacji platformy.

Założenie darmowego konta na IXON Cloud w celu poznania platformy.

Testuj IXrouter za darmo przez 30 dni.8 listopada 2019 / Kategoria: , ,
 • Autor: IXON
 • IXON Cloud – platforma do zdalnego dostępu, została wybrana jako „Produkt Roku” w kategorii „Przemysł 4.0” przez czytelników magazynu branżowego Control Engineering Polska oraz strony www.logistyczny.com. IXON to nowa platforma pozwalająca na zdalną kontrolę nad systemami automatyki niezależnie od miejsca, w którym przebywasz. IXON dzięki platformie IXON Cloud w połączeniu z urządzeniem IXrouter dostarcza kompleksowe i intuicyjne rozwiązanie w zakresie zdalnej konfiguracji, archiwizacji oraz wizualizacji systemów automatyki.
 • Profil Autora
 • https://www.ixon.cloud/pl

Reklama

Newsletter

Zapisz się i jako pierwszy otrzymuj nowości!

Zapoznałem się i akceptuję klauzulę informacyjną..

NAJNOWSZE PUBLIKACJE OD UŻYTKOWNIKÓW I FIRM

>KLIKNIJ<

Wejdź do świata automatyki WAGO z bezpłatną licencją e!COCKPIT na start

Wejdź do świata automatyki WAGO z bezpłatną licencją e!COCKPIT na start

>KLIKNIJ<

Nowy świat automatyzacji

Nowy świat automatyzacji

>KLIKNIJ<

Krążniki do przenośników taśmowych – rodzaje i zastosowanie

Krążniki do przenośników taśmowych – rodzaje i zastosowanie

>KLIKNIJ<

Elastyczna modernizacja instalacji dzięki bramom szeregowym

Elastyczna modernizacja instalacji dzięki bramom szeregowym

>KLIKNIJ<

Aplikacje Ethernet

Aplikacje Ethernet

>KLIKNIJ<

Rozporządzenie UE w sprawie ekoprojektów

Rozporządzenie UE w sprawie ekoprojektów

>KLIKNIJ<

Centrum Testowania Technologii Przemysłu 4.0 powstało na Śląsku. Przełom dla polskiej branży produkcyjnej

Centrum Testowania Technologii Przemysłu 4.0 powstało na Śląsku. Przełom dla polskiej branży produkcyjnej

>KLIKNIJ<

Depaletyzowanie: dzięki technologii zdjęć 3D roboty widzą po prostu więcej

Depaletyzowanie: dzięki technologii zdjęć 3D roboty widzą po prostu więcej

>KLIKNIJ<

Poznaj iAutomatyka Roku 2020 – Wywiad z Adamem Laryszem

Poznaj iAutomatyka Roku 2020 – Wywiad z Adamem Laryszem

>KLIKNIJ<

PFC200 w Sferycznym Ogrodzie Badawczym

PFC200 w Sferycznym Ogrodzie Badawczym

>KLIKNIJ<

Roboty SCARA – możliwości łatwej automatyzacji procesów produkcyjnych

Roboty SCARA – możliwości łatwej automatyzacji procesów produkcyjnych

>KLIKNIJ<

Przekaźnik z wymuszonym prowadzeniem styków

Przekaźnik z wymuszonym prowadzeniem styków

>KLIKNIJ<

INTELIGENTNA KURTYNA OPTYCZNA WEBCHECKER DO POMIARÓW SZEROKOŚCI I PROWADZENIA KRAWĘDZI KILKU WSTĘG JEDNOCZEŚNIE

INTELIGENTNA KURTYNA OPTYCZNA WEBCHECKER DO POMIARÓW SZEROKOŚCI I PROWADZENIA KRAWĘDZI KILKU WSTĘG JEDNOCZEŚNIE

>KLIKNIJ<

Jak zwiększyć wydajność maszyny dzięki sterownikowi ruchu Trio?

Jak zwiększyć wydajność maszyny dzięki sterownikowi ruchu Trio?

>KLIKNIJ<

Nowości produktowe 2021

Nowości produktowe 2021

>KLIKNIJ<

Zasilacze transformatorowe z MerXu – oferta platformy

Zasilacze transformatorowe z MerXu – oferta platformy

>KLIKNIJ<

Wyłączniki magnetyczne Pizzato ST G RFID z certyfikatem ECOLAB

Wyłączniki magnetyczne Pizzato ST G RFID z certyfikatem ECOLAB

>KLIKNIJ<

Przemysł 4.0 – jak wypłynąć na fali zmian?

Przemysł 4.0 – jak wypłynąć na fali zmian?

>KLIKNIJ<

Projektowanie i wdrażanie rozwiązań pod klucz

Projektowanie i wdrażanie rozwiązań pod klucz

>KLIKNIJ<

Indukcyjne czujniki ReeR PI-SAFE – bezpieczna praca ludzi z maszynami

Indukcyjne czujniki ReeR PI-SAFE – bezpieczna praca ludzi z maszynami

ReklamaMOŻESZ SIĘ TYM ZAINTERESOWAĆ

 • Ta trwała, niezawodna i solidna przetwornica częstotliwości pracuje sprawnie, skutecznie i niezawodnie nawet w najbardziej wymagających aplikacjach i środowiskach. Jeden typ dla całej linii produkcyjnej. Nowatorska konstrukcja termiczna i u...
 • Monitorowanie obciążenia i rozdział potencjałów w jednym kompletnym rozwiązaniu To innowacyjny system dystrybucji napięcia 24 V DC zapewniający monitorowanie obciążenia i dystrybucję potencjałów w jednym kompletnym rozwiązaniu. Bezawaryjna ...
 • ITP14 to uniwersalny wyświetlacz procesowy do monitorowania i kontroli procesów przemysłowych. To urządzenie ma zwartą, znormalizowaną konstrukcję i pasuje do standardowego otworu montażowego ⌀22,5 mm na lampy sygnalizacyjne. Zapewnia to sz...
 • Zapraszam Cię na kurs tworzenia wizualizacji HMI z wykorzystaniem panelu XV102 od firmy EATON. Kurs stworzyłem z myślą o każdym, kto chce zacząć przygodę z tworzeniem wizualizacji HMI przy użyciu programu Galileo. Stworzyłem kurs bazujący n...
 • Routery Ubiquity serii RK2x to rozwiązania zapewniające funkcjonalności zdalnego dostępu serwisowego, które mogą być użyte z dowolnym urządzeniem automatyki. Routery Ubiquity o symbolach RK20, RK21 i RK22, to modele umożliwiające zdalny ser...
 • System MasterIN firmy Finder składa się z przekaźnikowych modułów sprzęgających z terminalami Push-in. Technologia ta reprezentuje najnowsze osiągnięcia w bezśrubowych ‘sprężynowych’ zaciskach, oferujących szybką instalację. W porównaniu do...IXON