Internet Rzeczy w zakładzie przemysłowym usprawnia działanie całych linii produkcyjnych. Przyczynia się do obniżania kosztów zużycia materiałów i energii, pozwala uzyskiwać produkty końcowe lepszej jakości i zapobiegać awariom maszyn. W artykule odpowiadamy na pytanie: jak przygotować się do wdrożenia i co uwzględnić w takich projektach?
Jeżeli chcesz dowiedzieć się, jak osiągnąć sukces wdrożenia IoT, zapraszamy do pobrania e-booka zawierającego odpowiedź na to pytanie.
>>> Pobierz bezpłatny ebook „Jak osiągnąć sukces wdrożenia IoT?” <<<
Opomiarowanie urządzeń, śledzenie zachowania maszyn i całych linii produkcyjnych dzięki bezprzewodowym rozwiązaniom IoT pozwala gromadzić informacje, przetwarzać je i efektywniej zarządzać infrastrukturą zakładu. Korzyści z zastosowania przemysłowego Internetu Rzeczy (IIoT) obejmują między innymi takie obszary jak:
- poprawa produktywności maszyn
- wzrost wydajności procesów
- skrócenie czasu przestojów wynikających z braku części lub surowców potrzebnych do produkcji
- poprawa jakości produktów końcowych
- obniżenie kosztów operacyjnych
Zastosowanie IIoT pozwala zakładom przemysłowym uzyskać przewagę konkurencyjną. Nie powinno zatem dziwić, że liczba wdrożeń przemysłowego Internetu Rzeczy na świecie rośnie z każdym rokiem. Według raportu Grand View Research wartość globalnego rynku przemysłowego Internetu Rzeczy w 2020 r. wynosiła 216,13 mld USD i oczekuje się, że w latach 2021–2028 IIoT rosnąć będzie średnio w tempie 23% rocznie.
Poniżej podajemy wskazówki, jak przygotować się do wdrożenia.
- Stwórz odpowiednio dobrany zespół
Zarządzanie zasobami z wykorzystaniem przemysłowego IoT jest projektem realizowanym w skali całego przedsiębiorstwa, co oznacza, że nie może być on ograniczony wyłącznie do pracowników działu IT. Członkowie zespołu powinni reprezentować wszystkie działy, których dotyczy projekt.
- Zadbaj o dodatkowych specjalistów w zespole wdrożeniowym
Organizacje odnoszące największe sukcesy, podczas realizacji swoich pierwszych projektów dotyczących przemysłowego IoT, często korzystają z zewnętrznych specjalistów. Wdrożenie wymaga wiedzy zapewnianej m.in. przez inżynierów mechaników i elektryków, programistów, specjalistów ds. sieci, zabezpieczeń i certyfikacji oraz osób zaznajomionych z wyborem i integracją protokołów komunikacyjnych, czujników, a także innego sprzętu. Klasycznym przykładem zadania, w którym przyda się pomoc z zewnątrz, jest podjęcie decyzji, jakie protokoły komunikacyjne zastosować, jak podłączyć starsze urządzenia i jak je skutecznie zintegrować.
- Wcześnie ustal swoje cele
Częstą przyczyną porażki wdrożenia przemysłowego IoT jest brak ukierunkowanych działań i ściśle zdefiniowanych celów. Zrozumienie kluczowych wskaźników biznesowych, które są dla Ciebie najważniejsze jest niezbędne, chociaż niełatwe. Typowe wskaźniki obejmują kwestie wydajności, przepustowości, czasu działania, efektywności i czasu wprowadzenia na rynek. Dobrą wiadomością jest to, że nawet niewielka poprawa dowolnego z tych wskaźników może przynieść ogromny zwrot z inwestycji.
- Zacznij na małą skalę i rozszerzaj ją
Warto wybrać jeden kluczowy wskaźnik do poprawy i wdrożyć system umożliwiający osiągnięcie celu, wykorzystując do tego technologie, takie jak obliczenia brzegowe i uczenie maszynowe. Podczas procesu łączenia tych elementów w jeden system należy użyć tych samych rozwiązań, które będą skalowane, aby obsłużyć w przyszłości kolejne działy i części firmy. Obliczenia brzegowe i analityka to stosunkowo nowe narzędzia wykorzystywane przez IIoT, w związku z czym rozsądne jest zapoznanie się z nimi i wdrożenie ich na niewielką skalę, którą następnie można zwiększyć, gdy nadejdzie właściwy moment.
- Zadbaj zawczasu o bezpieczeństwo
Cyberprzestępcy zawsze znajdą sposób na wykorzystanie podatnych na ataki zasobów, jeśli przyniesie im to korzyści finansowe lub pozwoli uzyskać cenne informacje. Każdy port wejścia, łącze komunikacyjne, sensor, komputer i inne elementy należy traktować jako potencjalne zagrożenie dla bezpieczeństwa. Dlatego reaktywne podejście jest kosztowne, czasochłonne i kłopotliwe. Warunkiem powodzenia jest wbudowanie zabezpieczeń w rozwiązanie IIoT jeszcze przed jego wdrożeniem.
Chcesz wiedzieć więcej? Pobierz e-book „Jak osiągnąć sukces wdrożenia IoT?”