Do Projektu iAutomatyka dołączyli:

5 ciekawych funkcjonalności w sterownikach PLC


Rozpowszechnianie się idei Przemysłu 4.0 oraz Internetu Rzeczy niejako wymusza rozwój wielu urządzeń automatyki, w tym oczywiście sterowników PLC. Coraz częściej i gęściej aplikacje w zakładach przemysłowych muszą nie tylko sterować i nadzorować procesem produkcyjnym, ale również muszą wymieniać informacje z otaczającym je światem w celu optymalizacji procesu. Zewnętrzne systemy najczęściej nie wywodzą się ze świata automatyki tylko z najnowszych rozwiązań dziedziny IT, aby za nimi nadążyć, sterowniki PLC oferują coraz większe możliwości.

W poniższym filmie Piotrek pokaże wam pięć ciekawych sterowników PLC, które mogą Was zaskoczyć.

Programowanie przez przeglądarkę

Nowoczesne aplikacje wykorzystujące Internet Rzeczy wymagają od technologii automatyki coraz większej wydajności oraz łatwości zastosowania. Aby sprostać tym oczekiwaniom, firma Weidmüller przygotowała sprzęt u-control 2000, jeden z najbardziej kompaktowych i nowoczesnych systemów sterowania, jakie są dostępne obecnie na rynku. W serii u-control 2000 możemy znaleźć 3 wersje sterownika PLC różniące się kilkoma szczegółami. Na pierwszy plan wybija się nam ich kompaktowa budowa oraz łatwość połączenia z komputerem PC za pomocą kabla USB lub Ethernet. Najważniejsze cechy sterowników zostały zebrane i przedstawione w poniższej tabeli.

Specyfikacja sterowników Weidmüller

Po doborze odpowiedniego sterownika do naszej aplikacji czeka nas żmudny proces programowania. Wielu z was na pewno jest przyzwyczajonych, że programowanie wymaga specjalistycznych środowisk programistycznych, zakupowania licencji. Firma Weidmüller wychodzi nam naprzeciw i w swoich urządzeniach u-control wprowadza innowacyjny sposób programowania sterowników. Czym się to rozwiązanie wyróżnia na tle innych? Otóż co jeśli powiem Ci, że sterownik możesz zaprogramować przez przeglądarkę internetową na dowolnym urządzeniu?  Brzmi ciekawie prawda? Sterowniki u-control zaprogramujesz za pomocą przeglądarki w telefonie, tablecie czy po prostu na komputerze. Wystarczy, że podłączysz sterownik do komputera przy użyciu kabla USB lub Ethernet. Następnie uruchamiamy przeglądarkę, wpisujemy adres IP, logujemy się i gotowe. Znajdujemy się na webserwerze urządzenia. Brzmi prosto i wygodnie prawda?

Ale co możemy znaleźć na tym webserwerze? Edytor do pisania programu w Node-RED, konfigurator serwera OPC UA, konfigurator ModbusTCP oraz aplikację do konfiguracji zdalnego dostępu z u-link. W tym momencie możesz pomyśleć „Super,  mogę podglądać status sterownika, status zmiennych, ale jak mam programować sterownik?”. W zanadrzu mamy tradycyjny język bloków funkcyjnych. Nowością jest wykorzystanie wspomnianego wcześniej edytora Node-Red, który jest narzędziem do pisania programów przy użyciu języka JavaScript. Rozwiązanie pozwala nam na stworzenie programu do wymiany i przetwarzania danych z wykorzystaniem chmur, sieciami IoT, serwisami online czy pozwala na obsługę API.

Więcej o u-control

Na koniec zaznaczę, że sterownik nie posiada wbudowanych wejść/wyjść. Sam sterownik jest centralnym elementem systemu rozproszonego IO u-remote. O tym systemie możesz dowiedzieć się więcej z artykułu, który znajdziecie na naszym portalu. Jak zatem to rozwiązać? Sterownik pozwala na dołączenie do 64 aktywnych kart rozszerzeń.

 

Wiele wbudowanych protokołów

Obecnie możemy zauważyć, że urządzenia posiadające tylko jeden port lub obsługujące tylko jeden protokół komunikacyjny powoli są odkładane do lamusa. Ciekawe sterowniki przygotowała firma Delta. Sterowniki serii AS są przeznaczone do wszelkiego rodzaju urządzeń automatycznych. Na ich pokładzie znajdziemy autorskie 32-bitowe procesory SoC, które znacznie podkręcają prędkość wykonywania operacji. Sterowniki obsługują do 32 modułów rozszerzeń. Dodatkowe szczegóły dotyczące sterowników serii AS firmy Delta zostały zebrane i przedstawione w tabeli poniżej.

Specyfikacja sterowników Delta

Sterowniki są wyposażone w protokół CANopen i sieć Ethernet TCP/IP, która zapewnia szybką transmisję danych. Seria AS zapewnia dokładne sterowanie do 8 osi za pośrednictwem protokołu CANopen i 6 osi poprzez sterowanie impulsowe (200 kHz). Sterowniki możemy programować za pomocą oprogramowania ISPSoft. Program zapewnia szybką konfigurację zarówno sprzętu jak i sieci. Wykorzystuje do tego wbudowane bloki funkcyjne dedykowane dla wielu branż przemysłu, w których zastosowanie znajdują sterowniki firmy Delta. A gdzie możesz je znaleźć? Szeroko są stosowane przy produkcji elektroniki czy tekstyliów, etykietowaniu albo pakowaniu żywności.

Sterownik posiada webserwer, co w ostatnich czasach staje się już normą dla wielu sterowników PLC. Webserwer możemy wykorzystać do poglądu stanu sterownika, aktualnej wartości zmiennych. Jeżeli posiadasz sterownik firmy Delta i potrzebujesz wsparcia albo szukasz pomocy zgłoś się do firmy Induprogress, która jest dystrybutorem firmy Delta w Polsce.

Więcej o AS-200

Miniaturyzacja

W obecnych czasach często myślimy, że im coś jest większe, tym lepsze. Panuje przeświadczenie, że wraz z rozmiarem rośnie funkcjonalność i dostępne możliwości. Poniekąd jest to prawda, w większym urządzeniu możemy zmieścić więcej podzespołów, jednak często jest to pic na wodę. Znajdziemy na rynku kompaktowe sterowniki, których moc i funkcjonalność pozwala im nie odstawać od swoich większych braci. W serii XC300 firmy EATON możemy znaleźć 3 sterowniki różniące się głównie ilością portów Ethernet czy wejść/wyjść. Dane dotyczące tej serii zostały zebrane w poniższej tabeli.

Specyfikacja sterowników EATON

Najpotężniejszy z trójki braci, czyli sterownik XC303-C32-002 posiada na froncie, aż 3 porty Ethernet. Z czego jeden z portów jest gigabitowy. Możliwości takiego portu możemy porównać do posiadania superszybkiego samochodu. Aby jednak w pełni wykorzystać jego potencjał, potrzebujemy dobrych dróg czy autostrad. Jednak jak wiemy, niestety nie wszędzie infrastruktura pozwala nam w pełni wykorzystać jego możliwości. Tak samo jest z portem gigabitowym. Nie wszystkie urządzenia są przystosowane do pracy z taką prędkością. Jednak rozwój Przemysłu 4.0 powoduje konieczność rozwoju urządzeń w kierunku jak najszybszej wymiany dużych pakietów danych.

Porty znajdujące się na pokładzie sterownika obsługują protokół Modbus TCP IP czy EtherCAT. Znajdziemy także standardowe porty szeregowe RS485 pozwalające zaprząc do pracy poczciwego Modbusa RTU. Nie zabrakło także wyprowadzeń dwóch portów CAN. Wyposażenie komunikacyjne możemy podsumować popularnym stwierdzeniem: „Do wyboru do koloru”. Fakt posiadania, aż 3 portów Ethernet w sterowniku pozwala na zrealizowanie redundantnego sterowania, odpornego na awarie i cyberataki.

Więcej o XC300

Miniaturyzacja dotknęła nie tylko samego sterownika, wystarczy spojrzeć na moduły rozszerzeń, o które możemy wzbogacić nasz sterownik. Niewiarygodne, że w tak wąskim module znajdziemy 20 wejść cyfrowych, czy np. 8 wejść analogowych. Wykorzystując moduły rozszerzeń, możemy zwiększać liczbę wejść/wyjść cyfrowych albo analogowych w zależności od potrzeby. Ciekawym smaczkiem jest zastosowanie zarówno w sterowniku jak i modułach rozszerzeń terminali push-in, które pozwalają nam szybką instalację przewodów bez narzędzi.

Na sam koniec wspomnę jeszcze króciutko o możliwości programowania sterowników serii XC-300 w środowisku Codesys 3. Bezpłatne (w zestawie startowym), otwarte środowisko pozwala nam dodatkowo na tworzenie webowych wizualizacji oraz symulowanie pracy sterownika, bez jego fizycznego odpowiednika.

Zaawansowane biblioteki i dedykowane funkcje

Wielu producentów stara się ułatwiać zadanie programistom czy automatykom tworzenie aplikacji. Pomoc przyjmuje wiele oblicz. Producenci zapewniają, na przykład, łatwą integrację urządzeń tej samej marki. Ciągle rosnące wymagania stawiane maszynom i nowe wyzwania w dziedzinie usług cyfrowych zwiększają wymagania stawiane systemom sterowania. Odpowiedzią na nią jest nowa generacja sterowników firmy Lenze. Inżynierowie, wprowadzając swoje sterowniki, zdecydowali się pójść krok dalej i stworzyli dla swoich sterowników dedykowane biblioteki i funkcje, które pozwalają w prosty sposób zrealizować wiele skomplikowanych funkcji napędowych. Przygotowane funkcje znacznie skracają czas potrzebny na tworzenie programu i implementowanie go na sprzęcie. Programista nie musi się głowić zbytnio nad rozwiązaniem jakiegoś zagadnienia i zamiast tworzyć rozbudowany program, może skorzystać z wbudowanych funkcji. W poniższej tabeli zostały zebrane i przedstawione najważniejsze cechy sterowników nowej generacji.

Więcej o nowych sterownikach Lenze

Specyfikacja sterowników Lenze – c520 i c550

Specyfikacja sterownika Lenze c750

Wielu z was zapewne dziwi się teraz, spoglądając na dane sterowników w powyższych tabelach? O czym on pisze? Nie pomylił się? System Windows? Twardy dysk? Tyle pamięci RAM? I to wszystko w jednym sterowniku PLC. Otóż nie zaszła żadna pomyłka. Sterowniki firmy Lenze zapewniają wysoką moc obliczeniową umożliwiającą wydajne rozwiązanie kompleksowych zadań sterujących. Nawet nasz Redaktot Naczelny był zdziwiony widząc specyfikację tego sterownika. Jego reakcję udokumentowaliśmy poniżej.

Najpotężniejszy z nich – sterownik c750 – łączy ze sobą świat OT (technologia operacyjna) i IT (technologia informatyczna). Zastosowany w sterowniku otwarty system firmy Lenze dodaje do sterownika funkcjonalność komputera przemysłowego. Możemy zatem powiedzieć, że w jednym urządzeniu mamy dwa: sterownik PLC oraz komputer przemysłowy. Architektura systemu otwartego pozwala podzielić moc obliczeniową na dwa niezależne systemy operacyjne. Jeden z nich odpowiada za sterowanie, drugi natomiast jako otwarty system Windows 10 IoT możemy zastosować do indywidualnych aplikacji oprogramowania. Takie rozwiązanie jest sporą zaletą dla użytkowników. Aplikacje oparte na systemie Windows mogą być wykonywane bezpośrednio w obszarze otwartego systemu sterowania i komunikować się z obszarem PLC za pomocą bezpiecznego połączenia. Nie jest wtedy potrzebny oddzielny komputer przemysłowy, którego rolę pełni właśnie sterownik. Do jakich aplikacji zatem możesz użyć systemu otwartego? Oto kilka przykładów:

 • Zastosowanie baz danych
 • Zarządzanie recepturami
 • Analiza danych i wstępne przetwarzanie do transmisji w chmurze
 • Analiza systemów wizyjnych, czytników kodów kreskowych, czytników RFID czy skanerów 2D/3D.

Jak zatem widzisz, nowe rozwiązanie otwiera przed Tobą wiele nowych możliwości i tylko od Twojej wyobraźni i pomysłów zależy jak wykorzystać pełną moc sterowników. Należy przy tym wspomnieć, że sterowniki z tej rodziny nie posiadają zbyt dużej liczby wejść/wyjść. By w pełni zatem wykorzystać moc sterownika, możesz zastosować dodatkowe karty rozszerzające. Do samego sterownika możesz dołączyć do 64 modułów.

Szybkie działanie

Aplikacje mogą być różnorodne i nie każdy sterownik będzie działał poprawnie. Sterownik należy dobrać pod konkretną aplikację. Czasami aplikacja wymaga szybkiego działania i krótkiego cyklu działania, wtedy standardowy cykl pracy sterownika jest za długi i potrzebujemy prędkości. W takich przypadkach z pomocą przychodzą nam sterowniki oferowane przez firmę Panasonic. Sterowniki umożliwiają przetwarzanie danych z prędkościami rzędu mikro czy nawet nano sekund na każdą instrukcję. Tak, dobrze widzicie. Sterownik potrafi przetwarzać dane z prędkością 10 ns. Poniżej zostały zebrane i przedstawione w formie tabeli informacje dotyczące dwóch szybkich sterowników firmy Panasonic.

Specyfikacja sterowników Panasonic

Dwa porty Ethernet, które znajdziesz na pokładzie sterownika FP0H, pełnią funkcję przełącznika. Rozwiązanie to umożliwia współdzielenie i wymienianie danych przez sieć Ethernet. Oprócz niezwykłej prędkości wymiany danych sterownik posiada kompaktowe rozmiary, dzięki czemu bez problemu możemy zastosować go w wielu aplikacjach i środowiskach. Sterownik posiada 4 wyjścia impulsowe, co pozwala na sterowanie czterema osiami z częstotliwością do 100 kHz. Pozwala to na jednoczesne sterowanie np. 2 stołami X-Y. Za pomocą narzędzi konfiguracyjnych możesz stworzyć tabelę pozycjonowania, które ułatwiają ustawianie parametrów wielkości ruchu, docelowej prędkości, czasu przyspieszania czy zwalniania.

Jeżeli potrzebujesz więcej informacji o sterowniku, serdecznie zapraszam Cię do obejrzenia naszego filmu z Danielem. Przedstawi Ci sterownik od podszewki, wyjaśni niuanse jego działania oraz zbuduje testowe stanowisko, na którym zaprezentuje jego możliwości. Potężna dawka wiedzy w jednym filmie. Warto poświęcić trochę czasu i zapoznać się z tym wywiadem.

Więcej o FP0H

Podsumowanie

Wydaje mi się, że wraz z erą Przemysłu 4.0, rozpoczęła się nowa era sterowników PLC, które już dawno zaczęły wychodzić poza swoje standardowe funkcje sterowania procesem technologicznym. Rozwój techniki i przemysłu wymusza rozwój urządzeń, stąd nie dziwi, że sterowniki są wyposażane w coraz to nowsze możliwości i funkcjonalności. Możemy zauważyć coraz większe przenikanie rozwiązań typowych dla branży IT do automatyki czy po prostu ogólnie przemysłu. Jednak cały czas przyświeca temu cel optymalizacji produkcji czy procesu, tak by był jeszcze bardziej wydajny, szybszy i po prostu bardziej ekonomiczny.19 października 2020 / Kategoria: ,
 • Autor: Tomasz Kosz • iAutomatyka.pl
 • Świeżo upieczony inżynier automatyki i robotyki. Lekkie pióro i zdolność łatwego przekazywania wiedzy technicznej to dwie cechy, które pozwalają mi współtworzyć projekt iAutomatyka. Pełnię rolę redaktora naczelnego portalu, lecz nie wzbraniam się przed tworzeniem artykułów i scenariuszy.
 • Profil Autora

Reklama

Newsletter

Zapisz się i jako pierwszy otrzymuj nowości!

Zapoznałem się i akceptuję klauzulę informacyjną..

NAJNOWSZE PUBLIKACJE OD UŻYTKOWNIKÓW I FIRM

>KLIKNIJ<

Diagnostyka drgań źródłem ochrony w produkcji wody

Diagnostyka drgań źródłem ochrony w produkcji wody

>KLIKNIJ<

Kurtyny bezpieczeństwa – zaawansowane funkcje

Kurtyny bezpieczeństwa – zaawansowane funkcje

>KLIKNIJ<

Firma Bosch Rexroth otwiera platformę sterowania ctrlX AUTOMATION partnerom

Firma Bosch Rexroth otwiera platformę sterowania ctrlX AUTOMATION partnerom

>KLIKNIJ<

Od symulacji do spoiny – zobacz jak spawają roboty KUKA – odwiedź nas w Tychach

Od symulacji do spoiny – zobacz jak spawają roboty KUKA – odwiedź nas w Tychach

>KLIKNIJ<

Konfiguruj, programuj, wizualizuj – PAC Machine Edition 9.8

Konfiguruj, programuj, wizualizuj – PAC Machine Edition 9.8

>KLIKNIJ<

Proste i kompleksowe rozwiązanie od Trio Motion w maszynach napełniających

Proste i kompleksowe rozwiązanie od Trio Motion w maszynach napełniających

>KLIKNIJ<

Inteligentna intralogistyka bez czujników mutingu

Inteligentna intralogistyka bez czujników mutingu

>KLIKNIJ<

Monitoring i diagnostyka drgań autostradą do sukcesu branży automotive

Monitoring i diagnostyka drgań autostradą do sukcesu branży automotive

>KLIKNIJ<

Bosch Rexroth łączy maszyny samojezdne z Internetem za pomocą elastycznej platformy Bosch IoT Suite

Bosch Rexroth łączy maszyny samojezdne z Internetem za pomocą elastycznej platformy Bosch IoT Suite

>KLIKNIJ<

Koncepcja sterowania turbiną wiatrową z wykorzystaniem produktów akYtec

Koncepcja sterowania turbiną wiatrową z wykorzystaniem produktów akYtec

>KLIKNIJ<

Dlaczego skanery przemysłowe są wyposażone w kilka obiektywów?

Dlaczego skanery przemysłowe są wyposażone w kilka obiektywów?

>KLIKNIJ<

Różne standardy komunikacji – jeden sterownik

Różne standardy komunikacji – jeden sterownik

>KLIKNIJ<

Integracja merXu z BaseLinkerem

Integracja merXu z BaseLinkerem

>KLIKNIJ<

VENTION – kompletne systemy automatyki prosto z chmury dla każdego.

VENTION – kompletne systemy automatyki prosto z chmury dla każdego.

>KLIKNIJ<

Dlaczego ogranicznik przepięć może łączyć się z WiFi?

Dlaczego ogranicznik przepięć może łączyć się z WiFi?

>KLIKNIJ<

Sztuczna inteligencja nie wyleje ani grama piwa

Sztuczna inteligencja nie wyleje ani grama piwa

>KLIKNIJ<

Serwis predykcyjny: Dowiedz się dziś, czego można spodziewać się jutro i w dalszej przyszłości

Serwis predykcyjny: Dowiedz się dziś, czego można spodziewać się jutro i w dalszej przyszłości

>KLIKNIJ<

Technologia ultradźwiękowa w Przemysłowym Internecie Rzeczy

Technologia ultradźwiękowa w Przemysłowym Internecie Rzeczy

>KLIKNIJ<

Branża automotive: debata ekspertów

Branża automotive: debata ekspertów

>KLIKNIJ<

Portfolio Plug & Work SCHUNK dla cobotów i lekkich robotów Właściwe komponenty do każdego zastosowania

Portfolio Plug & Work SCHUNK dla cobotów i lekkich robotów Właściwe komponenty do każdego zastosowania

ReklamaMOŻESZ SIĘ TYM ZAINTERESOWAĆ

 • ÖLFLEX® CLASSIC 110 – elastyczny przewód sterowniczy do różnych zastosowań, w płaszczu z PVC, aprobata VDE, odporność na oleje, 300/500 V, również do YSLY lub YY CPR: informacje pod adresem www.lapppolska.pl Certyfikat zgodności VDE z...
 • SICK oferuje całą gamę elektronicznych przetworników pomiarowych ciśnienia i presostatów, które ze względu na inteligentne i wszechstronne możliwości konfiguracji dają się optymalnie dopasować do indywidualnych wymagań klienta. W typowy dla...
 • Ta trwała, niezawodna i solidna przetwornica częstotliwości pracuje sprawnie, skutecznie i niezawodnie nawet w najbardziej wymagających aplikacjach i środowiskach. Jeden typ dla całej linii produkcyjnej. Nowatorska konstrukcja termiczna i u...
 • EPLAN Electric P8 oferuje nieograniczone możliwości planowania projektu, tworzenia dokumentacji oraz zarządzania projektami automatyki. Zautomatyzowane tworzenie szczegółowych raportów opartych na schematach okablowania jest integralnym ele...
 • Przeznaczony do pracy na wolnym powietrzu EMC / ekranowany Zakres zastosowania Budowa instalacji przemysłowychBudowa maszynTechnika grzewcza i klimatyzacyjnaElektrownie Dla przemiennika częstotliwości zasilającego 3 – fazowe silniki A...
 • Zapraszam Cię na kurs tworzenia wizualizacji HMI z wykorzystaniem panelu XV102 od firmy EATON. Kurs stworzyłem z myślą o każdym, kto chce zacząć przygodę z tworzeniem wizualizacji HMI przy użyciu programu Galileo. Stworzyłem kurs bazujący n...KATEGORIE ARTYKUŁÓW
POLECANE ARTYKUŁY
Wydarzenia