Do Projektu iAutomatyka dołączyli:

https://iautomatyka.pl/wp-content/uploads/2019/02/ostateczne.jpg

3 tricki w TIA Portal, które oszczędzą Ci kłopotów.

autor: Paweł Jamka.

Oprogramowanie Siemens TIA PORTAL posiada wiele funkcji i opcji skonfigurowanych domyślnie, co może spowodować wiele problemów, a ich identyfikacja może zająć Wam dużo czasu. Dlatego w tym artykule pokażę przypadki, które nie ujawnią się podczas uruchomienia, a pomogą Wam uniknąć niepotrzebnych postojów, usprawnić uruchomienie i diagnostykę oraz zaoszczędzić czas przy wsparciu zakończonych projektów.


Sprzętowa konfiguracja trybu uruchamiania sterownika

Najnowsze sterowniki SIEMENS SIMATIC S7-1200 w porównaniu z ich poprzednikami wersją S7-200 nie mają przełącznika na przednim panelu pozwalającego na zmianę trybu pracy RUN-STOP-MRES. W przypadku przejścia tego sterownika w tryb STOP, co może być spowodowane uszkodzeniem modułu rozszerzeń czy przypadkowym włożeniem karty SD do sterownika, skutkiem jest zatrzymanie maszyny na działającej linii produkcyjnej w fabryce. Pierwszym krokiem, jaki wykona pracownik utrzymania ruchu w celu jak najszybszego uruchomienia maszyny i wznowienia produkcji jest wyłączenie i włączenie zasilania w celu restartu sterownika. Niestety sterownik w domyślnej konfiguracji pozostanie w trybie STOP po ponownym uruchomieniu. Zmiana trybu pracy wymaga połączenia się z nim przy wykorzystaniu komputera z oprogramowaniem TIA PORTAL lub z wykorzystaniem Web serwera.

Umożliwienie użytkownikowi przejścia sterownika PLC w tryb RUN z wykorzystaniem odpięcia zasilania wymaga odpowiedniego skonfigurowania sterownika, które pokazuję w poniższych korkach:

1. Przechodzimy do właściwości sterownika, klikamy prawym przyciskiem na folder sterownika w drzewku projektu i wybieramy ostatnią opcję Properties jak na rysunku.

2. Następnie wybieramy z zakładki General opcję Startup jak na rysunku.

3. Z opcji Startup after POWER ON wybieramy Warm restart – RUN.

4. Na koniec wgrywamy konfigurację do sterownika.

Trzeba pamiętać, że konfiguracja domyślna nie jest przypadkowa i zabezpiecza przed niezamierzonym przejściem w tryb RUN po załączeniu napięcia. W przeciwnym wypadku mogłoby to spowodować ustawienie wyjść w stan wysoki i uruchomienie podłączonych do nich urządzeń, co może doprowadzić do utraty życia, uszkodzenia ciała bądź zniszczenia urządzeń!

Konfiguracja sprzętowa web serwera

Możemy uniknąć bezpośredniego podpinania komputera do sterownika, wykorzystując połączenie za pomocą Web serwera, które jest też bardzo pomocne w diagnozie powodu zatrzymania lub awarii sterownika. Korzystanie z tej funkcji jest domyślnie wyłączone i wymaga aktywacji również we właściwościach sterownika.

1. Zamiast opcji Startup wybieramy opcję Web serwer. Następnie zaznaczając pole Activate web server on this module potwierdzamy komunikat ostrzegawczy ochrony sterownika i wgrywamy konfiguracje do sterownika.

2. Następnie wpisujemy adres IP sterownika w przeglądarkę internetową i logujemy się jako „admin”.

3. Możemy użyć przycisków Go to RUN i Go to STOP.

Zmiana fabrycznych ustawień haseł paneli HMI Siemens

Kolejną domyślną konfiguracją jest dostęp użytkownika do paneli operatorskich HMI umieszczonych na elewacjach szaf sterowniczych, które zwykle zabezpieczamy hasłami. Stosowane jest to w celu uniemożliwienia dostępu osób trzecich czy też pracowników nieposiadających odpowiednich uprawnień do danych ustawień w panelach HMI. Tutaj pojawia się kolejna konfiguracja domyślna, która podczas uruchomienia nie ujawnia od razu. Domyślnym ustawieniem jest ochrona limitem trzech prób nieprawidłowego logowania, po których panel blokuje definitywnie możliwość zalogowania się użytkownikowi na konto. Jedynym rozwiązaniem zresetowania tego problemu jest ponowne wgranie projektu na panel HMI. Uniknięcie tego wymaga odznaczenia jednej z właściwości panelu operacyjnego HMI.

Z drzewka projektu wybieramy opcję Runtime settings, następnie w oknie wybieramy User administration i tu odznaczamy opcję Enable limit for logon attempts wyłączając trwale to zabezpieczenie i dając nieograniczoną możliwość prób logowania użytkownikom.

Kilka kliknięć równa się mniej kłopotów

Podsumowując, te „kilka kliknięć” przed pisaniem właściwego programu, pozwoli Ci uniknąć późniejszych problemów takich jak nieplanowane postoje, usprawnić uruchomienie i diagnostykę oraz zaoszczędzić czas na wsparcie po zakończeniu projektów.

Artykuł został nagrodzony w Konkursie iAutomatyka –  edycja Luty 2019

Nagrodę Voucher na szkolenie Mitsubishi Electric dostarcza ambasador konkursu, firma Mitsubishi Electric.

 



Utworzono: / Kategoria: , ,
  • Autor: Paweł Jamka
  • Realizacja pasji i zdobywanie doświadczania jako koordynator największego wydarzenia Mistrzostw Polski Programistów PLC współpracy edukacji z przemysłem.
  • Profil Autora

Reklama

Newsletter

Zapisz się i jako pierwszy otrzymuj nowości!



PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ



NAJNOWSZE PUBLIKACJE OD UŻYTKOWNIKÓW I FIRM

Reklama



POLECANE FIRMY I PRODUKTY
  • SICK oferuje całą gamę elektronicznych przetworników pomiarowych ciśnienia i presostatów, które ze względu na inteligentne i wszechstronne możliwości konfiguracji dają się optymalnie dopasować do indywidualnych wymagań klienta. W typowy dla...
  • Czym jest PRRT? PRRT oznacza Power Remote Reset Technology, opatentowaną funkcję, którą posiadają wybrane switche przemysłowe PoE i media konwertery firmy Antaira. Prezentowana funkcja umożliwia łatwe zresetowanie zasilanego urządzenia w zd...
  • PR200 to uniwersalne i łatwe w obsłudze urządzenie zaprojektowane w plastikowej obudowie do montażu na szynie DIN jako alternatywa dla PLC. Przekaźnik jest dostępny w kilku wersjach dla napięcia stałego i przemiennego. Jest wyposażony w cyf...
  • Selektor napędów Panasonic umożliwia przeglądanie napędów z serii MINAS, wyszukiwanie ich w prosty sposób, a nawet porównywanie ze sobą. Dzięki wyszukiwaniu po słowach kluczowych i przy użyciu funkcji filtrowania, potrzeba zaledwie sekund a...
  • RPC-2A-UNI  przekaźnik czasowy – Działający po zaniku napięcia zasiania, przy załączonym przekaźniku wykonawczym.   Przekaźnik przeznaczony do stosowania w instalacjach niskiego napięcia w automatyce przemysłowej, w automatyce budynko...
  • Nowoczesne dotykowe panele operatorskie HMI firmy WEINTEK Labs. – Bezpłatne oprogramowanie narzędziowe w pełnej wersji – Precyzyjne, dotykowe ekrany wyświetlające szczegółową grafikę – Obszerne biblioteki komponentów grafi...