Do Projektu iAutomatyka dołączyli:

https://iautomatyka.pl/wp-content/uploads/2020/11/szafry-sterownicze-2.jpg

10 pytań o szafy sterownicze #2


Ten artykuł jest kontynuacją serii powstałej w wyniku akcji zorganizowanej przez nas wspólnie z firmą Rittal. Akcja nosiła nazwę Q&A z Rittal, zebraliśmy pytania od Was, a teraz publikujemy odpowiedzi. Wstępnie zamiarem było stworzenie ebooka, jednak z czasem pomysł przekształcił się w serię artykułów. Oto drugi z nich. Jeśli przegapiłeś pierwszą część, nie martw się, zamieszczamy link do pierwszego artykułu.

Dla zainteresowanych zamieszczamy jeszcze listę zwycięzców konkursu „Q&A z Rittal”.

Pytanie 1

Czy istnieje jakieś ciekawe rozwiązanie prowadzenia przewodów po drzwiach w szafie? Czy w tym kierunku firma Rittal planuje poszerzenie asortymentu? 

Odpowiedź: Dzięki zastosowaniu nowych rozwiązań w zakresie drzwi, a w szczególności  zmiana ramy wzmacniającej  uzyskaliśmy możliwość zastosowania naszych szyn wzmacniających.

Pytanie 2

Czy każda szafa ma swój indywidualny klucz do otwarcia, czy uniwersalny?

Odpowiedź: Istnieją różne rozwiązania. Są szafy zamykane na standardowe klucze, uniwersalne. Jednak w zamkach można zamontować różne rodzaje wkładek, również takie na klucze indywidualne. Jesteśmy w stanie dopasować się do państwa, na naszej stronie można znaleźć nasze standardowe rozwiązania.

Jeśli państwo chcą zastosować inne rozwiązanie zapraszam do kontaktu z naszym działem ofert na oferty@rittal.pl

Pytanie 3

Jaki system gaszenia szaf sterowniczych wybrać i w jakich przypadkach go wdrażać?

Odpowiedź: Oferujemy system wykrywania i gaszenia pożaru z układem zasysania dymu mieszczącym się w jednej jednostce wysokości – 1U, System zasysania dymu jest identyczny z systemem EFD III. Włączenie się alarmu głównego automatycznie uruchamia procedurę gaszenia. Podczas gaszenia zbiornik zostaje zasilony ciśnieniem z naboju gazu nośnego. Środek gaśniczy Novec™ 1230 paruje w dyszy i rozprzestrzenia się w szafie serwerowej. System stosowany najczęściej w szafach IT.

System jest przeznaczony wyłącznie do stosowania w zamkniętych systemach szaf o maksymalnej objętości 2,8 m³.

Więcej szczegółów odnośnie systemu znajduje się na naszej stronie.

Pytanie 4

Jak dużo miejsca w szafie pozostawić na ewentualną rozbudowę (ile to rozsądnie, a ile to już za dużo)? 

Odpowiedź: Dobra praktyka inżynierska mówi o 20% wolnej przestrzeni montażowej.

Pytanie 5

Jakimi wymogami kierować się wybierając miejsce dla szafy sterowniczej?

Odpowiedź: Szafa sterownicza ma zapewniać przede wszystkim bezpieczeństwo pracy urządzeń, zmniejsza ryzyko awarii. Zagadnienie to jest bardzo obszerne. Istnieje szereg czynników, na które warto zwrócić uwagę przy wyborze miejsca jak temperatura otoczenia, warunki środowiskowe (zapylenie), możliwość doprowadzenia kabli do obudowy, czy też kto ma mieć dostęp do obsługi tej szafy.

Pytanie 6

Jak przebiega montaż osprzętu zainstalowanego na płycie montażowej. Czy najpierw instalujemy płytę montażową w szafie i na niej cały osprzęt, czy może najpierw osprzęt montujemy na płycie (poza szafą), a następnie całość instalujemy we wnętrzu szafy?

Odpowiedź: Sposób montażu elementów na płycie montażowej zależy tak naprawdę od wykonawcy danej aplikacji. Większość klientów preferuje jednak montaż aparatów na płycie poza szafą sterowniczą na stołach montażowych, a następnie zabudowaną płytę instaluje w obudowie. Dodatkowo zapraszamy do zapoznania się z filmem, w którym zostało pokazane jak w prosty sposób pozycjonować płytę montażową w szafie sterowniczej.

Pytanie 7

Na jakiej wysokości zamontować wyświetlacz parametrów sieci, wyłącznie główny, panel i przyciski?

Odpowiedź: W normie PN-EN 61439-1 w punkcie 8.5.5 zebrane są podstawowe informacje odnośnie wymaganych wysokości montowanych urządzeń.

Pytanie 8

Falowniki na dole, ale PLC już u góry, mimo iż oba elementy wydzielają dużo ciepła, istnieje złoty podział rozmieszczenie elementów w szafie sterowniczej? Odwieczne pytanie, pchać wentylatorem czy wyciągać zakładając, ze bedzie jeden, na gorze czy na dole, lepiej od frontu czy z boków?

Odpowiedź: Jeżeli chodzi o rozmieszczenie aparatury w szafach sterowniczych, to nie ma specjalnej normy dotyczącej umiejscowienia ich w szafie. Najlepiej kierować się równomiernym rozłożeniem strat ciepła w szafie, jeżeli to możliwe. W zależności od wymagań wentylatory filtrujące mogą być instalowane zarówno „z nadmuchem” do szafy, jak i „z wydmuchem” z szafy. Zaleca się jednak, aby wentylatory instalować z nadmuchem w celu uniknięcia podciśnienia w szafie sterowniczej. Zalecamy, aby przepływ powietrza był od dołu do góry.

Pytanie 9

Czy wszystkie artykuły oferowane przez firmę RITTAL znajdują się w bazie DATA PORTAL programu EPLAN?

Odpowiedź: Baza produktów firmy Rittal w programie EPLAN DATA PORTAL jest  na bieżąco aktualizowana. Większość produktów firmy Rittal jest już dostępna.

Pytanie 10

Czy należy wykonać pomiary rozdzielnicy prefabrykowanej wykonanej w 100% z nowych certyfikowanych elementów nie zamontowanej (czyli bez podłączonych jakichkolwiek obwodów), oraz wystawić protokół z takich pomiarów? Jeśli tak to pomiary jakich elementów powinny być wykonane i jak powinien wyglądać protokół z takich pomiarów?

Odpowiedź: Każda rozdzielnica zanim opuści zakład produkcyjny powinna mieć przeprowadzoną weryfikację wyrobu zgodnie z normą PN-EN 61439-1/-2.  Weryfikacja obejmuje m.in. badanie właściwości dielektrycznych o czasie trwania min. 1 sek. Dla obwodów głównych przy pomiarze napięciem przemiennym określono 5 wartości napięć probierczych (1000V, 1500V, 1890V, 2000V oraz 2200V AC), a przy pomiarze napięciem stałym 6 wartości takich napięć (1415V, 2120V, 2670V, 2830V 3110V oraz 3820V DC). Firma Rittal może udostępnić na życzenie klientowi wzór protokołu badań.

Więcej odpowiedzi już wkrótce w kolejnych artykułach.Utworzono: / Kategoria: , , , ,

Reklama

Newsletter

Zapisz się i jako pierwszy otrzymuj nowości!PRZECZYTAJ RÓWNIEŻNAJNOWSZE PUBLIKACJE OD UŻYTKOWNIKÓW I FIRM

ReklamaPOLECANE FIRMY I PRODUKTY
  • Szybki i bezpieczny dostęp do maszyn i fabryk Usługa u-link gwarantuje szybki i bezpieczny dostęp do maszyn i fabryk, co ułatwia zdalne utrzymanie ruchu, jednocześnie pozwalając na wydajne zarządzanie zakładami produkcyjnymi i stacjami klie...
  • Nowe modułowe sterowniki programowalne PLC firmy Eaton umożliwiają producentom maszyn i systemów opracowywanie nowoczesnych koncepcji automatyki, zwłaszcza w połączeniu z systemem XN300 I/O i panelem dotykowym XV300. Modułowy sterownik zape...
  • SICK oferuje całą gamę elektronicznych przetworników pomiarowych ciśnienia i presostatów, które ze względu na inteligentne i wszechstronne możliwości konfiguracji dają się optymalnie dopasować do indywidualnych wymagań klienta. W typowy dla...
  • #PILZ wraca na rynek komponentów dla aplikacji zdecentralizowanych z nową wyspą z grupy #PDP67 powiększając tym samym istniejące portfolio o nowe rozwiązanie.Moduł PDP67 jak każda wyspa I/O to urządzenie ułatwiające koncentrację sygnałów w ...
  • Przeznaczony do pracy na wolnym powietrzu EMC / ekranowany Zakres zastosowania Budowa instalacji przemysłowychBudowa maszynTechnika grzewcza i klimatyzacyjnaElektrownie Dla przemiennika częstotliwości zasilającego 3 – fazowe silniki A...
  • Rozwiązania wizyjne nadają się idealnie do zautomatyzowanych zadań kontrolnych i pomiarowych. Kamery wizyjne 2D i 3D firmy SICK sprawdzają się w ogromnej ilości aplikacji, polegających na pomiarze, lokalizacji, kontroli i identyfikacji. Nas...