PARTNERZY

PRODUKTY I SKLEP POZNAJ SICK

Od automatyzacji produkcji i logistyki, aż po automatyzację procesów technologicznych — SICK należy do ścisłej czołówki wśród producentów czujników. Jako lider rynku w dziedzinie technologii, firma SICK ze swoimi czujnikami i rozwiązaniami aplikacyjnymi tworzy doskonałe podstawy dla bezpiecznego i efektywnego sterowania procesami, ochrony ludzi przed wypadkami oraz ochrony środowiska naturalnego.

NEWSY / BLOG POZNAJ MITSUBISHI ELECTRIC ODDZIAŁ POLSKA

Korporacja Mitsubishi Electric, posiadająca 90 lat doświadczenia w zakresie dostarczania niezawodnych, wysokiej jakości innowacyjnych produktów w dziedzinie automatyki przemysłowej, produkcji, marketingu i sprzedaży urządzeń elektrycznych i elektronicznych. Programowalne sterowniki PLC, rozwiązania napędowe, roboty przemysłowe, panele dotykowe, wycinarki laserowe i sterownie CNC firmy Mitsubishi Electric zaliczają się do produktów najwydajniejszych na rynku i gwarantują sukcesy firmy już od ponad 30 lat.

KATALOG PRODUKTÓW POZNAJ FINDER

Od 1954 Finder pracował wyłącznie w zakresie przekaźników i timerów. Nasz wysoki stopień specjalizacji zaowocował ponad 10.000 różnych produktów w jednej z najszerszych dostępnych ofert. Firma szeroko się rozwija i inwestuje w przyszłość uzupełniając gamę swojego asortymentu. Prócz przekaźników oferuje rozwiązania przemysłu elektrycznego do zastosowań domowych jak i komercyjnych poprzez przekaźniki, urządzenia przeciwprzepięciowe, termostaty panelowe, zasilacze i liczniki energii. Gama asortymentu obejmuje ponad 12 tysięcy produktów.

KATALOG ONLINE POZNAJ JOHNSON CONTROLS

Firma Johnson Controls to światowy lider w zakresie zróżnicowanych technologii i przemysłu świadczący usługi dla klientów w ponad 150 krajach. 120 000 pracowników tworzy wysokiej jakości produkty, usługi i rozwiązania umożliwiające optymalizację wydajności energetycznej oraz obsługowej budynków. Johnson Control prężnie działa również w branży motoryzacyjnej, a w ofercie firmy można odnaleźć różne rodzaje akumulatorów oraz opracowane systemy wnętrz samochodowych.

BLOG WAGO POZNAJ WAGO

Rozwiązania dostarczane przez WAGO. już od wielu lat wspierają naszych klientów w dążeniu do sukcesu. Poczynając od prostych instalacji elektrycznych, a kończąc na skomplikowanej infrastrukturze zarządzającej procesami przemysłowymi czy automatyką budynkową. Sprawdźcie jak rozwiązania WAGO, mogą wesprzeć Was w drodze do Waszego sukcesu.

KATALOG ONLINE POZNAJ PANASONIC

Panasonic Electric Works Europe zajmuje się produkcją oraz dystrybucją komponentów automatyki, takich jak: czujniki przemysłowe, sterowniki programowalne, napędy przemysłowe i systemy znakowania laserowego. W ścisłej kooperacji z europejskimi klientami, oferują rozwiązania dla różnych obszarów biznesu, takich jak przemysł motoryzacyjny, pojazdy elektryczne, automatyzacja procesów technologicznych oraz budynków, odnawialnych źródeł energii czy zarządzania środowiskowego.

Poznaj easyE4 POZNAJ EATON

Eaton Electric jest producentem najwyższej jakości automatyki przemysłowej, aparatury sygnalizacyjnej, łączeniowej, zabezpieczającej i instalacyjnej oraz systemów rozdziału energii niskiego napięcia. Międzynarodowe nagrody oraz certyfikaty są dowodem, iż produkty Eaton Electric odpowiadają najnowszym standardom bezpieczeństwa i wymaganiom jakości. Wszystkie nasze wyroby gwarantują długoletnie działanie.

PRODUKTY POZNAJ PEPPERL+FUCHS

Automatyzacja to nasz świat. Perfekcyjne rozwiązania - nasz cel.

Obecnie firma Pepperl+Fuchs jest znana klientom na całym świecie jako przedsiębiorstwo pionierskie i innowacyjne w dziedzinach takich, jak ochrona przeciwwybuchowa instalacji elektrycznych czy technologie czujników. Zawsze koncentrujemy się na wymaganiach klientów. Pasja, z jaką poświęcamy się automatyce, oraz przełomowe technologie, jakimi dysponujemy, pozwalają nam owocnie współpracować z klientami — tak dziś, jak i w przyszłości.

MENU PROFIL

Do Projektu iAutomatyka dołączyli:

Publikacja zgłoszona do 🎁 Konkursu iAutomatyka

10 porad projektowania schematów elektrycznych

4283 wyświetleń, autor: Tomasz.

Przygotowałem kilka zasad projektowania schematów elektrycznych po to, żeby nikt już nie mógł powiedzieć, że wina jest po stronie projektanta.

1. Dbałość o szczegóły

Pierwszą rzeczą, na którą jestem wyczulony, to dbałość o to, żeby przewijając kolejne strony dokumentacji wszystko nie pływało. Sam to robię i radzę młodszym kolegom. Wiadomo, że nie zawsze się tak da. Jenak mając kolejne strony wejść, czy wyjść to fajnie wygląda, jak moduły sterownika są w tym samym miejscu. Nie latają z jednej strony kartki na drugą. Ogólnie ułożenie aparatów na stronie, czy odległość połączeń idących równolegle powinny być równe i takie same na wszystkich stronach danej dokumentacji. Poniżej przykład z oprogramowania EPLAN.

Z lewej strony każdy pierwszy jak i kolejny moduł na każdej stronie jest w tym samym miejscu. Po prawej niestety już nie jest tak kolorowo.

2. Makra

Bardzo fajna rzecz, którą bardzo lubię widzieć w dokumentacji, to makra konkretnych aparatów. Wiadomo, że nie wszystkie, bo eski czy inne zabezpieczenia to już trochę za dużo szczęścia na raz. Ale np. sterowniki, czy falowniki mają naprawdę często bardzo fajne makra, które ładnie wyglądają i oszczędzają czas na szukanie jak się nazywają konkretne przyłącza na aparacie. Po jakimś czasie mamy już całkiem sporą bazę takich makr.

Niby oba aparaty, A3 i A4 to ten sam sterownik S7-300 ale ten po lewo jakby ładniej wygląda.

3. Informacje o sprzęcie

Wiadomo, że nie każdy klient tego wymaga, ale dobrą praktyką jest dopisywanie wielu informacji przy aparacie. Często starcza np. przy esce prąd i charakterystyka, ale jak się dopisze jeszcze producenta i kod katalogowy, to już w ogóle jest super. Podobnie z silnikami. Warto troszkę więcej rzeczy z tabliczki znamionowej wpisać niż samą moc.

Oba napędy wyglądają OK ale z tego po lewej jesteśmy w stanie dużo więcej odczytać bez grzebania w zamówieniach, czy fakturach.

4. Staranne wypełnienie tabelki

Wiem, wiem. Pierdoła. Ale jednak bardzo lubię jak w tabelce są wypełnione pola o kliencie z logiem i adresem. To samo odnośnie mojej firmy. Informacja o tym kto projektował i kto sprawdził (często tego nie ma), nr rewizji, czy też data. Wygląda to później po prostu profesjonalnie.

5. Nie przecinające się linie

Często widzę, zwłaszcza u młodszych kolegów, strony, gdzie naprawdę ciężko się połapać o co chodzi. W rozmieszczeniu aparatów chaos, wszystkie linie się przecinają. Patrząc na taką stronę, żeby coś zrozumieć trzeba naprawdę się wysilić i jeszcze śledzić palcem skąd dokąd. A często wystarczy po prostu przenieść jakiś aparat na następną stronę albo inaczej rozłożyć zaciski na aparacie i od razu strona staję czytelna i bardzo dużo można wyczytać z niej, bez zbyt długiego wpatrywania się.

6. Współpraca z programistą

Oczywiście ten punkt ma zastosowanie tylko do projektów, w których jest sterownik PLC. Chodzi o to, aby w projekcie znalazły się takie informacje jak opis słowny wejścia/wyjścia, adres i tag. Teraz tagi w PLC można już naprawdę wstawiać długie, ale gdzieś w zamierzchłych czasach pewne sterowniki miały ograniczenie do 4 znaków. I wtedy lepiej, żeby jednak takie tagi wymyślił sam sobie programista, niż projektant nie wdrożony w programowanie. No chyba, że projektant jest też programistą, to wtedy polecam dialog z własnym alter ego 😉

7. Znajomość hardware

Bardzo przydatne. Przychodzi z doświadczeniem. Znów ten sam sterownik? Wiadomo gdzie zasilanie, gdzie wspólną masę itp. Falownik? Wiadomo, że sterowanie 3 przewodowe robi się przez podanie wspólnej masy z zacisku CC. Po jakimś czasie wiele rzeczy się pamięta, a jak nie to zawsze można zajrzeć do projektu sprzed pół roku.

8. Automatyka w sofcie

Naprawdę warto korzystać z narzędzi w sofcie służących do generowania zestawień aparatów, kabli, czy też schematów listew zaciskowych. Nie dość, że oszczędza to dużo czasu (pod warunkiem przyłożenia się do wypełnienia wszystkich danych przy wstawianiu symbolu, czy kabla – patrz pkt. 3 oraz 10), to jeszcze pozwala na pokazanie wszystkiego w bardzo ładnej formie graficznej, która jest po prostu czytelna dla odbiorcy dokumentacji. Poniższy screen pochodzi z oprogramowania EPLAN.

9. Znajomość zasady działania projektowanej rzeczy

Tyczy się nie tylko układów ze stykologią, ale też opartych na PLC. Stykologia – wiadomo, rozumiesz jak coś ma działać to łatwiej jest Ci to zaprojektować tak, żeby później jednak to zadziałało. Jeśli chodzi o układy z PLC – bardzo często projektant pomija takie rzeczy jak podłączenie wspólnego plusa, czy minusa do wejść/wyjść. A później na uruchomieniu jest nerwówka. Warto zajrzeć do DTRki i sprawdzić co i jak powinno być podłączone. Oszczędzi to nerwów na uruchomieniu i nieprzychylnych opinii na temat pacjenta wpisanego w pole „Projektował„.

10. Znajomość narzędzia

Prawda jest taka, że im lepiej znasz soft, w którym projektujesz, tym łatwiej i szybciej idzie tworzenie dokumentacji. Wiadomo które pole wypełnić, aby później w zestawieniu materiałów wszystko się pojawiło tam, gdzie powinno, czy też który formularz pod co podpiąć, żeby strona tytułowa czy też spis treści wyglądał spójnie z całą dokumentacją. Nie generujesz listy kablowej czy materiałowej po 10 razy, bo od razu wiadomo co i jak gdzie wyklikać żeby osiągnąć pożądany efekt.

Program do schematów elektrycznych

Schematy widoczne na powyższych zdjęciach zostały wykonane w środowisku EPLAN Electric P8.
Jeżeli jesteś zainteresowany zakupem licencji do dowolnego modułu EPLAN skontaktuj się z dystrybutorem AB micro.
Jeśli chcesz dostać ofertę możesz też skorzystać z przygotowanego zapytania do dystrybutora – kliknij w poproszę o ofertę.

Firma AB-MICRO Sp. z o.o. docenia wartość merytoryczną artykułu i w porozumieniu z Redakcją iAutomatyka.pl, postanowiła nagrodzić autora zestawem gadżetów.

Artykuł został nagrodzony w  Konkursie iAutomatyka w edycji Listopad 2018 
Nagrodę  Kurtka softshell 4F od firmy Finder + gadżety firmowe dostarcza firma FINDER

 

Więcej o konkursie: https://iautomatyka.pl/konkurs-iautomatyka/

30 listopada 2018 / Kategoria: , ,

NAJNOWSZE PUBLIKACJE OD UŻYTKOWNIKÓW I FIRM

>KLIKNIJ<

Zaawansowane ustawienia DNP3

Zaawansowane ustawienia DNP3

>KLIKNIJ<

Jak być na bieżąco z Przemysłem 4.0 i digitalizacją procesów przemysłowych?

Jak być na bieżąco z Przemysłem 4.0 i digitalizacją procesów przemysłowych?

>KLIKNIJ<

WEBINARIUM ONLINE: ZDALNY DOSTĘP Z WYKORZYSTANIEM M!DGE2

WEBINARIUM ONLINE: ZDALNY DOSTĘP Z WYKORZYSTANIEM M!DGE2

>KLIKNIJ<

Kurs projektanta systemów HMI/SCADA cz.6 – Jak przeprowadzić testy, kontrolę i utrzymanie wizualizacji

Kurs projektanta systemów HMI/SCADA cz.6 – Jak przeprowadzić testy, kontrolę i utrzymanie wizualizacji

>KLIKNIJ<

Regulator logiki rozmytej – przykład zastosowania

Regulator logiki rozmytej – przykład zastosowania

>KLIKNIJ<

Jak dobrać przekładnię z konfiguratorem SESAME

Jak dobrać przekładnię z konfiguratorem SESAME

>KLIKNIJ<

VI Mistrzostwa Polski branży automatyki przemysłowej w piłce nożnej – P+F Cup’19

VI Mistrzostwa Polski branży automatyki przemysłowej w piłce nożnej – P+F Cup’19

>KLIKNIJ<

Czym jest i jak działa sterownik bezpieczeństwa?

Czym jest i jak działa sterownik bezpieczeństwa?

>KLIKNIJ<

Korzystaj w pełni z funkcjonalności enkodera i nie męcz sterownika!

Korzystaj w pełni z funkcjonalności enkodera i nie męcz sterownika!

>KLIKNIJ<

BMO Automation rozwiązuje zdalnie 90% problemów

BMO Automation rozwiązuje zdalnie 90% problemów

>KLIKNIJ<

Automatyczny Podcast #15: Wszystko co musisz wiedzieć aby dostać podwyżkę

Automatyczny Podcast #15: Wszystko co musisz wiedzieć aby dostać podwyżkę

>KLIKNIJ<

Projektowanie automatyki w smartDESIGNER, cz.1

Projektowanie automatyki w smartDESIGNER, cz.1

>KLIKNIJ<

Jak się robotyzować z głową?

Jak się robotyzować z głową?

>KLIKNIJ<

Wykrywanie obecności niebezpiecznych gazów w powietrzu. Czujniki od Johnson Controls

Wykrywanie obecności niebezpiecznych gazów w powietrzu. Czujniki od Johnson Controls

>KLIKNIJ<

Podstawy komunikacji przemysłowej AS-i

Podstawy komunikacji przemysłowej AS-i

>KLIKNIJ<

KONKURS IAUTOMATYKA SIERPIEŃ 2019

KONKURS IAUTOMATYKA SIERPIEŃ 2019

>KLIKNIJ<

Skaner laserowy widzi coś czego nie ma – historia awarii

Skaner laserowy widzi coś czego nie ma – historia awarii

>KLIKNIJ<

Akumulatory kontra superkondensatory w zasilaczach awaryjnych UPS

Akumulatory kontra superkondensatory w zasilaczach awaryjnych UPS

>KLIKNIJ<

Jak zbudować Smart Metering, czyli inteligentny system pomiarowy?

Jak zbudować Smart Metering, czyli inteligentny system pomiarowy?

>KLIKNIJ<

Relacja ze szkolenia HMI w Mitsubishi Electric

Relacja ze szkolenia HMI w Mitsubishi Electric

MOŻESZ SIĘ TYM ZAINTERESOWAĆ

  • Technologia SmartBridge® od Pepperl+Fuchs stanowi łącznik między czujnikami, a Przemysłem 4.0: Dotychczas dane procesu generowane przez urządzenia będące częścią infrastruktury IO-Link były przetwarzane głównie w obiegu urządzenia. Wartości...
  • Pomiar odległości to jedna z podstawowych dziedzin w technologii czujników. Do określania położenia w różnorodnych zastosowaniach wykorzystywana jest szeroka gama procesów. Firma Pepperl+Fuchs już teraz – w odróżnieniu od konkurencji ...
  • Urządzenia firmy FATEK istnieją na rynku polskim od 2004 roku i stały się alternatywą dla już istniejących rozwiązań i urządzeń. Niezawodność, korzystna cena i możliwości sterowników PLC sprawiły, że zyskały one ogromne zainteresowanie prog...
  • Sterowniki kompaktowe, modułowe i zintegrowane, CODESYS V3 (programowanie, wizualizacja, komunikacja), Krótkie cykle czasowe, EtherCAT, BACnet (opcjonalnie), Modbus, CANopen, Porty szeregowe: RS232, RS485, 2 konfigurowalne karty Ethernet, W...
  • Szybki i bezpieczny dostęp do maszyn i fabryk Usługa u-link gwarantuje szybki i bezpieczny dostęp do maszyn i fabryk, co ułatwia zdalne utrzymanie ruchu, jednocześnie pozwalając na wydajne zarządzanie zakładami produkcyjnymi i stacjami klie...
  • Nowe modułowe sterowniki programowalne PLC firmy Eaton umożliwiają producentom maszyn i systemów opracowywanie nowoczesnych koncepcji automatyki, zwłaszcza w połączeniu z systemem XN300 I/O i panelem dotykowym XV300. Modułowy sterownik zape...Kategorie
POLECANE ARTYKUŁY
KOMUNIKATY
Wydarzenia
POLECANE FIRMY I PRODUKTY

Wszystko stanie się prostsze po zalogowaniu :)

Przypomnij hasło

Nie masz konta? Zarejestruj się

Forgot your password?

Enter your account data and we will send you a link to reset your password.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Close
z

Przetwarzamy pliki... jeszcze chwilka…