NEWSY / BLOG POZNAJ MITSUBISHI ELECTRIC ODDZIAŁ POLSKA

Korporacja Mitsubishi Electric, posiadająca 90 lat doświadczenia w zakresie dostarczania niezawodnych, wysokiej jakości innowacyjnych produktów w dziedzinie automatyki przemysłowej, produkcji, marketingu i sprzedaży urządzeń elektrycznych i elektronicznych. Programowalne sterowniki PLC, rozwiązania napędowe, roboty przemysłowe, panele dotykowe, wycinarki laserowe i sterownie CNC firmy Mitsubishi Electric zaliczają się do produktów najwydajniejszych na rynku i gwarantują sukcesy firmy już od ponad 30 lat.

KATALOG PRODUKTÓW POZNAJ FINDER

Od 1954 Finder pracował wyłącznie w zakresie przekaźników i timerów. Nasz wysoki stopień specjalizacji zaowocował ponad 10.000 różnych produktów w jednej z najszerszych dostępnych ofert. Firma szeroko się rozwija i inwestuje w przyszłość uzupełniając gamę swojego asortymentu. Prócz przekaźników oferuje rozwiązania przemysłu elektrycznego do zastosowań domowych jak i komercyjnych poprzez przekaźniki, urządzenia przeciwprzepięciowe, termostaty panelowe, zasilacze i liczniki energii. Gama asortymentu obejmuje ponad 12 tysięcy produktów.

BLOG WAGO POZNAJ WAGO

WAGO jest producentem urządzeń automatyki przemysłowej i budynkowej oraz systemów połączeń dla elektrotechniki i elektroniki. Powstanie w 1951 roku firmy WAGO było wyrazem przekonania o słuszności obranego kierunku i stworzyło podwaliny pod dalszy rozwój technologii. Z czasem stała się ona standardem na całym świecie i teraz nie sposób wyobrazić sobie nowoczesnej instalacji elektrycznej czy systemu automatycznego sterowania bez wyrobów WAGO.

SKLEP I ZAMÓWIENIA POZNAJ EATON

Eaton Electric jest producentem najwyższej jakości automatyki przemysłowej, aparatury sygnalizacyjnej, łączeniowej, zabezpieczającej i instalacyjnej oraz systemów rozdziału energii niskiego napięcia. Międzynarodowe nagrody oraz certyfikaty są dowodem, iż produkty Eaton Electric odpowiadają najnowszym standardom bezpieczeństwa i wymaganiom jakości. Wszystkie nasze wyroby gwarantują długoletnie działanie.

MENU PROFIL
Publikacja zgłoszona do 🎁 Konkursu iAutomatyka

Wybrane metody diagnozowania sieci PROFIBUS w STEP7 SIEMENS

2548 wyświetleń, autor: Maciej Pala.

W wielu zautomatyzowanych zakładach i fabrykach istnieje sieć przemysłowa PROFIBUS – najpopularniejsza sieć przemysłowa na świecie. PROFIBUS (Process Field Bus) jest standardem komunikacji polowej w technologii automatyzacji przemysłowej. PROFIBUS obejmuje zakres użytkownika od poziomu pola do poziomu sterowania procesem. Zasadniczo ma zastosowanie jako profil protokołu PROFIBUS-DP (Distributed I / O). Pewnie mieliście okazję spotkać się z PROFIBUS w swoim miejscu pracy, a co poniektórzy mieli możliwość konfiguracji lub diagnostyki.

We wcześniejszych artykułach opisałem konfigurację urządzeń w sieci Profibus. Tym Razem chciałbym przedstawić kilka metod diagnozowania usterek sieci. Naprawdę nie trzeba wiele aby szybko i sprawnie zdiagnozować problem na magistrali Profibus, trzeba tylko wiedzieć od czego zacząć.

Pokażę na przykładach metody diagnostyki za pomocą oprogramowania Siemens Step 7 oraz mojej stacji badawczej Siemens PLC, składającej się z podzespołów:

 • CPU 317-2DP (DP Adres 2)
 • CP 343-1
 • DI 16xDC24V
 • DO 16xDC24V
 • ET-200M (DP Adres 3)
 • DI8/DO8xDC24V
 • HMI TP177B (DP Adres 1)
 • SEW Movidrive Compact 41 (DP Adres 4)

Zakład produkcyjny może działać efektywnie i ekonomicznie tylko wtedy, gdy inżynierowie są w stanie szybko zidentyfikować i naprawić usterki, aby zminimalizować przestoje. Poniżej przedstawię kilka możliwości analizowania błędów Profibus:

Inspekcja wizualna diod LED:

 1. Diody LED na urządzeniu typu DP-Master
 2. Diody LED na urządzeniu typu DP-Slave

Software Simatic Step 7:

 1. Diagnostyka Sprzętowa (Hardware Diagnostics)
 2. Wgląd w Bufor Diagnostyczny (Diagnostic Buffer)

Program użytkownika w Step 7:

 1. Wywoływanie Errors OB
 2. Wywoływanie SFC13
 3. Diagnostyka FB125.

Inspekcja wizualna.

Zacznijmy od inspekcji wizualnej wszystkich sterowników i urządzeń peryferyjnych w naszej sieci Profibus. Na urządzeniach typu MASTER można spotkać się z następującymi diodami LED które informują nas o bieżącym stanie urządzenia oraz sieci:

S7-300  CPU 317-2DP

 • BF1/ BF2 – Czerwona dioda LED
 • SF – Czerwona dioda LED
 • DC5V – Zielona Dioda LED
 • FRCE – Pomarańczowa dioda LED
 • RUN – Zielona Dioda LED
 • STOP – Pomarańczowa dioda LED

Na urządzeniach typu SLAVE można spotkać się z następującymi diodami LED które informują nas o bieżącym stanie urządzenia oraz sieci:

ET-200M  IM 153-1

 • SF – Czerwona dioda LED
 • BF – Czerwona dioda LED
 • ON – Zielona Dioda LED

Rozwiązywanie problemów z diagnostyką sprzętową i buforem diagnostycznym.

Wkrótce po zakończonej inspekcji wizualnej nadchodzi pora na diagnostykę sprzętowa (Hardware Diagnostics)

W tym celu użyjemy oprogramowania Siemens Step 7. Podpinam się do sterownika Siemens adapterem, a następnie w oprogramowaniu Step 7 otwieram mój projekt i zaznaczam CPU naszego sterownika, klikam prawy przycisk myszki, PLC → HARDWARE DIAGNOSTICS.

Informacje o stanie lub trybie pracy modułu są wyświetlane w oknie CPU/Faulty modules.

Okno Hardware Diagnostics jest aktualizowane po przyciśnięciu klawisza “F5” lub przyciskiem „Update”

Teraz wybieram wadliwą stację i klikam „Module Information”. To zabiera nas do szczegółowej diagnostyki danego urządzenia.

 

Bufor diagnostyczny (Diagnostic Buffer) zawiera wpisy, które ułatwiają znalezienie przyczyny błędu w programie. Zaznaczam CPU w oknie „Hardware diagnostics” i klikamy „Module information”

W wyświetlonym oknie mogę odczytać przyczynę i lokalizację błędu w zakładce „Diagnostic Buffer”.

Gdy zaznaczę błąd i wcisnę przycisk “Help on Event”, wyświetli nam się nowe okno, w którym opisana jest przyczyna błędu oraz opis jak usunąć błąd.

Ostatnie 100 wpisów jest zapisanych w buforze diagnostycznym.

Zawartość bufora można zapisać jako plik “___.txt”

Diagnostyka od strony programu użytkownika.

Ewaluacja błędów za pomocą OB86 : Poznaliśmy podstawowe funkcje diagnozowania sterownika, teraz przejdźmy do programu PLC i ewaluacji błędów w programie użytkownika. System operacyjny CPU 317-2 DP  wywołuje OB86, jeśli wykryto awarię stacji, podsieci lub rozproszonego IO dla zdarzenia przychodzącego i wychodzącego. Jeśli OB86 nie został zaprogramowany i wystąpi taki błąd, CPU przechodzi w tryb STOP. Zaprogramuję więc OB86 w naszym sterowniku (pamiętaj: nie trzeba wywoływać OB86 w OB1):

Wywołanie OB86 jako przychodzące lub wychodzące zdarzenie.

Porównuję status Local Byte 0 – OB86_EV_CLASS – („Kierunek” przyczyny wywołania OB86) z

B#16#38 – wychodzące zdarzenie (outgoing event)

oraz

B#16#39 – przychodzące zdarzenie (incoming event).

I tym sposobem setuje bądź resetuje Bit M86.0 w pamięci sterownika.

Można jeszcze “głębiej” zajrzeć do OB86:

Wywołanie OB86 jako identyfikacja błędu.

Do istniejącego już kodu dodajemy dwa komparatory,

Porównujemy status Local Byte 1 – OB86_FLT_ID – (Identyfikacja Błędu) z

B#16#C4 – Awaria DP Stacji (Failure of a DP Station).

Local Byte 11 bloku OB86:

Local Byte 11 bloku OB86 przechowuje numer stacji która uległa uszkodzeniu.

OB86_RACK_FLTD Local DWord 8 zawiera 4 Byte = 8,9,10,11:

Byte 11, Bits 0 do 7 – Numer uszkodzonej Stacji DP ( Number of the DP Station)

Byte 10, Bits 8 do 15 – Numer sieci Profibus  (DP Master System Number)

Byte 9 i 8, Bits 16 do 30 – Logiczny adres Slave S7 lub adres diagnostyczny standardowego urządzenia DP Slave (Logical base address of an S7 slave or diagnostic address of a standard DP slave)

Byte 8, Bit 31 – Identyfikator IO (I/O Identifier)

Przenosimy więc Local Byte 11 do MB189, następnie M86.0 oraz MB189 wykorzystujemy w projekcie na panelu HMI.

M86.0 jest odpowiedzialna za “widoczność” alarmu

MB189 przechowuje wartość –  numeru stacji która uległa uszkodzeniu.

Dzięki zaprogramowaniu OB86 można w łatwy i szybki sposób wdrożyć wszystkie potrzebne dane i przedstawić je na panelu HMI.

Na tym krótkim video można zobaczyć prostą wizualizację:

Gdy utracimy urządzenie DP-Slave na naszej magistrali PROFIBUS, na panelu HMI pojawi się komunikat  – !!!PROFIBUS FAILURE!!!, oraz adres uszkodzonego urządzenia DP-Slave.

Odczyt danych diagnostycznych SFC13 DPNRM_DG 

To by było na tyle z OB86, przejdźmy więc do następnej opcji jaka jest dostępna w Step 7 a mianowicie SFC13. SFC13 DPNRM_DG DIAGNSTC – odpowiedzialny za odczyt danych diagnostycznych urządzenia DP-Slave.

Podstawowa struktura danych diagnostycznych DP Slave wygląda następująco:

Byte 0 – Station Status 1

Byte 1 – Station Status 2

Byte 2 – Station Status 3

Byte 3 – Master Station Number

Byte 4 – Manufacturer’s ID (high byte)

Byte 5 – Manufacturer’s ID (low byte)

Byte 6 – Other slave-specific diagnostics

Więcej informacji można znaleźć w manualu urządzenia w rozdziale – Diagnostics lub po wciśnięciu przycisku “F1” – Help.

Zaprogramujemy więc SFC13 w OB1.

Wpierw należy stworzyć blok danych DB86 a w nim umieścić dane – ET200M_Diag_BYTE typu Array of  64 Byte, w tym bloku zostaną zapisane informacje diagnostyczne, pobrane z urządzenia o adresie podamym przez nas.

Następnie w OB1 trzeba wywołać blok SFC13. Pamiętać trzeba aby na “pin” LADDER podać adres diagnostyczny stacji którą chcemy monitorować w formacie Hex. W naszym przypadku jest to urządzenie ET200M o adresie diagnostycznym 8189 czyli Hex = W#16#1FFD. Informacje diagnostyczne zostaną pobrane gdy na „pin” REQ zostanie podana wartość logiczna 1, w naszym przypadku jest to zbocze narastające lub opadające bitu M86.0, który jest setowany i resetowany w OB86.

Wszystko nalerzy wgrać do sterownika i monitorować DB86.

Aby zrozumieć wszystkie dane przedstawione w bloku DB86 należy zajrzeć do manuala urządzenia, do rozdziału diagnostyka. Tam będzie opisany każdy Byte diagnostyczny.

Blok Danych DB86.

Wywołanie SFC13 w OB1.

FB125 DETAIL_DP_DIAG – szczegółowa diagnostyka urządzeń DP

Ostatnia pozycją którą chciałbym przedstawić jest FB125 czyli szczegółowa diagnostyka urządzeń DP (Detailed DP Diagnostic). FB125 jest funkcją wykrywania uszkodzonego urządzenia  DP-Slave. W przypadku wadliwych urządzeń DP-Slave szczegółowe informacje diagnostyczne dotyczące przyczyny usterki można wyświetlić na panelu HMI (numer stacji, numer modułu, status modułu, numer kanał, błąd kanału). Informacje diagnostyczne dowolnych DP-Slave można odczytać i interpretowane poprzez indywidualną diagnostykę.

Gdy najdzie potrzeba użycia szczegółowej diagnostyki sieci, można użyć bloku FB 125.

Blok FB 125 dostarczy nam między innymi informacji:

 • DP_MASTERSYSTEM
 • EXTERNAL_DP_INTERFACE
 • ALL_DP_SLAVES_OK
 • SUM_SLAVES_DIAG
 • SLAVE_ADR
 • SLAVE_STATE
 • SLAVE_IDENT_NO
 • ERROR_NO
 • ERROR|_TYPE
 • MODULE_NO
 • MODULE_STATE
 • CHANNEL_NO
 • CHANNEL_TYPE
 • CHANNEL_ERROR_CODE
 • CHANNEL_ERROR_INFO_1
 • CHANNEL_ERROR_INFO_2
 • DIAG_COUNTER
 • DIAG_OVERFLOW
 • BUSY

Aby blok funkcyjny FB125 zadziałał należy go wywołać w trzech blokach organizacyjnych, które wcześniej zostały zaprogramowane w sterowniku – OB1, OB82 i OB86 (pamiętaj OB82 i OB86 nie trzeba wywoływać w OB1):

We wszystkich OB do bloku FB125 należy przypisać ten sam blok danych DB125, w którym to zostaną zapisane dane diagnostyczne.

Na wyjściowe „piny” bloku FB125 przypisałem adresy pamięci sterownika, gdyż użyje części tych danych do stworzenia wizualizacji na panelu HMI. W ten oto prosty sposób można dokładnie przedstawić diagnostykę sieci Profibus na panelu HMI i w bardzo szybki sposób zlokalizować problem.

Przedstawienie danych z FB125 na panelu HMI.

Na tym krótkim video można zobaczyć prostą wizualizację:

Wkrótce po utracie falownika SEW ( DP Adres 4) zauważamy migajaca ikone DP MASTERSYSTEM 1 (główna magistrala Profibus w projekcie) oraz ikonę z numerem 4 (Adres uszkodzonego urządzenia DP-Slave), klikam więc w ikonę “4”. Pojawia się nowy ekran z informacjami diagnostycznymi.

Zawarte informacje w tym oknie to:

 • Adres uszkodzonej magistrali.
 • Status Stacji.
 • Numer uszkodzonego urządzenia DP-Slave oraz potoczna nazwa urządzenia.
 • Numer uszkodzonego modułu.
 • Licznik diagnostyczny oraz jego reset.
 • Numer identyfikacyjny producenta urządzenia.
 • Oraz ilość uszkodzonych urządzeń na danej magistrali.

Następnie “odzyskałem” stacje i wróciłem do ekranu głównego, jak widać wszystko wróciło do normy (ikony są znów zielone = wszystko OK).

Wkrótce potem wyjąłem moduł numer 4 ze stacji ET-200M (DP Adres 3) zauważamy migająca ikonę DP MASTERSYSTEM 1 oraz ikonę z numerem 3 klikam więc w ikonę “3”.

I tym razem zaprezentowane są informacje o uszkodzonym urządzeniu. Naprawiam stacje, i wyjście do głównego ekranu.

Jest jeszcze wiele innych możliwości diagnostyki w sterowniku PLC Siemens, ja podałem podstawowe możliwości, które w zupełności wystarczają w moim miejscu pracy.

Podsumowanie

To by było na tyle w tej publikacji, mam nadzieję że choć trochę zainteresowałem Cię tą diagnostyką. Może ten artykuł przyda ci się w przyszłości lub wykorzystasz w Twoim miejscu pracy i stworzysz własna wizualizacje dla diagnostyki sieci PROFIBUS.

Pozdrawiam,
Maciej Pala

12 kwietnia 2018 / Kategoria: , , , ,
 • Autor: Maciej Pala
 • Pracuję w największym pełno automatycznym magazynie w Europie na stanowisku Elektryk / Automatyk Utrzymania Ruchu.
 • Profil Autora

CO O TYM MYŚLISZ? DODAJ KOMENTARZ!

NAJNOWSZE OD UŻYTKOWNIKÓW I FIRM

Życie 4.0 i roboty współpracujące

Zapewne każdy z nas wie, ze robot współpracujący to nie humanoidalny twór z kraju kwitnącej wiśni, ani tez nie robot kuchenny (chodź te nierzadko nie można by nazwać współpracującymi). Coboty można znaleźć w coraz większej liczbie zakładów przemysłowych, a ich możliwość współpracy z człowiekiem jest nieocenianą zaletą i daje szerokie pole do popisu nieosiągalne dla

Życie 4.0 i roboty współpracujące

Relacja z Przemysłowego Instytutu Automatyki i Pomiarów Piap – Roboty współpracujące – Przemysł 4.0

W dniach 11 i 12 kwietnia 2018 r. w Przemysłowym Instytucie Automatyki i Pomiarów PIAP miało miejsce wydarzenie „Roboty współpracujące – Przemysł 4.0”, pod honorowym patronatem Ministerstwa Przedsiębiorczości i Technologii. Uczestnicy spotkania mieli okazję zapoznać się z możliwościami implementacji kobotów Universal Robots do współczesnych potrzeb rynkowych, które są wyznaczane przez takie czynniki, jak wydajność, elastyczność,

Relacja z Przemysłowego Instytutu Automatyki i Pomiarów Piap – Roboty współpracujące – Przemysł 4.0

SmartCamera Balluff BVS. Kamera zbudowana z myślą o Przemyśle 4.0

Przemysł 4.0 to inteligentna, adaptacyjna fabryka z krótkimi cyklami produkcji, wysoką jakością produkcji i przekonywającą konkurencyjnością. Oznacza to jednak zawsze posiadanie wszystkich istotnych informacji w procesie zautomatyzowanym w czasie rzeczywistym. Tutaj ważną rolę odgrywają systemy przetwarzania obrazu, takie jak identyfikacja obiektów, monitorowanie jakości procesów lub wspomaganie systemów chwytakowych w ich zadaniach. Nowa kamera inteligentna BVS

SmartCamera Balluff BVS. Kamera zbudowana z myślą o Przemyśle 4.0

Majowe Konferencje Techniczne dla przemysłu

„Robotyzacja dla niezawodnej i bezpiecznej produkcji” oraz „Niezawodność i Utrzymanie Ruchu – te dwie konferencje skierowane do przedstawicieli przemysłu godne są uwagi w majowym kalendarzu spotkań branżowych.  Czwarta edycja Konferencji Technicznych nabiera tempa. Kalendarium wydarzeń Axon Media zbliża się do półmetka, zapełniając sale uczestnikami poszukującymi nowej wiedzy i praktycznych przykładów z zakresu optymalizacji i unowocześniania

Majowe Konferencje Techniczne dla przemysłu

Interfejs IO-Link umożliwia wdrażanie koncepcji Przemysłu 4.0

Koncepcja przemysłu 4.0 to nie tylko inteligentne łączenie urządzeń przemysłowych w obrębie sieci, lecz także łączenie warstwy zarządzania produkcją z warstwą IT oraz warstwą zarządzania przedsiębiorstwem. Celem tego wybiegającego w przyszłość projektu jest utworzenie „inteligentnej fabryki”, w której wszystkie procesy będą zachodzić jeszcze szybciej, oferując przy tym większą elastyczność i wyższy stopień dostosowania. Na sztandarach

Interfejs IO-Link umożliwia wdrażanie koncepcji Przemysłu 4.0

Modułowe ekrany projekcyjne w wydaniu Mitsubishi Electric

Artykuł z serii: Podstawy urządzeń automatyki - Mitsubishi Electric Mitsubishi Electric w swoim bogatym portfolio z urządzeniami automatyki przemysłowej skryło także rozwiązania wielkoformatowych ekranów do wizualizacji. Takie ekrany pewnie każdy z nas kojarzy z filmów katastroficznych, gdzie w centrum kryzysowym sztab ludzi na wielkim ekranie z niecierpliwością śledzi aktualną sytuację. Pracownicy dużych fabryk na pewno

Modułowe ekrany projekcyjne w wydaniu Mitsubishi Electric

Wszystko stanie się prostsze po zalogowaniu :)

Przypomnij hasło

Nie masz konta? Zarejestruj się

Forgot your password?

Enter your account data and we will send you a link to reset your password.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Close
z

Przetwarzamy pliki... jeszcze chwilka…