Partnerzy portalu iAutomatyka.pl

ZOSTAŃ PARTNEREM PORTALU

Korporacja Mitsubishi Electric, posiadająca 90 lat doświadczenia w zakresie dostarczania niezawodnych, wysokiej jakości innowacyjnych produktów w dziedzinie automatyki przemysłowej, produkcji, marketingu i sprzedaży urządzeń elektrycznych i elektronicznych. Programowalne sterowniki PLC, rozwiązania napędowe, roboty przemysłowe, panele dotykowe, wycinarki laserowe i sterownie CNC firmy Mitsubishi Electric zaliczają się do produktów najwydajniejszych na rynku i gwarantują sukcesy firmy już od ponad 30 lat.

WAGO jest producentem urządzeń automatyki przemysłowej i budynkowej oraz systemów połączeń dla elektrotechniki i elektroniki. Powstanie w 1951 roku firmy WAGO było wyrazem przekonania o słuszności obranego kierunku i stworzyło podwaliny pod dalszy rozwój technologii. Z czasem stała się ona standardem na całym świecie i teraz nie sposób wyobrazić sobie nowoczesnej instalacji elektrycznej czy systemu automatycznego sterowania bez wyrobów WAGO.

Eaton Electric jest producentem najwyższej jakości automatyki przemysłowej, aparatury sygnalizacyjnej, łączeniowej, zabezpieczającej i instalacyjnej oraz systemów rozdziału energii niskiego napięcia. Międzynarodowe nagrody oraz certyfikaty są dowodem, iż produkty Eaton Electric odpowiadają najnowszym standardom bezpieczeństwa i wymaganiom jakości. Wszystkie nasze wyroby gwarantują długoletnie działanie.

Generic selectors
Exact matches only
Szukaj w tytule
Search in content
Szukaj postów i artykułów
Search in pages
Szukaj w katalogu firm
Szukaj ofert pracy

Co nowego w TIA Portal V14 od Siemens ?

3675 wyświetleń

30 dzień września 2016 roku. Piątek. 274 dzień roku. Dla studentów ostatnie dni leżakowania przed morderczymi zajęciami gdzie trzeba obliczyć zespoloną całkę krzywoliniową skierowaną po krzywej zamkniętej. Dzień chłopaka! Nie bez powodu więc akurat w ten dzień koncern Siemens AG zdecydował się na wypuszczenie nowego produktu, a raczej aktualizacji. Środowisko projektowe TIA PORTAL v14. Co w nim zaimplementowano, dlaczego i czy warto zastąpić nim poczciwą 13-stke? Dzięki firmie SIEMENS mamy możliwość przetestowania nowej wersji i podzielenia się z wami taką wiedzą.

Pierwszą rzeczą którą należy na wstępnie sprostować to jak v14 ma się z v13. Obawiałem się, że jedna drugiej nie polubi, pokłócą się i zrobi się afera w systemie. Wiele osób właśnie tak pisało, a to oznaczałoby odinstalowanie v13 czego nie chciałbym robić. Z drugiej strony na innym systemie mam zainstalowane wersje v11 oraz v13 i wszystko jest cacy, dlaczego więc miałyby być problemy z v14? Przekonany w swojej teorii rozpocząłem instalacje, a ta przeszła pomyślnie. Przewidywany czas 23 minut wydłużył się do 50, ale po jego upływie mogłem być szczęśliwym posiadaczem v14. Z ciekawości, zanim uruchomiłem oprogramowanie chyba z przyzwyczajenia kliknąłem aplikacje TIA Software Update. Ku mojemu zdziwieniu już powstały aktualizacje do nowego oprogramowania, więc wszystkie testy będą przeprowadzane w wersji TIA PORTAL Version V14 Update 2.

Pierwsze uruchomienie

Zastanawiałem się czy v14 w jakimś stopniu powali mnie na wejściu. Nowe szablony, opcje rzucające się w oczy…. całe szczęście tak nie było i gdyby nie ikona  w pasku zadań to nawet bym nie zauważył, że poruszam się w nowej wersji. W gruncie rzeczy to było do przewidzenia, bo jeśli między v11 a v13 (tylko te wersje miałem zaszczyt doświadczyć) również nie ma wielkich zmian pod względem graficznym i w poruszaniu się po oprogramowaniu, to czemu miałaby to zmienić v14? Można zatem już na wstępnie dać mały plusik, bo po co zmieniać coś co dobrze wyglądało.

SCL w LAD

Zanim dostałem v14, czytałem różne komentarze odnośnie nowych funkcjonalności, mniej i więcej zwracające moją uwagę. Największą nowinką jaka miała być dodana to możliwość zaimplementowania kawałku kodu napisanym w SCL w drabince… Ale jak to? SCL w drabince? Czemu nie, nie raz taka funkcja przemknęła przez moją głowę ! Wyobrażacie sobie jak taki mały trick ułatwi życie programistom? Pewnie wielu z was programując używa tylko jednego języka, LAD, FDB, czy SCL, każdy z nich ma swoje zalety ale i wady. Nowa funkcjonalność sprawi aby wady jednego języka zamienić na zalety drugiego. Osobiście jestem fanem drabinki, używam jej gdzie to tylko możliwe, inna sprawa że taki język jest najpopularniejszym wśród sterowników PLC i w zasadzie jest wszędzie. Dopiero po okresie roku czynnego programowania doceniłem SCL. Co mi do tego skłoniło? Przede wszystkim ułatwia życie podczas kopiowania dużej paczki danych. Jest wtedy przejrzyściej i o wiele szybciej (na marginesie, współpraca SCL oraz Excela jest imponująca).

I w tym miejscu pora na jeden mały przykład. Mamy do przeskalowania wejście analogowe 4-20 mA, które odczytuje pomiar z przetwornika przepływomierza. Wynik potrzebujemy mieć w jednostce [m3/h] ale przetwornik potrafi tylko wysyłać wartość z jednostką [m3/s]. Co robimy?

Od początku:

Dodajemy funkcje z własnej biblioteki do skalowania pomiaru 4-20 mA:

A następnie szybkie przekształcenie pomiaru na naszą oczekiwaną jednostkę [m3/h]

No i super… w czym problem, raptem dwa networki i jeszcze przejrzyste. Ale co będzie gdy pomiarów będzie nie 1 a 8? Konwertowanie każdego z osobna pomiaru wydłuży całkowicie network a dalsza analiza będzie kłopotliwa. W tym miejscu wkracza SCL, zamiast 8 takich samych bloczków rozciągających się po całym ekranie można zastąpić krótkim:

Mam nadzieję że da wam to do przemyślenia i pochylenia się w stronę SCL przy kolejnym projekcie 🙂

Zmiany w SCL

Zostając przy wątku SCL nie da się nie zauważyć pewnych zmian wprowadzonych do jego edytora. Jednym z nich jest funkcja „REGIONS”. Umożliwia ona dzielenie kodu na obszary, dzięki czemu łatwo i szybko można przejść to konkretnego fragmentu kodu. Będzie to tym skuteczniejsze im liczba wierszy kodu będzie większa.

Jak widać funkcja ta nie tylko robi porządek w kodzie co ułatwia jego analizę ale i wykrywa ewentualne błędy w danym obszarze.

SKRÓT CTRL+F

Skrót, który zna każdy i dzięki któremu życie staje się łatwe (oczywiście to wirtualne). Jest zastosowany w każdym z rodzajów oprogramowania: przeglądarkach internetowych, edytorach tekstu, grach i oprogramowaniach do sterowników PLC. W poprzednich wersjach TIA funkcja ta była ale jakby jej nie było… Dlaczego tak piszę? Ograniczała się do obszaru w którym została wywołana, np. funkcji czy bloku danych. Nowa wersja posiada już bardziej zaawansowane wyszukiwanie, można znaleźć po prostu wszystko i wszędzie. Szukasz tytułu networka? Nie ma sprawy TIA Ci znajdzie, a komentarz? Bez problemu. Można zaznaczyć urządzenie które chcemy przeszukać (np. jeśli projekt zawiera kilka sterowników), albo obszar wyszukiwania: OB, FB, FC czy też DB.

Cross reference

Funkcja odnośników w poprzednich wersjach działa na tyle sprawnie, że nie można było mieć do nich pretensji. W prosty i szybki sposób można było znaleźć źródło zmiennej i określić w którym miejscu programu ponownie się znajduje i jaką pełni rolę. Co więc można było wnieść nowego i przede wszystkim efektywnego? Odnośnik nie ogranicza się do jednego urządzenia a do całego projektu, a to jest duży plus tej zmiany. Szukając powiązania zmiennej w bloku danych DB, możemy sprawdzić czy jest ona użyta w innym urządzeniu np. HMI.

F1 – POMOC

Kolejna funkcja znajdująca się w każdym programie, którą trudno na tyle usprawnić aby nie uznano to za zwykły bajer, nic nie wnoszącego. A jednak! Zespół SIEMENSA postarał się i nawet funkcję POMOC na tyle zmodyfikował, że można uznać to za pewne ułatwienie w posługiwaniu się po programie. Co nowego zostało wprowadzone? Przede wszystkim wyszukiwanie można kategoryzować do wybranego urządzenia. Po co nam informacje o S7-300 skoro posługujemy się S7-1200? Obecnie aplikacja POMOCY przypomina teraz przeglądarkę gdzie możemy otworzyć kilka zakładek np. z informacjami o każdym typie zegara, a dodatkowo zaznaczyć je jako ulubiony temat aby w przyszłości szybko do niego wracać. Można lepiej? Można?

Czy to wszystkie nowinki? Podejrzewam, że nie ale jeśli odkryłeś jakąś  nową opcję w TIA Portal V14 to koniecznie napisz o tym w komentarzu.


Dołącz do iAutomatyka.pl
Jeśli chciałbyś dzielić się swoim doświadczeniem i wiedzą to zapraszamy do publikowania razem z nami. Odezwij się na redakcja@iautomatyka.pl lub zaloguj się i wybierz przycisk „DODAJ ARTYKUŁ”.

Automatyk może więcej! 🙂

24 kwietnia 2017 / Kategoria: ,
  • Autor: Grzegorz Turowski
  • Jestem inżynierem o specjalności programowania sterowników PLC. Doświadczenie nabyłem przy realizacji obiektów wodociągowych (zestawy pompowe podtrzymujące ciśnienie, stacje uzdatnia wody, ujęcia wody) oraz kanalizacyjnych (pompownie i tłocznie ścieków). Jako aktywny inżynier miałem do czynienia z pokaźną liczba producentów sterowników PLC t.j.:(SIEMENS, MITSUBISHI ELECTRIC, ALLAN BRADLEY, DELTA, SCHNEIDER, HORNER, WAGO, INVENTIA, UNITRONICS). Obecnie pracuję jako automatyk utrzymania ruchu.
  • Profil Autora
  • http://iautomatyka.pl/

CO O TYM MYŚLISZ? DODAJ KOMENTARZ!

NAJNOWSZE OD UŻYTKOWNIKÓW I FIRM

Compressorhead czyli niezwykły heavy-metalowy zespół

Niemieccy konstruktorzy Robocross oraz Kernschrott Robots stworzyli niestamowity heavy-metalowy zespół pod nazwą Compressorhead, który zasłynął z wykonania m.in. swojej wersji „Iron Mana” z repertuaru Black Sabbath. Czemu jest taki niesamowity? A temu, że składa się z samych robotów! Intrygujące, nieprawdaż? W skład zespołu wchodzą „Bones”, „Stickboy”, „Fingers” oraz „Junior”. „Bones” to basista posiadający humanoidalne dłonie.

Compressorhead czyli niezwykły heavy-metalowy zespół

ZDALNY DOSTĘP DO MASZYNY ZA OKOŁO 160zł* na Raspberry PI

Moim celem podstawowym było stworzenie urządzenia które umożliwi tani – zdalny dostęp do maszyny za pomocą Internetu. Na rynku istnieją rozwiązania które umożliwiają taki dostęp, jednak ich cena zaczyna się od 3 tyś. złotych i nie rzadko jest obwarowana dodatkowymi ograniczeniami, na przykład: limit transferu, dodatkowe opłaty cykliczne. Celem niniejszej publikacji jest wyjaśnienie w sposób

ZDALNY DOSTĘP DO MASZYNY ZA OKOŁO 160zł* na Raspberry PI

Zestaw XC300 STARTERSET EATON. MEGA PROMOCJA!

Kolejny raz mamy dla Was promocję na zestaw od firmy EATON. Tym razem do zestawu wchodzi m.in. nowy modułowy sterownik PLC, który będzie miał swoją premierę na targach Automaticon w Warszawie w dniach 20-23 marca 2018 r. Co zawiera zestaw? Standardowy zestaw XC-300 STARTERSET składa się z: Sterownik programowalny PLC: XC-303-C32-002 (nr kat. 191080) Moduł

Zestaw XC300 STARTERSET EATON. MEGA PROMOCJA!

Weintek cMT3103 w promocyjnej cenie

Do 31 sierpnia 2018 roku mogą Państwo zakupić nowy panel z serii cMT o oznaczeniu cMT3103 w cenie 528€ netto! Główne cechy tego panelu HMI to: Ekran 10.1″ / 1024 x 600 px Obsługa protokołów Internetu Rzeczy – MQTT oraz OPC UA Wbudowana komunikacja bezprzewodowa Preaktywowana usługa dostępu przez VPN EasyAccess2.0 Błyskawiczny dostęp zdalny dzięki

Weintek cMT3103 w promocyjnej cenie

KONKURS LAPP KABEL

****WEŹ UDZIAŁ W KONKURSIE I WYGRAJ NAGRODY**** Aby wziąć udział w konkursie należy wykonać wszystkie poniższe kroki: 1. Polubić profil Lapp Group Polska na Facebooku 2. Pod postem konkursowym w komentarzu odpowiedzieć na pytanie: Dlaczego wybrałeś właśnie nas? 3. Zapisać się do newslettera na stronie UWAGA: jeśli nazwa profilu na Facebooku jest inna niż imię

KONKURS LAPP KABEL

Unboxing zestawu startowego PLC WAGO PFC200

Artykuł z serii: Kurs podstaw automatyki Film prezentujący zestaw startowy PLC PFC200 od firmy WAGO, który umożliwia wprowadzenie w tajniki niesamowitego świata programowalnych sterowników logicznych. Dzięki temu filmowi nawet niedoświadczeni inżynierowie, bez problemu poradzą sobie z konfiguracją i zaprogramowaniem sterownika PFC200. Zaznajomienie ze środowiskiem e!Cockpit bazującym na Codesys 3 pozwoli na ułatwiony start również przy programowaniu

Unboxing zestawu startowego PLC WAGO PFC200

Wszystko stanie się prostsze po zalogowaniu :)

Przypomnij hasło

Nie masz konta? Zarejestruj się

Forgot your password?

Enter your account data and we will send you a link to reset your password.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Close
z

Przetwarzamy pliki... jeszcze chwilka…