NEWSY / BLOG POZNAJ MITSUBISHI ELECTRIC ODDZIAŁ POLSKA

Korporacja Mitsubishi Electric, posiadająca 90 lat doświadczenia w zakresie dostarczania niezawodnych, wysokiej jakości innowacyjnych produktów w dziedzinie automatyki przemysłowej, produkcji, marketingu i sprzedaży urządzeń elektrycznych i elektronicznych. Programowalne sterowniki PLC, rozwiązania napędowe, roboty przemysłowe, panele dotykowe, wycinarki laserowe i sterownie CNC firmy Mitsubishi Electric zaliczają się do produktów najwydajniejszych na rynku i gwarantują sukcesy firmy już od ponad 30 lat.

KATALOG PRODUKTÓW POZNAJ FINDER

Od 1954 Finder pracował wyłącznie w zakresie przekaźników i timerów. Nasz wysoki stopień specjalizacji zaowocował ponad 10.000 różnych produktów w jednej z najszerszych dostępnych ofert. Firma szeroko się rozwija i inwestuje w przyszłość uzupełniając gamę swojego asortymentu. Prócz przekaźników oferuje rozwiązania przemysłu elektrycznego do zastosowań domowych jak i komercyjnych poprzez przekaźniki, urządzenia przeciwprzepięciowe, termostaty panelowe, zasilacze i liczniki energii. Gama asortymentu obejmuje ponad 12 tysięcy produktów.

BLOG WAGO POZNAJ WAGO

WAGO jest producentem urządzeń automatyki przemysłowej i budynkowej oraz systemów połączeń dla elektrotechniki i elektroniki. Powstanie w 1951 roku firmy WAGO było wyrazem przekonania o słuszności obranego kierunku i stworzyło podwaliny pod dalszy rozwój technologii. Z czasem stała się ona standardem na całym świecie i teraz nie sposób wyobrazić sobie nowoczesnej instalacji elektrycznej czy systemu automatycznego sterowania bez wyrobów WAGO.

SKLEP I ZAMÓWIENIA POZNAJ EATON

Eaton Electric jest producentem najwyższej jakości automatyki przemysłowej, aparatury sygnalizacyjnej, łączeniowej, zabezpieczającej i instalacyjnej oraz systemów rozdziału energii niskiego napięcia. Międzynarodowe nagrody oraz certyfikaty są dowodem, iż produkty Eaton Electric odpowiadają najnowszym standardom bezpieczeństwa i wymaganiom jakości. Wszystkie nasze wyroby gwarantują długoletnie działanie.

MENU PROFIL

Targi Automaticon 2016

1532 wyświetleń, autor: Marcin Faszczewski.

Targi Automaticon na hali EXPO XXI w Warszawie dla automatyka jest niczym Disneyland dla małego dziecka! Osobiście odwiedzam to miejsce systematycznie od 6 lat i muszę powiedzieć, że za każdym razem gdy wychodzę z tej hali coraz bardziej uświadamiam sobie jedną myśl:

UWIELBIAM TO CO ROBIĘ, ĆPAM AUTOMATYKĘ! 

Rzeczą najważniejszą na targach Automaticon dla osoby odwiedzającej to nie ładny ubiór, wiedza techniczna czy naukowa. Nie! Osoby reprezentujące większość z firm na targach nie wiele obchodzisz gdy nie posiadasz jednej malutkiej karteczki. Nie chodzi ani o jakiś bilet wstępu (bo wstęp jest darmowy) ani inny glejt. Nawet Albert Einstein byłby mniej brany pod uwagę na targach Automatikon gdyby nie miał WIZYTÓWKI!

RZECZ NA AUTOMATICON NAJWAŻNIEJSZA. 

W sumie to rozumiem. Prezenterzy poustawiani w małych boksach mają ciśnienie na nawiązanie jak najbardziej owocnych kontaktów. Każda firma musi utrzymywać dobre relacje zarówno z nowymi klientami jak z tymi stałymi, przede wszystkim z tymi stałymi. Dni Automaticonu są tylko (lub aż) 4 więc prezenterzy muszą wyłowić ze stawu klientów jak najwięcej. Pozostałą, równie ważną sprawą jest prezentacja (wszystkim obserwującym) produktów i nowości w ofertach firm.

Prezenter przed skierowaniem rozmowy na odpowiednią klasyfikację rozpoznaje kim jesteś, na przykład:

 1. Ocho, cho! Interesuje Pana zakup setki naszych urządzeń? Zapraszam na lożę VIP. Może Whiskey?
 2. Tak! Poznaję! Zamawiacie u nas setki tych urządzeń! Zapraszam na lożę VIP. Może Whiskey?
 3. Tak, oczywiście! Ma pan może wizytówkę? [wizytówka sporej firmy] Świetnie! Proszę wziąć moją! […] Oczywiście że mamy, proszę wziąć ten katalog, smycz, pendrive. Wszystko wyślę e-mailem a po targach osobiście się  z Panem skontaktuję!
 4. Tak, oczywiście! Ma pan może wizytówkę? [wizytówka bez firmy, osobowa] Świetnie! Proszę wziąć moją! Tak, mamy, proszę wziąć ten katalog. Skontaktujemy się z Panem i resztę doślemy emailem.
 5. Tak, oczywiście! Ma pan może wizytówkę? Nie? …. Halo? [stajesz się przeźroczysty] Halo? Co mi pan tu znika? [Zniknąłeś] Te Krzysiu? Widziałeś? Wziął i znikną …
Wizytówka iAutomatyka.pl Marcin Faszczewski Programowanie PLC i HMI Schematy elektryczne

Wizytówka iAutomatyka.pl

Oczywiście nie jest to 100% reguła. Zdarzają się tutaj wyjątki gdzie sporo firm stara się traktować każdego na wysokim poziomie! Osobiście w podejściu do rozmówcy zaimponowali mi firmy takie jak: ASTOR, Multiprojekt, FANUC, Eplan i jeszcze jedna firma ale ze względów etycznych nie napiszę która. Chodzi o to, że prezenterzy byli maksymalnie wyluzowani, polewali za równo sobie jak i wszystkim zainteresowanym. Rozdawali kartki do wypełnienia aby wziąć udział w jakimś konkursie, tylko że nie wiedzieli co z tymi kartkami zrobić bo zaginęła im urna :D.  Z nimi było bardzo wesoło!

MÓJ CEL NA AUTOMATICON

szafa elektryczna automatyki iautomatyka.pl

Szafa elektryczna. RELPOL

Głównym celem mojej podróży do stolicy na targi było znalezienie życzliwej firmy integrującej systemy automatyki, która w celach edukacyjnych udostępniłaby dokumentację ze schematami elektrycznymi i jeżeli to możliwe ze zdjęciami szafy elektrycznej oraz obiektu. Niestety! Nie dość, że takich firm było BARDZO mało to każda rozmowa kończyła się w stylu: „Wie Pan! Pomysł bardzo dobry ale ja nie jestem osobą decyzyjną! Proszę skontaktować się z działem marketingu.” TAK! Bo akurat drogą e-mailową da się to załatwić… Jakbym nie próbował.

Okazuje się, że ciężko jest zdobyć dobry materiał do opracowania kolejnego kursu o czytaniu schematów elektrycznych. Ciche nadzieje pokładam w firmie EPLAN, która obiecała że postara się temat popchnąć dalej. Spróbuję też w firmie, w której pracuję ale szanse są marne bo klauzula poufności jest bardzo surowa. Nie mniej jednak nie poddam się i materiały prędzej czy później zorganizuję !

SIEMENS NA AUTOMATICON

Sterownik PLC S7-1500 automaticon 2016

S7-1500 na stanowisku Siemens

książki SIEMENS - targi Automaticon

Podręczniki Siemens

Celem pobocznym było uzyskanie podręczników do programowania sterowników S7-1200 i S7-1500 ze stoiska SIEMENS! Nowe wydanie (2014), którego nie miałem, jest nieco wzbogacone między innymi o opis funkcji SCL. Polecam wyżebrać takie podręczniki na tych lub następnych targach. Co prawda w sieci jest dostępna wersja cyfrowa jednak co papier to papier! Siemens zaskoczył mnie jedynie wyglądem swojego stoiska. Zawsze było napompowane po brzegi i w dodatku 2-piętrowe. W tym roku stylowo, skromny parter z barem. Przy stolikach grube szychy – wszyscy w garniturach. Cóż, SIEMENS rządzi się swoimi prawami zarówno w programowaniu ich sprzętu jak i w marketingu 🙂 Dookoła „tarasu” ze stolikami poustawiane były ściany prezentujące urządzenia Siemensa – głównie sterowniki PLC i Panele HMI. Dużo skromniej niż w latach poprzednich.

 

ASTOR – O! iAutomatyka.pl to Twój Blog? 

Automaticon 2016 astrada iautomatyka.pl

Stoisko ASTOR – ASTRADA

Generalnie firma Astor imponuje i inspiruje swoim podejściem do młodych ludzi. Na okrągło słychać z ich strony kolejne przedsięwzięcia w kooperacji ze studentami uczelni technicznych. To jakiś staż, to jakiś wspólny projekt.

Automaticon 2016 sterownik PLC astrada ONE iautomatyka.pl

Sterownik ASTRADA na stanowisku ASTOR

Pomyślałem, że warto z Nimi porozmawiać osobiście, może nawiąże się jakaś współpraca w edukacji młodych inżynierów. Nie myliłem się :). Wślizgnąłem się na stanowisko z napisami ASTRADA i ASTOR. Ledwo zacząłem grzebać przy sterownikach PLC i błyskawicznie pojawił się jeden z przedstawicieli.
-Czy mogę w czymś pomóc ? – niemal zawsze przy takich pytaniach mam chęć odpowiedzieć, że przydała by się pomoc w spłacie kredytu za mieszkanie lecz mogło to zabrzmieć nietaktowne.
-Witam! Czy mógłby Pan przedstawić nowości waszej firmy? – odpowiedziałem i wyprzedzając kolejne pytanie wyciągam wizytówkę, przedstawiam się itd.
– O! To Pan pisze blog iAutomatyka ? – nieco zaskoczyło mnie to pytanie :). Blog dociera to odpowiedniego grona. Jest dobrze.
– Tak, to Ja. – odpowiedziałem wewnętrznie się radując 🙂
[…]
– Dobra, robota. Szczególnie podobał mi się artykuł o „Śmierdzącej awarii„. Historia była prawdziwa?
– Jak, najbardziej prawdziwa 🙂 – pośmialiśmy się i dalsza rozmowa już była luźna.

Automaticon 2016 sterownik PLC astrada ONE iautomatyka.pl2

Sterownik ASTRADA na stanowisku ASTOR

Owoce wizyty w Astor to wstępne umówienie się na testowanie Ich sprzętu. Sterowniki ASTRADA programuje się w środowisku CODESYS a szczerze mówiąc niewiele miałem z tym do czynienia. Czeka mnie kolejne doświadczenie i wzbogacenie mojej wiedzy o programowaniu sterowników PLC. Całość opiszę w kilku artykułach – kiedy? Nie mam pojęcia. Jest to zbyt świeży temat ale jeżeli będę się za to zabierał, to urządzenia w artykułach opiszę od strony praktycznej.

 

MULTIPROJEKT – A może napije się pan Whiskey? 

Automaticon 2016 cMt-SVR Cloud HMI iautomatyka.pl

cMT-SVR WEINTEK na stanowisku Multiprojekt

Firma Multiprojekt w większej mierze kojarzy mi się z panelami WEINTEK, na których opracowałem już wiele aplikacji wizualnych. Stoisko odwiedziłem w nadziei, że pojawi się coś nowego. Zostałem miło zaskoczony z pozoru małym i niedrogim urządzeniem ale o sporych możliwościach. Mowa tu o „panelu bez wyświetlacza” Weintek cMT lub mTV. Urządzenie to (widoczne po środku na zdjęciu wyżej) przechowuje w sobie aplikację wizualizacji i umożliwia podłączenie do 3 wyświetlaczy. Wyświetlaczem może być na przykład: panel Weintek, smartfon (Wifi), tablet, telewizor, ekran dotykowy (USB),  monitor itd. Mało tego, każde z 3 podłączonych urządzeń może obsługiwać jedną wizualizację niezależnie.

Moją uwagę zwróciło logo androida. Od razu wiedziałem, że muszę to przetestować. Pierwsza moja myśl na wykorzystanie tego urządzenia to podłączenie go do sterowników PLC Simatic Siemensa i utworzenie wizualizacji z diagnostyką maszyn. W znaczny sposób ułatwiło by to przeglądy. Zamiast podpinać komputer do sterownika podchodzimy ze smartfonem i sprawdzamy czujniki, wysterowujemy zawory itd. Wszystko jednym palcem 🙂 Oszczędność czasu i komfort pracy. Przy rutynowych przeglądach każdy na utrzymaniu ruchu doceniłby taką aplikację!

Zanim jednak zdążyłem skonfigurować połączenie moim telefonem z cMT zaczepił mnie Pan Karol – Specjalista ds. sprzedaży. Na wstępie oczywista wymiana wizytówek i grad moich pytań na temat nowych urządzeń. Pierwszy raz, spotkałem specjalistę ds. sprzedaży, który miałby kompleksową wiedzę na temat swoich urządzeń. Mówiąc kompleksową mam na myśli kompleksową, ponieważ uzyskiwałem odpowiedzi na najbardziej wyszukane pytania.

Opowiedziałem czym się zajmuję, gdzie pracuję i że lubię urządzenia WEINTEK ze względu na ich elastyczność. A gdy dopowiedziałem, że mam kilka pomysłów na wykorzystanie cMT i mTV w firmie gdzie pracuje, usłyszałem oczekiwane przeze mnie:
-A może napije się Pan Whiskey? – 😀
-Och! Z przyjemnością – jakżeby inaczej mógłbym odpowiedzieć.

Automaticon 2016 multiproject bar iautomatyka.pl

Bufet na stanowisku Multiprojekt

Porozmawialiśmy chwilę i ustaliliśmy, że jest możliwość wypożyczenia tych urządzeń do testów i opublikowania kilku artykułów. Programuje się je w EASYBUILDER PRO (darmowy z symulatorem), z którym miałem bardzo wiele do czynienia więc myślę, że może urodzić się z tego kilka niezłych publikacji 🙂

ROBOTY – Wszędzie roboty !!!

Z roku na rok na targach pojawia się coraz więcej manipulatorów. Kiedyś na środku hali stały tylko roboty FANUC i KUKA. Teraz mam wrażenie, że każda firma automatyki zaczyna produkować roboty. Jak tak dalej pójdzie, to za kilka lat na targach będziemy mieli roboty firm MCDonalds, Auchan i Winiary. Nie mówię że źle ale ludzie też muszą pracować :).

FILM:

Film nagrany przez ekipę glowny-machanik.pl.

 

BONUS

Automaticon 2016 a ciekawostki22

Trytytkostrzelacz (nazwa własna)

Idę sobie grzecznie podziwiając kolejne osiągnięcia techniki, gdy naglę widzę urządzenie ze zdjęcia wyżej. Ogarnia mnie siła nie do powstrzymania! Muszę! Nie wiem co to jest ale muszę z tego postrzelać! Po krótkich oględzinach okazało się, że jest to „Trytytkostrzelacz” (nazwa własna). Totalny przerost formy nad treścią lecz może się przydać dla osób mających worek trytytek to zaciągnięcia na wiązkach kablowych. Poniżej film:

HOSTESSY – aaaa? A ma Pan wizytówkę? 

Chciałem być grzeczny i prosiłem o pozowanie do zdjęcia w celu rankingu na najpiękniejszą hostessę według portalu iAutomatyka.pl. Większość hostess jednak nie okazała chęci udostępniania swoich zdjęć więc w miarę szybko zrezygnowałem z pomysłu. Jedne nawet przed rozpoczęciem rozmowy palnęły na start ” A ma Pan wizytówkę?”. Nie mniej jednak zawsze można liczyć na firmę FANUC gdzie co roku w wewnętrznym rankingu hostessy wygrywają !

Próbowałem na stanowisku RELPOL zagadać do hostessy czy mogę publikować jej zdjęcie. Nic nie odpowiedziała tylko machała coś rękoma i robiła dziwne gesty więc publikuję…

relpol automaticon iautomatyka i mim

Hostessa Mim na stanowisku RELPOL

Za rok kolejna relacja z targów Automaticon 2017.

4 marca 2016 / Kategoria: , ,
 • Autor: Marcin Faszczewski
 • Założyłem blog i portal iAutomatyka.pl aby wspólnie z Automatykami, Firmami i Integratorami publikować i szerzyć informacje związane z automatyką.  Nazywamy to Projektem iAutomatyka!

  Od artykułów wyjaśniających zasady w świecie automatyki po wpisy informacyjne z wydarzeniami firm. Zapraszam Automatyków do założenia bezpłatnego konta i publikowania artykułów o automatyce razem z nami. Zapraszam też firmy do założenia profilu i umieszczenia swojej działalności w katalogu i na mapie automatyki jak i publikowania artykułów wśród społeczeństwa automatyków.

  Dołącz do projektu jako Integrator Automatyki.

  Dołącz do projektu jako Automatyk.

  Dołącz do projektu jako Firma, Producent, Dystrybutor.

 • Profil Autora
 • http://iautomatyka.pl/

CO O TYM MYŚLISZ? DODAJ KOMENTARZ!

NAJNOWSZE OD UŻYTKOWNIKÓW I FIRM

Relacja z Przemysłowego Instytutu Automatyki i Pomiarów Piap – Roboty współpracujące – Przemysł 4.0

W dniach 11 i 12 kwietnia 2018 r. w Przemysłowym Instytucie Automatyki i Pomiarów PIAP miało miejsce wydarzenie „Roboty współpracujące – Przemysł 4.0”, pod honorowym patronatem Ministerstwa Przedsiębiorczości i Technologii. Uczestnicy spotkania mieli okazję zapoznać się z możliwościami implementacji kobotów Universal Robots do współczesnych potrzeb rynkowych, które są wyznaczane przez takie czynniki, jak wydajność, elastyczność,

Relacja z Przemysłowego Instytutu Automatyki i Pomiarów Piap – Roboty współpracujące – Przemysł 4.0

SmartCamera Balluff BVS. Kamera zbudowana z myślą o Przemyśle 4.0

Przemysł 4.0 to inteligentna, adaptacyjna fabryka z krótkimi cyklami produkcji, wysoką jakością produkcji i przekonywającą konkurencyjnością. Oznacza to jednak zawsze posiadanie wszystkich istotnych informacji w procesie zautomatyzowanym w czasie rzeczywistym. Tutaj ważną rolę odgrywają systemy przetwarzania obrazu, takie jak identyfikacja obiektów, monitorowanie jakości procesów lub wspomaganie systemów chwytakowych w ich zadaniach. Nowa kamera inteligentna BVS

SmartCamera Balluff BVS. Kamera zbudowana z myślą o Przemyśle 4.0

Majowe Konferencje Techniczne dla przemysłu

„Robotyzacja dla niezawodnej i bezpiecznej produkcji” oraz „Niezawodność i Utrzymanie Ruchu – te dwie konferencje skierowane do przedstawicieli przemysłu godne są uwagi w majowym kalendarzu spotkań branżowych.  Czwarta edycja Konferencji Technicznych nabiera tempa. Kalendarium wydarzeń Axon Media zbliża się do półmetka, zapełniając sale uczestnikami poszukującymi nowej wiedzy i praktycznych przykładów z zakresu optymalizacji i unowocześniania

Majowe Konferencje Techniczne dla przemysłu

Interfejs IO-Link umożliwia wdrażanie koncepcji Przemysłu 4.0

Koncepcja przemysłu 4.0 to nie tylko inteligentne łączenie urządzeń przemysłowych w obrębie sieci, lecz także łączenie warstwy zarządzania produkcją z warstwą IT oraz warstwą zarządzania przedsiębiorstwem. Celem tego wybiegającego w przyszłość projektu jest utworzenie „inteligentnej fabryki”, w której wszystkie procesy będą zachodzić jeszcze szybciej, oferując przy tym większą elastyczność i wyższy stopień dostosowania. Na sztandarach

Interfejs IO-Link umożliwia wdrażanie koncepcji Przemysłu 4.0

Modułowe ekrany projekcyjne w wydaniu Mitsubishi Electric

Artykuł z serii: Podstawy urządzeń automatyki - Mitsubishi Electric Mitsubishi Electric w swoim bogatym portfolio z urządzeniami automatyki przemysłowej skryło także rozwiązania wielkoformatowych ekranów do wizualizacji. Takie ekrany pewnie każdy z nas kojarzy z filmów katastroficznych, gdzie w centrum kryzysowym sztab ludzi na wielkim ekranie z niecierpliwością śledzi aktualną sytuację. Pracownicy dużych fabryk na pewno

Modułowe ekrany projekcyjne w wydaniu Mitsubishi Electric

Sterowanie automatyczne szybrem kominkowym. Film

Materiał będzie dotyczyć projektu, jaki zrealizowałem kilka lat temu dla swojego znajomego z pracy. Jegomość ten, podczas gruntownego remontu swojego domu, postanowił zainstalować kominek z płaszczem wodnym. Szukał w tym celu kominka z szybrem. Niestety po długich poszukiwaniach poddał się, i kupił kominek z szybrem ręcznym. Nie znalazł na rynku ani gotowego rozwiązania, ani tez

Sterowanie automatyczne szybrem kominkowym. Film

Wszystko stanie się prostsze po zalogowaniu :)

Przypomnij hasło

Nie masz konta? Zarejestruj się

Forgot your password?

Enter your account data and we will send you a link to reset your password.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Close
z

Przetwarzamy pliki... jeszcze chwilka…