Partnerzy portalu iAutomatyka.pl

ZOSTAŃ PARTNEREM PORTALU

Firma Johnson Controls to światowy lider w zakresie zróżnicowanych technologii i przemysłu świadczący usługi dla klientów w ponad 150 krajach. 170 000 naszych pracowników tworzy wysokiej jakości produkty, usługi i rozwiązania umożliwiające optymalizację wydajności energetycznej oraz obsługowej budynków.

Korporacja Mitsubishi Electric, posiadająca 90 lat doświadczenia w zakresie dostarczania niezawodnych, wysokiej jakości innowacyjnych produktów w dziedzinie automatyki przemysłowej, produkcji, marketingu i sprzedaży urządzeń elektrycznych i elektronicznych. Programowalne sterowniki PLC, rozwiązania napędowe, roboty przemysłowe, panele dotykowe, wycinarki laserowe i sterownie CNC firmy Mitsubishi Electric zaliczają się do produktów najwydajniejszych na rynku i gwarantują sukcesy firmy już od ponad 30 lat.

WAGO jest producentem urządzeń automatyki przemysłowej i budynkowej oraz systemów połączeń dla elektrotechniki i elektroniki. Powstanie w 1951 roku firmy WAGO było wyrazem przekonania o słuszności obranego kierunku i stworzyło podwaliny pod dalszy rozwój technologii. Z czasem stała się ona standardem na całym świecie i teraz nie sposób wyobrazić sobie nowoczesnej instalacji elektrycznej czy systemu automatycznego sterowania bez wyrobów WAGO.

Eaton Electric jest producentem najwyższej jakości automatyki przemysłowej, aparatury sygnalizacyjnej, łączeniowej, zabezpieczającej i instalacyjnej oraz systemów rozdziału energii niskiego napięcia. Międzynarodowe nagrody oraz certyfikaty są dowodem, iż produkty Eaton Electric odpowiadają najnowszym standardom bezpieczeństwa i wymaganiom jakości. Wszystkie nasze wyroby gwarantują długoletnie działanie.

Exact matches only
Szukaj w tytule
Search in content
Szukaj postów i artykułów
Search in pages
Szukaj w katalogu firm

Szkolenie z paneli operatorskich HMI WEINTEK w Multiprojekt


Szkolenie z paneli operatorskich HMI WEINTEK w Multiprojekt
1130 wyświetleń

W styczniu 2017 zostaliśmy zaproszeni przez firmę Multiprojekt na szkolenie z programowania paneli operatorskich HMI marki WEINTEK. Tak się składa, że lubimy szkolenia, automatykę, wyjazdy, programować panele HMI w tym panele WEINTEK, to też nie mogliśmy przecież odmówić! Prawda? Z zespołu iAutomatyka.pl w delegację wybrały się dwie osoby: Marcin Faszczewski – jako, że dość dobrze znam te panele oraz Rafał Kupiński, który z tymi panelami do czynienia nie miał w ogóle.

Spis treści

 1. Jedziemy na szkolenie paneli operatorski WEINTEK.
 2. Siedziba Firmy Multiprojekt.
 3. Sala szkoleniowa
 4. Wstęp szkolenia
 5. Szkolenie część I
 6. Przerwa obiadowa
 7. Szkolenie część II 
 8. Za co należy się + ?
 9. Komu możemy polecić to szkolenie ?
 10. Podsumowanie

 

.

 

Jedziemy na szkolenie WEINTEK

Wspólnie z Firmą Multiprojekt umówiliśmy się na wizytę w dniu 25.01.2017 . Jako, że szkolenie odbywało się w Krakowie, starej stolicy Polski zwanej też miastem Królów, była to jednocześnie świetna okazja aby to miejsce wcześniej zwiedzić. Dlatego wyjechaliśmy dzień wcześniej. O 5:25 wsiedliśmy do pociągu w Białymstoku a przed 11 byliśmy już na miejscu. Postanowiliśmy z dworca do hotelu dojść pieszo aby nacieszyć oko widokiem starego budownictwa i… nie żałujemy! Kraków jest piękny.

.

 

Multiprojekt

Multiprojekt organizuje szkolenia w kilku miastach Polski *** i nie tylko z paneli HMI WEINTEK ale również ze sterowników PLC FATEK oraz serwonapędów ESTUN. Z uwagi na to, że siedziba tej firmy znajduje się w Krakowie to też nasza wizyta odbyła się właśnie tam, przy ulicy Fabrycznej 20A. Na miejscu znajduje się sporych rozmiarów szaro czerwony budynek gdzie na piętrze drugim znajduje się sala szkoleniowa. Nie da się nie trafić.

Wchodzimy!

Wita nas sympatyczna Pani i po pierwszych uprzejmościach jesteśmy prowadzeni do sali szkoleniowej. Po drodze zaproponowano nam kawę, której oczywiście nie odmówiliśmy. Na szkoleniach kawa to podstawa, prawda?

*** (na stronie głównej iautomatyka.pl na mapie automatyki wpisz „Multiprojekt” i wybierz kategorię „Firmy” a wyświetlą się wszystkie oddziały, w których organizowane są szkolenia)

.

 

SALA SZKOLENIOWA

Szkolenie było zorganizowane dla ośmiu osób. Na miejscu znajdowały się cztery uzbrojone stanowiska więc musieliśmy podzielić się w pary. W skład każdego zestawu wchodził siedmiocalowy panel Weintek eMT 3070B, laptop z zainstalowanym EasyBuilder Pro. Każdy dostał notes do notatek oraz katalogi z nowościami od Multiprojekt. Stół szkoleniowy był uzbrojony również w poczęstunek (ciasteczka), napoje, kawę i herbatę.

Wcześniej zastanawialiśmy się w jaki sposób zorganizować szkolenie specjalistyczne w 8 godzin, bo tyle trwało to spotkanie. Pod znakiem zapytania stawialiśmy to, czy będziemy wykonywać jakieś ćwiczenia samodzielnie. Okazało się, że nie! I wiecie co? Uważamy, że słusznie!

Kurs programowania Weintek był tak zorganizowany, że prowadzący opowiadał o możliwościach panela i na żywo budował wizualizację w EasyBuilderPro prezentując to na przykładach. W międzyczasie uczestnicy mogli sobie klikać i testować. Nie było natomiast ćwiczeń typu „a teraz zróbcie latający po ekranie kwadrat”. Uczęszczałem w wielu szkoleniach i w każdej grupie do każdego ćwiczenia pada wiele pytań. A to jeden czegoś nie da rady zrobić a to drugi ma z czymś problem. Przez to traci się cenny czas, w którym można zaprezentować inne funkcje. Pod tym względem uważam, że te 8 godzin było dobrze wykorzystane.

Dużo funkcji panela zostało zaprezentowanych, i jak ktoś zaczyna przygodę z HMI to nie sposób wszystkiego zapamiętać. Nie należy się tym przejmować, grunt do robić cały czas notatki. Po szkoleniu jak zabierzesz się za programowanie Weintek to masz większy zasięg i możliwości budowania wizualizacji. Wystarczy, że odgrzebiesz notatki to z Helpa [Pomoc – klawisz F1] w EasyBuilder Pro i przypomnisz sobie jak je skonfigurować. Przed tym szkoleniem o większości możliwości nawet byś nie wiedział. Sam dowiedziałem się wiele ciekawostek, które zaraz opiszę.

.

 

WSTĘP SZKOLENIA – PREZENTACJA

mTV-100

Niemal każde szkolenie zaczyna się od przedstawienia oferty organizatora i w tym przypadku też nie było inaczej. Wiele osób powie, że to zbędny element i lepiej ten czas byłoby zainwestować w tematykę kursu. Być może, ale z uwagi  na to, że tego nie unikniemy to warto mimo wszystko ten czas wykorzystać. Dzisiaj może Ci się nie przydać proponowane rozwiązanie ale w następnym projekcie już tak. Dlatego warto orientować się na rynku kto co oferuje i czym dysponuje.

Ostatnio miałem okazję obserwować jak inna firma integrująca automatykę w zakładzie produkcyjnym instalowała urządzenia, które były prezentowane na tym spotkaniu. Chodziło o urządzenia Weintek serii mTV, które są „Panelami bez wyświetlacza”. Instalujemy taki moduł w szafie elektrycznej, programujemy jak zwykły panel Weintek ale do wyświetlania używamy przemysłowego terminala z ekranem lub telewizora LCD. Przesyłanie obrazu odbywa się po HDMI.

Zainteresowała nas też usługa EasyAccess 2.0. W skrócie, jest to jednorazowo płatna aktywacja funkcji w panelach Weintek, która umożliwia zdalne zarządzanie panelem HMI przez szyfrowane połączenie VPN oraz… podłączonego do niego urządzeń. Oznacza to, że możemy zdalnie połączyć się ze sterownikiem PLC wpiętym w sieć z panelem Weintek. Nawet jeśli jest to połączenie RS232/RS485! Ale nie będziemy tu się rozpisywać na ten temat, więcej na stronie www.weintek.pl.

.

 

SZKOLENIE Z PANELI HMI WEINTEK CZĘŚĆ I

Po krótkiej prezentacji przeszliśmy do omawiania budowy panela eMT 3070B, jego możliwości komunikacyjnych i funkcji. Następnie omówione zostało całe środowisko do zarządzania projektem i programami pomocniczymi.

Jedynie w tej części szkolenia znajduję uwagę, że zrobiłbym coś inaczej. Chodzi o to, że wystartowaliśmy z omawianiem dość zaawansowanych funkcji programowania i zarządzania projektem a dopiero później zaczęliśmy omawiać podstawy takie jak wyświetlanie prostych zmian grafiki na panelu. Pod żadnym pozorem nie podważam wartości merytorycznej szkolenia, bo wyraźnie było widać, że prowadzący jest ekspertem w tej dziedzinie i bardzo szczegółowo omawiał każdą funkcję. Przyszło mi po prostu na myśl, że w sali mogli być nowicjusze, którym wcześniejsze przedstawienie totalnych podstaw pozwoliłoby łatwiej przyswoić bardziej zaawansowane funkcje.

Z drugiej jednak strony: prowadzący zaczął od omawiania środowiska programowania i sposobie konfiguracji panela aby się z nim połączyć. Następnie zostało pokazanych dużo opcji konfiguracji panela. W ten sposób zbudowany został ciąg myślowy, który wyjaśniał jak należy postępować od wyjęcia panela z pudełka przez jego konfigurację aż do wgrania pierwszego programu.

Dlatego dobrze jest wcześniej się przygotować we własnym zakresie, aby łatwiej przyswoić wiedzę. Można ściągnąć EasyBuilder Pro i symulować wizualizację na własnym komputerze. Jeszcze lepiej postąpimy, jak skonfigurujemy sobie oprogramowanie WinProLadder do symulacji PLC. W ten sposób możemy zbudować sobie wirtualne stanowisko do testów PLC i HMI bez inwestowania w sprzęt do nauki. Pokazaliśmy jak to zrobić w tym artykule: SYMULACJA PLC + HMI CZYLI JAK ZACZĄĆ NAUKĘ PROGRAMOWANIA BEZ SPRZĘTU.

.

 

PRZERWA OBIADOWA

Miło zostaliśmy zaskoczeni podczas szkolenia, gdy przerwała nam sympatyczna Pani pytając wszystkich co chcą na obiad :). Z menu każdy mógł wybrać sobie jakieś danie. Godzinę później catering czekał na nas w sali obok.

MNIAM! Jedna porcja była jak dla dwóch!

 

.

 

SZKOLENIE Z PANELI HMI WEINTEK CZĘŚĆ II

Jak wcześniej wspominałem, na przykład TU lub TU, zaprogramowałem już sporo różnych paneli Weintek. Jedne wizualizacje zawierały klasyczny podgląd wartości procesu, zmiana nastaw, alarmy i diagnostyka, ale zdarzały się bardziej zaawansowane aplikacje takie jak generowanie raportów ze stacji badania pomp w siedzibie firmy WILO. Mimo wszystko nie odkryłem jeszcze wszystkich funkcji, które oferuje oprogramowanie EasyBuilder Pro i panele WEINTEK. Prowadzący szkolenie, Pan Krzysztof Tylutki, oprócz podstawowych funkcji paneli operatorskich HMI odkrył przed nami wiele ciekawostek:

 • opcja logowania się do paneli przez USB,
 • programowanie za pomocą pamięci flash USB (np. pendrive) lub kabla USB,
 • drukowanie screenu ekranu do podłączonej drukarki lub do PDF przez EasyPrinter,
 • odczyt kodów kreskowych,
 • podłączenie FTP do panela i podgląd plików np. z danymi archiwalnymi,
 • rozbudowane możliwości komunikacyjne Ethernet / RS232 / RS485
 • EasyAccess 2.0
 • podgląd wizualizacji panela przez VNC za pomocą programu VNC Viewer, wystarczy wpisać IP panela i hasło = 111111.
 • później pokazano lepszą opcję podglądu, która działa płynniej niż VNC VIEVER. Wykorzystaliśmy podgląd VNC za pomocą programu EasyAccess 1.0
 • programowanie innych urządzeń podpiętych do panela za pomocą Pass Through / panel staje się przeźroczysty w tym połączeniu
 • i wiele innych !

W drugiej części szkolenia szczegółowo omówiliśmy wszystkie podstawowe funkcje EasyBuilder Pro. Możliwości są imponujące! Dlatego też każdemu mogę polecić te panele! Cenię je za elastyczność. Można na nich budować na prawdę zaawansowane wizualizacje.

Nie chcemy tutaj wypisywać całej agendy szkolenia, ponieważ jest ona ogromna! Może ciężko w to uwierzyć ale zaprezentowane zostało z tego 95%! Listę zagadnień, które poruszyliśmy możecie zobaczyć na stronie www.multiprojekt.pl

 

.

 

ZA CO NALEŻY SIĘ PLUS DLA MULTIPROJEKT ?

 1. Szkolenie są organizowane w kilku miastach w Polsce!
 2. Cena! Szkolenie obecnie jest bezpłatne lecz w najbliższym czasie Multiprojekt chce zmienić odrobinę formę szkoleń i również wprowadzić opłaty. W przypadku szkolenia podstawowego będzie to kwota rzędu 50 złotych netto za szkolenie i w tej cenie zawierać się będzie opłata za szkolenie, materiały, certyfikat oraz lunch. Nowością natomiast będzie szkolenie zaawansowane, którego cena nie jest jeszcze ustalona lecz będzie to kwota rzędu kilkuset złotych – szczegóły niebawem Multiprojekt ujawni na swojej stronie internetowej
 3. Szkolenia prowadzą eksperci, co udowadniają swoją wiedzą z zakresu szkolenia.
 4. Sprawnie zaprezentować tyle materiału w 8 godzin? Duży plus!
 5. Kawa z  ekspresu, obiad, poczęstunek.
 6. Po szkoleniu każdy dostaje certyfikat.
 7. Aktywny support! Masz problem z Fatek lub Weintek ? Napisz do Multiprojekt!
 8. Rozbudowana baza plików, dokumentacji, programów dostępna na FTP bez zakładania konta i logowania.
 9. Ciągłe rozwijanie Paneli Weintek i oprogramowania EasyBuilder Pro (aktualizacje pojawiają się nawet raz w miesiącu z nowymi funkcjami i poprawkami)
 10. Organizowanie szkoleń zarówno dla firm jak i studentów.
 11. Możliwość indywidualnego wypożyczenia sprzętu do testów.
 12. Na ich stoisku podczas Automaticon (hala 3, stoisko J18/H15) prócz chętnych do pomocy doradców, spotkacie profesjonalnego barmana za bogato wyposażonym barem.

.

 

KOMU MOŻEMY POLECIĆ TO SZKOLENIE ?

Osobom, które nie miały wcześniej styczności z panelami WEINTEK. Jednak polecamy wcześniej zainstalować oprogramowanie EasyBuilder Pro i spróbować samemu zbudować prostą wizualizację.

Osobom, które mają styczność z panelami WEINTEK oraz tak zwani „wyjadacze”, którzy zaprogramowali wiele tych paneli. Z pewnością dowiecie się czegoś nowego lub odkryjecie funkcjonalność, którą wykorzystacie w przyszłości.

Studentom – Multiprojekt we współpracy z uczelniami organizuje szkolenia dla 15 osobowych grup.

.

 

PODSUMOWANIE

Jednodniowe szkolenie może wydawać się mało efektowne. Jednak te wydarzenie udowodniło nam, że można w 8 godzin zorganizować bardzo merytoryczne spotkanie podnoszące nasze kompetencje. Podczas szkolenia pojawiało się wiele uwag i dygresji z życia wziętych co podnosi wartość praktyczną przyswojonej wiedzy. Warto jednak przed tym szkoleniem przygotować się we własnym zakresie, aby łatwiej przyswoić poruszane zagadnienia. Z drugiej strony, to szkolenie może być właśnie pierwszym krokiem do programowania paneli HMI.

Podsumowując całe spotkanie to jesteśmy zadowoleni z przyjazdu do Multiprojekt na to szkolenie i możemy je polecić jako dobry sposób do podniesienia swoich kompetencji. Po wszystkim dostajemy certyfikat jako świadectwo uczestnictwa w szkoleniu. Pamiętajmy, że wpisy w CV o szkoleniach i certyfikatach są wartościowe.


Jednym słowem POLECAMY!

Zespół iAutomatyka.pl

 

 

23 lutego 2017 / Kategoria:
 • Autor: Marcin Faszczewski
 • Założyłem blog i portal iAutomatyka.pl aby publikować i szerzyć informacje związane z automatyką. Od artykułów wyjaśniających zasady w świecie automatyki po posty informacyjne z wydarzeniami firm. Zapraszam czytelników do założenia konta i publikowania postów o automatyce razem z nami. Zapraszam też firmy do założenia profilu i umieszczenia swojej działalności w katalogu i na mapie automatyki jak i publikowania postów wśród społeczeństwa automatyków.
 • Więcej wpisów
 • http://iautomatyka.pl/

Napisz komentarz

 • Marek

  O kurcze!! Marcinie macie maszynę czasową? Dziś jest 23.02.2017r. a opisujesz szkolenie z 25.02.2017r. 🙂
  Co do szkolenia to zgadzam się z tym, że warto z niego skorzystać. Ja popełniłem ten błąd, że się nie przygotowałem prędzej i nie ogarnąłem oprogramowania ale pomimo tego owo szkolenie pozwoliło mi ruszyć z zabawą z HMI. Możliwości tych paneli w stosunku do ceny są ogromne a funkcja Pass Through jest bardzo przydatna, mając połączony PC->HMI->PLC możemy bez zbędnego mieszania kablami łączyć się z jednym bądź drugim urządzeniem co przy testowaniu i uruchamianiu nowej aplikacji jest nieocenione.
  Pozdrawiam,
  Marek Pruski

  • Wyszło na jaw! Mamy maszynę czasu! A tak na poważnie to byliśmy tam w styczniu, wkradł się błąd 🙂 Dzięki za zwrócenie uwagi, poprawki już naniesione.

 • Pingback: Multiprojekt startuje ze szkoleniami zaawansowanymi! • iAutomatyka.pl()

Wszystko stanie się prostsze po zalogowaniu :)

Przypomnij hasło

Nie masz konta? Zarejestruj się

Forgot your password?

Enter your account data and we will send you a link to reset your password.

Close
z

  Przetwarzamy pliki... jeszcze chwilka…