NEWSY / BLOG POZNAJ MITSUBISHI ELECTRIC ODDZIAŁ POLSKA

Korporacja Mitsubishi Electric, posiadająca 90 lat doświadczenia w zakresie dostarczania niezawodnych, wysokiej jakości innowacyjnych produktów w dziedzinie automatyki przemysłowej, produkcji, marketingu i sprzedaży urządzeń elektrycznych i elektronicznych. Programowalne sterowniki PLC, rozwiązania napędowe, roboty przemysłowe, panele dotykowe, wycinarki laserowe i sterownie CNC firmy Mitsubishi Electric zaliczają się do produktów najwydajniejszych na rynku i gwarantują sukcesy firmy już od ponad 30 lat.

KATALOG PRODUKTÓW POZNAJ FINDER

Od 1954 Finder pracował wyłącznie w zakresie przekaźników i timerów. Nasz wysoki stopień specjalizacji zaowocował ponad 10.000 różnych produktów w jednej z najszerszych dostępnych ofert. Firma szeroko się rozwija i inwestuje w przyszłość uzupełniając gamę swojego asortymentu. Prócz przekaźników oferuje rozwiązania przemysłu elektrycznego do zastosowań domowych jak i komercyjnych poprzez przekaźniki, urządzenia przeciwprzepięciowe, termostaty panelowe, zasilacze i liczniki energii. Gama asortymentu obejmuje ponad 12 tysięcy produktów.

BLOG WAGO POZNAJ WAGO

WAGO jest producentem urządzeń automatyki przemysłowej i budynkowej oraz systemów połączeń dla elektrotechniki i elektroniki. Powstanie w 1951 roku firmy WAGO było wyrazem przekonania o słuszności obranego kierunku i stworzyło podwaliny pod dalszy rozwój technologii. Z czasem stała się ona standardem na całym świecie i teraz nie sposób wyobrazić sobie nowoczesnej instalacji elektrycznej czy systemu automatycznego sterowania bez wyrobów WAGO.

SKLEP I ZAMÓWIENIA POZNAJ EATON

Eaton Electric jest producentem najwyższej jakości automatyki przemysłowej, aparatury sygnalizacyjnej, łączeniowej, zabezpieczającej i instalacyjnej oraz systemów rozdziału energii niskiego napięcia. Międzynarodowe nagrody oraz certyfikaty są dowodem, iż produkty Eaton Electric odpowiadają najnowszym standardom bezpieczeństwa i wymaganiom jakości. Wszystkie nasze wyroby gwarantują długoletnie działanie.

MENU PROFIL

Szkolenie z paneli operatorskich HMI WEINTEK w Multiprojekt

1319 wyświetleń, autor: Marcin Faszczewski.

W styczniu 2017 zostaliśmy zaproszeni przez firmę Multiprojekt na szkolenie z programowania paneli operatorskich HMI marki WEINTEK. Tak się składa, że lubimy szkolenia, automatykę, wyjazdy, programować panele HMI w tym panele WEINTEK, to też nie mogliśmy przecież odmówić! Prawda? Z zespołu iAutomatyka.pl w delegację wybrały się dwie osoby: Marcin Faszczewski – jako, że dość dobrze znam te panele oraz Rafał Kupiński, który z tymi panelami do czynienia nie miał w ogóle.

Spis treści

 1. Jedziemy na szkolenie paneli operatorski WEINTEK.
 2. Siedziba Firmy Multiprojekt.
 3. Sala szkoleniowa
 4. Wstęp szkolenia
 5. Szkolenie część I
 6. Przerwa obiadowa
 7. Szkolenie część II 
 8. Za co należy się + ?
 9. Komu możemy polecić to szkolenie ?
 10. Podsumowanie

 

.

 

Jedziemy na szkolenie WEINTEK

Wspólnie z Firmą Multiprojekt umówiliśmy się na wizytę w dniu 25.01.2017 . Jako, że szkolenie odbywało się w Krakowie, starej stolicy Polski zwanej też miastem Królów, była to jednocześnie świetna okazja aby to miejsce wcześniej zwiedzić. Dlatego wyjechaliśmy dzień wcześniej. O 5:25 wsiedliśmy do pociągu w Białymstoku a przed 11 byliśmy już na miejscu. Postanowiliśmy z dworca do hotelu dojść pieszo aby nacieszyć oko widokiem starego budownictwa i… nie żałujemy! Kraków jest piękny.

.

 

Multiprojekt

Multiprojekt organizuje szkolenia w kilku miastach Polski *** i nie tylko z paneli HMI WEINTEK ale również ze sterowników PLC FATEK oraz serwonapędów ESTUN. Z uwagi na to, że siedziba tej firmy znajduje się w Krakowie to też nasza wizyta odbyła się właśnie tam, przy ulicy Fabrycznej 20A. Na miejscu znajduje się sporych rozmiarów szaro czerwony budynek gdzie na piętrze drugim znajduje się sala szkoleniowa. Nie da się nie trafić.

Wchodzimy!

Wita nas sympatyczna Pani i po pierwszych uprzejmościach jesteśmy prowadzeni do sali szkoleniowej. Po drodze zaproponowano nam kawę, której oczywiście nie odmówiliśmy. Na szkoleniach kawa to podstawa, prawda?

*** (na stronie głównej iautomatyka.pl na mapie automatyki wpisz „Multiprojekt” i wybierz kategorię „Firmy” a wyświetlą się wszystkie oddziały, w których organizowane są szkolenia)

.

 

SALA SZKOLENIOWA

Szkolenie było zorganizowane dla ośmiu osób. Na miejscu znajdowały się cztery uzbrojone stanowiska więc musieliśmy podzielić się w pary. W skład każdego zestawu wchodził siedmiocalowy panel Weintek eMT 3070B, laptop z zainstalowanym EasyBuilder Pro. Każdy dostał notes do notatek oraz katalogi z nowościami od Multiprojekt. Stół szkoleniowy był uzbrojony również w poczęstunek (ciasteczka), napoje, kawę i herbatę.

Wcześniej zastanawialiśmy się w jaki sposób zorganizować szkolenie specjalistyczne w 8 godzin, bo tyle trwało to spotkanie. Pod znakiem zapytania stawialiśmy to, czy będziemy wykonywać jakieś ćwiczenia samodzielnie. Okazało się, że nie! I wiecie co? Uważamy, że słusznie!

Kurs programowania Weintek był tak zorganizowany, że prowadzący opowiadał o możliwościach panela i na żywo budował wizualizację w EasyBuilderPro prezentując to na przykładach. W międzyczasie uczestnicy mogli sobie klikać i testować. Nie było natomiast ćwiczeń typu „a teraz zróbcie latający po ekranie kwadrat”. Uczęszczałem w wielu szkoleniach i w każdej grupie do każdego ćwiczenia pada wiele pytań. A to jeden czegoś nie da rady zrobić a to drugi ma z czymś problem. Przez to traci się cenny czas, w którym można zaprezentować inne funkcje. Pod tym względem uważam, że te 8 godzin było dobrze wykorzystane.

Dużo funkcji panela zostało zaprezentowanych, i jak ktoś zaczyna przygodę z HMI to nie sposób wszystkiego zapamiętać. Nie należy się tym przejmować, grunt do robić cały czas notatki. Po szkoleniu jak zabierzesz się za programowanie Weintek to masz większy zasięg i możliwości budowania wizualizacji. Wystarczy, że odgrzebiesz notatki to z Helpa [Pomoc – klawisz F1] w EasyBuilder Pro i przypomnisz sobie jak je skonfigurować. Przed tym szkoleniem o większości możliwości nawet byś nie wiedział. Sam dowiedziałem się wiele ciekawostek, które zaraz opiszę.

.

 

WSTĘP SZKOLENIA – PREZENTACJA

mTV-100

Niemal każde szkolenie zaczyna się od przedstawienia oferty organizatora i w tym przypadku też nie było inaczej. Wiele osób powie, że to zbędny element i lepiej ten czas byłoby zainwestować w tematykę kursu. Być może, ale z uwagi  na to, że tego nie unikniemy to warto mimo wszystko ten czas wykorzystać. Dzisiaj może Ci się nie przydać proponowane rozwiązanie ale w następnym projekcie już tak. Dlatego warto orientować się na rynku kto co oferuje i czym dysponuje.

Ostatnio miałem okazję obserwować jak inna firma integrująca automatykę w zakładzie produkcyjnym instalowała urządzenia, które były prezentowane na tym spotkaniu. Chodziło o urządzenia Weintek serii mTV, które są „Panelami bez wyświetlacza”. Instalujemy taki moduł w szafie elektrycznej, programujemy jak zwykły panel Weintek ale do wyświetlania używamy przemysłowego terminala z ekranem lub telewizora LCD. Przesyłanie obrazu odbywa się po HDMI.

Zainteresowała nas też usługa EasyAccess 2.0. W skrócie, jest to jednorazowo płatna aktywacja funkcji w panelach Weintek, która umożliwia zdalne zarządzanie panelem HMI przez szyfrowane połączenie VPN oraz… podłączonego do niego urządzeń. Oznacza to, że możemy zdalnie połączyć się ze sterownikiem PLC wpiętym w sieć z panelem Weintek. Nawet jeśli jest to połączenie RS232/RS485! Ale nie będziemy tu się rozpisywać na ten temat, więcej na stronie www.weintek.pl.

.

 

SZKOLENIE Z PANELI HMI WEINTEK CZĘŚĆ I

Po krótkiej prezentacji przeszliśmy do omawiania budowy panela eMT 3070B, jego możliwości komunikacyjnych i funkcji. Następnie omówione zostało całe środowisko do zarządzania projektem i programami pomocniczymi.

Jedynie w tej części szkolenia znajduję uwagę, że zrobiłbym coś inaczej. Chodzi o to, że wystartowaliśmy z omawianiem dość zaawansowanych funkcji programowania i zarządzania projektem a dopiero później zaczęliśmy omawiać podstawy takie jak wyświetlanie prostych zmian grafiki na panelu. Pod żadnym pozorem nie podważam wartości merytorycznej szkolenia, bo wyraźnie było widać, że prowadzący jest ekspertem w tej dziedzinie i bardzo szczegółowo omawiał każdą funkcję. Przyszło mi po prostu na myśl, że w sali mogli być nowicjusze, którym wcześniejsze przedstawienie totalnych podstaw pozwoliłoby łatwiej przyswoić bardziej zaawansowane funkcje.

Z drugiej jednak strony: prowadzący zaczął od omawiania środowiska programowania i sposobie konfiguracji panela aby się z nim połączyć. Następnie zostało pokazanych dużo opcji konfiguracji panela. W ten sposób zbudowany został ciąg myślowy, który wyjaśniał jak należy postępować od wyjęcia panela z pudełka przez jego konfigurację aż do wgrania pierwszego programu.

Dlatego dobrze jest wcześniej się przygotować we własnym zakresie, aby łatwiej przyswoić wiedzę. Można ściągnąć EasyBuilder Pro i symulować wizualizację na własnym komputerze. Jeszcze lepiej postąpimy, jak skonfigurujemy sobie oprogramowanie WinProLadder do symulacji PLC. W ten sposób możemy zbudować sobie wirtualne stanowisko do testów PLC i HMI bez inwestowania w sprzęt do nauki. Pokazaliśmy jak to zrobić w tym artykule: SYMULACJA PLC + HMI CZYLI JAK ZACZĄĆ NAUKĘ PROGRAMOWANIA BEZ SPRZĘTU.

.

 

PRZERWA OBIADOWA

Miło zostaliśmy zaskoczeni podczas szkolenia, gdy przerwała nam sympatyczna Pani pytając wszystkich co chcą na obiad :). Z menu każdy mógł wybrać sobie jakieś danie. Godzinę później catering czekał na nas w sali obok.

MNIAM! Jedna porcja była jak dla dwóch!

 

.

 

SZKOLENIE Z PANELI HMI WEINTEK CZĘŚĆ II

Jak wcześniej wspominałem, na przykład TU lub TU, zaprogramowałem już sporo różnych paneli Weintek. Jedne wizualizacje zawierały klasyczny podgląd wartości procesu, zmiana nastaw, alarmy i diagnostyka, ale zdarzały się bardziej zaawansowane aplikacje takie jak generowanie raportów ze stacji badania pomp w siedzibie firmy WILO. Mimo wszystko nie odkryłem jeszcze wszystkich funkcji, które oferuje oprogramowanie EasyBuilder Pro i panele WEINTEK. Prowadzący szkolenie, Pan Krzysztof Tylutki, oprócz podstawowych funkcji paneli operatorskich HMI odkrył przed nami wiele ciekawostek:

 • opcja logowania się do paneli przez USB,
 • programowanie za pomocą pamięci flash USB (np. pendrive) lub kabla USB,
 • drukowanie screenu ekranu do podłączonej drukarki lub do PDF przez EasyPrinter,
 • odczyt kodów kreskowych,
 • podłączenie FTP do panela i podgląd plików np. z danymi archiwalnymi,
 • rozbudowane możliwości komunikacyjne Ethernet / RS232 / RS485
 • EasyAccess 2.0
 • podgląd wizualizacji panela przez VNC za pomocą programu VNC Viewer, wystarczy wpisać IP panela i hasło = 111111.
 • później pokazano lepszą opcję podglądu, która działa płynniej niż VNC VIEVER. Wykorzystaliśmy podgląd VNC za pomocą programu EasyAccess 1.0
 • programowanie innych urządzeń podpiętych do panela za pomocą Pass Through / panel staje się przeźroczysty w tym połączeniu
 • i wiele innych !

W drugiej części szkolenia szczegółowo omówiliśmy wszystkie podstawowe funkcje EasyBuilder Pro. Możliwości są imponujące! Dlatego też każdemu mogę polecić te panele! Cenię je za elastyczność. Można na nich budować na prawdę zaawansowane wizualizacje.

Nie chcemy tutaj wypisywać całej agendy szkolenia, ponieważ jest ona ogromna! Może ciężko w to uwierzyć ale zaprezentowane zostało z tego 95%! Listę zagadnień, które poruszyliśmy możecie zobaczyć na stronie www.multiprojekt.pl

 

.

 

ZA CO NALEŻY SIĘ PLUS DLA MULTIPROJEKT ?

 1. Szkolenie są organizowane w kilku miastach w Polsce!
 2. Cena! Szkolenie obecnie jest bezpłatne lecz w najbliższym czasie Multiprojekt chce zmienić odrobinę formę szkoleń i również wprowadzić opłaty. W przypadku szkolenia podstawowego będzie to kwota rzędu 50 złotych netto za szkolenie i w tej cenie zawierać się będzie opłata za szkolenie, materiały, certyfikat oraz lunch. Nowością natomiast będzie szkolenie zaawansowane, którego cena nie jest jeszcze ustalona lecz będzie to kwota rzędu kilkuset złotych – szczegóły niebawem Multiprojekt ujawni na swojej stronie internetowej
 3. Szkolenia prowadzą eksperci, co udowadniają swoją wiedzą z zakresu szkolenia.
 4. Sprawnie zaprezentować tyle materiału w 8 godzin? Duży plus!
 5. Kawa z  ekspresu, obiad, poczęstunek.
 6. Po szkoleniu każdy dostaje certyfikat.
 7. Aktywny support! Masz problem z Fatek lub Weintek ? Napisz do Multiprojekt!
 8. Rozbudowana baza plików, dokumentacji, programów dostępna na FTP bez zakładania konta i logowania.
 9. Ciągłe rozwijanie Paneli Weintek i oprogramowania EasyBuilder Pro (aktualizacje pojawiają się nawet raz w miesiącu z nowymi funkcjami i poprawkami)
 10. Organizowanie szkoleń zarówno dla firm jak i studentów.
 11. Możliwość indywidualnego wypożyczenia sprzętu do testów.
 12. Na ich stoisku podczas Automaticon (hala 3, stoisko J18/H15) prócz chętnych do pomocy doradców, spotkacie profesjonalnego barmana za bogato wyposażonym barem.

.

 

KOMU MOŻEMY POLECIĆ TO SZKOLENIE ?

Osobom, które nie miały wcześniej styczności z panelami WEINTEK. Jednak polecamy wcześniej zainstalować oprogramowanie EasyBuilder Pro i spróbować samemu zbudować prostą wizualizację.

Osobom, które mają styczność z panelami WEINTEK oraz tak zwani „wyjadacze”, którzy zaprogramowali wiele tych paneli. Z pewnością dowiecie się czegoś nowego lub odkryjecie funkcjonalność, którą wykorzystacie w przyszłości.

Studentom – Multiprojekt we współpracy z uczelniami organizuje szkolenia dla 15 osobowych grup.

.

 

PODSUMOWANIE

Jednodniowe szkolenie może wydawać się mało efektowne. Jednak te wydarzenie udowodniło nam, że można w 8 godzin zorganizować bardzo merytoryczne spotkanie podnoszące nasze kompetencje. Podczas szkolenia pojawiało się wiele uwag i dygresji z życia wziętych co podnosi wartość praktyczną przyswojonej wiedzy. Warto jednak przed tym szkoleniem przygotować się we własnym zakresie, aby łatwiej przyswoić poruszane zagadnienia. Z drugiej strony, to szkolenie może być właśnie pierwszym krokiem do programowania paneli HMI.

Podsumowując całe spotkanie to jesteśmy zadowoleni z przyjazdu do Multiprojekt na to szkolenie i możemy je polecić jako dobry sposób do podniesienia swoich kompetencji. Po wszystkim dostajemy certyfikat jako świadectwo uczestnictwa w szkoleniu. Pamiętajmy, że wpisy w CV o szkoleniach i certyfikatach są wartościowe.


Jednym słowem POLECAMY!

Zespół iAutomatyka.pl

 

 

23 lutego 2017 / Kategoria:
 • Autor: Marcin Faszczewski
 • Redaktor naczelny w iAutomatyka.pl

  Założyłem blog i portal iAutomatyka.pl aby wspólnie z Automatykami, Firmami i Integratorami publikować i szerzyć informacje związane z automatyką.  Nazywamy to Projektem iAutomatyka!

  Od artykułów wyjaśniających zasady w świecie automatyki po wpisy informacyjne z wydarzeniami firm. Zapraszam Automatyków do założenia bezpłatnego konta i publikowania artykułów o automatyce razem z nami. Zapraszam też firmy do założenia profilu i umieszczenia swojej działalności w katalogu i na mapie automatyki jak i publikowania artykułów wśród społeczeństwa automatyków.

  Dołącz do projektu jako Integrator Automatyki.

  Dołącz do projektu jako Automatyk.

  Dołącz do projektu jako Firma, Producent, Dystrybutor.

 • Profil Autora
 • http://iautomatyka.pl/

KOMENTARZE

NAJNOWSZE PUBLIKACJE OD UŻYTKOWNIKÓW I FIRM

Elektroniczny wyłącznik nadprądowy PXS24 – EATON

Firma Eaton wprowadza do sprzedaży elektroniczny wyłącznik nadprądowy PXS24.  Aparat służy zabezpieczenie przed skutkami zwarć i przeciążeń w obwodach do 24 VDC, wykorzystywanych w obwodach sterowniczych automatyki przemysłowej PLC/HMI i będzie atutem każdej rozdzielnicy sterowniczej w segmencie mOEM (producentów maszyn). Aparat PXS24 występuje w trzech wersjach: Ekonomiczna Standardowa Fixed (premiera 2019) z regulowaną nastawą prądową

Elektroniczny wyłącznik nadprądowy PXS24 – EATON

Komunikacja Modbus TCP w sterowniku Siemens Logo!8 w praktyce.

Artykuł z serii: WebHMI - SCADA bez limitów i licencji w jednym urządzeniu Odwieczne walki programistów PLC znajdujących się między młotem (sterowniki PLC), a kowadłem (niedziałająca komunikacja) trwają. Niejeden programista poświęcił wiele czasu i nerwów konfigurując połączenia sieciowe i w momencie gdy już powinno działać… nie zadziałało. Mimo, że obecne oprogramowania inżynierskie znacznie ułatwiają procesy

Komunikacja Modbus TCP w sterowniku Siemens Logo!8 w praktyce.

Zmagania uczestników z I Mistrzostw Polski Programistów PLC

Poniżej prezentujemy film ze zmagań uczestników oraz galerię zdjęć. Wyniki mistrzostw: W kategorii MASTER: miejsce Przemysław Tomala z Zespołu Szkół Elektronicznych i Samochodowych w Zielonej Górze miejsce Arkadiusz Bąk z Zespołu Szkół – Centrum Edukacji Zawodowej i Ustawicznej im. M. Kopernika w Rawie Mazowieckiej miejsce Tomasz Marut z Zespół Szkół Mechanicznych w Bolesławcu W kategorii

Zmagania uczestników z I Mistrzostw Polski Programistów PLC

Jak uniknąć maskowania błędów urządzeń bezpieczeństwa

Często w maszynach a zwłaszcza liniach produkcyjnych spotykamy się szeregowym łączeniem bezpotencjałowych elementów bezpieczeństwa – np. przy nadzorowaniu położenia ruchomych osłon czy drzwi. Jednak nie zawsze takie łączenie pozwala na rozpoznanie sytuacji niebezpiecznych. Zachęcamy do obejrzenia krótkiego filmu gdzie przedstawione są możliwe zagrożenia oraz sposób ich wyeliminowania zgodnie z PN-EN ISO 14119  

Jak uniknąć maskowania błędów urządzeń bezpieczeństwa

Inteligentne roboty i nowości technologiczne: relacja z konferencji w Gdyni

Innowacje na miarę potrzeb Przemysłu 4.0 – tak można w skrócie określić temat przewodni konferencji technicznej „Robotyzacja dla niezawodnej i bezpiecznej produkcji”, która odbyła się  16 maja 2018 r. w Rumii. To pierwsza konferencja organizowana przez Axon Media na w Gdyni i jednocześnie czwarta poświęcona tej tematyce w bogatym dorobku organizatora. W wydarzeniu uczestniczyli inżynierowie

Inteligentne roboty i nowości technologiczne: relacja z konferencji w Gdyni

Przykład Komunikacji Modbus RTU dla sterowników Mitsubishi FX5U

Mój pierwszy artykuł dotyczył komunikacji pomiędzy falownikiem IG5A a sterownikiem SCADA WebHMI przy pomocy Modbus’a RTU. Stwierdziłem, że warto by wyczerpać temat do końca związany z Modbusem. Dzisiaj więc zajmiemy się tym protokołem z wykorzystaniem popularnego sterownika firmy Mitsubishi FX5U (w kolejnych artykułach będę chciał również pokazać to na Siemensie i może coś z Codesys’a).

Przykład Komunikacji Modbus RTU dla sterowników Mitsubishi FX5UMOŻESZ SIĘ TYM ZAINTERESOWAĆ

 • Bezpieczny, prosty w obsłudze i energooszczędny Seria serwowzmacniaczy Mitsubishi Electric MELSERVO MR-J4 wraz z kompatybilnymi modułami pozycjonującymi oraz zaawansowanymi kontrolerami motion, umożliwia konstruktorom maszyn i urządzeń oraz...
 • Zaprojektowane, aby zwiększyć wydajność Sterowniki FX5U/FX5UC zapewniają rodzinie FX wyższą wydajność oraz dodają nowe cechy, które wyznaczają standardy w klasie kompaktowych sterowników PLC. Pozwala to użytkownikom na tworzenie bardziej zł...
 • Grupa docelowa Kadra techniczna i menadżerska oraz pracownicy służb utrzymania ruchu pracujący w zakładach produkcyjnych. Cele Na szkoleniu poznasz wymagania prawne dotyczące bezpieczeństwa funkcjonalnego. Na warsztatach nauczysz się jak dz...
  Czas trwania: 8:30-16:00
  Link: Terminy
 • Urządzenia firmy FATEK istnieją na rynku polskim od 2004 roku i stały się alternatywą dla już istniejących rozwiązań i urządzeń. Niezawodność, korzystna cena i możliwości sterowników PLC sprawiły, że zyskały one ogromne zainteresowanie prog...
 • Systemy dławnic kablowych SKINTOP® BRUSH ADD-ON 24 Korzyści • Szybszy, łatwiejszy kontakt z ekranem • Optymalna ochrona EMC • Szybsza instalacja i lepszy kontakt niż w przypadku porównywalnych systemów • Najwyższa swoboda montażu podczas re...
 • System MasterIN firmy Finder składa się z przekaźnikowych modułów sprzęgających z terminalami Push-in. Technologia ta reprezentuje najnowsze osiągnięcia w bezśrubowych ‘sprężynowych’ zaciskach, oferujących szybką instalację. W porównaniu do...Wszystko stanie się prostsze po zalogowaniu :)

Przypomnij hasło

Nie masz konta? Zarejestruj się

Forgot your password?

Enter your account data and we will send you a link to reset your password.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Close
z

Przetwarzamy pliki... jeszcze chwilka…