Do Projektu iAutomatyka dołączyli:

https://iautomatyka.pl/wp-content/uploads/FATEK_PLC_WEINTEK_HMI_Kurs_Automatyki_5_iautomatyka.pl_Winproladder-296.jpg

Kurs Automatyki #5.4 Szablon do paneli Weintek 800 x 480.


Artykuł z serii: Kurs podstaw automatyki


Swego czasu miałem taki okres, w którym programowałem sporo paneli WEINTEK w parze z różnymi sterownikami PLC. W większości były to 7″ panele o rozdzielczości 800 x 480. Niska cena sugeruje, że te panele nie są z najwyższej półki ale z pewnością da się z nich wycisnąć tak wiele, że zastosujemy je nawet w wymagających aplikacjach. Sprawdziłem to!

IMG_8677

WEINTEK MT-8071iE 7″ 800×480


multiprojekt
Artykuł powstał we współpracy z firmą Multiprojekt, która w swojej ofercie posiada komponenty automatyki od urządzeń wykonawczych (siłowniki, silniki itp.) po urządzenia sterujące (PLC, HMI itd.). Firma Multiprojekt zajmuje się również organizowaniem szkoleń dla automatyków, które kosztują tylko 50 zł netto! Warto się tym zainteresować!


Pracowałem wtedy jako programista PLC o obowiązkach z zakresu „gość od wszystkiego”. Na nic tak na prawdę nie miałem czasu a wszystko musiało być gotowe na już. Bywało tak, nawet często, że musiałem zasiadać do pracy po godzinach dla „własnego spokoju”. Wynikiem mojej nadgorliwości jest szablon projektu EASYBUILDER PRO do paneli WEINTEK o rozdzielczości 800×480, których chcę się ze światem podzielić.

Nie ma tam ani żadnych wodotrysków, super grafik czy udziwnień. Projekt jest prosty, zoptymalizowany i zbudowany w taki sposób, że można go zastosować do większości prostych obiektów. Start z takim szablonem pozwala oszczędzać sporo czasu.

Panel HMI WEINTEK MT8071iE

Panel HMI WEINTEK MT8071iE

Instalacja szablonu

Panele Weintek programuje się w darmowym oprogramowaniu EasyBuilder Pro, który możesz pobrać ze strony Multiprojekt. Oprogramowanie to posiada aktywny symulator. Aktywny, czyli z poziomu komputera możesz połączyć się ze sterownikiem PLC – wtedy twój monitor staje się panelem :). Zainstaluj to oprogramowanie a następnie ściągnij szablon (na dole artykułu).

Aby go rozpakować wybierz w EasyBuilderPRO:

tools –> Compress/Uncompress –> Uncompress

i gotowe. Możesz teraz kliknąć ikonkę Off-line simulation i przetestować ten szablon.

Struktura menu

Struktura menu to taki diagram, przedstawiający mapę ekranów i możliwych przejść między nimi. Swoją drogą taka struktura (nawet bardziej szczegółowa) powinna pojawiać się w każdej instrukcji obsługi panela operatorskiego. Przez moje ręce przeszła tona papieru z dokumentacją techniczną a nawet w połowie z nich nie było żadnej struktury menu panela HMI. Źle.

Po wgraniu projektu  wyświetli się ekran startowy STAN OBIEKTU. W prawym górnym rogu znajduje się przycisk MENU. Po jego wciśnięciu wyskoczy pasek nawigacyjny. Przycisk menu będzie pojawiał się na każdym ekranie – fajnie nie?

Ekrany w szablonie do panela HMI WEINTEK zostały podzielone na 4 główne obszary:

  1. STAN OBIEKTU – 10 ekranów
  2. DIAGNOSTYKA – 10 ekranów
  3. NASTAWY – 1 ekran na HASŁO + 9 ekranów nastaw
  4. SERWIS – 1 ekran serwisowy (ukryty)
  5. ALARMY – 1 ekran
  6. INFO – 1 ekran

 

szablon weintek przykladowy projekt easybulder 800x480 13.PNG

STAN OBIEKTU

Na ekranach stan obiektu zazwyczaj umieszczam rysunki urządzeń i połączenia między nimi. Obrazki zmieniają się w zależności od STANU. Na przykład jeżeli pompa nie pracuje to jest pokolorowana na szaro, na czerwono jeżeli jest w stanie awarii lub na zielono gdy pracuje. Ekrany stan obiektu powinny zawierać wszystkie niezbędne informacje i przyciski sterujące potrzebne operatorom do pracy przy obiekcie.

Ekranów stanu obiektu jest dziesięć ale jak nie wykorzystamy wszystkich to resztę można usunąć. Należy pamiętać jednak aby zapętlić przyciski przełączające między ekranami, które znajdują się na dole ekranu.

szablon weintek przykladowy projekt easybulder 800x480 stan obiektu

DIAGNOSTYKA

Ekranów diagnostycznych łącznie jest 10 a po prawej stronie znajduje się podmenu pozwalające na sprawne przełączanie pomiędzy nimi. Na tych ekranach umieszczam stany, statusy, liczniki, kody błędów, kody komunikacji i wszystko co można skojarzyć z wykonywaniem diagnostyki obiektu.

szablon weintek przykladowy projekt easybulder 800x480 diagnostyka

NASTAWY

IMG_8897

Dostęp do ekranów nastaw ograniczony jest poprawnie wpisanym hasłem. Chodzi o to, że byle bolek nie może ot tak podejść do panelu i przeklikać nam jakąś recepturę, czy zakres czujnika pomiarowego. Hasło na panelach HMI to podstawa. W większych aplikacjach programuje się kilka poziomów haseł aby ograniczyć operatorom władzę nad obiektem. Tutaj rozwiązanie poziomów haseł to ukryty przycisk do ekranów serwisowych po wpisaniu oddzielnego hasła.

Przed wpisaniem hasła przyciski po lewej są szare, czyli nieaktywne:

Po wpisaniu hasła operatora (1111 lub 1234) przyciski po lewej staną się aktywne. Natomiast po wpisaniu hasła serwisowego (4321) dodatkowo pojawi się przycisk z odnośnikiem do ekranu serwisowego. Hasła można zmieniać w utworzonym MAKRO (tools > Macro > haslo).
szablon weintek przykladowy projekt easybulder 800x480 nastawy

ALARMY

Na ekranach alarmowych jak sama nazwa wskazuje umieszcza się listę alarmów w zależności od potrzeb. Mogą to być alarmy aktywne, nieaktywne (historyczne), aktywne potwierdzone itp.

INFO

Na tym ekranie budujemy swoją wizytówkę z kontaktem do supportu w firmie.

DO POBRANIA

Pobierz paczkę .zip z plikami do tego stanowiska o następującej zawartości:

  1. Schemat elektryczny
  2. Projekt programu PLC do sterownika FATEK w WinProLadder
  3. Projekt programu HMI z kursu do panela WEINTEK w EasyBuilder PRO
  4. Projekt programu HMI – szablon do paneli WEINTEK 800×480 w EasyBuilder PRO (Do odcinka Kurs Automatyki #5.4

Pobierz paczkę 

FILM


Więcej z serii: Kurs podstaw automatyki


Utworzono: / Kategoria: , ,
  • Autor: Marcin Faszczewski • iAutomatyka.pl
  • Redaktor naczelny w iAutomatyka.pl. Założyłem blog i portal iAutomatyka.pl aby wspólnie z Automatykami, Firmami i Integratorami publikować i szerzyć informacje związane z automatyką.  Nazywamy to Projektem iAutomatyka! Od artykułów wyjaśniających zasady w świecie automatyki po wpisy informacyjne z wydarzeniami firm. Zapraszam Automatyków do założenia bezpłatnego konta i publikowania artykułów o automatyce razem z nami. Zapraszam też firmy do założenia profilu i umieszczenia swojej działalności w katalogu i na mapie automatyki jak i publikowania artykułów wśród społeczeństwa automatyków.
  • Profil Autora
  • https://iautomatyka.pl/

Reklama

Newsletter

Zapisz się i jako pierwszy otrzymuj nowości!



PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ



NAJNOWSZE PUBLIKACJE OD UŻYTKOWNIKÓW I FIRM

Reklama



POLECANE FIRMY I PRODUKTY