Partnerzy portalu iAutomatyka.pl

ZOSTAŃ PARTNEREM PORTALU

Korporacja Mitsubishi Electric, posiadająca 90 lat doświadczenia w zakresie dostarczania niezawodnych, wysokiej jakości innowacyjnych produktów w dziedzinie automatyki przemysłowej, produkcji, marketingu i sprzedaży urządzeń elektrycznych i elektronicznych. Programowalne sterowniki PLC, rozwiązania napędowe, roboty przemysłowe, panele dotykowe, wycinarki laserowe i sterownie CNC firmy Mitsubishi Electric zaliczają się do produktów najwydajniejszych na rynku i gwarantują sukcesy firmy już od ponad 30 lat.

WAGO jest producentem urządzeń automatyki przemysłowej i budynkowej oraz systemów połączeń dla elektrotechniki i elektroniki. Powstanie w 1951 roku firmy WAGO było wyrazem przekonania o słuszności obranego kierunku i stworzyło podwaliny pod dalszy rozwój technologii. Z czasem stała się ona standardem na całym świecie i teraz nie sposób wyobrazić sobie nowoczesnej instalacji elektrycznej czy systemu automatycznego sterowania bez wyrobów WAGO.

Eaton Electric jest producentem najwyższej jakości automatyki przemysłowej, aparatury sygnalizacyjnej, łączeniowej, zabezpieczającej i instalacyjnej oraz systemów rozdziału energii niskiego napięcia. Międzynarodowe nagrody oraz certyfikaty są dowodem, iż produkty Eaton Electric odpowiadają najnowszym standardom bezpieczeństwa i wymaganiom jakości. Wszystkie nasze wyroby gwarantują długoletnie działanie.

Generic selectors
Exact matches only
Szukaj w tytule
Search in content
Szukaj postów i artykułów
Search in pages
Szukaj w katalogu firm

Efektywność maszynowa – system monitoringu

2752 wyświetleń

Praca automatyka nie kręci się jedynie w obszarze usuwania awarii i typowych modernizacji urządzeń. Im dalej wchodzimy w obszary tej branży, tym lepiej zrozumiemy jak różnorodna jest nasza praca.

Im więcej doświadczenia zdobywamy tym sprawniej możemy wykonywać bardziej zaawansowane projekty i rozwiązywać coraz trudniejsze problemy. Z czasem nasze ego inżyniera domaga się coraz więcej a ambicje pchają nas do nowych realizacji. Pojawiają się bardziej skomplikowane zagadnienia które jesteśmy w stanie łatwiej przyswoić i wykorzystać. Szczególne w dużych zakładach przemysłowych istotne są wskaźniki informujące o efektywności działania linii produkcyjnej bądź pojedynczego urządzenia.

EFEKTYWNOŚĆ ZAKŁADOWA (FE)

Efektywność zakładowa jest to wartość efektywności pracy linii w odniesieniu do zakresu czasu dostępnego dla produkcji i/lub utrzymania ruchu na tej linii.

Efektywnosc zakladowa wzor

godziny pracy – czas potrzebny na wyprodukowanie określonego wolumenu, przy pracy linii z nominalną prędkością,

godziny kalendarzowe – czas, w którym linia jest fizycznie dostępna ( nie zależnie czy jest używana),

straty zdolności – czas, w którym pracownicy linii nie pracują,

EFEKTYWNOŚĆ MASZYNOWA (ME)

Efektywność maszynowa jest miarą efektywności pracy urządzenia w odniesieniu do jego przewidzianego czasu pracy. Wpływ na wynik efektywności maszynowej mają awarie i straty prędkości linii.

Efektywnosc maszynowa wzor

godziny maszynowe – bezawaryjny czas pracy maszyny z uwzględnieniem przerw dozwolonych.

Wyznaczanie danych wskaźników jest tematem żmudnym i wymaga zorganizowania dodatkowego czasu, który moglibyśmy wykorzystać bardziej konstruktywnie. Dobrym pomysłem jest wiec wykonanie oprogramowania, które za nas wyznaczy dane parametry. Automatykom zarzuca się, że przez ich działanie ludzie tracą stanowiska pracy. W tym przypadku ucierpi jednak tylko biurokracja :).  W tym artykule przedstawimy system monitorowania efektywności linii produkcyjnej wykonany dla dużego zakładu produkcyjnego.

SYSTEM MONITORINGU EFEKTYWNOŚCI LINII PRODUKCYJNEJ

We wstępie tego rozdziału opiszę krótko aplikację od strony technicznej. Program uruchamiany jest na komputerze PC mającym bezpośrednie połączenie ze sterownikiem PLC. W naszym przypadku było to S7-300 z którym komunikowaliśmy się po Ethernecie. Wymiana danych działa w obie strony z częstotliwością 1Hz i wykorzystuje jeden z bloków DB (Data Blocks) każdego sterownika. Program nie obciąża sterownika, ponieważ wszystkie obliczenia wykonywane są na PC. Aplikacja napisana została na platformie .NET w języku C# (kurs programowania C#). Całość wyświetlana jest na ekranie telewizora z zastosowaniem urządzenia zwiększającego zasięg przepływu danych po HDMI.

system monitorowania efektywnsci maszynowej1

Topologia połączeń między urządzeniami monitoringu efektywności

Na rysunku niżej mamy widok głównego okna programu. Wyświetlane są na nim najważniejsze wskaźniki aktualnej zmiany oraz wykresy wizualizujące efektywność działania linii produkcyjnej. Program ma tez inne okna ukazujące np. ranking poszczególnych zespołów, wyświetlenie profilu V linii oraz możliwość wygenerowania i wydrukowania kompletnego raportu. Wszystkie istotne dane są archiwizowane na komputerze PC.

wizualizacja system monitorowania efektywnsci maszynowej1

Ekran główny wizualizacji

OPIS EKRANU GŁÓWNEGO

Program uruchamiany jest automatycznie podczas startu systemu. Dane odnośnie działania linii archiwizowane są co zmianę w katalogu c:/archiwum.  Główne okno programu z opisami poszczególnych modułów przedstawiono na poniższym rysunku.

wizualizacja system monitorowania efektywnsci maszynowej3

Opis okna głównego

Opis interfejsu:

 1. Stan połączenia wizualizacji ze sterownikiem PLC. Online – jest połączenie, Offline – brak połączenia,
 2. Adres IP sterownika PLC. Możliwość ręcznego przerwania komunikacji oraz powtórnego połączenia.
 3. Najważniejsze wskaźniki pracy linii. Dane parametry zerowane są dla każdej zmiany roboczej.
 4. Zakładki innych okien aplikacji.
 5. Przyciski do obsługi okna głównego: Ustawień aplikacji, Rankingu zespołów oraz Raportu z parametrów aktualnej zmiany, który można wydrukować.
 6. Okno aktualnego trybu pracy linii. Aktualną prędkość linii oraz obowiązująca data etykiety.
 7. Ikonka pokazująca się na czas otwarcia stołówki zakładowej. Od godz. 8 do 15. Można wyłączyć ją w Ustawieniach (punkt 5).
 8. Wykres ukazujący ilość rozlanych [hl] produktu w przeciągu ostatnich 8h pracy rozlewarki. Każdy bloczek opisuje poszczególną godzinę. Kolorowymi kropkami na wykresie oznaczone są płukania wodą i chlorem.
 9. Legenda wszystkich stosowanych kolorów na wykresach.
 10. Wykres kołowy ukazujący efektywność działania linii produkcyjnej na aktualnej zmianie. Gdy najedziemy na określony regon wykresu pojawią się informacje odnośnie czasu trwania danego procesu.
 11. Oś czasu ukazująca działanie linii produkcyjnej dla aktualnego dnia pracy.

PRZEZNACZENIE SYSTEMU

Aplikacja przeznaczona jest dla przedsiębiorstw, które wdrażają w swoich fabrykach innowacyjne koncepcje zarządzania tzw. „Lean management”. Wizualizacja efektywności działania linii produkcyjnej pozwala zoptymalizować efektywność działania zakładu, linii produkcyjnej lub pojedynczego urządzenia. System pozwala na podgląd istotnych wskaźników dotyczących działania urządzenia (efektywność maszynowa, liczba i czas awarii).

Dzięki wdrożeniu takiego rozwiązania możliwa jest szybsza reakcja np. działu utrzymania ruchu w razie jakiejkolwiek powtarzającej się anomalii. Pozwala także kadrze zarządzającej wykorzystać otrzymane raporty w celu porównania pracy poszczególnych zespołów operatorów. Ekran z wizualizacją (TV LG) umieszczony został nad głównymi drzwiami linii produkcyjnej (rysunek niżej), przez co każdy może podejrzeć aktualną efektywność pracy maszyn.

System monitorowania efektywnosciwizualizacja TV

Wizualizacja na ekranie telewizora

Jeżeli jesteście zainteresowani podobnym rozwiązaniem to zapraszamy do kontaktu.

gościnnie dr inż. Jakub Cieśluk

 


Kurs Programowania w C#

Co o tym myślisz? Napisz w komentarzu!

komentarzy

6 czerwca 2016 / Kategoria: ,
 • Autor: Marcin Faszczewski
 • Założyłem blog i portal iAutomatyka.pl aby wspólnie z Automatykami, Firmami i Integratorami publikować i szerzyć informacje związane z automatyką.  Nazywamy to Projektem iAutomatyka!

  Od artykułów wyjaśniających zasady w świecie automatyki po wpisy informacyjne z wydarzeniami firm. Zapraszam Automatyków do założenia bezpłatnego konta i publikowania artykułów o automatyce razem z nami. Zapraszam też firmy do założenia profilu i umieszczenia swojej działalności w katalogu i na mapie automatyki jak i publikowania artykułów wśród społeczeństwa automatyków.

  Dołącz do projektu jako Integrator Automatyki.

  Dołącz do projektu jako Automatyk.

  Dołącz do projektu jako Firma, Producent, Dystrybutor.

 • Profil Autora
 • http://iautomatyka.pl/

POLECANE ARTYKUŁY

Jak przygotować stanowisko do składania szaf sterowniczych i elektrycznych

Jeśli niejedną szafę masz już za sobą to pewnie wiesz, że po 8 godzinach składania rozdzielnicy nasz kręgosłup boli jakby zaraz chciał pęknąć. Dlatego przygotowanie odpowiedniego stanowiska to totalna podstawa nie tylko ze względu na ergonomiczność pracy, ale również ze względu na porządek i czas. Pomieszczenie do składania i obróbki rozdzielnicy Dobrze gdy dysponujemy dwoma pomieszczeniami.

Jak przygotować stanowisko do składania szaf sterowniczych i elektrycznych

Konkurs Mikołajkowy iAutomatyka.pl

Święta zbliżają się wielkimi krokami, więc z okazji Mikołajek mamy dla Was prezent. Grono członków naszej grupy Automatyk może więcej z dnia na dzień rośnie – dlatego jako administratorzy grupy organizujemy mikołajkowy konkurs. Co to za grupa?  Grupa Automatyk może więcej składa się z inżynierów Automatyki pod różną postacią oraz z ludzi zainteresowanych branżą automatyki

Konkurs Mikołajkowy iAutomatyka.pl

Promocja na zestaw EATON: PLC/HMI + Moduł CAN + 16DIO + Licencja CoDeSys

Mamy dobre nowiny! Wspólnie z firmą EATON opracowaliśmy zestaw, który pozwoli na samodzielne programowanie PLC, budowanie wizualizacji HMI, utworzenie sieci komunikacyjnej CAN RS485 i Ethernet oraz sterowanie fizycznymi wejściami i wyjściami! Zestaw umożliwi również zbudowanie wizualizacji na przeglądarkę internetową co oznacza, że można przetestować zdalne sterowanie przez smartfon dzięki sieci np. WIFI.  Wszystko to zbudujemy

Promocja na zestaw EATON: PLC/HMI + Moduł CAN + 16DIO + Licencja CoDeSys

Drukarka do oznaczeń elementów automatyki od WAGO – Film

Firma Wago zachęca do zapoznania się z najefektywniejszym systemem oznaczania. Drukarka termotransferowa smartPRINTER (258-5000) doskonale nadaje się do szybkiego i łatwego oznaczania kompletnej szafy rozdzielczej. Drukarka smartPRINTER umożliwia nadruk na wielu różnych materiałach, takich jak: paski i tabliczki oznacznikowe, tabliczki znamionowe, tabliczki na przycisk, etykiety, oznaczniki na przewody i kable. Przyjrzyjmy się bliżej, dzięki smartPRINTER

Drukarka do oznaczeń elementów automatyki od WAGO – Film

Jak się połączyć ze sterownikiem Mitsubishi Electric FX5U w GX Works3

Inżynierom, którzy mają za sobą kilkanaście producentów sterowników PLC nie jest dużym problemem z połączeniem się nowo poznanego. Robią to intuicyjnie ponieważ mimo innego producenta, procedura połączenia zawsze jest podobna. Mitsubishi nie odbiega od normy, a połączenie sterownika z komputerem osobistym jest bardzo prosta, co udowodnię w poniższym artykule. Sposób połączenia Zanim dojdziemy do konfigurowania

Jak się połączyć ze sterownikiem Mitsubishi Electric FX5U w GX Works3

Eaton minimalizuje czas przestoju maszyny wykorzystując system SmartWire-DT

Eaton minimalizuje czas przestoju maszyny do przygotowywania warzyw w celu zapewnienia maksymalnie świeżych produktów. Wyzwaniem, jakie napotyka firma König, producent maszyn do zbioru i obróbki warzyw, jest niezawodne i bezpieczne przygotowywanie oraz pakowanie produktów spożywczych, przy zachowaniu jak najwyższej dostępności. Aby zaspokoić te potrzeby, König szukał wsparcia ze strony specjalisty, który umożliwiłby im tworzenie wysokiej jakości maszyn

Eaton minimalizuje czas przestoju maszyny wykorzystując system SmartWire-DT

KATEGORIE POSTÓW
Bądź na bieżąco!
POLECANY POST

Promocja na zestaw EATON: PLC/HMI + Moduł CAN + 16DIO + Licencja CoDeSys

Mamy dobre nowiny! Wspólnie z firmą EATON opracowaliśmy zestaw, który pozwoli na samodzielne programowanie PLC, budowanie wizualizacji HMI, utworzenie sieci komunikacyjnej CAN RS485 i Ethernet oraz sterowanie fizycznymi wejściami i wyjściami! Zestaw umożliwi również zbudowanie wizualizacji na przeglądarkę internetową co oznacza, że można przetestować zdalne sterowanie przez smartfon dzięki sieci np. WIFI.  Wszystko to zbudujemy

Promocja na zestaw EATON: PLC/HMI + Moduł CAN + 16DIO + Licencja CoDeSys

NAJNOWSZE POSTY
POLECANE FIRMY I PRODUKTY
Patronujemy

Partnerzy portalu

Wszystko stanie się prostsze po zalogowaniu :)

Przypomnij hasło

Nie masz konta? Zarejestruj się

Forgot your password?

Enter your account data and we will send you a link to reset your password.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Close
z

  Przetwarzamy pliki... jeszcze chwilka…