Partnerzy portalu iAutomatyka.pl

ZOSTAŃ PARTNEREM PORTALU

Firma Johnson Controls to światowy lider w zakresie zróżnicowanych technologii i przemysłu świadczący usługi dla klientów w ponad 150 krajach. 170 000 naszych pracowników tworzy wysokiej jakości produkty, usługi i rozwiązania umożliwiające optymalizację wydajności energetycznej oraz obsługowej budynków.

Korporacja Mitsubishi Electric, posiadająca 90 lat doświadczenia w zakresie dostarczania niezawodnych, wysokiej jakości innowacyjnych produktów w dziedzinie automatyki przemysłowej, produkcji, marketingu i sprzedaży urządzeń elektrycznych i elektronicznych. Programowalne sterowniki PLC, rozwiązania napędowe, roboty przemysłowe, panele dotykowe, wycinarki laserowe i sterownie CNC firmy Mitsubishi Electric zaliczają się do produktów najwydajniejszych na rynku i gwarantują sukcesy firmy już od ponad 30 lat.

WAGO jest producentem urządzeń automatyki przemysłowej i budynkowej oraz systemów połączeń dla elektrotechniki i elektroniki. Powstanie w 1951 roku firmy WAGO było wyrazem przekonania o słuszności obranego kierunku i stworzyło podwaliny pod dalszy rozwój technologii. Z czasem stała się ona standardem na całym świecie i teraz nie sposób wyobrazić sobie nowoczesnej instalacji elektrycznej czy systemu automatycznego sterowania bez wyrobów WAGO.

Eaton Electric jest producentem najwyższej jakości automatyki przemysłowej, aparatury sygnalizacyjnej, łączeniowej, zabezpieczającej i instalacyjnej oraz systemów rozdziału energii niskiego napięcia. Międzynarodowe nagrody oraz certyfikaty są dowodem, iż produkty Eaton Electric odpowiadają najnowszym standardom bezpieczeństwa i wymaganiom jakości. Wszystkie nasze wyroby gwarantują długoletnie działanie.

Exact matches only
Szukaj w tytule
Search in content
Szukaj postów i artykułów
Search in pages
Szukaj w katalogu firm

Symulacja PLC + HMI czyli jak zacząć naukę programowania bez sprzętu.


Symulacja PLC + HMI czyli jak zacząć naukę programowania bez sprzętu.
24000 wyświetleń

Bywa, że nie mamy wystarczających środków na zakup sterownika PLC. Idąc jeszcze dalej… bywa tak, że nie mamy wystarczających środków na zakup oprogramowania do sterownika PLC a wersja demo działa tylko kilka dni. Co wtedy robić? Jak się uczyć sztuki programowania bez niezbędnych do tego środków?

Darmowe oprogramowanie

Najlepszym rozwiązaniem byłoby znalezienie darmowego oprogramowania do programowania sterowników PLC, a najlepiej takiego które posiada możliwą symulację wykonanego algorytmu. Ale zaraz… darmowe oprogramowania i w dodatku możliwa symulacja? Czy w ogóle takie istnieje? Istnieje! Oprogramowanie jest darmowe do ściągnięcia  ze strony producenta bez zbędnych rejestracji i zakładania konta czy wysyłania e-maili z prośbą o pliki instalacyjne.

W poniższym artykule przedstawię jak zbudować stanowisko testowe do symulacji sterowników PLC w komunikacji z symulacją panela HMI. Tak! Wszystko to na Twoim komputerze, do Twojej dyspozycji 🙂 To co zostanie tutaj opisane, to perełka jakich mało…

Ale po kolei …

 

 1. Wstęp.
 2. Ściągnięcie oprogramowania
 3. Instalacja oprogramowania.
 4. Konfiguracja WinProLadderoprogramowanie do PLC FATEK z symulatorem.
 5. Konfiguracja EasyBuilderProoprogramowanie do HMI Weintek z symulatorem.
 6. Film! Dowód, że to działa!
 7. Przykładowe projekty do ściągnięcia.
 8. Ciekawostki / Filmy / Tutoriale.
 9. Darmowe szkolenia z programowania PLC i HMI

.

 

WSTĘP

Nauka programowania na symulatorze PLC bez sprzętu może wydawać się jałowa. Wielu automatyków powie, że co dotknąć i pomacać sterownik to co innego niż go wirtualnie symulować. Prawda, ale jeśli do symulacji sterownika dodamy wizualizację na panelu HMI to nauka staje się o wiele bardziej owocna.

Takie połączenie dają możliwość producenci sterowników FATEK oraz paneli operatorski WEINTEK. Opcja genialna osobom stawiającym pierwsze kroki w programowaniu PLC, osobom które nie są pewne czy aby na pewno sterowniki PLC są czymś czym chcą się zajmować w przyszłości. Wielu początkujących automatyków zaczyna naukę od PLC i słusznie. Wiedza z tego zakresu często jest niezbędna w tym zawodzie.

PLC FATEK – programowalny w WinProLadder

Panel HMI Weintek – Programowalny w EasyBuilder

W poniższym artykule zostanie przedstawiona i opisana krok po kroku konfiguracja obu programów do możliwości symulacji sterownika PLC i panela operatorskiego HMI. A więc do dzieła!

.

Ściągamy oprogramowanie

Oba programy, o których wspominałem można za darmo do ściągnąć ze strony www.multiprojekt.pl

 • WinProladder, który jest przeznaczony do programowania sterowników FATEK,
  • Wejdź na stronę multiprojekt.pl i w zakładce Download odszukaj pliki instalacyjne
  • Download –> Fatek –> WinProLadder –> winproladder-software***.zip
 • EasyBuilder, który jest przeznaczony do programowania paneli operatorskich WEINTEK.
  • Wejdź na stronę multiprojekt.pl i w zakładce Download odszukaj pliki instalacyjne
  • Download –> Weintek –> EasyBuilderPro –> EPproV***.zip
 • Jeśli zabieracie się na poważnie za naukę to warto poszperać w zakładkach download na tej stronie. Jest tam bardzo dużo dokumentacji i przykładów dla obu programów.

 

.

 

Instalacja Oprogramowania

Wybaczcie, ale nie będę opisywał procedury instalacji powyższych programów, bo to kwestia kilkukrotnego kliknięcia ikony „Dalej” i potwierdzenia „Zakończ”. Zaczynamy od razu od konfigurowania połączenia… ot co.

.

Konfiguracja WinProLadder

Na warsztat kładziemy oprogramowanie do programowania i symulacji PLC – WinProladder.

1. Uruchamiamy program, a następnie tworzymy nowy projekt.

2. Wybieramy dowolny model sterownika, z którejś z serii sterowników FBs,B1,B1z,HB1. Dla tych serii sterowników, program WinProladder wspiera funkcję symulacji.

 

3. Budujemy program. Ja stworzyłem bardzo prostą diagnostykę załączenia wejścia cyfrowego X0:

 • czas załączenia wejścia X0, gdzie został wykorzystany systemowy bit M1922, który jest cyklicznie załączany co 1 sekundę.
 • licznik załączeń wejścia X0, gdzie licznik reaguje na zbocze narastające wejścia.
 • potwierdzenie załączenia wejścia X0 realizuje flaga M1.

 

4. Aby skonfigurować symulację, najpierw trzeba ją włączyć. Wybierz zakładkę PLC –> Simulation (patrz grafika poniżej).

5. Gdy symulacja będzie aktywna, można przejść do jej konfiguracji.

6. W pierwszej zakładce „Scan” musi być wybrany tryb „Continous Scan”. Dlaczego? A to dlatego aby nasza symulacja trwała cyklicznie, a nie jeden cykl programu (opcja „Single Scan”) czy wybraną ilość cykli ( opcja „Multiple Scan”)

7. Następna zakładka, bardzo ważna… „Communication”. Aby połączenie między symulacją WinProladder a symulacja EasyBuilder Pro było właściwe, koniecznym jest spełnienie poniższych parametrów:

 1. Przede wszystkim uaktywnienie komunikacji.
 2. Komunikacja ustawiona poprzez protokół TCP.
 3. Nr portu nie musi być akurat 500, ale jest to domyślny port dla sterownika FATEK i nie zaleca się go zmieniać. Dlaczego? To zostanie wyjaśnione w dalszej części.

 

 

 

Aby przetestować symulację sterownik należy przełączyć w tryb RUN (F9)

Na tym zakończyliśmy konfigurację WinProladder’a.

.

Konfiguracja EasyBuilder Pro

 

Kolejnym etapem będzie konfiguracja programu EasyBuilder Pro.

8. Jak w przypadku WinProladdera, tworzymy nowy projekt.

9. Ważny punkt, aby połączenie było udane trzeba wybrać panel, który komunikuje się protokołem TCP. Takim modelem jest np. MT8071iE.

Po wybraniu modelu, automatycznie ukaże się okno „System Parameters Setting” (Jeśli nieszczęśliwie, w pośpiechu je wyłączycie, znajdziecie je w zakładce „Edit –> System Parameters Setting”).

10. Tworzymy nowe urządzenie

11. Wybieramy model sterownika PLC – FATEK.

12. Typ komunikacji ze sterownikiem – Ethernet (czyli TCP).

13. Na końcu parametry sieciowe sterownika. Domyślnie konfigurator wybierze IP 192.168.x.x i port 500 (już wiecie dlaczego nie należało zmieniać portu w konfiguracji WinProladder?). My zmieniamy tylko IP na 127.0.0.1. Dlaczego?

Cytat z google:

127.0.0.1– adres IPv4 komputera lokalnego. Odpowiadająca mu nazwa mnemoniczna to localhost. Komunikacja z 127.0.0.1 oznacza wymianę informacji wewnątrz jednego hosta.”

Konfiguracja została ustawiona, aby ją sprawdzić należy zbudować wizualizacje. Testowa wizualizacja:

 

Do stworzenia wizualizacji zostały stworzone 4 obiekty, zmieniające swój stan:

14. Toggle switch – przycisk przypisany do wejścia X0.

15. Bit lamp – lampka przypisana fladze M1.

16. Numeric Object – obiekt numeryczny przypisany rejestru R0.

17. Numeric Object – obiekt numeryczny przypisany rejestru R2.

Aby przypisać obiektowi zmienną ze sterownika PLC, należy go właściwie zaadresować. Przykładowo przycisk (obiekt 14) został sparametryzowany następująco:

 1. urządzenie źródłowe z którego będzie pobierana zmienna,
 2. przestrzeń pamięci zmiennej,
 3. adres zmiennej,
 4. typ przyciska.

.

 

Film – symulacja PLC i HMI

 

Czy to wszystko działa? Działa ,a na dowód film:

.

Symulacja PLC i HMI – Jak zacząć naukę programowania bez sprzętu [Fatek + Weintek]

Artykuł do filmu ► http://bit.ly/2jJem9F Subskrybuj ► http://bit.ly/1TNPUO2 FACEBOOK ►https://www.facebook.com/iautomatyka STRONA ►http://iautomatyka.pl Inne artykuły: Kurs Czytania Schematów Elektrycznych ►http://bit.ly/2iMfjyD PRZEKAŹNIKI ► http://bit.ly/1U0LdNZ —

Projekty do ściągnięcia

 

Dla chętnych udostępniamy projekty dla WinProladdera oraz EasyBuildera Pro, które widzieliście w powyższym filmie:

Aby rozpakować projekt do HMI w EasyBuilder Pro należy zastoswać funkcję uncompress. Zostało to opisane w tym artykule.

.

 

Ciekawostki i filmy

 

Podobny tutorial został opracowany również przez firmę Multiprojekt i możecie go obejrzeć na tym filmie:

Komunikacja symulacji EB Pro z symulatorem WinProladder’a

Uploaded by MultiprojektKRK on 2014-11-28.

 

Pozostałe filmy od Multiprojekt:

Przedstawienie podstawowych kroków i operacji, prowadzących do uruchomienia pozycjonowania NC w trybie krok/kierunek, w sterownikach PLC Fatek.

PLC FATEK – 7em kroków do pozycjonowania NC

Filmik ma na celu przedstawienie podstawowych kroków i operacji, prowadzących do uruchomienia pozycjonowania NC w trybie krok/kierunek, w sterownikach PLC Fatek.

Połączenie on-line ze sterownikami Fatek:

Połączenie on-line ze sterownikami Fatek

Czynności, które należy wykonać w celu połączenia się ze sterownikiem Fatek po porcie 0.

Fatek – programowanie krokowe w WinProLadder

Fatek – programowanie krokowe – cz. I

Uploaded by MultiprojektKRK on 2014-11-04.

Fatek – Obsługa szybkich liczników / timerów sprzętowych

FATEK – Obsługa szybkich liczników/timerów sprzętowych

Enjoy the videos and music you love, upload original content, and share it all with friends, family, and the world on YouTube.

Kurs Automatyki #5.4 Szablon do paneli HMI Weintek

Kurs Automatyki #5.4 Szablon do paneli HMI Weintek

Artykuł do filmu ► http://wp.me/p6RoxE-DB WSPÓŁPRACA ► http://www.multiprojekt.pl/ Subskrybuj ► http://bit.ly/1TNPUO2 FACEBOOK ►https://www.facebook.com/iautomatyka STRONA ►http://iautomatyka.pl —

.

 

Szkolenia z programowania PLC i HMI

 

Warto się zainteresować również ofertą firmy multiprojekt, która organizuje szkolenia z zakresu programowania sterowników PLC i HMI na wyżej opisanych programach i sprzętach. Szkolenia odbywają się cyklicznie i w kilku miastach w Polsce. Więcej na stronie: www.multiprojekt.pl/Szkolenia/

 

2 lutego 2017 / Kategoria: ,
 • Autor: Grzegorz Turowski
 • Jestem inżynierem o specjalności programowania sterowników PLC. Doświadczenie nabyłem przy realizacji obiektów wodociągowych (zestawy pompowe podtrzymujące ciśnienie, stacje uzdatnia wody, ujęcia wody) oraz kanalizacyjnych (pompownie i tłocznie ścieków). Jako aktywny inżynier miałem do czynienia z pokaźną liczba producentów sterowników PLC t.j.:(SIEMENS, MITSUBISHI ELECTRIC, ALLAN BRADLEY, DELTA, SCHNEIDER, HORNER, WAGO, INVENTIA, UNITRONICS). Obecnie pracuję jako automatyk utrzymania ruchu.
 • Więcej wpisów
 • http://iautomatyka.pl/

Napisz komentarz

 • A czy tak zasymulowany sterownik dałoby się połączyć ze SCADą zrobioną w InTouchu?

 • DariusV19

  Najszczersze podziękowania z zawodu jestem elektrykiem i dzięki tej stronie zaczęłem się interesować automatyką dzięki temu mogę choć trochę się dowiedzieć jak wszystko się robi i poszerzyć swoją wiedzę o minimalna praktykę 😀

Wszystko stanie się prostsze po zalogowaniu :)

Przypomnij hasło

Nie masz konta? Zarejestruj się

Forgot your password?

Enter your account data and we will send you a link to reset your password.

Close
z

  Przetwarzamy pliki... jeszcze chwilka…