NEWSY / BLOG POZNAJ MITSUBISHI ELECTRIC ODDZIAŁ POLSKA

Korporacja Mitsubishi Electric, posiadająca 90 lat doświadczenia w zakresie dostarczania niezawodnych, wysokiej jakości innowacyjnych produktów w dziedzinie automatyki przemysłowej, produkcji, marketingu i sprzedaży urządzeń elektrycznych i elektronicznych. Programowalne sterowniki PLC, rozwiązania napędowe, roboty przemysłowe, panele dotykowe, wycinarki laserowe i sterownie CNC firmy Mitsubishi Electric zaliczają się do produktów najwydajniejszych na rynku i gwarantują sukcesy firmy już od ponad 30 lat.

KATALOG PRODUKTÓW POZNAJ FINDER

Od 1954 Finder pracował wyłącznie w zakresie przekaźników i timerów. Nasz wysoki stopień specjalizacji zaowocował ponad 10.000 różnych produktów w jednej z najszerszych dostępnych ofert. Firma szeroko się rozwija i inwestuje w przyszłość uzupełniając gamę swojego asortymentu. Prócz przekaźników oferuje rozwiązania przemysłu elektrycznego do zastosowań domowych jak i komercyjnych poprzez przekaźniki, urządzenia przeciwprzepięciowe, termostaty panelowe, zasilacze i liczniki energii. Gama asortymentu obejmuje ponad 12 tysięcy produktów.

BLOG WAGO POZNAJ WAGO

WAGO jest producentem urządzeń automatyki przemysłowej i budynkowej oraz systemów połączeń dla elektrotechniki i elektroniki. Powstanie w 1951 roku firmy WAGO było wyrazem przekonania o słuszności obranego kierunku i stworzyło podwaliny pod dalszy rozwój technologii. Z czasem stała się ona standardem na całym świecie i teraz nie sposób wyobrazić sobie nowoczesnej instalacji elektrycznej czy systemu automatycznego sterowania bez wyrobów WAGO.

SKLEP I ZAMÓWIENIA POZNAJ EATON

Eaton Electric jest producentem najwyższej jakości automatyki przemysłowej, aparatury sygnalizacyjnej, łączeniowej, zabezpieczającej i instalacyjnej oraz systemów rozdziału energii niskiego napięcia. Międzynarodowe nagrody oraz certyfikaty są dowodem, iż produkty Eaton Electric odpowiadają najnowszym standardom bezpieczeństwa i wymaganiom jakości. Wszystkie nasze wyroby gwarantują długoletnie działanie.

MENU PROFIL

Symulacja PLC + HMI czyli jak zacząć naukę programowania bez sprzętu.

35479 wyświetleń, autor: Grzegorz Turowski.

Bywa, że nie mamy wystarczających środków na zakup sterownika PLC. Idąc jeszcze dalej… bywa tak, że nie mamy wystarczających środków na zakup oprogramowania do sterownika PLC a wersja demo działa tylko kilka dni. Co wtedy robić? Jak się uczyć sztuki programowania bez niezbędnych do tego środków?

Darmowe oprogramowanie

Najlepszym rozwiązaniem byłoby znalezienie darmowego oprogramowania do programowania sterowników PLC, a najlepiej takiego które posiada możliwą symulację wykonanego algorytmu. Ale zaraz… darmowe oprogramowania i w dodatku możliwa symulacja? Czy w ogóle takie istnieje? Istnieje! Oprogramowanie jest darmowe do ściągnięcia  ze strony producenta bez zbędnych rejestracji i zakładania konta czy wysyłania e-maili z prośbą o pliki instalacyjne.

W poniższym artykule przedstawię jak zbudować stanowisko testowe do symulacji sterowników PLC w komunikacji z symulacją panela HMI. Tak! Wszystko to na Twoim komputerze, do Twojej dyspozycji 🙂 To co zostanie tutaj opisane, to perełka jakich mało…

Ale po kolei …

 

 1. Wstęp.
 2. Ściągnięcie oprogramowania
 3. Instalacja oprogramowania.
 4. Konfiguracja WinProLadderoprogramowanie do PLC FATEK z symulatorem.
 5. Konfiguracja EasyBuilderProoprogramowanie do HMI Weintek z symulatorem.
 6. Film! Dowód, że to działa!
 7. Przykładowe projekty do ściągnięcia.
 8. Ciekawostki / Filmy / Tutoriale.
 9. Darmowe szkolenia z programowania PLC i HMI

.

 

WSTĘP

Nauka programowania na symulatorze PLC bez sprzętu może wydawać się jałowa. Wielu automatyków powie, że co dotknąć i pomacać sterownik to co innego niż go wirtualnie symulować. Prawda, ale jeśli do symulacji sterownika dodamy wizualizację na panelu HMI to nauka staje się o wiele bardziej owocna.

Takie połączenie dają możliwość producenci sterowników FATEK oraz paneli operatorski WEINTEK. Opcja genialna osobom stawiającym pierwsze kroki w programowaniu PLC, osobom które nie są pewne czy aby na pewno sterowniki PLC są czymś czym chcą się zajmować w przyszłości. Wielu początkujących automatyków zaczyna naukę od PLC i słusznie. Wiedza z tego zakresu często jest niezbędna w tym zawodzie.

PLC FATEK – programowalny w WinProLadder

Panel HMI Weintek – Programowalny w EasyBuilder

W poniższym artykule zostanie przedstawiona i opisana krok po kroku konfiguracja obu programów do możliwości symulacji sterownika PLC i panela operatorskiego HMI. A więc do dzieła!

.

Ściągamy oprogramowanie

Oba programy, o których wspominałem można za darmo do ściągnąć ze strony www.multiprojekt.pl

 • WinProladder, który jest przeznaczony do programowania sterowników FATEK,
  • Wejdź na stronę multiprojekt.pl i w zakładce Download odszukaj pliki instalacyjne
  • Download –> Fatek –> WinProLadder –> winproladder-software***.zip
 • EasyBuilder, który jest przeznaczony do programowania paneli operatorskich WEINTEK.
  • Wejdź na stronę multiprojekt.pl i w zakładce Download odszukaj pliki instalacyjne
  • Download –> Weintek –> EasyBuilderPro –> EPproV***.zip
 • Jeśli zabieracie się na poważnie za naukę to warto poszperać w zakładkach download na tej stronie. Jest tam bardzo dużo dokumentacji i przykładów dla obu programów.

 

.

 

Instalacja Oprogramowania

Wybaczcie, ale nie będę opisywał procedury instalacji powyższych programów, bo to kwestia kilkukrotnego kliknięcia ikony „Dalej” i potwierdzenia „Zakończ”. Zaczynamy od razu od konfigurowania połączenia… ot co.

.

Konfiguracja WinProLadder

Na warsztat kładziemy oprogramowanie do programowania i symulacji PLC – WinProladder.

1. Uruchamiamy program, a następnie tworzymy nowy projekt.

2. Wybieramy dowolny model sterownika, z którejś z serii sterowników FBs,B1,B1z,HB1. Dla tych serii sterowników, program WinProladder wspiera funkcję symulacji.

 

3. Budujemy program. Ja stworzyłem bardzo prostą diagnostykę załączenia wejścia cyfrowego X0:

 • czas załączenia wejścia X0, gdzie został wykorzystany systemowy bit M1922, który jest cyklicznie załączany co 1 sekundę.
 • licznik załączeń wejścia X0, gdzie licznik reaguje na zbocze narastające wejścia.
 • potwierdzenie załączenia wejścia X0 realizuje flaga M1.

 

4. Aby skonfigurować symulację, najpierw trzeba ją włączyć. Wybierz zakładkę PLC –> Simulation (patrz grafika poniżej).

5. Gdy symulacja będzie aktywna, można przejść do jej konfiguracji.

6. W pierwszej zakładce „Scan” musi być wybrany tryb „Continous Scan”. Dlaczego? A to dlatego aby nasza symulacja trwała cyklicznie, a nie jeden cykl programu (opcja „Single Scan”) czy wybraną ilość cykli ( opcja „Multiple Scan”)

7. Następna zakładka, bardzo ważna… „Communication”. Aby połączenie między symulacją WinProladder a symulacja EasyBuilder Pro było właściwe, koniecznym jest spełnienie poniższych parametrów:

 1. Przede wszystkim uaktywnienie komunikacji.
 2. Komunikacja ustawiona poprzez protokół TCP.
 3. Nr portu nie musi być akurat 500, ale jest to domyślny port dla sterownika FATEK i nie zaleca się go zmieniać. Dlaczego? To zostanie wyjaśnione w dalszej części.

 

 

 

Aby przetestować symulację sterownik należy przełączyć w tryb RUN (F9)

Na tym zakończyliśmy konfigurację WinProladder’a.

.

Konfiguracja EasyBuilder Pro

 

Kolejnym etapem będzie konfiguracja programu EasyBuilder Pro.

8. Jak w przypadku WinProladdera, tworzymy nowy projekt.

9. Ważny punkt, aby połączenie było udane trzeba wybrać panel, który komunikuje się protokołem TCP. Takim modelem jest np. MT8071iE.

Po wybraniu modelu, automatycznie ukaże się okno „System Parameters Setting” (Jeśli nieszczęśliwie, w pośpiechu je wyłączycie, znajdziecie je w zakładce „Edit –> System Parameters Setting”).

10. Tworzymy nowe urządzenie

11. Wybieramy model sterownika PLC – FATEK.

12. Typ komunikacji ze sterownikiem – Ethernet (czyli TCP).

13. Na końcu parametry sieciowe sterownika. Domyślnie konfigurator wybierze IP 192.168.x.x i port 500 (już wiecie dlaczego nie należało zmieniać portu w konfiguracji WinProladder?). My zmieniamy tylko IP na 127.0.0.1. Dlaczego?

Cytat z google:

127.0.0.1– adres IPv4 komputera lokalnego. Odpowiadająca mu nazwa mnemoniczna to localhost. Komunikacja z 127.0.0.1 oznacza wymianę informacji wewnątrz jednego hosta.”

Konfiguracja została ustawiona, aby ją sprawdzić należy zbudować wizualizacje. Testowa wizualizacja:

 

Do stworzenia wizualizacji zostały stworzone 4 obiekty, zmieniające swój stan:

14. Toggle switch – przycisk przypisany do wejścia X0.

15. Bit lamp – lampka przypisana fladze M1.

16. Numeric Object – obiekt numeryczny przypisany rejestru R0.

17. Numeric Object – obiekt numeryczny przypisany rejestru R2.

Aby przypisać obiektowi zmienną ze sterownika PLC, należy go właściwie zaadresować. Przykładowo przycisk (obiekt 14) został sparametryzowany następująco:

 1. urządzenie źródłowe z którego będzie pobierana zmienna,
 2. przestrzeń pamięci zmiennej,
 3. adres zmiennej,
 4. typ przyciska.

.

 

Film – symulacja PLC i HMI

 

Czy to wszystko działa? Działa ,a na dowód film:

.

Projekty do ściągnięcia

 

Dla chętnych udostępniamy projekty dla WinProladdera oraz EasyBuildera Pro, które widzieliście w powyższym filmie:

Aby rozpakować projekt do HMI w EasyBuilder Pro należy zastoswać funkcję uncompress. Zostało to opisane w tym artykule.

.

 

Ciekawostki i filmy

 

Podobny tutorial został opracowany również przez firmę Multiprojekt i możecie go obejrzeć na tym filmie:

 

Pozostałe filmy od Multiprojekt:

Przedstawienie podstawowych kroków i operacji, prowadzących do uruchomienia pozycjonowania NC w trybie krok/kierunek, w sterownikach PLC Fatek.

Połączenie on-line ze sterownikami Fatek:

Fatek – programowanie krokowe w WinProLadder

Fatek – Obsługa szybkich liczników / timerów sprzętowych

Kurs Automatyki #5.4 Szablon do paneli HMI Weintek

.

 

Szkolenia z programowania PLC i HMI

 

Warto się zainteresować również ofertą firmy multiprojekt, która organizuje szkolenia z zakresu programowania sterowników PLC i HMI na wyżej opisanych programach i sprzętach. Szkolenia odbywają się cyklicznie i w kilku miastach w Polsce. Więcej na stronie: www.multiprojekt.pl/Szkolenia/

 

2 lutego 2017 / Kategoria: , ,
 • Autor: Grzegorz Turowski
 • Jestem inżynierem o specjalności programowania sterowników PLC. Doświadczenie nabyłem przy realizacji obiektów wodociągowych (zestawy pompowe podtrzymujące ciśnienie, stacje uzdatnia wody, ujęcia wody) oraz kanalizacyjnych (pompownie i tłocznie ścieków). Jako aktywny inżynier miałem do czynienia z pokaźną liczba producentów sterowników PLC t.j.:(SIEMENS, MITSUBISHI ELECTRIC, ALLAN BRADLEY, DELTA, SCHNEIDER, HORNER, WAGO, INVENTIA, UNITRONICS). Obecnie pracuję jako automatyk utrzymania ruchu.
 • Profil Autora
 • http://iautomatyka.pl/

CO O TYM MYŚLISZ? DODAJ KOMENTARZ!

NAJNOWSZE OD UŻYTKOWNIKÓW I FIRM

SmartCamera Balluff BVS. Kamera zbudowana z myślą o Przemyśle 4.0

Przemysł 4.0 to inteligentna, adaptacyjna fabryka z krótkimi cyklami produkcji, wysoką jakością produkcji i przekonywającą konkurencyjnością. Oznacza to jednak zawsze posiadanie wszystkich istotnych informacji w procesie zautomatyzowanym w czasie rzeczywistym. Tutaj ważną rolę odgrywają systemy przetwarzania obrazu, takie jak identyfikacja obiektów, monitorowanie jakości procesów lub wspomaganie systemów chwytakowych w ich zadaniach. Nowa kamera inteligentna BVS

SmartCamera Balluff BVS. Kamera zbudowana z myślą o Przemyśle 4.0

Majowe Konferencje Techniczne dla przemysłu

„Robotyzacja dla niezawodnej i bezpiecznej produkcji” oraz „Niezawodność i Utrzymanie Ruchu – te dwie konferencje skierowane do przedstawicieli przemysłu godne są uwagi w majowym kalendarzu spotkań branżowych.  Czwarta edycja Konferencji Technicznych nabiera tempa. Kalendarium wydarzeń Axon Media zbliża się do półmetka, zapełniając sale uczestnikami poszukującymi nowej wiedzy i praktycznych przykładów z zakresu optymalizacji i unowocześniania

Majowe Konferencje Techniczne dla przemysłu

Interfejs IO-Link umożliwia wdrażanie koncepcji Przemysłu 4.0

Koncepcja przemysłu 4.0 to nie tylko inteligentne łączenie urządzeń przemysłowych w obrębie sieci, lecz także łączenie warstwy zarządzania produkcją z warstwą IT oraz warstwą zarządzania przedsiębiorstwem. Celem tego wybiegającego w przyszłość projektu jest utworzenie „inteligentnej fabryki”, w której wszystkie procesy będą zachodzić jeszcze szybciej, oferując przy tym większą elastyczność i wyższy stopień dostosowania. Na sztandarach

Interfejs IO-Link umożliwia wdrażanie koncepcji Przemysłu 4.0

Modułowe ekrany projekcyjne w wydaniu Mitsubishi Electric

Artykuł z serii: Podstawy urządzeń automatyki - Mitsubishi Electric Mitsubishi Electric w swoim bogatym portfolio z urządzeniami automatyki przemysłowej skryło także rozwiązania wielkoformatowych ekranów do wizualizacji. Takie ekrany pewnie każdy z nas kojarzy z filmów katastroficznych, gdzie w centrum kryzysowym sztab ludzi na wielkim ekranie z niecierpliwością śledzi aktualną sytuację. Pracownicy dużych fabryk na pewno

Modułowe ekrany projekcyjne w wydaniu Mitsubishi Electric

Sterowanie automatyczne szybrem kominkowym. Film

Materiał będzie dotyczyć projektu, jaki zrealizowałem kilka lat temu dla swojego znajomego z pracy. Jegomość ten, podczas gruntownego remontu swojego domu, postanowił zainstalować kominek z płaszczem wodnym. Szukał w tym celu kominka z szybrem. Niestety po długich poszukiwaniach poddał się, i kupił kominek z szybrem ręcznym. Nie znalazł na rynku ani gotowego rozwiązania, ani tez

Sterowanie automatyczne szybrem kominkowym. Film

Rusza Konkurs iAutomatyka z comiesięczną pulą nagród.

Planowaliśmy ten projekt okrągły rok ale się udało! Będziemy nagradzać użytkowników w zamian za umieszczanie treści na iAutomatyka.pl. Cel jest następujący: tworzyć wyjątkowe miejsce związane z Automatyką, dla ludzi których kręci Automatyka, przez ludzi, którzy Automatyką chcą się dzielić. Udział w konkursie Sprawa jest prosta! Szczegóły znajdziesz TUTAJ, ale sprowadza się to do trzech kroków: Załóż konto

Rusza Konkurs iAutomatyka z comiesięczną pulą nagród.

Wszystko stanie się prostsze po zalogowaniu :)

Przypomnij hasło

Nie masz konta? Zarejestruj się

Forgot your password?

Enter your account data and we will send you a link to reset your password.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Close
z

Przetwarzamy pliki... jeszcze chwilka…