Partnerzy portalu iAutomatyka.pl

ZOSTAŃ PARTNEREM PORTALU

Firma Johnson Controls to światowy lider w zakresie zróżnicowanych technologii i przemysłu świadczący usługi dla klientów w ponad 150 krajach. 170 000 naszych pracowników tworzy wysokiej jakości produkty, usługi i rozwiązania umożliwiające optymalizację wydajności energetycznej oraz obsługowej budynków.

Korporacja Mitsubishi Electric, posiadająca 90 lat doświadczenia w zakresie dostarczania niezawodnych, wysokiej jakości innowacyjnych produktów w dziedzinie automatyki przemysłowej, produkcji, marketingu i sprzedaży urządzeń elektrycznych i elektronicznych. Programowalne sterowniki PLC, rozwiązania napędowe, roboty przemysłowe, panele dotykowe, wycinarki laserowe i sterownie CNC firmy Mitsubishi Electric zaliczają się do produktów najwydajniejszych na rynku i gwarantują sukcesy firmy już od ponad 30 lat.

WAGO jest producentem urządzeń automatyki przemysłowej i budynkowej oraz systemów połączeń dla elektrotechniki i elektroniki. Powstanie w 1951 roku firmy WAGO było wyrazem przekonania o słuszności obranego kierunku i stworzyło podwaliny pod dalszy rozwój technologii. Z czasem stała się ona standardem na całym świecie i teraz nie sposób wyobrazić sobie nowoczesnej instalacji elektrycznej czy systemu automatycznego sterowania bez wyrobów WAGO.

Eaton Electric jest producentem najwyższej jakości automatyki przemysłowej, aparatury sygnalizacyjnej, łączeniowej, zabezpieczającej i instalacyjnej oraz systemów rozdziału energii niskiego napięcia. Międzynarodowe nagrody oraz certyfikaty są dowodem, iż produkty Eaton Electric odpowiadają najnowszym standardom bezpieczeństwa i wymaganiom jakości. Wszystkie nasze wyroby gwarantują długoletnie działanie.

Exact matches only
Szukaj w tytule
Search in content
Szukaj postów i artykułów
Search in pages
Szukaj w katalogu firm

Historia o sterowaniu cyklonami, czyli ratuj Pan bo będzie dym…


Historia o sterowaniu cyklonami, czyli ratuj Pan bo będzie dym…
3296 wyświetleń

Dostałem temat – nowopowstały obiekt spawalni w Radomiu, w którym Klient MUSI rozpocząć produkcję za tydzień a sterowania instalacją wentylacyjną (odpylania) BRAK…

Klient w bladym strachu, bo czasu praktycznie nie ma, produkcja nie może ruszyć a kontrakty podpisane…

Tak więc, po telefonicznym ustaleniu zarysu robót i sposobu rozliczeń – podejmuję temat. Wyjeżdżam z Torunia o 7.30 i o 11.30 jestem już na miejscu w Radomiu. Moim oczom ukazuje się śliczna hala, wyposażona w super sprzęty spawalnicze, odciągi miejscowe, oświetlenie LEDowe itd. Robię krótki rekonesans i…

Widzę nie podpiętą jedną nitkę nawiewną… oraz przewody wiszące w kłębkach przy urządzeniach… Ehh, zawsze coś…

Z rozmowy wynikało, że wszystko już przygotowane, szafy wiszą i wystarczy TYLKO zarobić i podpiąć przewody oraz uruchomić technologię (z racji mojej branży HVAC oraz wielu takich realizacji, mówię sobie w myślach że 2h to góra i mnie tam nie ma).

Rzeczywistość (jak zawsze) okazała się bardzo brutalna co objawiało się w:

 • braku tras kablowych,
 • braku konstrukcji pod szafy sterujące,
 • niekompletnym uzbrojeniu urządzeń (brak pneumatycznych spustów kondensatu),
 • braku dokumentacji.

Od razu sygnalizuję Klientowi te problemy i tłumaczę, że nie ma szans aby cały zakres zrobić w 2-4 godziny (bo z przekazanych mi informacji wynikało, że taki czas jest potrzebny) …następuje przerażenie w oczach…

„Proszę Pana to musi działać, bo w poniedziałek, bo kontrakty, bo będzie dym…”

Tłumaczę, że na same trasy kablowe potrzebuję z pół dnia… i tutaj PLUS dla mnie – Klient mówi, że trasy może zrobić zaprzyjaźniony elektryk, mam poupinać tylko tak jak ma to iść wzdłuż konstrukcji i w pomieszczeniu. No to biorę rurki kablowe – i tworzę pseudo trasę na zewnątrz budynku (bo w końcu luzem nie powieszę przewodów). Całość zabezpieczam subtelnie systemem „trytytkowym” 😉 i na zegarku pojawia się godzina 15 – czyli godzinę temu powinienem kończyć robotę (wg przekazanych informacji telefonicznych).

Zabieram się za szafy… i tu ZONK… konstrukcje pod szafy w rozsypce (pospawane, pomalowane ale brak otworów pod mocowania do konstrukcji budynku oraz pod montaż szaf).

Kolejne 2 godziny robię za ŚLUSARZA. Trasuję i przygotowuję otwory montażowe w belkach stalowych, oraz konstrukcjach pod szafy sterujące. Montuję obie konstrukcje około godziny 17, po czym robię przerwę na kawę w trakcie której rozmawiam z Klientem o jego zakładzie.

Firma zajmuje się produkcją schodów stalowych na rynek skandynawski oraz produkcją elementów palet metalowych dla dużej niemieckiej firmy logistycznej. Cała hala – jak wcześniej wspomniałem, na poziomie odpowiednim technicznym, duże zaplecze biurowe łącznie z 4 mini-mieszkaniami dla spawaczy z dalszych części kraju. Przyjeżdżali na krótkie zlecenia i nie trzeba było wydawać kupy kasy na hotele (dobry pomysł właściciela).

Wracamy do tematu!

Obie szafy zawieszone i zamocowane ok godziny 19.00, przewody wprowadzone do budynku, zabieram się za prace docelowe – podpinanie szaf oraz przetworników.

Układy sterujące bazujące na sterownikach dedykowanych do obsługi cyklonów Pionier, falowniki Danfoss VLT, przetworniki ciśnienia do trzepaków filtrów workowych, oraz regulatory wydatku do wentylatorów.

    

Godzina 21.30 KONIEC!!! Zasilanie podpięte, uruchamiamy…SUKCES!!!

Na twarzy Klienta pojawia się tzw. rogal 🙂 – wszystko działa. Dawno już nie widziałem, żeby facet wieku ok 50 lat tak się cieszył.

Godzina 22.00 wielkie podziękowania raz jeszcze, pakowanie sprzętów i wyjazd do Torunia. Do domu dotarłem o 2 w nocy.

Podsumowanie:

 • robota trwała o wiele dłużej niż zostało to przedstawione przez Klienta (ale zostało to odpowiednio wynagrodzone 😉 ),
 • satysfakcja z ogarnięcia sytuacji była ogromna (moja i Klienta),
 • wypicie wiadra kaw i drastyczne zmęczenie w trakcie powrotu.

Jedyne z czego nie jestem zadowolony to brak tych tras kablowych, które miały być (mam nadzieję, że Klient tak jak powiedział tak zrobi – czyli zaangażuje lokalnego elektryka w ten temat).


Od Redakcji iAutomatyka.pl :

Autor tego artykułu jest również członkiem naszej grupy Automatyk Może Więcej do której zapraszamy wszystkich mających związek z Automatyką. Jeśli chciałbyś pisać razem z nami artykuły merytoryczne i rozrywkowe z branży Automatyki to zapraszamy do darmowego założenia konta w portalu iAutomatyka.pl jako osoba fizyczna.

Jeśli chcecie się dowiedzieć więcej o autorze to kliknijcie niżej w jego Podpis.

Dziękujemy Bartku za ten świetny wpis!

12 lutego 2017 / Kategoria:
 • Autor: Bartosz Pyszyński
 • Specjalizuję się w sterowaniu układami HVAC&R oraz lubię tematy nietypowe wymagające szybkiej reakcji :) Lubię i stosuję sprzęt SIEMENS'a bo uważam, że jest najlepszy :)
 • Więcej wpisów
 • http://www.pyszynski.pl

Napisz komentarz

 • Na utrzymaniu ruchu, pracujemy do póki nie rozwiążemy problemu, więc zdarza się praca do 2-3 nad ranem 🙂

  • Pawel Go

   UR to inny swiat tu nic nie moze stac

 • Pawel Go

  Bylem w podobnej sytuacji uruchomienie 4 filtrow odc. Dojechalem demontarz 4 szaf sterow montarz nowych polozenie nowych instalacji i tras kablowych podlaczenie oprogramowanie sekwencji a zeby bylo ciekawie to w dniu przyjazdu zapalila sie stara instalacja po poprzednim wykonawcy i wdzystko w 48 godz wykonane ja + monter i 1 elektryk

Wszystko stanie się prostsze po zalogowaniu :)

Przypomnij hasło

Nie masz konta? Zarejestruj się

Forgot your password?

Enter your account data and we will send you a link to reset your password.

Close
z

  Przetwarzamy pliki... jeszcze chwilka…