Partnerzy portalu iAutomatyka.pl

ZOSTAŃ PARTNEREM PORTALU

Korporacja Mitsubishi Electric, posiadająca 90 lat doświadczenia w zakresie dostarczania niezawodnych, wysokiej jakości innowacyjnych produktów w dziedzinie automatyki przemysłowej, produkcji, marketingu i sprzedaży urządzeń elektrycznych i elektronicznych. Programowalne sterowniki PLC, rozwiązania napędowe, roboty przemysłowe, panele dotykowe, wycinarki laserowe i sterownie CNC firmy Mitsubishi Electric zaliczają się do produktów najwydajniejszych na rynku i gwarantują sukcesy firmy już od ponad 30 lat.

WAGO jest producentem urządzeń automatyki przemysłowej i budynkowej oraz systemów połączeń dla elektrotechniki i elektroniki. Powstanie w 1951 roku firmy WAGO było wyrazem przekonania o słuszności obranego kierunku i stworzyło podwaliny pod dalszy rozwój technologii. Z czasem stała się ona standardem na całym świecie i teraz nie sposób wyobrazić sobie nowoczesnej instalacji elektrycznej czy systemu automatycznego sterowania bez wyrobów WAGO.

Eaton Electric jest producentem najwyższej jakości automatyki przemysłowej, aparatury sygnalizacyjnej, łączeniowej, zabezpieczającej i instalacyjnej oraz systemów rozdziału energii niskiego napięcia. Międzynarodowe nagrody oraz certyfikaty są dowodem, iż produkty Eaton Electric odpowiadają najnowszym standardom bezpieczeństwa i wymaganiom jakości. Wszystkie nasze wyroby gwarantują długoletnie działanie.

Generic selectors
Exact matches only
Szukaj w tytule
Search in content
Szukaj postów i artykułów
Search in pages
Szukaj w katalogu firm
Szukaj ofert pracy

Historia o sterowaniu cyklonami, czyli ratuj Pan bo będzie dym…

3374 wyświetleń

Dostałem temat – nowopowstały obiekt spawalni w Radomiu, w którym Klient MUSI rozpocząć produkcję za tydzień a sterowania instalacją wentylacyjną (odpylania) BRAK…

Klient w bladym strachu, bo czasu praktycznie nie ma, produkcja nie może ruszyć a kontrakty podpisane…

Tak więc, po telefonicznym ustaleniu zarysu robót i sposobu rozliczeń – podejmuję temat. Wyjeżdżam z Torunia o 7.30 i o 11.30 jestem już na miejscu w Radomiu. Moim oczom ukazuje się śliczna hala, wyposażona w super sprzęty spawalnicze, odciągi miejscowe, oświetlenie LEDowe itd. Robię krótki rekonesans i…

Widzę nie podpiętą jedną nitkę nawiewną… oraz przewody wiszące w kłębkach przy urządzeniach… Ehh, zawsze coś…

Z rozmowy wynikało, że wszystko już przygotowane, szafy wiszą i wystarczy TYLKO zarobić i podpiąć przewody oraz uruchomić technologię (z racji mojej branży HVAC oraz wielu takich realizacji, mówię sobie w myślach że 2h to góra i mnie tam nie ma).

Rzeczywistość (jak zawsze) okazała się bardzo brutalna co objawiało się w:

 • braku tras kablowych,
 • braku konstrukcji pod szafy sterujące,
 • niekompletnym uzbrojeniu urządzeń (brak pneumatycznych spustów kondensatu),
 • braku dokumentacji.

Od razu sygnalizuję Klientowi te problemy i tłumaczę, że nie ma szans aby cały zakres zrobić w 2-4 godziny (bo z przekazanych mi informacji wynikało, że taki czas jest potrzebny) …następuje przerażenie w oczach…

„Proszę Pana to musi działać, bo w poniedziałek, bo kontrakty, bo będzie dym…”

Tłumaczę, że na same trasy kablowe potrzebuję z pół dnia… i tutaj PLUS dla mnie – Klient mówi, że trasy może zrobić zaprzyjaźniony elektryk, mam poupinać tylko tak jak ma to iść wzdłuż konstrukcji i w pomieszczeniu. No to biorę rurki kablowe – i tworzę pseudo trasę na zewnątrz budynku (bo w końcu luzem nie powieszę przewodów). Całość zabezpieczam subtelnie systemem „trytytkowym” 😉 i na zegarku pojawia się godzina 15 – czyli godzinę temu powinienem kończyć robotę (wg przekazanych informacji telefonicznych).

Zabieram się za szafy… i tu ZONK… konstrukcje pod szafy w rozsypce (pospawane, pomalowane ale brak otworów pod mocowania do konstrukcji budynku oraz pod montaż szaf).

Kolejne 2 godziny robię za ŚLUSARZA. Trasuję i przygotowuję otwory montażowe w belkach stalowych, oraz konstrukcjach pod szafy sterujące. Montuję obie konstrukcje około godziny 17, po czym robię przerwę na kawę w trakcie której rozmawiam z Klientem o jego zakładzie.

Firma zajmuje się produkcją schodów stalowych na rynek skandynawski oraz produkcją elementów palet metalowych dla dużej niemieckiej firmy logistycznej. Cała hala – jak wcześniej wspomniałem, na poziomie odpowiednim technicznym, duże zaplecze biurowe łącznie z 4 mini-mieszkaniami dla spawaczy z dalszych części kraju. Przyjeżdżali na krótkie zlecenia i nie trzeba było wydawać kupy kasy na hotele (dobry pomysł właściciela).

Wracamy do tematu!

Obie szafy zawieszone i zamocowane ok godziny 19.00, przewody wprowadzone do budynku, zabieram się za prace docelowe – podpinanie szaf oraz przetworników.

Układy sterujące bazujące na sterownikach dedykowanych do obsługi cyklonów Pionier, falowniki Danfoss VLT, przetworniki ciśnienia do trzepaków filtrów workowych, oraz regulatory wydatku do wentylatorów.

    

Godzina 21.30 KONIEC!!! Zasilanie podpięte, uruchamiamy…SUKCES!!!

Na twarzy Klienta pojawia się tzw. rogal 🙂 – wszystko działa. Dawno już nie widziałem, żeby facet wieku ok 50 lat tak się cieszył.

Godzina 22.00 wielkie podziękowania raz jeszcze, pakowanie sprzętów i wyjazd do Torunia. Do domu dotarłem o 2 w nocy.

Podsumowanie:

 • robota trwała o wiele dłużej niż zostało to przedstawione przez Klienta (ale zostało to odpowiednio wynagrodzone 😉 ),
 • satysfakcja z ogarnięcia sytuacji była ogromna (moja i Klienta),
 • wypicie wiadra kaw i drastyczne zmęczenie w trakcie powrotu.

Jedyne z czego nie jestem zadowolony to brak tych tras kablowych, które miały być (mam nadzieję, że Klient tak jak powiedział tak zrobi – czyli zaangażuje lokalnego elektryka w ten temat).


Od Redakcji iAutomatyka.pl :

Autor tego artykułu jest również członkiem naszej grupy Automatyk Może Więcej do której zapraszamy wszystkich mających związek z Automatyką. Jeśli chciałbyś pisać razem z nami artykuły merytoryczne i rozrywkowe z branży Automatyki to zapraszamy do darmowego założenia konta w portalu iAutomatyka.pl jako osoba fizyczna.

Jeśli chcecie się dowiedzieć więcej o autorze to kliknijcie niżej w jego Podpis.

Dziękujemy Bartku za ten świetny wpis!

12 lutego 2017 / Kategoria:

CO O TYM MYŚLISZ? DODAJ KOMENTARZ!

 • Na utrzymaniu ruchu, pracujemy do póki nie rozwiążemy problemu, więc zdarza się praca do 2-3 nad ranem 🙂

  • Pawel Go

   UR to inny swiat tu nic nie moze stac

 • Pawel Go

  Bylem w podobnej sytuacji uruchomienie 4 filtrow odc. Dojechalem demontarz 4 szaf sterow montarz nowych polozenie nowych instalacji i tras kablowych podlaczenie oprogramowanie sekwencji a zeby bylo ciekawie to w dniu przyjazdu zapalila sie stara instalacja po poprzednim wykonawcy i wdzystko w 48 godz wykonane ja + monter i 1 elektryk

NAJNOWSZE OD UŻYTKOWNIKÓW I FIRM

Jak wgrywać plik GSD do sterowników Siemens w Step 7 – na przykładzie dalmierza SICK

Komunikacja PROFIBUS? Plik GSD? Siemens step 7? Już to gdzieś słyszałeś ;) ? Zobacz na przykładzie wymiany czujnika SICK jak wygląda aktualizacja pliku GSD w Simatic Manager. Zapraszamy na artykuł napisany przez członka naszej grupy Automatyk Może Więcej - Maciej Pala!

Jak wgrywać plik GSD do sterowników Siemens w Step 7 – na przykładzie dalmierza SICK

Pierwsze kroki wizualizacji w CoDeSys3 na przykładzie panelu HMI z PLC XV102 EATON

Aplikacja CODESYS 3 to nie tylko potężne środowisko programistyczne do opracowywania programów sterujących dla sterowników PLC. To jednocześnie bardzo przyjazne i zaawansowane narzędzie do tworzenia wizualizacji paneli HMI oraz wizualizacji przeglądarkowych. Zintegrowany edytor wykorzystuje zmienne aplikacji do sterowania elementami wizualizującymi w sposób dowolnie zaimplementowany przez użytkownika. Możliwości zmiany koloru, kształtu, położenia czy zakresu widoczności elementów

Pierwsze kroki wizualizacji w CoDeSys3 na przykładzie panelu HMI z PLC XV102 EATON

Arkanoid na HMI I PLC Siemens TP700 Comfort + S7-1200 – Artykuł nagrodzony!

Witam! Kiedyś musiał nastąpić ten dzień, kiedy publikuję tu swój pierwszy artykuł, więc o to i on. Jakiś czas temu opublikowałem film w którym pokazałem moją mini grę napisaną na S7-1200 i panelu TP700 Comfort. Powiem szczerze, że jestem w nie małym  szoku widząc jakie zainteresowanie on wywołał. Posypało się sporo pytań i próśb, więc

Arkanoid na HMI I PLC Siemens TP700 Comfort + S7-1200 – Artykuł nagrodzony!

Szkolenie video programowania serwomechanizmów Mitsubishi Electric

Zapraszamy na bezpłatne szkolenie, na którym dowiesz się jak łatwo zaprogramować aplikację z napędami serwo. Szkolenie bazuje na stanowisku testowym i prowadzi krok po kroku od konfiguracji po uruchomienie aplikacji. Jeśli zagadnienia związane z układami serwomechanizmów są Tobie nadal obce to zapoznaj się z filmami wyjaśniającymi podstawy, autorstwa Marcina Faszczewskiego z iAutomatyka.pl: Kurs Automatyki #6 Część

Szkolenie video programowania serwomechanizmów Mitsubishi Electric

Jak dodać artykuł, komunikat lub film z YouTube na iAutomatyka.pl

Główny cel Projektu iAutomatyka to Integracja Ludzi z Automatyką! Jako zespół iAutomatyka.pl staramy się dostarczać interesujących i wartościowych treści ale również umożliwiamy publikować razem z nami zarówno użytkownikom jak i firmom. Zanim dodasz publikację warto zapoznać się z zasadami publikacji na portalu iAutomatyka.pl. Musisz także mieć założone konto i być zalogowanym. Krok 1: Zaloguj się lub zarejestruj nowe konto Przyciski

Jak dodać artykuł, komunikat lub film z YouTube na iAutomatyka.pl

Zasady publikacji na Portalu iAutomatyka.pl

Główny cel Projektu iAutomatyka to Integracja Ludzi z Automatyką! Jako zespół iAutomatyka.pl staramy się dostarczać interesujących i wartościowych treści ale również umożliwiamy publikować razem z nami zarówno użytkownikom jak i firmom. Dodawanie artykułu, komunikatu lub filmu odbywa się online za pośrednictwem formularza. Artykuł można zapisać jako szkic do późniejszej edycji lub wysłać do redakcji. Wysłany artykuł

Zasady publikacji na Portalu iAutomatyka.pl

GODNE UWAGI

Automatyka domowa

Elektronika

KATEGORIE POSTÓW
Bądź na bieżąco!
POLECANY POST

Promocja na zestaw EATON: PLC/HMI + Moduł CAN + 16DIO + Licencja CoDeSys

Mamy dobre nowiny! Wspólnie z firmą EATON opracowaliśmy zestaw, który pozwoli na samodzielne programowanie PLC, budowanie wizualizacji HMI, utworzenie sieci komunikacyjnej CAN RS485 i Ethernet oraz sterowanie fizycznymi wejściami i wyjściami! Zestaw umożliwi również zbudowanie wizualizacji na przeglądarkę internetową co oznacza, że można przetestować zdalne sterowanie przez smartfon dzięki sieci np. WIFI.  Wszystko to zbudujemy

Promocja na zestaw EATON: PLC/HMI + Moduł CAN + 16DIO + Licencja CoDeSys

NAJNOWSZE POSTY
POLECANE FIRMY I PRODUKTY
Wydarzenia
Partnerzy Portalu iAutomatyka.pl

Wszystko stanie się prostsze po zalogowaniu :)

Przypomnij hasło

Nie masz konta? Zarejestruj się

Forgot your password?

Enter your account data and we will send you a link to reset your password.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Close
z

  Przetwarzamy pliki... jeszcze chwilka…