Do Projektu iAutomatyka dołączyli:

https://iautomatyka.pl/wp-content/uploads/IMG_0844.jpg

SIEMENS LOGO! 8 WIELKI MAŁY STEROWNIK


 

Jeżeli miałeś styczność ze sterownikami w automatyce to z pewnością słyszałeś o module logicznym jakim jest LOGO! 8 od Siemens. Jeżeli nie słyszałeś o tym sterowniku to powinieneś się nim zainteresować a jeżeli chciałbyś nauczyć się programować sterowniki to zacznij właśnie od niego. W tym artykule chciałbym zaprezentować jak WIELKIM sterownikiem jest mały LOGO! 8.

Projektując układ sterowania dochodzimy w końcu do punktu, w którym należy wybrać serce całego systemu: sterownik logiczny, sterownik PLC itd. W sytuacji gdy nasz układ sterowania jest rozbudowany, wymaga skomplikowanych operacji procesowych i możliwości komunikacji z innymi urządzeniami to wtedy celujemy wyborem w sterowniki PLC. Analizujemy zapotrzebowanie na ilość wejść/wyjść cyfrowych i analogowych, protokoły komunikacyjne, moc obliczeniową itd.  a następnie dobieramy do jednostki centralnej CPU odpowiednie moduły. Istnieje jednak granica, przed którą inwestowanie w droższy sprzęt PLC nie jest konieczna i możemy wziąć pod uwagę inne rozwiązania. Kłania się tutaj sterownik LOGO! 8 od Siemens! Wraz ze swoimi możliwościami rozbudowy, możliwościami komunikacji, zaawansowanymi a zarazem prostymi w obsłudze opcjami sterownik ten sprawia, że przed wspomnianą granicą kryje się wiele układów sterownia, z którymi LOGO! 8 poradzi sobie bez wysiłku. Ocenisz to sam ale najpierw przeczytaj ten artykuł :). Na końcu opiszę jak w prosty sposób zabrać się za naukę programowania tego sterownika bez jego zakupu.

LOGO! 8 – IDEA

Zrobiłem przegląd możliwości i zastosowań tego modułu logicznego i na tej podstawie opieram całą treść niniejszego artykułu. Idea sterownika LOGO! 8 to umożliwienie, nie tylko specjalistom automatyki, zautomatyzowania stosunkowo prostych zadań. Dzięki intuicyjnemu oprogramowaniu LOGO!Soft Comfort i braku skomplikowanych opcji konfiguracji (jak to ma miejsce w niektórych sterownikach PLC) LOGO! 8 staje się realnie możliwym do wykorzystania urządzeniem dla osób z podstawową wiedzą o układach elektrycznych. Podejrzewam, że niektóre osoby mogą nie zdawać sobie sprawy z tego iż ich wiedza umiejętności są wystarczające aby samodzielnie budować układy w oparciu o ten sterownik.

W wielu szafach elektrycznych możemy zaobserwować szereg urządzeń, styczników, przekaźników i przekaźników czasowych, które nie dość, że zabierają dużo miejsca, to w parze z wymaganymi połączeniami powodują w korytkach kablowych „przewodowe spagetti”. Tutaj pojawia się doskonały przykład zastosowania LOGO! 8, które wypierając konwencjonalny układ sterowania nie tylko zaoszczędzi miejsca w szafie elektrycznej ale w ostatecznym rozrachunku zaoszczędzi również wydatków. Zastosowanie sterowników umożliwia wprowadzanie modyfikacji bez konieczności rozpruwania połączeń elektrycznych dlatego popieram takie zastosowania.

Podczas testów tego sterownika byłem zachwycony prostotą programowania. Dodatkowo do dyspozycji na start mamy dokumentację w języku polskim (cały podręcznik programowania), przykłady w języku polskim i oprogramowanie w języku polskim z symulatorem.


LOGO! 8 – MOŻLIWOŚCI ROZBUDOWY

LOGO! 8 jest sterownikiem modułowym co oznacza, że możemy go rozbudować o dodatkowe moduły wejść/wyjść lub moduły komunikacyjne. Sterownik ten jest w stanie obsłużyć do 24 wejść cyfrowych, 20 wyjść cyfrowych oraz po 8 wejść i wyjść analogowych (0-10V / 4-20mA / PT100, PT1000). Myśląc o rozbudowie musimy wziąć pod uwagę wejścia i wyjścia, które sterownik posiada już na pokładzie.
Jednostka CPU występuje w czterech konfiguracjach ze względu na zasilanie oraz konfigurację wejść i wyjść. Istnieją również jednostki CPU bez wyświetlacza ale cenowo niewiele się różnią, więc są raczej rzadko stosowane.
Sterownik możemy doposażyć również o moduły komunikacyjne Ethernet lub moduł komunikacyjne w sieci GPRS / SMS / GPS. Jeżeli natomiast chcielibyśmy ekran sterownika przenieść w inne miejsce – np. na drzwi szafy elektrycznej to umożliwia nam to dedykowany PANEL TDE.

LOGO!Soft Comfort – ŚRODOWISKO PROGRAMOWANIA

Siemens LOGO programowanie

Sterowniki LOGO! 8 programuje się w programie LOGO!Soft Comfort. Designem do złudzenia przypomina ono dobrze już znany TIA Portal, którym programuje się sterowniki  z rodziny Simatic S7 firmy Siemens.

Do budowania logiki programu mamy do dyspozycji dwa języki, blokowy FBD oraz drabinkowy LAD. W mojej ocenie LOGO! 8 sprawniej programować w języku FBD niż w drabinkowym i początkującym polecam właśnie ten język jako pierwszy w LOGO!Soft Comfort. Do dyspozycji mamy 43 funkcje o różnych zastosowaniach, które dają spore możliwości jak na sprzęt w tej cenie. Wszystkie funkcje są bardzo szczegółowo opisane w podręczniku Siemens, który można pobrać w formacie PDF – link na dole tego artykułu.

Warto zwrócić szczególną uwagę na to, że wersję testową można ściągnąć za darmo ze strony producenta. Najważniejsze jest jednak to, że DEMO posiada dopracowany symulator sterownika więc daje ogromne możliwości edukacyjne początkującym. Wersja testowa nie jest ograniczona czasowo, jedynie nie możemy wgrać programu do fizycznego sterownika. Osobom nie anglojęzycznym mam dobrą wiadomość – oprogramowanie LOGO!Soft Comfort jest dostępne w języku polskim :).

3 Kroki do symulacji w Logo!Soft Comfort:

1. Utwórz program.
2. Uruchom tryb symulacji.
3. Symuluj działanie programu.


Logo!Soft Comfort jest przyjaznym środowiskiem, gdzie tak samo jak w TIA Portal większość czynności jesteśmy w stanie wykonać metodą DRAG&DROP czyli przeciągnij i upuść. Na plus zasługuje również rozbudowana pomoc programu – po wciśnięciu klawisza F1 mamy dostęp do ogromnej bazy wiedzy. Producent udostępnia też wiele merytorycznych materiałów do pobrania, również w języku polskim, ale o tym niżej.

Jak wspomniałem na wstępie programowanie LOGO! 8 dzięki „dopracowanym ograniczeniom” staje się banalnie proste. Mam tutaj na myśli fakt, iż parametryzacja każdej funkcji jest ograniczona do niezbędnego minimum co w tym przypadku uważam za zaletę tych urządzeń. Dzięki temu ten sterownik dedykowany jest dla szerokiego grona osób, które niekoniecznie muszą być specjalistami w programowaniu – wystarczy podstawowa wiedza o operacjach logicznych typu AND, OR, NOT itd.

Podczas testów i przeglądu możliwości LOGO! 8 zaskoczyła mnie jedna funkcja – UDF czyli User Defined Function. Funkcja ta umożliwia „grupowanie” kilku elementów logicznych programu łącząc je w jeden blok. Opcja ta jest niesamowicie przydatna w sytuacji, gdy mamy w programie powtarzające się operacje. Nie dość, że dzięki temu mamy mniej roboty to program wygląda przejrzyściej.

LOGO! 8 – LOGOWANIE DANYCH

Oprócz podstawowych operacji logicznych mamy do dyspozycji funkcję logowania (archiwizacji) danych Data LOG. Umożliwia ona rejestrowanie wartości wejściowych i wyjściowych oraz aktualnych wartości w używanych blokach funkcji i obszarów znaczników M. Dane zapisują się w określonych odstępach czasu lub w przypadku określonych zdarzeń w sterowniku. Zgromadzone informacje przechowywane są w pliku w formacie CSV (do odtworzenia w Excel’u) bezpośrednio w sterowniku LOGO! 8 lub na karcie pamięci Micro SD. Funkcji logowania danych możemy użyć w programie tylko raz co w zupełności wystarczy.

Maksymalna liczba zapisanych wierszy w pliku CSV to 20000. Po przekroczeniu tego limitu LOGO! 8 automatycznie zapisze obecny i utworzy nowy plik zaczynając logowanie danych ponownie

LOGO! 8 – WYŚWIETLACZ

Wbudowany wyświetlacz w LOGO! 8 nie tylko służy do obsługi systemowego menu w celach konfiguracji. Możemy przejąć na nim kontrolę z poziomu programu aby wyświetlić określone wartości procesowe lub stany logiczne. Do dyspozycji mamy 6 wierszy po 16 znaków każdy. LOGO!Soft Comfort pozwala skonfigurować też do 50 komunikatów, np wyzwalanych po przekroczeniu jakiejś wartości analogowej, stanu logicznego czy przycisku na sterowniku. Wyświetlane alarmy mogą być przewijane, jeśli jest ich kilka oraz ustawione jako do potwierdzenia przez użytkownika. Jest również możliwość zmiany koloru podświetlenia z poziomu programu na biały, czerwony i jak deklaruje producent… bursztynowy :).

Cała obsługa dodatkowych komunikatów na wyświetlaczu odbywa się bez specjalnej konfiguracji, czy zakładania nowego projektu. Do schematu połączeń dodajemy nowy blok „Message text” i w jego opcjach konfigurujemy jak ma wyglądać ekran komunikatu. Wszystkie możliwe opcje mamy w jednym okienku i myślę, że w pierwszym starciu już po kilku minutach każdy będzie w stanie swobodnie konfigurować ekrany w LOGO! 8.

Oprócz tego systemowe menu skrywa w sobie wiele przydatnych opcji.  Jesteśmy w stanie zmieniać parametry każdej użytej funkcji w programie a nawet edytować program z poziomu panela. Jest również opcja zabezpieczenia zmiany parametrów, co może okazać się przydatne gdy oddajemy układ dla klienta i nie chcemy aby miał dostęp do niektórych funkcji.

LOGO! 8 – KOMUNIKACJA

Sterownik LOGO! 8 na pokładzie posiada jeden port Ethernetowy i to za jego pośrednictwem podłączamy się komputerem. Nie jest to jedyna funkcja tego portu. Sieć możemy rozbudować do 16 urządzeń, mogą to być sterowniki LOGO!, sterowniki Simatic S7 i maksymalnie jeden panel HMI. Do rozbudowy sieci potrzebujemy zastosować switche Ethernetowe np. LOGO! CSM z czterema gniazdami RJ45.

img_0740

polaczenia-sieciowe-w-logo-8Wymiana danych pomiędzy sterownikami LOGO odbywa się w jednym projekcie i bez konfiguracji specjalnych bloków komunikacyjnych (tak jak w PLC). Tutaj wystarczy zastosować „wejścia i wyjścia sieciowe” co dla użytkowników bez specjalistycznej wiedzy jest dużym udogodnieniem. Oprogramowanie LOGO!Soft Comfort posiada dwa tryby edycji programu tryb schematu czyli klasyczny widok oraz projekt sieci, w którym możemy konfigurować połączenia sieciowe oraz uruchomić okna edycji programów kilku sterowników LOGO! 8.

Oprócz komunikacji Ethernet sterownik LOGO! 8 możemy wyposażyć w moduł LOGO! CMR 2020, który wzbogaci funkcjonalność o sieć GPRS / SMS / GPS. Dzięki temu urządzeniu, między innymi, możemy za pośrednictwem SMS wysyłać rozkazy dla sterownika LOGO! 8 czy wysyłać zapytania o parametry i stan LOGO! 8. Ciekawostka tego modułu to GPS dzięki któremu możemy zdalnie dowiedzieć się w jakim miejscu znajduje się sterownik. Ta opcja znajdzie zastosowanie w obiektach, które się przemieszczają. Dodatkowa możliwość to synchronizacja czasu zegara sterownika zarówno po GPS, sieci komórkowej a nawet sieci internetowej.

LOGO! 8 – WEB SERWER I SMARTFON

Jakby jeszcze było mało możliwości to LOGO! 8 posiada wbudowany WEB SERWER. Dzięki tej funkcjonalności mamy możliwość dostępu do wszystkich funkcji sterownika oraz panelu TDE z poziomu przeglądarki internetowej. Oczywiście zarówno LOGO! 8 jak i urządzenie na którym chcemy podejrzeć sterownik muszą być w tej samej sieci. Oznacza to, że jak do sieci podłączymy router WIFI to będziemy mieli dostęp do sterownika np. za pomocą Smartfona – wystarczy przeglądarce wpisać adres IP sterownika. Na duży plus zasługuje sposób wyświetlania strony w przeglądarce internetowej – wszystko jest w trybie responsywnym czyli widok automatycznie dostosowuje się do rozdzielczości urządzenia.

img_0808

Oprócz zdalnego dostępu do LOGO! 8 przez przeglądarkę internetową Siemens wypuścił darmową aplikację LOGO! na Android. Na powyższej fotografii widać podgląd WebSerwer właśnie z dedykowanej aplikacji na Smartfon. Oprócz podglądu wyświetlacza aplikacja ta daje dużo więcej możliwości diagnostycznych. Możemy podglądać zmiany w czasie stanu wejść, wyjść, markerów i pozostałych zmiennych użytych w programie w postaci tabeli lub trendów (wykresów). Aplikacja umożliwia również zmianę parametrów, wartości zadanych, limitów itp. Możemy ją pobrać z Google Play.logo8-na-androida

Zdalny dostęp do WEB SERWER da się zabezpieczyć hasłem, więc śmiało możemy znaleźć zastosowanie w zakładach przemysłowych – już zacieram ręce gdy będę szpanował przejmując kontrole nad układem sterowania za pomocą smartfona :).

Ciekawe dokumenty:

  1. Podręcznik LOGO! 8 – do pobrania.
  2. Przykładowe aplikacje – do pobrania.

LOGO! 8 – CIEKAWOSTKI

  • Możliwości komunikacyjne z systemami KNX – LINK
  • Nowa wersja LOGO!8 obsługująca komunikację w protokole Modbus TCP – LINK

LOGO! 8 – PODSUMOWANIE

LOGO! 8 to sterownik, który jak na swoją cenę i możliwości konfiguracji, to oferuje duże możliwości. Z pewnością jest w stanie poradzić sobie z wieloma układami sterowania zarówno w instalacjach domowych jak i przemysłowych.

LOGO! 8 nie jest zaliczany do klasy sterowników PLC chociażby z uwagi na brak możliwości sterowania związanych z presją czasu np. do szybkich maszyn wymagających funkcji przerwania. Prezentowany sterownik nie poradzi sobie również ze złożonymi operacjami matematycznymi. Możliwości komunikacyjne nie są przystosowane do złożonej komunikacji otwartej, jak np. PROFINET umożliwiają podstawową wymianę danych.

LOGO! 8 co prawda można używać do ambitnych zadań jednak nie należy na siłę zmagać się z jego ograniczeniami i we właściwym czasie zastosować sterownik PLC np. Siemens S7-1200.

W mojej ocenie LOGO! 8 ma podstawową zaletę jaką jest prostota w użytkowaniu. Wystarczy znać podstawowe zagadnienia z układami dyskretnymi typu łączenie bramek AND i OR a następne zagadnienia typu liczniki i przekaźniki czasowe zostaną zaabsorbowane w toku drążenia zasad programowania z LOGO!.



Utworzono: / Kategoria: , ,
  • Autor: Marcin Faszczewski • iAutomatyka.pl
  • Redaktor naczelny w iAutomatyka.pl. Założyłem blog i portal iAutomatyka.pl aby wspólnie z Automatykami, Firmami i Integratorami publikować i szerzyć informacje związane z automatyką.  Nazywamy to Projektem iAutomatyka! Od artykułów wyjaśniających zasady w świecie automatyki po wpisy informacyjne z wydarzeniami firm. Zapraszam Automatyków do założenia bezpłatnego konta i publikowania artykułów o automatyce razem z nami. Zapraszam też firmy do założenia profilu i umieszczenia swojej działalności w katalogu i na mapie automatyki jak i publikowania artykułów wśród społeczeństwa automatyków.
  • Profil Autora
  • https://iautomatyka.pl/

Reklama

Newsletter

Zapisz się i jako pierwszy otrzymuj nowości!



PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ



NAJNOWSZE PUBLIKACJE OD UŻYTKOWNIKÓW I FIRM

Reklama



POLECANE FIRMY I PRODUKTY
  • Obsługa za pomocą urządzeń mobilnych zapewnia wygodę i ciągłość pracy Operatorzy maszyn mogą teraz płynnie przełączać kontrolę nad maszyną między głównym interfejsem HMI a urządzeniami mobilnymi. Nowa funkcja systemu mapp View firmy B&R...
  • 1,000 PLN
    Zdobądź wiedzę i bądź pewny, że nic Cię nie zaskoczy. Nie musisz przekopywać się przez tony katalogów i instrukcji. Oferujemy Ci kompleksowy system szkoleń, który sprawi, że najpierw zbudujesz fundamenty swojej wiedzy, a później pod okiem n...
    Czas trwania: 7h - 14 h
    Link: Terminy
  • Seria EX-Z Czujniki z serii EX-Z to jedne z najmniejszych urządzeń tego typu na świecie. Najcieńszy model posiada grubość jedynie 3 mm co zostało osiągnięte przez zastosowanie nowych półprzewodników i dzięki temu wyeliminowanie przewodów. B...
  • To rozwiązanie oparte o technologię LoRaWAN pozwala skutecznie realizować działania ograniczające ryzyko rozprzestrzeniania się wirusa . Możliwość automatycznej kontroli dystansu z jednoczesnym monitoringiem relacji i wstecznym śledzeniem k...
  • Autor: Paweł Wiącek, Kierownik Produktu Czujniki Przemysłowe, SICK Sp. Z o.o. SLT – Smart Light Tower, czyli inteligentna optyczna kolumna sygnalizacyjna pracująca po IO-Link   SLT zapewnia elastyczność w wizualizacji przebiegu procesó...
  • Przy użyciu flexROOM® można szybko i łatwo realizować automatykę budynkową na potrzeby biur i budynków administracyjnych, zgodną z obowiązującymi normami i efektywną energetycznie. flexROOM® to szeroki wachlarz rozwiązań dla automatyki budy...