Partnerzy portalu iAutomatyka.pl

ZOSTAŃ PARTNEREM PORTALU

Korporacja Mitsubishi Electric, posiadająca 90 lat doświadczenia w zakresie dostarczania niezawodnych, wysokiej jakości innowacyjnych produktów w dziedzinie automatyki przemysłowej, produkcji, marketingu i sprzedaży urządzeń elektrycznych i elektronicznych. Programowalne sterowniki PLC, rozwiązania napędowe, roboty przemysłowe, panele dotykowe, wycinarki laserowe i sterownie CNC firmy Mitsubishi Electric zaliczają się do produktów najwydajniejszych na rynku i gwarantują sukcesy firmy już od ponad 30 lat.

WAGO jest producentem urządzeń automatyki przemysłowej i budynkowej oraz systemów połączeń dla elektrotechniki i elektroniki. Powstanie w 1951 roku firmy WAGO było wyrazem przekonania o słuszności obranego kierunku i stworzyło podwaliny pod dalszy rozwój technologii. Z czasem stała się ona standardem na całym świecie i teraz nie sposób wyobrazić sobie nowoczesnej instalacji elektrycznej czy systemu automatycznego sterowania bez wyrobów WAGO.

Eaton Electric jest producentem najwyższej jakości automatyki przemysłowej, aparatury sygnalizacyjnej, łączeniowej, zabezpieczającej i instalacyjnej oraz systemów rozdziału energii niskiego napięcia. Międzynarodowe nagrody oraz certyfikaty są dowodem, iż produkty Eaton Electric odpowiadają najnowszym standardom bezpieczeństwa i wymaganiom jakości. Wszystkie nasze wyroby gwarantują długoletnie działanie.

Generic selectors
Exact matches only
Szukaj w tytule
Search in content
Szukaj postów i artykułów
Search in pages
Szukaj w katalogu firm
Szukaj ofert pracy

Kurs Automatyki #6.3 Serwomechanizmy Mitsubishi – funkcje stosowane w praktyce

3067 wyświetleń

Biorąc pod uwagę układy automatyki sterowanie ruchem nie należy do najprostszych zagadnień. Istnieje szereg zależności zaczynając od konfiguracji układu, programowania, dostrajania i tuningowania go. W poprzednich artykułach tej serii zapoznaliśmy się z podstawowymi zagadnieniami związanymi z budową serwomechanizmów. W tym artykule chciałbym przekonać Was, że rozwiązania Mitsubishi Electric w znaczny sposób ułatwiają realizację maszyn w oparciu o sterowanie ruchem oraz przedstawimy kilka funkcji stosowanych w praktyce.

Firma Mitsubishi Electric przed powstaniem tego kursu zaprosiła nas na dwudniowe szkolenie z programowania układów MELSERVO, które szczerze polecamy. Następnie przez 30 dni mieliśmy do dyspozycji walizkę szkoleniową, na podstawie której oparte są te publikacje. Na końcu tego artykułu znajduje się instrukcja jak pobrać oprogramowanie GX Works 3 pozwalające na programowanie PLC i serwomechanizmów (wraz z kluczem instalacyjnym).

Kurs Automatyki #6
Część 1: Serwomechanizmy Mitsubishi 1/3 Budowa i zasada działania
Część 2: Serwomechanizmy Mitsubishi 2/3: Podłączenie i programowanie
Część 3: Serwomechanizmy Mitsubishi 3/3: Funkcje stosowane w praktyce

KURS AUTOMATYKI – FILM

Poniższy film jest kolejnym odcinkiem Kursu Automatyki. Po obejrzeniu zachęcamy do przeczytania reszty tego artykułu gdzie zostało wyjaśnione więcej szczegółów o serwomechanizmach.

Interpolacja liniowa i kołowa a serwomechanizmy

Interpolacja jest to budowanie zależności pomiędzy osiami, dzięki niej osie ze sobą współpracują. Stosuje się interpolację liniową na przykład do stołów X,Y gdzie aby osiągnąć następny punkt pracy obie osie muszą współpracować, wtedy linia od punktu do punktu odbywa się po skosie a nie slalomem. Inny rodzaj to interpolacja kołowa, która również może być wykorzystywana do operacji CNC na przykład aby laser wyciął okrągły otwór na stole X,Y. Interpolację kołową można również stosować na stołach obrotowych co prezentuje poniższy film z urządzeniami w oparciu o system sterowania ruchem Mitsubishi Electic:

Tabela pozycji

Tabela pozycji to zdefiniowane operacje kolejnych kroków obrotu serw w postaci tabeli. W każdym wierszu tabeli możemy ustawić takie parametry jak metodę ruchu, czasy przyśpieszenia i hamowania, kierunek obrotów (znak -/+), drogę serwa w postaci impulsów, prędkość obrotową serwa czy opóźnienie rozpoczęcia operacji. Do tabeli możemy odwoływać się z poziomu programu PLC do dowolnego jej wiersza. Ciekawym narzędziem w oprogramowaniu Mitsubishi GX Works 3 jest symulator ruchu  gdzie w postaci wykresu widzimy stosunek zmian prędkości serwa w czasie, czyli zmiany pracy serwa w stosunku do kolejnych wierszy tabeli.

Tabelę pozycji wykorzystujemy w przypadku, gdy ruchy maszyny są powtarzalne np. winda, otwieranie klapy, transporter, paletyzator. Do parametrów w tabeli możemy odwoływać się z poziomu programu PLC co oznacza, że jesteśmy w stanie przygotować wizualizację na panelu HMI z możliwością zmiany tych parametrów. Jest to przydatne w sytuacjach, gdzie może nastąpić zmiana obiektu w maszynie.

Przykład:  Paletyzator układa kartony z pampersami na palecie EURO, które następnie jadą do marketu. Nagle na biurku mistrza linii pakującej ląduje zawiadomienie, które przyszło z biura bieronki. Życzą sobie mniejsze palety „bo łatwiej nimi manewrować po magazynie”. Przy takiej zmianie konieczne jest przezbrojenie paletyzatora, zmiana części mechanicznych ale też jego ruchów np. ramienia, które napędzają serwa. Teraz gdy opcje zmiany parametrów ruchu serwa są dostępne z poziomu panelu HMI to dobry dział utrzymania ruchu jest w stanie samodzielnie ustawić taką maszynę.

Krzywka elektroniczna

Zanim przejdziemy do elektroniki, zdefiniujmy krzywkę klasyczną (mechaniczną). Krzywka jest to mimośrodowy element konstrukcji mechanicznej, zazwyczaj o specjalnym kształcie (symetrycznym lub asymetrycznym). Krzywka wykorzystywana jest we wszelkiego rodzaju mechanizmach do chwilowej zmiany położenia jednej części względem innej. Zmiana położenia może być zarówno jednorazowa (np. w potencjometrze) lub też okresowa (np. w pompie krzywkowej).

Po prawej stronie zamieszono animację przykładowej asymetrycznej krzywki mechanicznej. Krzywka elektroniczna jest to odzwierciedlenie ruchu krzywki mechanicznej ale za pośrednictwem serwomechanizmu. Od razu zrozumiesz powiązanie jak obejrzysz poniższy film od Mitsubishi Electric (2:23 minuta) gdzie pokazano wizualizację krzywki mechanicznej i jej odzwierciedlenie krzywki elektronicznej.

 

Krzywka elektroniczna przykładowo może odzwierciedlać kształt opakowania (butelka). Krzywka elektroniczna w praktykach serwo to elektroniczny zapis krzywki mechanicznej. Dawniej taka krzywka musiała zostać wykonana mechanicznie np. we frezarce. Krzywkę w oprogramowaniu GX Works 3 można konfigurować ręcznie, wstępnie za pomocą myszki a później doprecyzować parametrami lub skorzystać z funkcji automatycznej generacji krzywki po wpisaniu parametrów w zależności od zastosowania. Istnieje również możliwość aby pozostawić konfigurację krzywki dla operatora maszyny z poziomu panelu HMI.

W oprogramowaniu GX Works 3 przy projektowaniu krzywki możemy zaobserwować również jej zmiany prędkości, przyśpieszenia i dynamiki (szarpnięć) co pokazano na rysunku poniżej.

Jakby się zastanowić to skonfigurowana trajektoria krzywki podąża za enkoderem w serwomotorze. W trakcie obrotu zmienia się również wartość pozycji enkodera i na tej podstawie serwomechanizm „wie”, czy ma przyśpieszyć w dalszej trajektorii krzywki czy zwolnić.

Ciekawa opcja warta wspomnienia to możliwość zmiany krzywki w trakcie działania maszyny, możemy wcześniej zdefiniować kilka rodzai krzywki elektronicznej i zmieniać ją w zależności od potrzeby. Po co taka funkcja? Wyobraź sobie maszynę pakującą która jest dostosowana do kilku rodzajów opakowań. Dzisiaj linia produkcyjna nalewa w opakowania o pojemności 1 litra a jutro wprowadzamy opakowania 1,5 litra. Odpowiednio przygotowane wcześniej krzywki w systemie sterowania pozwalają na płynne przezbrojenie maszyny na inny rodzaj opakowania. Jakby dalej drążyć ten temat to można przygotować operatorom i automatykom utrzymania ruchu możliwość dodania nowego opakowania jako „receptury”. W praktyce wygląda to tak, że kopiowana jest istniejąca receptura opakowania i nanoszone są zmiany w parametrach tej receptury. Systemy sterowania w oparciu o serwomechanizmy Mitsubishi są przygotowane na każdy rodzaj aplikacji.

Poniższy film (1:22) przedstawia przykład zastosowania krzywki elektronicznej w maszynie nalewającej. Ruch kranów jest dostosowany do kształtu pojemnika.

Mark Detection

Jeśli już wiesz jak działa i do czego służy krzywka elektroniczna to pora na kolejny krok. Wyobraź sobie maszynę pakującą chipsy, niech to będą POP STAR gdzieś z głębi Azji. Odmierzona porcja chipsów swobodnie wpada do przed chwilą zgrzanego warkocza po czym paczka zostaje zgrzewana i ucinana. Skąd układ wie w którym miejscu ma zgrzać folię paczki aby napisy i grafika były zawsze w tym samym miejscu? Czyżby dałoby się to opracować precyzyjnie tylko w programie na podstawie liczby obrotów? Na krótką metę pewnie tak choć po chwili całość by się rozjeżdżała pod wpływem zbyt wielu czynników i chipsy zgrzewane byłyby raz na napisie POP STAR a raz gdzie indziej. Dlatego aby zachować powtarzalność i precyzyjność układy w oparciu o serwomechanizmy Mitsubishi stosują technikę Mark Detection. Czujnik optyczny dla każdej operacji wykrywa markera na folii, a jest to nic innego jak nadrukowany kwadrat o jednolitym kolorze. Na tej podstawie układ serwomechanizmów (wszystkie osie) po wykryciu kolejnego markera mogą zacząć operację od początku. Synchronizacja obrotu napędów, podążanie za enkoderem, krzywka elektroniczna do zgrzewania lub przecinania paczki – wszystkie te operacje są przeprowadzane precyzyjnie dzięki opcji Mark Detection.

Spójrz na poniższy film. W minucie 13:47 widać zgrzewanie pełnych paczek chipsów a w 14:36 wykrywanie przez czujnik optyczny markera nadrukowanego na czarno.

Inny przykład wykorzystania Mark Detection to podążanie za markerem. Układ po wykryciu markera przez czujnik może śledzić obiekt. Demo wyjaśniające w filmie poniżej:

Synchronizacja serwomotorów i nadążanie za enkoderem.

Obejrzałeś powyższy film o chipsach? Widziałeś ile jest tam napędzanych wałków, napinaczy, noży do zgrzewania i cięcia? Niektóre z tych wałków napędzają osobne serwomotory i każdy z nich to osobna oś. Pisząc program sterowania można podejść do każdego silnika osobno ale wtedy namnożymy sobie pracy i poświęcimy sporo czasu. Dlatego w tego typu maszynach pakujących lub nawijających stosuje się ułatwienia w postaci synchronizacji, przekładni elektronicznych i nadążania za enkoderem.

Aby to wytłumaczyć będziemy posiłkować się poniższymi filmami, na których jest dość prosty przykład maszyny wycinającej arkusze. Układ jest zbudowany w oparciu o funkcję Mark Detection, prostej krzywki elektronicznej oraz podążania za enkoderem. Filmy są po angielsku dlatego też postaram się wytłumaczyć o co w nich chodzi. W programie Mitsubishi GX Works 3 ustalono zależność pomiędzy enkoderem inkrementalnym zamontowanym na obracającym się transporterze a serwomotorem na wale obrotowym z nożem ucinającym produkt. W tej zależności to enkoder jest nadrzędny i wyznacza prędkość obrotu dla serwa na wale z nożem. Dzięki funkcji Mark Detection układ wie, kiedy ma zacząć obracać wałem z nożem o trajektorii obrotu według zaprogramowanej krzywki elektronicznej.

Powyższy przykład jest jednym z najprostszych. W oprogramowaniu GX Works 3 możemy wykonać bardziej skomplikowane konfiguracje i synchronizacje pomiędzy fizycznymi i wirtualnymi serwomechanizmami. Całość odbywa się w oparciu o intuicyjny model graficzny służący tylko jako pomoc w wyobrażeniu tych mechanizmów, które w zasadzie są wirtualne. Jest to pewien poziom abstrakcji ale w pierwszym starciu w praktyce wszystko staje się jasne, dlatego warto skorzystać ze szkoleń organizowanych przez Mitsubishi Electric.

W sieci znalazłem film, który jest prosty, ale dobrze obrazuje funkcję podążania za enkoderem. Po obrocie enkodera (ręką) serwomotor wykonuje obroty zgodnie z zastosowaną przekładnią elektroniczną.

Poniższy film natomiast doskonale obrazuje jak ekstremalnie precyzyjne może być synchronizacja pomiędzy serwomechanizmami Mitsubishi.

Dostrajanie i tuning serwomechanizmów

Dostrajanie serwomechanizmów przy uruchomieniu systemu jest niezwykle ważnym etapem mającym znaczny wpływ na jakość działania i eksploatację maszyny. Seria Serwowzmacniaczy MR-J4 Mitsubishi Electric posiada szereg funkcji do polepszenia jakości pracy maszyny. Są to specjalne funkcje, takie jak pierwszy i drugi poziom tłumienia wibracji czy funkcja strojenia one-touch. Dzięki funkcjom „Advanced One-Touch Auto-Tuning” (Automatyczne strojenie) oraz „Advanced Vibration Suppression” (Zaawansowana kontrola tłumienia drgań), strojenie systemu przebiega niezwykle szybko. Funkcje te są dostępne zarówno podczas uruchamiania systemu jak i eksploatacji, co pozwala skrócić czas rozruchu i parametryzacji.

Na szkoleniu mitsubishi spodobała mi się funkcja One-Touch Auto-Tuning, która jest zestawem parametrów pracy automatycznie dostrajanych faktycznie po naciśnięciu jednego przycisku. Może okazać się niezwykle przydatne dla osób które nie mają doktoratu z napędów i sterowania a jednak będą potrafiły samodzielnie dostroić serwomechanizm. Ta zaawansowana funkcja polega na tym, że kiedy mamy już podpięty napęd do maszyny i wstępnie zaprogramowany to przez naciśnięcie jednego przycisku w oprogramowaniu uruchomimy funkcję, która zacznie poszukiwać dodatkowych parametrów poprawiających działanie i kulturę pracy maszyny. Jednym z takich parametrów są filtry rezonansowe, które wykrywają skutecznie niwelują drgania maszyny poprzez wprowadzenie odpowiednich ustawień częstotliwości pracy serwa.

Autotuning w czasie rzeczywistym

RTAT oznacza Real-Time Auto-Tuning czyli tuning w czasie rzeczywistym i jest funkcją standardową serwowzmacniaczy Mitsubishi. Ta funkcja umożliwia automatyczne dostosowanie ustawień (parametry dla czynników wzmacniania itd.) podczas pracy. Jeśli zmieni się np. obciążenie silnika podczas pracy, serwowzmacnienie przestawia automatycznie czynniki wzmacniania w celu kompensacji. Tryb specjalny z ustawieniami fabrycznymi jest tym samym bezpośrednio możliwy po rozpakowaniu i podłączeniu. Funkcja RTAT jest dostępna w przypadku serii MR-J2S oraz MR-J3. Reakcja zadziałania może być przestawiania na 15 poziomach (1 do F). Poniższy film doskonale prezentuje wykorzystanie tej funkcji:

Diagnostyka mechaniki maszyny

Oprogramowanie MR Configurator 2 umożliwia wykonanie diagnostyki mechaniki maszyny. Dzięki tej funkcji otrzymamy wykres, na którym możemy zobaczyć w jakich częstotliwościach maszyna może pracować nieprawidłowo. Funkcję możemy użyć przed pierwszym strojeniem i tuningowaniem aby zobaczyć jak działa układ lub po zastosowaniu funkcji tuningowych aby sprawdzić ich skuteczność. Jeśli po próbach dostrajania na wykresie nadal zauważymy niepokojące odchylenia to może się okazać, że wina jest po stronie konstrukcji np. duże luzy. Operacja diagnostyki maszyny jest niezwykle istotna ponieważ ma ogromny wpływ na jej późniejsze zużycie.

GX Works 3 do pobrania

Dzięki współpracy z Mitsubishi Electric udało nam się uzyskać klucz licencyjny do oprogramowania GX Works 3. Instrukcja znajduje się poniżej:

 1. Logujemy się na MyMitsubishi : https://pl3a.mitsubishielectric.com/fa/pl/mymitsubishi
 2. Wchodzimy w oprogramowanie -> wyszukujemy GX Works3
 3. Pobieramy najnowszą wersję 1.035M
 4. Używamy kodu instalacyjnego 208-437676835
 5. Wraz z GX Works3 instaluje się też MR Configurator 2 – do zabawy z samym serwo (parametryzacja i nie tylko)

 

Jeśli masz do czynienia z serwomechanizmami Mitsubishi to koniecznie podziel się swoją opinią w komentarzu. Mile widziane będą również zdjęcia i filmy z realnych obiektów.

Więcej o serwomechanizmach Mitsubishi znajdziesz tutaj: https://pl3a.mitsubishielectric.com/fa/pl/products/drv/servo/index.htmlArtykuł z serii: Kurs podstaw automatyki
24 lipca 2017 / Kategoria: , , , , ,
 • Autor: Marcin Faszczewski
 • Założyłem blog i portal iAutomatyka.pl aby wspólnie z Automatykami, Firmami i Integratorami publikować i szerzyć informacje związane z automatyką.  Nazywamy to Projektem iAutomatyka!

  Od artykułów wyjaśniających zasady w świecie automatyki po wpisy informacyjne z wydarzeniami firm. Zapraszam Automatyków do założenia bezpłatnego konta i publikowania artykułów o automatyce razem z nami. Zapraszam też firmy do założenia profilu i umieszczenia swojej działalności w katalogu i na mapie automatyki jak i publikowania artykułów wśród społeczeństwa automatyków.

  Dołącz do projektu jako Integrator Automatyki.

  Dołącz do projektu jako Automatyk.

  Dołącz do projektu jako Firma, Producent, Dystrybutor.

 • Profil Autora
 • http://iautomatyka.pl/

CO O TYM MYŚLISZ? DODAJ KOMENTARZ!

NAJNOWSZE OD UŻYTKOWNIKÓW I FIRM

Lapp w branży kolejnictwa

Przemysł kolejowy stoi przed wielką szansą: wiele regionów wzrostu gospodarczego na całym świecie rozwija się z coraz większą dynamiką. Jednocześnie wzrasta zapotrzebowanie na szybkie systemy transportu miejskiego a na znaczeniu zyskują projekty szybkich kolei. Wszystkie rozwiązania stosowane w przemyśle kolejowym musza spełniać coraz bardziej restrykcyjne przepisy bezpieczeństwa oraz normy jakości, szczególnie wymagające pod względem ochrony

Lapp w branży kolejnictwa

Jak wgrywać plik GSD do sterowników Siemens w Step 7 – na przykładzie dalmierza SICK

Komunikacja PROFIBUS? Plik GSD? Siemens step 7? Już to gdzieś słyszałeś ;) ? Zobacz na przykładzie wymiany czujnika SICK jak wygląda aktualizacja pliku GSD w Simatic Manager. Zapraszamy na artykuł napisany przez członka naszej grupy Automatyk Może Więcej - Maciej Pala!

Jak wgrywać plik GSD do sterowników Siemens w Step 7 – na przykładzie dalmierza SICK

Pierwsze kroki wizualizacji w CoDeSys3 na przykładzie panelu HMI z PLC XV102 EATON

Aplikacja CODESYS 3 to nie tylko potężne środowisko programistyczne do opracowywania programów sterujących dla sterowników PLC. To jednocześnie bardzo przyjazne i zaawansowane narzędzie do tworzenia wizualizacji paneli HMI oraz wizualizacji przeglądarkowych. Zintegrowany edytor wykorzystuje zmienne aplikacji do sterowania elementami wizualizującymi w sposób dowolnie zaimplementowany przez użytkownika. Możliwości zmiany koloru, kształtu, położenia czy zakresu widoczności elementów

Pierwsze kroki wizualizacji w CoDeSys3 na przykładzie panelu HMI z PLC XV102 EATON

Arkanoid na HMI I PLC Siemens TP700 Comfort + S7-1200 – Artykuł nagrodzony!

Witam! Kiedyś musiał nastąpić ten dzień, kiedy publikuję tu swój pierwszy artykuł, więc o to i on. Jakiś czas temu opublikowałem film w którym pokazałem moją mini grę napisaną na S7-1200 i panelu TP700 Comfort. Powiem szczerze, że jestem w nie małym  szoku widząc jakie zainteresowanie on wywołał. Posypało się sporo pytań i próśb, więc

Arkanoid na HMI I PLC Siemens TP700 Comfort + S7-1200 – Artykuł nagrodzony!

Szkolenie video programowania serwomechanizmów Mitsubishi Electric

Zapraszamy na bezpłatne szkolenie, na którym dowiesz się jak łatwo zaprogramować aplikację z napędami serwo. Szkolenie bazuje na stanowisku testowym i prowadzi krok po kroku od konfiguracji po uruchomienie aplikacji. Jeśli zagadnienia związane z układami serwomechanizmów są Tobie nadal obce to zapoznaj się z filmami wyjaśniającymi podstawy, autorstwa Marcina Faszczewskiego z iAutomatyka.pl: Kurs Automatyki #6 Część

Szkolenie video programowania serwomechanizmów Mitsubishi Electric

Jak dodać artykuł, komunikat lub film z YouTube na iAutomatyka.pl

Główny cel Projektu iAutomatyka to Integracja Ludzi z Automatyką! Jako zespół iAutomatyka.pl staramy się dostarczać interesujących i wartościowych treści ale również umożliwiamy publikować razem z nami zarówno użytkownikom jak i firmom. Zanim dodasz publikację warto zapoznać się z zasadami publikacji na portalu iAutomatyka.pl. Musisz także mieć założone konto i być zalogowanym. Krok 1: Zaloguj się lub zarejestruj nowe konto Przyciski

Jak dodać artykuł, komunikat lub film z YouTube na iAutomatyka.pl

GODNE UWAGI

Automatyka domowa

Elektronika

KATEGORIE POSTÓW
Bądź na bieżąco!
POLECANY POST

Promocja na zestaw EATON: PLC/HMI + Moduł CAN + 16DIO + Licencja CoDeSys

Mamy dobre nowiny! Wspólnie z firmą EATON opracowaliśmy zestaw, który pozwoli na samodzielne programowanie PLC, budowanie wizualizacji HMI, utworzenie sieci komunikacyjnej CAN RS485 i Ethernet oraz sterowanie fizycznymi wejściami i wyjściami! Zestaw umożliwi również zbudowanie wizualizacji na przeglądarkę internetową co oznacza, że można przetestować zdalne sterowanie przez smartfon dzięki sieci np. WIFI.  Wszystko to zbudujemy

Promocja na zestaw EATON: PLC/HMI + Moduł CAN + 16DIO + Licencja CoDeSys

NAJNOWSZE POSTY
POLECANE FIRMY I PRODUKTY
Wydarzenia
Partnerzy Portalu iAutomatyka.pl

Wszystko stanie się prostsze po zalogowaniu :)

Przypomnij hasło

Nie masz konta? Zarejestruj się

Forgot your password?

Enter your account data and we will send you a link to reset your password.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Close
z

  Przetwarzamy pliki... jeszcze chwilka…