Partnerzy portalu iAutomatyka.pl

ZOSTAŃ PARTNEREM PORTALU

Korporacja Mitsubishi Electric, posiadająca 90 lat doświadczenia w zakresie dostarczania niezawodnych, wysokiej jakości innowacyjnych produktów w dziedzinie automatyki przemysłowej, produkcji, marketingu i sprzedaży urządzeń elektrycznych i elektronicznych. Programowalne sterowniki PLC, rozwiązania napędowe, roboty przemysłowe, panele dotykowe, wycinarki laserowe i sterownie CNC firmy Mitsubishi Electric zaliczają się do produktów najwydajniejszych na rynku i gwarantują sukcesy firmy już od ponad 30 lat.

WAGO jest producentem urządzeń automatyki przemysłowej i budynkowej oraz systemów połączeń dla elektrotechniki i elektroniki. Powstanie w 1951 roku firmy WAGO było wyrazem przekonania o słuszności obranego kierunku i stworzyło podwaliny pod dalszy rozwój technologii. Z czasem stała się ona standardem na całym świecie i teraz nie sposób wyobrazić sobie nowoczesnej instalacji elektrycznej czy systemu automatycznego sterowania bez wyrobów WAGO.

Eaton Electric jest producentem najwyższej jakości automatyki przemysłowej, aparatury sygnalizacyjnej, łączeniowej, zabezpieczającej i instalacyjnej oraz systemów rozdziału energii niskiego napięcia. Międzynarodowe nagrody oraz certyfikaty są dowodem, iż produkty Eaton Electric odpowiadają najnowszym standardom bezpieczeństwa i wymaganiom jakości. Wszystkie nasze wyroby gwarantują długoletnie działanie.

Generic selectors
Exact matches only
Szukaj w tytule
Search in content
Szukaj postów i artykułów
Search in pages
Szukaj w katalogu firm

Recenzja #1 kursu video: Sterowniki Siemens PLC + TIA PORTAL + FACTORY IO

2234 wyświetleń

Pracuję jako automatyk od 6 lat, kończyłem Politechnikę Gdańską na wydziale Elektrycznym. Chciałbym się podzielić przemyśleniami,wnioskami i odczuciami po odbyciu kursu autorstwa Tomasza Gilewskiego: „Sterowniki Siemens. Kurs video. Programowanie PLC w praktyce” udostępnionego dzięki uprzejmości kolegów prowadzących portal iAutomatyka.pl.

Postanowiłem opisać kilka aspektów, które najbardziej rzuciły mi się w oczy lub zapadły w pamięci, co przedstawiam poniżej.

Odpowiednie tempo

Na wielu kursach, tutorialach czy samouczkach on-line, prowadzący dość często zbyt szybko mówi i pokazuje. Jest to o tyle uciążliwe dla słuchacza, że ten musi mechanicznie powtarzać „kliknięcia” bez wczytywania się w ich sens, albo kilkakrotnie odtwarzać dany fragment filmu instruktażowego, co bywa irytujące. Na zaproponowanym tutaj kursie prowadzący mówi dość spokojnie, powoli, chwilami sam się zastanawia. Daje to możliwość jednoczesnego oglądania i wykonywania tych samych kroków, które przedstawia prowadzący. Bez pośpiechu, metodycznie, przyjemnie. Kurs jest przez to bardziej naturalny i komfortowy w odbiorze. Nie ma strzelania „jak z karabinu” regułkami i bełkotliwego słowotoku. Jest tyle informacji ile potrzeba, w odpowiednim tempie.

Tematyka

Wbrew pozorom ugryźć takie zagadnienie jak programowanie sterowników PLC w jednym, spójnym kursie nie jest rzeczą prostą. Tej tematyce poświęca się całe książki (podręczniki), które i tak nie wyczerpują tematyki i nie obejmują całości zagadnień i problemów. Autor kursu podszedł do tego problemu bardzo sprytnie, stawiając na przydatność i funkcjonalność. Mianowicie zamiast rozkładać na części pierwsze architekturę całego TIA PORTAL (co i tak mogłoby minąć się z zamierzonym celem kursu i zniechęcić część potencjalnych odbiorców), postanowił skompensować niezbędną wiedzę i przygotować swoisty przepis. Kurs jest receptą jak krok po kroku wykonać etapy konfiguracji, które pozwolą nam zestawić połączenie z PLC, napisać program i zapoznać się z funkcjonalnością przedstawionych w kursie narzędzi.

Przyjazny język

Jeśli ktokolwiek szuka kursu przepełnionego homeryckimi opisami, kwiecistymi porównaniami, czy technicznej nomenklatury rodem ze Star Treka  – na szczęście tego tutaj nie znajdzie. Nie ma przerostu formy nad treścią, jest natomiast prosty, konkretny przekaz informacji. Autor mówi językiem swobodnym, niemalże potocznym. Jest przyjazny, a przede wszystkim zrozumiały nawet dla tej części odbiorców, która przygodę z inżynierią dopiero zaczyna. Nie odstrasza od tematyki szkolenia, a to jest chyba najważniejsze, zwłaszcza dla młodszej grupy kursantów.

Factory IO

Przyznam, że pierwszy raz zetknąłem się z tym narzędziem właśnie podczas tego kursu. Uważam, że jest to strzał w dziesiątkę. Dlaczego? Ponieważ początki mojej pracy zawodowej były pewnie podobne jak większości studentów. Pierwsza praca na obiekcie = zderzenie ze ścianą.  Jak to? Przecież przygotowywałem się do tego zawodu przez 5 lat swojego życia w murach uczelni, czyż nie? Otóż okazało się, że prowadzone kwiecistą polszczyzną wykłady o czterdziestu metodach stabilizacji układu starowania bez wątpienia niosą ogromną wartość naukowo-merytoryczną, natomiast praktycznego podejścia do problemu i analizy (nawet najprostszych) procesów nas nie nauczyły. Innymi słowy: narzędzie Factory IO pozwala wpuścić nawet niedoświadczonego automatyka na obiekt „rzeczywisty” bez narażenia na szwank zdrowia zarówno jego, jak i urządzeń na obiekcie. Doświadczenie bezcenne.

Podsumowanie

Z chęcią polecę ten kurs zarówno studentom i automatykom wchodzącym na swoją ścieżkę kariery zawodowej, jak również „starym wyjadaczom”. Kurs jest przyjazny użytkownikowi, rozsądnie skonstruowany i przede wszystkim: praktyczny. Dawkuje informacje w odpowiednim tempie i nie odstrasza niezrozumiałymi sformułowaniami. Autor wyszedł naprzeciw grupie odbiorców, która i tak żyje w świecie opanowanym przez szum informacyjny i postanowił oszczędzić kursantom encyklopedycznych formułek, w miejsce których wstawił przejrzysty algorytm działania, opisany zrozumiałym językiem.


Jak odbyć kurs?

Kurs dostępny jest na stronie videopoint.pl i trwa ponad 5 godzin. Wydawnictwo  HELION do kursu dodaje również ebook „Szkoła programisty PLC. Sterowniki Przemysłowe” tego samego autora, Tomasza Gilewskiego.

>> STRONA Z KURSEM VIDEO <<

Co o tym myślisz? Napisz w komentarzu!

komentarzy

12 listopada 2017 / Kategoria: , , , ,
  • Autor: Stanisław Pawłowski
  • Pracuję jako automatyk od 2011. Skończyłem Politechnikę Gdańską na wydziale Elektrycznym. Programowałem między innymi sterowniki Siemens w aplikacjach związanych z automatyką morską i z maszynami stanowisk badawczych.
  • Profil Autora

POLECANE ARTYKUŁY

Jak przygotować stanowisko do składania szaf sterowniczych i elektrycznych

Jeśli niejedną szafę masz już za sobą to pewnie wiesz, że po 8 godzinach składania rozdzielnicy nasz kręgosłup boli jakby zaraz chciał pęknąć. Dlatego przygotowanie odpowiedniego stanowiska to totalna podstawa nie tylko ze względu na ergonomiczność pracy, ale również ze względu na porządek i czas. Pomieszczenie do składania i obróbki rozdzielnicy Dobrze gdy dysponujemy dwoma pomieszczeniami.

Jak przygotować stanowisko do składania szaf sterowniczych i elektrycznych

Konkurs Mikołajkowy iAutomatyka.pl

Święta zbliżają się wielkimi krokami, więc z okazji Mikołajek mamy dla Was prezent. Grono członków naszej grupy Automatyk może więcej z dnia na dzień rośnie – dlatego jako administratorzy grupy organizujemy mikołajkowy konkurs. Co to za grupa?  Grupa Automatyk może więcej składa się z inżynierów Automatyki pod różną postacią oraz z ludzi zainteresowanych branżą automatyki

Konkurs Mikołajkowy iAutomatyka.pl

Promocja na zestaw EATON: PLC/HMI + Moduł CAN + 16DIO + Licencja CoDeSys

Mamy dobre nowiny! Wspólnie z firmą EATON opracowaliśmy zestaw, który pozwoli na samodzielne programowanie PLC, budowanie wizualizacji HMI, utworzenie sieci komunikacyjnej CAN RS485 i Ethernet oraz sterowanie fizycznymi wejściami i wyjściami! Zestaw umożliwi również zbudowanie wizualizacji na przeglądarkę internetową co oznacza, że można przetestować zdalne sterowanie przez smartfon dzięki sieci np. WIFI.  Wszystko to zbudujemy

Promocja na zestaw EATON: PLC/HMI + Moduł CAN + 16DIO + Licencja CoDeSys

Drukarka do oznaczeń elementów automatyki od WAGO – Film

Firma Wago zachęca do zapoznania się z najefektywniejszym systemem oznaczania. Drukarka termotransferowa smartPRINTER (258-5000) doskonale nadaje się do szybkiego i łatwego oznaczania kompletnej szafy rozdzielczej. Drukarka smartPRINTER umożliwia nadruk na wielu różnych materiałach, takich jak: paski i tabliczki oznacznikowe, tabliczki znamionowe, tabliczki na przycisk, etykiety, oznaczniki na przewody i kable. Przyjrzyjmy się bliżej, dzięki smartPRINTER

Drukarka do oznaczeń elementów automatyki od WAGO – Film

Jak się połączyć ze sterownikiem Mitsubishi Electric FX5U w GX Works3

Inżynierom, którzy mają za sobą kilkanaście producentów sterowników PLC nie jest dużym problemem z połączeniem się nowo poznanego. Robią to intuicyjnie ponieważ mimo innego producenta, procedura połączenia zawsze jest podobna. Mitsubishi nie odbiega od normy, a połączenie sterownika z komputerem osobistym jest bardzo prosta, co udowodnię w poniższym artykule. Sposób połączenia Zanim dojdziemy do konfigurowania

Jak się połączyć ze sterownikiem Mitsubishi Electric FX5U w GX Works3

Eaton minimalizuje czas przestoju maszyny wykorzystując system SmartWire-DT

Eaton minimalizuje czas przestoju maszyny do przygotowywania warzyw w celu zapewnienia maksymalnie świeżych produktów. Wyzwaniem, jakie napotyka firma König, producent maszyn do zbioru i obróbki warzyw, jest niezawodne i bezpieczne przygotowywanie oraz pakowanie produktów spożywczych, przy zachowaniu jak najwyższej dostępności. Aby zaspokoić te potrzeby, König szukał wsparcia ze strony specjalisty, który umożliwiłby im tworzenie wysokiej jakości maszyn

Eaton minimalizuje czas przestoju maszyny wykorzystując system SmartWire-DT

KATEGORIE POSTÓW
Bądź na bieżąco!
POLECANY POST

Promocja na zestaw EATON: PLC/HMI + Moduł CAN + 16DIO + Licencja CoDeSys

Mamy dobre nowiny! Wspólnie z firmą EATON opracowaliśmy zestaw, który pozwoli na samodzielne programowanie PLC, budowanie wizualizacji HMI, utworzenie sieci komunikacyjnej CAN RS485 i Ethernet oraz sterowanie fizycznymi wejściami i wyjściami! Zestaw umożliwi również zbudowanie wizualizacji na przeglądarkę internetową co oznacza, że można przetestować zdalne sterowanie przez smartfon dzięki sieci np. WIFI.  Wszystko to zbudujemy

Promocja na zestaw EATON: PLC/HMI + Moduł CAN + 16DIO + Licencja CoDeSys

NAJNOWSZE POSTY
POLECANE FIRMY I PRODUKTY
Patronujemy

Partnerzy portalu

Wszystko stanie się prostsze po zalogowaniu :)

Przypomnij hasło

Nie masz konta? Zarejestruj się

Forgot your password?

Enter your account data and we will send you a link to reset your password.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Close
z

    Przetwarzamy pliki... jeszcze chwilka…