NEWSY / BLOG POZNAJ MITSUBISHI ELECTRIC ODDZIAŁ POLSKA

Korporacja Mitsubishi Electric, posiadająca 90 lat doświadczenia w zakresie dostarczania niezawodnych, wysokiej jakości innowacyjnych produktów w dziedzinie automatyki przemysłowej, produkcji, marketingu i sprzedaży urządzeń elektrycznych i elektronicznych. Programowalne sterowniki PLC, rozwiązania napędowe, roboty przemysłowe, panele dotykowe, wycinarki laserowe i sterownie CNC firmy Mitsubishi Electric zaliczają się do produktów najwydajniejszych na rynku i gwarantują sukcesy firmy już od ponad 30 lat.

KATALOG PRODUKTÓW POZNAJ FINDER

Od 1954 Finder pracował wyłącznie w zakresie przekaźników i timerów. Nasz wysoki stopień specjalizacji zaowocował ponad 10.000 różnych produktów w jednej z najszerszych dostępnych ofert. Firma szeroko się rozwija i inwestuje w przyszłość uzupełniając gamę swojego asortymentu. Prócz przekaźników oferuje rozwiązania przemysłu elektrycznego do zastosowań domowych jak i komercyjnych poprzez przekaźniki, urządzenia przeciwprzepięciowe, termostaty panelowe, zasilacze i liczniki energii. Gama asortymentu obejmuje ponad 12 tysięcy produktów.

BLOG WAGO POZNAJ WAGO

WAGO jest producentem urządzeń automatyki przemysłowej i budynkowej oraz systemów połączeń dla elektrotechniki i elektroniki. Powstanie w 1951 roku firmy WAGO było wyrazem przekonania o słuszności obranego kierunku i stworzyło podwaliny pod dalszy rozwój technologii. Z czasem stała się ona standardem na całym świecie i teraz nie sposób wyobrazić sobie nowoczesnej instalacji elektrycznej czy systemu automatycznego sterowania bez wyrobów WAGO.

SKLEP I ZAMÓWIENIA POZNAJ EATON

Eaton Electric jest producentem najwyższej jakości automatyki przemysłowej, aparatury sygnalizacyjnej, łączeniowej, zabezpieczającej i instalacyjnej oraz systemów rozdziału energii niskiego napięcia. Międzynarodowe nagrody oraz certyfikaty są dowodem, iż produkty Eaton Electric odpowiadają najnowszym standardom bezpieczeństwa i wymaganiom jakości. Wszystkie nasze wyroby gwarantują długoletnie działanie.

MENU PROFIL

Recenzja #1 kursu video: Sterowniki Siemens PLC + TIA PORTAL + FACTORY IO

3768 wyświetleń, autor: Stanisław Pawłowski.

Pracuję jako automatyk od 6 lat, kończyłem Politechnikę Gdańską na wydziale Elektrycznym. Chciałbym się podzielić przemyśleniami,wnioskami i odczuciami po odbyciu kursu autorstwa Tomasza Gilewskiego: „Sterowniki Siemens. Kurs video. Programowanie PLC w praktyce” udostępnionego dzięki uprzejmości kolegów prowadzących portal iAutomatyka.pl.

Postanowiłem opisać kilka aspektów, które najbardziej rzuciły mi się w oczy lub zapadły w pamięci, co przedstawiam poniżej.

Odpowiednie tempo

Na wielu kursach, tutorialach czy samouczkach on-line, prowadzący dość często zbyt szybko mówi i pokazuje. Jest to o tyle uciążliwe dla słuchacza, że ten musi mechanicznie powtarzać „kliknięcia” bez wczytywania się w ich sens, albo kilkakrotnie odtwarzać dany fragment filmu instruktażowego, co bywa irytujące. Na zaproponowanym tutaj kursie prowadzący mówi dość spokojnie, powoli, chwilami sam się zastanawia. Daje to możliwość jednoczesnego oglądania i wykonywania tych samych kroków, które przedstawia prowadzący. Bez pośpiechu, metodycznie, przyjemnie. Kurs jest przez to bardziej naturalny i komfortowy w odbiorze. Nie ma strzelania „jak z karabinu” regułkami i bełkotliwego słowotoku. Jest tyle informacji ile potrzeba, w odpowiednim tempie.

Tematyka

Wbrew pozorom ugryźć takie zagadnienie jak programowanie sterowników PLC w jednym, spójnym kursie nie jest rzeczą prostą. Tej tematyce poświęca się całe książki (podręczniki), które i tak nie wyczerpują tematyki i nie obejmują całości zagadnień i problemów. Autor kursu podszedł do tego problemu bardzo sprytnie, stawiając na przydatność i funkcjonalność. Mianowicie zamiast rozkładać na części pierwsze architekturę całego TIA PORTAL (co i tak mogłoby minąć się z zamierzonym celem kursu i zniechęcić część potencjalnych odbiorców), postanowił skompensować niezbędną wiedzę i przygotować swoisty przepis. Kurs jest receptą jak krok po kroku wykonać etapy konfiguracji, które pozwolą nam zestawić połączenie z PLC, napisać program i zapoznać się z funkcjonalnością przedstawionych w kursie narzędzi.

Przyjazny język

Jeśli ktokolwiek szuka kursu przepełnionego homeryckimi opisami, kwiecistymi porównaniami, czy technicznej nomenklatury rodem ze Star Treka  – na szczęście tego tutaj nie znajdzie. Nie ma przerostu formy nad treścią, jest natomiast prosty, konkretny przekaz informacji. Autor mówi językiem swobodnym, niemalże potocznym. Jest przyjazny, a przede wszystkim zrozumiały nawet dla tej części odbiorców, która przygodę z inżynierią dopiero zaczyna. Nie odstrasza od tematyki szkolenia, a to jest chyba najważniejsze, zwłaszcza dla młodszej grupy kursantów.

Factory IO

Przyznam, że pierwszy raz zetknąłem się z tym narzędziem właśnie podczas tego kursu. Uważam, że jest to strzał w dziesiątkę. Dlaczego? Ponieważ początki mojej pracy zawodowej były pewnie podobne jak większości studentów. Pierwsza praca na obiekcie = zderzenie ze ścianą.  Jak to? Przecież przygotowywałem się do tego zawodu przez 5 lat swojego życia w murach uczelni, czyż nie? Otóż okazało się, że prowadzone kwiecistą polszczyzną wykłady o czterdziestu metodach stabilizacji układu starowania bez wątpienia niosą ogromną wartość naukowo-merytoryczną, natomiast praktycznego podejścia do problemu i analizy (nawet najprostszych) procesów nas nie nauczyły. Innymi słowy: narzędzie Factory IO pozwala wpuścić nawet niedoświadczonego automatyka na obiekt „rzeczywisty” bez narażenia na szwank zdrowia zarówno jego, jak i urządzeń na obiekcie. Doświadczenie bezcenne.

Podsumowanie

Z chęcią polecę ten kurs zarówno studentom i automatykom wchodzącym na swoją ścieżkę kariery zawodowej, jak również „starym wyjadaczom”. Kurs jest przyjazny użytkownikowi, rozsądnie skonstruowany i przede wszystkim: praktyczny. Dawkuje informacje w odpowiednim tempie i nie odstrasza niezrozumiałymi sformułowaniami. Autor wyszedł naprzeciw grupie odbiorców, która i tak żyje w świecie opanowanym przez szum informacyjny i postanowił oszczędzić kursantom encyklopedycznych formułek, w miejsce których wstawił przejrzysty algorytm działania, opisany zrozumiałym językiem.


Jak odbyć kurs?

Kurs dostępny jest na stronie videopoint.pl i trwa ponad 5 godzin. Wydawnictwo  HELION do kursu dodaje również ebook „Szkoła programisty PLC. Sterowniki Przemysłowe” tego samego autora, Tomasza Gilewskiego.

>> STRONA Z KURSEM VIDEO <<

12 listopada 2017 / Kategoria: , , , ,
  • Autor: Stanisław Pawłowski
  • Pracuję jako automatyk od 2011. Skończyłem Politechnikę Gdańską na wydziale Elektrycznym. Programowałem między innymi sterowniki Siemens w aplikacjach związanych z automatyką morską i z maszynami stanowisk badawczych.
  • Profil Autora

KOMENTARZE

NAJNOWSZE PUBLIKACJE OD UŻYTKOWNIKÓW I FIRM

Automatyczne spawanie metodą TIG, przy użyciu robota spawalniczego.

Spawanie automatyczne. Spawanie automatyczne, to spawanie, które całkowicie eliminuje potrzebę obecności człowieka przy procesie. Zazwyczaj jest prowadzone przez roboty spawalnicze. Większość z Was zapewne widziała już takiego robota. Prawdopodobnie spawał on metodą MIG/MAG. Czym różni się ona od metody TIG? MIG/MAG to spawanie półautomatyczne. Spawacz nie musi dodawać sam drutu spawalniczego, ponieważ robi to za

Automatyczne spawanie metodą TIG, przy użyciu robota spawalniczego.

System POKA YOKE od Mitsubishi Electric w praktyce

Słowem wstępu, co to jest Poka Yoke? Poka Yoke to określenie wprost z języka japońskiego, oznacza to zapobieganie pomyłkom. W praktyce przejawia się to takim projektowaniem części, urządzeń, maszyn aby maksymalnie zredukować możliwość popełnienia błędu przez człowieka. W życiu codziennym można takie rozwiązania spotkać np. w umywalce, gdzie znajduje się dodatkowy odpływ przelewowy, karta SIM

System POKA YOKE od Mitsubishi Electric w praktyce

Jak było na szkoleniu z Robotów Kawasaki? Kolejna wizyta iAutomatyka.pl w ASTOR.

Artykuł z serii: Relacje ze szkoleń inżynierskich Raz na jakiś czas odpowiadamy na zaproszenie na szkolenia specjalistyczne. Tym razem mieliśmy okazję brać udział w szkoleniu z obsługi i programowania robotów przemysłowych Kawasaki w firmie ASTOR. Polskiej firmie, która nas jako zespół iAutomatyka inspiruje swoim podejściem do człowieka, pracownika i technologii. Firmie która powstałą w 1987 czyli

Jak było na szkoleniu z Robotów Kawasaki? Kolejna wizyta iAutomatyka.pl w ASTOR.

Największa organiczna inwestycja ABB w austriackiej siedzibie B&R

Nowy kampus innowacji i szkoleń  Rok po ogłoszeniu przejęcia B&R (Bernecker + Rainer Industrie-Elektronik GmbH), ABB planuje zainwestować 100 milionów euro w rozbudowę siedziby B&R w Eggelsbergu (Górna Austria) o najnowocześniejszy kampus dla innowacji i szkoleń. Ta największa inwestycja organiczna w branży automatyki przemysłowej w ponad 130-letniej historii ABB wygeneruje około 1000 nowych miejsc pracy

Największa organiczna inwestycja ABB w austriackiej siedzibie B&R

Sterowanie falownikiem SEW za pomocą 3 danych procesowych w sieci Profibus

W dzisiejszych czasach, systemy automatyzacji przemysłowej są coraz to bardziej rozbudowane i rozproszone. W systemach tych sterowanie i diagnostyka urządzeń sterujących oraz urządzeń peryferalnych jest przeprowadzana dzięki sieciom przemysłowym w szczególności Profibus. We wcześniejszym artykule omówiłem diagnostykę sieci Profibus, tym razem poruszę inną ważną kwestie jaką  jest uruchomienie i kontrola urządzeń peryferalnych dzięki sieci Profibus. Chciałbym

Sterowanie falownikiem SEW za pomocą 3 danych procesowych w sieci Profibus

Kurs programowania sterowników PLC na przykładzie pompowni w e!COCPIT cz. 1/5

Artykuł z serii: Kurs programowania PLC na sterowniku WAGO PFC W tej serii powstałej we współpracy z firmą WAGO, zapoznamy się z podstawami programowania i symulacji sterowników programowalnych w środowisku e!Cockpit opartym na CODESYS 3. Naszym głównym zadaniem tej serii  będzie napisanie programu dla układu sterowania przepompowni ścieków z dwoma pompami P1 oraz P2. Nasz pierwszy artykuł będzie

Kurs programowania sterowników PLC na przykładzie pompowni w e!COCPIT cz. 1/5MOŻESZ SIĘ TYM ZAINTERESOWAĆ
Wszystko stanie się prostsze po zalogowaniu :)

Przypomnij hasło

Nie masz konta? Zarejestruj się

Forgot your password?

Enter your account data and we will send you a link to reset your password.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Close
z

Przetwarzamy pliki... jeszcze chwilka…