Partnerzy portalu iAutomatyka.pl

ZOSTAŃ PARTNEREM PORTALU

Korporacja Mitsubishi Electric, posiadająca 90 lat doświadczenia w zakresie dostarczania niezawodnych, wysokiej jakości innowacyjnych produktów w dziedzinie automatyki przemysłowej, produkcji, marketingu i sprzedaży urządzeń elektrycznych i elektronicznych. Programowalne sterowniki PLC, rozwiązania napędowe, roboty przemysłowe, panele dotykowe, wycinarki laserowe i sterownie CNC firmy Mitsubishi Electric zaliczają się do produktów najwydajniejszych na rynku i gwarantują sukcesy firmy już od ponad 30 lat.

WAGO jest producentem urządzeń automatyki przemysłowej i budynkowej oraz systemów połączeń dla elektrotechniki i elektroniki. Powstanie w 1951 roku firmy WAGO było wyrazem przekonania o słuszności obranego kierunku i stworzyło podwaliny pod dalszy rozwój technologii. Z czasem stała się ona standardem na całym świecie i teraz nie sposób wyobrazić sobie nowoczesnej instalacji elektrycznej czy systemu automatycznego sterowania bez wyrobów WAGO.

Eaton Electric jest producentem najwyższej jakości automatyki przemysłowej, aparatury sygnalizacyjnej, łączeniowej, zabezpieczającej i instalacyjnej oraz systemów rozdziału energii niskiego napięcia. Międzynarodowe nagrody oraz certyfikaty są dowodem, iż produkty Eaton Electric odpowiadają najnowszym standardom bezpieczeństwa i wymaganiom jakości. Wszystkie nasze wyroby gwarantują długoletnie działanie.

Generic selectors
Exact matches only
Szukaj w tytule
Search in content
Szukaj postów i artykułów
Search in pages
Szukaj w katalogu firm
Szukaj ofert pracy

Recenzja #1 kursu video: Sterowniki Siemens PLC + TIA PORTAL + FACTORY IO

2996 wyświetleń

Pracuję jako automatyk od 6 lat, kończyłem Politechnikę Gdańską na wydziale Elektrycznym. Chciałbym się podzielić przemyśleniami,wnioskami i odczuciami po odbyciu kursu autorstwa Tomasza Gilewskiego: „Sterowniki Siemens. Kurs video. Programowanie PLC w praktyce” udostępnionego dzięki uprzejmości kolegów prowadzących portal iAutomatyka.pl.

Postanowiłem opisać kilka aspektów, które najbardziej rzuciły mi się w oczy lub zapadły w pamięci, co przedstawiam poniżej.

Odpowiednie tempo

Na wielu kursach, tutorialach czy samouczkach on-line, prowadzący dość często zbyt szybko mówi i pokazuje. Jest to o tyle uciążliwe dla słuchacza, że ten musi mechanicznie powtarzać „kliknięcia” bez wczytywania się w ich sens, albo kilkakrotnie odtwarzać dany fragment filmu instruktażowego, co bywa irytujące. Na zaproponowanym tutaj kursie prowadzący mówi dość spokojnie, powoli, chwilami sam się zastanawia. Daje to możliwość jednoczesnego oglądania i wykonywania tych samych kroków, które przedstawia prowadzący. Bez pośpiechu, metodycznie, przyjemnie. Kurs jest przez to bardziej naturalny i komfortowy w odbiorze. Nie ma strzelania „jak z karabinu” regułkami i bełkotliwego słowotoku. Jest tyle informacji ile potrzeba, w odpowiednim tempie.

Tematyka

Wbrew pozorom ugryźć takie zagadnienie jak programowanie sterowników PLC w jednym, spójnym kursie nie jest rzeczą prostą. Tej tematyce poświęca się całe książki (podręczniki), które i tak nie wyczerpują tematyki i nie obejmują całości zagadnień i problemów. Autor kursu podszedł do tego problemu bardzo sprytnie, stawiając na przydatność i funkcjonalność. Mianowicie zamiast rozkładać na części pierwsze architekturę całego TIA PORTAL (co i tak mogłoby minąć się z zamierzonym celem kursu i zniechęcić część potencjalnych odbiorców), postanowił skompensować niezbędną wiedzę i przygotować swoisty przepis. Kurs jest receptą jak krok po kroku wykonać etapy konfiguracji, które pozwolą nam zestawić połączenie z PLC, napisać program i zapoznać się z funkcjonalnością przedstawionych w kursie narzędzi.

Przyjazny język

Jeśli ktokolwiek szuka kursu przepełnionego homeryckimi opisami, kwiecistymi porównaniami, czy technicznej nomenklatury rodem ze Star Treka  – na szczęście tego tutaj nie znajdzie. Nie ma przerostu formy nad treścią, jest natomiast prosty, konkretny przekaz informacji. Autor mówi językiem swobodnym, niemalże potocznym. Jest przyjazny, a przede wszystkim zrozumiały nawet dla tej części odbiorców, która przygodę z inżynierią dopiero zaczyna. Nie odstrasza od tematyki szkolenia, a to jest chyba najważniejsze, zwłaszcza dla młodszej grupy kursantów.

Factory IO

Przyznam, że pierwszy raz zetknąłem się z tym narzędziem właśnie podczas tego kursu. Uważam, że jest to strzał w dziesiątkę. Dlaczego? Ponieważ początki mojej pracy zawodowej były pewnie podobne jak większości studentów. Pierwsza praca na obiekcie = zderzenie ze ścianą.  Jak to? Przecież przygotowywałem się do tego zawodu przez 5 lat swojego życia w murach uczelni, czyż nie? Otóż okazało się, że prowadzone kwiecistą polszczyzną wykłady o czterdziestu metodach stabilizacji układu starowania bez wątpienia niosą ogromną wartość naukowo-merytoryczną, natomiast praktycznego podejścia do problemu i analizy (nawet najprostszych) procesów nas nie nauczyły. Innymi słowy: narzędzie Factory IO pozwala wpuścić nawet niedoświadczonego automatyka na obiekt „rzeczywisty” bez narażenia na szwank zdrowia zarówno jego, jak i urządzeń na obiekcie. Doświadczenie bezcenne.

Podsumowanie

Z chęcią polecę ten kurs zarówno studentom i automatykom wchodzącym na swoją ścieżkę kariery zawodowej, jak również „starym wyjadaczom”. Kurs jest przyjazny użytkownikowi, rozsądnie skonstruowany i przede wszystkim: praktyczny. Dawkuje informacje w odpowiednim tempie i nie odstrasza niezrozumiałymi sformułowaniami. Autor wyszedł naprzeciw grupie odbiorców, która i tak żyje w świecie opanowanym przez szum informacyjny i postanowił oszczędzić kursantom encyklopedycznych formułek, w miejsce których wstawił przejrzysty algorytm działania, opisany zrozumiałym językiem.


Jak odbyć kurs?

Kurs dostępny jest na stronie videopoint.pl i trwa ponad 5 godzin. Wydawnictwo  HELION do kursu dodaje również ebook „Szkoła programisty PLC. Sterowniki Przemysłowe” tego samego autora, Tomasza Gilewskiego.

>> STRONA Z KURSEM VIDEO <<

12 listopada 2017 / Kategoria: , , , ,
  • Autor: Stanisław Pawłowski
  • Pracuję jako automatyk od 2011. Skończyłem Politechnikę Gdańską na wydziale Elektrycznym. Programowałem między innymi sterowniki Siemens w aplikacjach związanych z automatyką morską i z maszynami stanowisk badawczych.
  • Profil Autora

CO O TYM MYŚLISZ? DODAJ KOMENTARZ!

NAJNOWSZE OD UŻYTKOWNIKÓW I FIRM

Oprogramowanie Galileo 10.2 firmy Eaton – obecnie dostępne również z wizualizacją internetową bez konieczności znajomości HTML

Firma Eaton prezentuje najnowszą wersję oprogramowania wizualizacyjnego: Galileo 10.2. Eaton oferuje producentom maszyn i urządzeń możliwość dodatkowego skrócenia czasu tworzenia projektów i ich wdrażania. Oprogramowanie wspiera użytkowników paneli dotykowych XV100, XV300 i XP500 w zakresie programowania, obsługi, monitorowania i sterowania maszynami i systemami. Najnowsza wersja wprowadza wiele nowych funkcji, które są bezpośrednio dostosowane do życzeń

Oprogramowanie Galileo 10.2 firmy Eaton – obecnie dostępne również z wizualizacją internetową bez konieczności znajomości HTML

Przerażające zdania wypowiedziane przez roboty

Pracując z robotami, też do was mówią? Lubicie je? Boicie się ich? A może po obejrzeniu filmu jedynym wzbudzającym zaufanie robotem zostanie robot kuchenny?

Przerażające zdania wypowiedziane przez roboty

Promocja na wyłączniki instalacyjne BHW-T (nadprądowe i różnicowe) od Mitsubishi Electric

Zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą na porażająco niskie ceny wyłączników instalacyjnych serii BHW-T10. Główne trzy wyróżniające cechy wyłączników instalacyjnych BHW-T: wysoka zwarciowa zdolność łączeniowa 10kA możliwość zasilania zbiorczego z obu stron wyłącznika funkcjonalna konstrukcja ułatwiająca znakowanie obwodów W celu składania zamówień skorzystaj z formularza lub kontaktu e-mail: mpl@mpl.mee.com

Promocja na wyłączniki instalacyjne BHW-T (nadprądowe i różnicowe) od Mitsubishi Electric

Wykorzystanie falowników obniża koszty automatyzacji w firmie IMBS

Zastosowanie falowników w miejsce serwomechanizmów spowodowało obniżenie kosztu uniwersalnych maszyn do napełniania butelek. Napełniacze butelek i worków z elektroniczną regulacją poziomu napełnienia oferują istotne korzyści w porównaniu z maszynami regulowanymi ręcznie, jednak ich dotychczasowy, wysoki koszt ograniczył pole możliwego zastosowania. W najnowszych maszynach firmy IMSB falowniki firmy Eaton zastępują kosztowny system napełniania sterowany serwonapędami, dzięki

Wykorzystanie falowników obniża koszty automatyzacji w firmie IMBS

Robot i PLC Fatek – segregacja metal/plastik automat w ZSM Kraków

Zajęcia z mechatroniki i moje najlepsze programowanie sterownika firmy Fatek. Robot sterowany przez sterownik PLC, porusza się dzięki silnikom jednofazowym oraz przekładniom, a wszystkie jego pozycje ustalają mikro-wyłączniki. Segregacja na zasadzie wykrycia metalu przez czujnik indukcyjny, magazyn pusty kontroluje również mikro-wyłącznik. Robot w zasadzie przeznaczony na złom ale dzięki szkole zyskał drugie życie i jest

Robot i PLC Fatek – segregacja metal/plastik automat w ZSM Kraków

ACOPOStrak – elastyczny system transportu wewnętrznego i inteligentne sterowanie ruchem

ACOPOStrak to rewolucja w dziedzinie produkcji adaptacyjnej, reprezentuje nową generację inteligentnych, elastycznych systemów transportowych. Unikalna konstrukcja systemu zapewnia kluczowe korzyści technologiczne w zakresie produkcji adaptacyjnej; pozwala efektywnie produkować niewielkie partie wyrobów bez utraty korzyści wynikających z wyższych marż, typowych dla produktów spersonalizowanych. Zapraszamy do zapoznania się z poniższym filmem ale również do pełnej prezentacji tej

ACOPOStrak – elastyczny system transportu wewnętrznego i inteligentne sterowanie ruchem

Wszystko stanie się prostsze po zalogowaniu :)

Przypomnij hasło

Nie masz konta? Zarejestruj się

Forgot your password?

Enter your account data and we will send you a link to reset your password.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Close
z

    Przetwarzamy pliki... jeszcze chwilka…