NEWSY / BLOG POZNAJ MITSUBISHI ELECTRIC ODDZIAŁ POLSKA

Korporacja Mitsubishi Electric, posiadająca 90 lat doświadczenia w zakresie dostarczania niezawodnych, wysokiej jakości innowacyjnych produktów w dziedzinie automatyki przemysłowej, produkcji, marketingu i sprzedaży urządzeń elektrycznych i elektronicznych. Programowalne sterowniki PLC, rozwiązania napędowe, roboty przemysłowe, panele dotykowe, wycinarki laserowe i sterownie CNC firmy Mitsubishi Electric zaliczają się do produktów najwydajniejszych na rynku i gwarantują sukcesy firmy już od ponad 30 lat.

KATALOG PRODUKTÓW POZNAJ FINDER

Od 1954 Finder pracował wyłącznie w zakresie przekaźników i timerów. Nasz wysoki stopień specjalizacji zaowocował ponad 10.000 różnych produktów w jednej z najszerszych dostępnych ofert. Firma szeroko się rozwija i inwestuje w przyszłość uzupełniając gamę swojego asortymentu. Prócz przekaźników oferuje rozwiązania przemysłu elektrycznego do zastosowań domowych jak i komercyjnych poprzez przekaźniki, urządzenia przeciwprzepięciowe, termostaty panelowe, zasilacze i liczniki energii. Gama asortymentu obejmuje ponad 12 tysięcy produktów.

BLOG WAGO POZNAJ WAGO

WAGO jest producentem urządzeń automatyki przemysłowej i budynkowej oraz systemów połączeń dla elektrotechniki i elektroniki. Powstanie w 1951 roku firmy WAGO było wyrazem przekonania o słuszności obranego kierunku i stworzyło podwaliny pod dalszy rozwój technologii. Z czasem stała się ona standardem na całym świecie i teraz nie sposób wyobrazić sobie nowoczesnej instalacji elektrycznej czy systemu automatycznego sterowania bez wyrobów WAGO.

SKLEP I ZAMÓWIENIA POZNAJ EATON

Eaton Electric jest producentem najwyższej jakości automatyki przemysłowej, aparatury sygnalizacyjnej, łączeniowej, zabezpieczającej i instalacyjnej oraz systemów rozdziału energii niskiego napięcia. Międzynarodowe nagrody oraz certyfikaty są dowodem, iż produkty Eaton Electric odpowiadają najnowszym standardom bezpieczeństwa i wymaganiom jakości. Wszystkie nasze wyroby gwarantują długoletnie działanie.

MENU PROFIL

Recenzja #2 kursu video: Symulacja PLC Siemens w wirtualnej fabryce FACTORY IO

1897 wyświetleń, autor: LukaszGrochot.

Recenzja szkolenia Tomasz Gilewskiego – ”Sterowniki siemens kurs video programowanie plc w praktyce” powstała dzięki zorganizowanemu przez zespół ”iAutomatyka.pl” w grupie ”Automatyk może więcej” konkursie na zrobienie recenzji kursu. Zgłosiłem się na ochotnika jako recenzent, zapoznałem się z całym kurse a wynikiem tego jest niniejszy artykuł. Dodam, że to mój pierwszy artykuł więc proszę o wyrozumiałość 🙂

Perspektywa

Doszkalanie się i czerpanie z doświadczeń innych ekspertów jest dla mnie ważnym elementem rozwoju zawodowego, dlatego w poszukiwaniu niezbędnej wiedzy i usystematyzowania własnych doświadczeń, sięgam po szkolenia.

Przeszukując dostępne oferty zawsze kierowałem się kryterium, aby szkoleniowcy byli praktykami mającymi doświadczenie w tym czego nas próbują nauczyć oraz by większość swojego programu opierali o praktykę i swoje sprawdzone sposoby. W swojej karierze byłem już na wielu szkoleniach z programowania PLC, tworzenia wizualizacji hmi, sieci przemysłowych oraz automatyki kontrolno – pomiarowej. W zdecydowanej większości były to szkolenia w placówce.

Przystępując do szkolenia Pana Tomasza miałem już doświadczenie w programowaniu PLC. Niemniej jednak pierwszy raz siedziałem przed monitorem w swoim domu, a nie jak to do tej pory było w wyposażonym pomieszczeniu w siedzibie firmy szkoleniowej. Dodam również że Tia Portal znałem w bardzo słabym stopniu nazwał bym tą znajomość podstawową.

Zanim zacznę opisywać czego nauczymy się po 5 godzinach które ma szkolenie, o którym mowa w artykule i ocenie jego przydatność, spróbuję  subiektywnie napisać o plusach i minusach szkoleń w placówce i kursach wideo.

Szkolenie w placówce (> 2000 zł) … ?

Najpierw może to co dla wielu jest największym problemem czyli cena. W centrum szkoleniowym to koszt około 2000zł netto w górę + koszty dojazdu i zakwaterowania na czas pobytu. W zamian za to dostajemy znacznie więcej czasu co za tym idzie informacje będą dokładniejsze a temat szerzej opowiedziany. Mamy także między wykładowcą a uczestnikiem interakcję, możesz w każdej chwili zadać pytanie na które szybko dostaniesz odpowiedz, wiec do domu wracasz bez wątpliwości o ile tylko są one tematem wykładów. Ponadto otrzymujemy certyfikat który całkiem ładnie prezentuje się w CV i potwierdza nasze uczestnictwo. Wszystko idealnie skrojone i obmyślane tak byś jak najwięcej wiedzy posiadł. To kilka najważniejszych moim zdaniem cech szkolenia w placówce.

Zespół iAutomatyka.pl opisuje takie szkolenie na przykład tutaj:

Szkolenie firmy Siemens ze sterowników S7-300/400 – Relacja

… czy szkolenie wideo (< 300 zł) ?

Teraz zadajmy sobie pytanie co zrobić jeśli nie mamy takiej gotówki którą możemy przeznaczyć na rozwój osobisty i nie pracujemy w firmie która nam to sfinansuje? No i tutaj właśnie mamy dwa wyjścia:

Albo uczymy się na własną rękę co zajmuje ogromną ilość czasu w szczególności na początku naszej drogi, zapewne popełnimy przy tym wiele błędów, wyrobimy sobie złe nawyki, kod przez nas napisany będzie daleki ideałowi i jeśli nie mamy wystarczająco dużo motywacji to po pewnym czasie stwierdzimy ”to nie dla mnie”.

Jest też drugi sposób mianowicie szkolenie wideo które mertyorycznie zbliżone są do tych z centrum szkoleniowego będąc przy tym o wiele tańszym zamiennikiem.

Plusy to wyżej wymieniona cena, mobilność- oglądamy gdzie chcemy , kiedy chcemy i ile razy chcemy.

Tak już jest że nieużywany narząd lub umiejętność zanika, tu nie mamy tego typu problemu, masz roczną przerwę nic nie szkodzi odpalasz od nowa bez kosztów bo te ponosisz tylko raz przy zakupie.

Merytorycznie widać że Pan Tomasz Gilewski to stary wyjadacz który już nie jeden program w swoim życiu napisał, uczy nas dobrych nawyków odpowiedniego podejścia i rozplanowania, tego na co zwracać uwagę przy pisaniu czy też uruchamianiu projektu. Oszczędza wiele naszego czasu poprzez pokazanie krok po kroku jak podejść do tematu, a najważniejsze daje nam przysłowiową wędkę byśmy mogli dalej rozwijać się jako programiści PLC sami.

Co otrzymujemy po zakupie szkolenia ”sterowniki siemens kurs video programowanie plc w praktyce”

Po ściągnięciu kursu wideo i rozpakowaniu pliku naszym oczom ukazuje się 28 filmików posegregowanych co do zawartości, dodatkowo w gratisie dostajemy ebooka ”szkoła programisty PLC sterownik przemysłowe” również autorstwa Tomasza Gilewskiego,który również daje solidną porcje wiedzy i jest idealną lekturą na samotne wieczory.

Teraz w wielkim skrócie opiszę czego dowiemy się po obejrzeniu wszystkich części video.

Autor zaczyna od zaprezentowania nam struktury fizycznej samego sterownika omawia pierwsze uruchomienie, pokazuje w jaki sposób utworzyć swój pierwszy projekt, prowadzi  przez konfigurację sprzętową po czym przechodzi do omówienia części programowej.

Na początku zaczynamy od projektu dla rzeczywistego sterownika, tutaj dodam że fajnie posiadać przed sobą fizyczny sterownik s7-1200. Pozwoli nam to urzeczywistnić doświadczenia związane z jego konfiguracją i oswoić się z urządzeniem, będziemy wtedy mieli mniejszy stres przy pierwszym stanięciem oko w oko z PLC zamontowanym na obiekcie. W wideo zaprezentowany i objaśniony zostaje nam schemat elektryczny sterownika wraz z jego wejściami i wyjściami, Dalej programowanie fizycznego sterownika czyli opis w jaki sposób skomunikować się z PLC i wgrać do niego konfigurację sprzętową jak i swój pierwszy program.

Jeszcze tylko omówienie symulatora plcsim i zaczynamy moim zdaniem najlepszą część szkolenia.

Najlepsza część szkolenia

Dokładniej mowa o tym że Pan Tomasz Gilewski oparł większość szkolenia o super narzędzie o nazwie Factory IO. większość zapyta a cóż to takiego? Program Factory IO to symulator fabryki/linii produkcyjnej.

Jest to dostępne narzędzie dzięki któremu możesz stworzyć własną linie produkcyjną napisać do niej program i podziwiać wizualizację efektów swojej pracy. Za pomocą plcsim i wyżej wymienionego programu Autor omawia wirtualny obiekt do którego będziemy pisać swój program. Robi to tak jak w rzeczywistości powinno to wyglądać. Przechodzimy przez nazwy symboliczne, test IO który z według niego warto wykonywać przed sprawdzaniem poprawności działania naszego kodu –  oszczędzi to nam głowienia się nad ewentualnym problemem z pierwszym uruchomieniem linii. W filmie omawiane zostają: praktyki dobrego programowania,  czym są funkcje i jakie mamy typy danych, co to jest przypisanie oraz operatory binarne. Wspólnie tworzymy szkielet programu następnie obsługę trybów pracy. W wspólnie pisanym programie będziemy używać generatory zegarowe i timery, a także uczyć się jak wykorzystać zbocza gdzie i kiedy sięgać po stałe, a to wszystko kończymy na dojściu do punktu w którym tryb ręczny wirtualnej linii jest gotowy.

Stosunek ceny do jakości

Tego wszystkiego uczymy się za jedyne 299zł. Jest to cena średniej jakości butów lub dobrej imprezki w weekend, dlatego uważam że naprawdę warto wydać trochę swoich funduszy, co na pewno zaowocuje w pracy lub pomoże ją znaleźć i wzniesie nas level wyżej jeśli chodzi o znajomość pisania w Tia Portal. Jednak żeby nie było za kolorowo trochę o tym czego mi brakuje.

Uważam, że szkolenie nie zawiera jeszcze wielu istotnych dla nowicjusza zagadnień, nie będę ich wymieniał gdyż lista jest spora. Daje nam to obraz, że całe to szkolenie to jakby pierwsza część, widać to przede wszystkim po tym, że projekt który zaczęliśmy kończy się w połowie, brak informacji o tym czy i kiedy będzie druga część trochę mnie martwi i nie ukrywam że wolał bym dołożyć 100 czy 200zł i mieć kompletną dawkę informacji które bezapelacyjnie dały by mi wiedzę jak zacząć i przy odrobinie samozaparcia i treningu pozwoliły na zostanie programistą przez duże P, czego jestem pewien, bo jak zapewne każdy z nas wie Automatyk Może Więcej 😉

Jak odbyć kurs?

Kurs dostępny jest na stronie videopoint.pl i trwa ponad 5 godzin. Wydawnictwo  HELION do kursu dodaje również ebook „Szkoła programisty PLC. Sterowniki Przemysłowe” tego samego autora, Tomasza Gilewskiego.

 Podsumowanie

Odbyte szkolenie uważam za jedno z bardziej wartościowych na przestrzeni licznych szkoleń, w których wziąłem udział w ostatnim czasie. Stosunek ceny do jakości moim zdaniem jest na bardzo wysokim poziomie i jestem przekonany, że osoby które je zakupią będą zadowolone i nie pożałują wydanych pieniędzy.

Polecam je w szczególności studentom, ludziom na początku swojej przygody z PLC, choć pewnie osoby bardziej doświadczone również wyniosą coś dla siebie.

Zobacz też pozostałe recenzje tego kursu: 

Recenzja #1 kursu video: Sterowniki Siemens PLC + TIA PORTAL + FACTORY IO

 Zapraszamy do komentowania recenzji!

22 listopada 2017 / Kategoria: , , ,

KOMENTARZE

NAJNOWSZE PUBLIKACJE OD UŻYTKOWNIKÓW I FIRM

Automatyczne spawanie metodą TIG, przy użyciu robota spawalniczego.

Spawanie automatyczne. Spawanie automatyczne, to spawanie, które całkowicie eliminuje potrzebę obecności człowieka przy procesie. Zazwyczaj jest prowadzone przez roboty spawalnicze. Większość z Was zapewne widziała już takiego robota. Prawdopodobnie spawał on metodą MIG/MAG. Czym różni się ona od metody TIG? MIG/MAG to spawanie półautomatyczne. Spawacz nie musi dodawać sam drutu spawalniczego, ponieważ robi to za

Automatyczne spawanie metodą TIG, przy użyciu robota spawalniczego.

System POKA YOKE od Mitsubishi Electric w praktyce

Słowem wstępu, co to jest Poka Yoke? Poka Yoke to określenie wprost z języka japońskiego, oznacza to zapobieganie pomyłkom. W praktyce przejawia się to takim projektowaniem części, urządzeń, maszyn aby maksymalnie zredukować możliwość popełnienia błędu przez człowieka. W życiu codziennym można takie rozwiązania spotkać np. w umywalce, gdzie znajduje się dodatkowy odpływ przelewowy, karta SIM

System POKA YOKE od Mitsubishi Electric w praktyce

Jak było na szkoleniu z Robotów Kawasaki? Kolejna wizyta iAutomatyka.pl w ASTOR.

Artykuł z serii: Relacje ze szkoleń inżynierskich Raz na jakiś czas odpowiadamy na zaproszenie na szkolenia specjalistyczne. Tym razem mieliśmy okazję brać udział w szkoleniu z obsługi i programowania robotów przemysłowych Kawasaki w firmie ASTOR. Polskiej firmie, która nas jako zespół iAutomatyka inspiruje swoim podejściem do człowieka, pracownika i technologii. Firmie która powstałą w 1987 czyli

Jak było na szkoleniu z Robotów Kawasaki? Kolejna wizyta iAutomatyka.pl w ASTOR.

Największa organiczna inwestycja ABB w austriackiej siedzibie B&R

Nowy kampus innowacji i szkoleń  Rok po ogłoszeniu przejęcia B&R (Bernecker + Rainer Industrie-Elektronik GmbH), ABB planuje zainwestować 100 milionów euro w rozbudowę siedziby B&R w Eggelsbergu (Górna Austria) o najnowocześniejszy kampus dla innowacji i szkoleń. Ta największa inwestycja organiczna w branży automatyki przemysłowej w ponad 130-letniej historii ABB wygeneruje około 1000 nowych miejsc pracy

Największa organiczna inwestycja ABB w austriackiej siedzibie B&R

Sterowanie falownikiem SEW za pomocą 3 danych procesowych w sieci Profibus

W dzisiejszych czasach, systemy automatyzacji przemysłowej są coraz to bardziej rozbudowane i rozproszone. W systemach tych sterowanie i diagnostyka urządzeń sterujących oraz urządzeń peryferalnych jest przeprowadzana dzięki sieciom przemysłowym w szczególności Profibus. We wcześniejszym artykule omówiłem diagnostykę sieci Profibus, tym razem poruszę inną ważną kwestie jaką  jest uruchomienie i kontrola urządzeń peryferalnych dzięki sieci Profibus. Chciałbym

Sterowanie falownikiem SEW za pomocą 3 danych procesowych w sieci Profibus

Kurs programowania sterowników PLC na przykładzie pompowni w e!COCPIT cz. 1/5

Artykuł z serii: Kurs programowania PLC na sterowniku WAGO PFC W tej serii powstałej we współpracy z firmą WAGO, zapoznamy się z podstawami programowania i symulacji sterowników programowalnych w środowisku e!Cockpit opartym na CODESYS 3. Naszym głównym zadaniem tej serii  będzie napisanie programu dla układu sterowania przepompowni ścieków z dwoma pompami P1 oraz P2. Nasz pierwszy artykuł będzie

Kurs programowania sterowników PLC na przykładzie pompowni w e!COCPIT cz. 1/5MOŻESZ SIĘ TYM ZAINTERESOWAĆ

  • Bezpieczny, prosty w obsłudze i energooszczędny Seria serwowzmacniaczy Mitsubishi Electric MELSERVO MR-J4 wraz z kompatybilnymi modułami pozycjonującymi oraz zaawansowanymi kontrolerami motion, umożliwia konstruktorom maszyn i urządzeń oraz...
  • Przy użyciu flexROOM® można szybko i łatwo realizować automatykę budynkową na potrzeby biur i budynków administracyjnych, zgodną z obowiązującymi normami i efektywną energetycznie. flexROOM® to szeroki wachlarz rozwiązań dla automatyki budy...
  • Urządzenia XV300 wyposażone są w przemysłowe wyświetlacze wysokiej rozdzielczości z technologią wielodotyku. To, w połączeniu z precyzyjnym i intuicyjnym interfejsem użytkownika, umożliwia operatorom pracę od zaraz. Dodatkowo te wysoko wyda...
  • Systemy dławnic kablowych SKINTOP® BRUSH ADD-ON 24 Korzyści • Szybszy, łatwiejszy kontakt z ekranem • Optymalna ochrona EMC • Szybsza instalacja i lepszy kontakt niż w przypadku porównywalnych systemów • Najwyższa swoboda montażu podczas re...
  • W dobie ciągłego dążenia do poprawy jakości oraz zwiększenia efektywności, automatyzacja procesów produkcji staje się często jedyną możliwością uzyskania przewagi nad konkurencją. TARRA ROBOTICS to lata naszych doświadczeń w projektowaniu i...
  • Poniższy poradnik jest zbiorem schematów połączeń elektrycznych. W poradniku zapoznamy się z podstawami wprowadzenia do systemów przekaźnikowych, sekwencji przełączeń przekaźników, porównania systemów przekaźnikowych z systemami tradycyjnym...Wszystko stanie się prostsze po zalogowaniu :)

Przypomnij hasło

Nie masz konta? Zarejestruj się

Forgot your password?

Enter your account data and we will send you a link to reset your password.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Close
z

Przetwarzamy pliki... jeszcze chwilka…