Partnerzy portalu iAutomatyka.pl

ZOSTAŃ PARTNEREM PORTALU

Korporacja Mitsubishi Electric, posiadająca 90 lat doświadczenia w zakresie dostarczania niezawodnych, wysokiej jakości innowacyjnych produktów w dziedzinie automatyki przemysłowej, produkcji, marketingu i sprzedaży urządzeń elektrycznych i elektronicznych. Programowalne sterowniki PLC, rozwiązania napędowe, roboty przemysłowe, panele dotykowe, wycinarki laserowe i sterownie CNC firmy Mitsubishi Electric zaliczają się do produktów najwydajniejszych na rynku i gwarantują sukcesy firmy już od ponad 30 lat.

WAGO jest producentem urządzeń automatyki przemysłowej i budynkowej oraz systemów połączeń dla elektrotechniki i elektroniki. Powstanie w 1951 roku firmy WAGO było wyrazem przekonania o słuszności obranego kierunku i stworzyło podwaliny pod dalszy rozwój technologii. Z czasem stała się ona standardem na całym świecie i teraz nie sposób wyobrazić sobie nowoczesnej instalacji elektrycznej czy systemu automatycznego sterowania bez wyrobów WAGO.

Eaton Electric jest producentem najwyższej jakości automatyki przemysłowej, aparatury sygnalizacyjnej, łączeniowej, zabezpieczającej i instalacyjnej oraz systemów rozdziału energii niskiego napięcia. Międzynarodowe nagrody oraz certyfikaty są dowodem, iż produkty Eaton Electric odpowiadają najnowszym standardom bezpieczeństwa i wymaganiom jakości. Wszystkie nasze wyroby gwarantują długoletnie działanie.

Generic selectors
Exact matches only
Szukaj w tytule
Search in content
Szukaj postów i artykułów
Search in pages
Szukaj w katalogu firm
Szukaj ofert pracy

Recenzja #2 kursu video: Symulacja PLC Siemens w wirtualnej fabryce FACTORY IO

1284 wyświetleń

Recenzja szkolenia Tomasz Gilewskiego – ”Sterowniki siemens kurs video programowanie plc w praktyce” powstała dzięki zorganizowanemu przez zespół ”iAutomatyka.pl” w grupie ”Automatyk może więcej” konkursie na zrobienie recenzji kursu. Zgłosiłem się na ochotnika jako recenzent, zapoznałem się z całym kurse a wynikiem tego jest niniejszy artykuł. Dodam, że to mój pierwszy artykuł więc proszę o wyrozumiałość 🙂

Perspektywa

Doszkalanie się i czerpanie z doświadczeń innych ekspertów jest dla mnie ważnym elementem rozwoju zawodowego, dlatego w poszukiwaniu niezbędnej wiedzy i usystematyzowania własnych doświadczeń, sięgam po szkolenia.

Przeszukując dostępne oferty zawsze kierowałem się kryterium, aby szkoleniowcy byli praktykami mającymi doświadczenie w tym czego nas próbują nauczyć oraz by większość swojego programu opierali o praktykę i swoje sprawdzone sposoby. W swojej karierze byłem już na wielu szkoleniach z programowania PLC, tworzenia wizualizacji hmi, sieci przemysłowych oraz automatyki kontrolno – pomiarowej. W zdecydowanej większości były to szkolenia w placówce.

Przystępując do szkolenia Pana Tomasza miałem już doświadczenie w programowaniu PLC. Niemniej jednak pierwszy raz siedziałem przed monitorem w swoim domu, a nie jak to do tej pory było w wyposażonym pomieszczeniu w siedzibie firmy szkoleniowej. Dodam również że Tia Portal znałem w bardzo słabym stopniu nazwał bym tą znajomość podstawową.

Zanim zacznę opisywać czego nauczymy się po 5 godzinach które ma szkolenie, o którym mowa w artykule i ocenie jego przydatność, spróbuję  subiektywnie napisać o plusach i minusach szkoleń w placówce i kursach wideo.

Szkolenie w placówce (> 2000 zł) … ?

Najpierw może to co dla wielu jest największym problemem czyli cena. W centrum szkoleniowym to koszt około 2000zł netto w górę + koszty dojazdu i zakwaterowania na czas pobytu. W zamian za to dostajemy znacznie więcej czasu co za tym idzie informacje będą dokładniejsze a temat szerzej opowiedziany. Mamy także między wykładowcą a uczestnikiem interakcję, możesz w każdej chwili zadać pytanie na które szybko dostaniesz odpowiedz, wiec do domu wracasz bez wątpliwości o ile tylko są one tematem wykładów. Ponadto otrzymujemy certyfikat który całkiem ładnie prezentuje się w CV i potwierdza nasze uczestnictwo. Wszystko idealnie skrojone i obmyślane tak byś jak najwięcej wiedzy posiadł. To kilka najważniejszych moim zdaniem cech szkolenia w placówce.

Zespół iAutomatyka.pl opisuje takie szkolenie na przykład tutaj:

Szkolenie firmy Siemens ze sterowników S7-300/400 – Relacja

… czy szkolenie wideo (< 300 zł) ?

Teraz zadajmy sobie pytanie co zrobić jeśli nie mamy takiej gotówki którą możemy przeznaczyć na rozwój osobisty i nie pracujemy w firmie która nam to sfinansuje? No i tutaj właśnie mamy dwa wyjścia:

Albo uczymy się na własną rękę co zajmuje ogromną ilość czasu w szczególności na początku naszej drogi, zapewne popełnimy przy tym wiele błędów, wyrobimy sobie złe nawyki, kod przez nas napisany będzie daleki ideałowi i jeśli nie mamy wystarczająco dużo motywacji to po pewnym czasie stwierdzimy ”to nie dla mnie”.

Jest też drugi sposób mianowicie szkolenie wideo które mertyorycznie zbliżone są do tych z centrum szkoleniowego będąc przy tym o wiele tańszym zamiennikiem.

Plusy to wyżej wymieniona cena, mobilność- oglądamy gdzie chcemy , kiedy chcemy i ile razy chcemy.

Tak już jest że nieużywany narząd lub umiejętność zanika, tu nie mamy tego typu problemu, masz roczną przerwę nic nie szkodzi odpalasz od nowa bez kosztów bo te ponosisz tylko raz przy zakupie.

Merytorycznie widać że Pan Tomasz Gilewski to stary wyjadacz który już nie jeden program w swoim życiu napisał, uczy nas dobrych nawyków odpowiedniego podejścia i rozplanowania, tego na co zwracać uwagę przy pisaniu czy też uruchamianiu projektu. Oszczędza wiele naszego czasu poprzez pokazanie krok po kroku jak podejść do tematu, a najważniejsze daje nam przysłowiową wędkę byśmy mogli dalej rozwijać się jako programiści PLC sami.

Co otrzymujemy po zakupie szkolenia ”sterowniki siemens kurs video programowanie plc w praktyce”

Po ściągnięciu kursu wideo i rozpakowaniu pliku naszym oczom ukazuje się 28 filmików posegregowanych co do zawartości, dodatkowo w gratisie dostajemy ebooka ”szkoła programisty PLC sterownik przemysłowe” również autorstwa Tomasza Gilewskiego,który również daje solidną porcje wiedzy i jest idealną lekturą na samotne wieczory.

Teraz w wielkim skrócie opiszę czego dowiemy się po obejrzeniu wszystkich części video.

Autor zaczyna od zaprezentowania nam struktury fizycznej samego sterownika omawia pierwsze uruchomienie, pokazuje w jaki sposób utworzyć swój pierwszy projekt, prowadzi  przez konfigurację sprzętową po czym przechodzi do omówienia części programowej.

Na początku zaczynamy od projektu dla rzeczywistego sterownika, tutaj dodam że fajnie posiadać przed sobą fizyczny sterownik s7-1200. Pozwoli nam to urzeczywistnić doświadczenia związane z jego konfiguracją i oswoić się z urządzeniem, będziemy wtedy mieli mniejszy stres przy pierwszym stanięciem oko w oko z PLC zamontowanym na obiekcie. W wideo zaprezentowany i objaśniony zostaje nam schemat elektryczny sterownika wraz z jego wejściami i wyjściami, Dalej programowanie fizycznego sterownika czyli opis w jaki sposób skomunikować się z PLC i wgrać do niego konfigurację sprzętową jak i swój pierwszy program.

Jeszcze tylko omówienie symulatora plcsim i zaczynamy moim zdaniem najlepszą część szkolenia.

Najlepsza część szkolenia

Dokładniej mowa o tym że Pan Tomasz Gilewski oparł większość szkolenia o super narzędzie o nazwie Factory IO. większość zapyta a cóż to takiego? Program Factory IO to symulator fabryki/linii produkcyjnej.

Jest to dostępne narzędzie dzięki któremu możesz stworzyć własną linie produkcyjną napisać do niej program i podziwiać wizualizację efektów swojej pracy. Za pomocą plcsim i wyżej wymienionego programu Autor omawia wirtualny obiekt do którego będziemy pisać swój program. Robi to tak jak w rzeczywistości powinno to wyglądać. Przechodzimy przez nazwy symboliczne, test IO który z według niego warto wykonywać przed sprawdzaniem poprawności działania naszego kodu –  oszczędzi to nam głowienia się nad ewentualnym problemem z pierwszym uruchomieniem linii. W filmie omawiane zostają: praktyki dobrego programowania,  czym są funkcje i jakie mamy typy danych, co to jest przypisanie oraz operatory binarne. Wspólnie tworzymy szkielet programu następnie obsługę trybów pracy. W wspólnie pisanym programie będziemy używać generatory zegarowe i timery, a także uczyć się jak wykorzystać zbocza gdzie i kiedy sięgać po stałe, a to wszystko kończymy na dojściu do punktu w którym tryb ręczny wirtualnej linii jest gotowy.

Stosunek ceny do jakości

Tego wszystkiego uczymy się za jedyne 299zł. Jest to cena średniej jakości butów lub dobrej imprezki w weekend, dlatego uważam że naprawdę warto wydać trochę swoich funduszy, co na pewno zaowocuje w pracy lub pomoże ją znaleźć i wzniesie nas level wyżej jeśli chodzi o znajomość pisania w Tia Portal. Jednak żeby nie było za kolorowo trochę o tym czego mi brakuje.

Uważam, że szkolenie nie zawiera jeszcze wielu istotnych dla nowicjusza zagadnień, nie będę ich wymieniał gdyż lista jest spora. Daje nam to obraz, że całe to szkolenie to jakby pierwsza część, widać to przede wszystkim po tym, że projekt który zaczęliśmy kończy się w połowie, brak informacji o tym czy i kiedy będzie druga część trochę mnie martwi i nie ukrywam że wolał bym dołożyć 100 czy 200zł i mieć kompletną dawkę informacji które bezapelacyjnie dały by mi wiedzę jak zacząć i przy odrobinie samozaparcia i treningu pozwoliły na zostanie programistą przez duże P, czego jestem pewien, bo jak zapewne każdy z nas wie Automatyk Może Więcej 😉

Jak odbyć kurs?

Kurs dostępny jest na stronie videopoint.pl i trwa ponad 5 godzin. Wydawnictwo  HELION do kursu dodaje również ebook „Szkoła programisty PLC. Sterowniki Przemysłowe” tego samego autora, Tomasza Gilewskiego.

 Podsumowanie

Odbyte szkolenie uważam za jedno z bardziej wartościowych na przestrzeni licznych szkoleń, w których wziąłem udział w ostatnim czasie. Stosunek ceny do jakości moim zdaniem jest na bardzo wysokim poziomie i jestem przekonany, że osoby które je zakupią będą zadowolone i nie pożałują wydanych pieniędzy.

Polecam je w szczególności studentom, ludziom na początku swojej przygody z PLC, choć pewnie osoby bardziej doświadczone również wyniosą coś dla siebie.

Zobacz też pozostałe recenzje tego kursu: 

Recenzja #1 kursu video: Sterowniki Siemens PLC + TIA PORTAL + FACTORY IO

 Zapraszamy do komentowania recenzji!

22 listopada 2017 / Kategoria: , , ,

CO O TYM MYŚLISZ? DODAJ KOMENTARZ!

NAJNOWSZE OD UŻYTKOWNIKÓW I FIRM

Promocja na wyłączniki instalacyjne BHW-T (nadprądowe i różnicowe) od Mitsubishi Electric

Zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą na porażająco niskie ceny wyłączników instalacyjnych serii BHW-T10. Główne trzy wyróżniające cechy wyłączników instalacyjnych BHW-T: wysoka zwarciowa zdolność łączeniowa 10kA możliwość zasilania zbiorczego z obu stron wyłącznika funkcjonalna konstrukcja ułatwiająca znakowanie obwodów W celu składania zamówień skorzystaj z formularza lub kontaktu e-mail: mpl@mpl.mee.com

Promocja na wyłączniki instalacyjne BHW-T (nadprądowe i różnicowe) od Mitsubishi Electric

Wykorzystanie falowników obniża koszty automatyzacji w firmie IMBS

Zastosowanie falowników w miejsce serwomechanizmów spowodowało obniżenie kosztu uniwersalnych maszyn do napełniania butelek. Napełniacze butelek i worków z elektroniczną regulacją poziomu napełnienia oferują istotne korzyści w porównaniu z maszynami regulowanymi ręcznie, jednak ich dotychczasowy, wysoki koszt ograniczył pole możliwego zastosowania. W najnowszych maszynach firmy IMSB falowniki firmy Eaton zastępują kosztowny system napełniania sterowany serwonapędami, dzięki

Wykorzystanie falowników obniża koszty automatyzacji w firmie IMBS

Robot i PLC Fatek – segregacja metal/plastik automat w ZSM Kraków

Zajęcia z mechatroniki i moje najlepsze programowanie sterownika firmy Fatek. Robot sterowany przez sterownik PLC, porusza się dzięki silnikom jednofazowym oraz przekładniom, a wszystkie jego pozycje ustalają mikro-wyłączniki. Segregacja na zasadzie wykrycia metalu przez czujnik indukcyjny, magazyn pusty kontroluje również mikro-wyłącznik. Robot w zasadzie przeznaczony na złom ale dzięki szkole zyskał drugie życie i jest

Robot i PLC Fatek – segregacja metal/plastik automat w ZSM Kraków

ACOPOStrak – elastyczny system transportu wewnętrznego i inteligentne sterowanie ruchem

ACOPOStrak to rewolucja w dziedzinie produkcji adaptacyjnej, reprezentuje nową generację inteligentnych, elastycznych systemów transportowych. Unikalna konstrukcja systemu zapewnia kluczowe korzyści technologiczne w zakresie produkcji adaptacyjnej; pozwala efektywnie produkować niewielkie partie wyrobów bez utraty korzyści wynikających z wyższych marż, typowych dla produktów spersonalizowanych. Zapraszamy do zapoznania się z poniższym filmem ale również do pełnej prezentacji tej

ACOPOStrak – elastyczny system transportu wewnętrznego i inteligentne sterowanie ruchem

Pobierz SEE Electrical i rysuj schematy elektryczne. Dodaj support i bliblioteki!

O dokumentacji elektrycznej pisałem wielokrotnie i w różnych kontekstach. Jedno jest pewne, najważniejsze aby istniała. Lepiej jakby znajdowała się również w szafie elektrycznej obiektu. Najlepiej jakby była przygotowana czytelnie i profesjonalnie. Ale wierzcie mi na słowo, nie jest to takie proste. W dużej mierze efekt końcowy zależy od umiejętności projektanta. Drugi główny element układanki to

Pobierz SEE Electrical i rysuj schematy elektryczne. Dodaj support i bliblioteki!

Gdy okazuje się, że maszyna nie jest już bezpieczna…

Dzisiaj przedstawię wam sytuację z którą kiedyś spotkałem się osobiście. Historia będzie dotyczyć modernizacji maszyny do cięcia rur. Maszyna ta miała już swoje lata i dosyć przestarzałą konstrukcję. Posiadała ona jednostkę hydrauliczną, dzięki której miała ona możliwość prostego formowania ciętych rur, co jednak nigdy nie było wykorzystywane.  Ogólnie maszyna była bardzo prosta. Parę siłowników pneumatycznych,

Gdy okazuje się, że maszyna nie jest już bezpieczna…

Wszystko stanie się prostsze po zalogowaniu :)

Przypomnij hasło

Nie masz konta? Zarejestruj się

Forgot your password?

Enter your account data and we will send you a link to reset your password.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Close
z

    Przetwarzamy pliki... jeszcze chwilka…