Partnerzy portalu iAutomatyka.pl

ZOSTAŃ PARTNEREM PORTALU

Korporacja Mitsubishi Electric, posiadająca 90 lat doświadczenia w zakresie dostarczania niezawodnych, wysokiej jakości innowacyjnych produktów w dziedzinie automatyki przemysłowej, produkcji, marketingu i sprzedaży urządzeń elektrycznych i elektronicznych. Programowalne sterowniki PLC, rozwiązania napędowe, roboty przemysłowe, panele dotykowe, wycinarki laserowe i sterownie CNC firmy Mitsubishi Electric zaliczają się do produktów najwydajniejszych na rynku i gwarantują sukcesy firmy już od ponad 30 lat.

WAGO jest producentem urządzeń automatyki przemysłowej i budynkowej oraz systemów połączeń dla elektrotechniki i elektroniki. Powstanie w 1951 roku firmy WAGO było wyrazem przekonania o słuszności obranego kierunku i stworzyło podwaliny pod dalszy rozwój technologii. Z czasem stała się ona standardem na całym świecie i teraz nie sposób wyobrazić sobie nowoczesnej instalacji elektrycznej czy systemu automatycznego sterowania bez wyrobów WAGO.

Eaton Electric jest producentem najwyższej jakości automatyki przemysłowej, aparatury sygnalizacyjnej, łączeniowej, zabezpieczającej i instalacyjnej oraz systemów rozdziału energii niskiego napięcia. Międzynarodowe nagrody oraz certyfikaty są dowodem, iż produkty Eaton Electric odpowiadają najnowszym standardom bezpieczeństwa i wymaganiom jakości. Wszystkie nasze wyroby gwarantują długoletnie działanie.

Generic selectors
Exact matches only
Szukaj w tytule
Search in content
Szukaj postów i artykułów
Search in pages
Szukaj w katalogu firm

Recenzja #2 kursu video: Symulacja PLC Siemens w wirtualnej fabryce FACTORY IO

828 wyświetleń

Recenzja szkolenia Tomasz Gilewskiego – ”Sterowniki siemens kurs video programowanie plc w praktyce” powstała dzięki zorganizowanemu przez zespół ”iAutomatyka.pl” w grupie ”Automatyk może więcej” konkursie na zrobienie recenzji kursu. Zgłosiłem się na ochotnika jako recenzent, zapoznałem się z całym kurse a wynikiem tego jest niniejszy artykuł. Dodam, że to mój pierwszy artykuł więc proszę o wyrozumiałość 🙂

Perspektywa

Doszkalanie się i czerpanie z doświadczeń innych ekspertów jest dla mnie ważnym elementem rozwoju zawodowego, dlatego w poszukiwaniu niezbędnej wiedzy i usystematyzowania własnych doświadczeń, sięgam po szkolenia.

Przeszukując dostępne oferty zawsze kierowałem się kryterium, aby szkoleniowcy byli praktykami mającymi doświadczenie w tym czego nas próbują nauczyć oraz by większość swojego programu opierali o praktykę i swoje sprawdzone sposoby. W swojej karierze byłem już na wielu szkoleniach z programowania PLC, tworzenia wizualizacji hmi, sieci przemysłowych oraz automatyki kontrolno – pomiarowej. W zdecydowanej większości były to szkolenia w placówce.

Przystępując do szkolenia Pana Tomasza miałem już doświadczenie w programowaniu PLC. Niemniej jednak pierwszy raz siedziałem przed monitorem w swoim domu, a nie jak to do tej pory było w wyposażonym pomieszczeniu w siedzibie firmy szkoleniowej. Dodam również że Tia Portal znałem w bardzo słabym stopniu nazwał bym tą znajomość podstawową.

Zanim zacznę opisywać czego nauczymy się po 5 godzinach które ma szkolenie, o którym mowa w artykule i ocenie jego przydatność, spróbuję  subiektywnie napisać o plusach i minusach szkoleń w placówce i kursach wideo.

Szkolenie w placówce (> 2000 zł) … ?

Najpierw może to co dla wielu jest największym problemem czyli cena. W centrum szkoleniowym to koszt około 2000zł netto w górę + koszty dojazdu i zakwaterowania na czas pobytu. W zamian za to dostajemy znacznie więcej czasu co za tym idzie informacje będą dokładniejsze a temat szerzej opowiedziany. Mamy także między wykładowcą a uczestnikiem interakcję, możesz w każdej chwili zadać pytanie na które szybko dostaniesz odpowiedz, wiec do domu wracasz bez wątpliwości o ile tylko są one tematem wykładów. Ponadto otrzymujemy certyfikat który całkiem ładnie prezentuje się w CV i potwierdza nasze uczestnictwo. Wszystko idealnie skrojone i obmyślane tak byś jak najwięcej wiedzy posiadł. To kilka najważniejszych moim zdaniem cech szkolenia w placówce.

Zespół iAutomatyka.pl opisuje takie szkolenie na przykład tutaj:

Szkolenie firmy Siemens ze sterowników S7-300/400 – Relacja

… czy szkolenie wideo (< 300 zł) ?

Teraz zadajmy sobie pytanie co zrobić jeśli nie mamy takiej gotówki którą możemy przeznaczyć na rozwój osobisty i nie pracujemy w firmie która nam to sfinansuje? No i tutaj właśnie mamy dwa wyjścia:

Albo uczymy się na własną rękę co zajmuje ogromną ilość czasu w szczególności na początku naszej drogi, zapewne popełnimy przy tym wiele błędów, wyrobimy sobie złe nawyki, kod przez nas napisany będzie daleki ideałowi i jeśli nie mamy wystarczająco dużo motywacji to po pewnym czasie stwierdzimy ”to nie dla mnie”.

Jest też drugi sposób mianowicie szkolenie wideo które mertyorycznie zbliżone są do tych z centrum szkoleniowego będąc przy tym o wiele tańszym zamiennikiem.

Plusy to wyżej wymieniona cena, mobilność- oglądamy gdzie chcemy , kiedy chcemy i ile razy chcemy.

Tak już jest że nieużywany narząd lub umiejętność zanika, tu nie mamy tego typu problemu, masz roczną przerwę nic nie szkodzi odpalasz od nowa bez kosztów bo te ponosisz tylko raz przy zakupie.

Merytorycznie widać że Pan Tomasz Gilewski to stary wyjadacz który już nie jeden program w swoim życiu napisał, uczy nas dobrych nawyków odpowiedniego podejścia i rozplanowania, tego na co zwracać uwagę przy pisaniu czy też uruchamianiu projektu. Oszczędza wiele naszego czasu poprzez pokazanie krok po kroku jak podejść do tematu, a najważniejsze daje nam przysłowiową wędkę byśmy mogli dalej rozwijać się jako programiści PLC sami.

Co otrzymujemy po zakupie szkolenia ”sterowniki siemens kurs video programowanie plc w praktyce”

Po ściągnięciu kursu wideo i rozpakowaniu pliku naszym oczom ukazuje się 28 filmików posegregowanych co do zawartości, dodatkowo w gratisie dostajemy ebooka ”szkoła programisty PLC sterownik przemysłowe” również autorstwa Tomasza Gilewskiego,który również daje solidną porcje wiedzy i jest idealną lekturą na samotne wieczory.

Teraz w wielkim skrócie opiszę czego dowiemy się po obejrzeniu wszystkich części video.

Autor zaczyna od zaprezentowania nam struktury fizycznej samego sterownika omawia pierwsze uruchomienie, pokazuje w jaki sposób utworzyć swój pierwszy projekt, prowadzi  przez konfigurację sprzętową po czym przechodzi do omówienia części programowej.

Na początku zaczynamy od projektu dla rzeczywistego sterownika, tutaj dodam że fajnie posiadać przed sobą fizyczny sterownik s7-1200. Pozwoli nam to urzeczywistnić doświadczenia związane z jego konfiguracją i oswoić się z urządzeniem, będziemy wtedy mieli mniejszy stres przy pierwszym stanięciem oko w oko z PLC zamontowanym na obiekcie. W wideo zaprezentowany i objaśniony zostaje nam schemat elektryczny sterownika wraz z jego wejściami i wyjściami, Dalej programowanie fizycznego sterownika czyli opis w jaki sposób skomunikować się z PLC i wgrać do niego konfigurację sprzętową jak i swój pierwszy program.

Jeszcze tylko omówienie symulatora plcsim i zaczynamy moim zdaniem najlepszą część szkolenia.

Najlepsza część szkolenia

Dokładniej mowa o tym że Pan Tomasz Gilewski oparł większość szkolenia o super narzędzie o nazwie Factory IO. większość zapyta a cóż to takiego? Program Factory IO to symulator fabryki/linii produkcyjnej.

Jest to dostępne narzędzie dzięki któremu możesz stworzyć własną linie produkcyjną napisać do niej program i podziwiać wizualizację efektów swojej pracy. Za pomocą plcsim i wyżej wymienionego programu Autor omawia wirtualny obiekt do którego będziemy pisać swój program. Robi to tak jak w rzeczywistości powinno to wyglądać. Przechodzimy przez nazwy symboliczne, test IO który z według niego warto wykonywać przed sprawdzaniem poprawności działania naszego kodu –  oszczędzi to nam głowienia się nad ewentualnym problemem z pierwszym uruchomieniem linii. W filmie omawiane zostają: praktyki dobrego programowania,  czym są funkcje i jakie mamy typy danych, co to jest przypisanie oraz operatory binarne. Wspólnie tworzymy szkielet programu następnie obsługę trybów pracy. W wspólnie pisanym programie będziemy używać generatory zegarowe i timery, a także uczyć się jak wykorzystać zbocza gdzie i kiedy sięgać po stałe, a to wszystko kończymy na dojściu do punktu w którym tryb ręczny wirtualnej linii jest gotowy.

Stosunek ceny do jakości

Tego wszystkiego uczymy się za jedyne 299zł. Jest to cena średniej jakości butów lub dobrej imprezki w weekend, dlatego uważam że naprawdę warto wydać trochę swoich funduszy, co na pewno zaowocuje w pracy lub pomoże ją znaleźć i wzniesie nas level wyżej jeśli chodzi o znajomość pisania w Tia Portal. Jednak żeby nie było za kolorowo trochę o tym czego mi brakuje.

Uważam, że szkolenie nie zawiera jeszcze wielu istotnych dla nowicjusza zagadnień, nie będę ich wymieniał gdyż lista jest spora. Daje nam to obraz, że całe to szkolenie to jakby pierwsza część, widać to przede wszystkim po tym, że projekt który zaczęliśmy kończy się w połowie, brak informacji o tym czy i kiedy będzie druga część trochę mnie martwi i nie ukrywam że wolał bym dołożyć 100 czy 200zł i mieć kompletną dawkę informacji które bezapelacyjnie dały by mi wiedzę jak zacząć i przy odrobinie samozaparcia i treningu pozwoliły na zostanie programistą przez duże P, czego jestem pewien, bo jak zapewne każdy z nas wie Automatyk Może Więcej 😉

Jak odbyć kurs?

Kurs dostępny jest na stronie videopoint.pl i trwa ponad 5 godzin. Wydawnictwo  HELION do kursu dodaje również ebook „Szkoła programisty PLC. Sterowniki Przemysłowe” tego samego autora, Tomasza Gilewskiego.

 Podsumowanie

Odbyte szkolenie uważam za jedno z bardziej wartościowych na przestrzeni licznych szkoleń, w których wziąłem udział w ostatnim czasie. Stosunek ceny do jakości moim zdaniem jest na bardzo wysokim poziomie i jestem przekonany, że osoby które je zakupią będą zadowolone i nie pożałują wydanych pieniędzy.

Polecam je w szczególności studentom, ludziom na początku swojej przygody z PLC, choć pewnie osoby bardziej doświadczone również wyniosą coś dla siebie.

Zobacz też pozostałe recenzje tego kursu: 

Recenzja #1 kursu video: Sterowniki Siemens PLC + TIA PORTAL + FACTORY IO

 Zapraszamy do komentowania recenzji!

Co o tym myślisz? Napisz w komentarzu!

komentarzy

22 listopada 2017 / Kategoria: , , ,

POLECANE ARTYKUŁY

Jak przygotować stanowisko do składania szaf sterowniczych i elektrycznych

Jeśli niejedną szafę masz już za sobą to pewnie wiesz, że po 8 godzinach składania rozdzielnicy nasz kręgosłup boli jakby zaraz chciał pęknąć. Dlatego przygotowanie odpowiedniego stanowiska to totalna podstawa nie tylko ze względu na ergonomiczność pracy, ale również ze względu na porządek i czas. Pomieszczenie do składania i obróbki rozdzielnicy Dobrze gdy dysponujemy dwoma pomieszczeniami.

Jak przygotować stanowisko do składania szaf sterowniczych i elektrycznych

Konkurs Mikołajkowy iAutomatyka.pl

Święta zbliżają się wielkimi krokami, więc z okazji Mikołajek mamy dla Was prezent. Grono członków naszej grupy Automatyk może więcej z dnia na dzień rośnie – dlatego jako administratorzy grupy organizujemy mikołajkowy konkurs. Co to za grupa?  Grupa Automatyk może więcej składa się z inżynierów Automatyki pod różną postacią oraz z ludzi zainteresowanych branżą automatyki

Konkurs Mikołajkowy iAutomatyka.pl

Promocja na zestaw EATON: PLC/HMI + Moduł CAN + 16DIO + Licencja CoDeSys

Mamy dobre nowiny! Wspólnie z firmą EATON opracowaliśmy zestaw, który pozwoli na samodzielne programowanie PLC, budowanie wizualizacji HMI, utworzenie sieci komunikacyjnej CAN RS485 i Ethernet oraz sterowanie fizycznymi wejściami i wyjściami! Zestaw umożliwi również zbudowanie wizualizacji na przeglądarkę internetową co oznacza, że można przetestować zdalne sterowanie przez smartfon dzięki sieci np. WIFI.  Wszystko to zbudujemy

Promocja na zestaw EATON: PLC/HMI + Moduł CAN + 16DIO + Licencja CoDeSys

Drukarka do oznaczeń elementów automatyki od WAGO – Film

Firma Wago zachęca do zapoznania się z najefektywniejszym systemem oznaczania. Drukarka termotransferowa smartPRINTER (258-5000) doskonale nadaje się do szybkiego i łatwego oznaczania kompletnej szafy rozdzielczej. Drukarka smartPRINTER umożliwia nadruk na wielu różnych materiałach, takich jak: paski i tabliczki oznacznikowe, tabliczki znamionowe, tabliczki na przycisk, etykiety, oznaczniki na przewody i kable. Przyjrzyjmy się bliżej, dzięki smartPRINTER

Drukarka do oznaczeń elementów automatyki od WAGO – Film

Jak się połączyć ze sterownikiem Mitsubishi Electric FX5U w GX Works3

Inżynierom, którzy mają za sobą kilkanaście producentów sterowników PLC nie jest dużym problemem z połączeniem się nowo poznanego. Robią to intuicyjnie ponieważ mimo innego producenta, procedura połączenia zawsze jest podobna. Mitsubishi nie odbiega od normy, a połączenie sterownika z komputerem osobistym jest bardzo prosta, co udowodnię w poniższym artykule. Sposób połączenia Zanim dojdziemy do konfigurowania

Jak się połączyć ze sterownikiem Mitsubishi Electric FX5U w GX Works3

Eaton minimalizuje czas przestoju maszyny wykorzystując system SmartWire-DT

Eaton minimalizuje czas przestoju maszyny do przygotowywania warzyw w celu zapewnienia maksymalnie świeżych produktów. Wyzwaniem, jakie napotyka firma König, producent maszyn do zbioru i obróbki warzyw, jest niezawodne i bezpieczne przygotowywanie oraz pakowanie produktów spożywczych, przy zachowaniu jak najwyższej dostępności. Aby zaspokoić te potrzeby, König szukał wsparcia ze strony specjalisty, który umożliwiłby im tworzenie wysokiej jakości maszyn

Eaton minimalizuje czas przestoju maszyny wykorzystując system SmartWire-DT

KATEGORIE POSTÓW
Bądź na bieżąco!
POLECANY POST

Promocja na zestaw EATON: PLC/HMI + Moduł CAN + 16DIO + Licencja CoDeSys

Mamy dobre nowiny! Wspólnie z firmą EATON opracowaliśmy zestaw, który pozwoli na samodzielne programowanie PLC, budowanie wizualizacji HMI, utworzenie sieci komunikacyjnej CAN RS485 i Ethernet oraz sterowanie fizycznymi wejściami i wyjściami! Zestaw umożliwi również zbudowanie wizualizacji na przeglądarkę internetową co oznacza, że można przetestować zdalne sterowanie przez smartfon dzięki sieci np. WIFI.  Wszystko to zbudujemy

Promocja na zestaw EATON: PLC/HMI + Moduł CAN + 16DIO + Licencja CoDeSys

NAJNOWSZE POSTY
POLECANE FIRMY I PRODUKTY
Patronujemy

Partnerzy portalu

Wszystko stanie się prostsze po zalogowaniu :)

Przypomnij hasło

Nie masz konta? Zarejestruj się

Forgot your password?

Enter your account data and we will send you a link to reset your password.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Close
z

    Przetwarzamy pliki... jeszcze chwilka…