NEWSY / BLOG POZNAJ MITSUBISHI ELECTRIC ODDZIAŁ POLSKA

Korporacja Mitsubishi Electric, posiadająca 90 lat doświadczenia w zakresie dostarczania niezawodnych, wysokiej jakości innowacyjnych produktów w dziedzinie automatyki przemysłowej, produkcji, marketingu i sprzedaży urządzeń elektrycznych i elektronicznych. Programowalne sterowniki PLC, rozwiązania napędowe, roboty przemysłowe, panele dotykowe, wycinarki laserowe i sterownie CNC firmy Mitsubishi Electric zaliczają się do produktów najwydajniejszych na rynku i gwarantują sukcesy firmy już od ponad 30 lat.

KATALOG PRODUKTÓW POZNAJ FINDER

Od 1954 Finder pracował wyłącznie w zakresie przekaźników i timerów. Nasz wysoki stopień specjalizacji zaowocował ponad 10.000 różnych produktów w jednej z najszerszych dostępnych ofert. Firma szeroko się rozwija i inwestuje w przyszłość uzupełniając gamę swojego asortymentu. Prócz przekaźników oferuje rozwiązania przemysłu elektrycznego do zastosowań domowych jak i komercyjnych poprzez przekaźniki, urządzenia przeciwprzepięciowe, termostaty panelowe, zasilacze i liczniki energii. Gama asortymentu obejmuje ponad 12 tysięcy produktów.

BLOG WAGO POZNAJ WAGO

WAGO jest producentem urządzeń automatyki przemysłowej i budynkowej oraz systemów połączeń dla elektrotechniki i elektroniki. Powstanie w 1951 roku firmy WAGO było wyrazem przekonania o słuszności obranego kierunku i stworzyło podwaliny pod dalszy rozwój technologii. Z czasem stała się ona standardem na całym świecie i teraz nie sposób wyobrazić sobie nowoczesnej instalacji elektrycznej czy systemu automatycznego sterowania bez wyrobów WAGO.

SKLEP I ZAMÓWIENIA POZNAJ EATON

Eaton Electric jest producentem najwyższej jakości automatyki przemysłowej, aparatury sygnalizacyjnej, łączeniowej, zabezpieczającej i instalacyjnej oraz systemów rozdziału energii niskiego napięcia. Międzynarodowe nagrody oraz certyfikaty są dowodem, iż produkty Eaton Electric odpowiadają najnowszym standardom bezpieczeństwa i wymaganiom jakości. Wszystkie nasze wyroby gwarantują długoletnie działanie.

MENU PROFIL

Jak przygotować stanowisko do składania szaf sterowniczych i elektrycznych

5303 wyświetleń, autor: Marcin Faszczewski.

Jeśli niejedną szafę masz już za sobą to pewnie wiesz, że po 8 godzinach składania rozdzielnicy nasz kręgosłup boli jakby zaraz chciał pęknąć. Dlatego przygotowanie odpowiedniego stanowiska to totalna podstawa nie tylko ze względu na ergonomiczność pracy, ale również ze względu na porządek i czas.

Pomieszczenie do składania i obróbki rozdzielnicy

Dobrze gdy dysponujemy dwoma pomieszczeniami. Wtedy jedno pomieszczenie przeznaczamy na przygotowanie szafy i jej elementów, czyli cięcie otworów w drzwiach szafy, wiercenie otworów na dławiki, cięcie korytek kablowych (pyłu podczas cięcia bardzo dużo), cięcie elementów metalowych np. szyn DIN 35, na której następnie mocujemy urządzenia elektryczne i sterownicze. W drugim pomieszczeniu organizujemy prace bardziej czyste (choć i tak narobimy tam bałaganu). Tam gdzie szyjemy szafę tzn. wykonujemy połączenia pomiędzy urządzeniami, oznaczamy przewody i aparaturę czy wykonujemy czynności specjalne jak lutowanie wtyczek DB9 do komunikacji itp.

Stanowisko do szycia szafy

Jeśli składanie szafy to czynność okazyjna to pal go licho, ale jeśli Ty lub Twoi pracownicy wykonują tą pracę codziennie to koniecznym jest dobre zorganizowanie przestrzeni roboczej. Warto zainteresować się terminem „5S”, choć niektórzy zapominają o zdrowym rozsądku przy tej metodzie organizacji.

Po pierwsze stół roboczy, na którym kładziemy początkowo płytę montażową a finalnie całą szafę. Dobrym pomysłem jest umożliwienie montażu i składania płyty pod skosem dzięki czemu prace przebiegają wygodniej. Jeszcze lepiej jeśli stół jest regulowany od poziomu do pionu. Są gotowe rozwiązania, ale niestety drogie. Rozwiązaniem mogą być dwa stoły, jeden pod skosem, do montażu połączeń na płycie. Drugi poziomy, na którym kładziemy szafę a do niej „poszytą” płytę (tzn. płytę z wykonanymi połączeniami pomiędzy urządzeniami według schematu elektrycznego).

Po drugie przewody. Sposobów na szycie zapewne jest w tym przypadku kilka. Jedni korzystają z przewodów w folii (nie polecam, często się plączą), drudzy kupują przewody w kartonowych pudełkach, te są o wiele lepsze podczas montażu. Jedne i drugie kładzie się na półkę obok, na ziemi, na stole montażowym itp. Najlepszym jednak rozwiązaniem przy seryjnej produkcji szaf są przewody na bębnach umieszczone obok lub nad stołem montażowym. Zapewnia to swobodny dostęp do odpowiedniego przekroju i koloru przewodu, linki nie plączą się i łatwiej odmierzać odpowiednie długości.

Po trzecie porządek i organizacja. Nie będę tutaj przytaczał japońskich zasad 5S. Podstawa to odpowiednie rozmieszczenie narzędzi i urządzeń, z których korzystamy najczęściej, aby przykładowo nie biegać na drugie piętro dolutować kabel komunikacyjny. Z warsztatu warto usunąć też przedmioty zalegające, które de facto przydają się raz na dłuższy czas. Każde narzędzie powinno też mieć swoje miejsce, najlepiej oznaczone tabliczką lub naklejką z informacją np. Wkrętarka. Uwierzcie mi, to pomaga. Jeśli w warsztacie pracuje więcej niż jedna osoba to koniecznie ustalcie zasady np.: „Każdego dnia ostatnie 15 minut to szybkie sprzątanie warsztatu”. Po całym dniu udaje się narobić takiego bałaganu, że idąc przez warsztat można się poślizgnąć po ściągniętych kawałkach izolacji z przewodów, o tulejkach i kartonowych pudełeczkach po aparaturze nie wspominając. Grunt to systematyczne ogarnięcie stanowiska.

Porównajcie sobie teraz dwa filmy „timelaps” ze składania rozdzielnicy sterującej. Co prawda szafy się różnią ale można dostrzec wyraźne różnice jak organizacja stanowiska wpływa na ergonomię pracy.

Genialny filmik pokazujący składanie szafy od początku do końca. Takiego stanowiska montażowego pozazdrości niejeden monter 🙂

8 grudnia 2017 / Kategoria: , ,
 • Autor: Marcin Faszczewski
 • Założyłem blog i portal iAutomatyka.pl aby wspólnie z Automatykami, Firmami i Integratorami publikować i szerzyć informacje związane z automatyką.  Nazywamy to Projektem iAutomatyka!

  Od artykułów wyjaśniających zasady w świecie automatyki po wpisy informacyjne z wydarzeniami firm. Zapraszam Automatyków do założenia bezpłatnego konta i publikowania artykułów o automatyce razem z nami. Zapraszam też firmy do założenia profilu i umieszczenia swojej działalności w katalogu i na mapie automatyki jak i publikowania artykułów wśród społeczeństwa automatyków.

  Dołącz do projektu jako Integrator Automatyki.

  Dołącz do projektu jako Automatyk.

  Dołącz do projektu jako Firma, Producent, Dystrybutor.

 • Profil Autora
 • http://iautomatyka.pl/

CO O TYM MYŚLISZ? DODAJ KOMENTARZ!

NAJNOWSZE OD UŻYTKOWNIKÓW I FIRM

Życie 4.0 i roboty współpracujące

Zapewne każdy z nas wie, ze robot współpracujący to nie humanoidalny twór z kraju kwitnącej wiśni, ani tez nie robot kuchenny (chodź te nierzadko nie można by nazwać współpracującymi). Coboty można znaleźć w coraz większej liczbie zakładów przemysłowych, a ich możliwość współpracy z człowiekiem jest nieocenianą zaletą i daje szerokie pole do popisu nieosiągalne dla

Życie 4.0 i roboty współpracujące

Relacja z Przemysłowego Instytutu Automatyki i Pomiarów Piap – Roboty współpracujące – Przemysł 4.0

W dniach 11 i 12 kwietnia 2018 r. w Przemysłowym Instytucie Automatyki i Pomiarów PIAP miało miejsce wydarzenie „Roboty współpracujące – Przemysł 4.0”, pod honorowym patronatem Ministerstwa Przedsiębiorczości i Technologii. Uczestnicy spotkania mieli okazję zapoznać się z możliwościami implementacji kobotów Universal Robots do współczesnych potrzeb rynkowych, które są wyznaczane przez takie czynniki, jak wydajność, elastyczność,

Relacja z Przemysłowego Instytutu Automatyki i Pomiarów Piap – Roboty współpracujące – Przemysł 4.0

SmartCamera Balluff BVS. Kamera zbudowana z myślą o Przemyśle 4.0

Przemysł 4.0 to inteligentna, adaptacyjna fabryka z krótkimi cyklami produkcji, wysoką jakością produkcji i przekonywającą konkurencyjnością. Oznacza to jednak zawsze posiadanie wszystkich istotnych informacji w procesie zautomatyzowanym w czasie rzeczywistym. Tutaj ważną rolę odgrywają systemy przetwarzania obrazu, takie jak identyfikacja obiektów, monitorowanie jakości procesów lub wspomaganie systemów chwytakowych w ich zadaniach. Nowa kamera inteligentna BVS

SmartCamera Balluff BVS. Kamera zbudowana z myślą o Przemyśle 4.0

Majowe Konferencje Techniczne dla przemysłu

„Robotyzacja dla niezawodnej i bezpiecznej produkcji” oraz „Niezawodność i Utrzymanie Ruchu – te dwie konferencje skierowane do przedstawicieli przemysłu godne są uwagi w majowym kalendarzu spotkań branżowych.  Czwarta edycja Konferencji Technicznych nabiera tempa. Kalendarium wydarzeń Axon Media zbliża się do półmetka, zapełniając sale uczestnikami poszukującymi nowej wiedzy i praktycznych przykładów z zakresu optymalizacji i unowocześniania

Majowe Konferencje Techniczne dla przemysłu

Interfejs IO-Link umożliwia wdrażanie koncepcji Przemysłu 4.0

Koncepcja przemysłu 4.0 to nie tylko inteligentne łączenie urządzeń przemysłowych w obrębie sieci, lecz także łączenie warstwy zarządzania produkcją z warstwą IT oraz warstwą zarządzania przedsiębiorstwem. Celem tego wybiegającego w przyszłość projektu jest utworzenie „inteligentnej fabryki”, w której wszystkie procesy będą zachodzić jeszcze szybciej, oferując przy tym większą elastyczność i wyższy stopień dostosowania. Na sztandarach

Interfejs IO-Link umożliwia wdrażanie koncepcji Przemysłu 4.0

Modułowe ekrany projekcyjne w wydaniu Mitsubishi Electric

Artykuł z serii: Podstawy urządzeń automatyki - Mitsubishi Electric Mitsubishi Electric w swoim bogatym portfolio z urządzeniami automatyki przemysłowej skryło także rozwiązania wielkoformatowych ekranów do wizualizacji. Takie ekrany pewnie każdy z nas kojarzy z filmów katastroficznych, gdzie w centrum kryzysowym sztab ludzi na wielkim ekranie z niecierpliwością śledzi aktualną sytuację. Pracownicy dużych fabryk na pewno

Modułowe ekrany projekcyjne w wydaniu Mitsubishi Electric

Wszystko stanie się prostsze po zalogowaniu :)

Przypomnij hasło

Nie masz konta? Zarejestruj się

Forgot your password?

Enter your account data and we will send you a link to reset your password.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Close
z

Przetwarzamy pliki... jeszcze chwilka…