Partnerzy portalu iAutomatyka.pl

ZOSTAŃ PARTNEREM PORTALU

Korporacja Mitsubishi Electric, posiadająca 90 lat doświadczenia w zakresie dostarczania niezawodnych, wysokiej jakości innowacyjnych produktów w dziedzinie automatyki przemysłowej, produkcji, marketingu i sprzedaży urządzeń elektrycznych i elektronicznych. Programowalne sterowniki PLC, rozwiązania napędowe, roboty przemysłowe, panele dotykowe, wycinarki laserowe i sterownie CNC firmy Mitsubishi Electric zaliczają się do produktów najwydajniejszych na rynku i gwarantują sukcesy firmy już od ponad 30 lat.

WAGO jest producentem urządzeń automatyki przemysłowej i budynkowej oraz systemów połączeń dla elektrotechniki i elektroniki. Powstanie w 1951 roku firmy WAGO było wyrazem przekonania o słuszności obranego kierunku i stworzyło podwaliny pod dalszy rozwój technologii. Z czasem stała się ona standardem na całym świecie i teraz nie sposób wyobrazić sobie nowoczesnej instalacji elektrycznej czy systemu automatycznego sterowania bez wyrobów WAGO.

Eaton Electric jest producentem najwyższej jakości automatyki przemysłowej, aparatury sygnalizacyjnej, łączeniowej, zabezpieczającej i instalacyjnej oraz systemów rozdziału energii niskiego napięcia. Międzynarodowe nagrody oraz certyfikaty są dowodem, iż produkty Eaton Electric odpowiadają najnowszym standardom bezpieczeństwa i wymaganiom jakości. Wszystkie nasze wyroby gwarantują długoletnie działanie.

Generic selectors
Exact matches only
Szukaj w tytule
Search in content
Szukaj postów i artykułów
Search in pages
Szukaj w katalogu firm
Szukaj ofert pracy

Jak przygotować stanowisko do składania szaf sterowniczych i elektrycznych

3348 wyświetleń

Jeśli niejedną szafę masz już za sobą to pewnie wiesz, że po 8 godzinach składania rozdzielnicy nasz kręgosłup boli jakby zaraz chciał pęknąć. Dlatego przygotowanie odpowiedniego stanowiska to totalna podstawa nie tylko ze względu na ergonomiczność pracy, ale również ze względu na porządek i czas.

Pomieszczenie do składania i obróbki rozdzielnicy

Dobrze gdy dysponujemy dwoma pomieszczeniami. Wtedy jedno pomieszczenie przeznaczamy na przygotowanie szafy i jej elementów, czyli cięcie otworów w drzwiach szafy, wiercenie otworów na dławiki, cięcie korytek kablowych (pyłu podczas cięcia bardzo dużo), cięcie elementów metalowych np. szyn DIN 35, na której następnie mocujemy urządzenia elektryczne i sterownicze. W drugim pomieszczeniu organizujemy prace bardziej czyste (choć i tak narobimy tam bałaganu). Tam gdzie szyjemy szafę tzn. wykonujemy połączenia pomiędzy urządzeniami, oznaczamy przewody i aparaturę czy wykonujemy czynności specjalne jak lutowanie wtyczek DB9 do komunikacji itp.

Stanowisko do szycia szafy

Jeśli składanie szafy to czynność okazyjna to pal go licho, ale jeśli Ty lub Twoi pracownicy wykonują tą pracę codziennie to koniecznym jest dobre zorganizowanie przestrzeni roboczej. Warto zainteresować się terminem „5S”, choć niektórzy zapominają o zdrowym rozsądku przy tej metodzie organizacji.

Po pierwsze stół roboczy, na którym kładziemy początkowo płytę montażową a finalnie całą szafę. Dobrym pomysłem jest umożliwienie montażu i składania płyty pod skosem dzięki czemu prace przebiegają wygodniej. Jeszcze lepiej jeśli stół jest regulowany od poziomu do pionu. Są gotowe rozwiązania, ale niestety drogie. Rozwiązaniem mogą być dwa stoły, jeden pod skosem, do montażu połączeń na płycie. Drugi poziomy, na którym kładziemy szafę a do niej „poszytą” płytę (tzn. płytę z wykonanymi połączeniami pomiędzy urządzeniami według schematu elektrycznego).

Po drugie przewody. Sposobów na szycie zapewne jest w tym przypadku kilka. Jedni korzystają z przewodów w folii (nie polecam, często się plączą), drudzy kupują przewody w kartonowych pudełkach, te są o wiele lepsze podczas montażu. Jedne i drugie kładzie się na półkę obok, na ziemi, na stole montażowym itp. Najlepszym jednak rozwiązaniem przy seryjnej produkcji szaf są przewody na bębnach umieszczone obok lub nad stołem montażowym. Zapewnia to swobodny dostęp do odpowiedniego przekroju i koloru przewodu, linki nie plączą się i łatwiej odmierzać odpowiednie długości.

Po trzecie porządek i organizacja. Nie będę tutaj przytaczał japońskich zasad 5S. Podstawa to odpowiednie rozmieszczenie narzędzi i urządzeń, z których korzystamy najczęściej, aby przykładowo nie biegać na drugie piętro dolutować kabel komunikacyjny. Z warsztatu warto usunąć też przedmioty zalegające, które de facto przydają się raz na dłuższy czas. Każde narzędzie powinno też mieć swoje miejsce, najlepiej oznaczone tabliczką lub naklejką z informacją np. Wkrętarka. Uwierzcie mi, to pomaga. Jeśli w warsztacie pracuje więcej niż jedna osoba to koniecznie ustalcie zasady np.: „Każdego dnia ostatnie 15 minut to szybkie sprzątanie warsztatu”. Po całym dniu udaje się narobić takiego bałaganu, że idąc przez warsztat można się poślizgnąć po ściągniętych kawałkach izolacji z przewodów, o tulejkach i kartonowych pudełeczkach po aparaturze nie wspominając. Grunt to systematyczne ogarnięcie stanowiska.

Porównajcie sobie teraz dwa filmy „timelaps” ze składania rozdzielnicy sterującej. Co prawda szafy się różnią ale można dostrzec wyraźne różnice jak organizacja stanowiska wpływa na ergonomię pracy.

Genialny filmik pokazujący składanie szafy od początku do końca. Takiego stanowiska montażowego pozazdrości niejeden monter 🙂

8 grudnia 2017 / Kategoria: , ,
 • Autor: Marcin Faszczewski
 • Założyłem blog i portal iAutomatyka.pl aby wspólnie z Automatykami, Firmami i Integratorami publikować i szerzyć informacje związane z automatyką.  Nazywamy to Projektem iAutomatyka!

  Od artykułów wyjaśniających zasady w świecie automatyki po wpisy informacyjne z wydarzeniami firm. Zapraszam Automatyków do założenia bezpłatnego konta i publikowania artykułów o automatyce razem z nami. Zapraszam też firmy do założenia profilu i umieszczenia swojej działalności w katalogu i na mapie automatyki jak i publikowania artykułów wśród społeczeństwa automatyków.

  Dołącz do projektu jako Integrator Automatyki.

  Dołącz do projektu jako Automatyk.

  Dołącz do projektu jako Firma, Producent, Dystrybutor.

 • Profil Autora
 • http://iautomatyka.pl/

CO O TYM MYŚLISZ? DODAJ KOMENTARZ!

NAJNOWSZE OD UŻYTKOWNIKÓW I FIRM

Jak wgrywać plik GSD do sterowników Siemens w Step 7 – na przykładzie dalmierza SICK

Komunikacja PROFIBUS? Plik GSD? Siemens step 7? Już to gdzieś słyszałeś ;) ? Zobacz na przykładzie wymiany czujnika SICK jak wygląda aktualizacja pliku GSD w Simatic Manager. Zapraszamy na artykuł napisany przez członka naszej grupy Automatyk Może Więcej - Maciej Pala!

Jak wgrywać plik GSD do sterowników Siemens w Step 7 – na przykładzie dalmierza SICK

Pierwsze kroki wizualizacji w CoDeSys3 na przykładzie panelu HMI z PLC XV102 EATON

Aplikacja CODESYS 3 to nie tylko potężne środowisko programistyczne do opracowywania programów sterujących dla sterowników PLC. To jednocześnie bardzo przyjazne i zaawansowane narzędzie do tworzenia wizualizacji paneli HMI oraz wizualizacji przeglądarkowych. Zintegrowany edytor wykorzystuje zmienne aplikacji do sterowania elementami wizualizującymi w sposób dowolnie zaimplementowany przez użytkownika. Możliwości zmiany koloru, kształtu, położenia czy zakresu widoczności elementów

Pierwsze kroki wizualizacji w CoDeSys3 na przykładzie panelu HMI z PLC XV102 EATON

Arkanoid na HMI I PLC Siemens TP700 Comfort + S7-1200 – Artykuł nagrodzony!

Witam! Kiedyś musiał nastąpić ten dzień, kiedy publikuję tu swój pierwszy artykuł, więc o to i on. Jakiś czas temu opublikowałem film w którym pokazałem moją mini grę napisaną na S7-1200 i panelu TP700 Comfort. Powiem szczerze, że jestem w nie małym  szoku widząc jakie zainteresowanie on wywołał. Posypało się sporo pytań i próśb, więc

Arkanoid na HMI I PLC Siemens TP700 Comfort + S7-1200 – Artykuł nagrodzony!

Szkolenie video programowania serwomechanizmów Mitsubishi Electric

Zapraszamy na bezpłatne szkolenie, na którym dowiesz się jak łatwo zaprogramować aplikację z napędami serwo. Szkolenie bazuje na stanowisku testowym i prowadzi krok po kroku od konfiguracji po uruchomienie aplikacji. Jeśli zagadnienia związane z układami serwomechanizmów są Tobie nadal obce to zapoznaj się z filmami wyjaśniającymi podstawy, autorstwa Marcina Faszczewskiego z iAutomatyka.pl: Kurs Automatyki #6 Część

Szkolenie video programowania serwomechanizmów Mitsubishi Electric

Jak dodać artykuł, komunikat lub film z YouTube na iAutomatyka.pl

Główny cel Projektu iAutomatyka to Integracja Ludzi z Automatyką! Jako zespół iAutomatyka.pl staramy się dostarczać interesujących i wartościowych treści ale również umożliwiamy publikować razem z nami zarówno użytkownikom jak i firmom. Zanim dodasz publikację warto zapoznać się z zasadami publikacji na portalu iAutomatyka.pl. Musisz także mieć założone konto i być zalogowanym. Krok 1: Zaloguj się lub zarejestruj nowe konto Przyciski

Jak dodać artykuł, komunikat lub film z YouTube na iAutomatyka.pl

Zasady publikacji na Portalu iAutomatyka.pl

Główny cel Projektu iAutomatyka to Integracja Ludzi z Automatyką! Jako zespół iAutomatyka.pl staramy się dostarczać interesujących i wartościowych treści ale również umożliwiamy publikować razem z nami zarówno użytkownikom jak i firmom. Dodawanie artykułu, komunikatu lub filmu odbywa się online za pośrednictwem formularza. Artykuł można zapisać jako szkic do późniejszej edycji lub wysłać do redakcji. Wysłany artykuł

Zasady publikacji na Portalu iAutomatyka.pl

GODNE UWAGI

Automatyka domowa

Elektronika

KATEGORIE POSTÓW
Bądź na bieżąco!
POLECANY POST

Promocja na zestaw EATON: PLC/HMI + Moduł CAN + 16DIO + Licencja CoDeSys

Mamy dobre nowiny! Wspólnie z firmą EATON opracowaliśmy zestaw, który pozwoli na samodzielne programowanie PLC, budowanie wizualizacji HMI, utworzenie sieci komunikacyjnej CAN RS485 i Ethernet oraz sterowanie fizycznymi wejściami i wyjściami! Zestaw umożliwi również zbudowanie wizualizacji na przeglądarkę internetową co oznacza, że można przetestować zdalne sterowanie przez smartfon dzięki sieci np. WIFI.  Wszystko to zbudujemy

Promocja na zestaw EATON: PLC/HMI + Moduł CAN + 16DIO + Licencja CoDeSys

NAJNOWSZE POSTY
POLECANE FIRMY I PRODUKTY
Wydarzenia
Partnerzy Portalu iAutomatyka.pl

Wszystko stanie się prostsze po zalogowaniu :)

Przypomnij hasło

Nie masz konta? Zarejestruj się

Forgot your password?

Enter your account data and we will send you a link to reset your password.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Close
z

  Przetwarzamy pliki... jeszcze chwilka…