Do Projektu iAutomatyka dołączyli:

https://iautomatyka.pl/wp-content/uploads/2018/01/Sick-dalmierz-gsd-siemens-sklep-automatyka-przemyslowa.jpg

Jak wgrywać plik GSD do sterowników Siemens w Step 7 – na przykładzie dalmierza SICK

autor: Maciej Pala.

W ostatniej publikacji omawiałem modernizacje maszyny i potrzebę ingerencji w konfigurację sprzętową sterownika PLC. Dziś chciałbym ci przybliżyć jedno z często spotykanych zagadnień jakim jest instalacja pliku GSD w oprogramowaniu Step 7 w Siemens Simatic Manager.

Zajrzę na stronę producenta, pobiorę odpowiedni plik, zainstaluje i zintegruje sprzęt w Hardware Configuration. Na początku jednak opiszę krótko czym jest plik GSD a następnie przejdziemy do konkretów.

Zadanie to, w tym wypadku będzie oparte o wymianę dalmierza SICK DME5000 na nowy model SICK DL100. Modernizacja odbędzie się na obiekcie jakim jest moduł jezdny windy w największym zautomatyzowanym magazynie w europie.

Rysunek obiektu w uproszczeniu: 1. Wózek windy poruszający się w osi X. 2. Zwierciadło, 3. Dalmierz SICK, 4. Uchwyt. Źródło: SICK

Co to jest plik GSD?

Plik GSD (z Angielskiego: General Station Description), zawierają informacje o podstawowych możliwościach urządzenia. Dzięki plikowi GSD można określać podstawowe dane, takie jak opcje komunikacji i dostępne diagnostyki. Pliki GSD mają standardowy format plików, opisany w wytycznych PROFIBUS lub PROFINET. Wszystkie urządzenia komunikujące się po tych protokołach powinny być dostarczane z plikiem GSD lub można go pobrać ze strony internetowej producenta.

Wymiana DME5000 na DL100

Moduł jezdny windy w osi X jest pozycjonowany za pomocą dalmierza SICK DME5000. Niestety po 13 latach pracy nadeszła potrzeba wymiany na nowszy model – SICK DL100 którego wysoka rozdzielczość i powtarzalność pozwalają uzyskać dużą prędkość i przyspieszenie. Optymalizacja pod kątem maksymalnej synchroniczności umożliwia optymalne cykle przyspieszania i hamowania.

DME5000 – Instrukcja Eksploatacji.

DL100 – Instrukcja Eksploatacji.

Zdjęcie 1.0 – Wysłużony DME5000.

Zdjęcie 1.1 – Zainstalowany DL100.

W tym artykule pominę montaż i instalacje sprzętu a skupie się na pliku GSD.

Skąd pobrać plik GSD?

Po wymianie urządzenia na nowe w sterowniku PLC Siemens S7-300 zaświeciły się dwie czerwone diody BF (bus fault – błąd komunikacji) oraz SF (system fault – błąd systemowy). Stało się tak ponieważ konfiguracja sprzętowa uległa zmianie a własnie w tej konfiguracji zapisane są między innymi pliki GSD urządzeń w komunikacji PROFIBUS. Mówiąc prościej, obecnie w konfiguracji sprzętowej jest wgrany stary plik GSD (od starego dalmierza) a fizycznie zainstalowany jest nowy dalmierz.

Nie pozostało mi zatem nic innego jak pozyskać nowy plik GSD. Udaje się na stronę producenta odszukuję moje urządzenie i w zakładce „pliki do pobrania – oprogramowanie” wybieram Plik GSD dla interfejsu für Dx100 PROFIBUS. Proste! 

Zapisałem plik .zip a następnie rozpakowałem w wybranym miejscu na dysku.

Instalacja GSD 

Otwieram SIMATIC Manager i kreuje nowy projekt – R14X0. Zapisuje go w preferowanym miejscu na dysku.

Zdjęcie 1.2 – File -> New…

Następnie, w nowo utworzonym projekcie potrzebuje zgrać (upload) starą konfigurację sprzętową do mojego laptopa. Podłączam się do Sterownika w gniazdo MPI, wybieram PLC — upload station to PG następnie naciskam Update, wybieram CPU i OK.

Zdjęcie 1.3 – PLC -> Upload Station to PG

Po zgraniu,  stara konfiguracja wygląda jak na zdjęciu 1.4. Klikam Save and Compile. Zamykam bieżącą konfiguracje.

Zdjęcie 1.4 – Hardware Configuration

Będąc dalej w hardware configuration muszę zainstalować nowy plik GSD dla DL100. Z górnego menu wybieram Options a następnie Install GSD file…

Zdjęcie 1.5 – Options -> Install GSD file…

Wybieram opcje: from directory i szukam folderu, w którym wcześniej zapisałem plik GSD ściągnięty ze strony SICK. Wybieram odpowiedni plik i klikam Install. Sukces! Teraz mogę przejść z powrotem do konfiguracji sprzętowej projektu R14X0 i odnaleźć interesujący mnie plik GSD.

Zdjęcie 1.6 – Install GSD file.

W bieżącej konfiguracji sprzętowej odnajduje plik starego dalmierza DME5000, zapisuje sobie wszystkie potrzebne informacje: Adres Profibus, Adres Diagnostyczny oraz moduł i jego adresy wejść i wyjść, aby te same parametry wpisać w konfigurację nowego dalmierza. Rozumiesz, prawda?

Zdjęcie 1.7 – Zapis wszystkich informacji z GSD.

Teraz mogę usunąć z konfiguracji stary laser, a na jego miejsce wstawić nowy plik GSD, odpowiedni dla nowego lasera DL100. W bibliotece sprzętowej (okno z listą urządzeń po prawej) odnajduje odpowiedni plik: PROFIBUS DP – Additional Field Devices – Encoders – SICK – DL – DL100-1x/2x i przeciągam go na linie PROFIBUS master. Wybieram odpowiedni adres PROFIBUS, klikam OK.

Następnie wybieram odpowiedni moduł dla mojej konfiguracji – 1-Distance/i2w i wprowadzam wcześniej zapisane parametry — OK a zaraz po tym Save and Compile i wgrywamy konfigurację Download!

Zdjęcie 1.8 – Wprowadzanie parametrów.

Uruchomienie

Uff — zero błędów, wszystkie diody palą się na zielono. Jeszcze tylko mała kalibracja ustawienia pozycji dalmierza i czas na testy w trybie ręcznym. Wygląda na to że wszystko powinno być w porządku— można wstawić windę w automat z ręką trzymaną na pulsie, znaczy na grzybku bezpieczeństwa.

Zdjęcie 1.9 – Widok na lustro i punkt laserowy dalmierza w pozycji — HOME – odległość 3 m

Zdjęcie 2.0 – Widok na lustro i punkt laserowy dalmierza w najdalszej pozycji — odległość 290 m. Średnica punktu lasera to 1m.

Robota skończona, mam nadzieje, że nie zanudziłem cię tym GSD. Jeśli masz jakieś pytania, to napisz je w komentarzu niżej.

Miejmy nadzieję, do następnego – ale to już od Was zależy.

Pozdrawiam, Maciej Pala



Utworzono: / Kategoria: , , , ,
  • Autor: Maciej Pala
  • Z wykształcenia Technik Elektronik Automatyki Przemysłowej, od 2005 bezustannie pracujący w pełni zautomatyzowanym magazynie wysokiego składowania jako technik automatyk. Zafascynowany automatyką i wszystkim, co z nią związane. Od 2017 roku autor wielu artykułów związanych z automatyka i nie tylko na portalu iAutomatyka.pl. Od niedawna autor foto bloga the_automation_technician na Instagramie.
  • Profil Autora

Reklama

Newsletter

Zapisz się i jako pierwszy otrzymuj nowości!



PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ



NAJNOWSZE PUBLIKACJE OD UŻYTKOWNIKÓW I FIRM

Reklama



POLECANE FIRMY I PRODUKTY
  • Kurs zaczyna się od uniwersalnych porad związanych z czytaniem schematów elektrycznych. Następnie, Agata stopniowo wprowadzi Cię w zagadnienia związane z wykorzystaniem oprogramowania podczas tworzenia kompletnej dokumentacji elektrycznej. ...
    Link: Terminy
  • SIR6W, to nowa seria przekaźników interfejsowych przeznaczonych do separacji wejść/wyjść w aplikacjach PLC oraz do wielu różnych aplikacji jako elementy pośredniczące i wykonawcze. • SIR6W, to przekaźniki o niewielkich wymiarach 88,6 x 6,2 ...
  • Monitorowanie obciążenia i rozdział potencjałów w jednym kompletnym rozwiązaniu To innowacyjny system dystrybucji napięcia 24 V DC zapewniający monitorowanie obciążenia i dystrybucję potencjałów w jednym kompletnym rozwiązaniu. Bezawaryjna ...
  • Poniższy poradnik jest zbiorem schematów połączeń elektrycznych. W poradniku zapoznamy się z podstawami wprowadzenia do systemów przekaźnikowych, sekwencji przełączeń przekaźników, porównania systemów przekaźnikowych z systemami tradycyjnym...
  • Przy użyciu flexROOM® można szybko i łatwo realizować automatykę budynkową na potrzeby biur i budynków administracyjnych, zgodną z obowiązującymi normami i efektywną energetycznie. flexROOM® to szeroki wachlarz rozwiązań dla automatyki budy...
  • EPSITRON®ECO & COMPACT Power OSZCZĘDNOŚĆ KOSZTÓW Zasilacze EPSITRON® ECO i COMPACT Power to nie tylko oszczędność przy zakupie, ale również niższe koszty dzięki łatwej obsłudze oraz braku konieczności serwisowania. Są one doskonałym roz...