NEWSY / BLOG POZNAJ MITSUBISHI ELECTRIC ODDZIAŁ POLSKA

Korporacja Mitsubishi Electric, posiadająca 90 lat doświadczenia w zakresie dostarczania niezawodnych, wysokiej jakości innowacyjnych produktów w dziedzinie automatyki przemysłowej, produkcji, marketingu i sprzedaży urządzeń elektrycznych i elektronicznych. Programowalne sterowniki PLC, rozwiązania napędowe, roboty przemysłowe, panele dotykowe, wycinarki laserowe i sterownie CNC firmy Mitsubishi Electric zaliczają się do produktów najwydajniejszych na rynku i gwarantują sukcesy firmy już od ponad 30 lat.

KATALOG PRODUKTÓW POZNAJ FINDER

Od 1954 Finder pracował wyłącznie w zakresie przekaźników i timerów. Nasz wysoki stopień specjalizacji zaowocował ponad 10.000 różnych produktów w jednej z najszerszych dostępnych ofert. Firma szeroko się rozwija i inwestuje w przyszłość uzupełniając gamę swojego asortymentu. Prócz przekaźników oferuje rozwiązania przemysłu elektrycznego do zastosowań domowych jak i komercyjnych poprzez przekaźniki, urządzenia przeciwprzepięciowe, termostaty panelowe, zasilacze i liczniki energii. Gama asortymentu obejmuje ponad 12 tysięcy produktów.

BLOG WAGO POZNAJ WAGO

WAGO jest producentem urządzeń automatyki przemysłowej i budynkowej oraz systemów połączeń dla elektrotechniki i elektroniki. Powstanie w 1951 roku firmy WAGO było wyrazem przekonania o słuszności obranego kierunku i stworzyło podwaliny pod dalszy rozwój technologii. Z czasem stała się ona standardem na całym świecie i teraz nie sposób wyobrazić sobie nowoczesnej instalacji elektrycznej czy systemu automatycznego sterowania bez wyrobów WAGO.

SKLEP I ZAMÓWIENIA POZNAJ EATON

Eaton Electric jest producentem najwyższej jakości automatyki przemysłowej, aparatury sygnalizacyjnej, łączeniowej, zabezpieczającej i instalacyjnej oraz systemów rozdziału energii niskiego napięcia. Międzynarodowe nagrody oraz certyfikaty są dowodem, iż produkty Eaton Electric odpowiadają najnowszym standardom bezpieczeństwa i wymaganiom jakości. Wszystkie nasze wyroby gwarantują długoletnie działanie.

MENU PROFIL

Jak wgrywać plik GSD do sterowników Siemens w Step 7 – na przykładzie dalmierza SICK

1459 wyświetleń, autor: Maciej Pala.

W ostatniej publikacji omawiałem modernizacje maszyny i potrzebę ingerencji w konfigurację sprzętową sterownika PLC. Dziś chciałbym ci przybliżyć jedno z często spotykanych zagadnień jakim jest instalacja pliku GSD w oprogramowaniu Step 7 w Siemens Simatic Manager.

Zajrzę na stronę producenta, pobiorę odpowiedni plik, zainstaluje i zintegruje sprzęt w Hardware Configuration. Na początku jednak opiszę krótko czym jest plik GSD a następnie przejdziemy do konkretów.

Zadanie to, w tym wypadku będzie oparte o wymianę dalmierza SICK DME5000 na nowy model SICK DL100. Modernizacja odbędzie się na obiekcie jakim jest moduł jezdny windy w największym zautomatyzowanym magazynie w europie.

Rysunek obiektu w uproszczeniu: 1. Wózek windy poruszający się w osi X. 2. Zwierciadło, 3. Dalmierz SICK, 4. Uchwyt. Źródło: SICK

Co to jest plik GSD?

Plik GSD (z Angielskiego: General Station Description), zawierają informacje o podstawowych możliwościach urządzenia. Dzięki plikowi GSD można określać podstawowe dane, takie jak opcje komunikacji i dostępne diagnostyki. Pliki GSD mają standardowy format plików, opisany w wytycznych PROFIBUS lub PROFINET. Wszystkie urządzenia komunikujące się po tych protokołach powinny być dostarczane z plikiem GSD lub można go pobrać ze strony internetowej producenta.

Wymiana DME5000 na DL100

Moduł jezdny windy w osi X jest pozycjonowany za pomocą dalmierza SICK DME5000. Niestety po 13 latach pracy nadeszła potrzeba wymiany na nowszy model – SICK DL100 którego wysoka rozdzielczość i powtarzalność pozwalają uzyskać dużą prędkość i przyspieszenie. Optymalizacja pod kątem maksymalnej synchroniczności umożliwia optymalne cykle przyspieszania i hamowania.

DME5000 – Instrukcja Eksploatacji.

DL100 – Instrukcja Eksploatacji.

Zdjęcie 1.0 – Wysłużony DME5000.

Zdjęcie 1.1 – Zainstalowany DL100.

W tym artykule pominę montaż i instalacje sprzętu a skupie się na pliku GSD.

Skąd pobrać plik GSD?

Po wymianie urządzenia na nowe w sterowniku PLC Siemens S7-300 zaświeciły się dwie czerwone diody BF (bus fault – błąd komunikacji) oraz SF (system fault – błąd systemowy). Stało się tak ponieważ konfiguracja sprzętowa uległa zmianie a własnie w tej konfiguracji zapisane są między innymi pliki GSD urządzeń w komunikacji PROFIBUS. Mówiąc prościej, obecnie w konfiguracji sprzętowej jest wgrany stary plik GSD (od starego dalmierza) a fizycznie zainstalowany jest nowy dalmierz.

Nie pozostało mi zatem nic innego jak pozyskać nowy plik GSD. Udaje się na stronę producenta odszukuję moje urządzenie i w zakładce „pliki do pobrania – oprogramowanie” wybieram Plik GSD dla interfejsu für Dx100 PROFIBUS. Proste! 

Zapisałem plik .zip a następnie rozpakowałem w wybranym miejscu na dysku.

Instalacja GSD 

Otwieram SIMATIC Manager i kreuje nowy projekt – R14X0. Zapisuje go w preferowanym miejscu na dysku.

Zdjęcie 1.2 – File -> New…

Następnie, w nowo utworzonym projekcie potrzebuje zgrać (upload) starą konfigurację sprzętową do mojego laptopa. Podłączam się do Sterownika w gniazdo MPI, wybieram PLC — upload station to PG następnie naciskam Update, wybieram CPU i OK.

Zdjęcie 1.3 – PLC -> Upload Station to PG

Po zgraniu,  stara konfiguracja wygląda jak na zdjęciu 1.4. Klikam Save and Compile. Zamykam bieżącą konfiguracje.

Zdjęcie 1.4 – Hardware Configuration

Będąc dalej w hardware configuration muszę zainstalować nowy plik GSD dla DL100. Z górnego menu wybieram Options a następnie Install GSD file…

Zdjęcie 1.5 – Options -> Install GSD file…

Wybieram opcje: from directory i szukam folderu, w którym wcześniej zapisałem plik GSD ściągnięty ze strony SICK. Wybieram odpowiedni plik i klikam Install. Sukces! Teraz mogę przejść z powrotem do konfiguracji sprzętowej projektu R14X0 i odnaleźć interesujący mnie plik GSD.

Zdjęcie 1.6 – Install GSD file.

W bieżącej konfiguracji sprzętowej odnajduje plik starego dalmierza DME5000, zapisuje sobie wszystkie potrzebne informacje: Adres Profibus, Adres Diagnostyczny oraz moduł i jego adresy wejść i wyjść, aby te same parametry wpisać w konfigurację nowego dalmierza. Rozumiesz, prawda?

Zdjęcie 1.7 – Zapis wszystkich informacji z GSD.

Teraz mogę usunąć z konfiguracji stary laser, a na jego miejsce wstawić nowy plik GSD, odpowiedni dla nowego lasera DL100. W bibliotece sprzętowej (okno z listą urządzeń po prawej) odnajduje odpowiedni plik: PROFIBUS DP – Additional Field Devices – Encoders – SICK – DL – DL100-1x/2x i przeciągam go na linie PROFIBUS master. Wybieram odpowiedni adres PROFIBUS, klikam OK.

Następnie wybieram odpowiedni moduł dla mojej konfiguracji – 1-Distance/i2w i wprowadzam wcześniej zapisane parametry — OK a zaraz po tym Save and Compile i wgrywamy konfigurację Download!

Zdjęcie 1.8 – Wprowadzanie parametrów.

Uruchomienie

Uff — zero błędów, wszystkie diody palą się na zielono. Jeszcze tylko mała kalibracja ustawienia pozycji dalmierza i czas na testy w trybie ręcznym. Wygląda na to że wszystko powinno być w porządku— można wstawić windę w automat z ręką trzymaną na pulsie, znaczy na grzybku bezpieczeństwa.

Zdjęcie 1.9 – Widok na lustro i punkt laserowy dalmierza w pozycji — HOME – odległość 3 m

Zdjęcie 2.0 – Widok na lustro i punkt laserowy dalmierza w najdalszej pozycji — odległość 290 m. Średnica punktu lasera to 1m.

Robota skończona, mam nadzieje, że nie zanudziłem cię tym GSD. Jeśli masz jakieś pytania, to napisz je w komentarzu niżej.

Miejmy nadzieję, do następnego – ale to już od Was zależy.

Pozdrawiam, Maciej Pala

21 stycznia 2018 / Kategoria: , , , ,

KOMENTARZE

NAJNOWSZE PUBLIKACJE OD UŻYTKOWNIKÓW I FIRM

Jak uniknąć maskowania błędów urządzeń bezpieczeństwa

Często w maszynach a zwłaszcza liniach produkcyjnych spotykamy się szeregowym łączeniem bezpotencjałowych elementów bezpieczeństwa – np. przy nadzorowaniu położenia ruchomych osłon czy drzwi. Jednak nie zawsze takie łączenie pozwala na rozpoznanie sytuacji niebezpiecznych. Zachęcamy do obejrzenia krótkiego filmu gdzie przedstawione są możliwe zagrożenia oraz sposób ich wyeliminowania zgodnie z PN-EN ISO 14119  

Jak uniknąć maskowania błędów urządzeń bezpieczeństwa

Inteligentne roboty i nowości technologiczne: relacja z konferencji w Gdyni

Innowacje na miarę potrzeb Przemysłu 4.0 – tak można w skrócie określić temat przewodni konferencji technicznej „Robotyzacja dla niezawodnej i bezpiecznej produkcji”, która odbyła się  16 maja 2018 r. w Rumii. To pierwsza konferencja organizowana przez Axon Media na w Gdyni i jednocześnie czwarta poświęcona tej tematyce w bogatym dorobku organizatora. W wydarzeniu uczestniczyli inżynierowie

Inteligentne roboty i nowości technologiczne: relacja z konferencji w Gdyni

Przykład Komunikacji Modbus RTU dla sterowników Mitsubishi FX5U

Mój pierwszy artykuł dotyczył komunikacji pomiędzy falownikiem IG5A a sterownikiem SCADA WebHMI przy pomocy Modbus’a RTU. Stwierdziłem, że warto by wyczerpać temat do końca związany z Modbusem. Dzisiaj więc zajmiemy się tym protokołem z wykorzystaniem popularnego sterownika firmy Mitsubishi FX5U (w kolejnych artykułach będę chciał również pokazać to na Siemensie i może coś z Codesys’a).

Przykład Komunikacji Modbus RTU dla sterowników Mitsubishi FX5U

Jak zacząć pracę z serwonapędem ACOPOS P3 od B&R? Tutorial.

Artykuł z serii: Kurs podstaw automatyki Niedawno jako Zespół iAutomatyka.pl odwiedziliśmy siedzibę firmy B&R w Poznaniu, żeby lepiej poznać tę firmę i oferowane przez nich produkty. Pośród wielu urządzeń automatyki szczególne zainteresował mnie serwonapęd o nazwie ACOPOS P3. Zaintrygowany poprosiłem o więcej informacji, a zespół szkoleniowy oraz supportu B&R natychmiast wszystko szczegółowo mi wyjaśnił. Byłem pod wrażeniem

Jak zacząć pracę z serwonapędem ACOPOS P3 od B&R? Tutorial.

Kurs programowania sterowników PLC na przykładzie pompowni w e!COCKPIT – cz. 2/5

Artykuł z serii: Kurs programowania PLC na sterowniku WAGO PFC Pierwszy odcinek naszej serii miał na celu utworzenie prostego projektu z programem w języku drabinkowym oraz wizualizacją, które będzie można uruchomić oraz przetestować w symulatorze. W drugiej części zajmiemy się zasadniczym celem całej serii – budową pełnowartościowej aplikacji. W tym artykule: Utworzymy definicję struktury napędu

Kurs programowania sterowników PLC na przykładzie pompowni w e!COCKPIT – cz. 2/5

Automatyczne spawanie metodą TIG, przy użyciu robota spawalniczego.

Spawanie automatyczne. Spawanie automatyczne, to spawanie, które całkowicie eliminuje potrzebę obecności człowieka przy procesie. Zazwyczaj jest prowadzone przez roboty spawalnicze. Większość z Was zapewne widziała już takiego robota. Prawdopodobnie spawał on metodą MIG/MAG. Czym różni się ona od metody TIG? MIG/MAG to spawanie półautomatyczne. Spawacz nie musi dodawać sam drutu spawalniczego, ponieważ robi to za

Automatyczne spawanie metodą TIG, przy użyciu robota spawalniczego.MOŻESZ SIĘ TYM ZAINTERESOWAĆ

  • Nowoczesne dotykowe panele operatorskie HMI firmy WEINTEK Labs. – Bezpłatne oprogramowanie narzędziowe w pełnej wersji – Precyzyjne, dotykowe ekrany wyświetlające szczegółową grafikę – Obszerne biblioteki komponentów grafi...
  • Systemy dławnic kablowych SKINTOP® BRUSH ADD-ON 24 Korzyści • Szybszy, łatwiejszy kontakt z ekranem • Optymalna ochrona EMC • Szybsza instalacja i lepszy kontakt niż w przypadku porównywalnych systemów • Najwyższa swoboda montażu podczas re...
  • Przy użyciu flexROOM® można szybko i łatwo realizować automatykę budynkową na potrzeby biur i budynków administracyjnych, zgodną z obowiązującymi normami i efektywną energetycznie. flexROOM® to szeroki wachlarz rozwiązań dla automatyki budy...
  • System MasterIN firmy Finder składa się z przekaźnikowych modułów sprzęgających z terminalami Push-in. Technologia ta reprezentuje najnowsze osiągnięcia w bezśrubowych ‘sprężynowych’ zaciskach, oferujących szybką instalację. W porównaniu do...
  • Urządzenia firmy FATEK istnieją na rynku polskim od 2004 roku i stały się alternatywą dla już istniejących rozwiązań i urządzeń. Niezawodność, korzystna cena i możliwości sterowników PLC sprawiły, że zyskały one ogromne zainteresowanie prog...
  • EPSITRON®ECO & COMPACT Power OSZCZĘDNOŚĆ KOSZTÓW Zasilacze EPSITRON® ECO i COMPACT Power to nie tylko oszczędność przy zakupie, ale również niższe koszty dzięki łatwej obsłudze oraz braku konieczności serwisowania. Są one doskonałym roz...Wszystko stanie się prostsze po zalogowaniu :)

Przypomnij hasło

Nie masz konta? Zarejestruj się

Forgot your password?

Enter your account data and we will send you a link to reset your password.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Close
z

Przetwarzamy pliki... jeszcze chwilka…