Partnerzy portalu iAutomatyka.pl

ZOSTAŃ PARTNEREM PORTALU

Korporacja Mitsubishi Electric, posiadająca 90 lat doświadczenia w zakresie dostarczania niezawodnych, wysokiej jakości innowacyjnych produktów w dziedzinie automatyki przemysłowej, produkcji, marketingu i sprzedaży urządzeń elektrycznych i elektronicznych. Programowalne sterowniki PLC, rozwiązania napędowe, roboty przemysłowe, panele dotykowe, wycinarki laserowe i sterownie CNC firmy Mitsubishi Electric zaliczają się do produktów najwydajniejszych na rynku i gwarantują sukcesy firmy już od ponad 30 lat.

WAGO jest producentem urządzeń automatyki przemysłowej i budynkowej oraz systemów połączeń dla elektrotechniki i elektroniki. Powstanie w 1951 roku firmy WAGO było wyrazem przekonania o słuszności obranego kierunku i stworzyło podwaliny pod dalszy rozwój technologii. Z czasem stała się ona standardem na całym świecie i teraz nie sposób wyobrazić sobie nowoczesnej instalacji elektrycznej czy systemu automatycznego sterowania bez wyrobów WAGO.

Eaton Electric jest producentem najwyższej jakości automatyki przemysłowej, aparatury sygnalizacyjnej, łączeniowej, zabezpieczającej i instalacyjnej oraz systemów rozdziału energii niskiego napięcia. Międzynarodowe nagrody oraz certyfikaty są dowodem, iż produkty Eaton Electric odpowiadają najnowszym standardom bezpieczeństwa i wymaganiom jakości. Wszystkie nasze wyroby gwarantują długoletnie działanie.

Generic selectors
Exact matches only
Szukaj w tytule
Search in content
Szukaj postów i artykułów
Search in pages
Szukaj w katalogu firm
Szukaj ofert pracy

Jak wgrywać plik GSD do sterowników Siemens w Step 7 – na przykładzie dalmierza SICK

1080 wyświetleń

W ostatniej publikacji omawiałem modernizacje maszyny i potrzebę ingerencji w konfigurację sprzętową sterownika PLC. Dziś chciałbym ci przybliżyć jedno z często spotykanych zagadnień jakim jest instalacja pliku GSD w oprogramowaniu Step 7 w Siemens Simatic Manager.

Zajrzę na stronę producenta, pobiorę odpowiedni plik, zainstaluje i zintegruje sprzęt w Hardware Configuration. Na początku jednak opiszę krótko czym jest plik GSD a następnie przejdziemy do konkretów.

Zadanie to, w tym wypadku będzie oparte o wymianę dalmierza SICK DME5000 na nowy model SICK DL100. Modernizacja odbędzie się na obiekcie jakim jest moduł jezdny windy w największym zautomatyzowanym magazynie w europie.

Rysunek obiektu w uproszczeniu: 1. Wózek windy poruszający się w osi X. 2. Zwierciadło, 3. Dalmierz SICK, 4. Uchwyt. Źródło: SICK

Co to jest plik GSD?

Plik GSD (z Angielskiego: General Station Description), zawierają informacje o podstawowych możliwościach urządzenia. Dzięki plikowi GSD można określać podstawowe dane, takie jak opcje komunikacji i dostępne diagnostyki. Pliki GSD mają standardowy format plików, opisany w wytycznych PROFIBUS lub PROFINET. Wszystkie urządzenia komunikujące się po tych protokołach powinny być dostarczane z plikiem GSD lub można go pobrać ze strony internetowej producenta.

Wymiana DME5000 na DL100

Moduł jezdny windy w osi X jest pozycjonowany za pomocą dalmierza SICK DME5000. Niestety po 13 latach pracy nadeszła potrzeba wymiany na nowszy model – SICK DL100 którego wysoka rozdzielczość i powtarzalność pozwalają uzyskać dużą prędkość i przyspieszenie. Optymalizacja pod kątem maksymalnej synchroniczności umożliwia optymalne cykle przyspieszania i hamowania.

DME5000 – Instrukcja Eksploatacji.

DL100 – Instrukcja Eksploatacji.

Zdjęcie 1.0 – Wysłużony DME5000.

Zdjęcie 1.1 – Zainstalowany DL100.

W tym artykule pominę montaż i instalacje sprzętu a skupie się na pliku GSD.

Skąd pobrać plik GSD?

Po wymianie urządzenia na nowe w sterowniku PLC Siemens S7-300 zaświeciły się dwie czerwone diody BF (bus fault – błąd komunikacji) oraz SF (system fault – błąd systemowy). Stało się tak ponieważ konfiguracja sprzętowa uległa zmianie a własnie w tej konfiguracji zapisane są między innymi pliki GSD urządzeń w komunikacji PROFIBUS. Mówiąc prościej, obecnie w konfiguracji sprzętowej jest wgrany stary plik GSD (od starego dalmierza) a fizycznie zainstalowany jest nowy dalmierz.

Nie pozostało mi zatem nic innego jak pozyskać nowy plik GSD. Udaje się na stronę producenta odszukuję moje urządzenie i w zakładce „pliki do pobrania – oprogramowanie” wybieram Plik GSD dla interfejsu für Dx100 PROFIBUS. Proste! 

Zapisałem plik .zip a następnie rozpakowałem w wybranym miejscu na dysku.

Instalacja GSD 

Otwieram SIMATIC Manager i kreuje nowy projekt – R14X0. Zapisuje go w preferowanym miejscu na dysku.

Zdjęcie 1.2 – File -> New…

Następnie, w nowo utworzonym projekcie potrzebuje zgrać (upload) starą konfigurację sprzętową do mojego laptopa. Podłączam się do Sterownika w gniazdo MPI, wybieram PLC — upload station to PG następnie naciskam Update, wybieram CPU i OK.

Zdjęcie 1.3 – PLC -> Upload Station to PG

Po zgraniu,  stara konfiguracja wygląda jak na zdjęciu 1.4. Klikam Save and Compile. Zamykam bieżącą konfiguracje.

Zdjęcie 1.4 – Hardware Configuration

Będąc dalej w hardware configuration muszę zainstalować nowy plik GSD dla DL100. Z górnego menu wybieram Options a następnie Install GSD file…

Zdjęcie 1.5 – Options -> Install GSD file…

Wybieram opcje: from directory i szukam folderu, w którym wcześniej zapisałem plik GSD ściągnięty ze strony SICK. Wybieram odpowiedni plik i klikam Install. Sukces! Teraz mogę przejść z powrotem do konfiguracji sprzętowej projektu R14X0 i odnaleźć interesujący mnie plik GSD.

Zdjęcie 1.6 – Install GSD file.

W bieżącej konfiguracji sprzętowej odnajduje plik starego dalmierza DME5000, zapisuje sobie wszystkie potrzebne informacje: Adres Profibus, Adres Diagnostyczny oraz moduł i jego adresy wejść i wyjść, aby te same parametry wpisać w konfigurację nowego dalmierza. Rozumiesz, prawda?

Zdjęcie 1.7 – Zapis wszystkich informacji z GSD.

Teraz mogę usunąć z konfiguracji stary laser, a na jego miejsce wstawić nowy plik GSD, odpowiedni dla nowego lasera DL100. W bibliotece sprzętowej (okno z listą urządzeń po prawej) odnajduje odpowiedni plik: PROFIBUS DP – Additional Field Devices – Encoders – SICK – DL – DL100-1x/2x i przeciągam go na linie PROFIBUS master. Wybieram odpowiedni adres PROFIBUS, klikam OK.

Następnie wybieram odpowiedni moduł dla mojej konfiguracji – 1-Distance/i2w i wprowadzam wcześniej zapisane parametry — OK a zaraz po tym Save and Compile i wgrywamy konfigurację Download!

Zdjęcie 1.8 – Wprowadzanie parametrów.

Uruchomienie

Uff — zero błędów, wszystkie diody palą się na zielono. Jeszcze tylko mała kalibracja ustawienia pozycji dalmierza i czas na testy w trybie ręcznym. Wygląda na to że wszystko powinno być w porządku— można wstawić windę w automat z ręką trzymaną na pulsie, znaczy na grzybku bezpieczeństwa.

Zdjęcie 1.9 – Widok na lustro i punkt laserowy dalmierza w pozycji — HOME – odległość 3 m

Zdjęcie 2.0 – Widok na lustro i punkt laserowy dalmierza w najdalszej pozycji — odległość 290 m. Średnica punktu lasera to 1m.

Robota skończona, mam nadzieje, że nie zanudziłem cię tym GSD. Jeśli masz jakieś pytania, to napisz je w komentarzu niżej.

Miejmy nadzieję, do następnego – ale to już od Was zależy.

Pozdrawiam, Maciej Pala

21 stycznia 2018 / Kategoria: , , , ,
  • Autor: Maciej Pala
  • Pracuję w największym pełno automatycznym magazynie w Europie na stanowisku Elektryk / Automatyk Utrzymania Ruchu.
  • Profil Autora

CO O TYM MYŚLISZ? DODAJ KOMENTARZ!

NAJNOWSZE OD UŻYTKOWNIKÓW I FIRM

Promocja na wyłączniki instalacyjne BHW-T (nadprądowe i różnicowe) od Mitsubishi Electric

Zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą na porażająco niskie ceny wyłączników instalacyjnych serii BHW-T10. Główne trzy wyróżniające cechy wyłączników instalacyjnych BHW-T: wysoka zwarciowa zdolność łączeniowa 10kA możliwość zasilania zbiorczego z obu stron wyłącznika funkcjonalna konstrukcja ułatwiająca znakowanie obwodów W celu składania zamówień skorzystaj z formularza lub kontaktu e-mail: mpl@mpl.mee.com

Promocja na wyłączniki instalacyjne BHW-T (nadprądowe i różnicowe) od Mitsubishi Electric

Wykorzystanie falowników obniża koszty automatyzacji w firmie IMBS

Zastosowanie falowników w miejsce serwomechanizmów spowodowało obniżenie kosztu uniwersalnych maszyn do napełniania butelek. Napełniacze butelek i worków z elektroniczną regulacją poziomu napełnienia oferują istotne korzyści w porównaniu z maszynami regulowanymi ręcznie, jednak ich dotychczasowy, wysoki koszt ograniczył pole możliwego zastosowania. W najnowszych maszynach firmy IMSB falowniki firmy Eaton zastępują kosztowny system napełniania sterowany serwonapędami, dzięki

Wykorzystanie falowników obniża koszty automatyzacji w firmie IMBS

Robot i PLC Fatek – segregacja metal/plastik automat w ZSM Kraków

Zajęcia z mechatroniki i moje najlepsze programowanie sterownika firmy Fatek. Robot sterowany przez sterownik PLC, porusza się dzięki silnikom jednofazowym oraz przekładniom, a wszystkie jego pozycje ustalają mikro-wyłączniki. Segregacja na zasadzie wykrycia metalu przez czujnik indukcyjny, magazyn pusty kontroluje również mikro-wyłącznik. Robot w zasadzie przeznaczony na złom ale dzięki szkole zyskał drugie życie i jest

Robot i PLC Fatek – segregacja metal/plastik automat w ZSM Kraków

ACOPOStrak – elastyczny system transportu wewnętrznego i inteligentne sterowanie ruchem

ACOPOStrak to rewolucja w dziedzinie produkcji adaptacyjnej, reprezentuje nową generację inteligentnych, elastycznych systemów transportowych. Unikalna konstrukcja systemu zapewnia kluczowe korzyści technologiczne w zakresie produkcji adaptacyjnej; pozwala efektywnie produkować niewielkie partie wyrobów bez utraty korzyści wynikających z wyższych marż, typowych dla produktów spersonalizowanych. Zapraszamy do zapoznania się z poniższym filmem ale również do pełnej prezentacji tej

ACOPOStrak – elastyczny system transportu wewnętrznego i inteligentne sterowanie ruchem

Pobierz SEE Electrical i rysuj schematy elektryczne. Dodaj support i bliblioteki!

O dokumentacji elektrycznej pisałem wielokrotnie i w różnych kontekstach. Jedno jest pewne, najważniejsze aby istniała. Lepiej jakby znajdowała się również w szafie elektrycznej obiektu. Najlepiej jakby była przygotowana czytelnie i profesjonalnie. Ale wierzcie mi na słowo, nie jest to takie proste. W dużej mierze efekt końcowy zależy od umiejętności projektanta. Drugi główny element układanki to

Pobierz SEE Electrical i rysuj schematy elektryczne. Dodaj support i bliblioteki!

Gdy okazuje się, że maszyna nie jest już bezpieczna…

Dzisiaj przedstawię wam sytuację z którą kiedyś spotkałem się osobiście. Historia będzie dotyczyć modernizacji maszyny do cięcia rur. Maszyna ta miała już swoje lata i dosyć przestarzałą konstrukcję. Posiadała ona jednostkę hydrauliczną, dzięki której miała ona możliwość prostego formowania ciętych rur, co jednak nigdy nie było wykorzystywane.  Ogólnie maszyna była bardzo prosta. Parę siłowników pneumatycznych,

Gdy okazuje się, że maszyna nie jest już bezpieczna…

Wszystko stanie się prostsze po zalogowaniu :)

Przypomnij hasło

Nie masz konta? Zarejestruj się

Forgot your password?

Enter your account data and we will send you a link to reset your password.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Close
z

    Przetwarzamy pliki... jeszcze chwilka…