NEWSY / BLOG POZNAJ MITSUBISHI ELECTRIC ODDZIAŁ POLSKA

Korporacja Mitsubishi Electric, posiadająca 90 lat doświadczenia w zakresie dostarczania niezawodnych, wysokiej jakości innowacyjnych produktów w dziedzinie automatyki przemysłowej, produkcji, marketingu i sprzedaży urządzeń elektrycznych i elektronicznych. Programowalne sterowniki PLC, rozwiązania napędowe, roboty przemysłowe, panele dotykowe, wycinarki laserowe i sterownie CNC firmy Mitsubishi Electric zaliczają się do produktów najwydajniejszych na rynku i gwarantują sukcesy firmy już od ponad 30 lat.

KATALOG PRODUKTÓW POZNAJ FINDER

Od 1954 Finder pracował wyłącznie w zakresie przekaźników i timerów. Nasz wysoki stopień specjalizacji zaowocował ponad 10.000 różnych produktów w jednej z najszerszych dostępnych ofert. Firma szeroko się rozwija i inwestuje w przyszłość uzupełniając gamę swojego asortymentu. Prócz przekaźników oferuje rozwiązania przemysłu elektrycznego do zastosowań domowych jak i komercyjnych poprzez przekaźniki, urządzenia przeciwprzepięciowe, termostaty panelowe, zasilacze i liczniki energii. Gama asortymentu obejmuje ponad 12 tysięcy produktów.

BLOG WAGO POZNAJ WAGO

WAGO jest producentem urządzeń automatyki przemysłowej i budynkowej oraz systemów połączeń dla elektrotechniki i elektroniki. Powstanie w 1951 roku firmy WAGO było wyrazem przekonania o słuszności obranego kierunku i stworzyło podwaliny pod dalszy rozwój technologii. Z czasem stała się ona standardem na całym świecie i teraz nie sposób wyobrazić sobie nowoczesnej instalacji elektrycznej czy systemu automatycznego sterowania bez wyrobów WAGO.

SKLEP I ZAMÓWIENIA POZNAJ EATON

Eaton Electric jest producentem najwyższej jakości automatyki przemysłowej, aparatury sygnalizacyjnej, łączeniowej, zabezpieczającej i instalacyjnej oraz systemów rozdziału energii niskiego napięcia. Międzynarodowe nagrody oraz certyfikaty są dowodem, iż produkty Eaton Electric odpowiadają najnowszym standardom bezpieczeństwa i wymaganiom jakości. Wszystkie nasze wyroby gwarantują długoletnie działanie.

MENU PROFIL

Pierwsze kroki wizualizacji w CoDeSys3 na przykładzie panelu HMI z PLC XV102 EATON

1186 wyświetleń, autor: Pawel Zadroga.

Aplikacja CODESYS 3 to nie tylko potężne środowisko programistyczne do opracowywania programów sterujących dla sterowników PLC. To jednocześnie bardzo przyjazne i zaawansowane narzędzie do tworzenia wizualizacji paneli HMI oraz wizualizacji przeglądarkowych.

Zintegrowany edytor wykorzystuje zmienne aplikacji do sterowania elementami wizualizującymi w sposób dowolnie zaimplementowany przez użytkownika. Możliwości zmiany koloru, kształtu, położenia czy zakresu widoczności elementów dają szerokie pole do popisu dla ich twórców. Oprogramowanie wyposażone jest w zestaw standardowych elementów wizualizacji. Nie musi to wcale oznaczać ograniczeń, gdyż opcjonalny zestaw narzędzi  pozwala na konstruowanie nowych elementów. Utworzone wizualizacje, czy to na kontrolerach ze zintegrowanymi wyświetlaczami czy poprzez ekrany przeglądarkowe, umożliwiają w przyjazny użytkownikowi sposób obserwację bądź sterowanie dowolnie wybranym procesem.

Oprogramowanie CoDeSys 3 od EATON można pobrać na ich stronie: http://applications.eaton.eu/sdlc/?lx=11 (wpisz w wyszukiwarce codesys i pobierz najnowszą wersję XSOFT-CODESYS V3.x.x

Przetestowanie wizualizacji jest możliwe zarówno w symulatorze CoDeSys 3 jak i na urządzeniach z zestawu promocyjnego EATON z panelem XV102, modułami IO i CANopen oraz licencją na oprogramowanie: Zestaw promocyjny.

Tworzenie wizualizacji

Na zakładce Application (prawy przycisk myszy) wybieramy zakładkę Add Object -> Visualization:

Nadajemy nazwę dla nowego ekranu wizualizacji i zatwierdzamy przyciskiem Add:

Po utworzeniu ukaże się ekran:

Po lewej stronie ekranu do drzewa projektu dodatkowo dodany automatycznie został Visualisation Manager umożliwiający edytowanie ustawień wizualizacji. Zakładka Visualisation reprezentuje pojedynczy ekran wizualizacji. Po prawej stronie widoczny jest Toolbox z elementami umożliwiającymi tworzenie wizualizacji.

W celu utworzenia przykładowej wizualizacji dodano dwa elementy:

– przycisk (Toolbox -> Common controls -> Button):

– lampkę (Toolbox -> Lamps/Switches/Bitmaps -> Lamp):

Do obsługi wizualizacji służy krótki program napisany dla sterownika PLC:

Dodano dwie zmienne typu „bool”: PRZYCISK i ZMIENNA. Są to zmienne pamięci wewnętrznej sterownika lecz z powodzeniem mogą zostać zastąpione wejściami i wyjściami fizycznymi sterownika.

Na ekranie wizualizacji dla obiektu lampki przypisano zmienną z programu sterownika PLC. W tym celu wybrano zakładkę Properties -> Position -> Variable:

Następnie wybrano odpowiednią zmienną: Application -> PLC_PRG -> LAMPKA:

Dla obiektu przycisku przypisano zmienną z programu sterownika PLC. W tym celu wybrano zakładkę Properties -> Inputconfiguration -> Toggle -> Variable. Dodatkowo nadano nazwę „PRZYCISK” dla przycisku: Properties -> Texts -> Text:

Następnie wybrano odpowiednią zmienną: Application -> PLC_PRG -> PRZYCISK:

Tak utworzona wizualizacja przyjmie postać:

Synteza projektu uruchamiana jest przyciskiem Build,  klawiszem F11 lub z menu Build -> Build:

Tryb symulacji

Gdy synteza zakończyła się powodzeniem możliwe jest przetestowanie działania wizualizacji za pomocą symulacji. W tym celu należy uruchomić tryb symulacji. Jeżeli symulacja nie jest pożądana należy przejść do punktu „Instalowanie projektu wizualizacji na urządzeniu docelowym”.

Następnie uruchamiamy symulowany tryb online Online -> Login, przyciskiem Start na pasku szybkiego wybierania bądź skrótem klawiszowym ALT + F8:

  • W przypadku pojawienia się poniższego komunikatu, zatwierdzamy go (przycisk Yes):

  • W przypadku komunikatu przedstawionego poniżej należy wybrać opcję Login with online change i zatwierdzić przyciskiem OK:

W wyniku poprawnej kompilacji utworzone zostają wszystkie pliki wyjściowe. Stan kompilacji wyświetlany jest w oknie Messages widocznym w dolnej części widoku projektu. Uruchomienie symulacji możliwe jest przyciskiem Start, klawiszem F5 lub z menu Debug -> Start:

Działanie symulacji przedstawiono poniżej:

 

Instalowanie projektu wizualizacji na urządzeniu docelowym

Instalowanie wizualizacji wraz z programem na panelu HMI i sterowniku PLC odbywa się przez sekcję Download. Aby wgrać projekt do urządzenia musi być ono poprawnie skonfigurowane i podłączone do komputera. Jeśli wykonywana była symulacja projektu należy ją teraz wyłączyć/odznaczyć: Online -> Simulation. Zaznaczamy zakładkę Application a następnie uruchamiamy tryb online przyciskiem Start, skrótem klawiszowym ALT + F8 lub wybieramy z menu Online -> Login.

  • W przypadku pierwszej próby wgrania nowego projektu do urządzenia wyświetla się komunikat przedstawiony poniżej. Zatwierdzamy go (przycisk Yes):

Następnie wystarczy uruchomić wizualizację wybierając z menu Debug -> Start, przyciskiem Start lub klawiszem F5

Dodatkowo jeśli chcemy aby wizualizacja była uruchamiana automatycznie przy każdym restarcie urządzenia z menu Online wybieramy opcję Create boot aplication:

  • Po dokonaniu zmian w wizualizacji i próbie zaktualizowania jej na urządzeniu pojawi się komunikat przedstawiony poniżej. Tym razem należy wybrać opcję Login with download. Jeżeli chcemy aby wizualizacja była uruchamiana automatycznie przy każdym restarcie urządzenia dodatkowo zaznaczamy opcję Update boot project:

Następnie wystarczy uruchomić wizualizację przyciskiem Start, klawiszem F5 lub wybierając z menu Debug -> Start.

W przypadku powodzenia wszystkich operacji na ekranie panelu HMI powinien pojawić się ekran utworzonej wizualizacji. Gratulacje!

21 stycznia 2018 / Kategoria: , ,
  • Autor: Pawel Zadroga
  • Jestem absolwentem kierunku Automatyki i Robotyki na Wydziale Mechanicznym Politechniki Białostockiej. Głównym obszarem moich zainteresowań była mechanika, dopóki nie odkryłem ile radości dają urządzenia automatyki! Głównie styczność mam z Mitsubishi Electric, EATON, Siemens, WAGO, Webhmi i kilka innych.
  • Profil Autora
  • https://goo.gl/1Y4L2S

CO O TYM MYŚLISZ? DODAJ KOMENTARZ!

NAJNOWSZE OD UŻYTKOWNIKÓW I FIRM

SmartCamera Balluff BVS. Kamera zbudowana z myślą o Przemyśle 4.0

Przemysł 4.0 to inteligentna, adaptacyjna fabryka z krótkimi cyklami produkcji, wysoką jakością produkcji i przekonywającą konkurencyjnością. Oznacza to jednak zawsze posiadanie wszystkich istotnych informacji w procesie zautomatyzowanym w czasie rzeczywistym. Tutaj ważną rolę odgrywają systemy przetwarzania obrazu, takie jak identyfikacja obiektów, monitorowanie jakości procesów lub wspomaganie systemów chwytakowych w ich zadaniach. Nowa kamera inteligentna BVS

SmartCamera Balluff BVS. Kamera zbudowana z myślą o Przemyśle 4.0

Majowe Konferencje Techniczne dla przemysłu

„Robotyzacja dla niezawodnej i bezpiecznej produkcji” oraz „Niezawodność i Utrzymanie Ruchu – te dwie konferencje skierowane do przedstawicieli przemysłu godne są uwagi w majowym kalendarzu spotkań branżowych.  Czwarta edycja Konferencji Technicznych nabiera tempa. Kalendarium wydarzeń Axon Media zbliża się do półmetka, zapełniając sale uczestnikami poszukującymi nowej wiedzy i praktycznych przykładów z zakresu optymalizacji i unowocześniania

Majowe Konferencje Techniczne dla przemysłu

Interfejs IO-Link umożliwia wdrażanie koncepcji Przemysłu 4.0

Koncepcja przemysłu 4.0 to nie tylko inteligentne łączenie urządzeń przemysłowych w obrębie sieci, lecz także łączenie warstwy zarządzania produkcją z warstwą IT oraz warstwą zarządzania przedsiębiorstwem. Celem tego wybiegającego w przyszłość projektu jest utworzenie „inteligentnej fabryki”, w której wszystkie procesy będą zachodzić jeszcze szybciej, oferując przy tym większą elastyczność i wyższy stopień dostosowania. Na sztandarach

Interfejs IO-Link umożliwia wdrażanie koncepcji Przemysłu 4.0

Modułowe ekrany projekcyjne w wydaniu Mitsubishi Electric

Artykuł z serii: Podstawy urządzeń automatyki - Mitsubishi Electric Mitsubishi Electric w swoim bogatym portfolio z urządzeniami automatyki przemysłowej skryło także rozwiązania wielkoformatowych ekranów do wizualizacji. Takie ekrany pewnie każdy z nas kojarzy z filmów katastroficznych, gdzie w centrum kryzysowym sztab ludzi na wielkim ekranie z niecierpliwością śledzi aktualną sytuację. Pracownicy dużych fabryk na pewno

Modułowe ekrany projekcyjne w wydaniu Mitsubishi Electric

Sterowanie automatyczne szybrem kominkowym. Film

Materiał będzie dotyczyć projektu, jaki zrealizowałem kilka lat temu dla swojego znajomego z pracy. Jegomość ten, podczas gruntownego remontu swojego domu, postanowił zainstalować kominek z płaszczem wodnym. Szukał w tym celu kominka z szybrem. Niestety po długich poszukiwaniach poddał się, i kupił kominek z szybrem ręcznym. Nie znalazł na rynku ani gotowego rozwiązania, ani tez

Sterowanie automatyczne szybrem kominkowym. Film

Rusza Konkurs iAutomatyka z comiesięczną pulą nagród.

Planowaliśmy ten projekt okrągły rok ale się udało! Będziemy nagradzać użytkowników w zamian za umieszczanie treści na iAutomatyka.pl. Cel jest następujący: tworzyć wyjątkowe miejsce związane z Automatyką, dla ludzi których kręci Automatyka, przez ludzi, którzy Automatyką chcą się dzielić. Udział w konkursie Sprawa jest prosta! Szczegóły znajdziesz TUTAJ, ale sprowadza się to do trzech kroków: Załóż konto

Rusza Konkurs iAutomatyka z comiesięczną pulą nagród.

Wszystko stanie się prostsze po zalogowaniu :)

Przypomnij hasło

Nie masz konta? Zarejestruj się

Forgot your password?

Enter your account data and we will send you a link to reset your password.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Close
z

Przetwarzamy pliki... jeszcze chwilka…