Partnerzy portalu iAutomatyka.pl

ZOSTAŃ PARTNEREM PORTALU

Korporacja Mitsubishi Electric, posiadająca 90 lat doświadczenia w zakresie dostarczania niezawodnych, wysokiej jakości innowacyjnych produktów w dziedzinie automatyki przemysłowej, produkcji, marketingu i sprzedaży urządzeń elektrycznych i elektronicznych. Programowalne sterowniki PLC, rozwiązania napędowe, roboty przemysłowe, panele dotykowe, wycinarki laserowe i sterownie CNC firmy Mitsubishi Electric zaliczają się do produktów najwydajniejszych na rynku i gwarantują sukcesy firmy już od ponad 30 lat.

WAGO jest producentem urządzeń automatyki przemysłowej i budynkowej oraz systemów połączeń dla elektrotechniki i elektroniki. Powstanie w 1951 roku firmy WAGO było wyrazem przekonania o słuszności obranego kierunku i stworzyło podwaliny pod dalszy rozwój technologii. Z czasem stała się ona standardem na całym świecie i teraz nie sposób wyobrazić sobie nowoczesnej instalacji elektrycznej czy systemu automatycznego sterowania bez wyrobów WAGO.

Eaton Electric jest producentem najwyższej jakości automatyki przemysłowej, aparatury sygnalizacyjnej, łączeniowej, zabezpieczającej i instalacyjnej oraz systemów rozdziału energii niskiego napięcia. Międzynarodowe nagrody oraz certyfikaty są dowodem, iż produkty Eaton Electric odpowiadają najnowszym standardom bezpieczeństwa i wymaganiom jakości. Wszystkie nasze wyroby gwarantują długoletnie działanie.

Generic selectors
Exact matches only
Szukaj w tytule
Search in content
Szukaj postów i artykułów
Search in pages
Szukaj w katalogu firm
Szukaj ofert pracy

Pierwsze kroki wizualizacji w CoDeSys3 na przykładzie panelu HMI z PLC XV102 EATON

947 wyświetleń

Aplikacja CODESYS 3 to nie tylko potężne środowisko programistyczne do opracowywania programów sterujących dla sterowników PLC. To jednocześnie bardzo przyjazne i zaawansowane narzędzie do tworzenia wizualizacji paneli HMI oraz wizualizacji przeglądarkowych.

Zintegrowany edytor wykorzystuje zmienne aplikacji do sterowania elementami wizualizującymi w sposób dowolnie zaimplementowany przez użytkownika. Możliwości zmiany koloru, kształtu, położenia czy zakresu widoczności elementów dają szerokie pole do popisu dla ich twórców. Oprogramowanie wyposażone jest w zestaw standardowych elementów wizualizacji. Nie musi to wcale oznaczać ograniczeń, gdyż opcjonalny zestaw narzędzi  pozwala na konstruowanie nowych elementów. Utworzone wizualizacje, czy to na kontrolerach ze zintegrowanymi wyświetlaczami czy poprzez ekrany przeglądarkowe, umożliwiają w przyjazny użytkownikowi sposób obserwację bądź sterowanie dowolnie wybranym procesem.

Oprogramowanie CoDeSys 3 od EATON można pobrać na ich stronie: http://applications.eaton.eu/sdlc/?lx=11 (wpisz w wyszukiwarce codesys i pobierz najnowszą wersję XSOFT-CODESYS V3.x.x

Przetestowanie wizualizacji jest możliwe zarówno w symulatorze CoDeSys 3 jak i na urządzeniach z zestawu promocyjnego EATON z panelem XV102, modułami IO i CANopen oraz licencją na oprogramowanie: Zestaw promocyjny.

Tworzenie wizualizacji

Na zakładce Application (prawy przycisk myszy) wybieramy zakładkę Add Object -> Visualization:

Nadajemy nazwę dla nowego ekranu wizualizacji i zatwierdzamy przyciskiem Add:

Po utworzeniu ukaże się ekran:

Po lewej stronie ekranu do drzewa projektu dodatkowo dodany automatycznie został Visualisation Manager umożliwiający edytowanie ustawień wizualizacji. Zakładka Visualisation reprezentuje pojedynczy ekran wizualizacji. Po prawej stronie widoczny jest Toolbox z elementami umożliwiającymi tworzenie wizualizacji.

W celu utworzenia przykładowej wizualizacji dodano dwa elementy:

– przycisk (Toolbox -> Common controls -> Button):

– lampkę (Toolbox -> Lamps/Switches/Bitmaps -> Lamp):

Do obsługi wizualizacji służy krótki program napisany dla sterownika PLC:

Dodano dwie zmienne typu „bool”: PRZYCISK i ZMIENNA. Są to zmienne pamięci wewnętrznej sterownika lecz z powodzeniem mogą zostać zastąpione wejściami i wyjściami fizycznymi sterownika.

Na ekranie wizualizacji dla obiektu lampki przypisano zmienną z programu sterownika PLC. W tym celu wybrano zakładkę Properties -> Position -> Variable:

Następnie wybrano odpowiednią zmienną: Application -> PLC_PRG -> LAMPKA:

Dla obiektu przycisku przypisano zmienną z programu sterownika PLC. W tym celu wybrano zakładkę Properties -> Inputconfiguration -> Toggle -> Variable. Dodatkowo nadano nazwę „PRZYCISK” dla przycisku: Properties -> Texts -> Text:

Następnie wybrano odpowiednią zmienną: Application -> PLC_PRG -> PRZYCISK:

Tak utworzona wizualizacja przyjmie postać:

Synteza projektu uruchamiana jest przyciskiem Build,  klawiszem F11 lub z menu Build -> Build:

Tryb symulacji

Gdy synteza zakończyła się powodzeniem możliwe jest przetestowanie działania wizualizacji za pomocą symulacji. W tym celu należy uruchomić tryb symulacji. Jeżeli symulacja nie jest pożądana należy przejść do punktu „Instalowanie projektu wizualizacji na urządzeniu docelowym”.

Następnie uruchamiamy symulowany tryb online Online -> Login, przyciskiem Start na pasku szybkiego wybierania bądź skrótem klawiszowym ALT + F8:

  • W przypadku pojawienia się poniższego komunikatu, zatwierdzamy go (przycisk Yes):

  • W przypadku komunikatu przedstawionego poniżej należy wybrać opcję Login with online change i zatwierdzić przyciskiem OK:

W wyniku poprawnej kompilacji utworzone zostają wszystkie pliki wyjściowe. Stan kompilacji wyświetlany jest w oknie Messages widocznym w dolnej części widoku projektu. Uruchomienie symulacji możliwe jest przyciskiem Start, klawiszem F5 lub z menu Debug -> Start:

Działanie symulacji przedstawiono poniżej:

 

Instalowanie projektu wizualizacji na urządzeniu docelowym

Instalowanie wizualizacji wraz z programem na panelu HMI i sterowniku PLC odbywa się przez sekcję Download. Aby wgrać projekt do urządzenia musi być ono poprawnie skonfigurowane i podłączone do komputera. Jeśli wykonywana była symulacja projektu należy ją teraz wyłączyć/odznaczyć: Online -> Simulation. Zaznaczamy zakładkę Application a następnie uruchamiamy tryb online przyciskiem Start, skrótem klawiszowym ALT + F8 lub wybieramy z menu Online -> Login.

  • W przypadku pierwszej próby wgrania nowego projektu do urządzenia wyświetla się komunikat przedstawiony poniżej. Zatwierdzamy go (przycisk Yes):

Następnie wystarczy uruchomić wizualizację wybierając z menu Debug -> Start, przyciskiem Start lub klawiszem F5

Dodatkowo jeśli chcemy aby wizualizacja była uruchamiana automatycznie przy każdym restarcie urządzenia z menu Online wybieramy opcję Create boot aplication:

  • Po dokonaniu zmian w wizualizacji i próbie zaktualizowania jej na urządzeniu pojawi się komunikat przedstawiony poniżej. Tym razem należy wybrać opcję Login with download. Jeżeli chcemy aby wizualizacja była uruchamiana automatycznie przy każdym restarcie urządzenia dodatkowo zaznaczamy opcję Update boot project:

Następnie wystarczy uruchomić wizualizację przyciskiem Start, klawiszem F5 lub wybierając z menu Debug -> Start.

W przypadku powodzenia wszystkich operacji na ekranie panelu HMI powinien pojawić się ekran utworzonej wizualizacji. Gratulacje!

21 stycznia 2018 / Kategoria: , ,
  • Autor: Pawel Zadroga
  • Jestem absolwentem kierunku Automatyki i Robotyki na Wydziale Mechanicznym Politechniki Białostockiej. Głównym obszarem moich zainteresowań była mechanika, dopóki nie odkryłem ile radości dają urządzenia automatyki! Głównie styczność mam z Mitsubishi Electric, EATON, Siemens, WAGO, Webhmi i kilka innych.
  • Profil Autora
  • https://goo.gl/1Y4L2S

CO O TYM MYŚLISZ? DODAJ KOMENTARZ!

NAJNOWSZE OD UŻYTKOWNIKÓW I FIRM

Promocja na wyłączniki instalacyjne BHW-T (nadprądowe i różnicowe) od Mitsubishi Electric

Zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą na porażająco niskie ceny wyłączników instalacyjnych serii BHW-T10. Główne trzy wyróżniające cechy wyłączników instalacyjnych BHW-T: wysoka zwarciowa zdolność łączeniowa 10kA możliwość zasilania zbiorczego z obu stron wyłącznika funkcjonalna konstrukcja ułatwiająca znakowanie obwodów W celu składania zamówień skorzystaj z formularza lub kontaktu e-mail: mpl@mpl.mee.com

Promocja na wyłączniki instalacyjne BHW-T (nadprądowe i różnicowe) od Mitsubishi Electric

Wykorzystanie falowników obniża koszty automatyzacji w firmie IMBS

Zastosowanie falowników w miejsce serwomechanizmów spowodowało obniżenie kosztu uniwersalnych maszyn do napełniania butelek. Napełniacze butelek i worków z elektroniczną regulacją poziomu napełnienia oferują istotne korzyści w porównaniu z maszynami regulowanymi ręcznie, jednak ich dotychczasowy, wysoki koszt ograniczył pole możliwego zastosowania. W najnowszych maszynach firmy IMSB falowniki firmy Eaton zastępują kosztowny system napełniania sterowany serwonapędami, dzięki

Wykorzystanie falowników obniża koszty automatyzacji w firmie IMBS

Robot i PLC Fatek – segregacja metal/plastik automat w ZSM Kraków

Zajęcia z mechatroniki i moje najlepsze programowanie sterownika firmy Fatek. Robot sterowany przez sterownik PLC, porusza się dzięki silnikom jednofazowym oraz przekładniom, a wszystkie jego pozycje ustalają mikro-wyłączniki. Segregacja na zasadzie wykrycia metalu przez czujnik indukcyjny, magazyn pusty kontroluje również mikro-wyłącznik. Robot w zasadzie przeznaczony na złom ale dzięki szkole zyskał drugie życie i jest

Robot i PLC Fatek – segregacja metal/plastik automat w ZSM Kraków

ACOPOStrak – elastyczny system transportu wewnętrznego i inteligentne sterowanie ruchem

ACOPOStrak to rewolucja w dziedzinie produkcji adaptacyjnej, reprezentuje nową generację inteligentnych, elastycznych systemów transportowych. Unikalna konstrukcja systemu zapewnia kluczowe korzyści technologiczne w zakresie produkcji adaptacyjnej; pozwala efektywnie produkować niewielkie partie wyrobów bez utraty korzyści wynikających z wyższych marż, typowych dla produktów spersonalizowanych. Zapraszamy do zapoznania się z poniższym filmem ale również do pełnej prezentacji tej

ACOPOStrak – elastyczny system transportu wewnętrznego i inteligentne sterowanie ruchem

Pobierz SEE Electrical i rysuj schematy elektryczne. Dodaj support i bliblioteki!

O dokumentacji elektrycznej pisałem wielokrotnie i w różnych kontekstach. Jedno jest pewne, najważniejsze aby istniała. Lepiej jakby znajdowała się również w szafie elektrycznej obiektu. Najlepiej jakby była przygotowana czytelnie i profesjonalnie. Ale wierzcie mi na słowo, nie jest to takie proste. W dużej mierze efekt końcowy zależy od umiejętności projektanta. Drugi główny element układanki to

Pobierz SEE Electrical i rysuj schematy elektryczne. Dodaj support i bliblioteki!

Gdy okazuje się, że maszyna nie jest już bezpieczna…

Dzisiaj przedstawię wam sytuację z którą kiedyś spotkałem się osobiście. Historia będzie dotyczyć modernizacji maszyny do cięcia rur. Maszyna ta miała już swoje lata i dosyć przestarzałą konstrukcję. Posiadała ona jednostkę hydrauliczną, dzięki której miała ona możliwość prostego formowania ciętych rur, co jednak nigdy nie było wykorzystywane.  Ogólnie maszyna była bardzo prosta. Parę siłowników pneumatycznych,

Gdy okazuje się, że maszyna nie jest już bezpieczna…

Wszystko stanie się prostsze po zalogowaniu :)

Przypomnij hasło

Nie masz konta? Zarejestruj się

Forgot your password?

Enter your account data and we will send you a link to reset your password.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Close
z

    Przetwarzamy pliki... jeszcze chwilka…