Do Projektu iAutomatyka dołączyli:

https://iautomatyka.pl/wp-content/uploads/iautomatyka_header_okiem.jpg

OKIEM AUTOMATYKA #1 Co się tutaj wydarzyło?


Wow! Nie myślałem, że taki krótki filmik może zdobyć takie zainteresowanie! W związku z tym powstały spore dyskusje i narodziło się wiele pytań. Chyba dobrym pomysłem będzie napisanie ogólnego artykułu z wyjaśnieniami z filmu wraz z odpowiedzą na kilka pytań, bo sporo się ich powtarzało. Filmik wykopany został na główną i doceniony przez wielu bojowników 🙂

JAK POWSTAŁ TEN FILM?

Kolejna praca do wykonania tym razem w szafie elektrycznej. Prosta, raczej monterska niż dla Automatyka, ale cóż jak trzeba to trzeba. Gdzieś już widziałem podobnie nakręconego flasha, dawno temu. Pomyślałem „dlaczego nie”? Po prostu wyjąłem telefon i przekładałem go z miejsca na miejsce.. Robiłem swoje a materiał do filmu sam się gromadził.


CO SIĘ WŁAŚCIWIE WYDARZYŁO?

 

 

 

Układ sterowania widziany na ujęciach to wsparcie sterowania dla robota FANUC, który owija gotowe produkty folią na palecie. Wsparcie, czyli sterowanie transporterami, etykieciarką, układem bezpieczeństwa, panelami operatorskimi itd. Na filmie widać, że dokładam wyłącznik różnicowo-prądowy obok już istniejącego wyłącznika. Wyłącznik QF231, które już tam był, zabezpieczał kilka obwodów z grzałkami i drutami oporowymi. Dostawienie dodatkowego wyłącznika miało na celu odseparowanie grzałek aby w przypadku zadziałania zabezpieczenia na panelu operatorskim pojawił się odpowiedni alarm.
Dzięki temu można szybciej zareagować na usunięcie usterki – wiadomo w  którym sektorze pojawiła się awaria np. przykład przerwanie drutu oporowego.

Tutaj mamy przykłady pracy takiego robota:



EJ! NA FILMIE JEST POKAZANA RACZEJ PRACA ELEKTRYKA/MONTERA A NIE AUTOMATYKA!

O! Tutaj zdania są podzielone. Najpierw przedstawię swoją opinię a później zacytuję kilka innych komentarzy, jak mniemam Inżynierów. Otóż zawód Automatyka można podzielić na wiele specjalizacji i w różnych regionach / firmach / grupach może oznaczać z lekka co innego. Przytoczę kilka opcji:

  • Automatyk
  • Automatyk Programista
  • Automatyk Utrzymania Ruchu
  • Automatyk Informatyk
  • Elektro Automatyk
  • Automatyk Elektromonter
  • Automatyk Projektant
  • Automatyk Serwisu
  • Automatyk Handlowy
  • Młodszy Specjalista Automatyk
  • Specjalista Do Spraw Programowania Systemów Automatyki
  • Starszy Specjalista Do Spraw Informatyzacji Procesów Przemysłowych
  • Specjalista Do Spraw Wizualizacji SCADA
  • itd. mnóstwo
Co ja o tym myślę?

Otóż wraz z doświadczeniem Automatyka wzrastają jego kompetencje i możliwości. Zaczynamy zabierać się za coraz ambitniejsze projekty i rozwiązywać coraz to poważniejsze problemy. Specjalizujemy się w wybranym kierunku (PLC, SCADA, Energetyka, Wiatraki, Samoloty, Woda- Kanalziacja – ścieżek jest naprawdę ogrom), choć nie zawsze. Często Automatyk jest po prostu od wszystkiego. Jeżeli otoczenie nam to umożliwia to proste czynności monterskie, elektryczne czy organizacyjne wykonują za nas osoby młodsze stażem lub zwyczajnie do tego zatrudnione. A teraz meritum tej wypowiedzi. Uważam, że dobry specjalista jak trzeba to bez marudzenia podwija rękawy i zabiera się do pracy. Nie ważne czy trzeba dołożyć różnicówkę czy wykopać dół. O!  Dół! Mój pierwszy Mentor, Specjalista i Wielki Inżynier (Pozdrowienia P. Andrzeju) nigdy nie czekał na młodszych i pierwszy łapał za łopatę jak trzeba było na instalacji kopać. Jak któryś bystrzak się domyślił to wyrwał Mu łopatę z rąk. Tak mnie nauczono i tak będę pracował! Jak trzeba to trzeba!

Co myślą o tym Inni?

(komentarze z wykop.pl, joemonster.org)

Joemonster.org

„automatyk jak automatyk, na powyższym filmiku to raczej kokosów osoba nie zbija. Programista sterowników PLC powiedzmy sobie szczerze, zarobić może już zdecydowanie więcej, ale jego praca już troszkę inaczej wygląda, bo po otwarciu szafy nie bawi się przeważnie przewodami, tylko podłącza się do CPU i wgrywa wcześniej napisany program i wykonuje testy.”
Odpowiedź: Specjalizuję się w programowaniu sterowników PLC 🙂

„[…]Niestety w większości prac w UR musisz robić wszytko – od sznurowania przewodów, po wymianę tego i owego a i jeszcze zmiany programowe w PLC trzeba wykonać”
Odpowiedź: Ma to swoje dobre i złe strony.

 „Dla wszystkich którym podoba się taka praca:
Pamiętajcie że tutaj pokazany jest ładny i czysty przykład tej pracy. Inaczej to wygląda, jak pracujesz np. w utrzymaniu ruchu i idziesz do starego SIPa , czy TURA, TUGa, czy innych różnych czarów, gdzie wszystko lepi się od brudu, numerków na przewodach i stycznikach juz 20 lat nie ma, a krańcowki są gdzies pod stołem w kupie wiórów na przykład:D
Ale i tak robota jest świetna, przynajmniej ja ją lubię:)”
Odpowiedź: Przez ponad dwa lata pracowałem w branży wodno-kanalizacyjnej jako programista PLC i uwierz mi, że wiem co to znaczy ubrudzić rączki w szafie elektrycznej.

 „Pracowało się:) Tylko, że ja takie cuda projektowałem, składałem i montowałem u klienta. Do dzisiaj, jak zobaczę te końcówki do zaciskania, to mnie palce bolą:)”
Odpowiedź: Również mogę pochwalić się kilkoma autorskimi projektami automatyki, z wykonaniem od A do Z

 „to chyba jakiś początkujący w branży, jeszcze myśli że to „fajna i lajtowa fucha”… ubabrze łapy w smarze ze 3 razy to przestanie głupie filmiki nagrywać jak kabelki zaciska czy termiki wymienia…”
Odpowiedź: Nie termik tylko wyłącznik różnicowo-prądowy … 

 „Pozdrawiam wszystkich w branży! Faktycznie dużo nas tutaj. Miło popatrzeć na to co robi się na co dzień. Ja również głównie PLC, ale kto w tej robocie nie lubi raz na jakiś czas pobawić się w tych makaronach.”
Odpowiedź: Czasami dobrze jest, jak ja to mówię, gdzieś grzebnąć.  

 „Chyba powinna być nowa wydrukowana karta do dokumentacji zamiast malunków flamastrem.”
Odpowiedź: Dokumentacja ma ten komfort, że mam dostęp do programów wspomagających rysowanie elektryczne. Strona już dawno dodrukowana.

Wykop.pl

„[…]pamiętam jak z kumplem (obaj mgr inż) kopaliśmy rów pod kable bo nie było na miejscu nikogo innego a robotę trzeba było skończyć, wtedy kumpel mówi „kur#a a mama mówiła ucz się bo będziesz rowy kopał”..”

” Niestety wielu myśli, że jak zostanie inżynierem albo mgr to będzie pracować w białych rękawiczkach. A tu zonk bo trzeba kopać po pas uwalony w błocie 😉 Czasem trzeba coś samemu zrobić by było zrobione dobrze jeśli zależy na dobrej jakości. Szkoła praktyki nie uczy niestety w ogóle i nie uczy też jak ta praktyka może wyglądać.”
Odpowiedź: Dobrze też jest mieć na starcie porządnego mentora. Ja miałem to szczęście że skrzydła doczepił mi porządny specjalista.

„Ja tam widzę pracę montera a nie automatyka…”
Odpowiedź: Ja z kolei nie znam automatyka, który nie potrafiłby wymienić różnicówki. 

„jako programista-automatyk-robotyk (czyli w sumie gość od robotów, HMI i PLC, w tym safety) w Polsce też tak pracowałem. Czyli od wiercenia dziur w podłodze, przez łączenie kabli, montaż wygrodzeń, sprzętu, dopiero na koniec po programowanie. W Niemczech – nie do pomyślenia. Owszem, czasem z własnej dobrej woli pogrzebię przy mechanice czy elektryce, ale generalnie nawet nie powinienem tego dotykać. Ja jestem gościem, który mówi co i jak ma działać, jakie mamy do tego wziąć komponenty, a jak jest wszystko poskładane w całość, to biorę się za programowanie. I powiem szczerze, że cenię sobie ten stan rzeczy ( ͡º ͜ʖ͡º)”
Odpowiedź: Miejmy nadzieję, że dojdzie do nas taka kultura pracy. 

Mój ulubiony:
„To jest czasami super doświadczenie podczas pracy na wyższych stanowiskach. Byłem światkiem jak pewnemu dyrektorowi (mgr inż.) 3 pracowników po zawodówce powiedziało, że nie da się czegoś zrobić a on im każe bo samemu nie wie jak to jest bo siedzi tylko w biurze. 
Dyrektor powiesił marynarkę na opartej miotle, podwinął rękawy w koszuli, w 15 min zrobił „niewykonalne”. 3 pracowników do zwolnienia, respekt wśród pracowników +100.”
Odpowiedź: Za dziesiąt lat też tak zrobię 😀

” Nie musisz siedzieć cały czas na kompie – najlepiej pracuje się na maszynie, będziesz miał czas oderwać wzrok od komputera choćby po to aby sprawdzić efekty pracy programu / połączeń. Jest to ciekawe bo trudno aby dopadła Cię monotonia, szczególnie jeśli pracujesz u różnych klientów z różnymi maszynami. […] Najważniejszy jest DAR LOGICZNEGO MYŚLENIA I PRZEWIDYWANIA ZDARZEŃ, [..]. Trzeba też stale pamiętać o bezpieczeństwie osób pracujących na maszynie i wyobrażać sobie nawet najbardziej nieprawdopodobne rozwoje wydarzeń, gdyż nie można zapomnieć że na automatyku spoczywa spora odpowiedzialność w tym zakresie.”
Odpowiedź: Zgadza się. Przykładowo: do analizy programu PLC automatyk musi posiadać zmysł techniczny aby zbudować w głowie swego rodzaju ciąg logiczny. W większych aplikacjach taki proces może trwać bardzo długo. Najgorzej jak ktoś z zewnątrz przeszkodzi w trakcie tego procesu. Wtedy aby odbudować ten ciąg musimy się cofać, w zależności od kodycjii umysłu, nawet do początku. Dlatego, między innymi uważam, że na studiach całki, różniczki i inne mega transmitancje są potrzebne – do ćwiczenia umysłu!

„Nie wiem jak to się w Polsce ma – ale w Niemczech to co pokazane na filmie to typowa praca montera (swoją drogą – w życiu tak czystych szaf sterujących nie widziałem – ale może po prostu gość akurat pracuje w takiej branży).
Automatyk to siedzi na tyłku w biurze i takie rzeczy projektuje (choć to też raczej elektrycy) albo programuje – i to jest typowa praca automatyka w mojej opinii. Są silniki, falowniki, sterowniki i czujniki. Myślisz jak połączyć to wszystko razem i czemu znowu k**** program od producentów falowników „Nie wykrywa urządzenia” :)”

„czy aby na pewno automatyk? Nie jest przypadkiem praca elektromontera?”
Odpowiedź: Są miejsca i firmy gdzie automatyk musi niestety ogarnąć więcej niż mógłby gdzie indziej 🙁

Zachęcam do odwiedzenia dwóch powyższych portali, ponieważ jest tam sporo cennych uwag od innych Inżynierów z branży!

ILE ZARABIA AUTOMATYK

Oj, wkraczam na kontrowersyjny temat ! Zrobiłem wstępne rozpoznanie tematu w internecie i informacji jest dość sporo. Dodam do tego informacje jakie posiadam z doświadczenia swojego i kolegów a następnie napiszę o tym osobny artykuł. Wstępnie mogę powiedzieć że na początku nawet tylko 1600 zł aż do 20 000 zł. Oczywiście mogą być też przypadki perełki gdzie ktoś zarabia więcej. Średnio ok 5000 na rękę.
Apeluję do młodych inżynierów! Nie zgadzajcie się na małe stawki rzędu 1600 zł netto po okresie próbnym. Jeżeli dają Ci możliwość dalszej pracy znaczy, że jednak coś umiesz. Minimum 2500 zł. Nie psuj rynku! (Tutaj liczę na opinię kolegów Automatyków)

 CIEKAWOSTKI I UWAGI DO FILMIKU OKIEM AUTOMATYKA #1

0:20 – Wyłącznik różnicowo-prądowy QF231. Litery Q i F są charakterystyczne dla zabezpieczeń w układach sterowania. Zwróć uwagę na powiązanie cyfr 23
0:23 – stroną dwudziestą trzecią i
0:25 – kolumną pierwszą.

Widzisz? Podchodzisz do transportera a tam dajmy czujnik optyczny B657. Od razu możesz skojarzyć, że może być narysowany na stronie 65 w kolumnie 7. UWAGA! Nie jest to reguła na każdy schemat elektryczny. Słabe schematy mogą mieć totalny chaos i mało oznaczeń. Większe układy sterowania natomiast posiadają bardziej skomplikowane oznaczenie i podziały na lokalizacje. Jednak jest na to inna reguła odszukiwania urządzeń na schematach elektrycznych.

0:42 – Przed modernizacją odłącz zasilanie. Ja pracowałem na obwodach bardzo niskiego napięcia 48VAC teoretycznie nic mi nie groziło ale przezornie odłączyłem zasilanie od wyjścia transformatora aby nie powodować niepotrzebnych zwarć.

0:59 – Taki organizerek można kupić w CASTORAMIE 😀 5 zł jak dobrze pamiętam

1:08 – Warto wypracować w sobie taki nawyk aby zaraz po zaciśnięciu tulejki pociągnąć za nią w celu sprawdzenia czy dobrze została zaciśnięta. Chyba że mamy do zaciśnięcia ich tysiące – wtedy bezwzględnie potrzebna jest niezawodna praska.

1:13 – Lepiej niech przewody wychodzą za tulejkę aby później je obciąć niż miały by być w tulejce za krótkie.

1:17 – Przepraszam 🙂

1:42 – Czasami tylko taki sposób działa na pokrywki. W niektórych instalacjach przewodów jest tak wiele, że trzeba pokrywki dociskać nogami, we dwóch. Czasami domykając korytka można zwariować. Tutaj akurat szafa jest nowa i dobrze zorganizowana.

2:06 – Wiem, że czasami już dopada nas rutyna. Ale apeluję! Zostawiajmy po sobie ślad w modernizacjach. Oznacz nawet mazakiem, naklej taśmę izolacyjną i napisz na niej notatkę, cokolwiek co ułatwi Twoim kolegom / następcom przyszłą analizę Twoich zmian.

2:11 – Tak wiem! Powinienem notatki nanieść ołówkiem. Jednak mam dostęp do programów, do rysowania schematów elektrycznych i ta strona jest już dawno porządnie narysowana. Jednak nawet lepiej mazakiem niż wcale – serio!

Niebawem kolejny odcinek z tej serii 😀
(Nie, nie zapomniałem o kursie automatyki. Rozdwoiłem się i pracuję nad wszystkim na raz. Serio!)



Utworzono: / Kategoria: ,
  • Autor: Marcin Faszczewski • iAutomatyka.pl
  • Redaktor naczelny w iAutomatyka.pl. Założyłem blog i portal iAutomatyka.pl aby wspólnie z Automatykami, Firmami i Integratorami publikować i szerzyć informacje związane z automatyką.  Nazywamy to Projektem iAutomatyka! Od artykułów wyjaśniających zasady w świecie automatyki po wpisy informacyjne z wydarzeniami firm. Zapraszam Automatyków do założenia bezpłatnego konta i publikowania artykułów o automatyce razem z nami. Zapraszam też firmy do założenia profilu i umieszczenia swojej działalności w katalogu i na mapie automatyki jak i publikowania artykułów wśród społeczeństwa automatyków.
  • Profil Autora
  • https://iautomatyka.pl/

Reklama

Newsletter

Zapisz się i jako pierwszy otrzymuj nowości!



PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ



NAJNOWSZE PUBLIKACJE OD UŻYTKOWNIKÓW I FIRM

Reklama



POLECANE FIRMY I PRODUKTY
  • Seria EX-Z Czujniki z serii EX-Z to jedne z najmniejszych urządzeń tego typu na świecie. Najcieńszy model posiada grubość jedynie 3 mm co zostało osiągnięte przez zastosowanie nowych półprzewodników i dzięki temu wyeliminowanie przewodów. B...
  • Chcieliby Państwo być informowani z wyprzedzeniem o stanie maszyny lub techniki napędowej? Nic prostszego! Aplikacja DriveRadar® oferuje kompleksowe zarządzanie konserwacją w oparciu o cyfrowe rejestrowanie danych, na podstawie których możl...
  • EPLAN Electric P8 oferuje nieograniczone możliwości planowania projektu, tworzenia dokumentacji oraz zarządzania projektami automatyki. Zautomatyzowane tworzenie szczegółowych raportów opartych na schematach okablowania jest integralnym ele...
  • Autor: Paweł Wiącek, Kierownik Produktu Czujniki Przemysłowe, SICK Sp. Z o.o. SLT – Smart Light Tower, czyli inteligentna optyczna kolumna sygnalizacyjna pracująca po IO-Link   SLT zapewnia elastyczność w wizualizacji przebiegu procesó...
  • Przy użyciu flexROOM® można szybko i łatwo realizować automatykę budynkową na potrzeby biur i budynków administracyjnych, zgodną z obowiązującymi normami i efektywną energetycznie. flexROOM® to szeroki wachlarz rozwiązań dla automatyki budy...
  • Obsługa za pomocą urządzeń mobilnych zapewnia wygodę i ciągłość pracy Operatorzy maszyn mogą teraz płynnie przełączać kontrolę nad maszyną między głównym interfejsem HMI a urządzeniami mobilnymi. Nowa funkcja systemu mapp View firmy B&R...