Partnerzy portalu iAutomatyka.pl

ZOSTAŃ PARTNEREM PORTALU

Korporacja Mitsubishi Electric, posiadająca 90 lat doświadczenia w zakresie dostarczania niezawodnych, wysokiej jakości innowacyjnych produktów w dziedzinie automatyki przemysłowej, produkcji, marketingu i sprzedaży urządzeń elektrycznych i elektronicznych. Programowalne sterowniki PLC, rozwiązania napędowe, roboty przemysłowe, panele dotykowe, wycinarki laserowe i sterownie CNC firmy Mitsubishi Electric zaliczają się do produktów najwydajniejszych na rynku i gwarantują sukcesy firmy już od ponad 30 lat.

WAGO jest producentem urządzeń automatyki przemysłowej i budynkowej oraz systemów połączeń dla elektrotechniki i elektroniki. Powstanie w 1951 roku firmy WAGO było wyrazem przekonania o słuszności obranego kierunku i stworzyło podwaliny pod dalszy rozwój technologii. Z czasem stała się ona standardem na całym świecie i teraz nie sposób wyobrazić sobie nowoczesnej instalacji elektrycznej czy systemu automatycznego sterowania bez wyrobów WAGO.

Eaton Electric jest producentem najwyższej jakości automatyki przemysłowej, aparatury sygnalizacyjnej, łączeniowej, zabezpieczającej i instalacyjnej oraz systemów rozdziału energii niskiego napięcia. Międzynarodowe nagrody oraz certyfikaty są dowodem, iż produkty Eaton Electric odpowiadają najnowszym standardom bezpieczeństwa i wymaganiom jakości. Wszystkie nasze wyroby gwarantują długoletnie działanie.

Generic selectors
Exact matches only
Szukaj w tytule
Search in content
Szukaj postów i artykułów
Search in pages
Szukaj w katalogu firm
Szukaj ofert pracy

O tym jak spowodowałem awarię obiektu z odległości 350 km.

5547 wyświetleń
Jestem w pracy i wykonuję czynność, którą robiłem już setki razy. Nie ma mowy o pomyłce, przecież sprawa jest banalnie prosta!
Wtedy tak było, lecz na drugi dzień sytuacja uległa zmianie :). Chciałbym opowiedzieć wam historię jak przez moją nieostrożność i błąd w jednej cyfrze spowodowałem awarię obiektu z odległości ok 350 km.

Wstęp

Jakiś czas temu pracowałem w firmie, której specyfika opierała się na dostarczaniu klientom rozwiązań automatyki w branży wodno-kanalizacyjnej. W firmie między innymi produkowane są szafy elektryczne i AKPiA, które my (pracownicy) w finezyjnej wręcz sprawności konfigurowaliśmy i dość dokładnie testowaliśmy. Następnie taka szafa zostawała wysłana do klienta kurierem lub zapakowana na samochód służbowy i wieziona na obiekt od razu na instalację. Głównym atutem tej branży jest zdalny dostęp do sterownika PLC dzięki modemu GPRS a co za tym idzie dostarczaniu klientowi systemu wizualizacji SCADA. Pięknie?

Rutyna

Pewnego dnia miałem skonfigurować kolejną, powtarzająca się szafę elektryczną. W skład takiej konfiguracji wchodzi między innymi wgranie programu do sterownika PLC i panelu HMI, ustawień modemu GPRS, ustawień zabezpieczeń i wszelkich urządzeń które można w jakiś sposób skonfigurować. Po konfiguracji, przed zapakowaniem szafy należało ją jeszcze przetestować. Testy polegają na sprawdzeniu możliwie każdej funkcjonalności i sytuacji jaka może się pojawić podczas pracy obiektu, którym szafa steruje. Po jakimś czasie czynności te wchodzą w krew i wykonuje się je automatycznie.
Miodzio?

Jeżeli myślisz, że „moja” awaria została spowodowana przez złe przetestowanie i szafa pojechała do klienta to jesteś w błędzie – takie przeoczenia zdarzają się dość często w każdej firmie. Moja awaria była dość bardziej nietypowa :).

Lenistwo

Siedziba firmy znajduje się w 2-piętrowym budynku. Moje biurko znajdowało się na drugim piętrze a szafy elektryczne składali w specjalnych pomieszczeniach w piwnicy. Ile ja się po tych schodach nalatałem! Ile razy musiałem się wracać bo czegoś zapomniałem z biurka, ehh. Choć Ci co mnie znają w to nie uwierzą bo nadal jestem, jak to się delikatnie mówi – gruby.

Godzina 14:45 dzwonią z piwnicy:
-Marcin, szafa jest poszyta możesz sprawdzać – dzwoni Rafał a jak Rafał szafę składał to znaczy, że problemów przy testowaniu nie będzie 😀 Miodzio !
-Zbieram się i zaraz schodzę – odpowiedziałem.

Jak powiedziałem, tak zrobiłem. Wziąłem laptop i udałem się do koleżanki po kartę SIM do modemu GPRS. Koleżanka była odpowiedzialna za te karty i nadawanie im numerów IP. Schodzę do montażowni. Rozkładam laptop obok szafy, wkładam kartę SIM do modemu i podłączam zasilanie. Rozglądam się za przewodem komunikacyjnym między laptopem i sterownikiem PLC… K***** zostawiłem na górze!

Godzina 15:10 w montażowni:
-Zapomniałem przewodu do sterownika zaraz wracam.
-Ale ty głupi jesteś, przecież masz zdalny dostęp do sterownika. Zaraz fajrant, bierz laptopa i wgrasz program z góry a ja zacznę szafę konfigurować – zaproponował Rafał, jak mi się wtedy wydawało genialny pomysł.

Zabieram laptop i karteczkę z numerem IP. Wdrapuję się na górę, rozkładam na biureczku i uruchamiam specjalne oprogramowanie. Wpisuję numer IP 50.4.10.7 ,łączę się z modem GPRS w szafie w piwnicy i zdalnie wgrywam program do sterownika PLC.

Dzwonię do Rafała – niech chłopak zaczyna testować szafę. Zadowolony resztę dnia w pracy spędzam na robieniu „na pewno czegoś ważnego”. O! Godzina 16:00 FAJRANT! Wszyscy jak zaprogramowane roboty wstają, piątka, piąteczka do widzenia.
Pięknie!

Ścieki, kupa! Wszędzie g****.

Następny dzień w pracy:
8:00 – kawa,
8:15 – e-maile,
8:30 – praca,praca,praca!
10:00 -kierownik odbiera telefon:

-Dzień dobry tu wodociągi „jakieśtam” w „350km od Marcina”, mamy problem z przepompownią ścieków P-14. Pompy od wczoraj po godzinie 15:30 przestały pracować, sterowanie awaryjne w ogóle nie reaguje a ścieki aż deklem wypływają. – dzwoni nasz klient, dane o pracy ma z systemu wizualizacji SCADA.
-yyyy, zaraz to sprawdzimy – odpowiada kierownik i podbija do mnie abym ogarną temat.

Nie działa? Zdarza się, raz sonda poziomu się zepsuje, raz zwarcie coś uszkodzi. Sprawdzam co to za przepompownia, loguję się na serwer wizualizacji SCADA. Dziwne, wszystkie wskazania wariują i pokazują głupoty. Zaraz to sprawdzę i połączę się zdalnie do sterownika PLC przez modem GPRS. Z bazy danych biorę numer IP karty SIM z tego obiektu i… IP to 50.4.10.7.
Pokora? 

Jak to się stało ?

Jak to się stało, że pewne osiedle oddalone o 350km zalała kupa?

Transmisja_GPRS_Awaria_PLC

Po dokładnej analizie powstałej awarii mogę wytoczyć kilka faktów:

 • IP1 = 50.4.10.7 należało do karty sim obiektu oddalonego o 350 km. Obiekt ten to przepompownia ścieków (przetłacza ścieki dalej, do oczyszczalni).
 • IP2 = 50.4.10.1 należało do karty sim szafy w piwnicy. Szafa ta miała sterować obiektem jakim jest hydrofornia (utrzymuje ciśnienie wody w Twoim kranie).
 • Cyfra 7 jest podobna do cyfry 1 😀
 • Program PLC Hydroforni nie sterował przepompownią ścieków
 • Przy zdalnym wgrywaniu programu do sterownika PLC należy zawsze upewnić się, że zostanie wgrany do odpowiedniego obiektu.
 • Ku mojemu nieszczęściu, przy okazji wyszła usterka awaryjnego sterowania przepompownią – w normalnym działaniu pompy uruchomiły by się mimo złego programu PLC.

Tak, pokora! Ta sytuacja nauczyła mnie przede wszystkim ostrożności w swojej pracy.

A Ty? Miałeś jakąś śmieszną sytuację w swojej pracy? Podziel się z nami w komentarzu! Dłuższą historię możesz wysłać na kontakt@iautomatyka.pl – może urodzić się z tego osobny artykuł 😀

6 stycznia 2016 / Kategoria: , ,
 • Autor: Marcin Faszczewski
 • Założyłem blog i portal iAutomatyka.pl aby wspólnie z Automatykami, Firmami i Integratorami publikować i szerzyć informacje związane z automatyką.  Nazywamy to Projektem iAutomatyka!

  Od artykułów wyjaśniających zasady w świecie automatyki po wpisy informacyjne z wydarzeniami firm. Zapraszam Automatyków do założenia bezpłatnego konta i publikowania artykułów o automatyce razem z nami. Zapraszam też firmy do założenia profilu i umieszczenia swojej działalności w katalogu i na mapie automatyki jak i publikowania artykułów wśród społeczeństwa automatyków.

  Dołącz do projektu jako Integrator Automatyki.

  Dołącz do projektu jako Automatyk.

  Dołącz do projektu jako Firma, Producent, Dystrybutor.

 • Profil Autora
 • http://iautomatyka.pl/

CO O TYM MYŚLISZ? DODAJ KOMENTARZ!

NAJNOWSZE OD UŻYTKOWNIKÓW I FIRM

ZDALNY DOSTĘP DO MASZYNY ZA OKOŁO 160zł* na Raspberry PI

Moim celem podstawowym było stworzenie urządzenia które umożliwi tani – zdalny dostęp do maszyny za pomocą Internetu. Na rynku istnieją rozwiązania które umożliwiają taki dostęp, jednak ich cena zaczyna się od 3 tyś. złotych i nie rzadko jest obwarowana dodatkowymi ograniczeniami, na przykład: limit transferu, dodatkowe opłaty cykliczne. Celem niniejszej publikacji jest wyjaśnienie w sposób

ZDALNY DOSTĘP DO MASZYNY ZA OKOŁO 160zł* na Raspberry PI

Zestaw XC300 STARTERSET EATON. MEGA PROMOCJA!

Kolejny raz mamy dla Was promocję na zestaw od firmy EATON. Tym razem do zestawu wchodzi m.in. nowy modułowy sterownik PLC, który będzie miał swoją premierę na targach Automaticon w Warszawie w dniach 20-23 marca 2018 r. Co zawiera zestaw? Standardowy zestaw XC-300 STARTERSET składa się z: Sterownik programowalny PLC: XC-303-C32-002 (nr kat. 191080) Moduł

Zestaw XC300 STARTERSET EATON. MEGA PROMOCJA!

Weintek cMT3103 w promocyjnej cenie

Do 31 sierpnia 2018 roku mogą Państwo zakupić nowy panel z serii cMT o oznaczeniu cMT3103 w cenie 528€ netto! Główne cechy tego panelu HMI to: Ekran 10.1″ / 1024 x 600 px Obsługa protokołów Internetu Rzeczy – MQTT oraz OPC UA Wbudowana komunikacja bezprzewodowa Preaktywowana usługa dostępu przez VPN EasyAccess2.0 Błyskawiczny dostęp zdalny dzięki

Weintek cMT3103 w promocyjnej cenie

KONKURS LAPP KABEL

****WEŹ UDZIAŁ W KONKURSIE I WYGRAJ NAGRODY**** Aby wziąć udział w konkursie należy wykonać wszystkie poniższe kroki: 1. Polubić profil Lapp Group Polska na Facebooku 2. Pod postem konkursowym w komentarzu odpowiedzieć na pytanie: Dlaczego wybrałeś właśnie nas? 3. Zapisać się do newslettera na stronie UWAGA: jeśli nazwa profilu na Facebooku jest inna niż imię

KONKURS LAPP KABEL

Unboxing zestawu startowego PLC WAGO PFC200

Artykuł z serii: Kurs podstaw automatyki Film prezentujący zestaw startowy PLC PFC200 od firmy WAGO, który umożliwia wprowadzenie w tajniki niesamowitego świata programowalnych sterowników logicznych. Dzięki temu filmowi nawet niedoświadczeni inżynierowie, bez problemu poradzą sobie z konfiguracją i zaprogramowaniem sterownika PFC200. Zaznajomienie ze środowiskiem e!Cockpit bazującym na Codesys 3 pozwoli na ułatwiony start również przy programowaniu

Unboxing zestawu startowego PLC WAGO PFC200

Zaproszenie na Targi INNOFORM 2018

Odliczamy dni do rozpoczęcia 2 edycji Targów INNOFORM®, które odbędą się w dniach 24 – 26 kwietnia w Bydgoszczy. Przygotowania do wydarzenia weszły w ostatnią fazę i niemal cała powierzchnia wystawiennicza została już zarezerwowana! Na liście Wystawców znalazło się jeszcze więcej firm niż w roku ubiegłym, co tylko potwierdza, że  INNOFORM® jest absolutnym numerem jeden

Zaproszenie na Targi INNOFORM 2018

Wszystko stanie się prostsze po zalogowaniu :)

Przypomnij hasło

Nie masz konta? Zarejestruj się

Forgot your password?

Enter your account data and we will send you a link to reset your password.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Close
z

Przetwarzamy pliki... jeszcze chwilka…