NEWSY / BLOG POZNAJ MITSUBISHI ELECTRIC ODDZIAŁ POLSKA

Korporacja Mitsubishi Electric, posiadająca 90 lat doświadczenia w zakresie dostarczania niezawodnych, wysokiej jakości innowacyjnych produktów w dziedzinie automatyki przemysłowej, produkcji, marketingu i sprzedaży urządzeń elektrycznych i elektronicznych. Programowalne sterowniki PLC, rozwiązania napędowe, roboty przemysłowe, panele dotykowe, wycinarki laserowe i sterownie CNC firmy Mitsubishi Electric zaliczają się do produktów najwydajniejszych na rynku i gwarantują sukcesy firmy już od ponad 30 lat.

KATALOG PRODUKTÓW POZNAJ FINDER

Od 1954 Finder pracował wyłącznie w zakresie przekaźników i timerów. Nasz wysoki stopień specjalizacji zaowocował ponad 10.000 różnych produktów w jednej z najszerszych dostępnych ofert. Firma szeroko się rozwija i inwestuje w przyszłość uzupełniając gamę swojego asortymentu. Prócz przekaźników oferuje rozwiązania przemysłu elektrycznego do zastosowań domowych jak i komercyjnych poprzez przekaźniki, urządzenia przeciwprzepięciowe, termostaty panelowe, zasilacze i liczniki energii. Gama asortymentu obejmuje ponad 12 tysięcy produktów.

BLOG WAGO POZNAJ WAGO

WAGO jest producentem urządzeń automatyki przemysłowej i budynkowej oraz systemów połączeń dla elektrotechniki i elektroniki. Powstanie w 1951 roku firmy WAGO było wyrazem przekonania o słuszności obranego kierunku i stworzyło podwaliny pod dalszy rozwój technologii. Z czasem stała się ona standardem na całym świecie i teraz nie sposób wyobrazić sobie nowoczesnej instalacji elektrycznej czy systemu automatycznego sterowania bez wyrobów WAGO.

SKLEP I ZAMÓWIENIA POZNAJ EATON

Eaton Electric jest producentem najwyższej jakości automatyki przemysłowej, aparatury sygnalizacyjnej, łączeniowej, zabezpieczającej i instalacyjnej oraz systemów rozdziału energii niskiego napięcia. Międzynarodowe nagrody oraz certyfikaty są dowodem, iż produkty Eaton Electric odpowiadają najnowszym standardom bezpieczeństwa i wymaganiom jakości. Wszystkie nasze wyroby gwarantują długoletnie działanie.

MENU PROFIL

Zastosowanie interfejsu IO-Link w systemach bezpieczeństwa

365 wyświetleń, autor: Balluff.

Pierwszy na świecie system bezpieczeństwa oparty na interfejsie IO-Link bazujący na protokole PROFIsafe.

Efektem współpracy firmy Balluff i SIM jest układ kontroli zaprezentowany na targach SPS IPC Drives w 2016. Jest on doskonałym przykładem rozwiązania, które wpisuje się w standard Przemysłu 4.0 poprzez inteligentne łączenie standardowych komponentów, zastosowanie nowoczesnych metod transferu danych i sieci wysokich prędkości oraz wykorzystanie technologii  zabezpieczeń i sterowania opartych na interfejsie IO-Link. Rozwiązanie „Safety over IO-Link” firmy Balluff pozwoliło na wzbogacenie istniejącego systemu o rozwiązanie, które oprócz niezwykle łatwej instalacji umożliwia bardzo sprawną modernizację dotychczasowych systemów bezpieczeństwa. Rozwiązanie to wykorzystuje interfejs IO-Link i protokół PROFIsafe.

Listopadowe targi SPS IPC Drives w Norymberdze były doskonałą okazją do zaprezentowania wspólnego rozwiązania automatu indeksującego o wymiarach 3,15 × 1,65 ×2,25 m, które bardzo skutecznie przyciągało odwiedzających do stoiska Balluff przez cały okres trwania targów.

Zaprezentowane rozwiązanie jest świetnym przykładem na to, jak stworzyć optymalne połączenie standardowych komponentów i technologii, procesów produkcyjnych oraz koncepcji napędowych.

Zaprezentowany wielostopniowy system obróbki puszek bardzo dobrze pokazuje wspomniane zależności. Na efekt końcowy składają się połączenia tradycyjnych napędów i rozwiązań z zakresu rozpoznawania obrazu, współczesne rozwiązania transferu liniowego, napędy pneumatyczne i elektryczne, urządzenia chwytne, wytłaczarki, linie przesyłowe, kamery oraz układy rozdzielania i sortowania.

Naszym celem było zademonstrowanie mocnych stron każdej z wykorzystanych w przykładzie technologii oraz pokazanie, w jaki sposób tworzy się ekonomiczne rozwiązania produkcyjne wychodzące naprzeciw wymaganiom klienta oraz inteligentnie łączy się różne technologie” — mówi Stephan Dornieden, dyrektor ds. planowania elektronicznego w firmie SIM Automation.

Mająca swoją siedzibę w Heilbad, nieopodal Göttingen, firma SIM Automation GmbH od wielu lat specjalizuje się w opracowywaniu i wytwarzaniu indywidualnych i kompleksowych rozwiązań dostosowanych do potrzeb konkretnego klienta. Na rozwiązania te składa się opracowywanie procesów, planowanie projektów i konstruowanie gotowych do wykorzystania układów sprzętowych, systemy do obsługi, testowania i kontroli bazujące na najnowocześniejszych rozwiązaniach produkcyjnych i technologiach testowych, w tym własnych technologiach podawania i sortowania. Firma od lat odwołuje się do doświadczenia firmy Balluff w dziedzinie automatyzacji i chętnie korzysta z jej produktów.

 

W prezentowanym przykładzie głównym środkiem transportu jest liniowy mechatroniczny system transferu. W punkcie początkowym znajduje się podajnik krokowy, który unosi puszki na przenośnik taśmowy. Opracowany przez firmę Balluff system detekcji korzystający z funkcji rozpoznawania obrazu przesyłanego z czujników wizyjnych określa położenie pojemników — jeśli puszka jest ustawiona wieczkiem do dołu, pneumatyczny chwytak obraca ją o 180 stopni. W międzyczasie na pierwszej stacji liniowego systemu transferu 4 mechaniczne chwytaki ustawiają się w odpowiednim położeniu. Napędzane silnikiem czujniki sprawdzają, czy chwytaki są dostępne. System za pomocą uchwytów z przyssawkami pobiera znajdujące się w obiegu puszki i umieszcza je w gotowych do transportu chwytakach mechanicznych. Na następnej stacji serwoelektryczna prasa TOX dociska pokrywki puszek, a kolejna jednostka zapewnia ich szybkie mechaniczno-elektryczne obracanie. Kolejnym krokiem jest nakładanie druku. Nad prawidłowością procesu czuwa system kontroli wizyjnej Balluff. W ostatnim etapie procesu, mechaniczne chwytaki ustawiają puszki w rzędach po cztery sztuki. Równoległe uchwyty serwoelektryczne usuwają puszki z systemu i przenoszą je do zasobnika. W ten sposób pętla się zamyka, a proces może zacząć się od początku.

Uwagę zwraca przejrzysty i funkcjonalny układ elementów urządzenia i szafy sterowniczej. Konstrukcja systemu opiera się przede wszystkim na rozwiązaniach wykorzystujących interfejs IO-Link. Zgodne z normą IEC 61131-9 połączenia „point to point” gwarantują wolną od zakłóceń wymianę danych i pełną sprawność urządzeń poniżej centralnego poziomu sterowania. Urządzenia wykonawcze i czujniki są podłączane do układu za pomocą standardowego trójżyłowego przewodu z wtykiem M12.

Rozwiązanie „Safety over IO-Link” opracowane przez firmę Balluff jest logicznym rozszerzeniem filozofii interfejsu IO-Link oraz przejmuje wszystkie jego zalety. Dodatkowo korzysta z funkcjonalności jakie zapewnia protokół PROFIsafe do przekazywania sygnałów związanych z układem bezpieczeństwa. Zgodnie z założeniami interfejsu IO-Link, rozwiązanie „Safety over IO-Link” stawia na prostą konstrukcję systemu, okablowanie gwarantujące oszczędność czasu i pieniędzy oraz  ograniczenie rozmiarów szafy sterującej. Pozwala zachować podstawową funkcjonalność systemu i sprawia, że zabezpieczenia stają się zaledwie dodatkiem do niego. Rozwiązania „Safety over IO-Link” można szybko i łatwo dostosować do zmieniających się warunków pracy.

Zarówno elementy układu bezpieczeństwa firmy Balluff, jak i urządzenia zabezpieczające proces produkcji innych firm można podłączać bez trudu do nowo opracowanego modułu bezpieczeństwa BNI IOF za pomocą standardowego przewodu ze złączem M12.

Prezentowane rozwiązanie wyposażone zostało w następujące elementy układu bezpieczeństwa firmy Balluff: przyciski awaryjnego zatrzymania E-Stop, magnetyczne blokady drzwi oraz kurtyny świetlne z zabezpieczeniem przed manipulacją. Nowy moduł bezpieczeństwa BNI IOF pozwala na podłączenie standardowych rozwiązań, takich jak np.czujniki binarne. Dzięki temu możliwe jest zredukowanie ilości dodatkowych koncentratorów. Oba moduły zabezpieczające połączone są z modułem ProfiNet IO-Link Master, który zainstalowany jest na wspólnym profilu.

Dane dotyczące zabezpieczeń są przetwarzane w prosty i bezpieczny sposób — rozwiązania „Safety over IO-Link” bazują na profilu PROFIsafe. Moduł ProfiNet IO-Link Master pozostaje urządzeniem, które nie wchodzi w skład układu bezpieczeństwa. Jest on jednak nieodzwonym elementem infrastruktury. Warstwa protokołu „Black Channel” zapewnia przeźroczystość modułu ProfiNet IO-Link Master oraz komunikację pomiędzy modułem bezpieczeństwa BNI IOF a nadrzędnym sterownikiem z profilem PROFIsafe.

Przesyłane dane przechodzą przez moduł IO-Link Master do nadrzędnego poziomu sterowania nienarażone na manipulację i dopiero tam są bezpiecznie rozpakowywane. Programowanie układu odbywa się za pomocą funkcji „przeciągnij i upuść” dostępnej z poziomu interfejsu programistycznego sterownika.

Połączenie systemu automatyzacji z technologią zabezpieczeń pozwala wprowadzać bardziej ekonomiczne i wydajne rozwiązania systemowe.

„Łączenie produkcji z procesem pakowania wymaga dużej dbałości o wydajność systemu, szczególnie jeżeli taki system, z założenia wysokosprawny, ma oferować osiągnięcie optymalnego stosunku ceny do jego wykorzystania. Rozwiązanie „Safety over IO-Link” to liczne korzyści dla twórców systemu, ale przede wszystkim dla jego operatorów — wyjaśnia Stephan Dornieden.

Przedstawione rozwiązanie pozwala na wizualizację aktualnego stanu urządzenia, zdefiniowanie wartości ostrzegawczych i prowadzenie ciągłego monitoringu procesu. Dodatkowo można uzyskać wskazania dotyczące przewidywanego czasu życia oraz zapewnić pełną kontrolę procesu. Wszystkie te funkcjonalności możliwe są dzięki wykorzystaniu interfejsu IO-Link i wdrożeniu założeń „Safety over IO-Link”. Zapewniają one również wzrost wydajności systemu, zwiększając jednocześnie jego niezawodność.

Rozwiązanie „Safety over IO-Link” zaproponowane przez firmę Balluff łączy funkcje bezpieczeństwa z automatyzacją, tworząc pełny i wydajny system, który gwarantuje najwyższą funkcjonalność, bezpieczeństwo i niezawodność. „Safety over IO-Link” pozwala sprostać wymogom zabezpieczeń na poziomie PLe/SIL3. Wysoki poziom standaryzacji skutkuje oszczędnościami w ciągu całego cyklu życia maszyny. — Nasi klienci doskonale rozpoznają wartości dodane – rozwiązanie „Safety over IO-Link” firmy Balluff będzie od tej pory integralną częścią naszych koncepcji systemowych” – podsumowuje Stephan Dornieden.

30 kwietnia 2018 / Kategoria: ,
  • Autor: Balluff
  • Balluff jest jednym z wiodących dostawców wysokiej jakości czujników, systemów identyfikacji oraz rozwiązań sieciowych do wszystkich obszarów automatyzacji produkcji. Prowadzona od ponad 90 lat rodzina firma zatrudnia obecnie około 3600 pracowników w 37 oddziałach na całym świecie, zajmujących się dystrybucją, produkcją i rozwojem a wszystko aby wspomagać Twój sukces. Wraz z naszymi oddziałami gwarantujemy najwyższe standardy jakości na całym świecie.
  • Profil Autora
  • http://www.balluff.pl

KOMENTARZE

NAJNOWSZE PUBLIKACJE OD UŻYTKOWNIKÓW I FIRM

Jak uniknąć maskowania błędów urządzeń bezpieczeństwa

Często w maszynach a zwłaszcza liniach produkcyjnych spotykamy się szeregowym łączeniem bezpotencjałowych elementów bezpieczeństwa – np. przy nadzorowaniu położenia ruchomych osłon czy drzwi. Jednak nie zawsze takie łączenie pozwala na rozpoznanie sytuacji niebezpiecznych. Zachęcamy do obejrzenia krótkiego filmu gdzie przedstawione są możliwe zagrożenia oraz sposób ich wyeliminowania zgodnie z PN-EN ISO 14119  

Jak uniknąć maskowania błędów urządzeń bezpieczeństwa

Inteligentne roboty i nowości technologiczne: relacja z konferencji w Gdyni

Innowacje na miarę potrzeb Przemysłu 4.0 – tak można w skrócie określić temat przewodni konferencji technicznej „Robotyzacja dla niezawodnej i bezpiecznej produkcji”, która odbyła się  16 maja 2018 r. w Rumii. To pierwsza konferencja organizowana przez Axon Media na w Gdyni i jednocześnie czwarta poświęcona tej tematyce w bogatym dorobku organizatora. W wydarzeniu uczestniczyli inżynierowie

Inteligentne roboty i nowości technologiczne: relacja z konferencji w Gdyni

Przykład Komunikacji Modbus RTU dla sterowników Mitsubishi FX5U

Mój pierwszy artykuł dotyczył komunikacji pomiędzy falownikiem IG5A a sterownikiem SCADA WebHMI przy pomocy Modbus’a RTU. Stwierdziłem, że warto by wyczerpać temat do końca związany z Modbusem. Dzisiaj więc zajmiemy się tym protokołem z wykorzystaniem popularnego sterownika firmy Mitsubishi FX5U (w kolejnych artykułach będę chciał również pokazać to na Siemensie i może coś z Codesys’a).

Przykład Komunikacji Modbus RTU dla sterowników Mitsubishi FX5U

Jak zacząć pracę z serwonapędem ACOPOS P3 od B&R? Tutorial.

Artykuł z serii: Kurs podstaw automatyki Niedawno jako Zespół iAutomatyka.pl odwiedziliśmy siedzibę firmy B&R w Poznaniu, żeby lepiej poznać tę firmę i oferowane przez nich produkty. Pośród wielu urządzeń automatyki szczególne zainteresował mnie serwonapęd o nazwie ACOPOS P3. Zaintrygowany poprosiłem o więcej informacji, a zespół szkoleniowy oraz supportu B&R natychmiast wszystko szczegółowo mi wyjaśnił. Byłem pod wrażeniem

Jak zacząć pracę z serwonapędem ACOPOS P3 od B&R? Tutorial.

Kurs programowania sterowników PLC na przykładzie pompowni w e!COCKPIT – cz. 2/5

Artykuł z serii: Kurs programowania PLC na sterowniku WAGO PFC Pierwszy odcinek naszej serii miał na celu utworzenie prostego projektu z programem w języku drabinkowym oraz wizualizacją, które będzie można uruchomić oraz przetestować w symulatorze. W drugiej części zajmiemy się zasadniczym celem całej serii – budową pełnowartościowej aplikacji. W tym artykule: Utworzymy definicję struktury napędu

Kurs programowania sterowników PLC na przykładzie pompowni w e!COCKPIT – cz. 2/5

Automatyczne spawanie metodą TIG, przy użyciu robota spawalniczego.

Spawanie automatyczne. Spawanie automatyczne, to spawanie, które całkowicie eliminuje potrzebę obecności człowieka przy procesie. Zazwyczaj jest prowadzone przez roboty spawalnicze. Większość z Was zapewne widziała już takiego robota. Prawdopodobnie spawał on metodą MIG/MAG. Czym różni się ona od metody TIG? MIG/MAG to spawanie półautomatyczne. Spawacz nie musi dodawać sam drutu spawalniczego, ponieważ robi to za

Automatyczne spawanie metodą TIG, przy użyciu robota spawalniczego.MOŻESZ SIĘ TYM ZAINTERESOWAĆ

  • Poniższy poradnik jest zbiorem schematów połączeń elektrycznych. W poradniku zapoznamy się z podstawami wprowadzenia do systemów przekaźnikowych, sekwencji przełączeń przekaźników, porównania systemów przekaźnikowych z systemami tradycyjnym...
  • Urządzenia firmy FATEK istnieją na rynku polskim od 2004 roku i stały się alternatywą dla już istniejących rozwiązań i urządzeń. Niezawodność, korzystna cena i możliwości sterowników PLC sprawiły, że zyskały one ogromne zainteresowanie prog...
  • Urządzenia XV300 wyposażone są w przemysłowe wyświetlacze wysokiej rozdzielczości z technologią wielodotyku. To, w połączeniu z precyzyjnym i intuicyjnym interfejsem użytkownika, umożliwia operatorom pracę od zaraz. Dodatkowo te wysoko wyda...
  • Ekonomiczne monitorowanie i sterowanie, teraz także dzięki panelom 2 generacji. Dzięki odpowiedniemu doborowi funkcji HMI, panele Basic 2 generacji stanowią doskonałe rozwiązanie przy produkcji maszyn lub w małych aplikacjach przemysłowych....
  • Przy użyciu flexROOM® można szybko i łatwo realizować automatykę budynkową na potrzeby biur i budynków administracyjnych, zgodną z obowiązującymi normami i efektywną energetycznie. flexROOM® to szeroki wachlarz rozwiązań dla automatyki budy...
  • Wysoce giętki, ekranowany przewód sterowniczy z płaszczem zewnętrznym z odpornego na warunki atmosferyczne i szeroki zakres środków chemicznych TPE ÖLFLEX® ROBUST FD C – ekranowany, bezhalogenowy kabel elektroenergetyczny i sterowniczy do z...Wszystko stanie się prostsze po zalogowaniu :)

Przypomnij hasło

Nie masz konta? Zarejestruj się

Forgot your password?

Enter your account data and we will send you a link to reset your password.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Close
z

Przetwarzamy pliki... jeszcze chwilka…