Partnerzy portalu iAutomatyka.pl

ZOSTAŃ PARTNEREM PORTALU

Korporacja Mitsubishi Electric, posiadająca 90 lat doświadczenia w zakresie dostarczania niezawodnych, wysokiej jakości innowacyjnych produktów w dziedzinie automatyki przemysłowej, produkcji, marketingu i sprzedaży urządzeń elektrycznych i elektronicznych. Programowalne sterowniki PLC, rozwiązania napędowe, roboty przemysłowe, panele dotykowe, wycinarki laserowe i sterownie CNC firmy Mitsubishi Electric zaliczają się do produktów najwydajniejszych na rynku i gwarantują sukcesy firmy już od ponad 30 lat.

WAGO jest producentem urządzeń automatyki przemysłowej i budynkowej oraz systemów połączeń dla elektrotechniki i elektroniki. Powstanie w 1951 roku firmy WAGO było wyrazem przekonania o słuszności obranego kierunku i stworzyło podwaliny pod dalszy rozwój technologii. Z czasem stała się ona standardem na całym świecie i teraz nie sposób wyobrazić sobie nowoczesnej instalacji elektrycznej czy systemu automatycznego sterowania bez wyrobów WAGO.

Eaton Electric jest producentem najwyższej jakości automatyki przemysłowej, aparatury sygnalizacyjnej, łączeniowej, zabezpieczającej i instalacyjnej oraz systemów rozdziału energii niskiego napięcia. Międzynarodowe nagrody oraz certyfikaty są dowodem, iż produkty Eaton Electric odpowiadają najnowszym standardom bezpieczeństwa i wymaganiom jakości. Wszystkie nasze wyroby gwarantują długoletnie działanie.

Generic selectors
Exact matches only
Szukaj w tytule
Search in content
Szukaj postów i artykułów
Search in pages
Szukaj w katalogu firm
Szukaj ofert pracy

Wykorzystanie falowników obniża koszty automatyzacji w firmie IMBS

702 wyświetleń

Zastosowanie falowników w miejsce serwomechanizmów spowodowało obniżenie kosztu uniwersalnych maszyn do napełniania butelek. Napełniacze butelek i worków z elektroniczną regulacją poziomu napełnienia oferują istotne korzyści w porównaniu z maszynami regulowanymi ręcznie, jednak ich dotychczasowy, wysoki koszt ograniczył pole możliwego zastosowania. W najnowszych maszynach firmy IMSB falowniki firmy Eaton zastępują kosztowny system napełniania sterowany serwonapędami, dzięki czemu te nowatorskie maszyny są znacznie tańsze.

IMSB jest obecnie częścią Grupy Aetna, światowego lidera w dziedzinie projektowania i produkcji urządzeń pakujących. Grupa ta specjalizuje się w rozwiązaniach typu „end-of-line” (koniec linii produkcyjnej). Posiada siedem oddziałów na całym świecie oraz sześć zakładów produkcyjnych, w tym jeden w Brazylii, gdzie produkowane są urządzenia IMSB. Grupa Aetna jest obecna w ponad 120 krajach co daje możliwość bezpośredniego kontaktu z klientami niezależnie od lokalizacji, a także opracowywaniem rozwiązań dostosowanych do indywidualnych potrzeb, które rzetelnie spełnią wymagania w dobrej cenie.

Firma IMSB specjalizuje się w projektowaniu i produkcji urządzeń, które obejmują urządzenia do płukania, napełniania i zamykania butelek. Oprócz produktów standardowych, oferuje również rozwiązania dostosowane do indywidualnych potrzeb klientów z branży spożywczej, farmaceutycznej, opieki domowej i innych.

Automatyzacja w przystępnej cenie

Ze względu na często wprowadzane zmiany rozmiarów i formatów opakowań, elastyczność staje się coraz bardziej kluczowym wymogiem dla urządzeń produkcyjnych. W przypadku maszyn do napełniania butelek, takich jak produkowane przez IMSB, użytkownicy końcowi chcą mieć możliwość szybkiej i wygodnej zmiany poziomu napełnienia w celu jej dostosowania do różnych rozmiarów butelek.

Maszyny z ręczną regulacją pozwalają na takie zmiany, jednak ustawienie nowego poziomu napełnienia może zająć nawet godzinę, co w nowoczesnych, szybkozmiennych procesach technologicznych jest nie do zaakceptowania. Elektroniczna regulacja stanowi rozwiązanie tego problemu, jednak do tej pory konieczne było stosowanie kosztownych systemów opartych o serwonapędy tak, aby uzyskać wymaganą dokładność bez negatywnego wpływu na wydajność maszyny.

Firma IMSB zauważyła na rynku zainteresowanie maszynami napełniającymi z elektroniczną regulacją poziomu, o ile ich koszty zostaną zbliżone do kosztów maszyn z sterowaniem ręcznym. Wyzwaniem było zatem opracowanie innowacyjnego systemu, które umożliwiłby takie rozwiązanie.

Przejście od serwonapędów do falowników

W systemie napełniania butelek firmy IMSB, poziom płynu dozowanego do każdej butelki a także natężenie przepływu jest kontrolowane przez system zaworów krzywkowych, jak pokazano na zdjęciu. Krzywka musi obrócić się do dokładnie określonego położenia w przypadku każdej napełnianej butelki, a następnie powrócić do pozycji spoczynkowej zanim następna butelka dotrze do stacji napełniania. W przeszłości uważano, że jedynym sposobem pozycjonowania krzywki z odpowiednią szybkością i dokładnością  przy tego typu wymagających aplikacjach jest użycie serwomechanizmu i związanego z nim układu napędowego.

Kiedy inżynierowie techniki napędowej firmy Eaton zapoznali się z tym układem, w porozumieniu z zespołem IMSB szukającym bardziej opłacalnego rozwiązania, dokładnie przeanalizowali istniejące wymagania. Na podstawie przeprowadzonej analizy zaproponowano zastosowanie wysokowydajnego przemiennika częstotliwości PowerXL DA1 do sterowania krzywką, w połączeniu z optycznym enkoderem do ciągłego i precyzyjnego monitorowania jej położenia. Wybrano falownik serii DA1, ponieważ posiada wbudowane, zaawansowane algorytmy sterowania wektorowego, dzięki czemu jest w stanie zapewnić szybką reakcję i wymagany wysoki poziom dokładności.

Celem ułatwienia użytkownikowi końcowemu obsługę systemu, rozwiązanie uzupełniono o panel operatorski Eaton XV100, który łączy funkcje kolorowego panelu dotykowego HMI ze sterownikiem programowalnym (PLC) w jednym, kompaktowym i konkurencyjnym cenowo urządzeniu. Maksymalne uproszczenie okablowania maszyny uzyskano poprzez doprowadzenie sygnałów z enkodera i innych czujników montowanych na maszynie do XV100 za pomocą stacji rozproszonych wejść/wyjść serii XI/ON. Moduł XI/ON używany w enkoderze jest modułem szybkiego licznika o maksymalnej szybkości liczenia 100 kHz spełniający wymagania tej aplikacji.

Opracowane przez firmę IMSB oprogramowanie dla XV100, przyjmuje intuicyjne podejście oparte o receptury. Oznacza to, że operatorzy maszyn za pomocą kolorowego ekranu dotykowego HMI, po prostu wybierają przepis odpowiadający rodzajowi i wielkości używanej butelki. Następnie sterownik XV100 automatycznie ustawia tryb pracy zaworu napełniającego oraz optymalną prędkość posuwu dla przenośników wprowadzających i wyprowadzających, z których każdy sterowany jest falownikiem PowerXL DC1 firmy Eaton. Obecny układ oferuje 15 receptur (przepisów), natomiast system sterowania umożliwia rozbudowę o znacznie większą liczbę receptur, jeśli zajdzie taka potrzeba.

Podczas operacji napełniania panel XV100 stale monitoruje informacje otrzymywane z enkodera i w połączeniu z informacjami zawartymi w wybranym przepisie, wykorzystuje do obliczenia sygnału prędkości referencyjnej falownika DA1. Celem zapewnienia wymaganej prędkości pracy, sygnał ten jest przesyłany do falownika poprzez magistralę CANopen, wraz z sygnałami startu i zatrzymania.

Obliczanie sygnałów sterujących odbywa się w panelu XV100 za pomocą specjalnego bloku funkcyjnego stworzonego z wykorzystaniem oprogramowania CoDeSys. Blok ten został napisany przez inżynierów z firmy IMSB, którzy dzięki wsparciu technicznemu ekspertów ds. oprogramowania z firmy Eaton zaznajomili się z środowiskiem CoDeSys przy okazji tworzenia innych projektów.

Niesamowita precyzja i powtarzalność

Wyniki osiągane przez nowy system były zachwycające. Dokładność napełniania oceniono na podstawie kontroli wagi każdej z butelek. Przy dłuższym okresie kontrolnym wykazano dokładność systemu powyżej 99,5%. Wielokrotne testy operacji napełniania z łatwością spełniły rygorystyczne wymagania powtarzalności i niezawodności stawiane przez firmę.

Wyniki te uzyskano przy kosztach znacznie niższych niż w przypadku serwonapędowego systemu napełniania zapewniającego podobną wydajność. Dla użytkowników końcowych oznacza to, że mają możliwość nabycia maszyny z elektroniczną regulacją poziomu napełniania w cenie zbliżonej do maszyny regulowanej ręcznie. Maszyna niemal natychmiast przełącza się między wielkościami butelek, pozwalając na znacznie bardziej elastyczne działanie i lepsze świadczenie usług klientom.

Osmar Vieira, kierownik produkcji odpowiedzialny za elektrotechnikę w firmie IMSB podsumował: „Kiedy korzystaliśmy z serwonapędów, koszt automatyzacji był po prostu zbyt wysoki dla wielu potencjalnych użytkowników naszych maszyn. Firma Eaton zaoferowała jednak kompletne rozwiązanie w zakresie automatyzacji i napędów, które naprawdę zaskoczyło nas wszystkich pod względem wydajności i stosunku jakości do ceny. Jesteśmy tak bardzo zadowoleni, że znormalizujemy rozwiązanie firmy Eaton dla wszystkich przyszłych procesów produkcji naszych maszyn do napełniania”.

Komponenty automatyki firmy EATON są dostępne w sklepie: https://sklepiautomatyka.pl/ zapraszamy!

15 lutego 2018 / Kategoria: , ,
  • Autor: EATON
  • Eaton Electric jest producentem najwyższej jakości automatyki przemysłowej, aparatury sygnalizacyjnej, łączeniowej, zabezpieczającej i instalacyjnej oraz systemów rozdziału energii niskiego napięcia. Firma cieszy się uznaniem wielu Towarzystw Klasyfikacyjnych oraz posiada Certyfikat Systemu Zapewniania Jakości wg norm ISO 9001. Międzynarodowe nagrody oraz certyfikaty są dowodem, iż produkty Eaton Electric odpowiadają najnowszym standardom bezpieczeństwa i wymaganiom jakości. Wszystkie nasze wyroby gwarantują długoletnie działanie.
  • Profil Autora
  • https://www.moeller.pl/

CO O TYM MYŚLISZ? DODAJ KOMENTARZ!

NAJNOWSZE OD UŻYTKOWNIKÓW I FIRM

Zestaw XC300 STARTERSET EATON. MEGA PROMOCJA!

Kolejny raz mamy dla Was promocję na zestaw od firmy EATON. Tym razem do zestawu wchodzi m.in. nowy modułowy sterownik PLC, który będzie miał swoją premierę na targach Automaticon w Warszawie w dniach 20-23 marca 2018 r. Co zawiera zestaw? Standardowy zestaw XC-300 STARTERSET składa się z: Sterownik programowalny PLC: XC-303-C32-002 (nr kat. 191080) Moduł

Zestaw XC300 STARTERSET EATON. MEGA PROMOCJA!

Weintek cMT3103 w promocyjnej cenie

Do 31 sierpnia 2018 roku mogą Państwo zakupić nowy panel z serii cMT o oznaczeniu cMT3103 w cenie 528€ netto! Główne cechy tego panelu HMI to: Ekran 10.1″ / 1024 x 600 px Obsługa protokołów Internetu Rzeczy – MQTT oraz OPC UA Wbudowana komunikacja bezprzewodowa Preaktywowana usługa dostępu przez VPN EasyAccess2.0 Błyskawiczny dostęp zdalny dzięki

Weintek cMT3103 w promocyjnej cenie

KONKURS LAPP KABEL

****WEŹ UDZIAŁ W KONKURSIE I WYGRAJ NAGRODY**** Aby wziąć udział w konkursie należy wykonać wszystkie poniższe kroki: 1. Polubić profil Lapp Group Polska na Facebooku 2. Pod postem konkursowym w komentarzu odpowiedzieć na pytanie: Dlaczego wybrałeś właśnie nas? 3. Zapisać się do newslettera na stronie UWAGA: jeśli nazwa profilu na Facebooku jest inna niż imię

KONKURS LAPP KABEL

Unboxing zestawu startowego PLC WAGO PFC200

Artykuł z serii: Kurs podstaw automatyki Film prezentujący zestaw startowy PLC PFC200 od firmy WAGO, który umożliwia wprowadzenie w tajniki niesamowitego świata programowalnych sterowników logicznych. Dzięki temu filmowi nawet niedoświadczeni inżynierowie, bez problemu poradzą sobie z konfiguracją i zaprogramowaniem sterownika PFC200. Zaznajomienie ze środowiskiem e!Cockpit bazującym na Codesys 3 pozwoli na ułatwiony start również przy programowaniu

Unboxing zestawu startowego PLC WAGO PFC200

Zaproszenie na Targi INNOFORM 2018

Odliczamy dni do rozpoczęcia 2 edycji Targów INNOFORM®, które odbędą się w dniach 24 – 26 kwietnia w Bydgoszczy. Przygotowania do wydarzenia weszły w ostatnią fazę i niemal cała powierzchnia wystawiennicza została już zarezerwowana! Na liście Wystawców znalazło się jeszcze więcej firm niż w roku ubiegłym, co tylko potwierdza, że  INNOFORM® jest absolutnym numerem jeden

Zaproszenie na Targi INNOFORM 2018

Roboty które łamią granice i pracują w prawdziwym świecie.

Boston dynamic to dynamicznie rozwijająca się społeczność zbudowana z techników, inżynierów i naukowców, którzy płynnie łączą zaawansowane myślenie analityczne z odważną inżynierią i praktycznymi rozwiązaniami typu „but in the mud”. Ich pierwszym krokiem były roboty, które biegały i manewrowały jak zwierzęta. Po opanowaniu roboto-zwierząt, przyszedł czas na kolejny krok – łącząc zasady dynamicznej kontroli i

Roboty które łamią granice i pracują w prawdziwym świecie.

Wszystko stanie się prostsze po zalogowaniu :)

Przypomnij hasło

Nie masz konta? Zarejestruj się

Forgot your password?

Enter your account data and we will send you a link to reset your password.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Close
z

Przetwarzamy pliki... jeszcze chwilka…