ZOSTAŃ PARTNEREM PORTALU
Firma Johnson Controls jest czołowym dostawcą sprzętu automatyki budynkowej, systemów kontroli oraz usług w zakresie ogrzewania, wentylacji, klimatyzacji i chłodnictwa, a także systemów zabezpieczeń.

KATALOG PRODUKTÓW

POZNAJ JOHNSON CONTROLS

KURS AUTOMATYKI #2 – Zabezpieczenie i zasilanie urządzeń

KURS AUTOMATYKI #2 – Zabezpieczenie i zasilanie urządzeń
W tym odcinku kursu automatyki załączamy zasilanie i badamy obwody od zasilacza przez zabezpieczenia aż do poszczególnych urządzeń. Zwracam uwagę na najdrobniejsze szczegóły takie jak połączenie, przecinające się linie na schemacie, co to jest potencjał, przejście potencjału między stronami a nawet jak płynie prąd. Nie zapomnij pobrać schemat elektryczny:
DO POBRANIA / KURS AUTOMATYKI.

Tak! Odcinek nadal jest o totalnych podstawach ale bez tego wiele początkujących inżynierów mogło by zgubić meritum materiału, który będzie publikowany w następnej kolejności :). Dlatego musimy chociaż w jakimś stopniu podciągnąć ten poziom wiedzy.

 Zapraszam do oglądania!

ELEMENTY

Bohaterowie odcinka to:

Materiały do pobrania

Aby odbyć kurs automatyki będziesz potrzebował schematu elektrycznego, który specjalnie przygotowałem. Możesz go pobrać w zakładce DO POBRANIA w sekcji KURS AUTOMATYKI – najlepiej będzie jak go sobie wydrukujesz!

W sekcji do pobrania znajdują się również wszystkie dokumentacje producenta istotnych urządzeń z kursu – jeżeli masz czas to przejrzyj je koniecznie.

GALERIA – KURS AUTOMATYKI #2 

 

INNE ODCINKI KURSU AUTOMATYKI


Leave your vote

1 point
Upvote Downvote

Total votes: 0

Upvotes: 0

Upvotes percentage: 0.000000%

Downvotes: 0

Downvotes percentage: 0.000000%

10 maja 2016 / Autor Marcin Faszczewski / Kat. ,
 • Rafal

  Czy w 14:53 min zabezpieczenie nad prądowe jest podłączone do minusa ?

 • Rafal

  Kiedy kolejny odcinek ? 🙂 Da radę przyspieszyć z materiałem ?

 • Rafal

  Szkoda aby tyle GB wiedzy leżało odłogiem na dysku i się marnowało a co gorsza narażając się na kolejny przypadkowy delete 🙂 Czy mógłbyś polecić jakąś dobrą książkę o automatyce która by kładła większy nacisk na stronę praktyczną niż teoretyczną ?

 • Rafal

  Bez zakładania kolejnego tematu chciałem się zapytać czy jest jakiś sterownik dostępny online na którym można potrenować programowanie sterowników PLC ? Z góry dzięki za odpowiedź i oczywiście czekam na więcej materiału. Strona mega , same konkrety bez lania wody, oby tak dalej.

  • Ze strony Siemensa można pobrać Tia portal z symulatorem – wersja kilkudniowa.
   Polecam też zainteresować się Codesys które jest darmowe i również posiada symulator PLC i wizualizacji. Do zabawy z panelami można też pobawić się oprogramowaniem Weintek.

 • Rafal

  Zastanawia mnie temat kolorów użytych w stacji dydaktycznej. Czy zawsze jest tak bujnie kolorowo ? Czerwony przechodzi w zielony , niebieski i biało niebieski. Czy w układach sterowania tak jak w elektryce są jakieś kolory znormalizowane oczywiście pomijając te oczywiste jak brązowy , czarny , niebieski i zielono żółty ?

  • To zależy. W przemyśle jest raczej mniej kolorowo i dość standardowo wg norm. Na przykład w branży WOD-KAN można spotkać tęczowe szafy elektryczne. Jeżeli chodzi o stanowisko to użyłem kolorów jakie miałem w zapasie – mimo to wszystko zgodnie z normami 🙂

   Zajrzyj do tego artykułu:
   http://iautomatyka.pl/barwy-w-automatyce/

   O kolorach mam zamiar nakręcić osobny odcinek 🙂

  • Łukasz Kurzawa

   Znormalizowany i obowiązkowy jest de facto tylko przewód ochronny PE, czyli żółto-zielony, ze względu na ochronę przeciwporażeniową. Za niestosowanie się może grozić nawet odpowiedzialność karna, bo stwarza bezpośrednie zagrożenie zdrowia i życia.

   Cała reszta jest na zasadzie „norma zaleca tak i tak, ale można zrobić inaczej”. Generalnie co projekt, to inne kolory kabli, wszystko zależy od (w kolejności ważności):
   1) inwestora – ścisłe wytyczne w zakładzie/pozostawienie wolnej ręki
   2) firmy projektowej – zwykle starają się stosować jednakowe oznaczenia dla wszystkich projektów
   3) projektanta – zwyczaje i nawyki (nie zawsze słuszne i dobre 😉

   Co do bujności palety kolorów – patrz wyżej 😉 Wszystko zależy od projektu, wymagań co do kolorów i przyzwyczajeń projektantów.

 • Robert Kowalski

  Dlaczego w 9:54min na listwie XE1X0 w zacisku 00 jest jeden przewód
  czerwony a już w 10:18 widać na filmie dwa przewody,co prawda drugi
  jest w kolumnie XE1X1 ale jak on się tam znalazł?i po co właściwie jest?
  Będzie to wyjaśnione?
  A tak po za tym to kurs rewelacja,fajnie że postanowiłeś podzielić się z nami swoją wielką wiedzą za co serdecznie dziękujemy.

  • Oj! Faktycznie! Jest to pomyłka. Pierwotnie myślałem że na listwie XE1 każdy poziomy tor zacisków jest zwarty oddzielnie i połączyłem dwa przewody z zabezpieczenia X2F4 do XE1X0:00 i XE1X1:00. Jednak pod koniec zacząłem wszystko sprawdzać w dokumentacjach aby nie wprowadzać w błędy i okazało się, że wszystkie brązowe zaciski są zwarte tak samo jak wszystkie niebieskie. Użyłem złej fotografii w 10:18. Przewód powinien być tylko w zacisku XE1X0:00.

   Dobra spostrzegawczość !

 • Rob_J

  Swietna robota! Trzymam kciuki za dalsze powodzenie projektu.
  Co do schematow dodalbym oznaczenie koloru i grubosci przewodu. Zamiast nazw („WEJ L+”, itp) zastosowalbym numery powiazane z numerem strony – ale tak jak wspomniales zalezy od preferencji/firmy/klienta.
  Pozdrawiam.

  • Dzięki! Sposobów na oznaczenia i ułatwienia czytania jest mnóstwo. Nie sposób wszystko przedstawić i zaprezentować 🙂 Za dużo informacji do przekazania może przynieść odwrotne efekty.

 • Wojciech

  Witam, chciałbym pogratulować koledze po fachu za zapał. Wiedza podstawowa lecz samemu trudno zdobyć.
  Co do kursu, przydało by się zamieścić jakieś szersze info na temat wylacznikow nadpradowych DC które często wręcz wymagają odpowiedniego podłączenia, co przy AC często jest dowolne.
  Druga sprawa, sytuacja gdy używamy dwóch zasilaczy z czego jeden np. do zasilania czujników i sterownika a drugi to np. dużych styczników, a potrzebujemy wspólne GND.

 • Maciej

  Cześć

  Po co używa się złączki bezpiecznikowej jeżeli mamy już wyłącznik nadprądowy?

 • Fantastyczna robota, swoją drogą takie kursy powinny być realizowane na uczelniach, szkołach, niestety tak nie jest

Hey there!

Sign in

Forgot password?

Don't have an account? Register

Close
of

Processing files…