ZOSTAŃ PARTNEREM PORTALU
Firma Johnson Controls jest czołowym dostawcą sprzętu automatyki budynkowej, systemów kontroli oraz usług w zakresie ogrzewania, wentylacji, klimatyzacji i chłodnictwa, a także systemów zabezpieczeń.

KATALOG PRODUKTÓW

Jak czytać schematy elektryczne? – WSTĘP #0

Jak czytać schematy elektryczne? – WSTĘP #0

Pamiętam jak na ostatnim roku studiów zacząłem szukać pracy w swoim wykształceniu. Znalazłem ogłoszenie firmy, która zajmuje się między innymi regeneracją maszyn do redukcji odpadów. Poszukiwali człowieka – „złotej rączki”, samouka, automatyka, elektryka, nazwij jak chcesz ale generalnie aby potrafił prostą maszynę naprawić. Dzwonię. Dowiaduję się na czym praca polega, produkuję się do przyszłego szefa jaki to brawo ja, a na koniec rozmowy słyszę mniej więcej:

„No, to wpadnie Pan jutro i spróbuje naprawić jedną maszynę. Dostanie Pan schemat i wszystkie potrzebne narzędzia” 

Genialnie! Moja pierwsza rozmowa kwalifikacyjna! Po chwili dociera do mnie, że ja przecież nie ogarniam schematów elektrycznych. No niby na studiach coś tam było. Może jakiś schemat, czy pojedyncze symbole między zajęciami się pojawiły. Lecz moja wiedza na ten temat była bardzo słaba. Generalnie paniki nie ma, zaraz zapytamy Google jak się czyta schematy i nazajutrz robota będzie moja! Gdy ku mojemu rozczarowaniu okazuje się, że informacji na ten temat jest niewiele. Niestety tak też jest dzisiaj.

Dlatego moi drodzy postanowiłem włożyć wszelkie starania do opracowania kursu pod tytułem:

Jak czytać schematy elektryczne i AKPiA „Jak czytać schematy elektryczne i AKPiA

Czytanie schematów elektrycznych nie jest proste dla osób, które nie miały do czynienia z urządzeniami elektrycznymi i AKPiA. Poznanie nazw samych symboli niewiele da, jeżeli nie znamy danego urządzenia. Opracowując kurs postaram się zobrazować i wyjaśnić jak najwięcej.

Z uwagi na osoby, które tak samo jak ja, na początku swojej kariery o czytaniu schematów niewiele wiedziało, kurs zacznę od podstaw. Postaram się opisać to w taki sposób, jaki chciałbym znaleźć przed swoją pierwszą pracą.

warningDo kursu potrzebny będzie Wam przykładowy schemat. W sieci znalazłem schemat elektryczny i AKPiA pompowni ścieków. Myślę że na początek wystarczy, oto linki:


SCHEMAT ELEKTRYCZNY – link 1.

SCHEMAT ELEKTRYCZNY – link 2.

SCHEMAT ELEKTRYCZNY – link 3.


Dokumentacja zawiera też opis i rysunki.

Bazować będziemy na schemacie elektrycznym obiektu, jakim jest pompownia ścieków. Jest to prosty pod względem automatyki układ sterowania. W dokumentacji technicznej DTR w punktach 12.4 i 12.5 znajdziecie opis działania układu w trybie ręcznym i automatycznym.

[Źródło 1 – model graficzny pompowni]

KURS – Jak czytać schematy elektryczne i AKPiA:

KURSLEKCJAODNOŚNIK
Jak czytać schematy elektryczne i AKPiA#0 WSTĘP DO KURSUCzytaj…
Jak czytać schematy elektryczne i AKPiA#1 ZŁĄCZKI I LISTWY ZACISKOWECzytaj…
Jak czytać schematy elektryczne i AKPiA#2 PRZEKAŹNIKICzytaj…
Jak czytać schematy elektryczne i AKPiA#3 STYCZNIKICzytaj…
Jak czytać schematy elektryczne i AKPiA#4 STYKI, PRZYCISKI, CZUJNIKICzytaj…
Jak czytać schematy elektryczne i AKPiA#5 UKŁADY STEROWANIA cz. 1/2Czytaj…
Jak czytać schematy elektryczne i AKPiA#6 UKŁADY STEROWANIA cz. 2/2Czytaj…
Jak czytać schematy elektryczne i AKPiA#7 SYMBOLE ZABEZPIECZEŃCzytaj…
Jak czytać schematy elektryczne i AKPiA#8 STEROWNIK PLC cz. 1/2Czytaj…
Jak czytać schematy elektryczne i AKPiA#9 STEROWNIK PLC cz. 2/2Czytaj…
BAZA SYMBOLI ELEKTRYCZNYCH I AUTOMATYKI#10 CEWKI ELEKTRYCZNECzytaj…
BAZA SYMBOLI ELEKTRYCZNYCH I AUTOMATYKI#11 PRZYCISKI I PRZEŁĄCZNIKI (NAPĘDY STYKÓW)Czytaj…
BAZA SYMBOLI ELEKTRYCZNYCH I AUTOMATYKI#12 ZABEZPIECZENIACzytaj…

23-10-2015 / 10 komentarzy / Autor Marcin Faszczewski / Kat.
 • kurys says:

  Z czytaniem schematów podobnie było u mnie (skończyłem mechatronikę, pracuję jako elektronik). Podczas jednej z rozmów o pracę na której byłem, kandydaci dostali m.in. za zadanie przeanalizować schemat ideowy i dołączony schemat montażowy obwodu PCB. I trzeba było wyłapać błędy. Powodem było właśnie to, że umiejętność czytania schematów u absolwentów nie jest zadowalająca. Dobrze, że zrobiłeś taki kurs. Czytam dalej z ciekawością 🙂

  • Witaj! W Sieci informacje na temat czytania schematów elektrycznych jest znikome i stąd ten kurs :-D. Koniecznie podziel się swoją opinią jak przejrzysz kilka lekcji!

 • Filip Sz says:

  Naprawde świetny kurs ! Czekam na kolejne części, pozdrawiam !

 • PabloN93 says:

  witam, czy jest możliwość wrzucenia pdf’a z schematem elektrycznym pompowni, gdyż niestety link nie działa?

 • Darek Nowak says:

  Witam, ja też nie mogę pobrać schematu …

  • Witam,
   dziwne bo mi link działa. Proszę napisać email na kontakt@iautomatyka.pl to wyślę Panu schemat w załączniku.

   • Darek Nowak says:

    Już napisałem. Na stronie „megawrzuty” , na przycisku „POBIERZ”, ani na żadnym innym elemencie przy przyciskaniu nic się nie dzieje, a kursor zmienia swój kształt ze strzałki czyli wskaźnika myszki na kreskę. Sprawdzałem na 2 komputerach. Dziękuję.

 • Olo_gs says:

  Jak czytac schematy wiedzial kiedys kazdy absolwent Technikum o profilu elektrycznym. Tak niski jest teraz poziom wiedzy ze nie potrafi tego absolwent wyzszej uczelni? Mozna bylo kiedys zapomniec o skonczeniu technikum elektrycznego jesli nie potrafilo sie przeanalizowac schematu urzadzenia albo samemu zaprojektowac sterowania urzadzenia. W 2-3 klasie technikum projektowalo sie proste sterowania silnikow 3fazowych z rewersja czy automatycznym rozruchem trojkat/gwiazda

Dodaj komentarz