ZOSTAŃ PARTNEREM PORTALU
Firma Johnson Controls jest czołowym dostawcą sprzętu automatyki budynkowej, systemów kontroli oraz usług w zakresie ogrzewania, wentylacji, klimatyzacji i chłodnictwa, a także systemów zabezpieczeń.

KATALOG PRODUKTÓW

POZNAJ JOHNSON CONTROLS

KURS AUTOMATYKI #4 Sterownik PLC

KURS AUTOMATYKI #4 Sterownik PLC

Aby zacząć programować sterowniki PLC w pierwszej kolejności należy zapoznać się z ich budową, strukturą i zasadą działania. W tym odcinku poruszam podstawowe zagadnienia podstawowe z tego zakresu i staram się omówić to w dość przyjaznym języku.

Nie wiedzieć czemu sterowniki PLC są urządzeniami, na które napalają się młodzi inżynierowie zaraz po studiach automatyki.
– Będziemy programować! – krzyknęli wszyscy.
– A umiecie podłączyć przycisk do sterownika na wejście cyfrowe? Albo czujnik analogowy, umiecie Panowie Inżynierowie?
– Nie umiemy! Ale my chcemy programować sterowniki, a nie podłączać… coś tam !

Drodzy Państwo! Można uczyć się programowania kiedy tylko chcemy, nawet trzeba! Ale jak nie ubabracie się po łokcie badając jak coś działa albo nie poszyjecie (podłączysz przewodami) jakiegoś układu sterowania z PLC to od razu nie będziecie dobrze programować. Chyba, że ktoś poprowadzi Was za rączkę i krok po kroku pokaże co i jak. Niektórzy mają takie szczęście :).

Przed oglądaniem zachęcam do pobrania i wydrukowania sobie schematu elektrycznego. Możesz też przygotować sobie dokumentacje omawianego sterownika. Przejdź do strony DO POBRANIA.

ELEMENTY

W tym odcinku bohaterowie to:

CIEKAWOSTKI

Niektóre ujęcia nagrywałem świeżo zakupioną kamerką sportową. W mojej ocenie sprawuje się lepiej niż wcześniej – lustrzanką CANON. Dodam, że nie jest to nic z wyższej półki. Żadne GoPro czy SONY. Zresztą, zobaczcie sami tutaj.

STEROWNIK PLC ASTRAADA ONE – GALERIA

 

INNE ODCINKI KURSU AUTOMATYKI


13 czerwca 2016 / Kategoria: ,
 • Autor: Marcin Faszczewski
 • Założyłem blog i portal iAutomatyka.pl aby publikować i szerzyć informacje związane z automatyką. Od artykułów wyjaśniających zasady w świecie automatyki po posty informacyjne z wydarzeniami firm. Zapraszam czytelników do założenia konta i publikowania postów o automatyce razem z nami. Zapraszam też firmy do założenia profilu i umieszczenia swojej działalności w katalogu i na mapie automatyki jak i publikowania postów wśród społeczeństwa automatyków.
 • Więcej wpisów
 • http://iautomatyka.pl/
 • Kamil Nowak

  Cześć,
  Fajnie się ogląda twoje kursy, widać ogrom pracy włożony w przygotowanie materiałów.

  W logice programu sterującym wentylatorem powinien znaleźć się warunek, który wyłączy pracujący wentylator w przypadku gdy nie będzie sygnału z czujnika indukcyjnego.

 • Piotr Dominczyk

  Witam,
  Podziwiam Twoją wiedzę i doświadczenie. Świetna robota. Mam jedno pytanie odnośnie podtrzymania działania wentylatora. Pamiętam, że w technikum ucząc się coś na temat PLC tworzyliśmy proste programiki w języku LAD. Stosowaliśmy podtrzymanie ale było ono programowe. Czy takie rozwiązanie jest dopuszczalne czy jednak rozwiązanie sprawy elektrycznie jest właściwsze. Może tak tylko robiliśmy bo ograniczaliśmy się tylko do zabawy z programem, a o rzeczywistych układach i sterownikach PLC na zajęciach można było pomarzyć 🙁

KATEGORIE
NAJNOWSZE WPISY
POLECANE FIRMY

Wszystko stanie się prostsze po zalogowaniu :)

Przypomnij hasło

Nie masz konta? Zarejestruj się

Forgot your password?

Enter your account data and we will send you a link to reset your password.

Close
z

  Przetwarzamy pliki... jeszcze chwilka…