ZOSTAŃ PARTNEREM PORTALU
Firma Johnson Controls jest czołowym dostawcą sprzętu automatyki budynkowej, systemów kontroli oraz usług w zakresie ogrzewania, wentylacji, klimatyzacji i chłodnictwa, a także systemów zabezpieczeń.

KATALOG PRODUKTÓW

POZNAJ JOHNSON CONTROLS

KURS AUTOMATYKI #3 – UKŁAD STEROWANIA RĘCZNEGO

KURS AUTOMATYKI #3 – UKŁAD STEROWANIA RĘCZNEGO
Zapraszam na kolejny, trzeci już odcinek kursu automatyki, w którym poznajemy coraz więcej podstaw. Nareszcie coś zaczyna się dziać, coś działać. Sterujemy prostym układem w trybie ręcznym ale przy tym wyjaśniam wiele ciekawostek na schemacie elektrycznym oraz w układzie sterowania.

Jak jeszcze tego nie zrobiłeś to zaopatrz swoje biurko w schemat elektryczny do kursu. Pobierz go tutaj.

Miłego oglądania!

Po pierwsze! Zachęcam do komentarzy wszystkich widzów! Bez Waszej opinii / krytyki / pochwały nie jestem w pełni stanie doskonalić tego kursu!

Po drugie! Pamiętaj, że na tej stronie jest sporo wiedzy uzupełniającej kurs automatyki. Do tego odcinka polecam dwa artykuły:

Kilka słów o przekaźnikach

Kilka słów o przełącznikach i przyciskach

Dla uzupełnienia wiedzy możesz obejrzeć dodatkowy film do tego odcinka. Grzebię w przewodach, nic nie mówię – generalnie nudy! Ale może coś zauważysz, wyciągniesz jakieś wnioski, kto wie…

ELEMENTY

W tym odcinku bohaterowie to:

 

DODATKI I POPRAWKI DO ODCINKA

Dostaję słuszne uwagi od Zacnych Widzów co należałoby dopowiedzieć lub dodać do tego odcinka. Wkradły się nawet małe błędy 🙂 Dlatego na bieżąco postaram się uzupełniać dodatkowe informacje w tym miejscu.

Na poniższym rysunku największa strzałka wskazuje tabelę z wykorzystanymi stykami przekaźnika. Tabela jest podzielona na styki NO i NC. Liczby 2.6, 2.8 i 4.3 wskazują stronę i kolumnę schematu elektrycznego, na której znajduje się dany styk. Alternatywną dla takiej tabeli jest rysunek wszystkich styków przekaźnika z zaznaczeniem strony.kolumny obok tych symboli. Zasada odczytu jest dokładnie taka sama.

Dodatek do kursu automatyki #3.2

Tutaj z kolei wkradł się błąd. W zaznaczonym miejscu brakuje złączki X3:4. Na filmie #3.1 czasu około 3:12 widać, że połączenie przechodzi właśnie przez styk X3:4. W sumie dobrze, że wychodzą takie błędy bo w automatyce dość często się zdarzają!

Dodatek do kursu automatyki #3.1

 

GALERIA – UKŁAD STEROWANIA RĘCZNEGO 

 

 

 

ODCINKI – KURS AUTOMATYKI

23 maja 2016 / Kategoria: , ,
 • Autor: Marcin Faszczewski
 • Założyłem blog i portal iAutomatyka.pl aby publikować i szerzyć informacje związane z automatyką. Od artykułów wyjaśniających zasady w świecie automatyki po posty informacyjne z wydarzeniami firm. Zapraszam czytelników do założenia konta i publikowania postów o automatyce razem z nami. Zapraszam też firmy do założenia profilu i umieszczenia swojej działalności w katalogu i na mapie automatyki jak i publikowania postów wśród społeczeństwa automatyków.
 • Więcej wpisów
 • http://iautomatyka.pl/
 • Bartłomiej G

  Świetny kurs!

  Z niecierpliwością czekam na więcej

 • Robert Kowalski

  Kurs rewelacja
  Ale mam pytanie?na stronie nr 2 schematu pod cewką 2K1 znajduje się tabela styków? po co się ją w ogóle umieszcza?oczywiście liczby do np:styku NO oznaczają stronę i kolumnę tak?

  • Brawo! Dokładnie tak!
   Widzę, że muszę uzupełnić klika informacji do tego odcinka, gdyż dostaje słuszny feedback od czytelników co można by jeszcze dodać / dopowiedzieć 🙂

 • Mam do Was pytanie!
  Dostałem informację od jednego z widzów, że głos w tym odcinku dudni (za duży bas?). Jak oceniacie jakość dźwięku? Każda informacja jest cenna! Za głośno, seplenię, za szybko, za wolno, za duży bas, jest dobrze, wystarczająco, może być?

 • Voltarek

  Świetny kurs mam pytanko z jakiej firmy jest listwa potencjałowa XE1

 • Sebastian Rybski

  Cześć,

  Moje pytanie bo chyba powiedziane nie było. Czy przycisk 2S3 jest NO o ile zrozumiałem resztę to wg. mnie jest?

  • Witaj,
   Tak, przycisk 2S3 jest NO czyli normalnie otwarty. Oznacza to, że gdy przycisk nie jest wciśnięty to nie przewodzi natomiast jeżeli wciśniemy przycisk to styk przycisku się zwiera i zamyka obwód.

 • Dariusz Wycisk

  Cześć,
  Jak zwykle fajny materiał. Brakuje jednak linku do 4 części kursu w sekcji odcinki, zarówno na tej stronie jak i poprzednich

KATEGORIE
NAJNOWSZE WPISY
POLECANE FIRMY

Wszystko stanie się prostsze po zalogowaniu :)

Przypomnij hasło

Nie masz konta? Zarejestruj się

Forgot your password?

Enter your account data and we will send you a link to reset your password.

Close
z

  Przetwarzamy pliki... jeszcze chwilka…