ZOSTAŃ PARTNEREM PORTALU

Firma Johnson Controls to światowy lider w zakresie zróżnicowanych technologii i przemysłu świadczący usługi dla klientów w ponad 150 krajach. 170 000 naszych pracowników tworzy wysokiej jakości produkty, usługi i rozwiązania umożliwiające optymalizację wydajności energetycznej oraz obsługowej budynków.

Korporacja Mitsubishi Electric, posiadająca 90 lat doświadczenia w zakresie dostarczania niezawodnych, wysokiej jakości innowacyjnych produktów w dziedzinie automatyki przemysłowej, produkcji, marketingu i sprzedaży urządzeń elektrycznych i elektronicznych. Programowalne sterowniki PLC, rozwiązania napędowe, roboty przemysłowe, panele dotykowe, wycinarki laserowe i sterownie CNC firmy Mitsubishi Electric zaliczają się do produktów najwydajniejszych na rynku i gwarantują sukcesy firmy już od ponad 30 lat.

WAGO jest producentem urządzeń automatyki przemysłowej i budynkowej oraz systemów połączeń dla elektrotechniki i elektroniki. Powstanie w 1951 roku firmy WAGO było wyrazem przekonania o słuszności obranego kierunku i stworzyło podwaliny pod dalszy rozwój technologii. Z czasem stała się ona standardem na całym świecie i teraz nie sposób wyobrazić sobie nowoczesnej instalacji elektrycznej czy systemu automatycznego sterowania bez wyrobów WAGO.

Exact matches only
Szukaj w tytule
Search in content
Szukaj postów i artykułów
Search in pages
Szukaj w katalogu firm

Krótki tutorial kamery wizyjnej Keyence IV-Navigator 3/3


Krótki tutorial kamery wizyjnej Keyence IV-Navigator 3/3
336 wyświetleń

Dzień dobry! W ostatniej części poradnika przyjrzymy się funkcjom logicznym możliwym do implementacji w systemach wizyjnych Keyence IV. Oprogramowanie IV-Navigator umożliwia konfigurację inspekcji w formie bramek logicznych AND i OR wraz z negacją określonych wejść (np. wynik = insp1 AND NOT insp2). Domyślnie wszystkie narzędzia inspekcyjne ustawione są jako AND nawet bez ręcznej konfiguracji. Brak pozytywnego wyniku jednego z narzędzi powoduje ustawienie wyniku procesu jako negatywny.

Zapraszam również do pozostałych części naszego poradnika:


Część 0. Stanowisko wizyjne Keyence

Część 1. Krótki tutorial kamery wizyjnej Keyence IV-Navigator 

Część 2. Krótki tutorial kamery wizyjnej Keyence IV-Navigator

Część 3. Krótki tutorial kamery wizyjnej Keyence IV-Navigator


Poniżej przedstawię przykłady – inspekcja szpilki z czarnym łebkiem oraz spinacz biurowy.

Przykład 1

Główka oraz połowa długości szpilki posłuży nam jako Position Adjustment – na tej podstawie obecność szpilki jest określana w ogóle. Dodane zostały dwa narzędzia inspekcyjne – Outline dla wykrywania prostych krawędzi szpilki oraz Area – dla wykrywania obecności łebka w kolorze czarnym.

Obok czarnej szpilki podstawiono szpilkę z łebkiem białym. Narzędzie Area nie wykryło minimalnej ilości pikseli czarnych. Jedno z dwóch (trzech) narzędzi inspekcyjnych daje wynik negatywny, więc cała inspekcja przebiega negatywnie.

Przykład 2

W drugim przykładzie przyjrzymy się bliżej popularnemu spinaczowi, a także jego otoczeniu.

W tym przypadku zaimplementowano Position Adjustment (cały spinacz), Outline (wewnętrzna część) oraz Area po obu dłuższych bokach. Narzędzia Area wykrywają tylko białe piksele – pojawienie się obcego obiektu w tych miejscach da negatywny wynik inspekcji.

W takiej, nienaruszonej sytuacji wynik całości jest więc pozytywny.

Odegnijmy lekko jeden koniec spinacza. Jest on nadal wykrywany, lecz kamera już wykrywa nieprawidłowość w postaci zakłócenia jednego z narzędzi Area oraz Outline – ucieczka jednego z końców spowodowała ubytek ciemniejszych pikseli (krawędzi) w części środkowej spinacza. Wynik całości już jest negatywny.

I to tyle?

W tych dwóch przykładach możemy zaobserwować domyślny układ AND, nie dokonywaliśmy jednak żadnej konfiguracji funkcji logicznych. W następnych przykładach zastosujemy bardzie konkretne konfiguracje. Dla zwiększenia przejrzystości będą to przykłady syntetyczne – układy kropek i kresek na kartce papieru. Wszystkie przykłady będą podobne – czarny krzyż będzie pełnił rolę Position Adjustment. Narzędzia inspekcyjne będą ustawiane na czarnych kropkach. Używać będziemy tylko funkcji Area (czarne piksele).

Przykład 3 – AND

Dochodząc do menu konfigurowania opcji logicznych wybieramy Logic 1:

Wszystkie cztery narzędzia połączone zostaną w AND. Aby wynik całości był pozytywny, zakładamy, że wyniki poszczególnych narzędzi również będą pozytywne.

Z menu po prawej stronie zaznaczamy interesujące nas narzędzia – Used. Used (inverse) oznacza odwrócenie (NOT) logiczne, czym zajmiemy się później.

Po zakończeniu konfiguracji przechodzimy do testów.

Zasłońmy jedną z kropek – wynik inspekcji przechodzi na negatywny.

Przykład 4 – OR

Przykład jest identyczny jak poprzednio, wszystkie pomniejsze inspekcje łączymy tym razem w bramkę OR.

Testy przebiegają pomyślnie – dla pozytywnego wyniku całej inspekcji wystarczy pozytywny wynik przynajmniej jednego z narzędzi – założenia bramki OR zostają spełnione.

Przykład 5 – AND z zanegowanym wejściem

Przykład identyczny jak trzeci z jedną różnicą – wynik inspekcji kropki zaznaczonej strzałką musi być negatywny.

Musimy znać numer narzędzia, które wykluczymy na kolejnym etapie.

W menu konfiguracji logiki zaznaczamy je jako Used (inverse).

Zasłaniamy kropkę zaznaczoną iksem:

Ups, nie ta kropka.

Teraz prawidłowo – inspekcja dwóch górnych i lewej dolnej kropki muszą musi przebiec pozytywnie AND inspekcja dolnej prawej negatywnie – wynik całego procesu inspekcji pozostaje pozytywny. Na poprzednim zdjęciu pomyliłem kropki – wynik inspekcji jest negatywny. Zaimplementowana logika spełnia więc swoje zadanie.

Bardzo krótkie podsumowanie

W kamerach Keyence IV możemy zaimplementować jedną bramkę logiczną – działania logiczne nie będą więc tak imponujące jak w sterownikach PLC. Mimo wszystko opcja ta ubogaca naszą kamerę o dodatkowe możliwości, a przez to również o nowe obszary zastosowania. Musimy ponadto pamiętać, że wszystkie części tego poradnika przygotowywane były na kamerze IV-150MA – jest to model o krótkim zasięgu i monochromatycznej matrycy. Zastosowanie wyższego modelu, np. IV-500CA zwiększa możliwości i dodaje nowe narzędzia inspekcyjne.

Na koniec wrzucam kilka innych obrazów z kamery:

Folia bąbelkowa. Nie sposób odróżnić bąbelki pełne od pękniętych.

Moneta 1 złoty z 2016 roku:

Moneta 1 złoty z 1994 roku:

Czy widać 12 lat różnicy pomiędzy monetami?

Perforowana końcówka bombilli do picia naparu yerba mate. Niektóre otwory są jednak zapchane.

Widzimy, które:

Fragment łapki na muchy obserwowany w dwóch trybach pobierania światła:

Do widzenia!

Ten wpis powstał w ładnym i prostym edytorze. Masz coś interesującego związanego z Automatyką? Utwórz swój wpis!

11 września 2017 / Kategoria: ,
  • Autor: Krzysztof Mazur
  • Stażysta automatyk w dziale Utrzymania Ruchu Maszyn przy Sitech Sp. z o.o. w Polkowicach
  • Więcej wpisów
Comments

Wszystko stanie się prostsze po zalogowaniu :)

Przypomnij hasło

Nie masz konta? Zarejestruj się

Forgot your password?

Enter your account data and we will send you a link to reset your password.

Close
z

    Przetwarzamy pliki... jeszcze chwilka…