Partnerzy portalu iAutomatyka.pl

ZOSTAŃ PARTNEREM PORTALU

Korporacja Mitsubishi Electric, posiadająca 90 lat doświadczenia w zakresie dostarczania niezawodnych, wysokiej jakości innowacyjnych produktów w dziedzinie automatyki przemysłowej, produkcji, marketingu i sprzedaży urządzeń elektrycznych i elektronicznych. Programowalne sterowniki PLC, rozwiązania napędowe, roboty przemysłowe, panele dotykowe, wycinarki laserowe i sterownie CNC firmy Mitsubishi Electric zaliczają się do produktów najwydajniejszych na rynku i gwarantują sukcesy firmy już od ponad 30 lat.

WAGO jest producentem urządzeń automatyki przemysłowej i budynkowej oraz systemów połączeń dla elektrotechniki i elektroniki. Powstanie w 1951 roku firmy WAGO było wyrazem przekonania o słuszności obranego kierunku i stworzyło podwaliny pod dalszy rozwój technologii. Z czasem stała się ona standardem na całym świecie i teraz nie sposób wyobrazić sobie nowoczesnej instalacji elektrycznej czy systemu automatycznego sterowania bez wyrobów WAGO.

Eaton Electric jest producentem najwyższej jakości automatyki przemysłowej, aparatury sygnalizacyjnej, łączeniowej, zabezpieczającej i instalacyjnej oraz systemów rozdziału energii niskiego napięcia. Międzynarodowe nagrody oraz certyfikaty są dowodem, iż produkty Eaton Electric odpowiadają najnowszym standardom bezpieczeństwa i wymaganiom jakości. Wszystkie nasze wyroby gwarantują długoletnie działanie.

Generic selectors
Exact matches only
Szukaj w tytule
Search in content
Szukaj postów i artykułów
Search in pages
Szukaj w katalogu firm
Szukaj ofert pracy

Krótki tutorial kamery wizyjnej Keyence IV-Navigator 3/3

517 wyświetleń

Dzień dobry! W ostatniej części poradnika przyjrzymy się funkcjom logicznym możliwym do implementacji w systemach wizyjnych Keyence IV. Oprogramowanie IV-Navigator umożliwia konfigurację inspekcji w formie bramek logicznych AND i OR wraz z negacją określonych wejść (np. wynik = insp1 AND NOT insp2). Domyślnie wszystkie narzędzia inspekcyjne ustawione są jako AND nawet bez ręcznej konfiguracji. Brak pozytywnego wyniku jednego z narzędzi powoduje ustawienie wyniku procesu jako negatywny.

Zapraszam również do pozostałych części naszego poradnika:


Część 0. Stanowisko wizyjne Keyence

Część 1. Krótki tutorial kamery wizyjnej Keyence IV-Navigator 

Część 2. Krótki tutorial kamery wizyjnej Keyence IV-Navigator

Część 3. Krótki tutorial kamery wizyjnej Keyence IV-Navigator


Poniżej przedstawię przykłady – inspekcja szpilki z czarnym łebkiem oraz spinacz biurowy.

Przykład 1

Główka oraz połowa długości szpilki posłuży nam jako Position Adjustment – na tej podstawie obecność szpilki jest określana w ogóle. Dodane zostały dwa narzędzia inspekcyjne – Outline dla wykrywania prostych krawędzi szpilki oraz Area – dla wykrywania obecności łebka w kolorze czarnym.

Obok czarnej szpilki podstawiono szpilkę z łebkiem białym. Narzędzie Area nie wykryło minimalnej ilości pikseli czarnych. Jedno z dwóch (trzech) narzędzi inspekcyjnych daje wynik negatywny, więc cała inspekcja przebiega negatywnie.

Przykład 2

W drugim przykładzie przyjrzymy się bliżej popularnemu spinaczowi, a także jego otoczeniu.

W tym przypadku zaimplementowano Position Adjustment (cały spinacz), Outline (wewnętrzna część) oraz Area po obu dłuższych bokach. Narzędzia Area wykrywają tylko białe piksele – pojawienie się obcego obiektu w tych miejscach da negatywny wynik inspekcji.

W takiej, nienaruszonej sytuacji wynik całości jest więc pozytywny.

Odegnijmy lekko jeden koniec spinacza. Jest on nadal wykrywany, lecz kamera już wykrywa nieprawidłowość w postaci zakłócenia jednego z narzędzi Area oraz Outline – ucieczka jednego z końców spowodowała ubytek ciemniejszych pikseli (krawędzi) w części środkowej spinacza. Wynik całości już jest negatywny.

I to tyle?

W tych dwóch przykładach możemy zaobserwować domyślny układ AND, nie dokonywaliśmy jednak żadnej konfiguracji funkcji logicznych. W następnych przykładach zastosujemy bardzie konkretne konfiguracje. Dla zwiększenia przejrzystości będą to przykłady syntetyczne – układy kropek i kresek na kartce papieru. Wszystkie przykłady będą podobne – czarny krzyż będzie pełnił rolę Position Adjustment. Narzędzia inspekcyjne będą ustawiane na czarnych kropkach. Używać będziemy tylko funkcji Area (czarne piksele).

Przykład 3 – AND

Dochodząc do menu konfigurowania opcji logicznych wybieramy Logic 1:

Wszystkie cztery narzędzia połączone zostaną w AND. Aby wynik całości był pozytywny, zakładamy, że wyniki poszczególnych narzędzi również będą pozytywne.

Z menu po prawej stronie zaznaczamy interesujące nas narzędzia – Used. Used (inverse) oznacza odwrócenie (NOT) logiczne, czym zajmiemy się później.

Po zakończeniu konfiguracji przechodzimy do testów.

Zasłońmy jedną z kropek – wynik inspekcji przechodzi na negatywny.

Przykład 4 – OR

Przykład jest identyczny jak poprzednio, wszystkie pomniejsze inspekcje łączymy tym razem w bramkę OR.

Testy przebiegają pomyślnie – dla pozytywnego wyniku całej inspekcji wystarczy pozytywny wynik przynajmniej jednego z narzędzi – założenia bramki OR zostają spełnione.

Przykład 5 – AND z zanegowanym wejściem

Przykład identyczny jak trzeci z jedną różnicą – wynik inspekcji kropki zaznaczonej strzałką musi być negatywny.

Musimy znać numer narzędzia, które wykluczymy na kolejnym etapie.

W menu konfiguracji logiki zaznaczamy je jako Used (inverse).

Zasłaniamy kropkę zaznaczoną iksem:

Ups, nie ta kropka.

Teraz prawidłowo – inspekcja dwóch górnych i lewej dolnej kropki muszą musi przebiec pozytywnie AND inspekcja dolnej prawej negatywnie – wynik całego procesu inspekcji pozostaje pozytywny. Na poprzednim zdjęciu pomyliłem kropki – wynik inspekcji jest negatywny. Zaimplementowana logika spełnia więc swoje zadanie.

Bardzo krótkie podsumowanie

W kamerach Keyence IV możemy zaimplementować jedną bramkę logiczną – działania logiczne nie będą więc tak imponujące jak w sterownikach PLC. Mimo wszystko opcja ta ubogaca naszą kamerę o dodatkowe możliwości, a przez to również o nowe obszary zastosowania. Musimy ponadto pamiętać, że wszystkie części tego poradnika przygotowywane były na kamerze IV-150MA – jest to model o krótkim zasięgu i monochromatycznej matrycy. Zastosowanie wyższego modelu, np. IV-500CA zwiększa możliwości i dodaje nowe narzędzia inspekcyjne.

Na koniec wrzucam kilka innych obrazów z kamery:

Folia bąbelkowa. Nie sposób odróżnić bąbelki pełne od pękniętych.

Moneta 1 złoty z 2016 roku:

Moneta 1 złoty z 1994 roku:

Czy widać 12 lat różnicy pomiędzy monetami?

Perforowana końcówka bombilli do picia naparu yerba mate. Niektóre otwory są jednak zapchane.

Widzimy, które:

Fragment łapki na muchy obserwowany w dwóch trybach pobierania światła:

Do widzenia!

11 września 2017 / Kategoria: ,
Comments

NAJNOWSZE OD UŻYTKOWNIKÓW I FIRM

Lapp w branży kolejnictwa

Przemysł kolejowy stoi przed wielką szansą: wiele regionów wzrostu gospodarczego na całym świecie rozwija się z coraz większą dynamiką. Jednocześnie wzrasta zapotrzebowanie na szybkie systemy transportu miejskiego a na znaczeniu zyskują projekty szybkich kolei. Wszystkie rozwiązania stosowane w przemyśle kolejowym musza spełniać coraz bardziej restrykcyjne przepisy bezpieczeństwa oraz normy jakości, szczególnie wymagające pod względem ochrony

Lapp w branży kolejnictwa

Jak wgrywać plik GSD do sterowników Siemens w Step 7 – na przykładzie dalmierza SICK

Komunikacja PROFIBUS? Plik GSD? Siemens step 7? Już to gdzieś słyszałeś ;) ? Zobacz na przykładzie wymiany czujnika SICK jak wygląda aktualizacja pliku GSD w Simatic Manager. Zapraszamy na artykuł napisany przez członka naszej grupy Automatyk Może Więcej - Maciej Pala!

Jak wgrywać plik GSD do sterowników Siemens w Step 7 – na przykładzie dalmierza SICK

Pierwsze kroki wizualizacji w CoDeSys3 na przykładzie panelu HMI z PLC XV102 EATON

Aplikacja CODESYS 3 to nie tylko potężne środowisko programistyczne do opracowywania programów sterujących dla sterowników PLC. To jednocześnie bardzo przyjazne i zaawansowane narzędzie do tworzenia wizualizacji paneli HMI oraz wizualizacji przeglądarkowych. Zintegrowany edytor wykorzystuje zmienne aplikacji do sterowania elementami wizualizującymi w sposób dowolnie zaimplementowany przez użytkownika. Możliwości zmiany koloru, kształtu, położenia czy zakresu widoczności elementów

Pierwsze kroki wizualizacji w CoDeSys3 na przykładzie panelu HMI z PLC XV102 EATON

Arkanoid na HMI I PLC Siemens TP700 Comfort + S7-1200 – Artykuł nagrodzony!

Witam! Kiedyś musiał nastąpić ten dzień, kiedy publikuję tu swój pierwszy artykuł, więc o to i on. Jakiś czas temu opublikowałem film w którym pokazałem moją mini grę napisaną na S7-1200 i panelu TP700 Comfort. Powiem szczerze, że jestem w nie małym  szoku widząc jakie zainteresowanie on wywołał. Posypało się sporo pytań i próśb, więc

Arkanoid na HMI I PLC Siemens TP700 Comfort + S7-1200 – Artykuł nagrodzony!

Szkolenie video programowania serwomechanizmów Mitsubishi Electric

Zapraszamy na bezpłatne szkolenie, na którym dowiesz się jak łatwo zaprogramować aplikację z napędami serwo. Szkolenie bazuje na stanowisku testowym i prowadzi krok po kroku od konfiguracji po uruchomienie aplikacji. Jeśli zagadnienia związane z układami serwomechanizmów są Tobie nadal obce to zapoznaj się z filmami wyjaśniającymi podstawy, autorstwa Marcina Faszczewskiego z iAutomatyka.pl: Kurs Automatyki #6 Część

Szkolenie video programowania serwomechanizmów Mitsubishi Electric

Jak dodać artykuł, komunikat lub film z YouTube na iAutomatyka.pl

Główny cel Projektu iAutomatyka to Integracja Ludzi z Automatyką! Jako zespół iAutomatyka.pl staramy się dostarczać interesujących i wartościowych treści ale również umożliwiamy publikować razem z nami zarówno użytkownikom jak i firmom. Zanim dodasz publikację warto zapoznać się z zasadami publikacji na portalu iAutomatyka.pl. Musisz także mieć założone konto i być zalogowanym. Krok 1: Zaloguj się lub zarejestruj nowe konto Przyciski

Jak dodać artykuł, komunikat lub film z YouTube na iAutomatyka.pl

GODNE UWAGI

Automatyka domowa

Elektronika

KATEGORIE POSTÓW
Bądź na bieżąco!
POLECANY POST

Promocja na zestaw EATON: PLC/HMI + Moduł CAN + 16DIO + Licencja CoDeSys

Mamy dobre nowiny! Wspólnie z firmą EATON opracowaliśmy zestaw, który pozwoli na samodzielne programowanie PLC, budowanie wizualizacji HMI, utworzenie sieci komunikacyjnej CAN RS485 i Ethernet oraz sterowanie fizycznymi wejściami i wyjściami! Zestaw umożliwi również zbudowanie wizualizacji na przeglądarkę internetową co oznacza, że można przetestować zdalne sterowanie przez smartfon dzięki sieci np. WIFI.  Wszystko to zbudujemy

Promocja na zestaw EATON: PLC/HMI + Moduł CAN + 16DIO + Licencja CoDeSys

NAJNOWSZE POSTY
POLECANE FIRMY I PRODUKTY
Wydarzenia
Partnerzy Portalu iAutomatyka.pl

Wszystko stanie się prostsze po zalogowaniu :)

Przypomnij hasło

Nie masz konta? Zarejestruj się

Forgot your password?

Enter your account data and we will send you a link to reset your password.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Close
z

    Przetwarzamy pliki... jeszcze chwilka…