Partnerzy portalu iAutomatyka.pl

ZOSTAŃ PARTNEREM PORTALU

Korporacja Mitsubishi Electric, posiadająca 90 lat doświadczenia w zakresie dostarczania niezawodnych, wysokiej jakości innowacyjnych produktów w dziedzinie automatyki przemysłowej, produkcji, marketingu i sprzedaży urządzeń elektrycznych i elektronicznych. Programowalne sterowniki PLC, rozwiązania napędowe, roboty przemysłowe, panele dotykowe, wycinarki laserowe i sterownie CNC firmy Mitsubishi Electric zaliczają się do produktów najwydajniejszych na rynku i gwarantują sukcesy firmy już od ponad 30 lat.

WAGO jest producentem urządzeń automatyki przemysłowej i budynkowej oraz systemów połączeń dla elektrotechniki i elektroniki. Powstanie w 1951 roku firmy WAGO było wyrazem przekonania o słuszności obranego kierunku i stworzyło podwaliny pod dalszy rozwój technologii. Z czasem stała się ona standardem na całym świecie i teraz nie sposób wyobrazić sobie nowoczesnej instalacji elektrycznej czy systemu automatycznego sterowania bez wyrobów WAGO.

Eaton Electric jest producentem najwyższej jakości automatyki przemysłowej, aparatury sygnalizacyjnej, łączeniowej, zabezpieczającej i instalacyjnej oraz systemów rozdziału energii niskiego napięcia. Międzynarodowe nagrody oraz certyfikaty są dowodem, iż produkty Eaton Electric odpowiadają najnowszym standardom bezpieczeństwa i wymaganiom jakości. Wszystkie nasze wyroby gwarantują długoletnie działanie.

Generic selectors
Exact matches only
Szukaj w tytule
Search in content
Szukaj postów i artykułów
Search in pages
Szukaj w katalogu firm
Szukaj ofert pracy

Jak zwiększyć sprzedaż w automatyce

2123 wyświetleń
Matko Boska Elektryczna ! Cóż to za temat na blogu ? A no taką miałem wenę, gdzieś tam w czeluściach internetu niczym ług elektryczny, zaskoczyła iskra inspiracji. Pogrzebałem i popytałem tu i ówdzie dodałem swoje obserwacje oraz doświadczenia a wynikiem tego jest właśnie ten artykuł.

Niektórzy ludzie uważają, że sprzedaż rozwiązań i produktów automatyki niczym nie różni się od handlu pozostałymi produktami i usługami. Niektórym nawet wydaje się, że skoro byli handlowcami sprzętu RTV i AGD przez kilka lat to również poradzą sobie z każdym innym produktem. Bo przecież wystarczy nawinąć makaron na uszy, prawda? Wszystkie te stwierdzenia są dalekie od prawdy i na sprzedaży automatyki przejechał się już nie jeden guru handlu.

1. Znaj swój produkt

Najlepsze połączenie handlowca w branży automatyki to były inżynier ze smykałką do handlu. Niestety jest to rzadka kompilacja, z uwagi na to, że zabawa w inżyniera nigdy nie przestaje cieszyć inżyniera, ot co! Chyba, że w grę wchodzą dużo większe pieniążki to niejeden swoje ambicje techniczne schował na później.

Znaj swój produkt!

Nie mówię tutaj o wyglądzie zewnętrznym ani o ilości i kolorze przycisków na obudowie. W naszej branży najczęściej spotykany klient to wysoko wyspecjalizowany inżynier i największym błędem jest dopuszczenie do sytuacji, kiedy to klient zna lepiej Twoje produkty niż Ty. Oczywiście, że jest dużo specjalistów, których żaden handlowiec nie prześcignie, bo Ci inżynierowie zjedli swoje zęby na Twoich produktach.

Wiadomo, że ciężko znaleźć czas na naukę i analizę dokumentacji. Specjaliści z działu obok, również nie poświęcą Ci dużo czasu z uwagi na niekończące się deadline’y. Ciężko się doszkolić, zwłaszcza w takich czasach, w których Twój szef nie spuszcza wzroku ze słupków sprzedaży a rynek nie jest już tak przyjazny jak za dawnych czasów. Teraz każda marka ma swój sterownik PLC, falownik ze swoim logo, panele HMI o całej gamie aparatury modułowej nie wspominając. Łatwo nie jest, ale zaraz! Nikt nie powiedział że sprzedaż rozwiązań automatyki to bułka z masłem.

Moja rada dla Ciebie jest taka: wypracuj w sobie nawyki, jakieś interwały w tygodniu, które będą zarezerwowane tylko na doszkolenie się z produktów którymi handlujesz. Niewygodna wiadomość dla Ciebie jest taka, że nie wystarczy przekartkować katalogów. Czytaj instrukcje, dopytuj się współpracowników czym produkty się różnią od siebie, zadawaj im pytania dlaczego zastosowanie takiego rozwiązania jest lepsze od pozostałych. Bądź aktywny, nie skupiaj się tylko na wypchnięciu produktu i rozwiązań automatyki!

2. Dyskutuj o zapytaniu ofertowym

Nie należy zbyt pochopnie odpowiadać na zapytanie ofertowe klienta, przetarg czy prośbę o wycenę. Jest to bardzo mylne zagranie. Po pierwsze klient wysłał zapytanie do kliku firm. Po drugie, jak się dowiedziałem od innych doświadczonych handlowców, jakość zapytania ofertowego klienta w znacznym stopniu zależy od ich stanu emocjonalnego w momencie pisania. Jeżeli osoba składająca ofertę miała wcześniej ciężki dzień, a może być to byle Bolek na kacu w firmie X, to i stan zapytania ofertowego może być mierny.

Można zatem w pełni ufać zapytaniu ofertowemu? Odpowiedź brzmi: nie! 

Więc jeśli czytając zapytanie ofertowe poczujesz nutę niepewności to czym prędzej sięgnij po telefon, zadzwoń, pytaj, słuchaj, dopytaj. Zadzwoń ponownie i dopytaj więcej, bo przecież po przeanalizowaniu poprzednich odpowiedzi urodziły się kolejne pytania. W między czasie utwierdzaj klienta w przekonaniu, że zależy Ci na jak najlepszej jakości odpowiedzi na zapytanie ofertowe. Na tym etapie, jeżeli zorientujesz się, że klient nie do końca wie czego chce to można zaproponować mu inne rozwiązania. Oczywiście nowe rozwiązania muszą być skonsultowane ze specjalistami, z którymi pracujesz.

Adnotacja do punktu pierwszego. Dobrze dotrzeć do takiego poziomu, w którym rzadkością będzie przerwanie rozmowy z klientem takim zdaniem:

Proszę o chwileczkę cierpliwości. Skonsultuję to ze specjalistami w naszej firmie i do Pana oddzwonię.

Chociaż z drugiej strony klient słysząc o specjalistach może mieć odczucie, że jest w dobrych rękach. Na dwoje babka wróżyła.

3. Skup się TYLKO na POTRZEBIE klienta

Taka sytuacja:

Wizyta u klienta. Jesteś odpicowany na glanc, włosy błyszczą od brylantyny, w ręku ładna torebunia z giftami – niczym teletubiś. Na wdechu, z wypiętą piersią prezentujesz swoje produkty. „Przecież moje produkty są najlepsze, zobacz Pan jaki wyświetlacz ładny, dotykowy taki, o”. Kartkujesz ciężki, bo laminowany przecież, katalog z produktami. „Mój produkt to, mój produkt tamto”.

Ale klient ma gdzieś Twój produkt

Klient ma problemy do rozwiązania, klient ma złe doświadczenia z produktami (niekoniecznie z Twoimi), klient ma swoje nawyki zakupowe, klient ma dobre ceny tu i tam, klient ma pracowników, którzy mają swoje przyzwyczajenia, KLIENT MA SWOJE POTRZEBY.

I na tym się skup, TYLKO. Potrzeby klienta są najważniejsze i gdy je poznasz to dopiero będziesz w stanie mu zaproponować i sprzedać ODPOWIEDNI PRODUKT a nie Twój produkt. Staraj się dowiedzieć o złych doświadczeniach klienta w przeszłości w związku z jego poprzednimi dostawcami. Staraj się dowiedzieć gdzie klient aktualnie robi najwięcej zakupów. Jeżeli to możliwe, to miej gifty również dla pracowników niższego szczebla – u nich też zasięgnij informacji. Najlepiej to znaj ceny klienta jakie ma u innych dostawców a jeszcze lepiej to dowiedz się jak często klient sypia z żoną. Powiesz, że nie da się tego dowiedzieć ? Da się! W tradycyjny sposób może być ciężko ale sprawdzona metoda to:

Zaproś klienta na wódkę, nakarm go i daj mu pendrive z dużą pojemnością.

Za wódkę i żarcie klient Cię polubi, po alkoholu luźno odpowie na większość pytań a pendrive? Zazwyczaj handlowcy mają do zaoferowania jakiś zestaw chińskich gadżetów z nadrukowanym logiem firmy. Tymczasem wystarczy jeden pendrive najlepiej o kozackim i skromnym wyglądzie. Dlaczego o dużej pojemności? Bo inne, mniejsze, wylądują w szufladzie a tego największego doczepi do kluczy itp. Trwały nadruk logo Twojej firmy na tym gifcie to podstawa 🙂

 4. Wysil się nad ofertą

Pamiętaj, że ludzie składający zapytanie ofertowe wysyłają e-maile do wielu firm. Później zbierają wszystko w całość i wybierają tę najlepszą. Tak samo jest z CV. Wszystkie dokumenty w obu przypadkach wyglądają podobnie, są to czarno białe teksty, eksportowane tabele z Excela i arkusze danych. Dla osoby analizującej w takim przypadku kryterium jest tylko jedno – cena. Warto jednak poświęcić więcej czasu na oprawę wizualną takich dokumentów. Niech będą starannie przygotowane, teksty wyjustowane, logo firmy w nagłówku a całość opracowana wykorzystując wszystkie funkcje WORDa poprawiające czytelność.

Moja rada: Za każdym razem gdy musisz opracować „nowy typ dokumentu” w pierwszej kolejności skup się na opracowaniu szablonu do tego typu dokumentów a później opracuj dokument docelowy. W ten sposób w przyszłości możesz bazować na gotowcach. Do rysunków i diagramów polecam oprogramowanie VISIO od Microsoft. Pojawiło się również darmowe narzędzie w Google Docs do tego typu grafik.

W skrócie: wyobraź sobie przeglądającego oferty klienta – niech Twoja wyróżni się z pozostałych.

5. Nie kończ na wysłaniu oferty

Po przygotowaniu oferty i wysłaniu jej do klienta dobrym nawykiem jest kontakt z nim. Wiesz jak jest, w zależności od sytuacji i nie zawsze tak się da. Warto jednak po wysłaniu oferty zadzwonić do klienta i poprosić go o kilka minut swojego czasu, aby przedstawić i zilustrować Twoje wypociny w wysłanym pliku PDF.

Jest to świetna okazja, aby upewnić się, że klient całkowicie rozumie Twoją ofertę. Możesz również uzyskać natychmiastową informację zwrotną, tak zwany „feedback”, jeśli coś wymaga poprawy to wykonasz to od ręki. Takie drobne zagrania sprawiają, że Twoja oferta jest atrakcyjniejsza w stosunku do innych.

6. Nigdy nie negocjuj jakości i bezpieczeństwa

Po drugiej stronie siedzi „ofertowiec”, wyga, wyjadacz, spryciarz z niejednym asem w rękawie. Niczym szpieg z krainy deszczowców szuka jak najkorzystniejszej oferty. Cała jego praca zazwyczaj opiera się o jedno kryterium. Mamona, kasiora, sałata, dzięgi, pesos, złocisze, pieniądze ogólnie.

Ofertowiec konsultując z Tobą warunki oferty wykorzysta wszystkie swoje sztuczki, aby obniżyć cenę a ma tych sztuczek bardzo wiele i bez skrupułów wykorzysta każdą z nich. Będzie próbował wycisnąć cenę tu i tam, nawet zaproponuje usunięcie niektórych komponentów i zmniejszyć niektóre funkcje systemu lub konfiguracji obniżającej jakość proponowanego przez Ciebie rozwiązania lub co gorsza bezpieczeństwo pracy układu.

Na tym etapie musisz być cholernie ostrożny !

Bezpieczeństwo pracy jest warunkiem absolutnie nie negocjowalnym! Nie wiem czy mam się tutaj rozpisywać dalej bo to powinno być jasne jak słońce. Usuwając funkcje bezpieczeństwa nadstawiasz karku swojej firmy. W razie wypadku spowodowanego wadą produktu klient natychmiast zapomni o negocjacjach podczas oferty projektu – natychmiastowa amnezja, puff!

Jakość !? Tu możesz się spierać czy lepiej puścić klienta bo chciał cenę zbić na jakości, zastosować drewniane bariery zamiast profilowanego alluminium, nie wiem. Czy lepiej go zachować i wykonać projekt według „widzi-mi-się” klienta.  Powiem tak, w perspektywie czasu im więcej Twoja firma wykona takich baboli tym prędzej straci na reputacji i przestanie być wiarygodna. Klient natomiast prędzej czy później zda sobie sprawę, że oszczędzając na starcie musiał dołożyć podczas eksploatacji produktu lub rozwiązania. Długo pozostanie mu gorzki smak niskiej jakości dostawców.

Widzę to i wiem z doświadczenia, że tak jest! 

Podsumowanie

Poznaj swoje produkty od strony technicznej abyś sprawnie odpowiadał na pytania klienta, zadawaj mu pytania aby poznać jego potrzeby, skupiaj się na jakości swojej oferty a później skonsultuj ją z klientem. Nie idź na kompromis z bezpieczeństwem i jakością nawet jeśli stracisz klienta.

 

3 sierpnia 2016 / Kategoria: , ,
 • Autor: Marcin Faszczewski
 • Założyłem blog i portal iAutomatyka.pl aby wspólnie z Automatykami, Firmami i Integratorami publikować i szerzyć informacje związane z automatyką.  Nazywamy to Projektem iAutomatyka!

  Od artykułów wyjaśniających zasady w świecie automatyki po wpisy informacyjne z wydarzeniami firm. Zapraszam Automatyków do założenia bezpłatnego konta i publikowania artykułów o automatyce razem z nami. Zapraszam też firmy do założenia profilu i umieszczenia swojej działalności w katalogu i na mapie automatyki jak i publikowania artykułów wśród społeczeństwa automatyków.

  Dołącz do projektu jako Integrator Automatyki.

  Dołącz do projektu jako Automatyk.

  Dołącz do projektu jako Firma, Producent, Dystrybutor.

 • Profil Autora
 • http://iautomatyka.pl/

CO O TYM MYŚLISZ? DODAJ KOMENTARZ!

NAJNOWSZE OD UŻYTKOWNIKÓW I FIRM

ZDALNY DOSTĘP DO MASZYNY ZA OKOŁO 160zł* na Raspberry PI

Moim celem podstawowym było stworzenie urządzenia które umożliwi tani – zdalny dostęp do maszyny za pomocą Internetu. Na rynku istnieją rozwiązania które umożliwiają taki dostęp, jednak ich cena zaczyna się od 3 tyś. złotych i nie rzadko jest obwarowana dodatkowymi ograniczeniami, na przykład: limit transferu, dodatkowe opłaty cykliczne. Celem niniejszej publikacji jest wyjaśnienie w sposób

ZDALNY DOSTĘP DO MASZYNY ZA OKOŁO 160zł* na Raspberry PI

Zestaw XC300 STARTERSET EATON. MEGA PROMOCJA!

Kolejny raz mamy dla Was promocję na zestaw od firmy EATON. Tym razem do zestawu wchodzi m.in. nowy modułowy sterownik PLC, który będzie miał swoją premierę na targach Automaticon w Warszawie w dniach 20-23 marca 2018 r. Co zawiera zestaw? Standardowy zestaw XC-300 STARTERSET składa się z: Sterownik programowalny PLC: XC-303-C32-002 (nr kat. 191080) Moduł

Zestaw XC300 STARTERSET EATON. MEGA PROMOCJA!

Weintek cMT3103 w promocyjnej cenie

Do 31 sierpnia 2018 roku mogą Państwo zakupić nowy panel z serii cMT o oznaczeniu cMT3103 w cenie 528€ netto! Główne cechy tego panelu HMI to: Ekran 10.1″ / 1024 x 600 px Obsługa protokołów Internetu Rzeczy – MQTT oraz OPC UA Wbudowana komunikacja bezprzewodowa Preaktywowana usługa dostępu przez VPN EasyAccess2.0 Błyskawiczny dostęp zdalny dzięki

Weintek cMT3103 w promocyjnej cenie

KONKURS LAPP KABEL

****WEŹ UDZIAŁ W KONKURSIE I WYGRAJ NAGRODY**** Aby wziąć udział w konkursie należy wykonać wszystkie poniższe kroki: 1. Polubić profil Lapp Group Polska na Facebooku 2. Pod postem konkursowym w komentarzu odpowiedzieć na pytanie: Dlaczego wybrałeś właśnie nas? 3. Zapisać się do newslettera na stronie UWAGA: jeśli nazwa profilu na Facebooku jest inna niż imię

KONKURS LAPP KABEL

Unboxing zestawu startowego PLC WAGO PFC200

Artykuł z serii: Kurs podstaw automatyki Film prezentujący zestaw startowy PLC PFC200 od firmy WAGO, który umożliwia wprowadzenie w tajniki niesamowitego świata programowalnych sterowników logicznych. Dzięki temu filmowi nawet niedoświadczeni inżynierowie, bez problemu poradzą sobie z konfiguracją i zaprogramowaniem sterownika PFC200. Zaznajomienie ze środowiskiem e!Cockpit bazującym na Codesys 3 pozwoli na ułatwiony start również przy programowaniu

Unboxing zestawu startowego PLC WAGO PFC200

Zaproszenie na Targi INNOFORM 2018

Odliczamy dni do rozpoczęcia 2 edycji Targów INNOFORM®, które odbędą się w dniach 24 – 26 kwietnia w Bydgoszczy. Przygotowania do wydarzenia weszły w ostatnią fazę i niemal cała powierzchnia wystawiennicza została już zarezerwowana! Na liście Wystawców znalazło się jeszcze więcej firm niż w roku ubiegłym, co tylko potwierdza, że  INNOFORM® jest absolutnym numerem jeden

Zaproszenie na Targi INNOFORM 2018

Wszystko stanie się prostsze po zalogowaniu :)

Przypomnij hasło

Nie masz konta? Zarejestruj się

Forgot your password?

Enter your account data and we will send you a link to reset your password.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Close
z

Przetwarzamy pliki... jeszcze chwilka…