Partnerzy portalu iAutomatyka.pl

ZOSTAŃ PARTNEREM PORTALU

Korporacja Mitsubishi Electric, posiadająca 90 lat doświadczenia w zakresie dostarczania niezawodnych, wysokiej jakości innowacyjnych produktów w dziedzinie automatyki przemysłowej, produkcji, marketingu i sprzedaży urządzeń elektrycznych i elektronicznych. Programowalne sterowniki PLC, rozwiązania napędowe, roboty przemysłowe, panele dotykowe, wycinarki laserowe i sterownie CNC firmy Mitsubishi Electric zaliczają się do produktów najwydajniejszych na rynku i gwarantują sukcesy firmy już od ponad 30 lat.

WAGO jest producentem urządzeń automatyki przemysłowej i budynkowej oraz systemów połączeń dla elektrotechniki i elektroniki. Powstanie w 1951 roku firmy WAGO było wyrazem przekonania o słuszności obranego kierunku i stworzyło podwaliny pod dalszy rozwój technologii. Z czasem stała się ona standardem na całym świecie i teraz nie sposób wyobrazić sobie nowoczesnej instalacji elektrycznej czy systemu automatycznego sterowania bez wyrobów WAGO.

Eaton Electric jest producentem najwyższej jakości automatyki przemysłowej, aparatury sygnalizacyjnej, łączeniowej, zabezpieczającej i instalacyjnej oraz systemów rozdziału energii niskiego napięcia. Międzynarodowe nagrody oraz certyfikaty są dowodem, iż produkty Eaton Electric odpowiadają najnowszym standardom bezpieczeństwa i wymaganiom jakości. Wszystkie nasze wyroby gwarantują długoletnie działanie.

Generic selectors
Exact matches only
Szukaj w tytule
Search in content
Szukaj postów i artykułów
Search in pages
Szukaj w katalogu firm
Szukaj ofert pracy

Jak czytać schematy elektryczne? #1 ZŁĄCZKI

146153 wyświetleń

Kurs czytania schematów zaczniemy od najprostszego elementu, jaki możemy znaleźć w szafie elektrycznej – złączki kablowej (ZUG). Złączki są bardzo istotnym elementem niemal w każdej instalacji elektrycznej i AKPiA. Zapewniają bezpieczeństwo instalacji i pewność połączeń.

Producenci złączek kablowych osiągnęli już taki poziom, że można dostosować różne modele, do każdej nawet najbardziej wymagającej instalacji. W ofertach producentów znajdziemy złączki o różnym przeznaczeniu, funkcjonalności jaki i obciążeniu prądowym. Złączki głównie dzielimy ze względu na mechanizm połączeń, na przykład złączki śrubowe, złączki sprężynowe, złączki samozaciskowe.

warning

Pobierz schemat elektryczny

Do kursu potrzebny będzie Wam przykładowy schemat. W sieci znalazłem schemat elektryczny i AKPiA pompowni ścieków. Myślę że na początek wystarczy. Poniżej ta sama dokumentacja z trzech różnych źródeł. Jakby komuś nie działał link to prosimy o kontakt, wyślemy schemat.

SCHEMAT ELEKTRYCZNY – link 1.
SCHEMAT ELEKTRYCZNY – link 2.
SCHEMAT ELEKTRYCZNY – link 3.

Dokumentacja zawiera też opis i rysunki.

Co to jest złączka a inaczej zug lub zacisk:

Opis złączki pojawił się w naszym Kursie Automatyki w minucie 6:30 w odcinku 1:

Obok symbolu złączki umieszcza się jej oznaczenie – w tym przypadku L1. W schemacie jest wiele złączek i listw zaciskowych. Poniżej znajduje się zestawienie symbolu złączki, jej wyglądu i umieszczenia na schemacie. Symbolem złączki jest małe kółko, które umieszcza się na linii połączenia kablowego, które łączy złączka.

SYMBOLOPIS SYMBOLUWYGLĄDSCHEMAT
czytanie schematów - złączkaZłączka, zacisk, połączenie rozłączanezłączka zaciskowa sprężynowa

 np. strona 3 pozycja 2 Fzlaczka - jak czytac schematy elektryczne

Złączka którą wybrałem do przykładu służy do podłączenia pierwszej fazy w trójfazowym układzie zasilania. Można przypisać jej następujące parametry:

 • Symbol złączki w schemacie znajduje się na stronie 3 w kolumnie 2 i wierszu F,
 • Na stronie 13 w kolumnie 1 i wierszu B można określić gdzie złączka została umieszczona w szafie elektrycznej,
 • Złączka jest przypisana do listwy zaciskowej X1 do sekcji „ZASILANIE”,
 • Na stronie 27 (wg PDF) „Zestawienie zacisków” można dowiedzieć się, że złączka X1:L1 ma kod ZUG-G10. 

UWAGA! Symbolu złączki nie należy mylić z symbolem połączenia, przedstawionego poniżej:

Połączenia na schemacie elektrycznym – czarne kropki

SYMBOLOPIS SYMBOLUWYGLĄDSCHEMAT

Połączenie przewodów

Przykładowo:

Polaczenia2_czytanie_schematow

 np. strona 3 pozycja 4 EPolaczenie_czytanie_schematow

 

Połączenia w układach elektrycznych i sterowania nie są wykonywane tylko za pomocą złączek. Końcówki przewodów mogą być łączone również na zaciskach innych urządzeń. Wyjaśniliśmy to w drugim odcinku kursu automatyki:

 

Co to jest listwa zaciskowa

Pojedyncza złączka służy do przedłużenia połączenia kablowego. Montując złączki jedna obok drugiej na szynach uzyskuje się listwy zaciskowe, które służą do organizacji połączeń w szafach elektrycznych. Listwy zaciskowe w prostych instalacjach oznacza się znakami X1, X2, X3, X4. W bardziej skomplikowanych szafach elektrycznych listwy dzieli się i oznacza np. według funkcji.

Przykładowo jeżeli do szafy elektrycznej jest podłączonych 20 czujników analogowych i 20 sygnałów cyfrowych to dla lepszej organizacji mogą być zainstalowane 2 listwy zaciskowe (np AN1 i DI1).  Jeżeli chcielibyśmy brnąć dalej to sygnały analogowe można rozłożyć na kolejne listwy np.:

 • listwa ANT0.1 dla czujników temperatury na kotłach,
 • listwa ANT0.2 dla czujników temperatury na rurociągach,
 • listwa ANC1 dla czujników ciśnienia,
 • listwa ANP1 dla czujników poziomu,
 • itp. itd.

Chociaż w praktyce najczęściej spotkamy listwy i złączki z oznaczeniem litery X.

SYMBOLOPIS SYMBOLUWYGLĄDSCHEMAT

Symbol_zlaczka_czytanie_schematow_iautomatyka

Listwa zaciskowa

Przykładowo na fotografii widać 4 listwy zaciskowe: X2, 3X1, X3 i EX1

Listwa_zaciskowa

 np. strona 3 pozycja 4 E

Listwa zaciskowa - jak czytać schematy elektryczne i AKPiA

Należy zauważyć że na schematach listwy zaciskowe oznacza się w jednym miejscu po lewej stronie (X1). Jeżeli kolejne zaciski  są umieszczone w jednej poziomej linii, to do następnych zacisków można nie dopisywać oznaczenia listwy. Nie ma konieczności, aby listwa zaciskowa była narysowana tylko w jednym miejscu na schemacie. Dla organizacji i czytelności schematu daną listwę można rozrysować na kilku stronach, niekoniecznie w kolejności.

Podłączenie do szafy elektrycznej zasilania i urządzeń zewnętrznych

Na schemacie przykładowym pompowni ścieków zastosowano jedną listwę zaciskową X1 do podłączenia wszystkich urządzeń. W małych szafach AKPiA nie jest to duży problem, lecz w większych instalacjach takie rozwiązania są niedopuszczalne. Osobiście podzieliłbym listwę X1 na 4, chociażby z tego względu, że zaciski do podłączenia pomp mają identyczne oznaczenia:listwa zaciskowa 2 - jak czytac schematy elektryczne

Rozdzielenie potencjału na listwie złączek

Złączki można stosować do rozdzielenia potencjału. Przykładowo jeżeli chcemy zrobić listwę z siedmioma zaciskami i na wszystkich ma być ten sam potencjał np 24VDC, to możemy zastosować specjalnie do tego przeznaczone mostki. Wyglądało by to następująco:

mostek zaciskowy


W JAKIM PROGRAMIE RYSOWAĆ SCHEMATY ELEKTRYCZNE ?


 


Artykuł z serii: Kurs czytania schematów elektrycznych
26 października 2015 / Kategoria: ,
 • Autor: Marcin Faszczewski
 • Założyłem blog i portal iAutomatyka.pl aby wspólnie z Automatykami, Firmami i Integratorami publikować i szerzyć informacje związane z automatyką.  Nazywamy to Projektem iAutomatyka!

  Od artykułów wyjaśniających zasady w świecie automatyki po wpisy informacyjne z wydarzeniami firm. Zapraszam Automatyków do założenia bezpłatnego konta i publikowania artykułów o automatyce razem z nami. Zapraszam też firmy do założenia profilu i umieszczenia swojej działalności w katalogu i na mapie automatyki jak i publikowania artykułów wśród społeczeństwa automatyków.

  Dołącz do projektu jako Integrator Automatyki.

  Dołącz do projektu jako Automatyk.

  Dołącz do projektu jako Firma, Producent, Dystrybutor.

 • Profil Autora
 • http://iautomatyka.pl/

CO O TYM MYŚLISZ? DODAJ KOMENTARZ!

 • Witam,
  Jeżeli macie jakieś uwagi odnośnie tego kursu, negatywne bądź pozytywne to będę bardzo wdzięczny za komentarz 🙂

  • dadad

   Kapitalna strona tyle w temacie,

 • Robert Kowalski

  Uwagi to można mieć tylko pozytywne,innej opcji nie widzę.
  Świetnie że dzielisz się z nami swoją wielką wiedzą,zdrówka życzę i samych sukcesów w żuciu prywatnym jaki i zawodowym.

  • Dziękuję za pozytywną energię!

   • Lukasz

    Świetnie, że udostępnił Pan to dla wszystkich, zycze wszystkiego dobrego.

 • Agata

  Świetny kurs! Gratuluję całości strony i wielkiej inicjatywy do podzielenia się całą Pana wiedzą na temat automatyki i to nie tylko od teoretycznej strony. Z materiałów skorzysta z pewnością wiele osób: od pasjonatów techniki, samouków, studentów czy ludzi z branży. Sama jestem jedną z nich i serdecznie Panu za tę możliwość dziękuję!

  • Witaj Agato!
   Cieszę się z Twojej opinii! Dzięki ludziom takim jak Ty, na zapleczu iautomatyka.pl jest otwartych wiele projektów, które mam nadzieję, będą sukcesywnie publikowane!

 • Sonia

  Bardzo miło mi się czytało. Logicznie wytłumaczone z dużą ilością praktycznych przykładów. Naprawdę super. Mogę tylko ci podziękować za taką fajną pracę. Trochę zawodowo miałam do czynienia z elementami automatyki i zawodowi elektrycy zaczynali rozmowę „z górnej półki”, „bo przecież wszyscy to wiedzą”. A tu znalazłam fajne podstawy, które pomogą mi połapać się w tej „wyższej półce”. Dzięki bardzo za ten kurs. Czekam na następne tematy.

  • Dziękuję za dobre słowa :). Już od dawna brakowało tego materiału stąd powstał ten kurs.

 • Daniel

  Super stronka

 • Yaniu

  Brawo

 • Przemas83

  Jestem pozytywnie zaskoczony. Materiał teoretyczny bardzo dobrze zilustrowane. W bardzo przystępny sposób. Dobra robota, ta wiedza przyda mi się w praktyce. Pozdrawiam

 • Tomek B. Technik Wsparcia…

  Super! Proszę o więcej takich kursów, tego szukałem.

 • Marcin

  Mega mega mega!!! Naprawdę można się wypowiedzieć tylko w samych superlatywach!

  • Cieszę się, że kurs zbiera tyle pozytywnych opinii! Niby poruszane są proste zagadnienia w porównaniu do pozostałej części dziedziny automatyki, ale potwierdzają się moje założenia. Brak podstawowej wiedzy praktycznej z zakresu automatyki i robotyki, dlatego powstał Projekt iAutomatyka

 • orzech

  świetna strona z wiedzą!

  może kilka zdań o mostach -> stałe, ruchome (zwierne-rozwierne), wciskane, skręcane

  (ja pracuję na ClipProject firmy Phoenix, gdzie można dobierać złączki z ich bazy wraz z odpowiednimi mostkami, oraz innymi akcesoriami do budowy list)

 • Paweł F

  Wielkie dzięki za cały kurs. Świetna robota. Stronę polecił mi zawodowy automatyk,

NAJNOWSZE OD UŻYTKOWNIKÓW I FIRM

Jak wgrywać plik GSD do sterowników Siemens w Step 7 – na przykładzie dalmierza SICK

Komunikacja PROFIBUS? Plik GSD? Siemens step 7? Już to gdzieś słyszałeś ;) ? Zobacz na przykładzie wymiany czujnika SICK jak wygląda aktualizacja pliku GSD w Simatic Manager. Zapraszamy na artykuł napisany przez członka naszej grupy Automatyk Może Więcej - Maciej Pala!

Jak wgrywać plik GSD do sterowników Siemens w Step 7 – na przykładzie dalmierza SICK

Pierwsze kroki wizualizacji w CoDeSys3 na przykładzie panelu HMI z PLC XV102 EATON

Aplikacja CODESYS 3 to nie tylko potężne środowisko programistyczne do opracowywania programów sterujących dla sterowników PLC. To jednocześnie bardzo przyjazne i zaawansowane narzędzie do tworzenia wizualizacji paneli HMI oraz wizualizacji przeglądarkowych. Zintegrowany edytor wykorzystuje zmienne aplikacji do sterowania elementami wizualizującymi w sposób dowolnie zaimplementowany przez użytkownika. Możliwości zmiany koloru, kształtu, położenia czy zakresu widoczności elementów

Pierwsze kroki wizualizacji w CoDeSys3 na przykładzie panelu HMI z PLC XV102 EATON

Arkanoid na HMI I PLC Siemens TP700 Comfort + S7-1200 – Artykuł nagrodzony!

Witam! Kiedyś musiał nastąpić ten dzień, kiedy publikuję tu swój pierwszy artykuł, więc o to i on. Jakiś czas temu opublikowałem film w którym pokazałem moją mini grę napisaną na S7-1200 i panelu TP700 Comfort. Powiem szczerze, że jestem w nie małym  szoku widząc jakie zainteresowanie on wywołał. Posypało się sporo pytań i próśb, więc

Arkanoid na HMI I PLC Siemens TP700 Comfort + S7-1200 – Artykuł nagrodzony!

Szkolenie video programowania serwomechanizmów Mitsubishi Electric

Zapraszamy na bezpłatne szkolenie, na którym dowiesz się jak łatwo zaprogramować aplikację z napędami serwo. Szkolenie bazuje na stanowisku testowym i prowadzi krok po kroku od konfiguracji po uruchomienie aplikacji. Jeśli zagadnienia związane z układami serwomechanizmów są Tobie nadal obce to zapoznaj się z filmami wyjaśniającymi podstawy, autorstwa Marcina Faszczewskiego z iAutomatyka.pl: Kurs Automatyki #6 Część

Szkolenie video programowania serwomechanizmów Mitsubishi Electric

Jak dodać artykuł, komunikat lub film z YouTube na iAutomatyka.pl

Główny cel Projektu iAutomatyka to Integracja Ludzi z Automatyką! Jako zespół iAutomatyka.pl staramy się dostarczać interesujących i wartościowych treści ale również umożliwiamy publikować razem z nami zarówno użytkownikom jak i firmom. Zanim dodasz publikację warto zapoznać się z zasadami publikacji na portalu iAutomatyka.pl. Musisz także mieć założone konto i być zalogowanym. Krok 1: Zaloguj się lub zarejestruj nowe konto Przyciski

Jak dodać artykuł, komunikat lub film z YouTube na iAutomatyka.pl

Zasady publikacji na Portalu iAutomatyka.pl

Główny cel Projektu iAutomatyka to Integracja Ludzi z Automatyką! Jako zespół iAutomatyka.pl staramy się dostarczać interesujących i wartościowych treści ale również umożliwiamy publikować razem z nami zarówno użytkownikom jak i firmom. Dodawanie artykułu, komunikatu lub filmu odbywa się online za pośrednictwem formularza. Artykuł można zapisać jako szkic do późniejszej edycji lub wysłać do redakcji. Wysłany artykuł

Zasady publikacji na Portalu iAutomatyka.pl

GODNE UWAGI

Automatyka domowa

Elektronika

KATEGORIE POSTÓW
Bądź na bieżąco!
POLECANY POST

Promocja na zestaw EATON: PLC/HMI + Moduł CAN + 16DIO + Licencja CoDeSys

Mamy dobre nowiny! Wspólnie z firmą EATON opracowaliśmy zestaw, który pozwoli na samodzielne programowanie PLC, budowanie wizualizacji HMI, utworzenie sieci komunikacyjnej CAN RS485 i Ethernet oraz sterowanie fizycznymi wejściami i wyjściami! Zestaw umożliwi również zbudowanie wizualizacji na przeglądarkę internetową co oznacza, że można przetestować zdalne sterowanie przez smartfon dzięki sieci np. WIFI.  Wszystko to zbudujemy

Promocja na zestaw EATON: PLC/HMI + Moduł CAN + 16DIO + Licencja CoDeSys

NAJNOWSZE POSTY
POLECANE FIRMY I PRODUKTY
Wydarzenia
Partnerzy Portalu iAutomatyka.pl

Wszystko stanie się prostsze po zalogowaniu :)

Przypomnij hasło

Nie masz konta? Zarejestruj się

Forgot your password?

Enter your account data and we will send you a link to reset your password.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Close
z

  Przetwarzamy pliki... jeszcze chwilka…