NEWSY / BLOG POZNAJ MITSUBISHI ELECTRIC ODDZIAŁ POLSKA

Korporacja Mitsubishi Electric, posiadająca 90 lat doświadczenia w zakresie dostarczania niezawodnych, wysokiej jakości innowacyjnych produktów w dziedzinie automatyki przemysłowej, produkcji, marketingu i sprzedaży urządzeń elektrycznych i elektronicznych. Programowalne sterowniki PLC, rozwiązania napędowe, roboty przemysłowe, panele dotykowe, wycinarki laserowe i sterownie CNC firmy Mitsubishi Electric zaliczają się do produktów najwydajniejszych na rynku i gwarantują sukcesy firmy już od ponad 30 lat.

KATALOG PRODUKTÓW POZNAJ FINDER

Od 1954 Finder pracował wyłącznie w zakresie przekaźników i timerów. Nasz wysoki stopień specjalizacji zaowocował ponad 10.000 różnych produktów w jednej z najszerszych dostępnych ofert. Firma szeroko się rozwija i inwestuje w przyszłość uzupełniając gamę swojego asortymentu. Prócz przekaźników oferuje rozwiązania przemysłu elektrycznego do zastosowań domowych jak i komercyjnych poprzez przekaźniki, urządzenia przeciwprzepięciowe, termostaty panelowe, zasilacze i liczniki energii. Gama asortymentu obejmuje ponad 12 tysięcy produktów.

BLOG WAGO POZNAJ WAGO

WAGO jest producentem urządzeń automatyki przemysłowej i budynkowej oraz systemów połączeń dla elektrotechniki i elektroniki. Powstanie w 1951 roku firmy WAGO było wyrazem przekonania o słuszności obranego kierunku i stworzyło podwaliny pod dalszy rozwój technologii. Z czasem stała się ona standardem na całym świecie i teraz nie sposób wyobrazić sobie nowoczesnej instalacji elektrycznej czy systemu automatycznego sterowania bez wyrobów WAGO.

SKLEP I ZAMÓWIENIA POZNAJ EATON

Eaton Electric jest producentem najwyższej jakości automatyki przemysłowej, aparatury sygnalizacyjnej, łączeniowej, zabezpieczającej i instalacyjnej oraz systemów rozdziału energii niskiego napięcia. Międzynarodowe nagrody oraz certyfikaty są dowodem, iż produkty Eaton Electric odpowiadają najnowszym standardom bezpieczeństwa i wymaganiom jakości. Wszystkie nasze wyroby gwarantują długoletnie działanie.

MENU PROFIL

Jak czytać schematy elektryczne? #1 ZŁĄCZKI

162648 wyświetleń, autor: Marcin Faszczewski.

Artykuł z serii: Kurs czytania schematów elektrycznych


Kurs czytania schematów zaczniemy od najprostszego elementu, jaki możemy znaleźć w szafie elektrycznej – złączki kablowej (ZUG). Złączki są bardzo istotnym elementem niemal w każdej instalacji elektrycznej i AKPiA. Zapewniają bezpieczeństwo instalacji i pewność połączeń.

Producenci złączek kablowych osiągnęli już taki poziom, że można dostosować różne modele, do każdej nawet najbardziej wymagającej instalacji. W ofertach producentów znajdziemy złączki o różnym przeznaczeniu, funkcjonalności jaki i obciążeniu prądowym. Złączki głównie dzielimy ze względu na mechanizm połączeń, na przykład złączki śrubowe, złączki sprężynowe, złączki samozaciskowe.

warning

Pobierz schemat elektryczny

Do kursu potrzebny będzie Wam przykładowy schemat. W sieci znalazłem schemat elektryczny i AKPiA pompowni ścieków. Myślę że na początek wystarczy. Poniżej ta sama dokumentacja z trzech różnych źródeł. Jakby komuś nie działał link to prosimy o kontakt, wyślemy schemat.

SCHEMAT ELEKTRYCZNY – link 1.
SCHEMAT ELEKTRYCZNY – link 2.
SCHEMAT ELEKTRYCZNY – link 3.

Dokumentacja zawiera też opis i rysunki.

Co to jest złączka a inaczej zug lub zacisk:

Opis złączki pojawił się w naszym Kursie Automatyki w minucie 6:30 w odcinku 1:

Obok symbolu złączki umieszcza się jej oznaczenie – w tym przypadku L1. W schemacie jest wiele złączek i listw zaciskowych. Poniżej znajduje się zestawienie symbolu złączki, jej wyglądu i umieszczenia na schemacie. Symbolem złączki jest małe kółko, które umieszcza się na linii połączenia kablowego, które łączy złączka.

SYMBOL OPIS SYMBOLU WYGLĄD SCHEMAT
czytanie schematów - złączka Złączka, zacisk, połączenie rozłączane złączka zaciskowa sprężynowa

 np. strona 3 pozycja 2 Fzlaczka - jak czytac schematy elektryczne

Złączka którą wybrałem do przykładu służy do podłączenia pierwszej fazy w trójfazowym układzie zasilania. Można przypisać jej następujące parametry:

 • Symbol złączki w schemacie znajduje się na stronie 3 w kolumnie 2 i wierszu F,
 • Na stronie 13 w kolumnie 1 i wierszu B można określić gdzie złączka została umieszczona w szafie elektrycznej,
 • Złączka jest przypisana do listwy zaciskowej X1 do sekcji „ZASILANIE”,
 • Na stronie 27 (wg PDF) „Zestawienie zacisków” można dowiedzieć się, że złączka X1:L1 ma kod ZUG-G10. 

UWAGA! Symbolu złączki nie należy mylić z symbolem połączenia, przedstawionego poniżej:

Połączenia na schemacie elektrycznym – czarne kropki

SYMBOL OPIS SYMBOLU WYGLĄD SCHEMAT

Połączenie przewodów

Przykładowo:

Polaczenia2_czytanie_schematow

 np. strona 3 pozycja 4 EPolaczenie_czytanie_schematow

 

Połączenia w układach elektrycznych i sterowania nie są wykonywane tylko za pomocą złączek. Końcówki przewodów mogą być łączone również na zaciskach innych urządzeń. Wyjaśniliśmy to w drugim odcinku kursu automatyki:

 

Co to jest listwa zaciskowa

Pojedyncza złączka służy do przedłużenia połączenia kablowego. Montując złączki jedna obok drugiej na szynach uzyskuje się listwy zaciskowe, które służą do organizacji połączeń w szafach elektrycznych. Listwy zaciskowe w prostych instalacjach oznacza się znakami X1, X2, X3, X4. W bardziej skomplikowanych szafach elektrycznych listwy dzieli się i oznacza np. według funkcji.

Przykładowo jeżeli do szafy elektrycznej jest podłączonych 20 czujników analogowych i 20 sygnałów cyfrowych to dla lepszej organizacji mogą być zainstalowane 2 listwy zaciskowe (np AN1 i DI1).  Jeżeli chcielibyśmy brnąć dalej to sygnały analogowe można rozłożyć na kolejne listwy np.:

 • listwa ANT0.1 dla czujników temperatury na kotłach,
 • listwa ANT0.2 dla czujników temperatury na rurociągach,
 • listwa ANC1 dla czujników ciśnienia,
 • listwa ANP1 dla czujników poziomu,
 • itp. itd.

Chociaż w praktyce najczęściej spotkamy listwy i złączki z oznaczeniem litery X.

SYMBOL OPIS SYMBOLU WYGLĄD SCHEMAT

Symbol_zlaczka_czytanie_schematow_iautomatyka

Listwa zaciskowa

Przykładowo na fotografii widać 4 listwy zaciskowe: X2, 3X1, X3 i EX1

Listwa_zaciskowa

 np. strona 3 pozycja 4 E

Listwa zaciskowa - jak czytać schematy elektryczne i AKPiA

Należy zauważyć że na schematach listwy zaciskowe oznacza się w jednym miejscu po lewej stronie (X1). Jeżeli kolejne zaciski  są umieszczone w jednej poziomej linii, to do następnych zacisków można nie dopisywać oznaczenia listwy. Nie ma konieczności, aby listwa zaciskowa była narysowana tylko w jednym miejscu na schemacie. Dla organizacji i czytelności schematu daną listwę można rozrysować na kilku stronach, niekoniecznie w kolejności.

Podłączenie do szafy elektrycznej zasilania i urządzeń zewnętrznych

Na schemacie przykładowym pompowni ścieków zastosowano jedną listwę zaciskową X1 do podłączenia wszystkich urządzeń. W małych szafach AKPiA nie jest to duży problem, lecz w większych instalacjach takie rozwiązania są niedopuszczalne. Osobiście podzieliłbym listwę X1 na 4, chociażby z tego względu, że zaciski do podłączenia pomp mają identyczne oznaczenia:listwa zaciskowa 2 - jak czytac schematy elektryczne

Rozdzielenie potencjału na listwie złączek

Złączki można stosować do rozdzielenia potencjału. Przykładowo jeżeli chcemy zrobić listwę z siedmioma zaciskami i na wszystkich ma być ten sam potencjał np 24VDC, to możemy zastosować specjalnie do tego przeznaczone mostki. Wyglądało by to następująco:

mostek zaciskowy


W JAKIM PROGRAMIE RYSOWAĆ SCHEMATY ELEKTRYCZNE ?


 


Więcej z serii: Kurs czytania schematów elektrycznych
26 października 2015 / Kategoria: ,
 • Autor: Marcin Faszczewski
 • Założyłem blog i portal iAutomatyka.pl aby wspólnie z Automatykami, Firmami i Integratorami publikować i szerzyć informacje związane z automatyką.  Nazywamy to Projektem iAutomatyka!

  Od artykułów wyjaśniających zasady w świecie automatyki po wpisy informacyjne z wydarzeniami firm. Zapraszam Automatyków do założenia bezpłatnego konta i publikowania artykułów o automatyce razem z nami. Zapraszam też firmy do założenia profilu i umieszczenia swojej działalności w katalogu i na mapie automatyki jak i publikowania artykułów wśród społeczeństwa automatyków.

  Dołącz do projektu jako Integrator Automatyki.

  Dołącz do projektu jako Automatyk.

  Dołącz do projektu jako Firma, Producent, Dystrybutor.

 • Profil Autora
 • http://iautomatyka.pl/

CO O TYM MYŚLISZ? DODAJ KOMENTARZ!

NAJNOWSZE OD UŻYTKOWNIKÓW I FIRM

SmartCamera Balluff BVS. Kamera zbudowana z myślą o Przemyśle 4.0

Przemysł 4.0 to inteligentna, adaptacyjna fabryka z krótkimi cyklami produkcji, wysoką jakością produkcji i przekonywającą konkurencyjnością. Oznacza to jednak zawsze posiadanie wszystkich istotnych informacji w procesie zautomatyzowanym w czasie rzeczywistym. Tutaj ważną rolę odgrywają systemy przetwarzania obrazu, takie jak identyfikacja obiektów, monitorowanie jakości procesów lub wspomaganie systemów chwytakowych w ich zadaniach. Nowa kamera inteligentna BVS

SmartCamera Balluff BVS. Kamera zbudowana z myślą o Przemyśle 4.0

Majowe Konferencje Techniczne dla przemysłu

„Robotyzacja dla niezawodnej i bezpiecznej produkcji” oraz „Niezawodność i Utrzymanie Ruchu – te dwie konferencje skierowane do przedstawicieli przemysłu godne są uwagi w majowym kalendarzu spotkań branżowych.  Czwarta edycja Konferencji Technicznych nabiera tempa. Kalendarium wydarzeń Axon Media zbliża się do półmetka, zapełniając sale uczestnikami poszukującymi nowej wiedzy i praktycznych przykładów z zakresu optymalizacji i unowocześniania

Majowe Konferencje Techniczne dla przemysłu

Interfejs IO-Link umożliwia wdrażanie koncepcji Przemysłu 4.0

Koncepcja przemysłu 4.0 to nie tylko inteligentne łączenie urządzeń przemysłowych w obrębie sieci, lecz także łączenie warstwy zarządzania produkcją z warstwą IT oraz warstwą zarządzania przedsiębiorstwem. Celem tego wybiegającego w przyszłość projektu jest utworzenie „inteligentnej fabryki”, w której wszystkie procesy będą zachodzić jeszcze szybciej, oferując przy tym większą elastyczność i wyższy stopień dostosowania. Na sztandarach

Interfejs IO-Link umożliwia wdrażanie koncepcji Przemysłu 4.0

Modułowe ekrany projekcyjne w wydaniu Mitsubishi Electric

Artykuł z serii: Podstawy urządzeń automatyki - Mitsubishi Electric Mitsubishi Electric w swoim bogatym portfolio z urządzeniami automatyki przemysłowej skryło także rozwiązania wielkoformatowych ekranów do wizualizacji. Takie ekrany pewnie każdy z nas kojarzy z filmów katastroficznych, gdzie w centrum kryzysowym sztab ludzi na wielkim ekranie z niecierpliwością śledzi aktualną sytuację. Pracownicy dużych fabryk na pewno

Modułowe ekrany projekcyjne w wydaniu Mitsubishi Electric

Sterowanie automatyczne szybrem kominkowym. Film

Materiał będzie dotyczyć projektu, jaki zrealizowałem kilka lat temu dla swojego znajomego z pracy. Jegomość ten, podczas gruntownego remontu swojego domu, postanowił zainstalować kominek z płaszczem wodnym. Szukał w tym celu kominka z szybrem. Niestety po długich poszukiwaniach poddał się, i kupił kominek z szybrem ręcznym. Nie znalazł na rynku ani gotowego rozwiązania, ani tez

Sterowanie automatyczne szybrem kominkowym. Film

Rusza Konkurs iAutomatyka z comiesięczną pulą nagród.

Planowaliśmy ten projekt okrągły rok ale się udało! Będziemy nagradzać użytkowników w zamian za umieszczanie treści na iAutomatyka.pl. Cel jest następujący: tworzyć wyjątkowe miejsce związane z Automatyką, dla ludzi których kręci Automatyka, przez ludzi, którzy Automatyką chcą się dzielić. Udział w konkursie Sprawa jest prosta! Szczegóły znajdziesz TUTAJ, ale sprowadza się to do trzech kroków: Załóż konto

Rusza Konkurs iAutomatyka z comiesięczną pulą nagród.

Wszystko stanie się prostsze po zalogowaniu :)

Przypomnij hasło

Nie masz konta? Zarejestruj się

Forgot your password?

Enter your account data and we will send you a link to reset your password.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Close
z

Przetwarzamy pliki... jeszcze chwilka…