ZOSTAŃ PARTNEREM PORTALU

Firma Johnson Controls to światowy lider w zakresie zróżnicowanych technologii i przemysłu świadczący usługi dla klientów w ponad 150 krajach. 170 000 naszych pracowników tworzy wysokiej jakości produkty, usługi i rozwiązania umożliwiające optymalizację wydajności energetycznej oraz obsługowej budynków.

Korporacja Mitsubishi Electric, posiadająca 90 lat doświadczenia w zakresie dostarczania niezawodnych, wysokiej jakości innowacyjnych produktów w dziedzinie automatyki przemysłowej, produkcji, marketingu i sprzedaży urządzeń elektrycznych i elektronicznych. Programowalne sterowniki PLC, rozwiązania napędowe, roboty przemysłowe, panele dotykowe, wycinarki laserowe i sterownie CNC firmy Mitsubishi Electric zaliczają się do produktów najwydajniejszych na rynku i gwarantują sukcesy firmy już od ponad 30 lat.

WAGO jest producentem urządzeń automatyki przemysłowej i budynkowej oraz systemów połączeń dla elektrotechniki i elektroniki. Powstanie w 1951 roku firmy WAGO było wyrazem przekonania o słuszności obranego kierunku i stworzyło podwaliny pod dalszy rozwój technologii. Z czasem stała się ona standardem na całym świecie i teraz nie sposób wyobrazić sobie nowoczesnej instalacji elektrycznej czy systemu automatycznego sterowania bez wyrobów WAGO.

Exact matches only
Szukaj w tytule
Search in content
Szukaj postów i artykułów
Search in pages
Szukaj w katalogu firm

Opracowania o bezpieczeństwie w układach sterowania (13+)


Opracowania o bezpieczeństwie w układach sterowania (13+)
2690 wyświetleń

Najważniejszym zagadnieniem w związku z projektowaniem układów sterowania jest bezpieczeństwo i nie powinno to podlegać jakiejkolwiek dyskusji. Nie koszty, nie wygoda, nie „widzi mi się” a dokładnie bezpieczeństwo. Bezpieczne układy sterowania to zagadnienie bardzo trudne, tym bardziej, że od zaprojektowanego i wykonanego układu sterowania zależy zdrowie lub życie człowieka.

Tematyka związana z bezpieczeństwem w automatyce przemysłowej jest tak obszerna, że można nazwać ją odrębną dziedziną. Sterowniki bezpieczeństwa, kurtyny, osłony, przepisy, masa norm, przyciski i przekaźniki bezpieczeństwa, muting to tylko kilka wybranych terminów.

Co to znaczy bezpieczna maszyna?

Jakie terminy o barierach i kurtynach powinieneś znać?

Jakie są zasady projektowania bezpiecznych układów sterowania? 

Jakie normy opisują bezpieczeństwo w automatyce przemysłowej?

Na te i na wiele innych pytań odpowiadamy tworząc listę najlepszych artykułów i opracować związanych z bezpieczeństwem układów sterowania.

Lista jest otwarta, dlatego jeżeli znajdziesz coś interesującego w związku z tą tematyką to zapraszamy do dodania kolejnej pozycji. 

1. Modyfikujemy, modernizujemy, zmieniamy, ale czy możemy?

Modernizacje, modyfikacje... Co z czym się je.

Celem blogu jest szerzenie i pogłębianie wiedzy na temat bezpieczeństwa w systemach sterowania.

W Dyrektywie Maszynowej takie słowa jak „modernizacja” czy „przebudowa” nie występują w ogóle. Występuje za to słowo „modyfikacja” i tym słowem należy się posługiwać w przypadku dokumentowania modernizacji maszyn z jednoczesnym powoływaniem się na treść Dyrektywy Maszynowej 2006/42/WE.

Dodane przez

3. Webinarium Kurtyny świetlne w aplikacjach bezpieczeństwa od Pilz

Webinarium 2015.12.18 - Kurtyny świetlne w aplikacjach bezpieczeństwa

W czasie webinarium poruszony zostanie temat prawidłowego doboru oraz instalacji kurtyn świetlnych na maszynach, w odniesieniu do obowiązujących norm z zakresu bezpieczeństwa maszyn. Czego się dowiesz: 1. Typy kurtyn i poziomy bezpieczeństwa jakie można na nich osiągnąć. 2. Prawidłowe umiejscowienie kurtyn względem niebezpiecznych części maszyny i otoczenia - obliczanie minimalnych bezpiecznych odległości.

Dodane przez

4. Zasady działania przekaźników bezpieczeństwa

Przekaźniki bezpieczeństwa

Przekaźniki bezpieczeństwa, zasada działania przekaźnika bezpieczeństwa

Przekaźniki bezpieczeństwa stanowią ważny element w zapewnieniu ogólnego bezpieczeństwa maszyn. Służą one do zapewnienia odłączenia zasilania od elementów wykonawczych w przypadku konieczności (zaistniałego stanu zagrażającego). Aby jednak można było urządzenie uznać za element bezpieczeństwa, musi on spełniać kilka podstawowych warunków. Przede wszystkim, Przekaźniki bezpieczeństwa muszą zawierać co najmniej dwa wewnętrzne przekaźniki o przełączaniu wymuszonym oraz możliwość kontroli dodatkowych obwodów.

Dodane przez

5. Kilka słów o bezpieczeństwie od doświadczonego inżyniera.

Ogólnie o bezpieczeństwie

Bezpieczeństwo w systemach sterowania, bezpieczna maszyna

Temat bezpieczeństwa w systemach sterowania jest zagadnieniem trudnym, zwłaszcza gdy od wiedzy projektanta zależy zdrowie lub życie człowieka. Dlatego nie podlega dyskusji to, że jest zagadnieniem najważniejszym. Oprócz tego, że maszyna ma wykonywać ściśle określone zadania, musi być przez cały okres swojego istnienia bezpieczna. Nie zawsze jest to zapewnione. Na Internecie aż roi się od drastycznych zdjęć z dramatycznych wypadków przy pracy z maszynami.

Dodane przez

7. Terminologia związana z barierami i kurtynami świetlnymi

Przegląd barier i kurtyn świetlnych do systemów bezpieczeństwa / Bezpieczeństwo / Artykuły / Strona główna | AutomatykaOnline.pl

We współczesnych systemach zapewniających bezpieczeństwo pracowników przy obsłudze maszyn lub bezpieczną automatyczną pracę różnych urządzeń produkcyjnych stosuje się zaawansowane środki...

Dodane przez

8. Podstawowy środek ochrony w maszynach – osłony.

Osłony

Osłony wg normy PN-EN 953+A1

Podstawowym środkiem ochrony w maszynach są osłony. Osłony to wszelkiego rodzaju elementy stanowiące materialną przegrodę między człowiekiem a niebezpiecznym czynnikiem zagrażającym, stosowane w celu zapewnienie ochrony człowiemka. Mogą być one stałe lub ruchome. Za osłony stałe należy uważać takie konstrukcje, które nie zostały zaprojektowane w sposób pozwalający na zmianę ich położenia, bez jednoczesnej zmiany położenia całej maszyny. Osłony stałe powinny być albo przyspawane do konstrukcji, albo możliwe do usunięcia tylko z użyciem narzędzi. W miejscach, gdzie w czasie pracy konieczne jest okresowe uzyskiwania dostępu do stref niebezpiecznych maszyny stosuje się osłony ruchome. Osłony te pozwalają na zmianę ich położenia względem korpusu maszyny

Dodane przez

9. Projektowanie funkcji zatrzymania awaryjnego

Projektowanie funkcji zatrzymania awaryjnego - nowelizacja normy

Celem blogu jest szerzenie i pogłębianie wiedzy na temat bezpieczeństwa w systemach sterowania.

W marcu 2016 roku PKN wydał nowelizację normy PN-EN ISO 13850 opisującej zasady projektowania funkcji zatrzymania awaryjnego. Nowelizacja ta od dawna już była potrzebna, gdyż do tej pory obowiązująca norma niedostatecznie odzwierciedlała aktualny stan wiedzy techniki. Wzrastający wciąż poziom komplikacji układów sterowania maszyn spowodował, że poprzednie wydanie normy nie obejmowało w swym zakresie możliwości zastosowania nowej technologii.

Dodane przez

12. Spis i wyjaśnienie norm bezpieczeństwa

Normy bezpieczeństwa dla systemów sterowania

Średnie pokolenie automatyków jest świadkiem ewolucyjnych zmian, jakie dokonały się w automatyce związanej z bezpieczeństwem. Przed laty w automatyce, a także w układach bezpieczeństwa, królowały przekaźniki. Pierwsze systemy zabezpieczające sprowadzały się do centralnych wyłączników zasilania. Konwencjonalne systemy automatyki oparte na technice przekaźnikowej nie mogły jednak sprostać rosnącym wymaganiom dotyczącym produktywności, funkcjonalności, niezawodności, elastyczności i kosztów obsługi.

EN 61508, EN 62061, EN ISO 13849-1, EN 61800-5-2, Prace w toku, EN ISO 13849-1 a EN 62061

Dodane przez

13. Kilka zagadnień w związku z bezpieczeństwem w automatyce

Kontrola i bezpieczeństwo w automatyce - współpraca układów sterowania i bezpieczeństwa (poziom ryzyka dla maszyny a wydajność i efektywność układów sterowania)

W ostatnich 30 latach miał miejsce duży postęp w zakresie automatyki i budowy systemów sterowania, szczególnie w zakresie systemów odpowiedzialnych za bezpieczeństwo maszyn. Do lat 80. XX w. w zasadzie nie mówiono o systemach sterowania odpowiedzialnych za bezpieczeństwo. Od kiedy pojawił się pierwszy elektromechaniczny przekaźnik bezpieczeństwa w roku 1987, systemy sterowania zaczęto dzielić na standardowe i odpowiedzialne za bezpieczeństwo.

Dodane przez

Ten wpis powstał w ładnym i prostym edytorze. Masz coś interesującego związanego z Automatyką? Utwórz swój wpis!

24 maja 2017 / Kategoria: , ,
  • Autor: Marcin Faszczewski
  • Założyłem blog i portal iAutomatyka.pl aby publikować i szerzyć informacje związane z automatyką. Od artykułów wyjaśniających zasady w świecie automatyki po posty informacyjne z wydarzeniami firm. Zapraszam czytelników do założenia konta i publikowania postów o automatyce razem z nami. Zapraszam też firmy do założenia profilu i umieszczenia swojej działalności w katalogu i na mapie automatyki jak i publikowania postów wśród społeczeństwa automatyków.
  • Więcej wpisów
  • http://iautomatyka.pl/
Comments

Comments are closed here.

Wszystko stanie się prostsze po zalogowaniu :)

Przypomnij hasło

Nie masz konta? Zarejestruj się

Forgot your password?

Enter your account data and we will send you a link to reset your password.

Close
z

    Przetwarzamy pliki... jeszcze chwilka…