Do Projektu iAutomatyka dołączyli:

https://iautomatyka.pl/wp-content/uploads/2017/05/system-scada-flat-design.jpg

8+ Darmowe systemy wizualizacji SCADA


Lista darmowych systemów SCADA (Supervisor Control And Data Acquisition), które są całkowicie darmowe bądź posiadają pewne ograniczenia, które jednak pozwalają na użytkowanie i testy. Lista jest otwarta, co oznacza że można dodawać kolejne pozycje.

Dla początkujących automatyków, którzy gdzieś słyszeli skrót SCADA ale nie do końca to czują wyjaśniam czym że, ów system jest.

SCADA jest to oprogramowanie (system informatyczny), które zbiera informacje z obiektu (nadzoruje przebieg procesu technologicznego lub produkcyjnego) i wyświetla je na monitorach np. operatorów. To tak w skrócie. Informacje (dane) pochodzą z urządzeń takich jak sterowniki PLC, do których podłączone są czujniki i przetworniki pomiarowe. SCADA komunikuje się z tymi sterownikami, odczytując  stany z czujników i wartości pomiarowe z przetworników (np. wartość temperatury). Na podstawie tych danych w aplikacji SCADY możemy oglądać przebiegi wykresów, generować raporty, reagować na stany alarmowe i podejmować odpowiednie decyzje o dalszym przebiegu procesu.


DRIVERY – W każdym systemie SCADA spotkamy się z twierdzeniem DRIVER. Drivery są to sterowniki systemu SCADA, które pozwalają na komunikację z urządzeniami posiadającymi dane, np. PLC. Jeszcze prościej, są to „tłumacze” danych: SCADA rozumie dane z PLC a PLC rozumie pytania i rozkazy SCADY.

W zależności od producenta SCADY, kolejne drivery mogą być płatne. Np. Driver do sterowników SIEMENS, driver Modbus RTU, driver do PLC Mitsubishi.

TAGI – w systemach SCADA dane odczytane z urządzeń zapisywane są w bazie danych lub plikach np. arkuszach excel. Każda dana (np. stan czujnika lub wartość ciśnienia) posiada swój unikalny tag czyli symbol, po którym możemy się odwołać do danej zmiennej.

W systemach SCADA możemy spotkać się z ograniczeniem liczby tagów, czyli możliwych zdefiniowanych zmiennych, na bazie których opracujemy wizualizację SCADY. Inne nazwy tagów jakie możemy spotkać to rejestry, I/O, zmienne.

Grafiki do SCADA i HMI:

Wbrew pozorom, szata graficzna ekranu wizualizacji jest bardzo ważna. Klienta lub operatora nie interesują zaawansowane skrypty tylko to czy ekrany są ładne, przejrzyste i intuicyjne. Same napisy, lampki i przyciski to za mało aby stworzyć eleganckie ekrany wizualizacji. Konieczne jest wykorzystanie grafik, a przecież większość systemów SCADA i paneli HMI ma możliwość implementacji obrazów, więc czemu nie korzystać z tej funkcji. Po więcej zapraszamy przeczytać ten artykuł: Skąd brać grafiki do wizualizacji SCADA i paneli HMI?

Polecamy przy okazji zainteresować się: 

IGSS FREE50 to darmowa edycja flagowego IGSS V12 (wydana w marcu 2016), który jest w pełni funkcjonalnym systemem SCADA (brak ograniczenia czasowego). Darmowe oprogramowanie IGSS FREE50 również ma pełną funkcjonalność, ale ogranicza się do projektu składąjcego się z 50 obiektów. IGSS zawiera ponad 70 driverów do PLC. W każdej chwili można uaktualnić darmową wersję SCADA do systemu komercyjnego.

Pełną wersję systemu IGSS V12 można uruchomić w trybie demo, który pozwala na monitorowanie 1000 zmiennych, ale tylko przez godzinę. Później należy zrestartować system.

2. SCADA PROMOTIC

Aplikację PROMOTIC o wielkości nie przekraczającej 30 zmiennych oraz 10 paneli graficznych można bez klucza licencyjnego stosować bez ograniczenia czasu.

3. Darmowe (tanie) oprogramowanie RAPIDSCADA

Rapid SCADA do niedawna było w pełni funkcjonalnym darmowym oprogramowaniem SCADY. Twórcy wprowadzili drobne opłaty za pośrednictwem PayPal w zamian za poszczególne moduły. Na stronie rapidscada.org można zalogować się do demo i zobaczyć jak prezentuje się system. Jeśli ktoś szuka taniego rozwiązania to można się tym oprogramowaniem zainteresować, ponieważ całość prezentuje się przyzwoicie. Wersje próbne można ściągnąć za darmo.

4. WinLog Lite – darmowa SCADA przez 15 minut

 

WinLog Lite to darmowa wersja oprogramowania SCADA z WinLog Pro , który umożliwia tworzenie wizualizacji z dostępem przez przeglądarkę internetową. Oprogramowanie wyłącza po 15 minutach próbkowanie tagów ale możne je ponownie uruchomić ręcznie.

5. VTSCADA LIGHT do 50 zmiennych

Rozwijana od 1986 roku SCADA, która oprócz klasycznych funkcji ma możliwość integracji z mapą oraz urządzeniem Microsoft HoloLens (innowacyjne gogle z monitorem).

6. ADVANCED HMI

Paczka skryptów bazująca na .NET Framework pozwalająca na zbudowanie SCADY w VISUAL STUDIO.
Opcje i drivery:
– Allen Bradley DF1 RS232 Driver
– Allen Bradley Ethernet/IP Driver for SLC,MicroLogix, PLC5, ControlLogix, and –
– CompactLogix
– Beckhof TwinCAT Driver, ModbusTCP and ModbusRTU drivers
– Omron Drivers
– Drivers are accessible via VB or C# code
– Współpraca z Visual Studio Community Edition
– Tested on Mono on Linux (except OPC and serial drivers)
– współpraca z Raspberry Pi

7. Mango Automation SCADA

Darmowa SCADA do użytku niekomercyjnego. Ograniczenie do 300 zmiennych.


8. SCADA LTS

Żródło: http://scada-lts.org/

SCADA LTS to przykład otwartego oprogramowania, a pliki źródłowe można znaleźć na platformie GitHub.

SCADA LTS jest wieloplatformowym systemem, który może być wykorzystywany zarówno w dużych instytucjach przemysłowych np. oczyszczalnie ścieków jak i przez inżynierów- pasjonatów.

Ten system informatyczny posiada niezwykle intuicyjny interfejs dostosowany do indywidualnych potrzeb każdego użytkownika. Wyposażony jest w wiele przydatnych funkcjonalności takich jak: możliwość programowego sprawdzenia wartości parametrów oraz przebiegu ich zmian. Użycie SCADA LTS umożliwia również wykorzystanie własnych algorytmów w celu zgłaszania eventów. Dzięki nim uruchamia się konkretne działania, jak wykonywanie skryptu czy wysyłanie wiadomości.
SCDA LTS nie posiada żadnych ograniczeń co do ilości punktów pomiarowych lub innych elementów.

https://www.facebook.com/ScadaLTS/
https://github.com/SCADA-LTS/Scada-LTS/tree/develop-sdtabilit



Utworzono: / Kategoria:
  • Autor: Marcin Faszczewski • iAutomatyka.pl
  • Redaktor naczelny w iAutomatyka.pl. Założyłem blog i portal iAutomatyka.pl aby wspólnie z Automatykami, Firmami i Integratorami publikować i szerzyć informacje związane z automatyką.  Nazywamy to Projektem iAutomatyka! Od artykułów wyjaśniających zasady w świecie automatyki po wpisy informacyjne z wydarzeniami firm. Zapraszam Automatyków do założenia bezpłatnego konta i publikowania artykułów o automatyce razem z nami. Zapraszam też firmy do założenia profilu i umieszczenia swojej działalności w katalogu i na mapie automatyki jak i publikowania artykułów wśród społeczeństwa automatyków.
  • Profil Autora
  • https://iautomatyka.pl/

Reklama

Newsletter

Zapisz się i jako pierwszy otrzymuj nowości!



PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ



NAJNOWSZE PUBLIKACJE OD UŻYTKOWNIKÓW I FIRM

Reklama



POLECANE FIRMY I PRODUKTY