iAutomatyka.pl http://iautomatyka.pl iAutomatyka - innowacyjny portal z branży automatyki przemysłowej. Katalog firm, produktów, usług, wydarzeń i szkoleń. Oferty pracy dla automatyków. Profesjonalne recenzje i testy urządzeń. Aktualności, baza merytorycznej wiedzy oraz projekt skierowany specjalnie do integratorów. Dołącz do nas! Mon, 19 Feb 2018 18:11:08 +0000 pl-PL hourly 1 http://iautomatyka.pl/wp-content/uploads/2017/09/cropped-ICON-iAutomatyka.pl-512-1-32x32.png iAutomatyka.pl http://iautomatyka.pl 32 32 101383742 Promocja na wyłączniki instalacyjne BHW-T (nadprądowe i różnicowe) od Mitsubishi Electric http://iautomatyka.pl/promocja-wylaczniki-instalacyjne-bhw-t-nadpradowe-roznicowe-mitsubishi-electric/ http://iautomatyka.pl/promocja-wylaczniki-instalacyjne-bhw-t-nadpradowe-roznicowe-mitsubishi-electric/#comments Fri, 16 Feb 2018 11:18:36 +0000 http://iautomatyka.pl/?p=29018

Zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą na porażająco niskie ceny wyłączników instalacyjnych serii BHW-T10.

Główne trzy wyróżniające cechy wyłączników instalacyjnych BHW-T:

 • wysoka zwarciowa zdolność łączeniowa 10kA
 • możliwość zasilania zbiorczego z obu stron wyłącznika
 • funkcjonalna konstrukcja ułatwiająca znakowanie obwodów

W celu składania zamówień skorzystaj z formularza lub kontaktu e-mail: mpl@mpl.mee.com

Artykuł Promocja na wyłączniki instalacyjne BHW-T (nadprądowe i różnicowe) od Mitsubishi Electric pochodzi z serwisu iAutomatyka.pl.

]]>
http://iautomatyka.pl/promocja-wylaczniki-instalacyjne-bhw-t-nadpradowe-roznicowe-mitsubishi-electric/feed/ 1 29018
Wykorzystanie falowników obniża koszty automatyzacji w firmie IMBS http://iautomatyka.pl/naped-falownika-obniza-koszty-automatyzacji-firmie-imbs/ http://iautomatyka.pl/naped-falownika-obniza-koszty-automatyzacji-firmie-imbs/#respond Thu, 15 Feb 2018 00:08:50 +0000 http://iautomatyka.pl/?p=27812

Zastosowanie falowników w miejsce serwomechanizmów spowodowało obniżenie kosztu uniwersalnych maszyn do napełniania butelek. Napełniacze butelek i worków z elektroniczną regulacją poziomu napełnienia oferują istotne korzyści w porównaniu z maszynami regulowanymi ręcznie, jednak ich dotychczasowy, wysoki koszt ograniczył pole możliwego zastosowania. W najnowszych maszynach firmy IMSB falowniki firmy Eaton zastępują kosztowny system napełniania sterowany serwonapędami, dzięki czemu te nowatorskie maszyny są znacznie tańsze.

IMSB jest obecnie częścią Grupy Aetna, światowego lidera w dziedzinie projektowania i produkcji urządzeń pakujących. Grupa ta specjalizuje się w rozwiązaniach typu „end-of-line” (koniec linii produkcyjnej). Posiada siedem oddziałów na całym świecie oraz sześć zakładów produkcyjnych, w tym jeden w Brazylii, gdzie produkowane są urządzenia IMSB. Grupa Aetna jest obecna w ponad 120 krajach co daje możliwość bezpośredniego kontaktu z klientami niezależnie od lokalizacji, a także opracowywaniem rozwiązań dostosowanych do indywidualnych potrzeb, które rzetelnie spełnią wymagania w dobrej cenie.

Firma IMSB specjalizuje się w projektowaniu i produkcji urządzeń, które obejmują urządzenia do płukania, napełniania i zamykania butelek. Oprócz produktów standardowych, oferuje również rozwiązania dostosowane do indywidualnych potrzeb klientów z branży spożywczej, farmaceutycznej, opieki domowej i innych.

Automatyzacja w przystępnej cenie

Ze względu na często wprowadzane zmiany rozmiarów i formatów opakowań, elastyczność staje się coraz bardziej kluczowym wymogiem dla urządzeń produkcyjnych. W przypadku maszyn do napełniania butelek, takich jak produkowane przez IMSB, użytkownicy końcowi chcą mieć możliwość szybkiej i wygodnej zmiany poziomu napełnienia w celu jej dostosowania do różnych rozmiarów butelek.

Maszyny z ręczną regulacją pozwalają na takie zmiany, jednak ustawienie nowego poziomu napełnienia może zająć nawet godzinę, co w nowoczesnych, szybkozmiennych procesach technologicznych jest nie do zaakceptowania. Elektroniczna regulacja stanowi rozwiązanie tego problemu, jednak do tej pory konieczne było stosowanie kosztownych systemów opartych o serwonapędy tak, aby uzyskać wymaganą dokładność bez negatywnego wpływu na wydajność maszyny.

Firma IMSB zauważyła na rynku zainteresowanie maszynami napełniającymi z elektroniczną regulacją poziomu, o ile ich koszty zostaną zbliżone do kosztów maszyn z sterowaniem ręcznym. Wyzwaniem było zatem opracowanie innowacyjnego systemu, które umożliwiłby takie rozwiązanie.

Przejście od serwonapędów do falowników

W systemie napełniania butelek firmy IMSB, poziom płynu dozowanego do każdej butelki a także natężenie przepływu jest kontrolowane przez system zaworów krzywkowych, jak pokazano na zdjęciu. Krzywka musi obrócić się do dokładnie określonego położenia w przypadku każdej napełnianej butelki, a następnie powrócić do pozycji spoczynkowej zanim następna butelka dotrze do stacji napełniania. W przeszłości uważano, że jedynym sposobem pozycjonowania krzywki z odpowiednią szybkością i dokładnością  przy tego typu wymagających aplikacjach jest użycie serwomechanizmu i związanego z nim układu napędowego.

Kiedy inżynierowie techniki napędowej firmy Eaton zapoznali się z tym układem, w porozumieniu z zespołem IMSB szukającym bardziej opłacalnego rozwiązania, dokładnie przeanalizowali istniejące wymagania. Na podstawie przeprowadzonej analizy zaproponowano zastosowanie wysokowydajnego przemiennika częstotliwości PowerXL DA1 do sterowania krzywką, w połączeniu z optycznym enkoderem do ciągłego i precyzyjnego monitorowania jej położenia. Wybrano falownik serii DA1, ponieważ posiada wbudowane, zaawansowane algorytmy sterowania wektorowego, dzięki czemu jest w stanie zapewnić szybką reakcję i wymagany wysoki poziom dokładności.

Celem ułatwienia użytkownikowi końcowemu obsługę systemu, rozwiązanie uzupełniono o panel operatorski Eaton XV100, który łączy funkcje kolorowego panelu dotykowego HMI ze sterownikiem programowalnym (PLC) w jednym, kompaktowym i konkurencyjnym cenowo urządzeniu. Maksymalne uproszczenie okablowania maszyny uzyskano poprzez doprowadzenie sygnałów z enkodera i innych czujników montowanych na maszynie do XV100 za pomocą stacji rozproszonych wejść/wyjść serii XI/ON. Moduł XI/ON używany w enkoderze jest modułem szybkiego licznika o maksymalnej szybkości liczenia 100 kHz spełniający wymagania tej aplikacji.

Opracowane przez firmę IMSB oprogramowanie dla XV100, przyjmuje intuicyjne podejście oparte o receptury. Oznacza to, że operatorzy maszyn za pomocą kolorowego ekranu dotykowego HMI, po prostu wybierają przepis odpowiadający rodzajowi i wielkości używanej butelki. Następnie sterownik XV100 automatycznie ustawia tryb pracy zaworu napełniającego oraz optymalną prędkość posuwu dla przenośników wprowadzających i wyprowadzających, z których każdy sterowany jest falownikiem PowerXL DC1 firmy Eaton. Obecny układ oferuje 15 receptur (przepisów), natomiast system sterowania umożliwia rozbudowę o znacznie większą liczbę receptur, jeśli zajdzie taka potrzeba.

Podczas operacji napełniania panel XV100 stale monitoruje informacje otrzymywane z enkodera i w połączeniu z informacjami zawartymi w wybranym przepisie, wykorzystuje do obliczenia sygnału prędkości referencyjnej falownika DA1. Celem zapewnienia wymaganej prędkości pracy, sygnał ten jest przesyłany do falownika poprzez magistralę CANopen, wraz z sygnałami startu i zatrzymania.

Obliczanie sygnałów sterujących odbywa się w panelu XV100 za pomocą specjalnego bloku funkcyjnego stworzonego z wykorzystaniem oprogramowania CoDeSys. Blok ten został napisany przez inżynierów z firmy IMSB, którzy dzięki wsparciu technicznemu ekspertów ds. oprogramowania z firmy Eaton zaznajomili się z środowiskiem CoDeSys przy okazji tworzenia innych projektów.

Niesamowita precyzja i powtarzalność

Wyniki osiągane przez nowy system były zachwycające. Dokładność napełniania oceniono na podstawie kontroli wagi każdej z butelek. Przy dłuższym okresie kontrolnym wykazano dokładność systemu powyżej 99,5%. Wielokrotne testy operacji napełniania z łatwością spełniły rygorystyczne wymagania powtarzalności i niezawodności stawiane przez firmę.

Wyniki te uzyskano przy kosztach znacznie niższych niż w przypadku serwonapędowego systemu napełniania zapewniającego podobną wydajność. Dla użytkowników końcowych oznacza to, że mają możliwość nabycia maszyny z elektroniczną regulacją poziomu napełniania w cenie zbliżonej do maszyny regulowanej ręcznie. Maszyna niemal natychmiast przełącza się między wielkościami butelek, pozwalając na znacznie bardziej elastyczne działanie i lepsze świadczenie usług klientom.

Osmar Vieira, kierownik produkcji odpowiedzialny za elektrotechnikę w firmie IMSB podsumował: „Kiedy korzystaliśmy z serwonapędów, koszt automatyzacji był po prostu zbyt wysoki dla wielu potencjalnych użytkowników naszych maszyn. Firma Eaton zaoferowała jednak kompletne rozwiązanie w zakresie automatyzacji i napędów, które naprawdę zaskoczyło nas wszystkich pod względem wydajności i stosunku jakości do ceny. Jesteśmy tak bardzo zadowoleni, że znormalizujemy rozwiązanie firmy Eaton dla wszystkich przyszłych procesów produkcji naszych maszyn do napełniania”.

Komponenty automatyki firmy EATON są dostępne w sklepie: https://sklepiautomatyka.pl/

Artykuł Wykorzystanie falowników obniża koszty automatyzacji w firmie IMBS pochodzi z serwisu iAutomatyka.pl.

]]>
http://iautomatyka.pl/naped-falownika-obniza-koszty-automatyzacji-firmie-imbs/feed/ 0 27812
Robot i PLC Fatek – segregacja metal/plastik automat w ZSM Kraków http://iautomatyka.pl/robot-plc-fatek-segregacja-metal-plastik-automat-zsm-krakow/ http://iautomatyka.pl/robot-plc-fatek-segregacja-metal-plastik-automat-zsm-krakow/#respond Tue, 13 Feb 2018 18:34:04 +0000 http://iautomatyka.pl/?p=28823

Zajęcia z mechatroniki i moje najlepsze programowanie sterownika firmy Fatek. Robot sterowany przez sterownik PLC, porusza się dzięki silnikom jednofazowym oraz przekładniom, a wszystkie jego pozycje ustalają mikro-wyłączniki. Segregacja na zasadzie wykrycia metalu przez czujnik indukcyjny, magazyn pusty kontroluje również mikro-wyłącznik. Robot w zasadzie przeznaczony na złom ale dzięki szkole zyskał drugie życie i jest wspaniałym materiałem do treningu z programowania sterowników PLC.

https://youtu.be/R6fWMZ9bQ94

Pozdrawiam, 
Piotr Wójcik

Artykuł Robot i PLC Fatek – segregacja metal/plastik automat w ZSM Kraków pochodzi z serwisu iAutomatyka.pl.

]]>
http://iautomatyka.pl/robot-plc-fatek-segregacja-metal-plastik-automat-zsm-krakow/feed/ 0 28823
ACOPOStrak – elastyczny system transportu wewnętrznego i inteligentne sterowanie ruchem http://iautomatyka.pl/acopostrak-elastyczny-system-transportu-wewnetrznego-inteligentne-sterowanie-ruchem/ Tue, 13 Feb 2018 10:48:44 +0000 http://iautomatyka.pl/?p=28753

ACOPOStrak to rewolucja w dziedzinie produkcji adaptacyjnej, reprezentuje nową generację inteligentnych, elastycznych systemów transportowych. Unikalna konstrukcja systemu zapewnia kluczowe korzyści technologiczne w zakresie produkcji adaptacyjnej; pozwala efektywnie produkować niewielkie partie wyrobów bez utraty korzyści wynikających z wyższych marż, typowych dla produktów spersonalizowanych. Zapraszamy do zapoznania się z poniższym filmem ale również do pełnej prezentacji tej technologii na stronie B&R Automation.

https://www.youtube.com/watch?v=NDT0cJW6vEw&feature=youtu.be

Cyfrową transformacją zakładu można teraz objąć także sterowanie ruchem i konstrukcję mechaniczną wyrobów. Najważniejsze korzyści, jakie daje inteligentne sterowanie ruchem w zakładzie to: maksymalna dyspozycyjność, szybki transport i pozycjonowanie, szybkie przezbrajanie, odporność na awarie i wysoka jakość. ACOPOStrak zwiększa ogólną efektywność sprzętu (OEE), zwielokrotnia zwrot z inwestycji (ROI) oraz skraca czas potrzebny na wprowadzenie produktu na rynek (TTM).

Szybkie elementy przekierowujące

Wyjątkowo szybkie elementy przekierowujący (divertery) ACOPOStrak przestawiają wózki jednego obwodu torów na inny przy pełnej prędkości produkcyjnej.  Otwiera to zupełnie nowe możliwości w zakresie zwiększania elastyczności i szybkości działania systemów produkcyjnych.

Elementy przekierowujące ACOPOStrak ułatwiają dzielenie i scalanie strumieni wyrobów. Dzięki w pełni elektronicznemu sterowaniu nie zużywają się i nie wymagają konserwacji.

Najważniejsze cechy

 • W pełni elektroniczna technologia elementów przekierowujących
 • Całkowity brak zużycia
 • Podział i łączenie strumieni produktów przy pełnej prędkości

Maksymalna wydajność

 • Komponowanie własnych zestawów w czasie rzeczywistym Elementy przekierowujące ACOPOStrak pozwalają grupować produkty w niestandardowe zestawy – np. w sześciopaki różnych napojów – w czasie rzeczywistym i bez konieczności przełączania.
 • Maksymalnie szybka produkcjaElementy przekierowujące (divertery) przełączają wózki z jednego toru na inny – niezawodnie, przy pełnej prędkości i bez uszczerbku na wydajności.
 • Sortowanie w locieElementy przekierowujące (divertery) ACOPOStrak umożliwiają wyselekcjonowanie pojedynczych wadliwych produktów natychmiast po ich zidentyfikowaniu, co zapobiega powstawaniu odpadów w toku dalszego przetwarzania. Stwarza to nowe możliwości efektywnego gospodarowania zasobami i zwiększa wskaźnik ogólnej efektywności sprzętu (OEE).

Możliwość wymiany wózków podczas pracy

Wózki ACOPOStrak można wymieniać w trakcie pracy, w kilka sekund – bez użycia narzędzi – co zapewnia niespotykaną dotąd dyspozycyjność urządzeń. Aby przełączyć produkty, operator po prostu umieszcza koła nowego wózka na prowadnicach, a stałe magnesy utrzymują go w odpowiednim położeniu. Wystarczy do układu dołączyć tor serwisowy, a przezbrajanie i serwis będzie można przeprowadzać bez jakichkolwiek przestojów.

Produkcja równoległa

Strumień wyrobów można podzielić, przepuścić przez wiele stanowisk przetwarzania, po czym ponownie scalać. Procesy o znaczeniu krytycznym są przyspieszane, w efekcie czasy cykli ulegają skróceniu, a wydajność wzrasta.

Optymalizacja ogólnej efektywności sprzętu (OEE) 

Oprócz elementów przekierowujących, ACOPOStrak zapewnia również inne funkcje, które pomagają zoptymalizować ogólną efektywność sprzętu (OEE).

 1. Inteligentne usuwanie usterek- Jeżeli wystąpi problem z jednym zaworem linii butelkującej, butelki po prostu nie są kierowane do takiego zaworu. W związku z tym wadliwy zawór nie przyczynia się do produkcji odpadów, a to znacząco wpływa na współczynnik jakości OEE.
 2. Wysoka dynamika - ACOPOStrak zapewnia przyspieszenie rzędu 5 g i maksymalne prędkości przekraczające 4 metry na sekundę. Wysoka wydajność systemu pozwala zwiększyć produktywność i zmaksymalizować zwrot z inwestycji.

Zyskowna produkcja masowa dostosowana do indywidualnych wymagań 

ACOPOStrak można elastycznie rozbudowywać poprzez dodanie modułów torów i stanowisk procesowych. To z kolei nadaje maszynie walor skalowalności pozwalającej dostosować się do zmian zapotrzebowania. Jednocześnie ACOPOStrak zapewnia większą wydajność na metr kwadratowy powierzchni maszyny i jest gwarantem wysokiej zyskowności nawet przy produkcji masowej dostosowanej do indywidualnych wymagań.

Możliwość dowolnego formowania torów

Twój własny układ ACOPOStrakUniwersalny system transportu ACOPOStrak zapewnia pełną swobodę projektowania: Segmenty toru umożliwiają dopasowanie układu do dostępnego miejsca i wymogów procesów. Wszystkie rodzaje otwartych i zamkniętych obwodów torów można w razie potrzeby rozmieścić na siatce. Rdzeniem systemu torów jest silnik liniowy, w skład którego wchodzą cztery typy segmentów modułowych: segment prosty, segment 45° i dwa segmenty 22,5° – jeden zakrzywiony w prawo, a drugi w lewo. Dzięki swej modułowej, elastycznej budowie, ACOPOStrak stanowi inspirację do tworzenia innowacyjnych konstrukcji maszyn, które dostosowują się do potrzeb procesów produkcyjnych.

Inteligentne oprogramowanie = krótszy czas wprowadzenia produktu na rynek

Zapewniamy szeroki zakres funkcji oprogramowania, dzięki którym ACOPOStrak jest gotowy do pracy przy minimalnym nakładzie czasu i wysiłku. Zaawansowane funkcje symulacji umożliwiają przetestowanie kodu aplikacji na wczesnym etapie opracowania, przed zastosowaniem go w rzeczywistych urządzeniach. Pozwala to znacznie skrócić czas programowania i szybciej uruchomić.

Najważniejsze cechy:

 • Intuicyjnie proste programowanie strumieni technologicznych
 • Wbudowany system unikania kolizji
 • Wizualizacja/symulacja 3D
 • Autonomiczne sterowanie ruchem wózków

Artykuł ACOPOStrak – elastyczny system transportu wewnętrznego i inteligentne sterowanie ruchem pochodzi z serwisu iAutomatyka.pl.

]]>
28753
Pobierz SEE Electrical i rysuj schematy elektryczne. Dodaj support i bliblioteki! http://iautomatyka.pl/pobierz-see-electrical-rysuj-schematy-elektryczne-dodaj-support-bliblioteki/ http://iautomatyka.pl/pobierz-see-electrical-rysuj-schematy-elektryczne-dodaj-support-bliblioteki/#respond Mon, 12 Feb 2018 12:50:22 +0000 http://iautomatyka.pl/?p=28682

O dokumentacji elektrycznej pisałem wielokrotnie i w różnych kontekstach. Jedno jest pewne, najważniejsze aby istniała. Lepiej jakby znajdowała się również w szafie elektrycznej obiektu. Najlepiej jakby była przygotowana czytelnie i profesjonalnie. Ale wierzcie mi na słowo, nie jest to takie proste.

W dużej mierze efekt końcowy zależy od umiejętności projektanta. Drugi główny element układanki to oprogramowanie wspomagające rysowanie schematów elektrycznych, co składa się na szereg innych zależności. Ważne aby oprogramowanie to było na prawdę wspomagające a nie przeciwnie. Mowa tu o funkcjach automatycznego uzupełniania, generowania czy wspomagania rysowania. Wszystko po to aby projekt zawierał jak najmniej błędów a jego tworzenie trwało jak najkrócej. Kolejna ważna sprawa to biblioteki z gotowymi symbolami i rysunkami urządzeń różnych producentów. Na koniec niewielu zdaje sobie sprawę przed wyborem oprogramowania jak ważny jest support ze strony producenta aby od ręki mieć odpowiedź na nurtujące nas pytanie, i nie tylko.

Chciałbym polecić Wam oprogramowanie SEE Electrical, na którym również nam zdarza się pracować (dokumentacja do kursu czytania schematów elektrycznych powstałą właśnie w tym programie). Oferuje go grupa IGE-XAO, której najmocniejsze atuty wymieniłem właściwie w poprzednim akapicie. Możecie się o tym sami przekonać w bardzo prosty sposób. Zaczynamy!

Pobierz wersję trial SEE Electrical z modułem 3D

I to mi się podoba! IGE-XAO bez zbędnych weryfikacji i czasów oczekiwania na link do pobrania plików instalacyjnych udostępniła swoje oprogramowanie do testowania po jednym klinięciu. Wystarczy wypełnić formularz, po czym pojawia się przycisk "DOWNLOAD". Klikamy i mamy. Proste? Proste!

Na stronie pobrania SEE Electrical z modułem 3D mamy dodatkowo spis filmów instruktażowych oraz przydatnych dokumentacji do pobrania, więc nie zostajemy z niczym. Możemy sami rozpocząć testowanie. W ostatnie zakładce znajduje się cennik - uwaga! możecie się pozytywnie zaskoczyć. Ceny licencji są bardzo atrakcyjne.

Co właściwie pobieramy?

Jest to wersja o pełnych możliwościach oprogramowania SEE Electrical V8R2 umożliwiająca narysowanie 3 schematów. Trial trwa 30 dni ale można go przedłużać do woli. Do oprogramowania pobieramy dodatek 3D, bezpłatne katalogi aparatury różnych producentów oraz możemy przejrzeć tutorial "Pierwsze kroki" - informacja jak to wszystko zrobić znajduje się tutaj, krok po kroku.

Support i biblioteki

Oprócz samego oprogramowania możecie liczyć na wsparcie producenta aby osiągną pełną pewność Waszych działań. Opieka serwisowa to nie tylko kontakt z supportem ale o wiele więcej. Cena usługi jest na tyle atrakcyjna, że nie wahałbym się czy ją wykupić (to tylko 20% ceny oprogramowania). Możemy sporo zyskać! Oto najważniejsze korzyści:

 • Będziesz miał stały dostęp do najnowszej wersji programu (subskrypcja).
 • Otrzymasz dostęp do strefy klienta z uaktualnieniami (subskrypcja), patchami, serwisem faq, filmikami, poradami, katalogami itd..
 • Dowiesz się o nowinkach i nieszablonowych ulepszeniach.
 • Otrzymasz pomoc, wsparcie techniczne w rozwiązywaniu zagadnień związanych z projektowaniem w SEE.
 • Dzięki technologii udostępniania komputera w internecie (netviewer), otrzymasz pomoc bezpośrednio na swoim komputerze.
 • Zyskasz pewność działania.
 • Projektowanie będzie zoptymalizowane.
 • Pobierzesz ciekawe symbole, widoki aparatów, sterowniki PLC ze strony dla klientów.
 • Pobierzesz symbole i kody katalogowe producentów z portalu WEB Catalog (wymagane wykupienie dostępu do portalu). WEB Catalog zawiera katalog aparatury elektrycznej oraz katalog symboli elektrycznych.
 • Jeśli nastąpi awaria klucza zabezpieczającego program, otrzymasz nowy.
 • Wpływasz na rozwój oprogramowania, przekazując nam uwagi i wnioski.
 • Odzyskasz uszkodzony projekt lub rysunek, jeśli baza danych będzie mogła być naprawiona.

Co jest z tego najistotniejsze? BIBLIOTEKI!

W ramach opieki serwisowej IGE-XAO daje dostęp do ogromnej biblioteki symboli, widoków aparatów, sterowników PLC wielu producentów! Szczegółowa lista ze stycznia 2018 znajduje się tutaj "Lista katalogów symboli dostępna w strefie klienta SEE Electrical",

A lista ta, zawiera wszystkich popularnych producentów i nie tylko:

ABB, ALLEN BRADLEY, APATOR, APLISENS, ASTRAADA, BALLUF, BANNER, BECKHOFF, BITNER, COMAP, CONTROL TECHNIQUES, CROUZET, DANFOSS, DEHN, EATON, ETI, EUCHNER, EURA DRIVES (HF INVERTER), FATEK, FESTO, FINDER, GENERAL ELECTRIC, HAGER, HONEYWELL, HELUKABEL, IMPOL, INVENTOR, JEAN MUELLER, KUBLER, LAPP KABEL, LEGRAND, LENZE, LG, LOVATO, MEANWELL, MITSUBISHI, NOVATEK-ELECTRO, OBO BETTERMANN, OMRON, PEPPERL+FUCHS, PHOENIX CONTACT, REER, RELPOL, RITTAL, SABUR, SCHNEIDER ELECTRIC, SCHRACK, SCHUNK, SEW EURODRIVE, SIBA, SICK, SIEMENS, SIMET, SN PROMET, SOCOMEC, TAMEL, TELE-FONIKA KABLE, TOSHIBA, TUBES, TURCK, TWERD, UESA, VIPA, WAGO, WIELAND.

Kogoś brakuje? Nie sądzę :)


.

Artykuł Pobierz SEE Electrical i rysuj schematy elektryczne. Dodaj support i bliblioteki! pochodzi z serwisu iAutomatyka.pl.

]]>
http://iautomatyka.pl/pobierz-see-electrical-rysuj-schematy-elektryczne-dodaj-support-bliblioteki/feed/ 0 28682
Gdy okazuje się, że maszyna nie jest już bezpieczna… http://iautomatyka.pl/okazuje-sie-ze-maszyna-juz-bezpieczna/ http://iautomatyka.pl/okazuje-sie-ze-maszyna-juz-bezpieczna/#comments Thu, 08 Feb 2018 08:00:44 +0000 http://iautomatyka.pl/?p=28487

Dzisiaj przedstawię wam sytuację z którą kiedyś spotkałem się osobiście. Historia będzie dotyczyć modernizacji maszyny do cięcia rur. Maszyna ta miała już swoje lata i dosyć przestarzałą konstrukcję. Posiadała ona jednostkę hydrauliczną, dzięki której miała ona możliwość prostego formowania ciętych rur, co jednak nigdy nie było wykorzystywane.  Ogólnie maszyna była bardzo prosta. Parę siłowników pneumatycznych, głowica tnąca z napędzającym ją silnikiem, oraz ta nieszczęsna jednostka hydrauliczna…

Niestety nigdzie nie znalazłem zdjęcia identycznej maszyny. Na stronie producenta (t-drill.fi) udało mi się jednak znaleźć podobną konstrukcję. Jest już trochę nowsza i nie posiada wspomnianej hydrauliki:

Od czego się zaczęło

Pewnego dnia pojawiła się koncepcja by „skrócić maszynę”. Silnik elektryczny, pompa, oraz zbiornik oleju miały zostać wycięte. Część maszyny w której następowało formowanie również została wycięta. Co dzięki temu osiągnięto? Po pierwsze, skrócono maszynę o 1/3 jej długości, co ma duże znaczenie, jeśli znajduje się na hali, gdzie brakuje już miejsca. Po drugie, zlikwidowano źródło hałasu i potencjalnych wycieków oleju hydraulicznego. Sama modernizacja nie spowodowała żadnych problemów. Zasada działania maszyny jest prosta, więc wycięcie tych części nie wpłynęło znacząco na resztę maszyny.

Problem pojawił się w momencie, gdy maszyna miała zostać dopuszczona do produkcji. Powiedzmy sobie szczerze -  wycięcie całej hydrauliki, to nie jest zwykła wymiana czujnika, lecz poważna modyfikacja maszyny. W związku z tym zlecona została walidacja bezpieczeństwa maszyny. Zewnętrzna firma miała zbadać, czy maszyna spełnia aktualne wymogi bezpieczeństwa. Wykrytych nieścisłości było wiele. Jedne mniejsze jak np. brak oznaczenia wyłącznika głównego, czy złe kolory przycisków, oraz jedną naprawdę poważną, która bezpośrednio zagrażała życiu operatora.

Gdzie leżał problem?

Za cięcie rur odpowiada głowica tnąca, przez którą przechodzą rurki. Znajduje się na niej jedna rolka tnąca, oraz po przeciwległej stronie rolka podtrzymująca rurkę. Głowica, poprzez silnik elektryczny wprawiana jest w ruch obrotowy. Obraca się ona cały czas, a specjalny mechanizm dociska rolki do rurki powodując jej nacinanie. Przed kontaktem z tymi wirującymi elementami, operatora zabezpieczała tylko przesuwna osłona z najprostszym wyłącznikiem krańcowym. Operator miał możliwość otwarcia jej w dowolnym momencie co  wyłączało silnik obracający głowicą, lecz jej moment bezwładności powodował, że kręciła się ona jeszcze przez długi czas po odcięciu zasilania. Możliwość kontaktu z wirującymi elementami była brana pod uwagę jako przyczyna ewentualnego wypadku.

Działanie całego mechanizmu można podejrzeć na tym filmiku (od 2:20):

https://youtu.be/f-3W1XQuOdY?t=2m20s

Modyfikowana maszyna była większa. Film przedstawia maszynę ze zdjęcia powyżej. Sam mechanizm cięcia i odrywania rurki jest jednak identyczny.

Rozwiązanie problemu

Najprostszym w zastosowaniu rozwiązaniem, okazało się wykorzystanie modułu kontroli bezruchu. Ciekawe ile osób z was słyszało o czymś takim, bo dla mnie była to nowość. Moduły te wykorzystują fakt, że silnik może pracować jako prądnica. Ruch osi silnika powoduje indukowanie się napięcia, które wykrywane jest przez taki moduł. Do modyfikacji zastosowaliśmy konstrukcję Siemns'a - 3TK2810

Osobiście jest zachwycony tym rozwiązaniem. Pomiar napięcia szczątkowego na uzwojeniach silnika jest na tyle dokładny, że wystarczy obrócić ośką o dosłownie kilkanaście stopni, by moduł to wykrył.

Sam moduł oczywiście nie wystarczy. Może on nas informować o obrocie głowicy, ale coś z tą informacją trzeba zrobić. Oryginalny krańcowy wyłącznik bezpieczeństwa znajdujący się na osłonie został wymieniony na taki, który posiada w sobie elektrozamek. Jego styki podłączyliśmy dokładnie w ten sam sposób jak tego, który był tam oryginalnie. Jedyną różnicą jest właśnie ten zamek.

By otworzyć taką krańcówkę, trzeba podać napięcie na znajdującą się w środku cewkę. Wyjście z naszego modułu podłączamy pod taki zamek i dzięki temu otwarcie osłony możliwe jest tylko i wyłącznie wtedy, gdy głowica stoi w bezruchu. A co jeśli maszyna będzie wyłączona, lub jeśli z jakiś powodów stracimy zasilanie tej cewki? Wtedy nie otworzymy maszyny. Producent zabezpieczył nas przed takim faktem, wyposażając swój produkt w dodatkowy kluczyk. Wystarczy go włożyć i przekręcić, a rygiel zostanie zwolniony.

Przykład aplikacji modułu bezruchu, można znaleźć w dokumentacji Siemens'a:

Samo podłączenie jest banalnie proste. Najważniejszą kwestią o której trzeba pamiętać jest to, by moduł włączyć za stycznikami silnika. Niby oczywiste, ale ludzie robią różne rzeczy ;)

Taki komplet dodatkowego modułu i odpowiedniego wyłącznika osłony, zabezpieczył już dostatecznie naszą maszynę. Osłonę można otworzyć tylko wtedy, gdy napęd zostanie wyłączony, a sama głowica zatrzyma się całkowicie. Przy otwartej osłonie maszyna oczywiście nie ruszy. To zapewnia już moduł, który znajdował się na maszynie oryginalnie. Aktualnie jesteśmy w trakcie modyfikacji także pozostałych maszyn tego typu, znajdujących się na naszym zakładzie, bo niebezpieczeństwo jest duże, a rutyna potrafi zgubić nawet doświadczonego operatora

Na koniec jeszcze taka konkluzja. Modyfikacja układu bezpieczeństwa nastąpiłam tylko dlatego, że mocno zaingerowaliśmy w konstrukcję maszyny i musieliśmy ocenić poziom bezpieczeństwa po tych modyfikacjach. Problem tylko w tym, że żaden z tych elementów nie był przez nas modyfikowany. Maszyny mają taki poziom bezpieczeństwa już przy opuszczaniu fabryki producenta. Ale o ile przy starych konstrukcjach mogę to zrozumieć – panowały wtedy inne przepisy, o tyle przy nowych konstrukcjach nie jest to dla mnie zrozumiałe. Dlaczego producent nie dba o bezpieczeństwa? I dlaczego takie konstrukcje przechodzą odbiory u klienta końcowego?

Pozdrawiam

Rafał Lelito

Artykuł Gdy okazuje się, że maszyna nie jest już bezpieczna… pochodzi z serwisu iAutomatyka.pl.

]]>
http://iautomatyka.pl/okazuje-sie-ze-maszyna-juz-bezpieczna/feed/ 2 28487
Rusza program „Inżynierki 4.0” dla studentek uczelni technicznych http://iautomatyka.pl/rusza-program-inzynierki-4-0-dla-studentek-uczelni-technicznych/ http://iautomatyka.pl/rusza-program-inzynierki-4-0-dla-studentek-uczelni-technicznych/#respond Thu, 08 Feb 2018 07:52:20 +0000 http://iautomatyka.pl/?p=28453

Kierujemy do studentek uczelni technicznych specjalny program mający na celu zwiększenie ich kompetencji cyfrowych w obszarze Industry 4.0. W ramach projektu „Inżynierki 4.0”, którego patronem jest Fundacja Edukacyjna Perspektywy, przygotowane zostały warsztaty prowadzone przez ekspertów od technologii przemysłowej, finansów w przemyśle i komunikacji.

Więcej informacji i rejestracja do programu: www.siemens.pl/inzynierki4-0

Artykuł Rusza program „Inżynierki 4.0” dla studentek uczelni technicznych pochodzi z serwisu iAutomatyka.pl.

]]>
http://iautomatyka.pl/rusza-program-inzynierki-4-0-dla-studentek-uczelni-technicznych/feed/ 0 28453
Roboty w akcji – Volkswagen Golf Mk7 w fabryce w Wolfdburgu http://iautomatyka.pl/roboty-akcji-volkswagen-golf-mk7-fabryce-wolfdburgu/ http://iautomatyka.pl/roboty-akcji-volkswagen-golf-mk7-fabryce-wolfdburgu/#respond Wed, 07 Feb 2018 12:00:43 +0000 http://iautomatyka.pl/?p=28350

Sprawdź jak działa zrobotyzowana linia produkcyjna aut w niemieckim koncernie motoryzacyjnym z siedzibą w Wolfsburgu. W filmie zobaczymy jak sprawnie i z gracja działają roboty tworząc siódmą generację osobowego samochodu kompaktowego - Volkswagen Golf.

Przemkniemy przez całą produkcję i obejrzymy imponującą pracę ponad 10 robotów FANUC oraz KUKA w jednym czasie, każdy z nich odpowiada za co innego rozpoczynając od pobóru komponentów auta, gięcie założonego kształtu, obróbkę spawaniem, po łączenie elementów w jedną spójną całość. Oczywiście w całej produkcji, nie brakuje ludzi: operatorów maszyn, programistów, osób od sprawdzenia jakości, diagnostów jak i działu odpowiadającego za transport.

https://www.youtube.com/watch?v=3H1c_6_AxrQ

Artykuł Roboty w akcji – Volkswagen Golf Mk7 w fabryce w Wolfdburgu pochodzi z serwisu iAutomatyka.pl.

]]>
http://iautomatyka.pl/roboty-akcji-volkswagen-golf-mk7-fabryce-wolfdburgu/feed/ 0 28350
Kurs o przemiennikach częstotliwości Mitsubishi Electric http://iautomatyka.pl/kurs-o-przemiennikach-czestotliwosci-mitsubishi-electric/ http://iautomatyka.pl/kurs-o-przemiennikach-czestotliwosci-mitsubishi-electric/#comments Mon, 05 Feb 2018 18:30:01 +0000 http://iautomatyka.pl/?p=28307

"Twój pierwszy inwerter". Tak zatytułowany został cykl kursów wideo przygotowanych przez firmę Mitsubishi Electric. Dotyczy on zasad podłączenia, skonfigurowania i użytkowania przemienników częstotliwości tej firmy. Są to umiejętności, które powinien nabyć każdy nowy użytkownik przed przystąpieniem do pracy z takimi urządzeniami. Kurs polecam każdemu, bez względu na to jakich inwerterów stosuje ponieważ jest w nim bardzo wiele ogólnej wiedzy.

Ale może zacznijmy inaczej...

Czy zdawałeś sobie sprawę, że cały otaczający Nas świat wypełniony jest urządzeniami napędzanymi przez silniki elektryczne? Zaczynając od pralek, odkurzaczy, klimatyzatorów, wiatraków przez maszyny tokarskie, szlifierki a na pociągach, tramwajach, samochodach czy łodziach podwodnych kończąc. Wszystkie one (i nie tylko) napędzane są właśnie takimi silnikami. W fabrykach silniki elektryczne stosowane są do napędu różnych maszyn produkcyjnych czy przenośników. Różne zastosowania stawiają konkretne wymagania. Przykładowo przenośniki muszą transportować produkt z ściśle określoną prędkością adaptującą się do sytuacji panującej w danym momencie.

Zatem co zapewnia możliwość płynnej regulacji prędkości obrotowej tych silników? Odpowiedź: są to przemienniki częstotliwości popularnie (aczkolwiek nie do końca poprawnie) nazywane falownikami. W tym kursie przedstawione zostały podstawy obsługi i sposobów postępowania z przemiennikami częstotliwości firmy Mitsubishi Electric. Do prezentacji użyty został przemiennik częstotliwości ogólnego przeznaczenia serii FR-E700 zasilanych jednofazowym bądź trójfazowym prądem przemiennym.

Kurs jest w języku angielskim (bardzo prostym i wyraźnym) ale to powinno tylko zachęcić Cię do oglądania! Dlaczego? Ponieważ nauczysz się wielu technicznych słówek, niezbędnych w zawodzie automatyka!

INTRO

Przed projektowaniem systemu należy koniecznie zapoznać się z dostępnymi instrukcjami obsługi urządzenia aby zapewnić bezpieczeństwo sobie, osobom postronnym jak i zapobiec ewentualnemu uszkodzeniu sprzętu.  Przedstawione podstawowe zasady bezpieczeństwa:

- nie dotykać terminala połączeń elektrycznych gdy włączone jest zasilanie, aby zapobiec porażeniu prądem
- przed otwarciem pokrywy, wyłączyć zasilanie
- uważać na poruszające się części maszyn

https://youtu.be/MskZqocwC8Q?list=PL6vnHuigEs_IOd4cKnGZhZ5ui0m5CW9Sz

Lekcja 1. Czym jest przemiennik częstotliwości?

Lekcja pierwsza ukazuje różnice w działaniu podajnika taśmowego w przypadku zastosowania falownika i bez niego. Wyjaśniony został aspekt możliwości regulacji przyśpieszenia, zatrzymania oraz docelowej prędkości obrotowej silnika w sposób umożliwiający kontrolowane przemieszczanie produktu. Czyż nie jest to wygodne??

https://youtu.be/q4-0jOvMuPg?list=PL6vnHuigEs_IOd4cKnGZhZ5ui0m5CW9Sz

Lekcja 2. Częstotliwość napięcia zasilającego a prędkość obrotowa

Przemienniki działają w oparciu o modulację częstotliwości napięcia zasilającego odpowiednio zmieniając prędkość obrotową.  Sposób, w jaki to się odbywa został przedstawiony na wideo.

https://youtu.be/Ru07kioFr14?list=PL6vnHuigEs_IOd4cKnGZhZ5ui0m5CW9Sz

Lekcja 3. Budowa i przykład zastosowania przemiennika częstotliwości

Falownik zbudowany jest z trzech podstawowych elementów:
- przetwornika zajmującego się zamianą prądu przemiennego na stały
- falownika modulującego prąd przemienny za pomocą impulsów prądu stałego
- obwodu sterującego kontrolującego parametry regulacji

Przykładem zastosowania może być wentylator, który przez regulację prędkości obrotowej dostosowuje strumień powietrza do potrzeb. Płynna regulacja pozwala na zaoszczędzenie energii a jednocześnie jest wygodna w obsłudze.

https://youtu.be/6bPhAHe-37U?list=PL6vnHuigEs_IOd4cKnGZhZ5ui0m5CW9Sz

Lekcja 4. Podłączenie okablowania, obsługa urządzenia

Prezentowany przemiennik FR-E700 ma bardzo prosty design. Panel operatorski oraz złącze USB umożliwiają obsługę urządzenia. Bezpieczeństwo operatora zapewniają odpowiednio zaprojektowane pokrywy. Rozpatrywany falownik umożliwia dwa rodzaje podłączeń sieci zasilającej. Dwuprzewodowe podłączenie sieci jednofazowej oraz trzy przewodowe podłączenie sieci trójfazowej. Oba rodzaje podłączeń ze wskazaniem konkretnych zacisków oraz zacisków silnika elektrycznego zostały szczegółowo pokazane.

https://youtu.be/w10qzxj14xY?list=PL6vnHuigEs_IOd4cKnGZhZ5ui0m5CW9Sz

Lekcja 5. Panel operatorski

Lekcja zawiera opis zasad posługiwania się panelem operatorskim. W skład panelu wchodzą:

- wyświetlacz umożliwiający wyświetlenie wartości aktualnej częstotliwości wyjściowej bądź parametrów konfiguracyjnych.
- pokrętło "M Dial" pozwalające na łatwą zmianę wartości żądanych parametrów
- przyciski pozwalające na uruchomienie, zatrzymanie, resetowanie, konfigurowanie czy zmianę trybu pracy przemiennika częstotliwości
- diody sygnalizujące obecny stan pracy falownika

Dodatkowo pokazane zostały tryby pracy falownika:

- PU - tryb pracy manualnej z wykorzystaniem ustawień na panelu operatorskim
- External - tryb pracy bazujący na sygnałach zewnętrznych doprowadzonych do falownika
- External/PU - tryb pracy łączący kombinację dwóch poprzednich trybów
- Network - tryb pracy wykorzystujący komunikację RS-485 do pobrania sygnałów sterujących od innych urządzeń

https://youtu.be/xIs8M40K8fk?list=PL6vnHuigEs_IOd4cKnGZhZ5ui0m5CW9Sz

Lekcja 6. Parametry pracy w trybie manualnym

Tryb manualny umożliwia ręczne ustawienie parametrów konfiguracyjnych za pomocą panelu operatorskiego. Rodzaj i typ parametrów może różnić się w zależności od danego typu falownika. Przedstawiono także funkcję resetowania wartości parametrów urządzenia. Po zresetowaniu parametry przyjmują wartości domyślne co pozwala szybko uruchomić silnik elektryczny wprowadzając tylko najważniejsze ustawienia. Zarazem pokazano skąd należy pobrać i jak wprowadzić podstawowe parametry pracy falownika współpracującego z zadanym silnikiem elektrycznym.

https://youtu.be/04o1C0RSdpM?list=PL6vnHuigEs_IOd4cKnGZhZ5ui0m5CW9Sz

Lekcja 7. Zastosowanie praktyczne

Lekcja szczegółowo ukazuje jak należy postępować przy ustawieniu parametru górnej granicy częstotliwości wyjściowej. Podobnie zademonstrowano sposób wprowadzenia wartości parametrów czasu przyśpieszania (rozpędzania) i spowalniania (zatrzymywania) silnika elektrycznego oraz korzyści płynące z zastosowania tych funkcji na przykładzie podajnika taśmowego.

https://youtu.be/T2bSlD6zdB8?list=PL6vnHuigEs_IOd4cKnGZhZ5ui0m5CW9Sz

Lekcja 8. FR Configurator

"FR Configurator" to oprogramowanie przeznaczone na komputery PC ułatwiające zarządzanie parametrami pracy falownika. Komunikacja realizowana jest za pomocą interfejsu USB wbudowanego w przetwornik. Pokrótce omówione zostały poszczególne ekrany programu oferujące różne funkcje. Do uruchomienia konfiguratora niezbędne są: dysk instalacyjny, przewód USB oraz komputer z systemem operacyjnym Windows.

https://youtu.be/RUN1f1ZBuuo?list=PL6vnHuigEs_IOd4cKnGZhZ5ui0m5CW9Sz

Lekcja 9. Konfiguracja środowiska

Lekcja pokazuje jak należy postępować przy uruchamianiu i konfigurowaniu nowego projektu zawierającego specyficzne ustawienia danego przetwornika częstotliwości. Ukazane są kolejne ekrany kreatora projektu gdzie wprowadzane są niezbędne informacje.

https://youtu.be/2Vd5vbn3jnM?list=PL6vnHuigEs_IOd4cKnGZhZ5ui0m5CW9Sz

Lekcja 10. Praktyczne zastosowanie "FR Configurator"

Wideo pokazuje przykładowe instrukcje pozwalające na odczytanie aktualnych wartości parametrów nastawionych na falowniku, ustawieniu wartości domyślnych oraz zmianie wartości parametrów.

https://youtu.be/gBgJN_cIf9Y?list=PL6vnHuigEs_IOd4cKnGZhZ5ui0m5CW9Sz

Lekcja 11. - Środki ostrożności

W celu wydłużenia żywotności urządzenia, ograniczeniu ryzyka awarii lub zniszczenia producent zaleca zastosowanie odpowiednich środków bezpieczeństwa. Poza ogólnymi zaleceniami rodzaju złączy elektrycznych urządzenia mają swoje specyficzne wymagania dotyczące jego montażu w określonej pozycji lub pozostawienia wolnej przestrzeni pozwalającej na odprowadzenie ciepła.

https://youtu.be/Q7SMZB1eDOU?list=PL6vnHuigEs_IOd4cKnGZhZ5ui0m5CW9Sz

Lekcja 12. Błędy i odpowiednie działania naprawcze

Przemienniki częstotliwości firmy Mitsubishi Electric wyposażone są w system monitorowania parametrów pracy. Pozwala to na podjęcie odpowiednich działań w przypadku wystąpienia sytuacji niepowołanych. Wyróżnione są cztery grupy błędów:
- błąd (ozn. "Er"),
- ostrzeżenie (ozn. "TH"),
- drobna awaria (ozn. "Fn"),
- główna usterka (ozn. "E.FIn").

Wystąpienie błędu generuje konieczność podjęcia właściwej reakcji. Przedstawiono właściwą reakcję na przykładowy błąd "HOLd".

https://youtu.be/QFPzB-WIBug?list=PL6vnHuigEs_IOd4cKnGZhZ5ui0m5CW9Sz

Lekcja 13. Wykorzystanie zewnętrznych sygnałów sterujących

Falownik może zostać podłączony do wielu różnych urządzeń skąd będzie czerpać lub wysyłać sygnały np.: potencjometr lub wskaźnik analogowy. Takie urządzenia pozwalają na sterowanie czy odczyt parametrów pracy przemiennika bez potrzeby użycia wbudowanego panelu operatorskiego lub "na odległośc". Sposób ich podłączenia jest specyficzny dla każdego urządzenia, dlatego warto dokładnie się z nim zapoznać.  Poruszony został także temat przygotowania odpowiedniego okablowania zapewniającego bezpieczeństwo.

https://youtu.be/D_AguEQk9zI?list=PL6vnHuigEs_IOd4cKnGZhZ5ui0m5CW9Sz

Lekcja 14. Współpraca z innymi produktami Mitsubishi

Przemienniki częstotliwości firmy Mitsubishi mogą współpracować z innymi produktami tej firmy wspierającymi protokół FA, takimi jak panele HMI (oznaczane jako GOT - Graphic Operation Terminal) oraz sterowniki PLC. Te ostatnie umożliwiają monitorowanie stanu falownika jak i odczyt lub zmianę jego parametrów. Warto więc się z nimi zapoznać.

https://youtu.be/j7dDpEZm2as?list=PL6vnHuigEs_IOd4cKnGZhZ5ui0m5CW9Sz

Lekcja 15. Zakończenie

Firma Mitsubishi Electric oferuje całą gamę przemienników częstotliwości znajdującą zastosowanie w różnych dziedzinach przemysłu jako źródło napędu silników elektrycznych. Przyjazny sposób wprowadzania parametrów przy pomocy panelu operatorskiego czy programy "FR Configurator" pozwala na szybkie uruchamianie nowych urządzeń. Pulę zalet dopełnia wysoka kompatybilność z innymi urządzeniami tej firmy.

https://youtu.be/NwtPiIhzlYs?list=PL6vnHuigEs_IOd4cKnGZhZ5ui0m5CW9Sz

Dodatek 1. Podłączenie elektryczne

Dodatek zawiera szczegółowy opis w jaki sposób poprawnie podłączyć zewnętrzne komponenty inwertera takie jak: potencjometr, wskaźnik analogowy, stycznik, wyłącznik bezpieczeństwa czy silnik elektryczny.

https://youtu.be/mrB7vdze8b4?list=PL6vnHuigEs_IOd4cKnGZhZ5ui0m5CW9Sz

Dodatek 2. Podłączenie GOT z falownikiem

Dodatek zawiera przykład podłączenia GOT z falownikiem za pomocą interfejsu RS485. Zawiera także opis procesu konfiguracji obu urządzeń. Dla falownika może on zostać przeprowadzony z poziomu panelu operatorskiego lub programu "FR Configurator". Panel GOT konfigurowany jest za pomocą dedykowanego programu "GT Designer3".

https://youtu.be/wNjV4XUnepw?list=PL6vnHuigEs_IOd4cKnGZhZ5ui0m5CW9Sz

 

Artykuł powstał we współpracy z:

Mitsubishi Electric - Oddział w Polsce. Firma Mitsubishi Electric posiada 90 lat doświadczenia w zakresie dostarczania niezawodnych, wysokiej jakości innowacyjnych produktów w dziedzinie automatyki przemysłowej, produkcji, marketingu i sprzedaży urządzeń elektrycznych i elektronicznych. Programowalne sterowniki PLC, rozwiązania napędowe, roboty przemysłowe, panele dotykowe, wycinarki laserowe i sterownie CNC firmy Mitsubishi Electric zaliczają się do produktów najwydajniejszych na rynku i gwarantują sukcesy firmy już od ponad 30 lat.

Zobacz produkty automatyki i robotyki

Artykuł Kurs o przemiennikach częstotliwości Mitsubishi Electric pochodzi z serwisu iAutomatyka.pl.

]]>
http://iautomatyka.pl/kurs-o-przemiennikach-czestotliwosci-mitsubishi-electric/feed/ 1 28307
ProNet Plus – nowość w ofercie Estuna http://iautomatyka.pl/pronet-plus-nowosc-ofercie-estuna/ http://iautomatyka.pl/pronet-plus-nowosc-ofercie-estuna/#respond Fri, 02 Feb 2018 16:37:50 +0000 http://iautomatyka.pl/?p=27939

ProNet Plus – nowość w ofercie Estuna

Czym jest Pronet Plus

ProNet Plus to udoskonalona wersja serwonapędów oparta na serii ProNet. Napęd ten został zaprojektowany w taki sposób, aby szybko i bezproblemowo można nim zastąpić starsze wersje napędów  (ProNet-F / ProNet-A). Dzięki rozwojowi części sprzętowej i oprogramowania ProNet Plus może zaoferować lepszą wydajność, przy większej ilości funkcji.

 • Szeroki zakres mocy: 50 W ~ 5 kW
 • Zasilanie: 1AC / 3AC 200V, 3AC 400V
 • Różne protokoły komunikacyjne: Modbus, CANopen, EtherCAT(opcjonalnie)
 • Oznaczenie producenta ProNet-xxxG

Więcej informacji na naszej stronie internetowej: https://goo.gl/oZa2z3

Artykuł ProNet Plus – nowość w ofercie Estuna pochodzi z serwisu iAutomatyka.pl.

]]>
http://iautomatyka.pl/pronet-plus-nowosc-ofercie-estuna/feed/ 0 27939