Partnerzy portalu iAutomatyka.pl

ZOSTAŃ PARTNEREM PORTALU

Firma Johnson Controls to światowy lider w zakresie zróżnicowanych technologii i przemysłu świadczący usługi dla klientów w ponad 150 krajach. 170 000 naszych pracowników tworzy wysokiej jakości produkty, usługi i rozwiązania umożliwiające optymalizację wydajności energetycznej oraz obsługowej budynków.

Korporacja Mitsubishi Electric, posiadająca 90 lat doświadczenia w zakresie dostarczania niezawodnych, wysokiej jakości innowacyjnych produktów w dziedzinie automatyki przemysłowej, produkcji, marketingu i sprzedaży urządzeń elektrycznych i elektronicznych. Programowalne sterowniki PLC, rozwiązania napędowe, roboty przemysłowe, panele dotykowe, wycinarki laserowe i sterownie CNC firmy Mitsubishi Electric zaliczają się do produktów najwydajniejszych na rynku i gwarantują sukcesy firmy już od ponad 30 lat.

WAGO jest producentem urządzeń automatyki przemysłowej i budynkowej oraz systemów połączeń dla elektrotechniki i elektroniki. Powstanie w 1951 roku firmy WAGO było wyrazem przekonania o słuszności obranego kierunku i stworzyło podwaliny pod dalszy rozwój technologii. Z czasem stała się ona standardem na całym świecie i teraz nie sposób wyobrazić sobie nowoczesnej instalacji elektrycznej czy systemu automatycznego sterowania bez wyrobów WAGO.

Eaton Electric jest producentem najwyższej jakości automatyki przemysłowej, aparatury sygnalizacyjnej, łączeniowej, zabezpieczającej i instalacyjnej oraz systemów rozdziału energii niskiego napięcia. Międzynarodowe nagrody oraz certyfikaty są dowodem, iż produkty Eaton Electric odpowiadają najnowszym standardom bezpieczeństwa i wymaganiom jakości. Wszystkie nasze wyroby gwarantują długoletnie działanie.

Exact matches only
Szukaj w tytule
Search in content
Szukaj postów i artykułów
Search in pages
Szukaj w katalogu firm


Etyka Inżyniera.
5260 wyświetleń

 

Inż. Janusz E.snujący się po zakładzie spec od elektryki. Przepalone bezpieczniki zastępuje gwoździem a „zworki” wykonuje wykorzystując nieizolowany kawałek drutu.  Nasz elektryk w sumie nie tak dawno ukończył studia na politechnice. Mimo, że tak na prawdę przebimbał całą swoją edukację to uzyskał tytuł magistra… ale przede wszystkim inżyniera! Zaraz po studiach podjął się pracy w fachu i nabrał kupę doświadczenia ze szwagrem na budowach. Zanim się obejrzał, jakimś trafem miał ciepłą posadkę w zakładzie produkcyjnym.

Może i Janusz ma tytuł inżyniera ale czy jest inżynierem?

Jaki zatem powinien być inżynier? Jak powinien pracować specjalista? Wystarczy mieć doświadczenie? Na podstawie innych prac, dyskusji na forach oraz własnych obserwacjach i doświadczeniach postaram się odpowiedzieć na te pytania.

Zacznijmy od etyki zawodowej a brnijmy do etyki inżyniera. Na początku spróbujmy zdefiniować termin etyka zawodowa:

  • Etyka – postępowanie moralne danej grupy według norm.
  • Zawód – konieczność wykonywania obowiązku pracy i zdobywania środków do życia.  Do wykonywania zawodu niezbędne są kwalifikacje, zdobyte w wyniku kształcenia lub praktyki.

Zatem etyka zawodowa stanowi zbiór norm moralnych określających daną grupę, która wykonuje zawody o tej samej lub podobnej profesji. Etyka zawodowa stara się opisać wzór postępowania zawodu pod względem moralnym i etycznym, który spełnia określone normy.

Kolej na termin Inżynier. Jaka jest definicja? Zapytajmy Wikipedię:

11b96d4b0e19682a2bd41b82895dd98e

Inżynier – osoba, która ma umiejętności i wiedzę zdobytą w zakresie nauk inżynieryjnych i technicznych. Inżynier stosuje metody naukowe oraz naukowego punktu widzenia do rozwiązywania i analizowania problemów technicznych, w czym również pomaga mu jego wykształcenie. Praca inżyniera w znaczniej mierze jest umysłowa i kreatywna. Wymaga ona również umiejętności zarządzania„: wikipedia

Jakoś tak powierzchownie prawda? Szperając po internecie i ściągając kolejne książki z półek natrafiłem na opis inżyniera, który bardziej przypadł mi do gustu:

„Inżynier w oparciu o swoje gruntowne wykształcenie i praktykę zawodową jest zdolny do stosowania metod naukowych i naukowego punktu widzenia, do analizy i rozwiązywania problemów technicznych. Jest w stanie przyjąć odpowiedzialność za rozwijanie i stosowanie nauki i wiedzy inżynierskiej w szczególności w pracy badawczej, produkcji, nadzorowaniu, zarządzaniu oraz kształceniu inżynierów.
Praca jego jest w przeważającej części umysłowa i nieszablonowa, nie jest to praca umysłowa, której umiejętności nabywa się w drodze rutyny ani pracy fizycznej. Wymaga ona kierowania się własnym myśleniem i własnym sądem oraz umiejętnościami nadzorowania technicznej i administracyjnej pracy innych.

Wykształcenie i praktyka zawodowa inżyniera powinny dać mu szeroki pogląd na całość wiedzy technicznej, a zarazem gruntowną znajomość specyficznych zagadnień w swojej specjalności. Po zdobyciu odpowiedniego doświadczenia inżynier powinien być zdolny do dawania autoryzowanych wskazań technicznych i przejęcia odpowiedzialności za kierowanie ważnymi pracami w swojej gałęzi : Jan Hoser, Zawód i praca inżyniera, Ossolineum, Wrocław 1970

Powiedzmy że zdefiniowaliśmy w pewnym stopniu inżyniera. Ale w jaki sposób działa inżynier, na jakiej podstawie podejmuje niektóre decyzje, jak zaczyna i przede wszystkim jak kończy swoją pracę? Jakie jest to, nadzienie inżyniera ? Do uzyskania odpowiedzi przybliżyć może termin do którego brniemy od początku:

engineer_iautomatyka ETYKA INŻYNIERA

Etykę inżyniera można w skrócie opisać jako zbiór norm i reguł umożliwiający inżynierom wewnętrzną samodeterminację działalności technicznej i pracy zawodowej. To także czynnik oddziaływania środowiska społeczności inżynierskiej. W pewnym sensie etyka inżyniera ma charakter sumienia w wymiarze technicznym. Sumienie to prowadzi inżyniera w realizacji zadania od początku pojawienia się problemu do uzyskania pożądanego efektu.

Zbierzmy zatem wszystko w całość i spróbujmy wygenerować podsumowanie:

Etyka inżyniera, automatyka.

NORMY – wyznaczenie granic moralnych i reguł postępowania. W niektórych grupach inżynierów normy są określone przez kodeks. W rzeczywistości normy wyznacza środowisko, które składa się z profesjonalnej kadry inżynierów. Wraz z doświadczeniem wzrasta również świadomość istnienia norm. To czy przestrzegamy norm w dużej mierze zależy od nas. Normy mogą mieć wymiar globalny, czyli stosunek inżyniera do społeczeństwa czy środowiska. Mogą być też sprecyzowane do konkretnego zagadnienia danej profesji inżyniera.

POSTAWA –  morale inżyniera powinny być wysokie nie z założenia a w wyniku uzyskanej wiedzy i praktyki. Zazwyczaj inżynier jest osobą eksponowaną i często stanowiącą wzór do naśladowania. Działalność inżynierska jest sztuką. Dlatego dbałość o autorytet zawodu powinna cechować jego pracę a także wszelkie wystąpienia publiczne.

ZARZĄDZANIE – kiedy inżynier otrzyma jakiś problem do rozwiązania, to przed rozpoczęciem prac planuje jego rozwiązanie. Dobre zarządzanie swoją pracą pozwala na sprawne osiągnięcie celu, unikając przy tym chaosu i niepotrzebnych pomyłek. Rozpoczynając swoją pracę inżynier wie jakich narzędzi ma użyć, jakie musi pozyskać środki i jaki ma osiągnąć efekt.

ZMYSŁ TECHNICZNY – zmysł techniczny w pewnym stopniu można mieć wrodzony, ale w większej mierze zależy od tego zdobyta wiedza. Zmysł techniczny można określić jako intuicję inżyniera, która jest kształtowana w procesie jego edukacji oraz w późniejszym życiu zawodowym. To właśnie przedmioty ścisłe, takie jak Matematyka, Fizyka, Teoria Sterowania czy Elektrotechnika kształtują zmysł techniczny z samej ideii rozwiązywania zadań na tych przedmiotach. Większość zagadnień i teorii mogą się w życiu inżyniera nie przydać ale kształtują jego umysł w wymiarze techniki, co pozwala mu na sprawniejsze zarządzanie swoją pracą. Także jeśli jesteś jeszcze uczniem/studentem to bierz się do nauki!

ODPOWIEDZIALNOŚĆ – Profesjonalizm to nie tylko posiadanie kompetencji ściśle zawodowych i „sprawności technicznych”, to także uwzględnianie tzw. pierwiastka etycznego, zwłaszcza kierowania się poczuciem odpowiedzialności i posiadania umiejętności przewidywania skutków działania.

JAKOŚĆ – jakość pracy inżyniera od samego rozpoczęcia po osiągnięcie efektu końcowego powinna być przykładem i wyznaczaniem standardów. Jakość wykonanej pracy świadczy o profesjonalizmie inżyniera.

SZACUNEK – i pokora. Inżynier  powinien współpracować z otoczeniem z szacunkiem do osób i środowiska. Mimo większych kwalifikacji nie powinien się wywyższać i traktować kogokolwiek z pogardą. W pracy inżyniera często można spotkać się z krytyką. Opanowany inżynier słuszną krytykę przyjmie z pokorą i potraktuje jako lekcję, niesłuszną przemilczy. 

WIEDZA – bez fundamentalnej wiedzy na temat swojej profesji, inżynier nie będzie w stanie przestrzegać granic etyki zawodowej. Im większa wiedza i doświadczenie inżyniera tym większa świadomość moralna.

SAMODETERMINACJA – jedna z najważniejszych cech inżyniera. Inżynier nie poddaje się w realizacji zadania. Obejdzie problem z każdej strony aby uzyskać zamierzony efekt.

EFEKT KOŃCOWY – efekt końcowy jest podsumowaniem całej pracy inżyniera. Ocena inżyniera powstaje właśnie na podstawie efektu końcowego jego pracy. Często jest tak, że przebieg prac inżyniera może zostać niezauważony.

HR2

Pod pojęciem inżyniera skrywa się wiele ról. Inżynier jest nauczycielem, wynalazcą, ekspertem, menadżerem, technologiem i wiele innych. Od stanu przestrzegania norm i kodeksów etyki jaki reprezentują obecnie profesjonaliści w swej profesji, zależy jakie normy postępowania dominować będą w przyszłych pokoleniach.

 

Rzadko zdarza się, że inżynier traktuje swoją pracę tylko jako zawód. Często jest to związane z pasją i powołaniem. Jeżeli nie idziemy do pracy z obowiązku ale jest w tym wszystkim choć nuta pasji to przepracowanie 8 godzin wcale nie musi być męczące.

Bycie inżynierem wymaga rzetelnej i twardej pracy, przede wszystkim pracy nad sobą. Zadając sobie pytanie czy ja jestem inżynierem odpowiadam: To czy jesteś inżynierem zależy od zdobycia uznania oceniających.

22 października 2015 / Kategoria:
  • Autor: Marcin Faszczewski
  • Założyłem blog i portal iAutomatyka.pl aby publikować i szerzyć informacje związane z automatyką. Od artykułów wyjaśniających zasady w świecie automatyki po posty informacyjne z wydarzeniami firm. Zapraszam czytelników do założenia konta i publikowania postów o automatyce razem z nami. Zapraszam też firmy do założenia profilu i umieszczenia swojej działalności w katalogu i na mapie automatyki jak i publikowania postów wśród społeczeństwa automatyków.
  • Więcej wpisów
  • http://iautomatyka.pl/

Napisz komentarz

  • Pełna zgoda! Wielu mamy dziś niestety „papierowych inżynierów”.

Wszystko stanie się prostsze po zalogowaniu :)

Przypomnij hasło

Nie masz konta? Zarejestruj się

Forgot your password?

Enter your account data and we will send you a link to reset your password.

Close
z

    Przetwarzamy pliki... jeszcze chwilka…