Partnerzy portalu iAutomatyka.pl

ZOSTAŃ PARTNEREM PORTALU

Firma Johnson Controls to światowy lider w zakresie zróżnicowanych technologii i przemysłu świadczący usługi dla klientów w ponad 150 krajach. 170 000 naszych pracowników tworzy wysokiej jakości produkty, usługi i rozwiązania umożliwiające optymalizację wydajności energetycznej oraz obsługowej budynków.

Korporacja Mitsubishi Electric, posiadająca 90 lat doświadczenia w zakresie dostarczania niezawodnych, wysokiej jakości innowacyjnych produktów w dziedzinie automatyki przemysłowej, produkcji, marketingu i sprzedaży urządzeń elektrycznych i elektronicznych. Programowalne sterowniki PLC, rozwiązania napędowe, roboty przemysłowe, panele dotykowe, wycinarki laserowe i sterownie CNC firmy Mitsubishi Electric zaliczają się do produktów najwydajniejszych na rynku i gwarantują sukcesy firmy już od ponad 30 lat.

WAGO jest producentem urządzeń automatyki przemysłowej i budynkowej oraz systemów połączeń dla elektrotechniki i elektroniki. Powstanie w 1951 roku firmy WAGO było wyrazem przekonania o słuszności obranego kierunku i stworzyło podwaliny pod dalszy rozwój technologii. Z czasem stała się ona standardem na całym świecie i teraz nie sposób wyobrazić sobie nowoczesnej instalacji elektrycznej czy systemu automatycznego sterowania bez wyrobów WAGO.

Eaton Electric jest producentem najwyższej jakości automatyki przemysłowej, aparatury sygnalizacyjnej, łączeniowej, zabezpieczającej i instalacyjnej oraz systemów rozdziału energii niskiego napięcia. Międzynarodowe nagrody oraz certyfikaty są dowodem, iż produkty Eaton Electric odpowiadają najnowszym standardom bezpieczeństwa i wymaganiom jakości. Wszystkie nasze wyroby gwarantują długoletnie działanie.

Exact matches only
Szukaj w tytule
Search in content
Szukaj postów i artykułów
Search in pages
Szukaj w katalogu firm

Automatyzacja mieszalni pasz – praca inżynierska


Automatyzacja mieszalni pasz – praca inżynierska
3736 wyświetleń

Niektórzy jeszcze walczą o ten tytuł, a z pewnością większość użytkowników iAutomatyka go posiada. Ja swojego inżyniera obroniłem projektując modernizację linii technologicznej do wytwarzania paszy dla zwierząt.

W tym krótkim artykule chciałbym zaprezentować owoc mojej pracy w postaci filmu prezentującego zasadę działania systemu. Wpierw jednak napiszę kilka słów o tym skąd wziął się taki pomysł.

Mianowicie wychowałem się na wsi i od najmłodszych lat pomagałem w rodzinnym gospodarstwie, które zajmuje się uprawą ziemi oraz hodowlą trzody chlewnej (w skrócie – świń). W miarę rozwoju produkcji i sukcesywnego zwiększania liczby pogłowia zwierząt, konieczne było inwestowanie w infrastrukturę magazynu zbóż oraz urządzenia do transportu i przetwórstwa surowców (podajniki ślimakowe, śrutownik bijakowy, mieszalnik pionowy, itp.)

Podajnik kubełkowy i silosy zbożowe

Podajnik kubełkowy i silosy zbożowe

 

Na przestrzeni lat uformowała się mała linia technologiczna, która była obsługiwana przez jedną osobę i wymagała w niektórych etapach pracy fizycznej (nagarnianie zboża do zasypów podajników, ręczne dozowanie składników dodatkowych). Tygodniowo wytwarzane jest około 12 ton paszy. Praca przy produkcji przetwórstwie zbóż ze względu na duże zapylenie powietrza okazała się zgubna dla mojego brata, który wylądował w szpitalu na dwa miesiące z powodu choroby płuc. Wtedy byłem zmuszony  zastąpić go w jego obowiązkach i po pierwszym roku studiów wpadłem na pomysł automatyzacji linii produkcyjnej. Musiałem trochę zgłębić temat, bo w tych kwestiach byłem zupełnie zielony. Po dwóch latach powstał projekt Automatycznej mieszalni pasz, który opisałem w mojej pracy inżynierskiej.

Sercem systemu jest sterownik Siemens S7-1200 1212 AC/DC/RLY oraz dwa moduły rozszerzeń I/O SM 1223, koordynujące pracę podajników ślimakowych i zaworów elektrycznych oraz podajnika kubełkowego. Za pomiar wagi odpowiadają czujniki tensometryczne oraz miernik wagowy AXIS ME-01/P/LCD komunikujący się ze sterownikiem poprzez sieć PROFINET. Komunikację między operatorem, a mieszalnią pasz umożliwia panel dotykowy HMI KTP400 Basic drugiej generacji.

Koncepcja automatycznej mieszalni pasz

W okresie letnim planowane jest uruchomienie oraz rozruch linii technologicznej. Modernizacja obejmuje też rozbudowę instalacji o dodatkowe silosy zbożowe.

FILM

Zachęcam do oglądania filmu i wyrażenia swojej opinii na temat mojego projektu.


Od iAutomatyka.pl:

Bardzo dobry projekt! W zasadzie jest to proste sterowanie, ale wykonanie tej pracy inżynierskiej bije niejeden działający obiekt automatyki. Mało, który student / absolwent posiada wiedzę, aby samodzielnie zbudować układ sterowania w oparciu o sterownik PLC i panel HMI. 

Autorem tej racy jest Janek Jakubek z Politechniki Poznańskiej. Jeśli chcesz się z nim skontaktować to kliknij link autora poniżej.
Jeśli chciałbyś napisać własny artykuł związany z automatyką to zarejestruj się i skorzystaj z formularza lub skontaktuj się z nami. Zapraszamy do Projektu iAutomatyka.

3 kwietnia 2017 / Kategoria: ,
  • Autor: Jan Jakubek
  • Zdobył tytuł inżyniera na kierunku Mechatronika, Politechniki Poznańskiej. Obecnie pracuje na stanowisku inżynier automatyk w firmie IP systems automatyka
  • Więcej wpisów

Napisz komentarz

  • sykmer

    fajny 😀
    też coś podobnego będę robił

Wszystko stanie się prostsze po zalogowaniu :)

Przypomnij hasło

Nie masz konta? Zarejestruj się

Forgot your password?

Enter your account data and we will send you a link to reset your password.

Close
z

    Przetwarzamy pliki... jeszcze chwilka…