Partnerzy portalu iAutomatyka.pl

ZOSTAŃ PARTNEREM PORTALU

Korporacja Mitsubishi Electric, posiadająca 90 lat doświadczenia w zakresie dostarczania niezawodnych, wysokiej jakości innowacyjnych produktów w dziedzinie automatyki przemysłowej, produkcji, marketingu i sprzedaży urządzeń elektrycznych i elektronicznych. Programowalne sterowniki PLC, rozwiązania napędowe, roboty przemysłowe, panele dotykowe, wycinarki laserowe i sterownie CNC firmy Mitsubishi Electric zaliczają się do produktów najwydajniejszych na rynku i gwarantują sukcesy firmy już od ponad 30 lat.

WAGO jest producentem urządzeń automatyki przemysłowej i budynkowej oraz systemów połączeń dla elektrotechniki i elektroniki. Powstanie w 1951 roku firmy WAGO było wyrazem przekonania o słuszności obranego kierunku i stworzyło podwaliny pod dalszy rozwój technologii. Z czasem stała się ona standardem na całym świecie i teraz nie sposób wyobrazić sobie nowoczesnej instalacji elektrycznej czy systemu automatycznego sterowania bez wyrobów WAGO.

Eaton Electric jest producentem najwyższej jakości automatyki przemysłowej, aparatury sygnalizacyjnej, łączeniowej, zabezpieczającej i instalacyjnej oraz systemów rozdziału energii niskiego napięcia. Międzynarodowe nagrody oraz certyfikaty są dowodem, iż produkty Eaton Electric odpowiadają najnowszym standardom bezpieczeństwa i wymaganiom jakości. Wszystkie nasze wyroby gwarantują długoletnie działanie.

Generic selectors
Exact matches only
Szukaj w tytule
Search in content
Szukaj postów i artykułów
Search in pages
Szukaj w katalogu firm
Szukaj ofert pracy

Fabryka Steam Controller – Automatyka na najwyższym poziomie.

3238 wyświetleń

Automatyka przemysłowa występuje w każdej produkcji niemalże każdego produktu. Są systemy mniej lub bardziej zaawansowane, oparte na prostym lub zaawansowanym sterowaniu. Jeżeli lubisz filmy z serii „jak to jest zrobione?” to mam coś dla Ciebie. Film, na jaki natknąłem się w sieci to istna perełka automatyki, robotyki, sterowania, regulacji, mechatroniki itd. Rzekłbym – 2 minuty Inżynierskiego Porno.

Mistrzowskie zmontowanie filmu, który przedstawia produkcję kontrolera do gier Steam Controller od montażu najmniejszych elementów po zapakowanie produktów na owiniętą folią paletę. Trzymający w napięciu soundtrack i nowoczesny taniec robotów wprawią w zachwyt nawet najbardziej wymagających inżynierów.  Przez te 2 minuty można zobaczyć jak zaawansowana staje się automatyka przemysłowa i dostrzec sens rozwoju w tym kierunku! Przerażające jednak jest to jak maleje czynnik ludzki na produkcjach technologicznych choć w dzisiejszych czasach nikoto to już nie dziwi.

Oto filmik, w którym produkt jest składany całkowicie przez roboty – koniecznie oglądaj na pełnym ekranie!

Film okazuje się doskonałym materiałem na wyjaśnienie kilku podstawowych urządzeń automatyki przemysłowej. Chodź nagranie jest wypchane różnymi podzespołami, to wybrałem 3 z nich: czujniki optyczne, bariera optyczna i czujnik indukcyjny.

AUTOMATYKA PRZEMYSŁOWA
Elementy z filmu

Roboty pracują osiągając różne, wcześniej ustalone pozycje, transportery startują i zatrzymują się a siłowniki się wysuwają i chowają. Kto tym steruje i na jakiej podstawie? Procesem technologicznym steruje komputer przemysłowy lub sterownik PLC a decyzję o wykonaniu jakiejś czynności podejmuje na podstawie sygnałów uzyskanych od sensorów czyli czujników.

CZUJNIKI OPTYCZNE

Czujniki optyczne informują sterownik o wykryciu obiektu. Działanie takich czujników opiera się na zasadzie wysłania wiązki świetlnej przez nadajnik i odebranie jej przez odbiornik. Najczęściej spotykane czujniki optyczne to odbiciowe, refleksyjne i bariery świetlne.

Czujnik optyczny odbiciowy – Nadajnik i odbiornik umieszczone są w jednej obudowie. Czujnik wykrywa obiekt w konkretnym ustawionym zakresie odległości obiektu od czujnika.

czujnik_optyczny_odbiciowy

Czujnik optyczny refleksyjny – Nadajnik i odbiornik umieszczone są w jednej obudowie. Czujnik wykrywa obiekt, który pojawi się na drodze wiązki świetlnej od czujnika do odblasku.

czujnik_optyczny_refleksyjny
Bariera świetlna – Nadajnik i odbiornik umieszczone są w oddzielnych obudowach. Układ wykrywa obiekt, który pojawi się na drodze wiązki świetlnej od nadajnika do odbiornika. bariera_optyczna

Przykład czujników optycznych pojawia się w 40 sekundzie filmu. Po lewej stronie znajduje się czujnik optyczny odbiciowy – reaguje dopiero jak pojawi się część kontrolera na swoim miejscu. Po prawej stronie, jak przypuszczam, znajduje się czujnik refleksyjny.

Dzialanie czujnika optycznego1

Chwilę później widać, że czujnik optyczny wykrywa obiekt na swojej drodze i sygnalizuje to lampką.

Dzialanie czujnika optycznego2

A jak sygnał dociera do komputera lub sterownika PLC? Już wyjaśniam. Na rysunku niżej ideowo przedstawiłem połączenia między czujnikiem optycznym (np. SICK WTF12G-3) i sterownikiem PLC. W chwili jak na rysunku  czyli przed podstawieniem obiektu na drogę wiązki świetlnej czujnika – sterownik PLC nie dostaje żadnego sygnału na wejście cyfrowe DI0.0. Dopiero po podstawieniu obiektu na drogę wiązki świetlnej układ elektroniczny czujnika optycznego zareaguje i zamknie obwód między zaciskami 1 i 4. W ten sposób potencjał 24VDC pojawi się na wejściu DI0.0 sterownika PLC i tym samym sterownik „wie” że obiekt pojawił się w określonym miejscu.Dzialanie_czujnika_optycznego_ze_sterownikiem_PLC

Kolejny przykład czujnika odbiciowego pojawia się w minucie 1:22 filmu:

Dzialanie czujnika optycznego3

BARIERY ŚWIETLNE

Ostatnia część filmu to wyjazd palety gotowego produktu. Na rysunku niżej możemy zobaczyć jaką funkcję pełni wielowiązkowa bariera świetlna, a mianowicie stanowi zabezpieczenie przed wejściem człowieka na obszar maszyny podczas jej pracy automatycznej. W chwili wykrycia niekontrolowanego obiektu (człowieka), bariera poinformuje o tym moduł bezpieczeństwa, który natychmiast wyłączy maszynę.

Dzialanie bariery optycznej

Zaraz, zaraz! A skąd układ rozróżnia czy barierę optyczną przecina wyjeżdżająca paleta, czy człowiek? I tutaj pojawia się specjalny podukład zabezpieczający zwany „MUTINGiem”. Funkcja mutingu polega na wcześniejszym wykryciu produktu w taki sposób, w jaki człowiek nie zdołał by być zidentyfikowany. Może to się odbywać przez zastosowanie dodatkowych czujników optycznych, które montowane są w ściśle określony sposób. Zobaczcie sami na poniższym filmie:

Takie bariery optyczne zazwyczaj mają lampkę sygnalizacyjną, która kolorem informuje o swoim statusie:

CZUJNIKI INDUKCYJNE

Wróćmy do minuty 1:36 gdzie siłownik pneumatyczny jednym ruchem przez specjalną formę składa pudełko produktu. Niesamowite jak ten film wypełnia automatyka przemysłowa! Poniższy rysunek przedstawia siłownik w dwóch pozycjach: 1-pozycja podstawowa i 2-pozycja wysunięta. Oznaczony czujnik indukcyjny ma za zadanie wykryć drugą pozycję siłownika i robi to wykrywając metalowy „walec” przymocowany do tłoczyska. Ale po co? Na przykład po to:

 • sterownik musi wiedzieć kiedy ma cofnąć siłownik – a cofa go dopiero gdy siłownik jest wysunięty (czujnik o tym informuje) i jest pudełko złożone.
 • jeżeli sterownik da rozkaz o wysunięciu siłownika (aby złożył kolejne pudełko) lecz po określonym czasie nie dostanie sygnału zwrotnego z czujnika indukcyjnego to składanie pudełek może się zatrzymać a na ekranie dla operatora pojawi się alarm „BŁĄD WYSUNIĘCIA SIŁOWNIKA S11”.

Dzialanie czujnika indukcyjnego

Korzystałem : [sick]

13 stycznia 2016 / Kategoria: ,
 • Autor: Marcin Faszczewski
 • Założyłem blog i portal iAutomatyka.pl aby wspólnie z Automatykami, Firmami i Integratorami publikować i szerzyć informacje związane z automatyką.  Nazywamy to Projektem iAutomatyka!

  Od artykułów wyjaśniających zasady w świecie automatyki po wpisy informacyjne z wydarzeniami firm. Zapraszam Automatyków do założenia bezpłatnego konta i publikowania artykułów o automatyce razem z nami. Zapraszam też firmy do założenia profilu i umieszczenia swojej działalności w katalogu i na mapie automatyki jak i publikowania artykułów wśród społeczeństwa automatyków.

  Dołącz do projektu jako Integrator Automatyki.

  Dołącz do projektu jako Automatyk.

  Dołącz do projektu jako Firma, Producent, Dystrybutor.

 • Profil Autora
 • http://iautomatyka.pl/

CO O TYM MYŚLISZ? DODAJ KOMENTARZ!

NAJNOWSZE OD UŻYTKOWNIKÓW I FIRM

ZDALNY DOSTĘP DO MASZYNY ZA OKOŁO 160zł* na Raspberry PI

Moim celem podstawowym było stworzenie urządzenia które umożliwi tani – zdalny dostęp do maszyny za pomocą Internetu. Na rynku istnieją rozwiązania które umożliwiają taki dostęp, jednak ich cena zaczyna się od 3 tyś. złotych i nie rzadko jest obwarowana dodatkowymi ograniczeniami, na przykład: limit transferu, dodatkowe opłaty cykliczne. Celem niniejszej publikacji jest wyjaśnienie w sposób

ZDALNY DOSTĘP DO MASZYNY ZA OKOŁO 160zł* na Raspberry PI

Zestaw XC300 STARTERSET EATON. MEGA PROMOCJA!

Kolejny raz mamy dla Was promocję na zestaw od firmy EATON. Tym razem do zestawu wchodzi m.in. nowy modułowy sterownik PLC, który będzie miał swoją premierę na targach Automaticon w Warszawie w dniach 20-23 marca 2018 r. Co zawiera zestaw? Standardowy zestaw XC-300 STARTERSET składa się z: Sterownik programowalny PLC: XC-303-C32-002 (nr kat. 191080) Moduł

Zestaw XC300 STARTERSET EATON. MEGA PROMOCJA!

Weintek cMT3103 w promocyjnej cenie

Do 31 sierpnia 2018 roku mogą Państwo zakupić nowy panel z serii cMT o oznaczeniu cMT3103 w cenie 528€ netto! Główne cechy tego panelu HMI to: Ekran 10.1″ / 1024 x 600 px Obsługa protokołów Internetu Rzeczy – MQTT oraz OPC UA Wbudowana komunikacja bezprzewodowa Preaktywowana usługa dostępu przez VPN EasyAccess2.0 Błyskawiczny dostęp zdalny dzięki

Weintek cMT3103 w promocyjnej cenie

KONKURS LAPP KABEL

****WEŹ UDZIAŁ W KONKURSIE I WYGRAJ NAGRODY**** Aby wziąć udział w konkursie należy wykonać wszystkie poniższe kroki: 1. Polubić profil Lapp Group Polska na Facebooku 2. Pod postem konkursowym w komentarzu odpowiedzieć na pytanie: Dlaczego wybrałeś właśnie nas? 3. Zapisać się do newslettera na stronie UWAGA: jeśli nazwa profilu na Facebooku jest inna niż imię

KONKURS LAPP KABEL

Unboxing zestawu startowego PLC WAGO PFC200

Artykuł z serii: Kurs podstaw automatyki Film prezentujący zestaw startowy PLC PFC200 od firmy WAGO, który umożliwia wprowadzenie w tajniki niesamowitego świata programowalnych sterowników logicznych. Dzięki temu filmowi nawet niedoświadczeni inżynierowie, bez problemu poradzą sobie z konfiguracją i zaprogramowaniem sterownika PFC200. Zaznajomienie ze środowiskiem e!Cockpit bazującym na Codesys 3 pozwoli na ułatwiony start również przy programowaniu

Unboxing zestawu startowego PLC WAGO PFC200

Zaproszenie na Targi INNOFORM 2018

Odliczamy dni do rozpoczęcia 2 edycji Targów INNOFORM®, które odbędą się w dniach 24 – 26 kwietnia w Bydgoszczy. Przygotowania do wydarzenia weszły w ostatnią fazę i niemal cała powierzchnia wystawiennicza została już zarezerwowana! Na liście Wystawców znalazło się jeszcze więcej firm niż w roku ubiegłym, co tylko potwierdza, że  INNOFORM® jest absolutnym numerem jeden

Zaproszenie na Targi INNOFORM 2018

Wszystko stanie się prostsze po zalogowaniu :)

Przypomnij hasło

Nie masz konta? Zarejestruj się

Forgot your password?

Enter your account data and we will send you a link to reset your password.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Close
z

Przetwarzamy pliki... jeszcze chwilka…