Do Projektu iAutomatyka dołączyli:

https://iautomatyka.pl/wp-content/uploads/iautomatyka_header_STEAM.jpg

Fabryka Steam Controller – Automatyka na najwyższym poziomie.


Automatyka przemysłowa występuje w każdej produkcji niemalże każdego produktu. Są systemy mniej lub bardziej zaawansowane, oparte na prostym lub zaawansowanym sterowaniu. Jeżeli lubisz filmy z serii „jak to jest zrobione?” to mam coś dla Ciebie. Film, na jaki natknąłem się w sieci to istna perełka automatyki, robotyki, sterowania, regulacji, mechatroniki itd. Rzekłbym – 2 minuty Inżynierskiego Porno.

Mistrzowskie zmontowanie filmu, który przedstawia produkcję kontrolera do gier Steam Controller od montażu najmniejszych elementów po zapakowanie produktów na owiniętą folią paletę. Trzymający w napięciu soundtrack i nowoczesny taniec robotów wprawią w zachwyt nawet najbardziej wymagających inżynierów.  Przez te 2 minuty można zobaczyć jak zaawansowana staje się automatyka przemysłowa i dostrzec sens rozwoju w tym kierunku! Przerażające jednak jest to jak maleje czynnik ludzki na produkcjach technologicznych, choć w dzisiejszych czasach nikogo to już nie dziwi.

Oto filmik, w którym produkt jest składany całkowicie przez roboty – koniecznie oglądaj na pełnym ekranie!

Film okazuje się doskonałym materiałem na wyjaśnienie kilku podstawowych urządzeń automatyki przemysłowej. Choć nagranie jest wypchane różnymi podzespołami, to wybrałem 3 z nich: czujniki optyczne, bariera optyczna i czujnik indukcyjny.


AUTOMATYKA PRZEMYSŁOWA

Elementy z filmu

Roboty pracują osiągając różne, wcześniej ustalone pozycje, transportery startują i zatrzymują się a siłowniki się wysuwają i chowają. Kto tym steruje i na jakiej podstawie? Procesem technologicznym steruje komputer przemysłowy lub sterownik PLC a decyzję o wykonaniu jakiejś czynności podejmuje na podstawie sygnałów uzyskanych od sensorów, czyli czujników.

CZUJNIKI OPTYCZNE

Czujniki optyczne informują sterownik o wykryciu obiektu. Działanie takich czujników opiera się na zasadzie wysłania wiązki świetlnej przez nadajnik i odebranie jej przez odbiornik. Najczęściej spotykane czujniki optyczne to odbiciowe, refleksyjne i bariery świetlne.

Czujnik optyczny odbiciowy – Nadajnik i odbiornik umieszczone są w jednej obudowie. Czujnik wykrywa obiekt w konkretnym ustawionym zakresie odległości obiektu od czujnika.

czujnik_optyczny_odbiciowy

Czujnik optyczny refleksyjny – Nadajnik i odbiornik umieszczone są w jednej obudowie. Czujnik wykrywa obiekt, który pojawi się na drodze wiązki świetlnej od czujnika do odblasku.

czujnik_optyczny_refleksyjny
Bariera świetlna – Nadajnik i odbiornik umieszczone są w oddzielnych obudowach. Układ wykrywa obiekt, który pojawi się na drodze wiązki świetlnej od nadajnika do odbiornika. bariera_optyczna

Przykład czujników optycznych pojawia się w 40 sekundzie filmu. Po lewej stronie znajduje się czujnik optyczny odbiciowy – reaguje dopiero jak pojawi się część kontrolera na swoim miejscu. Po prawej stronie, jak przypuszczam, znajduje się czujnik refleksyjny.

Dzialanie czujnika optycznego1

Chwilę później widać, że czujnik optyczny wykrywa obiekt na swojej drodze i sygnalizuje to lampką.

Dzialanie czujnika optycznego2

A jak sygnał dociera do komputera lub sterownika PLC? Już wyjaśniam. Na rysunku niżej ideowo przedstawiłem połączenia między czujnikiem optycznym (np. SICK WTF12G-3) i sterownikiem PLC. W chwili jak na rysunku,  czyli przed podstawieniem obiektu na drogę wiązki świetlnej czujnika – sterownik PLC nie dostaje żadnego sygnału na wejście cyfrowe DI0.0. Dopiero po podstawieniu obiektu na drogę wiązki świetlnej układ elektroniczny czujnika optycznego zareaguje i zamknie obwód między zaciskami 1 i 4. W ten sposób potencjał 24VDC pojawi się na wejściu DI0.0 sterownika PLC i tym samym sterownik „wie”, że obiekt pojawił się w określonym miejscu.Dzialanie_czujnika_optycznego_ze_sterownikiem_PLC

Kolejny przykład czujnika odbiciowego pojawia się w minucie 1:22 filmu:

Dzialanie czujnika optycznego3

BARIERY ŚWIETLNE

Ostatnia część filmu to wyjazd palety gotowego produktu. Na rysunku niżej możemy zobaczyć jaką funkcję pełni wielowiązkowa bariera świetlna, a mianowicie stanowi zabezpieczenie przed wejściem człowieka na obszar maszyny podczas jej pracy automatycznej. W chwili wykrycia niekontrolowanego obiektu (człowieka), bariera poinformuje o tym moduł bezpieczeństwa, który natychmiast wyłączy maszynę.

Dzialanie bariery optycznej

Zaraz, zaraz! A skąd układ rozróżnia czy barierę optyczną przecina wyjeżdżająca paleta, czy człowiek? I tutaj pojawia się specjalny podukład zabezpieczający zwany „MUTINGiem”. Funkcja mutingu polega na wcześniejszym wykryciu produktu w taki sposób, w jaki człowiek nie zdołałby być zidentyfikowany. Może to się odbywać przez zastosowanie dodatkowych czujników optycznych, które montowane są w ściśle określony sposób. Zobaczcie sami na poniższym filmie:

Takie bariery optyczne zazwyczaj mają lampkę sygnalizacyjną, która kolorem informuje o swoim statusie:

CZUJNIKI INDUKCYJNE

Wróćmy do minuty 1:36 gdzie siłownik pneumatyczny jednym ruchem przez specjalną formę składa pudełko produktu. Niesamowite jak ten film wypełnia automatyka przemysłowa! Poniższy rysunek przedstawia siłownik w dwóch pozycjach: 1-pozycja podstawowa i 2-pozycja wysunięta. Oznaczony czujnik indukcyjny ma za zadanie wykryć drugą pozycję siłownika i robi to wykrywając metalowy „walec” przymocowany do tłoczyska. Ale po co? Na przykład po to:

  • sterownik musi wiedzieć, kiedy ma cofnąć siłownik – a cofa go dopiero gdy siłownik jest wysunięty (czujnik o tym informuje) i jest pudełko złożone.
  • jeżeli sterownik da rozkaz o wysunięciu siłownika (aby złożył kolejne pudełko), lecz po określonym czasie nie dostanie sygnału zwrotnego z czujnika indukcyjnego to składanie pudełek może się zatrzymać a na ekranie dla operatora pojawi się alarm „BŁĄD WYSUNIĘCIA SIŁOWNIKA S11”.

Dzialanie czujnika indukcyjnego

Korzystałem : sick.com

 



Utworzono: / Kategoria: ,
  • Autor: Marcin Faszczewski • iAutomatyka.pl
  • Redaktor naczelny w iAutomatyka.pl. Założyłem blog i portal iAutomatyka.pl aby wspólnie z Automatykami, Firmami i Integratorami publikować i szerzyć informacje związane z automatyką.  Nazywamy to Projektem iAutomatyka! Od artykułów wyjaśniających zasady w świecie automatyki po wpisy informacyjne z wydarzeniami firm. Zapraszam Automatyków do założenia bezpłatnego konta i publikowania artykułów o automatyce razem z nami. Zapraszam też firmy do założenia profilu i umieszczenia swojej działalności w katalogu i na mapie automatyki jak i publikowania artykułów wśród społeczeństwa automatyków.
  • Profil Autora
  • https://iautomatyka.pl/

Reklama

Newsletter

Zapisz się i jako pierwszy otrzymuj nowości!



PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ



NAJNOWSZE PUBLIKACJE OD UŻYTKOWNIKÓW I FIRM

Reklama



POLECANE FIRMY I PRODUKTY
  • Przy użyciu flexROOM® można szybko i łatwo realizować automatykę budynkową na potrzeby biur i budynków administracyjnych, zgodną z obowiązującymi normami i efektywną energetycznie. flexROOM® to szeroki wachlarz rozwiązań dla automatyki budy...
  • Seria EX-Z Czujniki z serii EX-Z to jedne z najmniejszych urządzeń tego typu na świecie. Najcieńszy model posiada grubość jedynie 3 mm co zostało osiągnięte przez zastosowanie nowych półprzewodników i dzięki temu wyeliminowanie przewodów. B...
  • Wyświetlacz słupkowy ITP15 jest kompaktowym wskaźnikiem procesowym, który wizualizuje analogowy sygnał wejściowy w zakresie od 0 do 100% z 10 słupkami po 10%. Sygnałem wejściowym może być liniowy sygnał napięciowy 0 (2) -10 V lub sygnał prą...
  • Proficy Operations Hub produkcji GE Vernova (uprzednio GE Digital) jest wszechstronnym klientem webowym, agregującym i wizualizującym dane z różnych źródeł, dzięki czemu może stanowić jedno źródło wiarygodnej wiedzy o produkcji. Umożliwia b...
  • Urządzenia XV300 wyposażone są w przemysłowe wyświetlacze wysokiej rozdzielczości z technologią wielodotyku. To, w połączeniu z precyzyjnym i intuicyjnym interfejsem użytkownika, umożliwia operatorom pracę od zaraz. Dodatkowo te wysoko wyda...
  • RPC-2A-UNI  przekaźnik czasowy – Działający po zaniku napięcia zasiania, przy załączonym przekaźniku wykonawczym.   Przekaźnik przeznaczony do stosowania w instalacjach niskiego napięcia w automatyce przemysłowej, w automatyce budynko...