Partnerzy portalu iAutomatyka.pl

ZOSTAŃ PARTNEREM PORTALU

Korporacja Mitsubishi Electric, posiadająca 90 lat doświadczenia w zakresie dostarczania niezawodnych, wysokiej jakości innowacyjnych produktów w dziedzinie automatyki przemysłowej, produkcji, marketingu i sprzedaży urządzeń elektrycznych i elektronicznych. Programowalne sterowniki PLC, rozwiązania napędowe, roboty przemysłowe, panele dotykowe, wycinarki laserowe i sterownie CNC firmy Mitsubishi Electric zaliczają się do produktów najwydajniejszych na rynku i gwarantują sukcesy firmy już od ponad 30 lat.

WAGO jest producentem urządzeń automatyki przemysłowej i budynkowej oraz systemów połączeń dla elektrotechniki i elektroniki. Powstanie w 1951 roku firmy WAGO było wyrazem przekonania o słuszności obranego kierunku i stworzyło podwaliny pod dalszy rozwój technologii. Z czasem stała się ona standardem na całym świecie i teraz nie sposób wyobrazić sobie nowoczesnej instalacji elektrycznej czy systemu automatycznego sterowania bez wyrobów WAGO.

Eaton Electric jest producentem najwyższej jakości automatyki przemysłowej, aparatury sygnalizacyjnej, łączeniowej, zabezpieczającej i instalacyjnej oraz systemów rozdziału energii niskiego napięcia. Międzynarodowe nagrody oraz certyfikaty są dowodem, iż produkty Eaton Electric odpowiadają najnowszym standardom bezpieczeństwa i wymaganiom jakości. Wszystkie nasze wyroby gwarantują długoletnie działanie.

Generic selectors
Exact matches only
Szukaj w tytule
Search in content
Szukaj postów i artykułów
Search in pages
Szukaj w katalogu firm

Fabryka Steam Controller – Automatyka na najwyższym poziomie.

3192 wyświetleń
Automatyka przemysłowa występuje w każdej produkcji niemalże każdego produktu. Są systemy mniej lub bardziej zaawansowane, oparte na prostym lub zaawansowanym sterowaniu. Jeżeli lubisz filmy z serii „jak to jest zrobione?” to mam coś dla Ciebie. Film, na jaki natknąłem się w sieci to istna perełka automatyki, robotyki, sterowania, regulacji, mechatroniki itd. Rzekłbym – 2 minuty Inżynierskiego Porno.

Mistrzowskie zmontowanie filmu, który przedstawia produkcję kontrolera do gier Steam Controller od montażu najmniejszych elementów po zapakowanie produktów na owiniętą folią paletę. Trzymający w napięciu soundtrack i nowoczesny taniec robotów wprawią w zachwyt nawet najbardziej wymagających inżynierów.  Przez te 2 minuty można zobaczyć jak zaawansowana staje się automatyka przemysłowa i dostrzec sens rozwoju w tym kierunku! Przerażające jednak jest to jak maleje czynnik ludzki na produkcjach technologicznych choć w dzisiejszych czasach nikoto to już nie dziwi.

Oto filmik, w którym produkt jest składany całkowicie przez roboty – koniecznie oglądaj na pełnym ekranie!

Film okazuje się doskonałym materiałem na wyjaśnienie kilku podstawowych urządzeń automatyki przemysłowej. Chodź nagranie jest wypchane różnymi podzespołami, to wybrałem 3 z nich: czujniki optyczne, bariera optyczna i czujnik indukcyjny.

AUTOMATYKA PRZEMYSŁOWA
Elementy z filmu

Roboty pracują osiągając różne, wcześniej ustalone pozycje, transportery startują i zatrzymują się a siłowniki się wysuwają i chowają. Kto tym steruje i na jakiej podstawie? Procesem technologicznym steruje komputer przemysłowy lub sterownik PLC a decyzję o wykonaniu jakiejś czynności podejmuje na podstawie sygnałów uzyskanych od sensorów czyli czujników.

CZUJNIKI OPTYCZNE

Czujniki optyczne informują sterownik o wykryciu obiektu. Działanie takich czujników opiera się na zasadzie wysłania wiązki świetlnej przez nadajnik i odebranie jej przez odbiornik. Najczęściej spotykane czujniki optyczne to odbiciowe, refleksyjne i bariery świetlne.

Czujnik optyczny odbiciowy – Nadajnik i odbiornik umieszczone są w jednej obudowie. Czujnik wykrywa obiekt w konkretnym ustawionym zakresie odległości obiektu od czujnika.

czujnik_optyczny_odbiciowy

Czujnik optyczny refleksyjny – Nadajnik i odbiornik umieszczone są w jednej obudowie. Czujnik wykrywa obiekt, który pojawi się na drodze wiązki świetlnej od czujnika do odblasku.

czujnik_optyczny_refleksyjny
Bariera świetlna – Nadajnik i odbiornik umieszczone są w oddzielnych obudowach. Układ wykrywa obiekt, który pojawi się na drodze wiązki świetlnej od nadajnika do odbiornika.bariera_optyczna

Przykład czujników optycznych pojawia się w 40 sekundzie filmu. Po lewej stronie znajduje się czujnik optyczny odbiciowy – reaguje dopiero jak pojawi się część kontrolera na swoim miejscu. Po prawej stronie, jak przypuszczam, znajduje się czujnik refleksyjny.

Dzialanie czujnika optycznego1

Chwilę później widać, że czujnik optyczny wykrywa obiekt na swojej drodze i sygnalizuje to lampką.

Dzialanie czujnika optycznego2

A jak sygnał dociera do komputera lub sterownika PLC? Już wyjaśniam. Na rysunku niżej ideowo przedstawiłem połączenia między czujnikiem optycznym (np. SICK WTF12G-3) i sterownikiem PLC. W chwili jak na rysunku  czyli przed podstawieniem obiektu na drogę wiązki świetlnej czujnika – sterownik PLC nie dostaje żadnego sygnału na wejście cyfrowe DI0.0. Dopiero po podstawieniu obiektu na drogę wiązki świetlnej układ elektroniczny czujnika optycznego zareaguje i zamknie obwód między zaciskami 1 i 4. W ten sposób potencjał 24VDC pojawi się na wejściu DI0.0 sterownika PLC i tym samym sterownik „wie” że obiekt pojawił się w określonym miejscu.Dzialanie_czujnika_optycznego_ze_sterownikiem_PLC

Kolejny przykład czujnika odbiciowego pojawia się w minucie 1:22 filmu:

Dzialanie czujnika optycznego3

BARIERY ŚWIETLNE

Ostatnia część filmu to wyjazd palety gotowego produktu. Na rysunku niżej możemy zobaczyć jaką funkcję pełni wielowiązkowa bariera świetlna, a mianowicie stanowi zabezpieczenie przed wejściem człowieka na obszar maszyny podczas jej pracy automatycznej. W chwili wykrycia niekontrolowanego obiektu (człowieka), bariera poinformuje o tym moduł bezpieczeństwa, który natychmiast wyłączy maszynę.

Dzialanie bariery optycznej

Zaraz, zaraz! A skąd układ rozróżnia czy barierę optyczną przecina wyjeżdżająca paleta, czy człowiek? I tutaj pojawia się specjalny podukład zabezpieczający zwany „MUTINGiem”. Funkcja mutingu polega na wcześniejszym wykryciu produktu w taki sposób, w jaki człowiek nie zdołał by być zidentyfikowany. Może to się odbywać przez zastosowanie dodatkowych czujników optycznych, które montowane są w ściśle określony sposób. Zobaczcie sami na poniższym filmie:

Takie bariery optyczne zazwyczaj mają lampkę sygnalizacyjną, która kolorem informuje o swoim statusie:

CZUJNIKI INDUKCYJNE

Wróćmy do minuty 1:36 gdzie siłownik pneumatyczny jednym ruchem przez specjalną formę składa pudełko produktu. Niesamowite jak ten film wypełnia automatyka przemysłowa! Poniższy rysunek przedstawia siłownik w dwóch pozycjach: 1-pozycja podstawowa i 2-pozycja wysunięta. Oznaczony czujnik indukcyjny ma za zadanie wykryć drugą pozycję siłownika i robi to wykrywając metalowy „walec” przymocowany do tłoczyska. Ale po co? Na przykład po to:

 • sterownik musi wiedzieć kiedy ma cofnąć siłownik – a cofa go dopiero gdy siłownik jest wysunięty (czujnik o tym informuje) i jest pudełko złożone.
 • jeżeli sterownik da rozkaz o wysunięciu siłownika (aby złożył kolejne pudełko) lecz po określonym czasie nie dostanie sygnału zwrotnego z czujnika indukcyjnego to składanie pudełek może się zatrzymać a na ekranie dla operatora pojawi się alarm „BŁĄD WYSUNIĘCIA SIŁOWNIKA S11”.

Dzialanie czujnika indukcyjnego

Korzystałem : [sick]

Co o tym myślisz? Napisz w komentarzu!

komentarzy

13 stycznia 2016 / Kategoria: ,
 • Autor: Marcin Faszczewski
 • Założyłem blog i portal iAutomatyka.pl aby wspólnie z Automatykami, Firmami i Integratorami publikować i szerzyć informacje związane z automatyką.  Nazywamy to Projektem iAutomatyka!

  Od artykułów wyjaśniających zasady w świecie automatyki po wpisy informacyjne z wydarzeniami firm. Zapraszam Automatyków do założenia bezpłatnego konta i publikowania artykułów o automatyce razem z nami. Zapraszam też firmy do założenia profilu i umieszczenia swojej działalności w katalogu i na mapie automatyki jak i publikowania artykułów wśród społeczeństwa automatyków.

  Dołącz do projektu jako Integrator Automatyki.

  Dołącz do projektu jako Automatyk.

  Dołącz do projektu jako Firma, Producent, Dystrybutor.

 • Profil Autora
 • http://iautomatyka.pl/

POLECANE ARTYKUŁY

Jak przygotować stanowisko do składania szaf sterowniczych i elektrycznych

Jeśli niejedną szafę masz już za sobą to pewnie wiesz, że po 8 godzinach składania rozdzielnicy nasz kręgosłup boli jakby zaraz chciał pęknąć. Dlatego przygotowanie odpowiedniego stanowiska to totalna podstawa nie tylko ze względu na ergonomiczność pracy, ale również ze względu na porządek i czas. Pomieszczenie do składania i obróbki rozdzielnicy Dobrze gdy dysponujemy dwoma pomieszczeniami.

Jak przygotować stanowisko do składania szaf sterowniczych i elektrycznych

Konkurs Mikołajkowy iAutomatyka.pl

Święta zbliżają się wielkimi krokami, więc z okazji Mikołajek mamy dla Was prezent. Grono członków naszej grupy Automatyk może więcej z dnia na dzień rośnie – dlatego jako administratorzy grupy organizujemy mikołajkowy konkurs. Co to za grupa?  Grupa Automatyk może więcej składa się z inżynierów Automatyki pod różną postacią oraz z ludzi zainteresowanych branżą automatyki

Konkurs Mikołajkowy iAutomatyka.pl

Promocja na zestaw EATON: PLC/HMI + Moduł CAN + 16DIO + Licencja CoDeSys

Mamy dobre nowiny! Wspólnie z firmą EATON opracowaliśmy zestaw, który pozwoli na samodzielne programowanie PLC, budowanie wizualizacji HMI, utworzenie sieci komunikacyjnej CAN RS485 i Ethernet oraz sterowanie fizycznymi wejściami i wyjściami! Zestaw umożliwi również zbudowanie wizualizacji na przeglądarkę internetową co oznacza, że można przetestować zdalne sterowanie przez smartfon dzięki sieci np. WIFI.  Wszystko to zbudujemy

Promocja na zestaw EATON: PLC/HMI + Moduł CAN + 16DIO + Licencja CoDeSys

Drukarka do oznaczeń elementów automatyki od WAGO – Film

Firma Wago zachęca do zapoznania się z najefektywniejszym systemem oznaczania. Drukarka termotransferowa smartPRINTER (258-5000) doskonale nadaje się do szybkiego i łatwego oznaczania kompletnej szafy rozdzielczej. Drukarka smartPRINTER umożliwia nadruk na wielu różnych materiałach, takich jak: paski i tabliczki oznacznikowe, tabliczki znamionowe, tabliczki na przycisk, etykiety, oznaczniki na przewody i kable. Przyjrzyjmy się bliżej, dzięki smartPRINTER

Drukarka do oznaczeń elementów automatyki od WAGO – Film

Jak się połączyć ze sterownikiem Mitsubishi Electric FX5U w GX Works3

Inżynierom, którzy mają za sobą kilkanaście producentów sterowników PLC nie jest dużym problemem z połączeniem się nowo poznanego. Robią to intuicyjnie ponieważ mimo innego producenta, procedura połączenia zawsze jest podobna. Mitsubishi nie odbiega od normy, a połączenie sterownika z komputerem osobistym jest bardzo prosta, co udowodnię w poniższym artykule. Sposób połączenia Zanim dojdziemy do konfigurowania

Jak się połączyć ze sterownikiem Mitsubishi Electric FX5U w GX Works3

Eaton minimalizuje czas przestoju maszyny wykorzystując system SmartWire-DT

Eaton minimalizuje czas przestoju maszyny do przygotowywania warzyw w celu zapewnienia maksymalnie świeżych produktów. Wyzwaniem, jakie napotyka firma König, producent maszyn do zbioru i obróbki warzyw, jest niezawodne i bezpieczne przygotowywanie oraz pakowanie produktów spożywczych, przy zachowaniu jak najwyższej dostępności. Aby zaspokoić te potrzeby, König szukał wsparcia ze strony specjalisty, który umożliwiłby im tworzenie wysokiej jakości maszyn

Eaton minimalizuje czas przestoju maszyny wykorzystując system SmartWire-DT

KATEGORIE POSTÓW
Bądź na bieżąco!
POLECANY POST

Promocja na zestaw EATON: PLC/HMI + Moduł CAN + 16DIO + Licencja CoDeSys

Mamy dobre nowiny! Wspólnie z firmą EATON opracowaliśmy zestaw, który pozwoli na samodzielne programowanie PLC, budowanie wizualizacji HMI, utworzenie sieci komunikacyjnej CAN RS485 i Ethernet oraz sterowanie fizycznymi wejściami i wyjściami! Zestaw umożliwi również zbudowanie wizualizacji na przeglądarkę internetową co oznacza, że można przetestować zdalne sterowanie przez smartfon dzięki sieci np. WIFI.  Wszystko to zbudujemy

Promocja na zestaw EATON: PLC/HMI + Moduł CAN + 16DIO + Licencja CoDeSys

NAJNOWSZE POSTY
POLECANE FIRMY I PRODUKTY
Patronujemy

Partnerzy portalu

Wszystko stanie się prostsze po zalogowaniu :)

Przypomnij hasło

Nie masz konta? Zarejestruj się

Forgot your password?

Enter your account data and we will send you a link to reset your password.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Close
z

  Przetwarzamy pliki... jeszcze chwilka…